Jump to content

Sony Ericsson G900


kotsianis7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι γινεται. Πηγαινεις π.χ στα εισερχομενα και πατας το 2ο κουμπακι (αντιγραφη στο αρχειο). Ετσι ολα τα sms πηγαινουν στην αρχειοθετηση (η/υ) και απο εκει οποτε θες τα ανεβαζεις στο κινητο.

 

ευχαριστώ πολύ, θα το κάνω ΑΜΕΣΑ!!!

paniwnioi...ligoi kai kaloi
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ρε παιδια για πειτε την γνωμη σας οσοι εχετε χρεισιμοποιησει και τις 2 εκδοσεις Symbian δλδ 7.0 κ 9.1.Εχω δουλεψει και τις 2 (p910-g900)και μου φενεται η 7.0 οτι εχει λιγοτερα κολληματα και καπως πιο γρηγορη αποκριση στο μενου παρολο που ειχε πιο αργο επεξεργαστη.Τωρα θα μου πειτε ετυχε το g900 να βγει με καποια προβληματακια αλλα ετσι ηταν πχ και το π990 οταν κυκλοφορησε?
Link to comment
Share on other sites

ερώτηση ενός φίλου που έχει το G900:

 

Μόλις μου έφεραν ένα καινούριο g900 sony επειδή το παλιό το g900 χάλασε και μου το αντικατέστησαν με καινούριο. Έκανα backup το παλιό μου και τα έβαλα όλα στο καινούριο. Όλα καλά εκτός από κάποια ρύθμιση πιθανόν, δεν ξέρω, αλλά όταν με καλούν ή όταν καλώ κάποιον από τις επαφές μου στο όνομά του βγάζει ένα (+) που δεν ξέρω τι είναι και πώς να το απενεργοποιήσω. Το ίδιο και όταν το βλέπεις στο ιστορικό κλήσεων (photo). Νομίζω ότι το είχα και στο παλιό το πρόβλημα αλλά είχα βρει την λύση. Μου είπαν ότι είναι επειδή στις ρυθμίσεις asl που είναι για δύο γραμμές έβαλα κατά λάθος εγώ το (+) στο όνομα γραμμής. (μ@λ@κίες). Please έχω φάει τρεις μέρες και δεν βρίσκω γιατί το κάνει. Εννοείται ότι δεν έβαλα εγώ το (+) στο όνομα. Η sony δεν ξέρει τίποτα ,όπως και περίμενα και θα μου απαντήσουν όταν βρουν τη λύση δηλαδή ποτέ!!!

 

Δείτε και την φωτο...

Ποιος ξέρει?

Nobody is perfect.... And I'm... nobody!!!

Link to comment
Share on other sites

Το (+) δείχνει ότι η συγκεκριμένη επαφή είναι αποθηκευμένη και στη μνήμη του τηλ. και στην κάρτα SIM. ;)
Link to comment
Share on other sites

Το (+) δείχνει ότι η συγκεκριμένη επαφή είναι αποθηκευμένη και στη μνήμη του τηλ. και στην κάρτα SIM. ;)

το (+) εμφανίζεται και όταν το ίδιο νούμερο είναι αποθηκευμένο σε κάποια άλλη επαφη στο τηλέφωνο (κοινό τηλέφωνο)

Link to comment
Share on other sites

και πως το απενεργοποιούμε αυτό?

Προφανώς γινεται γιατί το ειχε κάνει....

Nobody is perfect.... And I'm... nobody!!!

Link to comment
Share on other sites

:( Πρέπει να παραδεχτώ μετά λύπης μου ότι η ποιότητα κατασκευής του δεν είναι και η καλύτερη και αυτό επιβεβαιώνεται με πολλούς τρόπους. Αν και το προσέχω πολύ, ξεκόλλησε και σε μένα το πλαστικό αυτό γύρω από το στρογγυλό πλήκτρο και άρχισε να ξεκολλάει και το λογότυπο στην "πλάτη" (πίσω κάλυμμα). Κατάφερα να τα ξανακολλήσω με προσοχή και γι'αυτό το σκοπό συνιστώ βενζινόκολλα. (Με κοινή κόλλα θα ξεκολλήσει πάλι γρήγορα). Επίσης έσπασε και έφυγε τελείως ένα πολύ μικρό κοματάκι του πίσω καλύμματος. Με μια απότομη κίνησή μου έσπασε η μία γραφίδα χωρίς να έχω βάλει δύναμη.

Αλλά το χειρότερο όλων είναι ότι άρχισε να μην ανταποκρίνεται η οθόνη αφής και να θέλει συχνή βαθμονόμηση από τον "οδηγό ρύθμισης". Αυτό δεν είναι κάτι που το έπαθε από τη μια μέρα στην άλλη. Μέχρι που δεν λειτουργούσε καθόλου. Όλα αυτά πριν κλείσει ένα χρόνο λειτουργίας. Στο επίσημο service της SE πήγα μόνο το πάνω κάλυμμα στο οποίο βρίσκεται η οθόνη αφής εν γνώσει μου ότι μπορεί έτσι να ακυρωνόταν η εγγύηση. (Αυτό που βρίσκεται στο κέντρο της Αθήνας έκλεισε). Δεν δέχτηκαν να με εξυπηρετήσουν ούτε έναντι οποιασδήποτε πληρωμής γιατί τόλμησα να το ξεβιδώσω (λες και δεν είχα τέτοιο δικαίωμα!) λέγοντάς μου πως δεν φέρνουν και δεν πωλούν ανταλλακτικά. :mad: Ούτε καν τη γραφίδα!

Επειδή μ'αρέσει το άτιμο και δεν ήθελα να το αλλάξω συνέχισα το ψάξιμο και για καλή μου τύχη βρήκα κάποιο κατάστημα - service της SE που είχε ακριβώς το δυσεύρετο ανταλλακτικό που ζητούσα στο βαθυκόκκινο χρώμα, και κάποιο άλλο που είχε τις κατάλληλες γραφίδες. :shifty: Έτσι οι περιπέτειές μου έλαβαν τέλος, ελπίζω όχι προσωρινά...

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια!εχω μια ερωτηση.λοιπον.εχω ενα k850i και πηγα και εφτιαξα ενα αντιγραφο ασφαλειας του τηλεφωνικου καταλογου μου!το αποθηκευσα στην memory stick.αν βαλω την memory stick στο G900 που εχω τι πρεπει να κανω για να ανιγραψω τα τηλεφωνα στην μνημη τηλεφωνου??το εψαχνα και δεν μπορουσα να το βρω!ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια!εχω μια ερωτηση.λοιπον.εχω ενα k850i και πηγα και εφτιαξα ενα αντιγραφο ασφαλειας του τηλεφωνικου καταλογου μου!το αποθηκευσα στην memory stick.αν βαλω την memory stick στο G900 που εχω τι πρεπει να κανω για να ανιγραψω τα τηλεφωνα στην μνημη τηλεφωνου??το εψαχνα και δεν μπορουσα να το βρω!ευχαριστω!

Απλά τρέχεις το αρχείο PB_Backup.vcf που βρίσκεται στο MSSEMC\System\PIM. Αλλά προτείνω πρώτα να πάρεις backup από το memory stick (mp3, φωτο κτλ) και να το κάνεις διαμόρφωση από το μενού Ρυθμίσεις->Γενικά->Διαμόρφ. Mem. Stick του G900. Και έπειτα να αντιγράψεις το PB_Backup.vcf από το pc στην M2. Τα uiq3 έχουν διαφορετική δομή φακέλων και λέω μη γίνει κανένα μπέρδεμα.

Link to comment
Share on other sites

Γράφω πάλι εδώ, εχω πρόβλημα με τον χώρο του κινητου μου, παρολο που αποθηκευω ολα τα mp3 και φωτο στην καρτα, μου εχει ενα κοκκινο σημαδακι στην οθονη και μου λέει ότι γεμισε ο χωρος στο κινητο και πρωτη επιπτωση ειναι οτι δε μπορω να παρω άλλα sms. τα έχω σβηση όλα τα παλια sms εισερχομενα και εξερχομενα μη νομισετε οτι εχω και απο καμια 200αρια. Πατωντας το κοκκινο σημαδακι μου δειχνει ότι τα 160 μεγκαμπαιτ του κινητου εχουν γεμισει. προχωροντας μου λεει οτι εχω 128 mb σε αναμονη καπου και εκει οφειλεται οτι γεμισε ο χωρος. πατωντας προβολη να δω τι ειναι αυτα με βγαζει εξω. πως θα το λυσω ξερει κανεις;

 

Έχω το ίδιο πρόβλημα. Ξέρει κανείς την λύση?

Link to comment
Share on other sites

Αμα δε βρεις λυση να προχωρισεις σε μορφοποιηση του εσωτερικου,ετσι μονο λυθηκε το ιδιο προβλημα οταν μου το δωσανε.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Έχω μια ερώτηση για το g900.

Υπάρχει δυνατότητα αναβάθμισης από UIQ3 σε Symbian S60?

 

Η απορία προκείπτει από το γεγονός ότι το UIQ3 τέλειωσε.

Οπότε με τον καιρό θα πρέπει να αλλάξω κινητό για να έχω την επιλογή εφαρμογών που θέλω? Εκτός και αν......

 

Και η απορία δημιουργηθηκε ως εξής:

1. Ειχα βαλει το ΤομΤομ 6.32 - αλλά έπαψε η εκδοση για symbian (πλεον μονο mobile windows) και δεν είχε κανενα σοβαρο χαρτη για Ελλάδα - στην υπόλοιπη ευρώπη ήταν κορυφαιο.

2. Έβαλα προχτες το Garmin Mobile XT 5.00.20 που είναι κορυφαίο από καθε αποψη αλλά σερνεται..... Η συγκεκριμενη εκδοση ειναι η μοναδικη για UIQ. Ακομα και να θελεις να βαλεις παλιοτερη πχ 4.00.20 για να πηγαίνει καλυτερα δεν μπορεις γιατι δεν ειναι συμβατη.

3. Εχω βολευτει με το Sygic Mobile Drive 7.71 για την ώρα και την δουλεια μου την κάνω. Παρολα αυτά για πόσο ακόμα??? (ασε που το Garmin ειναι σαφώς καλυτερο:p)

 

Οποτε ... είναι δυνατη η μετατροπη σπάσιμο ή οτιδηποτε άλλο μαγικό για να γίνει το UIQ S60?

 

Ευχαριστώ πολύ,

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει δυνατότητα αναβάθμισης από UIQ3 σε Symbian S60?

Όχι δε γίνεται να βάλεις s60. Παλιότερες εκδόσεις του garmin μπορείς να βάλεις. Είχα δοκιμάσει την 4.10.80 άσχετα που δεν έχω δέκτη gps. :p

Link to comment
Share on other sites

Μα πως????

Αφου δοκιμασα να βάλω την 4.00.20 και μου έλεγε πως δεν ειναι συμβατή η εφαρμογή...

 

Ακομα και το site της GARMIN αναφέρει πως μόνο η έκδοση 5.00.20 βγαίνει για UIQ.

 

Το να "hackaro" το τηλεφωνο παιζει ρόλο?

 

 

 

Υ.Γ. Είχα την ελπιδα πως επειδη το Satio ειναι στην πλατφόρμα S60 μπας και εβρισκα φως στο τουνελ.

Link to comment
Share on other sites

Μα πως????

Αφου δοκιμασα να βάλω την 4.00.20 και μου έλεγε πως δεν ειναι συμβατή η εφαρμογή...

 

Ακομα και το site της GARMIN αναφέρει πως μόνο η έκδοση 5.00.20 βγαίνει για UIQ.

 

Το να "hackaro" το τηλεφωνο παιζει ρόλο?

 

 

 

Υ.Γ. Είχα την ελπιδα πως επειδη το Satio ειναι στην πλατφόρμα S60 μπας και εβρισκα φως στο τουνελ.

Μάλλον δεν βάζεις την έκδοση για UIQ3.Στο site της GARMIN βρίσκεις για όλα τα συστήματα μόνο την τελευταία έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Για uiq3 βλέπω ότι έχουν βγει 4.01.30, 4.10.20, 4.10.60, 4.10.80, 5.00.00, 5.00.10, 5.00.20. Η 4.00.20 που δοκίμασες ήταν μάλλον για S60.
Link to comment
Share on other sites

παιδια κατι εκανα και το μενου εχει παει οριζοντια χαχα, πως μπορω να το επαναφερω κανονικα?
Link to comment
Share on other sites

Ποιο είναι το επόμενο βήμα μετά το G900;

Υπάρχει για αντικαταστάτης του, κάποιο άλλο μοντέλο smartphone, με παρόμοιες διαστάσεις και βάρος, οθόνη αφής και πληκτρολόγιο;

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν δεν έχει ανακοινωθεί κάτι με πληκτρολόγιο στο στυλ του G900 (προφανώς μιλάμε για symbian χωρίς UIQ). Τα τελευταία μοντέλα έχουν full touch screens.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
καλησπερα, ξερει κανεις που μπορω να βρω το στυκακη του Σ.Ε G900 ? φτηνο και σε καταστημα τοθ ηρακλειου κρητης ? κ κατι αλλο φορτιστη για το vodafone 810
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, ξερει κανεις που μπορω να βρω το στυκακη του Σ.Ε G900 ? φτηνο και σε καταστημα τοθ ηρακλειου κρητης ? κ κατι αλλο φορτιστη για το vodafone 810

 

Εννοείς τον USB αντάπτορα που τοποθετείς την κάρτα μνήμης για σύνδεση με τον υπολογιστή?

Σκέτο δεν νομίζω να βρεις.. Υπάρχει σε πακέτο με κάρτα μνήμης στο Multirama και στο Plaisio... Λεωφόρος Δημοκρατίας...

Ίσως και στον "Γερμανό" στη Καλοκαιρινού..

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, ξερει κανεις που μπορω να βρω το στυκακη του Σ.Ε G900 ?

Από ebay είναι πάμφθηνα, 2.5€ η πεντάδα ή και πιο φτηνά αν ψάξεις αλλά δεν είναι τόσο ποιοτικά όσο τα αυθεντικά. Το eshop εδώ το έχει 5.5€.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson G900

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...