Jump to content

Sony Ericsson C902


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

got it.. ;) de mou lete, einai kalytero na teleioso entelos tin mpataria prin to valo gia tin proti tou fortisi ? i opos einai na to valo me tin mia ?

βαλ'το κατευθειαν και ασε να φορτισει μεχρι να σου βγαλει ενδειξη οτι το κινητο φορτισε.δεν υπαρχει κανενας λογος να το αφησεις πολλες ωρες στην πριζα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 734
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Someone πρίν το φορτώσεις με πράμα,πέρασε το τελευταίο λογισμικό απο την υπηρεσία αναβάθμισης...

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ-> Sony Xperia 1 V

Link to comment
Share on other sites

okeik orfea ;) tora to vala gia fortisma, otan teleiosei tha to kano update k meta tha valo oti einai na valo!! otan to doulepso ligo tha sas po entyposeis se liges meres

 

to teleutaio logismiko poio eipame pos einai ?

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο λογοσμικό για το C902 είναι:R3EA037.Δε νομίζω someone να στο έχει προεγκατεστημένο...

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ-> Sony Xperia 1 V

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Someone, θα σε παρακαλούσα εάν δεν υπάρχει κάποιος ειδικός λόγος που να μην σου επιτρέπει την εισαγωγή ελληνικών χαρακτήρων, να μην κάνεις τη χρήση λατινικών αντ' αυτών. Τα greekglish κάνουν τα μηνύματα δυσανάγνωστα και κουραστικά.

"Η χειρότερη άρνηση, η μεγαλύτερη απελπισία, είναι να φουντάρεις στον τόπο σου και να ζεις με τις αναμνήσεις..."

Νίκος Καββαδίας

Link to comment
Share on other sites

Είχα κ800 και αγόρασα c902.Δεν έμεινα ευχαριστημένος(για τους λόγους που θα αναφέρω πιο κάτω) γι 'αυτό το επέστεψα και πήρα c905.

Πάμε καταρχήν στα θετικά του c902:

1. 5 mpixel φυσικά

2. λεπτό κινητό

3. Καλύτερη σε ποιότητα φωτογραφία(πιάνει περισσοτερη λεπτομέρεια) απο το κ800 στο φώς της ημέρας και σε εσωτερικό χώρο με αναμένα τα φώτα.

4. καλύτερη ποιότητα βίντεο από το κ800

5. flash για νυχτερινή λήψη βίντεο.

6. πολύ πιο δυνατό ηχείο από το κ800

7. πολύ καλό και εύχρηστο touch screen

8. πολύ σφιχτή-δεμένη κατασκευή

 

Πάμε στα αρνητικά:

1. τελείως λανθασμένη κατανομή του βάρους του.Και γι' αυτό ευθύνεται κυρίως το ότι η μπαταρία του είναι τοποθετημένη στο πάνω μέρος του κινητού (πίσω απο την οθόνη)

2. βγάζεις φωτογραφία και στην οθόνη φαίνεται αρκετά πιο σκοτεινή απ'ότι στην πραγματικότητα(καμμία σχέση με τη φωτεινότητα του κ800).Σημείωση:όταν περνάς τη φώτο στον υπολογιστή,η φώτο παρουσιάζεται όπως θα έπρεπε να ήταν.

3. το φλας λόγω του ότι δεν είναι xenon ειναι χάλια(το πολύ να βγάζει μέχρι ένα μέτρο και πάλι αρκετά εώς πολύ σκοτεινά)

4. αυτό που είχε το κ800 που με ενεργοποιημένο το flash οτι κινούμενο((σε λογική απόσταση) το έβγαζε ακίνητο στο c902 δεν υπάρχει.

5.για να βγάλεις την κάρτα μνήμης πρέπει να αφαιρέσεις πρώτα το καπάκι της μπαταρίας(και το οποίο καπάκι δεν βγαίνει και πάρα πολύ εύκολα.

6. τα κουμπιά του είναι πολύ κοντά το ένα με το άλλο και λίγο σκληρά στο πάτημά τους

7. δεν έχουν βάλει ημερομηνία να φαινεταί στις φωτογραφίες(μάλλον το κόψανε γενικά αυτό οι ******* της s.e.)

8. δεν έχει υποδοχή για να μπεί λουράκι(σε ορισμένους μπορεί να φαίνεται γελεία αυτή η έλλειψη αλλά σε κάποιους αλλους,όπως και σε εμένα,ειναι πολύ απαραίτητο,ειδικά οταν πχ βγάζουν φωτογραφίες και βίντεο σε γήπεδα,όπου ανα πάσα στιγμή ο κάθενας μπορεί να σε σπρώξει και το κινητό σου να πετάξει(το κ800 το είχα σώσει πολλές φορές από το να γίνει πετούμενο).

9. αρκετά υψηλό sar(ακτινοβόλια κινητού)

 

Το Νο 2 στα αρνητικά από όσο άκουσα ίσως μπορεί να διορθωθεί με κάποια αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

έχει κανένας συγκεντρωμένα τπτ εφαρμογές, παιχνιδάκια java ή θέματα (επιλεγμένα όχι ότι να'ναι :Ρ) για το συγκεκριμενό μοντέλο να τα ανεβάσει κάπου όλα μαζί ? :) (επίσης κάτι για μια εφαρμογούλα java που κάνει το κινητό "φακό" είχε πάρει το μάτι μου)

 

βασικα να ρωτήσω.. το προηγούμενο κινητό που είχα (κι ακόμη έχω δλδ) είναι το w910i. Θέματα/παιχνίδια κι ότι άλλο είχα θα δουλεύουν ρολόι και στο συγκεκριμένο μοντέλο ή θα υπάρξει κανένα πρόβλημα ? Η οθόνη έχει τις ίδιες διαστάσεις 320 χ 240 ? Έχει τα πλήκτρα αφής το c902 και νομίζω κόβει αριστερα και δεξιά λίγο οπότε να υποθέσω οτι τα θέματα δεν θα δουλεύουν ?

Link to comment
Share on other sites

έχει κανένας συγκεντρωμένα τπτ εφαρμογές, παιχνιδάκια java ή θέματα (επιλεγμένα όχι ότι να'ναι :Ρ) για το συγκεκριμενό μοντέλο να τα ανεβάσει κάπου όλα μαζί ? :) (επίσης κάτι για μια εφαρμογούλα java που κάνει το κινητό "φακό" είχε πάρει το μάτι μου)

 

Η εφαρμογη του φακου ειναι η Torch.

επισης παιχνιδια και εφαρμογες θα βρεις στο blog μου :up:

 

Πιστευω να σε καλυψουν γυρω στα 500 παιχνιδια που εχω..

επισης εχεις pm

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για να εγκαταστησω την Ελληνικη γλωσσα στα μενου τού C902 αρκει να κατεβασω την τελευταια αναβαθμιση απο το site της SE και να την εγκαταστησω; Τοσο απλα ή χρειαζεται κατι διαφορετικο που πιθανον να μην γνωριζω;... ;)

 

 

Μπορει καποιος να βοηθησει;..........:wacko::wacko:Εχω το κινητο 3 μερες και δεν εχω καταφερει να βαλω τα Ελληνικα μεσω της αναβαθμισης απο τη σελιδα της SE... :(Μπορει να μου δωσει καποιος οδηγιες τι πρεπει να κανω επακριβως;

Ποτέ μην λές ποτέ :!:
Link to comment
Share on other sites

Ερωτησεις προς ολους τους κατοχους τού C902:

1)Στη φωτο http://sefanboy.com/wp-content/uploads/2008/05/se-g902.jpg φαινονται στα πλάγια της οθονης καποιες μπλε φωτισμου ενδειξεις...Στο δικο μου C902 δεν φαινονται;Ενεργοποιουνται με καποιο τροπο μηπως;...:confused:

2)Η φωτογραφικη μηχανη ενω βγαζει το πρασινο καδρο της οκ εστιασης παταω το κουμπι αλλά αποτυπωνει τη φωτο 10'' περιπου μεταγενεστερα.Γιατι το κανει αυτο;:mad:

3)Δυο φορες μου εσβησε και το εβαλα για φορτιση ενω εδειχνε(πριν σβησει)μπαταρια και τις δυο φορες πανω απο 50% φορτισμενη.Γιατι;...:blink:

Ποτέ μην λές ποτέ :!:
Link to comment
Share on other sites

Ερωτησεις προς ολους τους κατοχους τού C902:

1)Στη φωτο φαινονται στα πλάγια της οθονης καποιες μπλε φωτισμου ενδειξεις...Στο δικο μου C902 δεν φαινονται;Ενεργοποιουνται με καποιο τροπο μηπως;...:confused:

2)Η φωτογραφικη μηχανη ενω βγαζει το πρασινο καδρο της οκ εστιασης παταω το κουμπι αλλά αποτυπωνει τη φωτο 10'' περιπου μεταγενεστερα.Γιατι το κανει αυτο;:mad:

3)Δυο φορες μου εσβησε και το εβαλα για φορτιση ενω εδειχνε(πριν σβησει)μπαταρια και τις δυο φορες πανω απο 50% φορτισμενη.Γιατι;...:blink:

 

1)Αν ενεργοποιηθούν συγκεκριμένοι τύπο σκηνών,κάποιες ενδείξεις απενεργοποιούνται!Π.χ.:αν επιλέξεις τη σκηνή:Νυχτερινό τοπίο,θα απενεργοποιηθεί το φλας και η εστίαση διότι δε χρειάζονται στη μακρινή και νυχτερινή λήψη!Αν επιλέξεις τη σκηνή:Αυτόματο θα φωτίζονται όλα!

 

2)Προφανώς "φορτώνει" προσωρινά το τηλέφωνο!Δεν μπορείς να κάνεις κάτι!

 

3)Είναι κλασικό "εφέ" του C902 αυτό!Δεν υποδηλώνει πρόβλημα ούτε στην μπαταρία ούτε στο τηλέφωνο,απλά ειναι "προβληματακι" του λογισμικού!

 

Δοκίμασες να αναβαθμίσεις την τελευταία έκδοση λογισμικού;Επιλύει κυρίως αυτές τις επανεκκινήσεις και απενεργοποιήσεις!Είναι η R3EA037!

Κατεβασε την υπηρεσία αναβάθμισης στον υπολογιστή,τρέξτην και θα σε καθοδηγήσει!Είναι τρομερά γελοία η διαδικασία!Μέχρι και η γιαγιά σου θα μπορεί να στην κάνει :p

Link to comment
Share on other sites

1)Αν ενεργοποιηθούν συγκεκριμένοι τύπο σκηνών,κάποιες ενδείξεις απενεργοποιούνται!Π.χ.:αν επιλέξεις τη σκηνή:Νυχτερινό τοπίο,θα απενεργοποιηθεί το φλας και η εστίαση διότι δε χρειάζονται στη μακρινή και νυχτερινή λήψη!Αν επιλέξεις τη σκηνή:Αυτόματο θα φωτίζονται όλα!

Πιο αυτοματο δεν γινεται...Ολα στο αυτοματο ειναι αλλά ενδειξεις γιοκ!:blink::wacko:

2)Προφανώς "φορτώνει" προσωρινά το τηλέφωνο!Δεν μπορείς να κάνεις κάτι!

Χάλι μαυρο δηλαδη ε;...Οντως...:(

3)Είναι κλασικό "εφέ" του C902 αυτό!Δεν υποδηλώνει πρόβλημα ούτε στην μπαταρία ούτε στο τηλέφωνο,απλά ειναι "προβληματακι" του λογισμικού!

Αλλο ενα σοβαρο "προτερημα" της συσκευης...:blink:

Δοκίμασες να αναβαθμίσεις την τελευταία έκδοση λογισμικού;Επιλύει κυρίως αυτές τις επανεκκινήσεις και απενεργοποιήσεις!Είναι η R3EA037!

Κατεβασε την υπηρεσία αναβάθμισης στον υπολογιστή,τρέξτην και θα σε καθοδηγήσει!Είναι τρομερά γελοία η διαδικασία!Μέχρι και η γιαγιά σου θα μπορεί να στην κάνει :p

Την εχω ηδη εγκαταστησει(η γιαγια κοιμοτανε και ειπα του πατερα της :D ) και ΠΑΛΙ τζιφος...:wacko:

Ποτέ μην λές ποτέ :!:
Link to comment
Share on other sites

Τελικα το C902 επεστραφη στον Πωλητη διοτι ηταν προβληματικο-ελλατωματικο :wacko: Δεν εφταιγε δηλαδη καποιος λαθος χειρισμος αλλα επροκειτο για προβλημα του ιδιου του κινητου(συσκευης)..Ετσι πηρε τον bird...και μου επεστραφησαν με συνοπτικες διαδικασιες τα χρηματα που εδωσα...;)

Παντως για να πω την αληθεια,το περιμενα πολυ καλυτερο.Κατ'ουσιαν με απογοητευσε.Ειδικα μετα απο το Κ800i που ειχα...ΚΑΜΜΙΑ σχεση ρε παιδια η φωτογραφικη του ικανοτητα και διαυγεια...Το Κ800 αν και δεν υπερτερει στα "χαρτια" νομιζω οτι εχει τα πρωτεια συγκρινοντας μεταξυ τους,τοσο σε αποτελεσμα οσο ΚΥΡΙΩΣ σε ευχρηστια. Και συνεχιζω...τα κουμπια του C902 απογοητευση σε σχεση με το Κ...Οπως και η ποιοτητα φωτισμου της οθονης...Επισης κρατωντας στο χερι τις δυο συσκευες το Κ δειχνει πιο "συσκευη"...Για να μην πω για την ικανοτητα φωτογραφισης(χειρισμου) αναμεσα στα δυο.Εκεινο το C902 λοκάρεις το σχτοχο και ξεχναει οτι πρεπει να τραβηξει ΚΑΙ φωτογραφια,το θυμαται μετα απο κανα 15αρι δευτερα,αλλά πλεον αλλου φωτογραφιζεις κι αλλου ποζαρουνε!Τιποτα...απογοητευση!λες και με το C902 εκανα βημα πισω στο χρονο ενοιωσα...σε σχεση με το εκπληκτικο Κ800i... Περιμενα πολυ πολυ καλυτερη εικονα στην πραγματικοτητα αλλά με τιποτα δεν ειδα κατι τετοιο... ;)

Νομιζω οτι η SE θα πρεπει να παψει να βγαζει με το "κιλο" ενα σωρο συσκευες καθε λιγο και λιγακι και να επικεντρωθει σε λιγες και καλες,οπως εκανε παλιοτερα. Την τεχνογνωσια την εχει,την ικανοτητα επισης...δε χρειαζεται "παρε κοσμε συσκευες"με το τσουβαλι...Ας αρχισουν να βελτιωνουν το "κατι τις" σε ποιοτητα συσκευων και αντοχη στο χρονο και ας παραμερισουν την ποσοτητα...Ετσι θα κερδισουν μονο παρα θα χασουν πελατες.Γιατι ο πελατης θελει "σεβασμο" και ο σεβασμος κερδιζεται με την Ποιοτικη Παροχη Υπηρεσιων :)

Ποτέ μην λές ποτέ :!:
Link to comment
Share on other sites

Eισαι πολυ τυχερος που σου δωσανε τα χρηματα πισω..συνηθως σε αυτες τις περιπτωσεις σου λενε να αγορασεις αλλο προιον της ιδιας τιμολογιακης αξιας.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Eισαι πολυ τυχερος που σου δωσανε τα χρηματα πισω..συνηθως σε αυτες τις περιπτωσεις σου λενε να αγορασεις αλλο προιον της ιδιας τιμολογιακης αξιας.

 

Δεν το συζηταμε. Απο που το πηρες να παηγαινουμε και 'μεις;

 

Ξερετε αν ειναι συμβατο με bluetooth GPS reciever;
Link to comment
Share on other sites

@ Cotzak,

 

μάλλον έτυχες σε υπερ-προβληματική συσκευή! :p Η φωτογραφική ικανότητα του C902(αν εξαιρέσεις το xenon flash)είναι κατα πολύ καλύτερη!Το Κ800 σου βάζει πεπλο στις φωτογραφίες ενώ το 902 τραβαει καθαρές φωτό!

 

Για το πληκτρολόγιο συμφωνώ!Δεν είναι εύρηστο,αλλά τουλάχιστον δε ξεφλουδίζει όπως του Κ800..

 

Σε θέματα στιβαρότητας επίσης,το 902 είναι κλάσεις ανώτερο του Κ800!Κατασκευή από ανοξείδωτο ατσάλι έχει,δεν τρίζει,δε σπάει!Είναι απ'τα πιο συμπαγή και ποιοτικά τηλέφωνα της SE!Και αν συνυπολογίσεις το σχετικά μεγάλο βάρος και τις γωνίες του,ανοίγει άνετα κεφάλι,αν το πετάξεις :lol: Και δεν παθαίνει και τιποτα(το κινητό,γιατί το κεφάλι θα έχει ανοίξει στα δύο :p )

 

Και η οθόνη τέλος,έχει πολύ πιο ζωντανά χρώματα!Του Κ800 είναι πολύ ψυχρά!Ενώ του 902 πολύ ζεστά και ευχάριστα!

 

Αλλά όπως είπες και συ δε σου έκανε κλικ,προφανώς γιατί έπεσες σε προβληματική συσκευή!

Link to comment
Share on other sites

Eισαι πολυ τυχερος που σου δωσανε τα χρηματα πισω..συνηθως σε αυτες τις περιπτωσεις σου λενε να αγορασεις αλλο προιον της ιδιας τιμολογιακης αξιας.

Δεν το συζηταμε. Απο που το πηρες να παηγαινουμε και 'μεις;

Η αγορα παιδια εγινε απο Hong Kong μεσω e-bay και ΕΥΤΥΧΩΣ που το PayPal με το οποιο πληρωσα εχει ισως το καλυτερο και ασφαλεστερο συστημα σε περιπτωσεις μη ικανοποιησης του αγοραστη.Και ετσι μεσω "εναντιωσης" με μεσαζοντα το Τμημα Εξυπηρετησης Πελατων τού PayPal ο Κινεζος στριμωχτηκε και ειχαμε αισιο τελος... :)

@ Cotzak,

μάλλον έτυχες σε υπερ-προβληματική συσκευή!

Αλλά όπως είπες και συ δε σου έκανε κλικ,προφανώς γιατί έπεσες σε προβληματική συσκευή!

Μαλλον εχεις δικιο σε αυτο...επαιξε κατα πολυ ρολο.Ισως επαιξε και ρολο οτι το C902 ειναι μινιατουρα μπροστα στο Κ800 και λογω του οτι τα δαχτυλα μου πατανε τεσσερα τεσσερα τα κουμπια αλλά και το C902 εξαφανιζεται μεσα στην παλαμη μου,κανοντας δυσχρηστη για μενα τον χειρσιμο του...εεεε δεν ηθελε και πολυ να του πω "γειαααα" :D

 

Παντως ρε παιδια πολλα μα παρα πολλα μοντελα η SE.Υπαρχει λογος;Δεν μπορουσε λιγα και καλα;...;)

Ποτέ μην λές ποτέ :!:
Link to comment
Share on other sites

Καποτε κατηγορουσαν τη Νοκια οτι βγαζει συνεχως μοντελα μετριου επιπεδου. Πλεον η SE κατα την ταπεινη μου αποψη προκειμενου να βγαλει πολλα και φτηνα κινητα εχει ριξει την ποιοτητα -σε μερικα οχι σε ολα- οσο δεν παει.

Το 902 κατ' εμε και απο το ελαχιστο που το εχω χρησιμοποιησει ειναι απο τα καλα. Βεβαια οταν βγηκε η τιμη του ηταν αρκετα τσιμπημενη.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά το c902 μπορώ να το κάνω debarnding για να βγάλω το vodafon μενού?

 

Μπορεις εδώ ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγω την πρώτη ερώτηση μου, υπάρχει κανένας δωρεάν μετατροπέας (αποστάσεων, θερμοκρασίας κ.τ.λ.);
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson C902

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...