Jump to content

Sony Ericsson C902


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι εννοείς ΤΝ97 να μην ψαρώνουμε...και τα δυο κινητά έχουν κάμερα των 5 mpixel. Αρα είναι ακριβώς τα ίδια. Η διαφορά τους είναι στο flash και το face focus. Πουθενά αλλού. Προσωπικά προτιμώ το C902. To flash του 850 παρόλο που είναι καλύτερο ποιοτηκά δεν με βόλεψε καθόλου. Τυφλώνει παρα πολύ με αποτέλεσμα να το χρησιμοποιώ σπάνια για να τραβήξω ανθρώπους. Επίσης είχα και πρόβλημα συγχρονισμού του φλας όταν η κάμερα ήταν ρυθμισμένη στα 5 mpixel με αποτέλεσμα να δουλεύω την δουλεύω στα 3 mpixel. Διάβασα οτι το πρόβλημα δεν υπάρχει σε νέα firmware αλλα είχα συσκευή live και δεν ήθελα να χαλάσω την εγγύηση.

 

Έχουμε πει πολλές φορές ότι πολλά megapixels δεν σημαίνουν κατ'ανάγκη και καλές φωτογραφίες. Παίζει ρόλο και ο αισθητήρας φωτός, το software, η ποιότητα του φακού και πολλά άλλα πράγματα.

 

Δύο κινητά, στην περίπτωσή μας τα C902 και Κ850, μπορεί να έχουν κάμερες των 5 megapixels ωστόσο ΔΕΝ μιλάμε για τις ίδιες κάμερες. Το Κ850 διαθέτει καλύτερη, βγάζει καλύτερες photos.

 

Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και με τα μοντέλα της SE που «φοράνε» κάμερα στα 3 MP: K800, K770, C702, W890, G700 και δεν θυμάμαι και ποιο άλλο υπάρχει. Από αυτά, τις καλύτερες photos τις βγάζει το Κ800, ακολουθούν τα K770 και C702 και τελευταία έρχονται τα W890 και G700.

 

Τέλος, όσον αφορά το flash, άσχετα από το εάν εσένα ή κάποιον άλλον τον βολεύει ή όχι η ύπαρξή του, είναι άλλο πράγμα να έχεις στην διάθεσή σου Xenon flash και άλλο ένα απλό ledάκι. Προσπάθησε να τραβήξεις ένα αντικείμενο, νύχτα, σε απόσταση 10 μέτρα με το flash και με το led. Θα δεις ότι το led δεν θα έχει τα ίδια αποτελέσματα με το flash και είναι απόλυτα λογικό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 734
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

δεν θελω να στεναχωρησω τους κατοχους του κ850, γιατι ειμαι κι εγω ενας απο αυτους, αλλα το c902 ειναι αρκετα καλυτερο σε φωτογραφικες επιδοσεις απο το κ850. αναφερω μονο τις φωτογραφικες επιδοσεις γιατι σε ολα τα αλλα ειναι μακραν καλυτερο το c902 οχι απλα καλυτερο. σε αποσταση 10 μετρων το φλας εχει μηδενικη αποδοση. σιγα μην βγαζει φωτο κ στα δεκα χιλιομετρα.
S. E. A.
Link to comment
Share on other sites

απο φωτογραφικες επιοσεις νομιζω οτι το k850 ηταν καλυτερο,διχως να θυμαμαι και καλα βεβαια,πιο ζεστα χρωματα,καλυτερο φλας.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

δεν θελω να στεναχωρησω τους κατοχους του κ850, γιατι ειμαι κι εγω ενας απο αυτους, αλλα το c902 ειναι αρκετα καλυτερο σε φωτογραφικες επιδοσεις απο το κ850. αναφερω μονο τις φωτογραφικες επιδοσεις γιατι σε ολα τα αλλα ειναι μακραν καλυτερο το c902 οχι απλα καλυτερο. σε αποσταση 10 μετρων το φλας εχει μηδενικη αποδοση. σιγα μην βγαζει φωτο κ στα δεκα χιλιομετρα.

 

Όλες οι αναφορές και τα reviews μέχρι τώρα λένε το ακριβώς αντίθετο.

 

Το ξανατονίζω, το C902 δεν έχει την ίδια κάμερα με αυτή του K850, όχι τίποτα άλλο να μην την πατήσει κανένας και δώσει 400 ευρώ νομίζοντας ότι παίρνει το Κ850 σε πιο slim έκδοση. Εάν κάποιος επιθυμεί ό,τι καλύτερο υπάρχει από SE σε θέμα φωτογραφιών, ας πάρει το Κ850 ή το Κ800. Κατά την γνώμη μου το Κ800 τραβάει πιο καλές photos από το Κ850 και ας έχει 3 MP κάμερα.

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι αναφορές και τα reviews μέχρι τώρα λένε το ακριβώς αντίθετο.

 

Το ξανατονίζω, το C902 δεν έχει την ίδια κάμερα με αυτή του K850, όχι τίποτα άλλο να μην την πατήσει κανένας και δώσει 400 ευρώ νομίζοντας ότι παίρνει το Κ850 σε πιο slim έκδοση. Εάν κάποιος επιθυμεί ό,τι καλύτερο υπάρχει από SE σε θέμα φωτογραφιών, ας πάρει το Κ850 ή το Κ800. Κατά την γνώμη μου το Κ800 τραβάει πιο καλές photos από το Κ850 και ας έχει 3 MP κάμερα.

 

το ιδιο με σενα πιστευω κι εγω για το k800

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς ΤΝ97 να μην ψαρώνουμε...και τα δυο κινητά έχουν κάμερα των 5 mpixel. Αρα είναι ακριβώς τα ίδια. Η διαφορά τους είναι στο flash και το face focus. Πουθενά αλλού. Προσωπικά προτιμώ το C902. To flash του 850 παρόλο που είναι καλύτερο ποιοτηκά δεν με βόλεψε καθόλου. Τυφλώνει παρα πολύ με αποτέλεσμα να το χρησιμοποιώ σπάνια για να τραβήξω ανθρώπους. Επίσης είχα και πρόβλημα συγχρονισμού του φλας όταν η κάμερα ήταν ρυθμισμένη στα 5 mpixel με αποτέλεσμα να δουλεύω την δουλεύω στα 3 mpixel. Διάβασα οτι το πρόβλημα δεν υπάρχει σε νέα firmware αλλα είχα συσκευή live και δεν ήθελα να χαλάσω την εγγύηση.

 

 

Ο αριθμος των "μεγαπιξελ" απλα οριζει τον αριθμο των πληροφοριων που μπορει να λαβει ο φακος απο το περιβαλλον και να μεταφερει στην συνεχεια προς επεξεργασια ή απλη αποθηκευση χωρις επεξεργασια στην συσκευη .

Σε καμια περιπτωση δεν οριζει την ποιοτητα των πληροφοριων αυτων , επειδη απλα ο αριθμος ειναι μεγαλυτερος απο καποιον αλλο σε αλλο φακο και φυσικα σε καμια περιπτωση δεν οριζει το ποσο καλη επεξεργασια θα γινει στην συνεχεια απο την συσκευη πριν η φωτογραφια αποθηκευθει .

Δεν ειναι λιγες οι περιπτωσεις συσκευων που επιλεγουν να "πεταξουν" εναν μεγαλο αριθμο πληροφοριων που λαμβανουν απο τον φακο και να δημιουργησουν ενα οριακα ή πολυ χειροτερο αποτελεσμα με σκοπο να δημιουργηθει μικροτερο σε μεγεθος αρχειο , συνηθως με σκοπο τον μικροτερο χρονο επεξεργασιας και αποθηκευσης που απαιτειται ωστε η καμερα να ειναι ετοιμη συντομοτερα για να βγαλει την επομενη φωτογραφια .

Η λυση αυτη ειναι σαφως οικονομικοτερη απο αυτη της χρησης ισχυροτερου υλικου για την δουλεια αυτη , και ειναι μια λυση που η SE εφαρμοζει σε ολες της σχεδον τις συσκευες τον τελευταιο καιρο .

 

Ας ερθουμε τωρα στα C902 και Κ850 . Το C902 δεν εχει σε καμια περιπτωση την ιδια καμερα σαν υλικο με αυτη του Κ850 . Ειναι κατασκευασμενη απο διαφορετικο προμηθευτη , με διαφορετικα χαρακτηριστικα και με γνωμονα το μικροτερο μεγεθος αλλα και κοστος ωστε η συσκευη να μπορει να πωληθει σε διαφορετικη κατηγορια της αγορας.

Αναλογα παραδειγματα αυτης της πολιτικης της SE ειναι η χρηση φακων των 3.2 mPixel σε συσκευες νεοτερες του Κ800 , διαφορετικους ομως κατα πολυ με αποτελεσμα μεταξυ αλλων τις χειροτερες φωτογραφιες .

Ενδεικτικα αναφερω τα C702 , W980 και W890 που κανενα απο τα 3 δεν μπορει να πλησιασει τα αποτελεσματα που δινει το K800 ακομα και σε συνθηκες φυσικου φωτισμου που δεν επιρεαζει καθολου το αποτελεσμα η υπαρξη του Xenon flash στο Κ800 .

 

Σε οτι εχει να κανει με το Flash τωρα , το Xenon flash του Κ800 του Κ850 , του Ν82 και του Viewty σαν τεχνολογια ειναι πολυ διαφορετικες συσκευες απο την χρηση ενος ή περισσοτερων LED φωτισμου .

Απαιτει εκτος των αλλων την υπαρξη συσσωρευτων ενεργειας ή "πυκνωτων" οι οποιοι αποθηκευουν ενεργεια την οποια απελευθερωνουν με πολυ μεγαλη ταση αλλα για πολυ μικρο χρονικο διαστημα κατα την ενεργοποιηση του Flash . Μαζι με το κυκλωμα διαχειρισης της ενεργειας αυτης και της απελευθερωσης της εκτος απο μεγαλη διαφορα σε ογκο και μεγεθος αυξανουν και το κοστος μιας συσκευης .

 

Το C902 μπορει να χρησιμοποιει και αυτο μια γνωστη τεχνικη βελτιωσης του αποτελεσματος του LED με την χρηση "πλαστικου κρυσταλλου" μπροστα απο αυτο ωστε να διαχεεται καλυτερα ο φωτισμος του , αλλα σε καμια περιπτωση δεν διαθετει Xenon flash οπως οι προαναφερθησες συσκευες .

Το κοστος της συσκευης το οποιο η SE ηθελε να κρατησει πολυ χαμηλοτερα απο αυτο του Κ850 οπως και το μεγεθος της "απαγορευσαν" μεταξυ αλλων την χρηση του .

Και ολα αυτα μεσα στην συνολικη προσπαθεια που κανει η εταιρεια να δημιουργησει συσκευες με οριακα χειροτερες επιδοσεις σε καποιους τομεις αλλα να τις κανει ταυτοχρονα περισσοτερο προσβασιμες οικονομικα σε χαμηλοτερες κατηγοριες .

 

Και φυσικα , αν για λογους που εχουν να κανουν με το λογισμικο λειτουργιας της καμερας του Κ850 σε καποιες εκδοσεις του η λειτουργια του Flash δεν συμβαδιζε με αυτη της καμερας αυτο ΣΕ ΚΑΜΙΑ περιπτωση δεν σημαινει οτι μπορουμε να ειμαστε αφοριστικοι και να χαρακτηριζουμε σαν τεχνολογια κατωτερη την χρηση του Xenon Flash απο αυτη ενος απλου και ταπεινου LED .

Αν υπηρχε καποιος τροπος αυτη η φτηνη και απλη τεχνολογια να ξεπερασει την αποδοση του Flash , οι εταιρειες σχεδιασμου και κατασκευης ψηφιακων φωτογραφικων μηχανων που δαπανουν μαλιστα πολυ μεγαλυτερα ποσα για την ερευνα και εξελιξη φακων και τεχνολογιων που εχουν να κανουν με την ληψη ποιοτικων φωτογραφιων γενικοτερα .

Link to comment
Share on other sites

παντως προσωπικα εγω το εδωσα το κινητο,καλο το αναβαθμισμενο καπως μενου,καλη και η ποιοτητα κατασκευης ομως επρεπε να το δωσω τωρα που ειναι καλη ακομα η αξια μεταπωλησης,γιατι βλεπω συντομα να παιρνει την κατω βολτα.

και το θεμα ειναι οτι τελικα συμφωνω με τον tn97.υπερτιμημενο.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

παντως προσωπικα εγω το εδωσα το κινητο,καλο το αναβαθμισμενο καπως μενου,καλη και η ποιοτητα κατασκευης ομως επρεπε να το δωσω τωρα που ειναι καλη ακομα η αξια μεταπωλησης,γιατι βλεπω συντομα να παιρνει την κατω βολτα.

και το θεμα ειναι οτι τελικα συμφωνω με τον tn97.υπερτιμημενο.

 

Το να υπερτιμολογεί τα μοντέλα της, είναι κάτι που η SE κάνει συχνά και κάποτε θα τους γυρίσει μπούμερανγκ για τα καλά. Ήδη έχουν αρχίσει να εμφανίζονται τα πρώτα συμπτώματα και αν δεν αλλάξει πολιτική στην τιμολόγησή της, το μέλλον δεν προδιαγράφεται και τόσο ευοίωνο.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια.μπορουμε με καποιο τροπο να απενεργοποιησουμε αυτο το κοκκινο λαμπακι που αναβει παντα οταν τραβαμε βιντεο (ακομα και τη μερα!)?
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παίδες... Ξέρω ότι εκ των προτέρων τα θέλω όλα σε ένα κινητό αλλά θα ήθελα αν κάποιος ξέρει να με βοηθήσει να μου πει SE G900 SE C902 ή C905 (το 905 δεν με καίει τόσο). Τι εννοώ; θα ήθελα ένα κινητό όπως το G900 με symbian, touch κτλ. αλλά με την κάμερα του C902 που από ότι έχω διαβάσει είναι καλύτερη από το G900. Εν τω μεταξύ ανακάλυψα το Ν82 που δεν ήμουν ποτέ της Νοκια... Τα έχω μπλέξει ε; HELP!!! (σημ: έχω ρωτήσει και στο forum του G900!) Σας ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω τι διαφορα υπαρχη στην εκδοση Cosmote.

Εχουν βαλει επιπλεον την επιλογη στο μενου για το MyView ή εχει γινει αλλαγη ολοκληροτικη σαν της αλλαγες στο Vodafone.

Link to comment
Share on other sites

Τις μόνες διαφορές που βρήκα ήταν αυτή που ανέφερες και στο μενού με την αυτόματη αναβάθμιση από το κινητό…
the show must go on...
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη ολα τα θεματα ειναι και τα μενου ειναι ιδια σαν ενα κανονικο C902.

Υπαρχει δηνατοτητα αναβαθμησης ωστε να το βγαλης τελιως?

Link to comment
Share on other sites

Στα θέματα έχει και της cosmote… αλλά μπορείς να το αλλάξεις,

 

δυνατότητα αναβάθμισης έχεις μέσω internet από τον υπολογιστή σου αλλά δε βγάζει το μενού του my view…

the show must go on...
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια πηρα το κινητο χ8ες,το ανοιξα και ολα μια χαρα ωσπου σημερα αρχιζει και κολλαει μερικες φορες π.χ οταν παω να γραψω μηνημα...σκεφτηκα 2 πραγματα

1.επειδη εχω φουλαρει την μνημη του κινητου Η το κινητο μου εχει καποια προβληματα(ελαττωματικο):( ... εσεις τι λετε να φταιει??απαντηστε γιατι τα εχω παιξει λιγο...

Link to comment
Share on other sites

Βγαλε την καρτα μνημης κ χρησιμοποιησε το για μερικες ωρες.αν δε κολλαει τοτε η καρτα φταιει αλλιως πηγαινε το πισω.αλλα για διευκρινισε οταν λες κολλαει τι ακριβως παθαινει.κανεις επανεκκινηση για να ξεκολλησει η απλα ειναι στιγμες;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

κοιτα τα ειχα λιγα μπερδεμενα .Ας το παρω απο την αρχη.Προχ8ες πηρα το κινητο, το φορτοσα για 5 ωριτσες και μετα το χρησιμοποιησα.Περασα απο τον υπολογιστη μερικα αρχεια που η8ελα(160MB)και μετα ειχα ελαχιστο χωρο ελευ8ερο και καρτα μνημης δεν εχω αγορασει ακομα...και τωρα αναρωτιεμαι γιατι κολλαει(δν ανοιγοκλεινει αλλα μερικες φορες αργει λιγο π.χ οταν γραφω μηνημα εχει κατι μικροκολληματα για 1σ)και τωρα αναρωτιεμαι αν ειναι απο την ελλειψη καρτας η εχει προβλημα(ελαττωματικο

)

Link to comment
Share on other sites

κοιτα τα ειχα λιγα μπερδεμενα .Ας το παρω απο την αρχη.Προχ8ες πηρα το κινητο, το φορτοσα για 5 ωριτσες και μετα το χρησιμοποιησα.Περασα απο τον υπολογιστη μερικα αρχεια που η8ελα(160MB)και μετα ειχα ελαχιστο χωρο ελευ8ερο και καρτα μνημης δεν εχω αγορασει ακομα...και τωρα αναρωτιεμαι γιατι κολλαει(δν ανοιγοκλεινει αλλα μερικες φορες αργει λιγο π.χ οταν γραφω μηνημα εχει κατι μικροκολληματα για 1σ)και τωρα αναρωτιεμαι αν ειναι απο την ελλειψη καρτας η εχει προβλημα(ελαττωματικο

)

 

γεμισε το λιγο ακομη :rolleyes:

 

αδειο το εχεις....:O

 

τι περιμενεις ετσι που το φορτωσες?;)

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου τι περιμενεις ετσι που το γεμισες;λογικα αυτο θα φταιει.πσρε μια καρτα.εχουν πεσει οι τιμες τους
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω ρε παιδια τελικα εχετε δικιο,την αδειασα λιγο και παει καλα πηρα και σημερα μια 2GB και τωρα παιε μια χαρα.ευτηχως που εφταιγε αυτο
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson C902

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...