Jump to content

Sony Ericsson Xperia X1


kotsianis7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
έχει το μικρότερο dot pitch EVER!

 

Και λοιπόν;

 

Η ίδια ανάλυση δεν δείχνει καλύτερα στο HD με τη μεγαλύτερη οθόνη;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και λοιπόν;

 

Η ίδια ανάλυση δεν δείχνει καλύτερα στο HD με τη μεγαλύτερη οθόνη;

 

 

όχι όλα αυτά είναι σκατά όταν πάνε και βάζουν 65K χρώματα.

 

την τρελα μου. "γιαυτο" περιμένω το tube να κάνει κωλοτούμπες με 16M

 

E αμάν πια βαρέθηκαν βγάζουν τα super duper κινητά με χρώματα σα σκατά

 

 

800 * 480 = 384 000

65K

 

i rest my case

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
όχι όλα αυτά είναι σκατά όταν πάνε και βάζουν 65K χρώματα.

 

Αυτό είναι περιορισμός του λειτουργικού και όχι της συσκευής. Εάν το λειτουργικό δεν υποστηρίζει περισσότερα χρώματα... τι νόημα έχει να υποστηρίζει η συσκευή;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι περιορισμός του λειτουργικού και όχι της συσκευής. Εάν το λειτουργικό δεν υποστηρίζει περισσότερα χρώματα... τι νόημα έχει να υποστηρίζει η συσκευή;

 

ναι ok αλλα βεβαια τώρα αρχίζουν σε κάποια HTC να βάζουν android....:p

 

οποτε μπορεί να εμφανιστεί omnia με 262K effective επειδή το υποστηρίζει η οθόνη...:p

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
οποτε μπορεί να εμφανιστεί omnia με 262K effective επειδή το υποστηρίζει η οθόνη...:p

 

Μην περιμένεις να δεις αισθητή διαφορά. Το γυμνό μάτι πάντως δεν την καταλαβαίνει.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μην περιμένεις να δεις αισθητή διαφορά. Το γυμνό μάτι πάντως δεν την καταλαβαίνει.

 

καλά αυτό το αντιπαρέρχομαι γιατί δε θέλω να μπω σε αναλύσεις.

 

απλά όταν βγει το tube δες και κανε σύγκριση.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως είμαι σίγουρος πως η τιμή θα πέσει πολύ μετά από λίγους μήνες γιατί θα βγάλουν και άλλες εταιρίες ακόμα πιο καινούργια smartphones με περισσότερες δυνατότητες(αν δεν το έχουν κάνει ήδη)

Όταν θα βγεί με Ελληνικό μενού στις αρχές του 2009 λές η τιμή να πέσει κάνα 200ευρο? Αν ναι θα το πάρω τρέχοντας. Αλλιώς πολύ ακριβό για το budget μου...

Link to comment
Share on other sites

Όταν θα βγεί με Ελληνικό μενού στις αρχές του 2009 λές η τιμή να πέσει κάνα 200ευρο? Αν ναι θα το πάρω τρέχοντας. Αλλιώς πολύ ακριβό για το budget μου...

 

Αποκλείεται, υπολόγιζε 100€+ για ελληνική συσκευή ειδικά όταν πρόκειται για νέα, Δες εδώ τιμές για σύγκριση ελληνικών με αγγλικών συσκευών.

 

Omnia

 

Diamond

 

Touch Pro

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Φάτε μάτια ψάρια Sony Ericsson Xperia X1 TouchFlo 3D Demo.

 

Πως να μην τα σκάσεις μετά για το pda; Με το ζόρι κρατιέμαι.

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον δοκιμασα μερικα videos σε 800x400 και παιζουν τελεια. Ουτε σπασιματα τιποτα. Επισης το πληκτρολογια αν και λιγακι παραξενο στην αρχη, εχω αρχισει να το συνηθιζω. Περισσοτερα αργοτερα....
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον δοκιμασα μερικα videos σε 800x400 και παιζουν τελεια. Ουτε σπασιματα τιποτα.

 

Απόλυτα λογικό. Το Xperia είναι το πρώτο τηλέφωνο που φοράει chip γραφικών (της ATI). Αυτό βοηθά ιδιαίτερα τα βίντεο και τα 3d παιχνίδια. Πάντως ήσουνα πολύ τυχερός. Εγώ το παρήγγειλα μία μέρα αργότερα από Clove.co και δυστηχώς θα παραλάβω με το καινούργιο στοκ στις 12/11 :(:mad:

Link to comment
Share on other sites

Απόλυτα λογικό. Το Xperia είναι το πρώτο τηλέφωνο που φοράει chip γραφικών (της ATI). Αυτό βοηθά ιδιαίτερα τα βίντεο και τα 3d παιχνίδια. Πάντως ήσουνα πολύ τυχερός.

 

Αυτό φημολογείται αρκετά αλλά δεν καταλαβαίνω πως ξεκίνησε τέτοια φήμη.

Η αλήθεια είναι πως το SoC της Qualcomm MSM7200A (και MSM7210A για το Touch Pro και HD) έχουν δυνατότητες 3D hardware acceleration, δεν έχω δει όμως κάποιο chip διαφορετικό στο xperia για hardware acceleration.

 

Ακόμα πιο περίπλοκο είναι το όλο θέμα με την μνήμη. Το HTC Touch Pro έχει επιβεβαιωμένα 288 (256+32) ΜΒ μνήμης για το λειτουργικό, αλλά μου φαίνεται πολύ περίεργο setup (δύο chip μνήμης και το ένα να είναι τόσο μικρό). Από την άλλη "φημολογείται" ότι το xperia ακολούθησε παρόμοια τακτική (δύο chip μνήμης, 256+128), αλλά το μικρότερο να είναι αφιερωμένο αποκλειστικά για τα γραφικά, με αποτέλεσμα να μην φαίνονται ή να είναι διαθέσιμα για το λειτουργικό.

 

Στην τελική όμως κανείς δεν ξέρει τι ακριβώς συμβαίνει, μου κάνει εντύπωση πως δεν το έχουν "ξαντεριάσει" και να δουν τι ακριβώς hardware διαθέτει, ώστε να υπάρξει ένα τέλος στις φημολογίες.

 

Επίσης πολύ λυπηρό είναι ότι όσα τηλέφωνα χρησιμοποιούν το SoC (System on Chip) της Qualcomm MSM7200A/MSM7210A (ουσιαστικά ένα πακέτο που έχει μέσα επεξεργαστή, DSP, modem κτλ.), πολλές δυνατότητες του chip απλά δεν της χρησιμοποιούν, είτε γιατί δεν είναι συνδεδεμένες στο hardware του κινητού ή γιατί δεν υποστηρίζονται από το software.

 

Ενδεικτικά αναφέρω ότι ενώ το HTC Touch Pro έχει TVout (έτοιμο από το SoC της Qualcomm) το xperia δεν διαθέτει κάτι τέτοιο, ενώ θα ήταν πολύ εύκολο να το συνδέσουν στο 3.5mm jack, απλά το καλώδιο του TVout θα έπρεπε να είναι με 3.5mm καρφί με 4 χωρίσματα (αντί 3 για τα κανονικά στερεοφωνικά ακουστικά, κοινή γείωση, δεξί/αριστερό για ήχο και το τέταρτο για video), χωρίς βέβαια να επηρεάζει την χρήση των ακουστικών (έχω mp3 player που κάνει ακριβώς αυτό).

 

Άλλη μια απώλεια είναι το USB on the go, audio line-in μέχρι και projector θα μπορούσαν να έχουν εφόσον είναι έτοιμα στο συγκεκριμένο SoC της Qualcomm. Πόσο πιο πολλά πράγματα θα μπορούσαν να έχουν αυτά τα κινητά..... :(

Link to comment
Share on other sites

Τα επιπλέον 128 ραμ υπάρχουν αμφιβολίες για το αν πράγματι τα φοράει. Το Chip όμως όχι. Αν διαβάσει κανείς στο xda αναφορές ανθρώπων που έχουν και το Χperia και το Touch Pro θα δει ότι το πρώτο τα πηγαίνει καλύτερα στη αναπαραγωγή "μεγάλων" βίντεο και αυτό οφείλεται στο Chip της ATI που είναι ανεξάρτητο από τον επεξεργαστή.

Αλήθεια Xavier έχεις δει τελευταία την τιμή στο μαγαζί από όπου το αγόρασες;

Link to comment
Share on other sites

Οκ, θα κανω μερικα τεστ. Απο αυριο θα εχω μια ξεκαθαρη εικονα.

 

Κανά νεώτερο;

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα μερικα video σε 800χ480 στα 30fps και τα παιζει αψογα. Απο μπαταρια παλι ολα ΟΚ, ειναι ακομα με την πρωτη φορτιση απο Πεμπτη και ειναι περιπου στο 45%. Με σχετικα βαρια χρηση λογω οτι ειναι καινουργιο και το Wifi δουλευει αρκετες ωρες. Αυτα για τωρα....
Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια Xavier έχεις δει τελευταία την τιμή στο μαγαζί από όπου το αγόρασες;

 

Ναι το είδα και παραξενεύτηκα πάρα πολύ, αύριο θα επικοινωνήσω μαζί τους για να δω τι συμβαίνει. Πάντως τουλάχιστον για την τιμή εμένα δε με επηρεάζει, ελπίζω να μην υπάρχουν επιπλοκές (καθυστέρηση) για την παράδοση.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό! Δεν καταλαβαίνω γιατί το μοντέλο που επεξεργάστηκα ήταν αργό με τα πάνελς (panels).
Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

"γιαυτο" μετά έρχονται οι iphonades και κοκορεύονται

 

Σόρρυ για το off-topic αλλά θα ήθελα να σχολιάσω αυτό που λέει ο φίλος ότι 65000 χρώματα είναι λίγα, γιατί δεν έβαλαν 16M και ότι για αυτό έρχονται οι "iphoneades" και κοκορεύονται. Λοιπόν όπως είπε και ο athanaso77 πιο πριν με γυμνό μάτι δεν καταλαβαίνεις τι διαφορά. Ακόμα μπορώ να σου δώσω και ένα βίντεο που έχει δίπλα δίπλα το HD με το Iphone και μετά να μου πεις αν τα 16M κάνουν την διαφορά. Ξέρεις τι συμπέρασμα έβγαλα εγώ μόλις το είδα??? Ότι άσχετα από τα 65000 χρώματα του HD, ήταν ΠΙΟ ΩΡΑΙΑ από του iphone.

Φιλικά Αντρέας και συγγνώμη για το off-topic

~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Σόρρυ για το off-topic αλλά θα ήθελα να σχολιάσω αυτό που λέει ο φίλος ότι 65000 χρώματα είναι λίγα, γιατί δεν έβαλαν 16M και ότι για αυτό έρχονται οι "iphoneades" και κοκορεύονται. Λοιπόν όπως είπε και ο athanaso77 πιο πριν με γυμνό μάτι δεν καταλαβαίνεις τι διαφορά. Ακόμα μπορώ να σου δώσω και ένα βίντεο που έχει δίπλα δίπλα το HD με το Iphone και μετά να μου πεις αν τα 16M κάνουν την διαφορά. Ξέρεις τι συμπέρασμα έβγαλα εγώ μόλις το είδα??? Ότι άσχετα από τα 65000 χρώματα του HD, ήταν ΠΙΟ ΩΡΑΙΑ από του iphone.

Φιλικά Αντρέας και συγγνώμη για το off-topic

 

Μήπως έχεις κάνει καμιά παρόμοια σύγκριση του HD με το Ομνια, για να μας πεις συμπεράσματα;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σόρρυ για το off-topic αλλά θα ήθελα να σχολιάσω αυτό που λέει ο φίλος ότι 65000 χρώματα είναι λίγα, γιατί δεν έβαλαν 16M και ότι για αυτό έρχονται οι "iphoneades" και κοκορεύονται. Λοιπόν όπως είπε και ο athanaso77 πιο πριν με γυμνό μάτι δεν καταλαβαίνεις τι διαφορά. Ακόμα μπορώ να σου δώσω και ένα βίντεο που έχει δίπλα δίπλα το HD με το Iphone και μετά να μου πεις αν τα 16M κάνουν την διαφορά. Ξέρεις τι συμπέρασμα έβγαλα εγώ μόλις το είδα??? Ότι άσχετα από τα 65000 χρώματα του HD, ήταν ΠΙΟ ΩΡΑΙΑ από του iphone.

Φιλικά Αντρέας και συγγνώμη για το off-topic

 

 

αυτό πρέπει να το δω για να σου πω

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μήπως έχεις κάνει καμιά παρόμοια σύγκριση του HD με το Ομνια, για να μας πεις συμπεράσματα;

 

Ti symperasmata perimeneis apo sygkrisi metaksy WVGA vs WQVGA? Einai terastia i diafora outws i allws! :rolleyes:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Όταν είχα στη κατοχή μου τα SE P900i, P990i, αναρωτιόμουν πότε θα κάνει το μεγάλο βήμα η SE για WM.

Τώρα που το έκανε, δε ξέρω αν θέλω να αποχωριστώ το Artemis για το X1..

Φυσικά στον κόσμο των WM, μπήκα όταν σε μια φωτογραφία "ερωτεύτηκα" τον πρώτο tytn.

Άσχετα που δε τον αγόρασα.

Φανατικός χρήστης των SE μεν, αμφιταλαντεύομαι για το αν πρέπει να αφήσω τα σίγουρα χέρια της HTC (βλ. κοινότητα XDA), για αυτά της SE δε (ακόμα και αν έχει βάλει το χεράκι της η HTC).

Φυσικά η αμφιβολία μου δεν θα υπήρχε, αν είχε βγει στην αγορά τουλάχιστον 5-6 μήνες πριν.

Ας μας αφήσει καιρούς το Artemis και ας δω τις εμπειρίες των X1 χρηστών (και της XDA) και σίγουρα θα επανέλθω δυναμικώς..

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X1
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...