Jump to content

Sony Ericsson G900


kotsianis7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

και πειρα και μια 2αραGB καρτα microSD. Το λoιπον οuτε καλωδια ουτε τίποτα απλα βαζεις τιν καρτα στο pc και εχει card reader (laptop) και ολα καλα. Το μονο που μενει ειναι να παρω το ξυλακι για το G900 μου και να φτιαξω τον ηχω του. Ειναι λιγο χαλια αλλα παιρνει καλυτερες φωτο και απο ψηφιακες. Απλα θελω να το κανω μονος μου. Το σημα δεν παει καλα την μια πιανει την αλλη οχι. Ολα τα αλλα κινητά που εχω ειναι καμπανα. Το λοιπον δεν φταιει ο χωρος. Θα δω κανα manual για hardware του και ελπιζω να το κανω καινουργειο. 250 μου το παιρνουν σε μαγαζια με μεταχειρησμενα (για το S.E G900 εχω καλωδιο)

Από ebay είναι πάμφθηνα, 2.5€ η πεντάδα ή και πιο φτηνά αν ψάξεις αλλά δεν είναι τόσο ποιοτικά όσο τα αυθεντικά. Το eshop εδώ το έχει 5.5€.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

popay7 θα σε παρακαλέσω θερμά να μην κάνεις χρήση του τρόπου γραφής sms. Κάτι τέτοιο δεν επιτρέπεται. Επίσης, αν σου είναι εύκολο, προσπάθησε να γράφεις τις αγγλικές λέξεις με αγγλικούς χαρακτήρες κι όχι με Ελληνικούς.

Το να γράψεις για παράδειγμα "ψαρδ ρεαδερ" (εννοώντας card reader) κάνει το κείμενο δυσανάγνωστο και υπάρχει περίπτωση να μην διαβαστεί ποτέ από τους άλλους χρήστες με αποτέλεσμα να μην πάρεις ποτέ απάντηση σε πιθανό πρόβλημα.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους, θέλω λίγη βοήθεια με την εγκατάσταση εφαρμογών sis.

 

έκανα με επιτυχία την διαδικασία με το instalserver στο c/sys/bin, και εγκατέστησα 4-5 παιχνίδια jar που βρήκα από την Περσία, αλλά μετά σταμάτησε να δέχεται εγκατάσταση οποιουδήποτε αρχείου sis, ακόμα και των free όπως το divx player, είτε κάνοντας κατευθείαν install από την κάρτα μνήμης μέσα από τα settings είτε μέσω του application installer PC Suite και του υπολογιστή...

 

Τζίφος και στις δυο περιπτώσεις, από το τηλέφωνο απευθείας με το που επιλέγω instal, διαβάζει τα sis σε λίστα, διαλέγω το αρχείο που θέλω και ... τιποτα, ξαναγυρίζει στο μενού install. Από το pc συμβαίνει κάτι αντίστοιχο, διαλέγω το application installer του pc suite και την εφαρμογή που θέλα, την στέλνει στο κινητό και μετά μου λέει να συνεχίσω την εγκατάσταση από το τηλέφωνο, στο οποίο όμως δεν γίνεται τίποτα, και μετά το pc suite μου πετάει ένα installation aborted!

 

Τι μπορεί να παίζει?

 

Ενημέρωση: τελικά ξαναέβαλα το instalserver και κατάφερα να εγκαταστήσω κάποια sis, ενώ για κάποια άλλα μου βγάζει οτι έχει protected uid και δεν προχωράει... καμμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
και πειρα και μια 2αραGB καρτα microSD. Το λoιπον οuτε καλωδια ουτε τίποτα απλα βαζεις τιν καρτα στο pc και εχει card reader (laptop) και ολα καλα. Το μονο που μενει ειναι να παρω το ξυλακι για το G900 μου και να φτιαξω τον ηχω του. Ειναι λιγο χαλια αλλα παιρνει καλυτερες φωτο και απο ψηφιακες. Απλα θελω να το κανω μονος μου. Το σημα δεν παει καλα την μια πιανει την αλλη οχι. Ολα τα αλλα κινητά που εχω ειναι καμπανα. Το λοιπον δεν φταιει ο χωρος. Θα δω κανα manual για hardware του και ελπιζω να το κανω καινουργειο. 250 μου το παιρνουν σε μαγαζια με μεταχειρησμενα (για το S.E G900 εχω καλωδιο)

 

ξερει κανεισ φτηνο μαγαζι με στικακια κ ανταλακτικα για το συγκεκριμενο μοντελο ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδες εχω προβλημα με το G900 θελω να μου πει αν καποιος ειχε τα ιδια συμπτωματα,τι του ειπαν,γιατι δε μπορω να το παω σεε σερβις τωρα.

Λοιπον,το κινητο βασικα κολαει,αλλα πως!Ξαφνικα,ειτε αν το τσιτωσω απο χρηση ειτε ειναι σε idle κατασταση,γινεται πιο σκουρα η οθονη,δλδ να σκεφτειτε οτι πανω δεξια δε φαινεται σχεδον καθολου το κουμπι πουχει για τις ανοιχτες εφαρμογες..κ γινεται πολυ αργο σε ολα.αν το κλεισω κ το ανοιξω επανερχεται αλλα μπορει να επανελθει κ μονο του αν το αφησω ετσι για ωρα.

επισης το αλλο που παθαινει,ενω τοχω ανοιχτο με κλειδωμενο πληκτρολογιο κ δε το χρησιμοποιω,παταω να ξεκλειδωσει το πληκτρολογιο κ εκει φρικαρει τελειως,η οθονη απλα εχει φως κ ειναι μαυρη,οπως οταν φορτιζει περιπου.εκει πλεον θελει μπαταρια εξω κ επανεκινηση.

τελευταια μου τα κανει συνεχεια αυτα,τι λετε να ειναι?αναβαθμισεις εχω κανει,δε νομιζω οτι φταιει αυτο.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Nikos_Mpl εκτος απο αναβαθμιση εχεις δοκιμασει να κανεις μορφοποιηση του C:?

 

ναι την τελευταια αναβάθμιση με το SE υπντατε την εκανα πρην 5 μερες ******ες κεραια θελω γιατι δεν πιανει συνεχεια σταθερο το 3g δλδ ωιδεο κλησεις δεν μπορω να κανω και να μην μου κλίση την κλήση η κεραία δεν πάει καλά μια πάει φουλ μια στην μέση το samsung vodafone 810 που έχω κανονικά κάνει βίντεο κλήσεις

Link to comment
Share on other sites

Παιδες εχω προβλημα με το G900 θελω να μου πει αν καποιος ειχε τα ιδια συμπτωματα,τι του ειπαν,γιατι δε μπορω να το παω σεε σερβις τωρα...

Το g900 έχει το γνωστό θέμα με την οθόνη που έχει σχέση πιθανόν με τη χαλάρωση της καλωδιοταινίας που συνδέει lcd-mainboard και βρίσκεται στην περιοχή κάτω από το D-pad. Όσους ξέρω (3-4) έχουν αλλάξει οθόνη και διάβασα σε ξένα forums αρκετούς που το άνοιξαν και το έφτιαξαν. Λίγο να μην το προσέχεις και να το κοπανάς, είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα το πάθει. Κόστος επισκευής άκουσα κάτι για 50€ αλλά δεν είμαι σίγουρος. Τα συμπτώματα είναι πάνω κάτω τα ίδια, αν ψάξεις στο google θα βρεις δεκάδες posts σαν αυτό "The display darkens even if the brightness is set to 100%.. it hangs all the time.. and it automatically restarts".

Link to comment
Share on other sites

Παιδες εχω προβλημα με το G900 θελω να μου πει αν καποιος ειχε τα ιδια συμπτωματα,τι του ειπαν,γιατι δε μπορω να το παω σεε σερβις τωρα.

Λοιπον,το κινητο βασικα κολαει,αλλα πως!Ξαφνικα,ειτε αν το τσιτωσω απο χρηση ειτε ειναι σε idle κατασταση,γινεται πιο σκουρα η οθονη,δλδ να σκεφτειτε οτι πανω δεξια δε φαινεται σχεδον καθολου το κουμπι πουχει για τις ανοιχτες εφαρμογες..κ γινεται πολυ αργο σε ολα.αν το κλεισω κ το ανοιξω επανερχεται αλλα μπορει να επανελθει κ μονο του αν το αφησω ετσι για ωρα.

επισης το αλλο που παθαινει,ενω τοχω ανοιχτο με κλειδωμενο πληκτρολογιο κ δε το χρησιμοποιω,παταω να ξεκλειδωσει το πληκτρολογιο κ εκει φρικαρει τελειως,η οθονη απλα εχει φως κ ειναι μαυρη,οπως οταν φορτιζει περιπου.εκει πλεον θελει μπαταρια εξω κ επανεκινηση.

τελευταια μου τα κανει συνεχεια αυτα,τι λετε να ειναι?αναβαθμισεις εχω κανει,δε νομιζω οτι φταιει αυτο.

 

το έχω πάθει και εγώ αλλά μέσα στην εγγύηση

σε 1 εβδομάδα μου το φτιάξανε

Ζωή είναι αυτό που συμβαίνει την ώρα που εσύ κάνεις σχέδια για το μέλλον.

 

c_k / ck_test

Link to comment
Share on other sites

το έχω πάθει και εγώ αλλά μέσα στην εγγύηση

σε 1 εβδομάδα μου το φτιάξανε

εμενα ομως ρε φιλε ειναι κλεμενο και το πειρα γυρς στα 100ευρω μου το παιρνουν καταστηματα που εχουν μεταχειρησμενα με 250 ευρω και ενοειτε οτι τα δινς να βαλω καμια κατοσταρα να παρς κανα black berry πιο καλο και με πιο μεγαλη οθονη gps και τετοια αυτο βεβαια εχει ασυρματο αλλα τι να το κανεισ μικρη οθωνη οι φωτογραφιες του βεβαια σκτωνουν τα σπαει το κινητο σε pics kai γενικα εφαρμογες αλλα.... η επεικοινωνια με αλλους ειναι βασανο "ελα με ακους ?>>>> μισο να πιασω σήμα .." " τωρα με ακους ????????" και τετοιες ******ες τεσπα δεν το αλαζω ομςσ εχς το vodafone samsung 810 που ****** και αυτό και πολυ καλες foto αλλα 2mb καμερα καλη ομως και στο σκοταδι ...anyway πρεπει να αλαξω καιρεα γιατι το εχω ανοιξει και ειδα οτι το εχουν ταλαιπωρήσει λιγάκι έχει φάει καλές τούμπες... μια φτηνή καλή κ να την βάλω... εγώ ούτε σι άλλος τι τεχικαρα ειμαι :superman::respect::p

Edited by zxr
Διορθωση quote tag
Link to comment
Share on other sites

Nikos_Mpl εκτος απο αναβαθμιση εχεις δοκιμασει να κανεις μορφοποιηση του C:?

 

Αυτο πως το κανουμε?Δε θα χαθει το λειτουργικο??ή θα φτιαξει με αναβαθμιση.πιστευω οτι ειναι hardware ομως.

 

 

Το g900 έχει το γνωστό θέμα με την οθόνη που έχει σχέση πιθανόν με τη χαλάρωση της καλωδιοταινίας που συνδέει lcd-mainboard και βρίσκεται στην περιοχή κάτω από το D-pad. Όσους ξέρω (3-4) έχουν αλλάξει οθόνη και διάβασα σε ξένα forums αρκετούς που το άνοιξαν και το έφτιαξαν. Λίγο να μην το προσέχεις και να το κοπανάς, είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα το πάθει. Κόστος επισκευής άκουσα κάτι για 50€ αλλά δεν είμαι σίγουρος. Τα συμπτώματα είναι πάνω κάτω τα ίδια, αν ψάξεις στο google θα βρεις δεκάδες posts σαν αυτό "The display darkens even if the brightness is set to 100%.. it hangs all the time.. and it automatically restarts".

 

το έχω πάθει και εγώ αλλά μέσα στην εγγύηση

σε 1 εβδομάδα μου το φτιάξανε

 

 

παιδες νομιζω το ειχα ξαναπαθει και το χειμωνα και η λυση ηταν παλι αλλαγη οθονης,αλλα το θεμα ειναι οτι μου κανει εντυπωση που γινεται και πιο αργο το τηλεφωνο...

Πως μπορει να σχετιζεται αυτο με την οθονη μονο?

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Αυτο πως το κανουμε?Δε θα χαθει το λειτουργικο??ή θα φτιαξει με αναβαθμιση.πιστευω οτι ειναι hardware ομως.

Για format δες εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι,

Μπορείτε να βοηθήσετε?

 

Είχα το P1i. Στον υπολογιστή μου έχω Windows 2000 SP4+ και PC Suite 1.5.26. Δουλεύουν τέλεια όλα μαζί εδώ και δύο (2) χρόνια. Αντικατέστησα το P1i μου με το G900. Μόλις το κούμπωσα με το PC μου με το USB σε File transfer mode, μου εγκατέστησε τους drivers αυτόματα και δούλεψε κανονικά. Μετά από reboot το κούμπωσα πάλι σε Phone mode, για να κάνω synchronize. Για κάποιον περίεργο λόγω δεν μου αναγνωρίζει την συσκευή και αντί να μου εγκαταστήσει τους drivers από το PC Suite, ανοίγει διάλογος ”Found New Hardware Wizard” και μου ζητάει να του υποδείξω από πού να βρει τους drivers. Ακόμα και να του δώσω του directory των drivers κάτω από το PC Suite installation, δεν μου το αναγνωρίζει. Στο Site κανονικά λέει για την υποστήριξη για Windows 2000 Και Office 2003.

 

Κανείς ?

... no regrets, just good memories ...:elephant:
Link to comment
Share on other sites

λογικό είναι να σου ζητάει drivers

κατέβασε drivers από το site της SE για το G900

Ζωή είναι αυτό που συμβαίνει την ώρα που εσύ κάνεις σχέδια για το μέλλον.

 

c_k / ck_test

Link to comment
Share on other sites

λογικό είναι να σου ζητάει drivers

κατέβασε drivers από το site της SE για το G900

 

Kαι πού είναι αυτοί βρε φίλε?

Γιατί ψάχνω 3 ημέρες και δεν βρίσκω τίποτα, όλα δείχνουν στο pc suite.

Στα XP δέν είχα τέτοιο πρόβλημα, μπήκαν μόνοι τους.

Έχεις κάνα link, ή απλός εικάζεις ότι θα πρέπει να βρισκονται στο site extra drivers?

 

Thanks

Edited by sulis
... no regrets, just good memories ...:elephant:
Link to comment
Share on other sites

φίλε sorry για το μπλέξιμο

κατάλαβα ότι ήθελες να κάνεις μεταφορά αρχείων και όχι sync

σε win2000 δεν έχω κάνει sync, μόνο file transfer

 

οι drivers που έχω είναι από το pc suite

sorry έπρεπε να διαβάσω πιο προσεχτικά το post σου

Ζωή είναι αυτό που συμβαίνει την ώρα που εσύ κάνεις σχέδια για το μέλλον.

 

c_k / ck_test

Link to comment
Share on other sites

φίλε sorry για το μπλέξιμο

κατάλαβα ότι ήθελες να κάνεις μεταφορά αρχείων και όχι sync

σε win2000 δεν έχω κάνει sync, μόνο file transfer

 

οι drivers που έχω είναι από το pc suite

sorry έπρεπε να διαβάσω πιο προσεχτικά το post σου

 

No problem ...

το PC Suite ειναι πια το μόνο source για drivers και καλά έκαναν, άλλα κι όλα στο site λένε οτι το w2k είναι fully supported, ακόμα και τα inf files δείχνουν το G900 για W2K.

 

What the mobile frag is going on?

... no regrets, just good memories ...:elephant:
Link to comment
Share on other sites

Παπαλα το G900,εκανα κ φορματ στο C και τωρα ειναι που σερνεται,γιατι δε μπορω να περασω ουτε επαφες μεσα ουτε τπτ,δεν αντεχει τοση ωρα συνεχομενης λειτουργιας,φρικαρει!

Μηπως ταφτυσε εντελως?

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

υποστηριζει youtube?αν ναι εχει καλη ποιοτητα?

Ναι υποστηρίζει μέσω του http://m.youtube.com και στην επιλογή HQ (=High Quality) η ποιότητα είναι πολύ καλή.

 

http://i47.tinypic.com/fxul1i.png

Link to comment
Share on other sites

Είδα τη συνημμένη σου φωτό! Τι καταπληκτικό UI έχεις καταφέρει να έχεις στο G900 αγαπητέ Verikets? Πώς θα μπορούσαμε να το μετατρέψουμε κι εμείς;
Link to comment
Share on other sites

Είδα τη συνημμένη σου φωτό! Τι καταπληκτικό UI έχεις καταφέρει να έχεις στο G900 αγαπητέ Verikets? Πώς θα μπορούσαμε να το μετατρέψουμε κι εμείς;

Δεν το έφτιαξα εγώ παρά μόνο το sis για την ελληνική γλώσσα. Πρόκειται για το PGFX™ Blackberry Graphical Pack

που περιλαμβάνει εικονίδια για σχεδόν όλα τα μενού, θέμα, status bar και iPhone Lock Skin.

 

http://img189.imageshack.us/img189/122/1bbpgfxteam.th.png

 

Αρχικά πρέπει να εγκαταστήσεις τα CapsSwitch και sis installer mod όπως γράφω εδώ και μετά όλα είναι εύκολα. Συνδέεις το κινητό με το pc στη λειτουργία μεταφοράς αρχείων και μεταφέρεις στο memory stick το αρχείο sis και το θέμα (utz). Επίσης αντιγράφεις τους 6 φακέλους που βρίσκονται στον φάκελο [blackberry] Statusbar μέσα στο φάκελο resource του memory stick. Κάνεις εγκατάσταση το sis αντικαθιστώντας τα αρχεία που σε ρωτάει, βάζεις το θέμα και με restart θα δεις όλες τις αλλαγές. Υπάρχει μόνο ένα μικρό bug στο θέμα και συγκεκριμένα στo φόντο της progress bar. Τέλος στο screenshot που λες έχω και αλλαγμένη γραμματοσειρά (Rastapopoulos από το Motorola Z8), αν σ'ενδιαφέρει την ανεβάζω. :)

 

http://rapidshare.com/files/341582345/BlackBerry.IconPack.G900-EL.rar

Link to comment
Share on other sites

No problem ...

το PC Suite ειναι πια το μόνο source για drivers και καλά έκαναν, άλλα κι όλα στο site λένε οτι το w2k είναι fully supported, ακόμα και τα inf files δείχνουν το G900 για W2K.

 

What the mobile frag is going on?

 

Τελικά το βρήκα μόνος μου, με την βοήθεια 2 προγραμμάτων

- Driver Magician Version 3.48

- Registry Clean Expert Version 4.76

 

Με το Driver Magician καθάρισα αρκετά unused USB Device Drivers τα οποία φαινόντουσαν ότι δεν χρειάζονται πια, και με το Registry Clean Expert έκανα ένα deep cleaning για να μην υπάρχει τίποτα μετά το reboot.

 

... και όλα δούλεψαν όπως έπρεπε.

... no regrets, just good memories ...:elephant:
Link to comment
Share on other sites

... Αρχικά πρέπει να εγκαταστήσεις τα CapsSwitch και sis installer mod όπως γράφω εδώ και μετά όλα είναι εύκολα.

 

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ, θα το δοκιμασω το Σ-Κ που ελπίζω να έχω λίγο χρόνο...

Edited by zxr
Διόρθωση quote tag
Link to comment
Share on other sites

παιδιά έκανα την εξής μ....α επειδή μου είχε πάρει σκόνη από μέσα από την οθόνη άνοιξα το κινητό (είδα το βίντεο) για να την βγάλω

Τελικά εκτός του ότι δεν το άνοιξα γιατί δεν μου άνοιγε μια βίδα, μετά όταν το άνοιξα δεν δούλευε η οθόνη. Σκέφτηκα να κανω επαναφορά κ τώρα ανοίγει αλλά η οθόνη δεν δουλεύει και έτσι δεν μπορώ να επιλέξω γλώσσα (στην οθόνη δεν πατιέται τίποτα) για να συνεχίσω...

Καμιά Ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson G900

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...