Jump to content

Sony Ericsson Xperia X1


kotsianis7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ισως τα αρχεια αυτα χρησιμοποιουντε απο καποιο προγραμμα που εχεις εγκαταστησει στη καρτα.

αλλα αν εισαι σιγουρος για αυτο που πας να σβησεις, τοτε κανε ενα soft reset και ξανα δοκιμασε.

αν δε γινετε τιποτα,

περιεγραψε κι αλλο την κατασταση που ειναι το τηλ σου τωρα.

την ολοκληρωσες την εγκατασταση η εισαι με την παλια rom?

Είναι πολύ πιθανό. Έκανα soft reset και πάλι τπτ. Αυτή την στιγμή είμαι με την καινούρια ρομ. Την οφισιαλ από το update της SE όπως είπα. Έχω εγκαταστήσει μέσα 4 προγράμματα. Το spb backup, το no data, skype και fingerkeyb.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Είναι πολύ πιθανό. Έκανα soft reset και πάλι τπτ. Αυτή την στιγμή είμαι με την καινούρια ρομ. Την οφισιαλ από το update της SE όπως είπα. Έχω εγκαταστήσει μέσα 4 προγράμματα. Το spb backup, το no data, skype και fingerkeyb.

 

φανταζομαι ολα αυτα τα εβαλες στη κυρια μνημη ε? η και στη καρτα?

 

το no data και το fingerkeyb τρεχουν απο μονα τους μετα απο ενεργοποιηση. ισως φταιει ενα απο αυτα.

 

την εβαλα. καλη δειχνει ;)

 

δε σε βλεπω να εχεις ενθουσιαστει πολυ :down: και στεναχωριεμαι... :vava:

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

φανταζομαι ολα αυτα τα εβαλες στη κυρια μνημη ε? η και στη καρτα?

 

το no data και το fingerkeyb τρεχουν απο μονα τους μετα απο ενεργοποιηση. ισως φταιει ενα απο αυτα.

Βασικά ποτέ όσα χρόνια δουλεύω wm δεν τα βάζω στην κύρια μνήμη...Όλα στην κάρτα!Άρα να τα διαγραψω λες και να δοκιμάσω ε? Για να δούμε...

 

Καμία τύχη δυστυχώς...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά ποτέ όσα χρόνια δουλεύω wm δεν τα βάζω στην κύρια μνήμη...Όλα στην κάρτα!Άρα να τα διαγραψω λες και να δοκιμάσω ε? Για να δούμε...

 

απεγκατασταση πρωτα μετα soft reset και μετα διαγραφη.

 

αν δε κανει και αυτο δοκιμασαι σε card reader η συνδεσε το τηλ σαν εξωτερικο δισκο.

 

αν δε κανει και αυτο τοτε hard reset και ξανα δοκιμασε.

 

ε αν δε κανει και αυτο, ρωτα κανεναν αλλο.. χαχα...:lol:

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

δε σε βλεπω να εχεις ενθουσιαστει πολυ :down: και στεναχωριεμαι... :vava:

 

απλα το παιζω απαιτητικη :p:happy:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

συγνωμη εσυ δεν ειχες πει οτι εχεις κανει hard spl και το προβλημα σου ειναι στο να περασεις τη rom που θελεις??

 

Και μετα διορθωσα και ειπα πως τελικα ειχε γινει λαθος..το γραφω στο προτελευταιο μου post.. καμια ιδεα παιδια..? κριμα να παει αδικα το κινητο..γιατι με τη μαμισια τη rom..

Link to comment
Share on other sites

Και μετα διορθωσα και ειπα πως τελικα ειχε γινει λαθος..το γραφω στο προτελευταιο μου post.. καμια ιδεα παιδια..? κριμα να παει αδικα το κινητο..γιατι με τη μαμισια τη rom..

 

sorry δε το ειδα..

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

, και προχωρησα στο HARD SPL. Αυτη τη φορα αφου εβγαλε την πολυχρωμη οθονη, μπηκε στην ασπρη με το loading, κι εβγαλε τη μπαρα στο desktop. Μετα απο καποια δευτερολεπτα κι ενω ηταν ακομα στο 0% μου πεταξε στο desktop ena ΕRROR [260] : CONNECTION.

 

Οχι φιλε δε δοκιμασα.. Μαλλον πρεπει να το κανω κι αυτο, αφου βρω φυσικα πρωτα πως γινεται..

 

Λοιπον, για να ξεκαθαριζουμε λιγο ορισμενα πραγματα και να μην προχωραμε στα κουτουρου. Κλεισε το τηλεφωνο, βγαλε την καρτα μνημης και αν εχεις συνδεδεμενα καλωδια. Οποτε εχεις σκετο το τηλεφωνο χωρις ΤΙΠΟΤΑ. Πατα το volume-down button και το Power Button και μην τα αφησεις μεχρι να σου βγαλει την τριχρωμη οθονη. Θα πρεπει να γραφει στην κοκκινη μπαρα:

KOVS110

SPL-0.72.Olinex

MicroP1-787

MicroP2-707

 

και εμενα γραφει στην ασπρη μπαρα πανω πανω στο κεντρο Serial.

 

Ετσι επιβεβαιωνουμε οτι εχουμε επιτυχως κανει την διαδικασια HardSPL.

Για να βγουμε βγαζουμε μπαταρια και ανοιγουμε κανονικα....

 

Γενικα το τηλεφωνο ανοιγει ομως ε?

 

Αλλα να ξερεις οτι δεν γινεται. Καποιο λαθος κανεις καπου. Δες τα βιντεακια που εχω στην υπογραφη μου.. Ειναι πολυ κατατοπιστικα...

soom...θα με κανεις επισημο δοκιμαστη ΡΟΜ πριν τις βαλεις??? :happy:

απλα το παιζω απαιτητικη :p:happy:

 

Ε βεβαια! Θα την δοκιμαζεις και θα μου λες μετα, κανει? οχι? ναι? γιατι? πως? τι? ποτε? τα παντα.. αναλυτικοτατα!!! Εισαι και απαιτητικη οπως λες.......... Αρα τι καλυτερο! Ειδικα τωρα με το πιεσμενο προγραμμα και την εξεταστικη στη μεση....

Αν και ψηνομαι.. Πολυ... Παρα πολυ... Τοσο που λεω να το κανω τωρα......

 

δες τη σελ 296 μηνυμα 4432 να παρεις μια γευση..

 

Καλησπέρα σε όλους κ από εμένα. Είμαι νουμπάς στο φορουμ κ ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Πήρα το xperia και σαν καλό παιδί ήθελα να κάνω update από το site της SE. Αλλά τι έγινε. Κάποια αρχεία που είχα στην κάρτα από ελληνικά έγιναν ακαταλαβίστηκα και τώρα δεν μου επιτρέπει να τα σβήσω. Λέει ότι είναι κλειδωμένο η χρησιμοποείται. Τι να κάνω? Ευχαριστώ πολύ.

 

Λοιπον, περασες την ελληνικη ρομ σωστα? για αυτο εξελληνιστηκαν ορισμενα... Οταν πας να τα διαγραψεις ειναι με cardreader και adapter? Αν ειναι ετσι, τοτε σιγουρεψου οτι δεν ειναι κλειδωμενη(μια μικρη συρρωμενη μαμακιουμα που κουνιεται πανω κατω και γραφει λοκ ψηλα).

 

Αλλα ρε γμτ, το ειχε πει ο athanaso(και οχι μονο) αλλα δεν τον ακουσαν μερικοι.. ΜΗΝ βαλετε ελληνικα γιατι μετα ΔΕΝ θα αναγνωριζεται παντα η καρτα μνημης. Ειναι σκα*ομεταφρασμενες... Προχειροδουλειες..... Το εχουμε πει και το εχουμε ξαναπει και ξαναματαπει. Δεν ειναι δα και τοσο συγκλονιστικο να μην εχουμε ελληνικα.. Αλλα με το να μην εχουμε ειμαι 100% σιγουροι οτι δεν θα εχουμε απολυτως κανενα προβλημα.

Δοκιμασε να βαλεις και μια και αγγλικη επισημη να δεις μπας και φτιαξει.

 

 

 

Υ.Γ. / Τροποποιηση:

Αυτο ειναι μεγαλο ποστ..... οχι για να μην απορειτε και να λετε οτι κανετε μεγαλα ποστς! Και για να μην βγαλω ψευτρα μετα την wildgirl....

:lol::lol: :p :happy:

Καλωσηρθες στο φορουμ! Σιγα το μεγαλο ποστ...δες τα ποστ του soom :p
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, για να ξεκαθαριζουμε λιγο ορισμενα πραγματα και να μην προχωραμε στα κουτουρου. Κλεισε το τηλεφωνο, βγαλε την καρτα μνημης και αν εχεις συνδεδεμενα καλωδια. Οποτε εχεις σκετο το τηλεφωνο χωρις ΤΙΠΟΤΑ. Πατα το volume-down button και το Power Button και μην τα αφησεις μεχρι να σου βγαλει την τριχρωμη οθονη. Θα πρεπει να γραφει στην κοκκινη μπαρα:

KOVS110

SPL-0.72.Olinex

MicroP1-787

MicroP2-707

 

και εμενα γραφει στην ασπρη μπαρα πανω πανω στο κεντρο Serial.

 

Ετσι επιβεβαιωνουμε οτι εχουμε επιτυχως κανει την διαδικασια HardSPL.

Για να βγουμε βγαζουμε μπαταρια και ανοιγουμε κανονικα....

 

Γενικα το τηλεφωνο ανοιγει ομως ε?

 

Αλλα να ξερεις οτι δεν γινεται. Καποιο λαθος κανεις καπου. Δες τα βιντεακια που εχω στην υπογραφη μου.. Ειναι πολυ κατατοπιστικα...

 

 

Δυστυχως δε γραφει αυτα που λες αλλα SPL-0.72.0000 (στη 2η σειρα)...

Ειδα και το video, δεν κανει κατι διαφορετικο απο οτι εχω κανει ως τωρα..

Ναι ευτυχως το κινητο ανοιγει κανονικα.. Λεω να δοκιμασω τωρα σε ενα αλλο pc που εχω μηπως εχει να κανει τιποτα με το usb..

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δε γραφει αυτα που λες αλλα SPL-0.72.0000 (στη 2η σειρα)...

Ειδα και το video, δεν κανει κατι διαφορετικο απο οτι εχω κανει ως τωρα..

Ναι ευτυχως το κινητο ανοιγει κανονικα.. Λεω να δοκιμασω τωρα σε ενα αλλο pc που εχω μηπως εχει να κανει τιποτα με το usb..

 

Για να γραφει αυτο και οχι 0.72.Olinex δεν εχεις κανει hardSPL...

 

Ακολουθησε τις οδηγιες για HardSPL. Συνδεσε το τηλεφωνο, συγχρονισε, τρεχε το X1_hardspl.exe που θα βρεις στους xda και μετα πετα χυμα την ρομ στην καρτα, σβησε κινητο, βγαλε καλωδια, μπαταρια 50%+, κουμπακι εντασης, ανοιγεις κινητο, ακολουθεις οδηγιες και μετα θα γινουν αυτοματα.

 

Αλλα στο ειπα οτι κατι εχεις κανει λαθος! Δεν εχεις κανει hardspl.... Θα εκανες αναβαθμιση με official ROM και για αυτο δεν χρειαζεται hardspl......

 

Οδηγιες θα βρεις εδω:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=431218

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=446070

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=445662

 

Και διαλεγεις την ρομ σου απο εδω:

Collection of roms

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=477801

 

 

Αυτα τα ολιγα....

Link to comment
Share on other sites

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!! Πειτε με βλακα, αλλα εγραφε πουθενα στις οδηγιες οτι πρεπει να βγαλεις την καρτα για να κανεις HARD SPL? Αν ναι, δικια μου βλακεια..αλλα οσο ψαχνεις βρισκεις ακρη :) ..Αυτη τη στιγμη μολις μπηκε η Touch_X_10 :) ..Eνα ευχαριστω σε οσους προσπαθησαν να βοηθησουν και κυριως στον soom..
Link to comment
Share on other sites

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!! Πειτε με βλακα, αλλα εγραφε πουθενα στις οδηγιες οτι πρεπει να βγαλεις την καρτα για να κανεις HARD SPL? Αν ναι, δικια μου βλακεια..αλλα οσο ψαχνεις βρισκεις ακρη :) ..Αυτη τη στιγμη μολις μπηκε η Touch_X_10 :) ..Eνα ευχαριστω σε οσους προσπαθησαν να βοηθησουν και κυριως στον soom..

 

:clap::bow:

 

:O:O

 

Με κανεις και ντρεπομαι........!

 

Αντε, εγινε η αρχη! Με το καλο και στις επομενες!!! :cool:

 

 

Τροποποιηση:

Αλλα, σε καμια απολυτως περιπτωση δεν σε λεω βλακα, προς Θεου, αλλα καπου λεει για την καρτα. Γιατι θυμαμαι εμενα να την εχω βγαλει και να εχω και τις 2 MicroSD στο γραφειο μου πανω.......

 

Αλλα εγινε το εξης: Διαβασες 2-3 φορες προσεκτικα και το παρεβλεψες η διαβασες σε καμια λαθος σελιδα η παρερμηνευσες κατι. Και μετα που ηξερες τι εκανες διαβαζες τσακα τσακα και δεν εδινες πιθανως τοση προσοχη. Η εδινες λιγο λιγοτερη απο οση επρεπε για να δεις το σημειο για την καρτα....

 

Αλλα η αληθεια επισης ειναι οτι μεχρι να το διαβασω εδω δεν το θυμομουν καθολου!

 

 

Ασχετο, αλλα ωραια τα βιντεακια αυτα ε? Δεν βοηθανε? Εμενα με βοηθησαν παντως....

 

ΥΓ. Εσυ δεν ειχες κανει το «μεγαλο» ποστ??? Ειδες τα δικα μου! χααχχααχαααχαχ

 

 

Τροποποιηση2:Τωρα θυμηθηκα... Εγω την ειχα βγαλει απο μονος μου γιατι φοβηθηκα μην σβηστουν τα πραγματα.... Αν ηταν τελικα αυτο το προβλημα δληλαδη, σε εμενα δεν εμφανιστικε γιατι την εβγαλα προληπτικα.

 

Και επειδη εχω ενα φετιχ με τα εικονιδια, αν θελεις στην πανω μπαρα να βαλεις ωραια εικονιδιακια(αρκει να ψαξεις τις τελευταιες 20 σελιδες για ΤΕΡΑΣΤΙΑ ποστ{δικα μου} με screenshots για να διαλεξεις και να σου τα δωσω!), πες μου!

 

Γενικα, ο,τι χρειαστεις και μπορουμε να βοηθησουμε, εδω ειμαστε!;)

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να εχεις δικιο soom, αλλα εδω τουλαχιστον δε βλεπω να λεει κατι για να βγαλεις την καρτα..Anyway, σημασια εχει πως εγινε, τωρα ξεκινανε τα πειραματα!

:yahoo:

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να εχεις δικιο soom, αλλα εδω τουλαχιστον δε βλεπω να λεει κατι για να βγαλεις την καρτα..Anyway, σημασια εχει πως εγινε, τωρα ξεκινανε τα πειραματα!

:yahoo:

 

δε ξερω τι λετε αλλα και εγω την καρτα δεν την ειχα βγαλει και ολα γιναν μια χαρα με τη πρωτη. δε το ειχα προσεξει και γω.. μαλλον ειμουν τυχερος απο οτι φαινεται...:lol:

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

εγω μονο τη πρωτη φορα εβγαλα τη καρτα.τις υπολοιπες φορες νεα ρομ βαζω με τον τροπο που περναω τη ρομ στη καρτα μνημης
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά και από μένα! Δεν βρήκα κάποιο θέμα για να συστηθώ σαν νέο μέλος, οπότε θα το κάνω εδώ!:)

 

Είμαι ο Αποστόλης από Κοζάνη και είμαι μπορώ να πω λίγο κολλημένος με τα SONY, χωρίς όμως να αποκλείω άλλες μάρκες. Από πέρσι μπήκα στον κόσμο των έξυπνων κινητών, κάνοντας την αρχή με το P1i, από το οποίο είμαι ΠΟΛΥ ευχαριστημένος, είναι ότι καλύτερο πέρασε από τα χέρια μου και δεν είχα το ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ πρόβλημα, τόσο που θα το κρατήσω στο μουσείο μου μαζί με το 1ο μου κινητό του 1997, που ήταν το SONY 1000 αν το θυμάστε μερικοί.

 

Από πέρσι περίμενα το X1, αλλά επειδή αργούσε έκανα την αρχή με το P1i. Από την άλλη εβδομάδα όμως παίρνω το Χ1 σε ασημί. Δεν είμαι τόσο γνώστης όπως πολλοί από εσάς, αλλά διαβάζοντας ΜΗΝΕΣ τώρα το φόρουμ (ουφ τέλειωσα...), για το Χ1 κυρίως, σημείωσα ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ για αυτό. Με στενοχώρησε αρχικά που δεν έχει αισθητήρα ''g'' ή accelelometer (έτσι γράφετε;;:worry:), που δεν γράφει το εξωτερικό πληκτρολόγιο Ελληνικά, που έχει σχετικά μικρή οθόνη ή για να το πω καλύτερα στενή, που δεν έχει φωνητικές εντολές και δεν ξέρω τι άλλο, αλλά όλα αυτά λύνονται ευτυχώς από ότι διάβασα με τα κατάλληλα προγράμματα! Το 1ο που θα βάλω από ότι κατάλαβα για να λύσω το πρόβλημα του πληκτρολογίου είναι το ΑΕΚMAP, μια που ένας από τους λόγους που παίρνω το συγκεκριμένο κινητό είναι το εξωτερικό πληκτρολόγιο που έχει. Η αλήθεια είναι ότι με προβλημάτισε ΠΟΛΥ και η έλευση του νέου HTC TOUCH PROII, το οποίο δείχνει να έχει κάποια επιπλέον πράγματα από το Χ1 και είναι αυτά που ανέφερα πιο πάνω, καθώς έχει και φωτιζόμενο πληκτρολόγιο, αλλά ακόμα δεν ήρθε στην COSMOTE, μια που από εκεί έχω την επιδότηση για να αλλάξω τηλέφωνο.

 

Γενικά θα έλεγα ότι θέλω ένα κινητό που να τα κάνει ''σχεδόν'' ΟΛΑ όσο γίνεται καλύτερα. Πχ θέλω οπωσδήποτε GPS, ράδιο, προγράμματα office, καλή φωτογραφική, wifi, καλή μπαταρία, mp3 player και άλλα!! Ζητώ πολλά;;:blink:

 

Τα υπόλοιπα στη συνέχεια και συγχαρητήρια για το φόρουμ!!

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Αποστολη!

 

Σιγα σιγα θα τα μαθεις ολα. Ετσι ξεκινησαμε οι περισσοτεροι. Διαβαζοντας.

 

Ενα σημειο για διαβασμα ειναι εδω, το αλλο, πολυ συχνα αναφερεται ειναι στους xda developers.

 

Οπως ειπες, τυχον ελλειψεις καλυπτονται απο προγραμματα.

 

Ναι, με το ΑΕΚΜΑΡ θα μπορεις να γραψεις με το πληκτρολογιο το εξωτεριο sms με 160 χαρακτηρες κανονικα. Μια μικρη αναδρομη μερικες σελιδες πισω και θα βρεις αναλυτικοτατα ποστ απο εμενα να περιγραφω την ολη διαδικασια.

 

Το πληκτρολογιο του Xperia ειναι φωτιζομενο παντως(γιατι το συγκρινες με το του touch pro2). Απλα το pro2 μου φαινεται γιγαντιαιο και το μονο παραπανω ειναι 0.6" οθονη. Κατα τα αλλα ιδια ειναι.

 

GPS. Εχει παρα πολυ καλο, οπως θα εχεις διαβασει ή θα σου πουν πολλοι απο εδω. Με το καταλληλο προγραμμα(iGo8, Dest7, Garmin) θα κανεις την δουλεια σου μια χαρα.

 

Ελλειψη ειναι ο G Sensor(accelometer η οπως το λενε τεσπα :happy:). Αλλα αφου γυρναει οταν ανοιξεις το πληκτρολογιο, δεν υπαρχει προβλημα.

 

Με το καλο να το παρεις λοιπον το τηλεφωνο στα χερια σου!

 

Αλλα απο αυτα που αναφερεις:

Εχει την καλυτερη φωτογραφικη μηχανη που εχει μπει σε ppc. Η τουλαχιστον ετσι εχουν πει σχεδον ολοι. Μακραν καλυτερη απο HD, Pro, Diamond, Diamond2, Omnia...

Εχει ραδιοφωνο.

Υπαρχουν πολλα προγραμματα για αναπαραγωγη μουσικης και βιντεο(ταινιες με υποτιτλους) και επισης εχει αναφερθει οτι εχει ΠΑΡΑ πολυ καλο ηχο με τα ακουστικα, πραγμα το οποιο επιβεβαιωνω και γω απο προσωπικη εμπειρια.

Εχει wifi.

Εχει την μεγαλυτερη μπαταρια σε κινητο(1500mah). Απο τις εργοστασιακες παντα. Γιατι με extra υπαρχουν και μεγαλυτερες. Αλλα η αυτονομια ειναι καθαρα συναρτήσει της χρησης που του κανεις, ισως και μιας ρομ που να κανει καλη διαχειριση μπαταριας. Αλλα με εναν φορτιστη αυτοκινητου και ενα καλωδιο miniusb φοτιζεις οπου και να εισαι! Αλλα να εισαι προετοιμασμενος οτι μπορει και να απογοητευτεις λιγο απο την αυτονομια...

 

Και ο,τι θελεις, εμεις εδω ειμαστε! Για αυτο τον σκοπο υπαρχει το φορουμ! Για αλληλοβοηθεια και ανταλλαγη αποψεων!

Link to comment
Share on other sites

Aπο το GPS του παντως ειμαι πραγματικα ικανοποιημενος, ειδικα με το quick gps ενημερωμενο, ολα τα προγραμματα κλειδωνουν δορυφορους σε δευτερολεπτα. ακομα κι εν κινησει. Και απο το wifi επισης.

Τωρα απο φωτογραφικη...Μετρια πραγματα. Ναι μεν ως βιντεο ειναι αριστο (λογικο) αλλα οι φωτος του δε λενε κατι ιδιαιτερο και το βραδυ δε λενε τπτ (πριν ειχα Κ800 που εβγαζε και στο απολυτο σκοταδι τελειες ελεω xenon flash)...

Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι τα ελαχιστα soft resets που εχω κανει καθως ειναι πολυ σταθερο, παροτι εχω την καραμαμισια rom οπως οταν το πηρα.

Φανταζομαι στα παιδια με τις πιο ψαγμενες rom ειναι ακομα καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Με το finkerkeyb 2.1 πως το κάνεις να κλειδώσει στα ΚΕΦΑΛΑΙΑ γράμματα ... πατάω 2 φορες το shift αλλα δεν κλειδώνει στα κεφαλαία....

Samsung Galaxy Note 5 SM-N920C Black Sapphire

Samsung GEAR S

Samsung Galaxy Tab S2 9.7 T813

Link to comment
Share on other sites

Φίλε SOOM δεν ήξερα ότι έχει φωτιζόμενο πληκτρολόγιο, κάτι που με χαροποιεί ιδιαίτερα!:up: Οπότε ένα μείον λιγότερο!!!;) Να φανταστείς ότι έβαλα κολλητό και το πήρε, ο οποίος έμεινε πολύ ευχαριστημένος, αλλά ούτε που το πρόσεξε ο άτιμος ότι φωτίζεται!! Αν είναι δυνατόν!!

 

Τελευταία ακούω να γίνεται πολύ κουβέντα για το iGo8. Τελικά ποιο θεωρείτε πιο ολοκληρωμένο, αυτό ή το dest7; Το iGo8 είναι αυτό που λένε ότι έχει 3D κτίρια;

 

Σχετικά με το touch proΙΙ, δεν είναι αντίστοιχης κατηγορίας τηλέφωνο; Το πληκτρολόγιό του τι το κακό έχει; Το σκεφτόμουνα σοβαρά, αλλά στην COSMOTE που αλλάζω κάθε χρόνο τηλέφωνο, μέσω της επιδότησης που δικαιούμαι, δεν το έχουν φέρει ακόμη. Τα HTC από ότι έχω καταλάβει υστερούν σε φωτογραφία σε σχέση με τα sony, έτσι δεν είναι; Σε αντίθεση με κάποια αρνητικά που έχω διαβάσει για το P1 που έχω τώρα, είμαι ευχαριστημένος από τις φωτογραφίες του, εκτός την νύχτα φυσικά, οπότε από το Χ1 δεν θα έχω παράπονο, για το οποίο φίλος αντιπρόσωπος της WIND που είχε το ΟΜΝΙΑ, λέει ότι το Χ1 βγάζει πολύ καλύτερες φωτογραφίες από τα 5 Mp του ΟΜΝΙΑ.

 

 

 

ΥΓ. Έχω 5 σελίδες γεμάτες σημειώσεις από αυτά που διάβασα στο φόρουμ για το Χ1, σχετικά με προγράμματα, εφαρμογές και πολλά άλλα που θεώρησα σημαντικά!! Χαμός με λίγα λόγια!!:wacko:

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Aπο το GPS του παντως ειμαι πραγματικα ικανοποιημενος, ειδικα με το quick gps ενημερωμενο, ολα τα προγραμματα κλειδωνουν δορυφορους σε δευτερολεπτα. ακομα κι εν κινησει. Και απο το wifi επισης.

Τωρα απο φωτογραφικη...Μετρια πραγματα. Ναι μεν ως βιντεο ειναι αριστο (λογικο) αλλα οι φωτος του δε λενε κατι ιδιαιτερο και το βραδυ δε λενε τπτ (πριν ειχα Κ800 που εβγαζε και στο απολυτο σκοταδι τελειες ελεω xenon flash)...

Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι τα ελαχιστα soft resets που εχω κανει καθως ειναι πολυ σταθερο, παροτι εχω την καραμαμισια rom οπως οταν το πηρα.

Φανταζομαι στα παιδια με τις πιο ψαγμενες rom ειναι ακομα καλυτερα.

 

Φίλε SOOM δεν ήξερα ότι έχει φωτιζόμενο πληκτρολόγιο, κάτι που με χαροποιεί ιδιαίτερα!:up: Οπότε ένα μείον λιγότερο!!!;) Να φανταστείς ότι έβαλα κολλητό και το πήρε, ο οποίος έμεινε πολύ ευχαριστημένος, αλλά ούτε που το πρόσεξε ο άτιμος ότι φωτίζεται!! Αν είναι δυνατόν!!

 

Τελευταία ακούω να γίνεται πολύ κουβέντα για το iGo8. Τελικά ποιο θεωρείτε πιο ολοκληρωμένο, αυτό ή το dest7; Το iGo8 είναι αυτό που λένε ότι έχει 3D κτίρια;

 

Σχετικά με το touch proΙΙ, δεν είναι αντίστοιχης κατηγορίας τηλέφωνο; Το πληκτρολόγιό του τι το κακό έχει; Το σκεφτόμουνα σοβαρά, αλλά στην COSMOTE που αλλάζω κάθε χρόνο τηλέφωνο, μέσω της επιδότησης που δικαιούμαι, δεν το έχουν φέρει ακόμη. Τα HTC από ότι έχω καταλάβει υστερούν σε φωτογραφία σε σχέση με τα sony, έτσι δεν είναι; Σε αντίθεση με κάποια αρνητικά που έχω διαβάσει για το P1 που έχω τώρα, είμαι ευχαριστημένος από τις φωτογραφίες του, εκτός την νύχτα φυσικά, οπότε από το Χ1 δεν θα έχω παράπονο, για το οποίο φίλος αντιπρόσωπος της WIND που είχε το ΟΜΝΙΑ, λέει ότι το Χ1 βγάζει πολύ καλύτερες φωτογραφίες από τα 5 Mp του ΟΜΝΙΑ.

 

 

 

ΥΓ. Έχω 5 σελίδες γεμάτες σημειώσεις από αυτά που διάβασα στο φόρουμ για το Χ1, σχετικά με προγράμματα, εφαρμογές και πολλά άλλα που θεώρησα σημαντικά!! Χαμός με λίγα λόγια!!:wacko:

 

Λοιπον, ενα ενα!

 

Εχει φωτιζομενο και μαλιστα, προσωπικα, με εντυπωσιαζει πολυ! :)

 

Με το quickGPS ενημερωμενο κλειδωνουν ολα αμεσως. Και τα 3(Dest7,iGo8,Garmin)...

Οσο για το πιο ειναι καλυτερο εκ των 3 προαναφερθεντων, οι αποψεις διιστανται. Εγω θα σου πω μακραν το iGo8. Το ιδιο και ο JimmyT φανταζομαι. Απο την αλλη, η n_wildgirl θα σου πει Dest7. Αλλα τις γυναικες δεν τις ακουμε σε θεματα τεχνολογιας:lol::lol::lol::p! Οποτε...

Τροποποιηση: Ακουμε την γνωμη της wildgirl σε θεματα ROM μιας και ανακυρηχθηκε BETA tester των νεων ROM του φιλτατου Smaberg...

 

Χωρις πλακα ομως, εχω καταληξει μετα απο αρκετες δοκιμες στο iGo8. Ειδικα το τελευταιο με τους τελευταιους χαρτες και μερικα skin και διαφορες ακομα παραμετροποιησεις πρεπει να ειναι τοπ. Ισως να χανει ΛΙΙΙΙΙΓΟ σε ευχρηστια απο το Dest... Garmin δεν εχω παιξει πολυ. Με καλυψαν αμεσως τα αλλα δυο. Παρολαυτα τα εχω και τα 3 στην καρτα μνημης...

Την κουβεντα την κανω εγω για το igo8 αν εχεις προσεξει! Αυτο γιατι βρηκα πολλα πραγματα σε 2-3 φορουμ ακομα περα απο τα γνωστα στο μαγαζακι...

Και τα λεω σε περιπτωση που καποιος θελει κατι να του πω.

Και ναι, το iGo8 εχει 3-Δ κτηρια. Αλλα στο ηρακλειο που ειμαι δν εχω δει(ισως δεν εχω ενεργοποιησει βεβαια. Αλλα στην ελλαδα δεν εχουμε και τοσα πολλα.).

Για τις φωτογραφιες. Εξ αρχης ξεραμε οτι κινητα με windows mobile δεν βγαζουν καλες φωτογραφιες. Και ειναι αδικη η συγκριση με κινητο με xenon flash... Αυτα ειναι φωτογραφικες μηχανες!

Αλλα βγαζει τις καλυτερες σε wm.. μαλλον εκει επεμβαινει η Sony Ericsson μιας και το υπολοιπο κινητο ειναι ΚΑΘΑΡΑ και ΟΛΟΦΑΝΕΡΑ HTC...

Αν πας στις ρυθμισεις της videocall και πας στο about θα δεις το logo της HTC να φιγουραρει! Αλλα ειναι γνωστο γενικα οτι το Sony Ericsson Xperia X1i εχει κωδικη ονομασια HTC Kovsky...! Αρα εγγυημενα πραγματα και απειρες δυνατοτητες...!

 

 

Το pro2 ειναι αντιστοιχης κατηγοριας. Υπαρχει ενα σχετικο τοπικ στους Διαξηφισμους που συγκρινει Touch Pro2 VS Xperia VS Nokia N97..

Αλλα ειναι παντοφλα. Τερας. Φαντασου ενα πιο χοντρο HD... Κατα τα αλλα ειναι ιδια. Επεξεργαστες, ΡΑΜ, ΡΟΜ... Και ασε που υπαρχει και πληρως και ολοκληρωμενο το λειτουργικο του...(βλ. TouchX ROMs from Topaz by smaberg @ xda developers). Στο μονο που χανει ειναι οι 0.6" οθονης.

 

Και επισης, καναμε το ιδιο πραγμα! Ξεκινωντας το διαβασμα αυτου του θρεντ ειχα ανοιχτο ενα Word και κρατουσα με copy-paste οτι εβρισκα σημαντικο!

Και ετσι εχω ενα 11-σελιδο με ο,τι λινκ χρειαζομαι και οποια οδηγια μπορει να χρειαστω! Και το εμπλουτιζω καθε μερα με νεα πραγματακια!!

 

 

Με το finkerkeyb 2.1 πως το κάνεις να κλειδώσει στα ΚΕΦΑΛΑΙΑ γράμματα ... πατάω 2 φορες το shift αλλα δεν κλειδώνει στα κεφαλαία....

 

Ουτε εμενα κλειδωνε με κεφαλαια μονο...

Και επισης μου την εσπαγε που επρεπε να κλεισεις το πληκτρολογιο για να μπορεσεις να πατησεις αποστολη για παραδειγμα.

Και ηταν αρκετα αυτα τα δυο για να το βγαλω(+που δεν μπορεις να στειλεις 160 χαρακτηρες sms).

 

Αλλα αφου εχει εξωτερικο πληκτρολογιο, με το οποιο γραφεις μια χαρα τα παντα, και ελληνικα μηνυματα με 160 χαρακτηρες θεωρω απολυτα περιττο ενα software keyboard. Αυτος ηταν και ο λογος να παρω xperia και οχι ενα HD, diamond, diamond2, κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εμενα κλειδωνε με κεφαλαια μονο...

Και επισης μου την εσπαγε που επρεπε να κλεισεις το πληκτρολογιο για να μπορεσεις να πατησεις αποστολη για παραδειγμα.

Και ηταν αρκετα αυτα τα δυο για να το βγαλω(+που δεν μπορεις να στειλεις 160 χαρακτηρες sms).

 

Αλλα αφου εχει εξωτερικο πληκτρολογιο, με το οποιο γραφεις μια χαρα τα παντα, και ελληνικα μηνυματα με 160 χαρακτηρες θεωρω απολυτα περιττο ενα software keyboard. Αυτος ηταν και ο λογος να παρω xperia και οχι ενα HD, diamond, diamond2, κλπ...

 

Με το skin που έχω μπορείς να στείλεις και SMS με 160 χαρακτήρες (όλα κεφαλαία)

 

Εμένα όμως δεν με βολεύει καθόλου η τέρμα επάνω σειρά γραμμάτων στο στο hardware πληκτρολόγιο (βρίσκει το δάκτυλό μου στο τέλος της οθόνης) και δεν με βολεύει...

Samsung Galaxy Note 5 SM-N920C Black Sapphire

Samsung GEAR S

Samsung Galaxy Tab S2 9.7 T813

Link to comment
Share on other sites

Οσο για το πιο ειναι καλυτερο εκ των 3 προαναφερθεντων, οι αποψεις διιστανται. Εγω θα σου πω μακραν το iGo8. Το ιδιο και ο JimmyT φανταζομαι. Απο την αλλη, η n_wildgirl θα σου πει Dest7. Αλλα τις γυναικες δεν τις ακουμε σε θεματα τεχνολογιας:lol::lol::lol::p! ...

 

Εγώ στις ευρωεκλογές ψηφίζω iGO :lol:

1. Δεν μου χάλασε ποτέ το ρολόι του xperia (ενώ κάποιες άλλες εκδόσεις ή προγράμματα GPS του αλλάζουν την ώρα).

2. Έχω περασμένους τους χάρτες από 4 εταιρίες (Epsilon, Navteq, Teleatlas, Creative Image). Ο χάρτης της Teleatlas είναι αυτός της GI, δηλαδή ο ίδιος με αυτόν που έχει το destinator 7. Έτσι, είναι σαν να χρησιμοποιώ το destinator, αλλά με πολύ καλύτερο interface και περισσότερες πληροφορίες στην οθόνη. Αν όμως βρεθώ σε μια κατάσταση που δεν υπάρχει στο χάρτη, πχ Κρήτη - Ηράκλειο - Χερσόνησος, για εκείνα τα μέρη δεν υπάρχουν πληροφορίες στους χάρτες του destinator και της Teleatlas GI. Με το destinator είσαι καταδικασμένος και πρέπει να αγοράσεις τυπωμένο χάρτη από βενζινάδικο. Με το iGO όμως, κάνεις rename τον χάρτη της Teleatlas και στη θέση του βάζεις έναν από τους άλλους 3, και βλέπεις ότι ο Epsilon MAP έχει την πιο πλήρη κάλυψη για Χερσόνησο και είσαι οκ.

Όταν επιστρέψεις στην πόλη σου, ξαναβάζεις τον Teleatlas στη θέση του.

Θεϊκό το iGO λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Με το finkerkeyb 2.1 πως το κάνεις να κλειδώσει στα ΚΕΦΑΛΑΙΑ γράμματα ... πατάω 2 φορες το shift αλλα δεν κλειδώνει στα κεφαλαία....

το πατας παρατεταμενα κ οχι δυο φορες...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X1
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...