Jump to content

Sony Ericsson C902


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό ακούγεται πιο λογικό γιατί εμένα μου έλεγαν ότι πιθανόν να έχει πρόβλημα η συσκευή μου. Εν τέλει πάντως άλλαξα το προφίλ γιατί τις τελευταίες μέρες που το δοκίμασα φάνηκε να λειτουργεί και δεν άνοιγε το Vodafone Live από μόνο του. Χθες το βράδυ δοκιμαστικά το επανέφερα και σήμερα το πρωί είχε ήδη κατεβάσει μισό μέγκουλο, οπότε πάλι πίσω.

 

 

Καλά έκανες φίλε μου. Επέλεξε prepay για να μη χρεώνεσαι και να σου σπάνε και τα νέυρα και επέλεγε το σωστό προφίλ μόνο όταν θέλεις να μπεις στο Internet.;) Όπως είπα εναλλακτικά μπορείς να επικοινωνίσεις με το τεχνικό τμήμα και ζήτησέ τους να σου στείλουν μήνυμα όπου υπάρχει ένα link το οποίο χτυπάς και θα κατεβάσει (στην ουσία θα κάνει restore) την κλασική μορφή του live.:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 734
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επειδή έχω χρόνια να χρησιμοποιήσω Vodafone Live συσκευή (το απέφευγα) ποια είναι η κλασική μορφή του; Τι θα αλλάξει στο τηλέφωνο; Τρόπος συν τοις άλλοις να απενεργοποιηθεί αυτο το κουμπί και να το προγραμματίσω όπως θέλω (αντίστοιχα και αυτό των Πολυμέσων), υπάρχει;
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με αυτή την νέα εφαρμογή του Live που ανοίγει κάθε τόσο ακόμα και αν από τις ρυθμίσεις έχεις επιλέξει να μην κάνει ανανέωση μόνο του είναι κάποιο bug και η εταιρία το γνωρίζει ήδη καθότι το έχουν αναφέρει αρκετοί κάτοχοι του C902. Υποτίθεται οτι δουλέυουν ώστε να διορθώσουν το πρόβλημα αυτό.

 

Να δεις που και αυτό το....."bug" έγινε κατά λάθος-εξεπίτηδες......Όπως και το μπλοκάρισμα του Wi-Fi στο C905.....Κατά λάθος ή κατά παραγγελία αραγε;; :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Να δεις που και αυτό το....."bug" έγινε κατά λάθος-εξεπίτηδες......Όπως και το μπλοκάρισμα του Wi-Fi στο C905.....Κατά λάθος ή κατά παραγγελία αραγε;; :rolleyes:

 

Τι να σου πω, δεν αποκλείεται. Πάντως αν όντως γίνεται επίτηδες είναι απαράδεκτο και ύπουλο να χρεώνουν τον κόσμο έτσι αν και αργά ή γρήγορα λογικά εναντίον τους θα είναι γιατί όσοι το έχουν απλά θα το ξεφορτωθούν!;) Πάντως αν είναι όπως τα λες ντροπή τους!:mad:

Link to comment
Share on other sites

Σιγά..Δεν πρόκειται να χάσει η Βόνταφον απ'αυτό! :) Το πολύ πολύ όλοι να τη βριζουν,αλλά στο τέλος πάλι live! συσκευες θ'αγοράζουν!Άλλωστε,θα "δικαιολογείται",κρυμμένη πίσω από το "λάθος" της Sony Ericsson(γιατί εκεί θα το αποδώσουν,δε θέλει σκέψη...Και μη μου πεις ότι ο κοσμάκης που δεν ξέρει δε θα το χάψει και δε θα βρίζει την SE μετά! :p)
Link to comment
Share on other sites

Καλά έκανες φίλε μου. Επέλεξε prepay για να μη χρεώνεσαι και να σου σπάνε και τα νέυρα και επέλεγε το σωστό προφίλ μόνο όταν θέλεις να μπεις στο Internet.;) Όπως είπα εναλλακτικά μπορείς να επικοινωνίσεις με το τεχνικό τμήμα και ζήτησέ τους να σου στείλουν μήνυμα όπου υπάρχει ένα link το οποίο χτυπάς και θα κατεβάσει (στην ουσία θα κάνει restore) την κλασική μορφή του live.:)

 

Επειδή έχω χρόνια να χρησιμοποιήσω Vodafone Live συσκευή (το απέφευγα) ποια είναι η κλασική μορφή του; Τι θα αλλάξει στο τηλέφωνο; Τρόπος συν τοις άλλοις να απενεργοποιηθεί αυτο το κουμπί και να το προγραμματίσω όπως θέλω (αντίστοιχα και αυτό των Πολυμέσων), υπάρχει;

 

Τις τελευταίες ημέρες μου κάνει κάτι καινούργιο. Το πρωί που ξυπνάω βρίσκω ανοιχτή την οθόνη "Ρυθμίσεις java", χωρίς κανέναν λογαριασμό επιλεγμένο όμως. Αυτό το μενού (δεν το βρίσκω) υπάρχει κάπου;

 

Υ.Γ.: Δεν μου είπε κάποιος ποια είναι η κλασική μορφή του Vodafone Live.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έκανα υποβάθμιση του Vodafone Live και δύο ημέρες τώρα φαίνεται να λειτουρούν όλα όπως πρέπει. Αν αλλάξει κάτι θα επανέλθω.
Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες ημέρες μου κάνει κάτι καινούργιο. Το πρωί που ξυπνάω βρίσκω ανοιχτή την οθόνη "Ρυθμίσεις java", χωρίς κανέναν λογαριασμό επιλεγμένο όμως. Αυτό το μενού (δεν το βρίσκω) υπάρχει κάπου;

 

Υ.Γ.: Δεν μου είπε κάποιος ποια είναι η κλασική μορφή του Vodafone Live.

 

Μπες στο live από το εικονίδιο "web" στο μενού και όχι από το link στν οθόνη και θα δεις την κανονική μορφή της σελίδας του live.;)

Link to comment
Share on other sites

Σιγά..Δεν πρόκειται να χάσει η Βόνταφον απ'αυτό! :) Το πολύ πολύ όλοι να τη βριζουν,αλλά στο τέλος πάλι live! συσκευες θ'αγοράζουν!Άλλωστε,θα "δικαιολογείται",κρυμμένη πίσω από το "λάθος" της Sony Ericsson(γιατί εκεί θα το αποδώσουν,δε θέλει σκέψη...Και μη μου πεις ότι ο κοσμάκης που δεν ξέρει δε θα το χάψει και δε θα βρίζει την SE μετά! :p)

 

Πολύ πιθανό! Για αυτό εγώ πάντως έχω σταματήσει να ψωνίζω από καταστήματα της Vodafone επειδή σχεδόν όλα τα κινητά είναι live εκδόσεις. Βέβαια όταν έχεις επιδότηση τα πράγματα γίνονται δύσκολα καθότι τα περισσότερα καταστήματα απλά πουλάνε συσκευές χωρίς να αντιπροσωπεύουν κάποια εταιρία και άρα δεν μπορείς εκεί να χρησιμοποιήσεις την επιδότηση και οι εναλλακτικές είναι ελάχιστες. :(

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια

συγνωμη αν εχει ξαναρωτηθει ατι αντιστοιχο

αλλα πολλες φορες το τηλεφωνο μου μπαινει στο v live

απο μονο του, και οταν κλειδωμενο...

 

τι φταει?

ποιο παλια δεν εκανε κατι τετοιο

τωρα τελευταια αρχισε, αφου μπηκα μια φορα στο live

επισης επαιξα λιγο με τις ρυθμισεις του αλλα δεν αποθηκευσα καμια αλλαγη

ευχαριστω

 

 

edit: διαβασα λιγα μηνυματα πιο πριν

αν το βαλω σε vf prepaid δε με χρεωνει?

γτ το δοκιμασα αλλα παλι μπαινει στο live (οχι απο μονο του, οταν του λεω εγω)

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια

συγνωμη αν εχει ξαναρωτηθει ατι αντιστοιχο

αλλα πολλες φορες το τηλεφωνο μου μπαινει στο v live

απο μονο του, και οταν κλειδωμενο...

 

τι φταει?

ποιο παλια δεν εκανε κατι τετοιο

τωρα τελευταια αρχισε, αφου μπηκα μια φορα στο live

επισης επαιξα λιγο με τις ρυθμισεις του αλλα δεν αποθηκευσα καμια αλλαγη

ευχαριστω

 

 

edit: διαβασα λιγα μηνυματα πιο πριν

αν το βαλω σε vf prepaid δε με χρεωνει?

γτ το δοκιμασα αλλα παλι μπαινει στο live (οχι απο μονο του, οταν του λεω εγω)

 

Πάτησες "αποθήκευση" αφού επέλεξες το prepay? Αν όχι συνεχίζει να έχει αποθηκευμένη τη ρύθμιση για το postpaid.;) Εφόσον έχεις σύνδεση και όχι κάρτα τότε και να πάει να μπεί θα σου βγάλει μήνυμα οτι δεν είναι δυνατή η σύνδεση.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ!

 

μετα απο λιγο μου λεει "προβλημα το περιεχομενο δεν ανανεωθηκε κτλ"

ετσι πρεπει να λειτουργει με το prepaid?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ!

 

μετα απο λιγο μου λεει "προβλημα το περιεχομενο δεν ανανεωθηκε κτλ"

ετσι πρεπει να λειτουργει με το prepaid?

 

Παρακαλώ!:) Ναι, σωστά σου έγραψε, όπως σου είπα δεν θα μπορεί να συνδεθεί. Μάλιστα ενδέχεται να μην ξαναδοκιμάσει καν να μπεί. Εναλλάκτικά για να μην χρειάζεται όποτε θες να συνδεθείς να ενεργοποιείς την postpaid σύνδεση, μετά να την απενεργοποιείς πάλι κλπ, δοκίμασε να κάνεις downgrade, δηλαδή να εγκαταστησεις την κλασική μορφή του live όπως αυτό εμφανίζεται όταν ανοίγει από το εικονίδιο web μέσα στο μενού.

Θα τηλεφωνήσεις στην εξυπηρέτηση της Vodafone, θα συνδεθεις με το τεχνικό τμήμα και θα σου στείλουν ένα μήνυμα με ένα link από όπου θα κατέβει η κλασική μορφή του live και θα αντικαταστήσει αυτό το σπαστικό προγραμματάκι που κάνει του κεφαλιού του!;)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, επιεδή δεν πρόκειται να λύσεις διαφορετικά το πρόβλημα, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να καλέσεις την εξυπηρέτηση πελατών και να ζητήσεις κάποιον τεχνικό για Vodafone Live.

 

Ανέφερε ότι έχεις τη συγκεκριμένη συσκευή και πως έχεις διαβάσει στο ίντερνετ πως υπάρχει πρόβλημα με την έκδοση του Vodafone Live που περιέχει (v1.9) και ζήτησε να σου στείλει την αμέσως προηγούμενη έκδοση (v1.5).

 

ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ θα λυθεί το πρόβλημά σου. Ό,τι διαφορετικό δοκίμασα εγώ, δεν λειτούργησε. Και στο prepay που έβαλα πάλι με κάποιον τρόπο κατέβασε δεδομένα (μη ρωτήσετε πώς και γιατί) κι εκτός αυτού επειδή δεν μπορούσε να συνδεθεί, ανά 8ωρο άνοιγαν οι ρυθμίσεις java και μου ζητούσαν λογαριασμό σύνδεσης. (Παρεπιπτόντως, εκτός αυτού δεν υπάρχουν πουθενά στο μενού οι ρυθμίζεις java)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως η Vodafone πρέπει να βρει μια καλή δικαιολογία γι’αυτήν την κατασταση,η οποία όλως τυχαίως κατεβάζει δεδομένα και χρεώνει συνδρομητές σε ανυποψίαστο χρόνο...Από Πλαίσιο δε γίνεται να κάνετε αναβάθμιση συσκευής;Άσχετα αν η σύνδεση αρχικά έγινε σε καταστημα Βόδιfone.Και ελέγξτε αν έχετε περασμένη την πιο πρόσφατη έκδοση λογισμικού R3DA028 νομιζω.Ενδέχεται να διορθώνει το ‘‘κατά-λάθος πρόβλημα‘‘ της καημένης της εταιρίας....... :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως η Vodafone πρέπει να βρει μια καλή δικαιολογία γιʼαυτήν την κατασταση,η οποία όλως τυχαίως κατεβάζει δεδομένα και χρεώνει συνδρομητές σε ανυποψίαστο χρόνο...Από Πλαίσιο δε γίνεται να κάνετε αναβάθμιση συσκευής;Άσχετα αν η σύνδεση αρχικά έγινε σε καταστημα Βόδιfone.Και ελέγξτε αν έχετε περασμένη την πιο πρόσφατη έκδοση λογισμικού R3DA028 νομιζω.Ενδέχεται να διορθώνει το ʽʽκατά-λάθος πρόβλημαʽʽ της καημένης της εταιρίας....... :rolleyes:

 

Όπως έχω πει, η Vodafone γνωρίζει το πρόβλημα αλλά δεν βλέπω να κάνει τίποτα, τόσος καιρός έχει περάσει.

Όταν λες αναβάθμιση εννοείς επιδότηση? Αν ναι και βέβαια μπορεί κάποιος να πάρει και από εκεί την επιδότησή του. Το Πλαίσιο αντιπροσωπεύει και την Vodafone οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα.

Σχετικά με την αναβάθμιση δεν ξέρω αν έχει βγεί νεότερη έκδοση για το λογισμικό του Live C902. Δυστυχώς μόνο μέσω υπολογιστή μπορεί να ελέγξει γιατί η σχετική υπηρεσία βέβαια έχει αφαιρεθεί από τις ρυθμίσεις της συσκευής!:mad: Πάντως αν δεν αντιμετωπίζει πρόβλημα κατά τα άλλα καλύτερα να το αφήσει ως έχει και απλά να εγκαταστήσει την κανονική μορφή του live.;)

Link to comment
Share on other sites

Και ελέγξτε αν έχετε περασμένη την πιο πρόσφατη έκδοση λογισμικού R3DA028 νομιζω.

 

Πως μπορώ να δω την έκδοση του λογισμικού? Μέσω υπολογιστή? η μπορώ να το δω από την συσκευή?

Το PC suite που συνόδευε το c902 δεν εγκαθίσταται σωστά στα vista 64 ultimate για καποιο (άγνωστο) λόγο.

 

Επίσης θέλω να ρωτήσω το εξής: Διαβάζοντας προσεκτικά όλα τα Posts στο παρών topic είδα ότι το c902 υπολείπεται στις βραδινές φωτογραφίες σε σχέση με SE που έχουν xenon για flash, μόνο που το δικό όχι απλώς υπολείπεται αλλά δεν βγάζει φωτογραφίες το βράδυ με flash διότι το led σβήνει αμέσως πριν τραβηχτεί η φωτογραφία. Πιθανότατα υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην συνεργασία flash & camera ή υπάρχει πρόβλημα ταχύτητας στο κινητό μου, ή κάτι κάνω λάθος.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Htc Desire, Htc One S, LG G2, LG G4, LG G6, LG V40, S21 Ultra

Link to comment
Share on other sites

pappoulis ευχαριστω!

 

-----------

εμενα μου φαινεται να βγαζει φωτογραφιες το βραδυ

οριστε 2 βραδυνες φωτογραφιες

η 1η ειναι με αυτοματες ρυθμισεις και η 2η βραδυνο τοπιο

http://img521.imageshack.us/img521/3839/dsc00969ec2.th.jpg

 

http://img412.imageshack.us/img412/8750/dsc00970op6.th.jpg

 

στην πρωτη φαινεται αρκετα καθαρα οτι εχει αναψει το flash

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια!χθες πηρα με επιδοτηση συσκευης απο Cosmote το C902 και το δεξι πληκτρο επιλογης εχει προεπιλεγμενο το myview.πως μπορω να το αφαιρεσω?
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια!χθες πηρα με επιδοτηση συσκευης απο Cosmote το C902 και το δεξι πληκτρο επιλογης εχει προεπιλεγμενο το myview.πως μπορω να το αφαιρεσω?

Το στέλνεις στο 9volto.gr

στην θεση σου θα το αφηνα το κινητο οπως ειναι :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Ειμαι και εγώ κατοχος απο εχθες του 902 και ήθελα να ρωτήσω

1)το 902 δεν στέλνει mms πανω απο 100 kb??

2) Δεν εμφανίζει ώρα και ημερομηνία στις φωτογραφίες?

3) Στα μηνυματα στα εισερχόμενα, δεν έχει να εμφανίζεται μόνο το όνομα ή ημερομηνια οπως παλιά; Τωρα δέιχνει τον αποστολέα και την αρχή του μηνύματος.

4) Γιατι οταν παιζει μουσική και το σταματαω και το ξεκινάω σαν να κανει παρασιτο να γρατζουνάει ο ήχος?

 

ευχαριστώ

iPad Pro 2020, iPhone 12 pro max
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος τον τρόπο ώστε να αλλάξω το Firmware από Vodafone Live σε απλό?

 

Ευχαριστώ!!!

Nokia N95, SonyEricsson W960i, HTC TyTN II, HTC Touch Dual, Nokia N95 8 GB, HTC Touch Diamond, SE C902, Samsung SGH i-900 Omnia, HTC Touch HD, SE Xperia X1, LG Arena, SE W995, Samsung i8910 HD, Samsung i8000 Omnia II, iPhone 3GS, HTC HD2, iPhone 4, Xperia Mini, iPhone 4S, Galaxy Note II, Sony Xperia S, Galaxy S4, Galaxy Note3, LG Nexus 5, Galaxy Note 8, Galaxy Note 10.1 LTE 2014 Edition, LG G3, Galaxy Note 4, iPhone 6S Plus, iPhone 7 Plus.
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος τον τρόπο ώστε να αλλάξω το Firmware από Vodafone Live σε απλό?

 

Ευχαριστώ!!!

 

To στέλνεις εδώ :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Ειμαι και εγώ κατοχος απο εχθες του 902 και ήθελα να ρωτήσω

1)το 902 δεν στέλνει mms πανω απο 100 kb??

2) Δεν εμφανίζει ώρα και ημερομηνία στις φωτογραφίες?

3) Στα μηνυματα στα εισερχόμενα, δεν έχει να εμφανίζεται μόνο το όνομα ή ημερομηνια οπως παλιά; Τωρα δέιχνει τον αποστολέα και την αρχή του μηνύματος.

4) Γιατι οταν παιζει μουσική και το σταματαω και το ξεκινάω σαν να κανει παρασιτο να γρατζουνάει ο ήχος?

 

ευχαριστώ

 

1), 4) Δεν το γνωρίζω (δεν το έχω παρατηρήσει).

2) Έτσι είναι όντως.

3) Δοκίμασε να παίξεις με την ταξινόμηση μήπως βρεις κάποια που να σε βολεύει.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson C902

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...