Jump to content

Sony Ericsson Xperia X1


kotsianis7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=431218

Εδω πηγαινε και δες και ακολουθησε τις οδηγιες. Τα ιδια γραφω και γω, αλλα εδω έχει και ακριβως τα αρχεια που θα χρειαστεις.

Και την καρτα μνημης καλου κακου αστην εξω. Ετσι για να ειμαιστε βεβαιοι. Αλλα επειδη στα screenshots προσεξα οτι εχεις βιστα.... Εισαι σιγουρος οτι εχεις κανει συνδεση με το WMDC, σιγουρα ομως.

 

Να στε καλα παιδια για τις απαντησεις σας!Τελικως αυτο που εκανα ηταν να περασω τη νεα εκδωση απο το SeuS και να το κανω hard reset. Απο εκει κατευθειαν εγινε και εχω πλεον 0.72.Olinex!

 

........και νεο προβλημα.......

 

Εχω κατεβασει την pctech4u_v.2.00 κανω φορματ μια καρτα μνημης 2gb που εχω ( δεν ειχε καμια το κουτι μου μεσα ) της περναω το αρχειο το μετονομαζω σε "Kovsimg.nbh " Αποσυνδεω το κινητο μου βγαζω την μπαταρια την ξαναβαζω και παταω volume down k power και μου γραφει no image file!.......

 

χιλια συγνωμη ρε παιδια αν σας εχω πρηξει!

 

Καθε βοηθεια και γνωμη δεκτη! :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Να στε καλα παιδια για τις απαντησεις σας!Τελικως αυτο που εκανα ηταν να περασω τη νεα εκδωση απο το SeuS και να το κανω hard reset. Απο εκει κατευθειαν εγινε και εχω πλεον 0.72.Olinex!

 

........και νεο προβλημα.......

 

Εχω κατεβασει την pctech4u_v.2.00 κανω φορματ μια καρτα μνημης 2gb που εχω ( δεν ειχε καμια το κουτι μου μεσα ) της περναω το αρχειο το μετονομαζω σε "Kovsimg.nbh " Αποσυνδεω το κινητο μου βγαζω την μπαταρια την ξαναβαζω και παταω volume down k power και μου γραφει no image file!.......

 

χιλια συγνωμη ρε παιδια αν σας εχω πρηξει!

 

Καθε βοηθεια και γνωμη δεκτη! :)

 

Format σε FAT32 πρεπει να κανεις

 

Αρχικά πρέπει να τσεκάρεις το kovsimg.nbh αν ειναι ωστά μετονομασμένο γιατί μπορεί να μην μετονόμασες την κατάληξη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Format σε FAT32 πρεπει να κανεις

 

Αρχικά πρέπει να τσεκάρεις το kovsimg.nbh αν ειναι ωστά μετονομασμένο γιατί μπορεί να μην μετονόμασες την κατάληξη.

 

Να εισαι βεβαιος και για τα δυο αυτα φυσικα.

Και επισης, αν δεν μπορεσεις με την καρτουλα που εχεις τωρα, κανε με αλλη. Περιεργο να μην εχει μεσα το πακετο ομως....:confused:

Link to comment
Share on other sites

μηπως ξερει κανεις πως γινετε να κανουμε μεταφορα εικονας και χειρισμο του pc απο το xperia? :wacko:

 

βλεπω οτι η PCTech4U εχει καποια προγραμματα στα networks που ειναι για αυτη τη δουλεια αλλα αν γνωριζει καποιος περισσοτερα ας μας πει..

 

σχετικα με την πιο πανω ερωτηση που εκανα χθες,

βρήκα καποιες πληροφοριες που ειναι εδω. ;)

 

το προγραμμα το εχει η pctech μεσα και λεγετε desktop remote mobile.

το μονο που εχετε να κανετε ειναι να βρειτε τισ καταλληλες ρυθμησεις.

 

εγω απογοητευτηκα γιατι εχω xp home και δε γινετε. :(

καλη επιτυχια στους ενδιαφερομενους..

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Διαβασα τις οδηγιες αλλα δε καταφερα κατι, βαζω σωστα την ip αλλα απο εκει και περα μου βγαζει συνεχεια μηνυμα οτι ο υπολογιστης δεν ειναι ετοιμος η οτι εχω εξαντλυσει τις συνδεσεις. Χρησιμοποιω vista και επομενως δε ειμαι και τοσο σιγουρος οτι δουλειευ σε εμενα. Παντως αν καποιος τα καταφερει ας μας δωσει και εμας τα φωτα του....!!! Αν και το βλεπω λιγο δυσκολο γιατι χρησιμοποιουμε διαφορετικα router επομενως για καποιον που δεν και τοσο γνωστικος η κατασταση παραμαινει δυσκολη.

Δε ξερω βεβαια αν θα γινοταν χωρις router δηλαδη με απευθειας συνδεση στον υπολογιστη μεσω wifi.

Αυτα, επομενως οποιος προσπαθησει και καταφερει κατι ας στειλει.

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα τις οδηγιες αλλα δε καταφερα κατι, βαζω σωστα την ip αλλα απο εκει και περα μου βγαζει συνεχεια μηνυμα οτι ο υπολογιστης δεν ειναι ετοιμος η οτι εχω εξαντλυσει τις συνδεσεις. Χρησιμοποιω vista και επομενως δε ειμαι και τοσο σιγουρος οτι δουλειευ σε εμενα. Παντως αν καποιος τα καταφερει ας μας δωσει και εμας τα φωτα του....!!! Αν και το βλεπω λιγο δυσκολο γιατι χρησιμοποιουμε διαφορετικα router επομενως για καποιον που δεν και τοσο γνωστικος η κατασταση παραμαινει δυσκολη.

Δε ξερω βεβαια αν θα γινοταν χωρις router δηλαδη με απευθειας συνδεση στον υπολογιστη μεσω wifi.

Αυτα, επομενως οποιος προσπαθησει και καταφερει κατι ας στειλει.

 

Συμφωνω μαζι σου. Και γω ειδα το βιντεο στο pocketnowvideo στο utube αλλα τα βλεπω σκουρα αμεσως αμεσως γιατι στο νεο μου modem router δεν βλεπω καν την επιλογη Port Forwarding... Και γενικα, με ημιμάθεια στο συγκεκριμενο θεμα ειναι ψιλοδυσκολα. Αλλα για να λεει ο djivo οτι δεν παιζει σε Xp Home που εχω και γω δεν το ψαχνω. Αν και θα εχει πολυ γελιο στα καλα καθουμενα που καποιος καθεται στον υπολογιστη να του κανεις ιστοριουλες απο διπλανο δωματιο! Θα εχει πλακα.....:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω μαζι σου. Και γω ειδα το βιντεο στο pocketnowvideo στο utube αλλα τα βλεπω σκουρα αμεσως αμεσως γιατι στο νεο μου modem router δεν βλεπω καν την επιλογη Port Forwarding... Και γενικα, με ημιμάθεια στο συγκεκριμενο θεμα ειναι ψιλοδυσκολα. Αλλα για να λεει ο djivo οτι δεν παιζει σε Xp Home που εχω και γω δεν το ψαχνω. Αν και θα εχει πολυ γελιο στα καλα καθουμενα που καποιος καθεται στον υπολογιστη να του κανεις ιστοριουλες απο διπλανο δωματιο! Θα εχει πλακα.....:lol::lol:

Συμφωνω μαζι σου η εφαρμογη αυτη ενδεχεται για πολυ γελιο αλλα και μεγαλη διευκολυνση για οσους θελουν την απομακρυσμενη επιφανεια εργασιας (κυριως για οσους χρησιμοποιουν desktop) βεβαια δε πιστευω πωσ θα ειναι το ιδιο οπως με δυο υπολογιστες γιατι σιγουρα θα υστερει σε ταχυτητα, παντως θα αξιζε την προσπαθεια.

Πιστευω οτι πρεπει να ρωτησουμε καποιον "δικτυα" κατι παραπανω θα ξερουν.....

Παντως αν βρω κατι θα επανελθω!

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι σχετικά με τα προγράμματα πλοήγησης, χρησιμοποιεί κανείς το igo?

Και το destinator το 8?

 

Και κάτι ακόμα.. εμείς έχουμε ανάλυη 480x800 right?

η 800x480 είναι διαφορετική και εννοούμε όταν το έχουμε σε landscape προβολή? όπου τότε ο άξονας χ είναι 800 και ψ 480?

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα τις οδηγιες αλλα δε καταφερα κατι, βαζω σωστα την ip αλλα απο εκει και περα μου βγαζει συνεχεια μηνυμα οτι ο υπολογιστης δεν ειναι ετοιμος η οτι εχω εξαντλυσει τις συνδεσεις. Χρησιμοποιω vista και επομενως δε ειμαι και τοσο σιγουρος οτι δουλειευ σε εμενα. Παντως αν καποιος τα καταφερει ας μας δωσει και εμας τα φωτα του....!!! Αν και το βλεπω λιγο δυσκολο γιατι χρησιμοποιουμε διαφορετικα router επομενως για καποιον που δεν και τοσο γνωστικος η κατασταση παραμαινει δυσκολη.

Δε ξερω βεβαια αν θα γινοταν χωρις router δηλαδη με απευθειας συνδεση στον υπολογιστη μεσω wifi.

Αυτα, επομενως οποιος προσπαθησει και καταφερει κατι ας στειλει.

 

εγω τα καταφερα... :yahoo:

 

εκατσα και περασα τα xp pro και δουλεψε με τη πρωτη...

λιγο βαρβαρο βεβαια αλλα ειναι ολα τα λεφτα να χειριζεσαι τον υπολογιστη σου οπου και να εισαι...

 

ποια εκδοση vista εχεις?

 

computer name πρεπει να βαλεις την ιρ που εμφανιζετε στο δικτυο το pc σου.

μπορεις να τη δεις εδω: http://www.ip-adress.com/

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Επανέρχομαι σχετικά με τα προγράμματα πλοήγησης, χρησιμοποιεί κανείς το igo?

 

Φυσικά, δουλεύει κανονικότατα στη συσκευή σου με το κατάλληλο πείραγμα στο σχετικό sys.txt αρχείο σύμφωνα με την ανάλυση της οθόνης σου.

 

Και το destinator το 8?

 

Δεν υπάρχει λόγος. Καλύτερα το 7. Σίγουρο, σταθερό, με τους ίδιους χάρτες και την ίδια μηχανή υπολογισμού.

 

Και κάτι ακόμα.. εμείς έχουμε ανάλυη 480x800 right?

η 800x480 είναι διαφορετική και εννοούμε όταν το έχουμε σε landscape προβολή? όπου τότε ο άξονας χ είναι 800 και ψ 480?

 

Καλά τα λες, 480x800 είναι το portrait mode και 800x480 είναι το landscape mode.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά, δουλεύει κανονικότατα στη συσκευή σου με το κατάλληλο πείραγμα στο σχετικό sys.txt αρχείο σύμφωνα με την ανάλυση της οθόνης σου.

το έχω και εγώ το igo απλά επειδή αντιμετωπίζω κανα δυο προβλήματα στα οποία δεν έχω βρει λύση έλεγα να ρωτήσω αν τα έχει αντιμετωπίσει και άλλος..!!

π.χ.

α) το tts δίνει την εντύπωση ότι κολάει ανα διαστήματα και κάνει ένα ήχο σαν τρτρ τρ τρ τρτρ

β) όταν ένας δρόμος υπάρχει σε περισσότερες απο μια περιοχές πως διαλέγουμε αυτή που θέλουμε? γιατί δε δίνει τέτοια επιλογή..

γ) έχουμε κάποια εξήγηση για τις εντολές στο sys ώστε να ξέρουμε αυτές που διαλέγουμε τι κάνει η κάθε μια?

 

το destinator8 το έχω εγκατεστημένο αλλά δε με έχει πέισει όπως το igo8 αρκει να λυθούν αυτά τα μικροθεματάκια :)

Link to comment
Share on other sites

το έχω και εγώ το igo απλά επειδή αντιμετωπίζω κανα δυο προβλήματα στα οποία δεν έχω βρει λύση έλεγα να ρωτήσω αν τα έχει αντιμετωπίσει και άλλος..!!

π.χ.

α) το tts δίνει την εντύπωση ότι κολάει ανα διαστήματα και κάνει ένα ήχο σαν τρτρ τρ τρ τρτρ

β) όταν ένας δρόμος υπάρχει σε περισσότερες απο μια περιοχές πως διαλέγουμε αυτή που θέλουμε? γιατί δε δίνει τέτοια επιλογή..

γ) έχουμε κάποια εξήγηση για τις εντολές στο sys ώστε να ξέρουμε αυτές που διαλέγουμε τι κάνει η κάθε μια?

δ) η έκδοση του αυγούστου, προσθέτει drive alerts σε εμάς? :)

 

το destinator8 το έχω εγκατεστημένο αλλά δε με έχει πέισει όπως το igo8 αρκει να λυθούν αυτά τα μικροθεματάκια :)

 

Αν ψαξεις στο θεμα αυτο του Xperia αλλα περισσοτερο στου HD θα δεις πολλους να διαφωνουν και να «συγκρουονται» για το θεμα Destinator VS iGO. Αναμφιβολα το iGo ειναι απιστευτο σε θεμα UI και εμφανιση, γραφικων, κλπ. Αλλα το Dest υπερεχει σε θεμα χαρτη. Αυτο βεβαια, πλεον, δεν ισχυει, γιατι μπορουμε να βαλουμε τον χαρτη που εχει το Dest και στο iGO. Γενικα μπορουμε να βαλουμε διαφορους χαρτες(NavTeq, CIT, GI, TeleAtlas, κλπ).

Οσο για τις ερωτησεις σου:

α)Οταν το κανει αυτο, αν ερμηνευω σωστα τα τρτρ τρ τρ τρτρ, πρεπει να ειναι η προειδοποιηση για καμερα ελεγχου κυκλοφοριας η ρανταρ ή κατι τετοιο τελος παντων. Αναλογως βεβαια και σε ποιον δρομο το ακουσες. Αλλα σου βγαζει και στην οθονη οτι εχει καμερα μπροστα.

β)Αφου οταν πας «Ευρεση», πρωτα βαζεις την περιοχη που ψαχνεις. Δηλαδη αν ψαχνεις για την Χ, που υπαρχει για παραδειγμα και στον Πειραια, και στο Χαλανδρι, και στην Γλυφαδα, θα γραψεις πρωτα την περιοχη στην οποια θελεις να πας. Αλλα οταν σου βγαζει και αποτελεσματα, εχει απο κατω και Τ.Κ...

δ)Προσθετει drive alerts.

Το Driver alerts ενεργοποιείται στο μενού (Ρυθμίσεις-προειδοποιήσεις)

μόνο αν χρησιμοποιήσουμε το data.zip της έκδοσης v8.3.4.102680 (Aug 13 2009)

και είναι μόνο για landscape 320X240 και 480Χ272.

Δεν χρειάζεται να προσθέσετε κάτι στο sys.txt για να ενεργοποιηθεί το Driver alerts.

 

Στο υπομενού του Driver alerts υπάρχουν τρεις κατηγορίες

http://i31.tinypic.com/331n1gg.png

Regulatory Sign (Κανονικές)

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/c0/MUTCD_R1-1.svg/80px-MUTCD_R1-1.svg.png http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/7d/MUTCD_R5-1.svg/79px-MUTCD_R5-1.svg.png http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/8f/MUTCD_R3-1.svg/79px-MUTCD_R3-1.svg.png

......

Link to comment
Share on other sites

.........

Warning Sign (Προειδοποιητικές)

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/38/Zeichen_101.svg/80px-Zeichen_101.svg.png http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/a7/Italian_traffic_signs_-_lavori.svg/80px-Italian_traffic_signs_-_lavori.svg.png http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/de/Italian_traffic_signs_-_doppia_curva_sx.svg/80px-Italian_traffic_signs_-_doppia_curva_sx.svg.pnghttp://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/d1/Italian_traffic_signs_-_passaggio_a_livello_senza_barriere.svg/80px-Italian_traffic_signs_-_passaggio_a_livello_senza_barriere.svg.png

 

Informative Sign (Πληροφορίας)

 

Μπορούμε επίσης να ρυθμίσουμε ξεχωριστά για κάθε κατηγορία την απόσταση ειδοποίησης.

Σε προσομείωση δεν έδειξε να δουλεύει κάτι.

Ισως τα διαβάζει από τον χάρτη και μέχρι στιγμής οι χάρτες δεν υποστηρίζουν ακόμη κάτι τέτοιο.

 

συγγνωμη για το διπλοποσταρισμα, αλλα δνε μπορουσα να το βαλω σε ενα, ειχε πολλες εικονες, και το πηρα ετοιμο απο ενα αλλο φορουμ. Λινκ δεν δινω γιατι νομιζω απαγορευεται.

 

Νικολα, πιστευω να καλυφθηκες.

 

Περισσοτερα για το sys.txt δεν ξερω γιατι δεν εχω βρει καθολου, μα καθολου χρονο εδω και αρκετο καιρο για να ασχοληθω. Προτιμουσα να ασχολουμε με τις ρομς και την βελτιστοποιηση της αποδοσης παρα με το προγραμμα πλοηγησης. Τωρα, εχω εξεταστικη. Μολις ξεμπερδεψω και ξεζορστω λιγο, μετα θα βαλω παλι premium rapidshare και θα τα κατεβασω ολα.

Link to comment
Share on other sites

αυτο το sys.txt το εχετε ξαναπει εδω μεσα και ακομα αναρωτιεμαι τι ειναι...

εγω δεν πειραξα κανενα τετοιο αρχειο και το iGo τρεχει κανονικα...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αυτο το sys.txt το εχετε ξαναπει εδω μεσα και ακομα αναρωτιεμαι τι ειναι...

εγω δεν πειραξα κανενα τετοιο αρχειο και το iGo τρεχει κανονικα...

 

:scared::blink::nagger::tease:

Γυναικες......

:lol:

Φανταζομαι οτι ειναι ενα αρχειακι που περιεχει μεσα εντολες τις οποιες το προγραμμα οταν τρεχει, μπαινει και τις διαβαζει. Αναλογως του τι γραφει εκει, πράττει....

 

Οταν αρχιζεις και κατεβαζεις updates, πειραζεις skins, αλλαζεις γενικοτερα πραγματακια, πρεπει να το πειραξεις λιγο για να τρεξει και να δουλεψει σωστα.

 

Νομιζω ο djivo μου εδωσε εμενα ενα «πειραγμενο» και εβαλα μια φορα. Ή το βρηκα σε ενα αλλο φορουμ ετοιμο. Δεν θυμαμαι...:confused:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.εχει δοκιμασει κανεις τα 6.5 στο xperia και ειδε προβλημα στο σημα του xperia?

 

ευχαριστω

http://www.walldesign.gr[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

:scared::blink::nagger::tease:

Γυναικες......

:lol:

Φανταζομαι οτι ειναι ενα αρχειακι που περιεχει μεσα εντολες τις οποιες το προγραμμα οταν τρεχει, μπαινει και τις διαβαζει. Αναλογως του τι γραφει εκει, πράττει....

 

Οταν αρχιζεις και κατεβαζεις updates, πειραζεις skins, αλλαζεις γενικοτερα πραγματακια, πρεπει να το πειραξεις λιγο για να τρεξει και να δουλεψει σωστα.

 

Νομιζω ο djivo μου εδωσε εμενα ενα «πειραγμενο» και εβαλα μια φορα. Ή το βρηκα σε ενα αλλο φορουμ ετοιμο. Δεν θυμαμαι...:confused:

 

Αντρες...Χρειαζεται να πειραξουν ενα σωρο πραγματα για να δουλεψει κατι!

Ειδες; Εγω δεν πειραξα τιποτα και δουλευει ρολόι! :cool:

 

καλησπερα.εχει δοκιμασει κανεις τα 6.5 στο xperia και ειδε προβλημα στο σημα του xperia?

 

ευχαριστω

 

Μόνο στο σήμα? Όλο το Xperia είχε πρόβλημα :lol:

Οκ πέρα από την πλάκα, δεδομένου ότι τα 6.5 τα συναντάς μόνο σε Cooked ROMs, εξαρτάται τι Radio έχει περάσει στη ROM ο δημιουργός της....και νομίζω ότι σε γενικές γραμμές τα ίδια Radio που κυκλοφορούν για 6.1 τα περνανε και στα 6.5...Οπότε για να απαντήσω και στην ερώτησή σου, όχι δε νομίζω να έχει διαφορά το σήμα στα 6.5.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.εχει δοκιμασει κανεις τα 6.5 στο xperia και ειδε προβλημα στο σημα του xperia?

 

ευχαριστω

 

Το σημα στο κινητο δεν εξαρταται απο τη rom, αλλα απο την εκδοση radio που εχεις βαλει. Οποτε μπορει ενα radio να πιανει πολυ καλα. Πας λοιπον εσυ, και το βαζεις σε οποια ρομ εσυ θελεις. Ειτε 6.5, ειτε 6.1. ;)

 

Και για να απαντησω στο ερωτημα σου, οταν το ειχα ακομα το xpeira, η μονη «αξιολογη», σταθερη ρομ στα 6.5 που ειχε βγει ειναι η Valkyrie. Και νομιζω οτι η καλυτερη εκδοση που ειχα βαλει ήταν η 1.8... ΑΝ θυμαμαι καλα. Παντως θεμα με το σημα του κινητου δεν ειχα. Βεβαια οι απαιτησεις μου ειναι λιγες στο συγκεκριμενο θεμα.

 

Αντρες...Χρειαζεται να πειραξουν ενα σωρο πραγματα για να δουλεψει κατι!

Ειδες; Εγω δεν πειραξα τιποτα και δουλευει ρολόι!

:lol::lol:

Μαζι απαντησαμε....!!!!

 

Νταξ, δεν ειναι και τοοοοσο ασχημα.. Μπορει να ειχε καποια προβληματακια απο πλευρας ταχυτητας και σταθεροτητας, αλλα ήταν λίγα. Σε γενικές γραμμες, για ενα λειτουργικο που δεν εχει κυκλοφορησει επισημα ακομα, ήταν πολύ αξιόλογη προσπάθεια.

Μέχρι όμως να τα βγάλει η ms, δεν θα δουμε κατι το συγκλονιστικό. Οταν τα βγαλει, και μπουν σε Diamond2, Pro2 και σε όποια νέα συσκευή, τότε θα δούμε και στα xperia και hd κάτι καλό. Μέχρι τότε, σίγουρα θα έχουμε συμβιβασμούς στην σταθεροτητα και στην ταχυτητα.

Link to comment
Share on other sites

Αν ψαξεις στο θεμα αυτο του Xperia αλλα περισσοτερο στου HD θα δεις πολλους να διαφωνουν και να «συγκρουονται» για το θεμα Destinator VS iGO. Αναμφιβολα το iGo ειναι απιστευτο σε θεμα UI και εμφανιση, γραφικων, κλπ. Αλλα το Dest υπερεχει σε θεμα χαρτη. Αυτο βεβαια, πλεον, δεν ισχυει, γιατι μπορουμε να βαλουμε τον χαρτη που εχει το Dest και στο iGO. Γενικα μπορουμε να βαλουμε διαφορους χαρτες(NavTeq, CIT, GI, TeleAtlas, κλπ).

Οσο για τις ερωτησεις σου:

α)Οταν το κανει αυτο, αν ερμηνευω σωστα τα τρτρ τρ τρ τρτρ, πρεπει να ειναι η προειδοποιηση για καμερα ελεγχου κυκλοφοριας η ρανταρ ή κατι τετοιο τελος παντων. Αναλογως βεβαια και σε ποιον δρομο το ακουσες. Αλλα σου βγαζει και στην οθονη οτι εχει καμερα μπροστα.

β)Αφου οταν πας «Ευρεση», πρωτα βαζεις την περιοχη που ψαχνεις. Δηλαδη αν ψαχνεις για την Χ, που υπαρχει για παραδειγμα και στον Πειραια, και στο Χαλανδρι, και στην Γλυφαδα, θα γραψεις πρωτα την περιοχη στην οποια θελεις να πας. Αλλα οταν σου βγαζει και αποτελεσματα, εχει απο κατω και Τ.Κ...

δ)Προσθετει drive alerts.

δεν έχω δοκιμάσει να βάλω χάρτη του destinator? τον βάζεις έτσι απλά, ή χρειάζεται τίποτα άλλο?

α) το τρτρτρτρ δίνει την εντύπωση ότι κολλάει ο ήχος και αν θυμάμαι καλά δεν είχε κάποια κάμερα τριγύρω..αλλά αναφέρομαι μόνο στον tts ήχο γιατί στον κανονικό δούλευε ρολόι..!

β) σωστό αυτό που λες..όμως υπάρχει περίπτωση μια οδός να βρίσκεται στην Αθήνα σε δυο-τρεις διαφορετικές περιοχές, τις οποίες δεν τις έχει καταχωρημένες το igo οπότε μετά στο αποτέλεσμα σου βγάζει ότι βρέθηκαν μεν στην α/β/γ περιοχή(τκ) αλλά δε σαφήνει να επιλέξεις αυτή που θες εσύ

δ) το δ είχα κάνει edit και το είχα σβήσει σχεδόν αμέσως αλλά το πρόλαβες :P γιατί εγκατέστησα την νέα έκδοση, αλλά δεν εμφανίστηκαν driver alerts προφανώς επειδή το νέο data.zip δεν είναι ακόμα διαθέσιμο για την ανάλυση μας..!!

 

αυτο το sys.txt το εχετε ξαναπει εδω μεσα και ακομα αναρωτιεμαι τι ειναι...

εγω δεν πειραξα κανενα τετοιο αρχειο και το iGo τρεχει κανονικα...

γ) το sys.txt είναι ουσιαστικά ένα αρχείο με εντολές/παραμετροποιήσεις, τις οποίες "διαβάζει" το πρόγραμμα για λειτουργήσει και να "καθορίσει" την εμφάνιση την ανάλυση και ορισμένες άλλες λειτουργίες. Και επειδή ουσιαστικά τα πάντα εξαρτώνται από εκεί για αυτό ψάχνω μπας και βρω μια πληρη λίστα με το τι κάνει η κάθε μία, αλλά ακόμα τίποτα..!

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω δοκιμάσει να βάλω χάρτη του destinator? τον βάζεις έτσι απλά, ή χρειάζεται τίποτα άλλο?

α) το τρτρτρτρ δίνει την εντύπωση ότι κολλάει ο ήχος και αν θυμάμαι καλά δεν είχε κάποια κάμερα τριγύρω..αλλά αναφέρομαι μόνο στον tts ήχο γιατί στον κανονικό δούλευε ρολόι..!

β) σωστό αυτό που λες..όμως υπάρχει περίπτωση μια οδός να βρίσκεται στην Αθήνα σε δυο-τρεις διαφορετικές περιοχές, τις οποίες δεν τις έχει καταχωρημένες το igo οπότε μετά στο αποτέλεσμα σου βγάζει ότι βρέθηκαν μεν στην α/β/γ περιοχή(τκ) αλλά δε σαφήνει να επιλέξεις αυτή που θες εσύ

δ) το δ είχα κάνει edit και το είχα σβήσει σχεδόν αμέσως αλλά το πρόλαβες :P γιατί εγκατέστησα την νέα έκδοση, αλλά δεν εμφανίστηκαν driver alerts προφανώς επειδή το νέο data.zip δεν είναι ακόμα διαθέσιμο για την ανάλυση μας..!!

 

 

γ) το sys.txt είναι ουσιαστικά ένα αρχείο με εντολές/παραμετροποιήσεις, τις οποίες "διαβάζει" το πρόγραμμα για λειτουργήσει και να "καθορίσει" την εμφάνιση την ανάλυση και ορισμένες άλλες λειτουργίες. Και επειδή ουσιαστικά τα πάντα εξαρτώνται από εκεί για αυτό ψάχνω μπας και βρω μια πληρη λίστα με το τι κάνει η κάθε μία, αλλά ακόμα τίποτα..!

 

Αυτο το τρτρτρ δεν το καταλαβαινω μαλλον σωστα... Ισως ειναι καποια προειδοποιηση. Η απλα σου κολλαει. Αν σου βγαινει στην τελευταια εκδοση, την 8.3.4 που βγηκε, μπορει να φταιει οτι δεν εχουμε Data.zip για την αναλυση μας. Να εισαι βεβαιος οτι στις επομενες μερες καποιο τσακαλι θα κανει τα μαγικα του και θα το εχουμε. Να παρακολουθεις το θεμα στο φορουμ που το βρηκες και θα βγει.

 

Για το θεμα με τις περιοχες... Εχεις δικιο. Τωρα που το θυμαμαι, οταν ηταν να πουλησω το Xperia, εβαλα GPS να με παει στο HD που ειχα ηδη στημενο το iGO, και με κολλησε λιγο για τον ποιο δρομο να επιλεξω... Ισως θα πρεπει να «μαντεψεις» η να ξερεις τον ΤΚ. Βεβαια, υπαρχει και η επιλογη να στο δειξει στον χαρτη το σημειο, οποτε θα δεις αν ειναι αυτος ο δρομος. Και αν ειναι τοτε τον επιλεγεις ως προορισμο.

 

Για τα Driver Alerts, απο οσο διαβασα, δεν εμφανιζονται. Ισως ειναι κατι που διαβαζεται μεσα απο τον χαρτη, και οι χαρτες που εχουμε δεν συμπεριλαμβανουν κατι τετοιο. Στο iGO μονο σημα οτι απαγορευεται δεξια ή αριστερα αλλα αυτο φανταζομαι ειναι επειδη ειανι μονοδρομος ο αντιστοιχος δρομος. Για να παιξουν στην αναλυση μας, νομιζω, κρατας το ηδη υπαρχον data.zip και προσθετεις 2-3 εντολες στο sys και παιζει.. Αλλα με καθε επιφυλαξη. Έχεις πμ με μια δυο λεπτομεριες, που κωλύομαι να τις γραψω, σεβόμενος τους ΟΠΧ του φορουμ. ;)

 

Οπως τα λεει ο νικολας για το sys. Απο εκει καθοριζεται η σωστη και απροβλιμάτιστη λειτουργια του προγραμματος. Τα βασικα απο εκει θα αντλησει. Και απο εκει εχεις προσβαση σε καθε λειτουργια. Δηλαδη, αν δεν σου αρεσει ενας ηχος, πας και πειραζεις μια γραμμουλα εκει. Αν θελεις να εμφανιζεται απο portrait->landscape αλλαζεις τα νουμερα στην αναλυση, κοκ. ;)

 

Για τον χαρτη του Dest, δεν ξερω. Το κατεβασα εγω απο ενα μαγαζακι, εβαλα το panosha 801 σκιν, και τελος. Δεν πειραξα τιποτα αλλο. Αλλα δεν ασχοληθηκα.

Απο την στιγμη που δουλεψεις iGO, δεν αντεχεις το Dest... Εγω παντα...! :happy:

Link to comment
Share on other sites

εννοείς ότι όταν είναι κλειστό το slide που απο τη δεξιά μεριά φαίνεται να υπάρχουν κάποια "μπόσικα" και να παιζει λιγο το πανω μέρος πάνω-κάτω..?

το έχω και εγώ..και το βλέπω δυσκολο για εγγύηση αυτό..

 

Αυτο ακριβως εννοω. Οταν το πηρα ηταν μασιφ δεν καταλαβαινε τπτ. Αλλα τωρα μου τη δινει αυτος ο εστω μικρος τζογος. Παραξενο για SE κατασκευη,

Ευτυχως η πλαστικη θηκη που του χω βαλει μαζι με το screen protector εχει κρατησει αναλλοιωτα τα εξωτερικα μερη. Ουτε γρατζουνιτσα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο βεβαια, πλεον, δεν ισχυει, γιατι μπορουμε να βαλουμε τον χαρτη που εχει το Dest και στο iGO. Γενικα μπορουμε να βαλουμε διαφορους χαρτες(NavTeq, CIT, GI, TeleAtlas, κλπ).

 

καλα φιλε μου πως αυτο? αφου διαφερουν στα format :rolleyes:

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

καλα φιλε μου πως αυτο? αφου διαφερουν στα format :rolleyes:

 

Οι εν λόγω εταιρίες έχουν βγάλει τους χάρτες τους και για το συγκεκριμένο πρόγραμμα πλοήγησης. Ή κάποιος με καλές γνώσεις επί του θέματος έκανε τις απαραίτητες τροποποιήσεις. Αν και θεωρώ οτι το πρώτο έγινε. Έχουν χαρτογραφήσεις των περιοχών, και το μόνο που μένει είναι να το κάνουν να δουλέψει και στο iGo. Και είναι και λογικό, αν σκεφτείς πόσο μπροστά είναι απο πλευράς γραφικών και UI το συγκεκριμένο.;)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X1
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...