Jump to content

Sony Ericsson Xperia X1


kotsianis7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση...Πραγματικα απορω με την αμεση ανταποκριση..Εχω πολυ καιρο να το δω σε φορουμμμ.....

 

Εκανα μολις τωρα αυτο το update απο ενα προγραμμα της sony ericsson...

 

Βασικα αυτο το προγραμμα που προανεφερα το εγκατεστησα συμφωνα με τις οδηγιες αυτου του site που εδινε το παιδι...

 

Ενταξει ωραιο προγραμμα και πραγματικα πολυ ευκολο στην χρηση του δεν μπορω να πω....αλλα αφου εχουμε experia προσωπικα πιστευω οτι πρεπει να διατηρησω το παραδοσιακο υφος του για αρχη...απλα για δοκιμη το εκανα....

Τωρα αυτα τα φλας rom ειλικρινα δεν τα πολυ καταλαβα..Ισως φταιει οτι αρχισα αυτο το thread να το βλεπω απο την αρχη και μετα πραγματικα χαθηκα...Με επιασε πονοκεφαλος:p!!!!

 

Οι πρωτες εντυπωσεις μου απο το κινητο ειναι πολυ καλες...Τα ειχα λιγο φοβηθει τα windows mobile(ειχα ενα miο το οποιο χρησιμοποιησα μονο 2 μερες,μετα καθησε παλι στο κουτι του,αλλα ειχε τα τραγικα wm5) αλλα τα 6 ειναι πολυ ανωτερα..Βεβαια ειναι και sony ericsson και αυτο τα λεει ολα...ειμαι κατοχος αρκετων απο p900/p910i/k750/k800 etc....Aυτο το μοντελο ειναι τελειο.....

 

Επειδη ολοκληρη rom ειναι χτισμενη καθ'αυτον τον τροπο ειναι λογικο οτι αν το βαλεις σαν προγραμμα σκετο θα εχει προβλημα.

 

To hard reset (format του κινητου απλοικα ή επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και παραλληλα διαγραφη των παντων στην συσκευη) γινεται με τα δυο κουμπακια κατω απο την οθονη(τα δυο hardware keys).

 

Για το φλασαρισμα της ρομ λοιπον. Αυτο που κανεις στην ουσια ειναι να αλλαζεις το λειτουργικο σβηνοντας αυτο που εχει το xperia και βαζοντας Windows Mobile 6.5 ή το λειτουργικο του HTC Diamond II (HTC Topaz), κοκ..

 

Ειναι απλη διαδικασια.

 

Το κινητο ειανι φοβερο! Αφου εχει μπλεχτει στην υποθεση η HTC. Μην ξεχναμε οτι η κωδικη ονομασια του Sony Ericsson Xperia X1i ειναι HTC Kovsky. Εξου και το kovsimg.nbh...!;):p

 

Τροποποιση:

Soom ενδιαφερον!!!το διαβασα αυτο thread που ανεφερες....Δηλαδη με το flasarisma της rom ποιο θα ειναι το πλεονεκτημα?Θα λειτουργει καλυτερα το κινητο?Τι κανει ακριβως το flasarisma?Το προγραμμα αυτο που ειχα βαλει δεν θα κολλαει?

 

Με το φλασαρισμα θα διαγραψεις τα παντα απο το κινητο(ξανα). Αν αποφασισεις να βαλεις custom rom απο τους xda-devs, τοτε θα βγεις εκτος εγγυησης. Αλλα δεν μας φοβιζει. Η επαναφορα ειναι απλη, εξισου απλη με το να βγεις! :lol:

Θα βαλεις εξ'ολοκληρου το λειτουργικο απο το HTC Diamond II (Topaz) που εχει και το TouchFLO3D 2 που σε ενδιαφερει!

Διαλεγοντας μια σωστη ρομ με TF3D τοτε θα λειτουργει απροβληματιστα το κινητο!

Απλα επειδη τα παιδια που φτιαχνουν τις ρομς αυτες δεν ειναι τελειοι, εχουν μικρα bugs. Τρωνε, κοινως, κολληματακια. Για αυτο και καθε βδομαδα βγαζουν και μια νεα εκδοση! Διορθωνουν λαθακια.

 

Αναλογως λοιπον τι ζητας, διαλεγεις και παιρνεις!

 

Απλα, πριν μπεις στο ολο τριπακι του φλασαρισματος, κατσε λιγο με την official! Για να εκτιμησεις καλυτερα μετα τις custom!

Και αν σου αρεσουν τα 3-D και τα εντυπωσιακα εφε, δοκιμασε και αυτο που σου ειπα παραπανω, το SPB Mobile Shell 3.

Αν θελεις φυσικα! Εγω ετσι το εκανα τουλαχιστον...!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μηπως, λεω μηπως, εχει κανεις σε cab-ακι το WinRar. Γιατι οι ρομς του smaberg το ειχαν μεσα και με εχει βολεψει ενω στην Valkyrie απουσιαζει...

 

Τροποποιηση:

ΛΑΘΟΣΣΣ!!!!:confused: Διπλοποσταρισμα......:wacko::worry: Συγγνωμη....:O:O

Link to comment
Share on other sites

Μηπως, λεω μηπως, εχει κανεις σε cab-ακι το WinRar. Γιατι οι ρομς του smaberg το ειχαν μεσα και με εχει βολεψει ενω στην Valkyrie απουσιαζει...

Μπραβο... Κι εγω το ηθελα κι ολο το ξεχνουσα να το ζητησω...:O:O

 

Αν το εχει καποιος...;)

Be the change you wish to see in the world! 🧿

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια θα ηθελα να με βοηθησετε με το xperia...Εχω windows 7 και δεν μου το αναγνωριζει. Τι μπορω να κανω;
Link to comment
Share on other sites

Νεώτερα από το μέτωπο!! Βασικά έχω μπερδευτεί, αλλά μάλλον το έλυσα μόνος το πρόβλημα, με την βοήθεια του φόρουμ φυσικά, γιατί αλλιώς.....

Δοκίμασα να κάνω αναβάθμιση το τηλέφωνο του φίλου μου και η οθόνη έβγαζε άλλα πράγματα από το δικό μου. Συγκεκριμένα από τα λίγα που θυμάμαι έβγαζε την γνωστή ονομασία radio και κάτι άλλα, κάτι που το δικό μου δεν το έκανε. Οπότε λέω ας συνδεθώ με την SONY να δοκιμάσω να το αναβαθμίσω, πράγμα που έγινε βγάζοντας μια μπάρα εξέλιξης της διαδικασίας στην οθόνη του κινητού και ΜΟΝΟ. Αφού τέλειωσε η διαδικασία δοκιμάζω το hands free αν δουλεύει, αλλά πάλι τίποτε.

 

Στη συνέχεια παίρνω το δικό μου κινητό για να το επαναφέρω με την διαδικασία που περιφράφουν οι xda. Το έκανα σωστά μάλλον και λέω μάλλον, γιατί όταν άνοιξα το κινητό δεν είχε χαθεί ΤΙΠΟΤΕ από τις επαφές κτλ. Το κάνω 2η φορά το ίδιο. Φυσικά μου έλεγε ότι η διαδικασία ολοκληρώθηκε. Μετά το συνδέθηκα με την εταιρεία και έκανε αναβάθμιση κανονικά, ΑΛΛΑ με διαφορετικό τρόπο από το άλλο τηλέφωνο!!!!!! Η οθόνη του δικού μου έβγαζε τα παρακάτω:

KOV5110

SPL-0.78.0000

MicroP1-787

MicroP2-707

 

Τα παραπάνω το άλλο κινητό δεν τα έβγαζε. Την εξέλιξη της διαδικασίας σε αυτό το κινητό την έβλεπα πλέον από τον υπολογιστή και όχι από το τηλέφωνο!!!! Όποιος κατάλαβε κατάλαβε!! Εγώ πάντως δεν κατάλαβα!! Το hansfree και πάλι δεν απαντά με το κουμπί.

 

Τροποποίηση μυνήματος!!!

Με όλα αυτά, έβγαλα το συμπέρασμα ότι μάλλον δεν μας κορόιδεψαν στην WIND, αλλά μάλλον μπερδεύτηκε ο υπάλληλος της sony, ο οποίος κατά λάθος προφανώς μπέρδεψε τα κινητά και πήγε να αναβαθμίσει και τις 2 φορές το προβληματικό που ήταν το δικό μου. Στο δικό μου τις τελευταίες μέρες όταν το άνοιγα μου έβγαζε ένα μήνυμα ότι κάποιο αρχείο του συστήματος έχει πρόβλημα (κάτι με register αν θυμάμαι καλά..), αλλά πατούσα το χ και δούλευε κανονικά. Μάλλον αυτή ήταν η αιτία που δεν το αναγνώριζε το site της εταιρείας και ίσως έφταιγε κάποιο από τα πολλά προγράμματα που δοκίμαζα. Εντύπωση μου κάνει πάντως πως στην WIND δεν υπερασπίστηκαν τους εαυτούς τους, αλλά στην ουσία το παραδέχτηκαν!! Τι να πω!!

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια θα ηθελα να με βοηθησετε με το xperia...Εχω windows 7 και δεν μου το αναγνωριζει. Τι μπορω να κανω;

γιατι πατε κ μπλεκεται με κατι τετοιο απο την στιγμη που ειναι ακομα σε πρωιμο σταδιο δε μπορω να καταλαβω.μονο προβληματα θα σας δημιουργησει λογο ασυμβατοτητας.δεν εχω κατι μαζι σου φιλε μου κ μακαρι να σε βοηθησει κανενας αλλα πας κ μπλεκεις χωρις λογο...το καλυτερο θα ηταν να περιμενεις πριν τα εγκαταστησεις.εδω τα vista ειναι αστα να πανε ακομα(κ θα συνεχισουν)....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Νεώτερα από το μέτωπο!! Βασικά έχω μπερδευτεί, αλλά μάλλον το έλυσα μόνος το πρόβλημα, με την βοήθεια του φόρουμ φυσικά, γιατί αλλιώς.....

Δοκίμασα να κάνω αναβάθμιση το τηλέφωνο του φίλου μου και η οθόνη έβγαζε άλλα πράγματα από το δικό μου. Συγκεκριμένα από τα λίγα που θυμάμαι έβγαζε την γνωστή ονομασία radio και κάτι άλλα, κάτι που το δικό μου δεν το έκανε. Οπότε λέω ας συνδεθώ με την SONY να δοκιμάσω να το αναβαθμίσω, πράγμα που έγινε βγάζοντας μια μπάρα εξέλιξης της διαδικασίας στην οθόνη του κινητού και ΜΟΝΟ. Αφού τέλειωσε η διαδικασία δοκιμάζω το hands free αν δουλεύει, αλλά πάλι τίποτε.

 

Στη συνέχεια παίρνω το δικό μου κινητό για να το επαναφέρω με την διαδικασία που περιφράφουν οι xda. Το έκανα σωστά μάλλον και λέω μάλλον, γιατί όταν άνοιξα το κινητό δεν είχε χαθεί ΤΙΠΟΤΕ από τις επαφές κτλ. Το κάνω 2η φορά το ίδιο. Φυσικά μου έλεγε ότι η διαδικασία ολοκληρώθηκε. Μετά το συνδέθηκα με την εταιρεία και έκανε αναβάθμιση κανονικά, ΑΛΛΑ με διαφορετικό τρόπο από το άλλο τηλέφωνο!!!!!! Η οθόνη του δικού μου έβγαζε τα παρακάτω:

KOV5110

SPL-0.78.0000

MicroP1-787

MicroP2-707

 

Τα παραπάνω το άλλο κινητό δεν τα έβγαζε. Την εξέλιξη της διαδικασίας σε αυτό το κινητό την έβλεπα πλέον από τον υπολογιστή και όχι από το τηλέφωνο!!!! Όποιος κατάλαβε κατάλαβε!! Εγώ πάντως δεν κατάλαβα!! Το hansfree και πάλι δεν απαντά με το κουμπί.

 

Τροποποίηση μυνήματος!!!

Με όλα αυτά, έβγαλα το συμπέρασμα ότι μάλλον δεν μας κορόιδεψαν στην WIND, αλλά μάλλον μπερδεύτηκε ο υπάλληλος της sony, ο οποίος κατά λάθος προφανώς μπέρδεψε τα κινητά και πήγε να αναβαθμίσει και τις 2 φορές το προβληματικό που ήταν το δικό μου. Στο δικό μου τις τελευταίες μέρες όταν το άνοιγα μου έβγαζε ένα μήνυμα ότι κάποιο αρχείο του συστήματος έχει πρόβλημα (κάτι με register αν θυμάμαι καλά..), αλλά πατούσα το χ και δούλευε κανονικά. Μάλλον αυτή ήταν η αιτία που δεν το αναγνώριζε το site της εταιρείας και ίσως έφταιγε κάποιο από τα πολλά προγράμματα που δοκίμαζα. Εντύπωση μου κάνει πάντως πως στην WIND δεν υπερασπίστηκαν τους εαυτούς τους, αλλά στην ουσία το παραδέχτηκαν!! Τι να πω!!

 

φιλε μου θελω να δεις τις παρακατω φωτο και να δεις αν κανεις σωστα την τοποθετηση του hf..

 

υπαρχει γενικα ενα προβλημα στο συγκεκριμενο τηλ και χρειαζεται αρκετη πιεση για να κουμπωσει καλα το βυσμα.

 

http://img43.imageshack.us/i/pic20090704001.jpg/

http://img113.imageshack.us/i/pic20090704004.jpg/

 

ισως ειναι αυτος ο λογος που δε δουλευει το κουμπι και γνωμη μου δεν εχει καμια σχεση το τι rom εχεις επανω.

 

επισης πρεπει να ξερεις οτι για να απαντησεις η να κανεις κληση πρεπει να πατησεις δυο φορες σερι το κουμπι και μια οταν θες να το κλεισεις.

 

αυτα.. ευχομαι να ειναι αυτο... ;)

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις!!! Τελικά ήθελε 2 φορές πάτημα το κουμπί. Η πλάκα είναι το πατούσαμε όλοι μας πολλές φορές μήπως και ανοίξει, αλλά με λάθος ρυθμό τελικά! Στην SONY δεν μου το είπε κανείς πάντως!! Σε ευχαριστώ πολύ!!;) Όσο για το ότι το βίσμα θέλει πίεση, αυτό το ήξερα!!:)
Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

τρεις ερωτησούλες που έκανα και παραπάνω αλλά ξεχάστηκαν :)

α) η επανεκκίνηση που έχει το spb shell ισοδυναμεί με soft reset?

β) εγκυκλοπαιδικά 3g=3g g και h=?

γ) σχετικά με την όλη συζήτηση με τα ραγίσματα..!! υπάρχει μέλος που να το πήγε για εγγύηση και να έβγαλε άκρη??

 

και μία σχετικά :offtopic:, γιατί δεν ανοίγουμε νέα topic όπως σε άλλες ενότητες του myphone παρά γράφουμε τα πάντα σε μια συζήτηση καθιστώντας το δύσκολο (κατά τη γνώμη μου) να παρακολουθεί κάποιος τα πάντα μέσα από 5.000 δημοσιεύσεις?

Link to comment
Share on other sites

τρεις ερωτησούλες που έκανα και παραπάνω αλλά ξεχάστηκαν :)

α) η επανεκκίνηση που έχει το spb shell ισοδυναμεί με soft reset?

β) εγκυκλοπαιδικά 3g=3g g και h=?

γ) σχετικά με την όλη συζήτηση με τα ραγίσματα..!! υπάρχει μέλος που να το πήγε για εγγύηση και να έβγαλε άκρη??

 

και μία σχετικά :offtopic:, γιατί δεν ανοίγουμε νέα topic όπως σε άλλες ενότητες του myphone παρά γράφουμε τα πάντα σε μια συζήτηση καθιστώντας το δύσκολο (κατά τη γνώμη μου) να παρακολουθεί κάποιος τα πάντα μέσα από 5.000 δημοσιεύσεις?

Απαντήσεις

α) Νομίζω ναι (κατά 90%)

β) 3G=3G, H=Hsdpa/Hsupa (δηλαδή πολύ γρήγορο Internet ή αλλιώς 3,5G)

γ) WHAT?

Συμφωνώ απολύτως. Δεν βγάζεις άκρη!

Link to comment
Share on other sites

και μία σχετικά :offtopic:, γιατί δεν ανοίγουμε νέα topic όπως σε άλλες ενότητες του myphone παρά γράφουμε τα πάντα σε μια συζήτηση καθιστώντας το δύσκολο (κατά τη γνώμη μου) να παρακολουθεί κάποιος τα πάντα μέσα από 5.000 δημοσιεύσεις?

 

Απαντήσεις

γ) WHAT?

Συμφωνώ απολύτως. Δεν βγάζεις άκρη!

Εχει καταντησει λιγακι κουραστικο 5 μελοι να μας λενε συνεχεια ποσες διαφορετικες roms αλαζουν καθε μερα. Ας ανοιξουμε ενα νεο topic τελως παντων γιατι εχω βαρεθει να διαβαζω την wild_girl(although I'm into wild gals:p) , ton soom κλπ.

Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι υποτιθεται το Xperia ειναι business phone και εχουμε 20αρηδες να μας ζαλιζουν. Στα topic των MXP200, S710, S730, ακομα και στο Qtek 8500 δεν βλεπω να γινεται αυτος ο χαμος οπως εδω.

Σιγα ρε παιδια. Ενα αποτυχημενο τηλεφωνο πηραμε (Για εμενα τουλαχιστον. Και οποιος βιαστει να με κρινει, σας πληροφορω οτι εχω WM απο την αποχη του Motorola 200) Αλλα πραγματικα μετανιωσα τα €655 που εδωσα για το Xperia

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Είμαι ένας νέος κάτοχος του κινητού και μου ήρθε στα χέρια με αγγλικό μενού και εικονικό πληκτρολόγιο. Μήπως μπορεί να μου απαντήσει κάποιος τα παρακάτω:

- Χρειάζεται να το φλασάρω για να έχω ελληνικά στα μηνύματα. Αν όχι πώς αλλίως μπορώ να χρησιμοποιήσω ελληνικά σε μηνήματα και εφαρμογές? Από πού κατεβάζω τα σχετικά cabs.

- Επειδή πρώτη φορά χρησιμοποιώ WM μήπως υπάρχει κάποιος οδηγός σε pdf μορφή ή άλλη, που να μπορεί να εξηγήσει τα βασικά σχετικά με εγκατάσταση λογισμικού, ρυθμίσεις κτλ. Αν θέλετε δώστε μου κάποιο λίνκ για κάποιο ιντερνετικό οδηγώ.

- Τέλος να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια ιστοσελίδα που να έχει free software για WM. Όπου μπαίνω βλέπω τιμές και είχα την ιδέα ότι θα μπορέσω να βρώ μερικά προγραμματάκια δωρεάν... λάθος έκανα?

Σας ευχαριστώ.

I am NOT crazy.... me neither..... shut up both of you!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Είμαι ένας νέος κάτοχος του κινητού και μου ήρθε στα χέρια με αγγλικό μενού και εικονικό πληκτρολόγιο. Μήπως μπορεί να μου απαντήσει κάποιος τα παρακάτω:

- Χρειάζεται να το φλασάρω για να έχω ελληνικά στα μηνύματα. Αν όχι πώς αλλίως μπορώ να χρησιμοποιήσω ελληνικά σε μηνήματα και εφαρμογές? Από πού κατεβάζω τα σχετικά cabs.

- Επειδή πρώτη φορά χρησιμοποιώ WM μήπως υπάρχει κάποιος οδηγός σε pdf μορφή ή άλλη, που να μπορεί να εξηγήσει τα βασικά σχετικά με εγκατάσταση λογισμικού, ρυθμίσεις κτλ. Αν θέλετε δώστε μου κάποιο λίνκ για κάποιο ιντερνετικό οδηγώ.

- Τέλος να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια ιστοσελίδα που να έχει free software για WM. Όπου μπαίνω βλέπω τιμές και είχα την ιδέα ότι θα μπορέσω να βρώ μερικά προγραμματάκια δωρεάν... λάθος έκανα?

Σας ευχαριστώ.

 

Ο καλύτερος τρόπος για να μάθεις το WM κινητό σου είναι να διαβάσεις πρώτα απο όλα το manual και μετά να το ψάξεις, να το "κρασάρεις", να του κάνεις hard-reset, και γενικώς να το δουλέψεις...

Σου έστειλα pm με ένα site το οποίο έχει πολλά προγράμματα για WM... Ψάξε το και ΠΡΟΣΟΧΗ στο τι θα περάσεις στο τηλέφωνό σου...

Link to comment
Share on other sites

γ) WHAT?

αναφέρομαι στο θέμα με τις ασημί συσκευές που έχει παρατηρηθεί να ραγίζουν σε διάφορα σημεία (τουλάχιστον μέχρι κάποιες παρτίδες, και κατά πόσο μέλη που έχουν αυτό το πρόβλημα έχουν βγάλει άκρη με την επίσημη αντιπροσωπεία στην Ελλάδα, στο εξωτερικό απ'όσο διαβάζω τους αντικαθιστούν τα προβληματικά μέρη..

 

Εχει καταντησει λιγακι κουραστικο 5 μελοι να μας λενε συνεχεια ποσες διαφορετικες roms αλαζουν καθε μερα. Ας ανοιξουμε ενα νεο topic τελως παντων γιατι εχω βαρεθει να διαβαζω την wild_girl(although I'm into wild gals:p) , ton soom κλπ.

Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι υποτιθεται το Xperia ειναι business phone και εχουμε 20αρηδες να μας ζαλιζουν. Στα topic των MXP200, S710, S730, ακομα και στο Qtek 8500 δεν βλεπω να γινεται αυτος ο χαμος οπως εδω.

Σιγα ρε παιδια. Ενα αποτυχημενο τηλεφωνο πηραμε (Για εμενα τουλαχιστον. Και οποιος βιαστει να με κρινει, σας πληροφορω οτι εχω WM απο την αποχη του Motorola 200) Αλλα πραγματικα μετανιωσα τα €655 που εδωσα για το Xperia

Αφορμή που ρώτησα δεν είναι για τα post που κάνουν κάποια μέλη σχετικά με νέες rom που φλασάρουν, που στην τελική βοηθάει και όσους θέλουν να ακολουθήσουν μια πεπατημένη οδό να μην βρεθούν προ απροόπτων...!! Απλά, επειδή όλα τα θέματα από εντυπώσεις και θέματα hardware πχ τα ραγίσματα, μέχρι software, εφαρμογές, προβλήματα, απορίες είναι όλα σε ένα thread με αποτέλεσμα να είναι κατά τη γνώμη μου δυσχερής η παρακολούθηση των επιμέρους θεμάτων..

ένα sticky πχ για το θέμα με τα ελληνικά που απασχολεί όσους παίρνουν το κινητό, και προγράμματα που κάνουν πιο εύκολη την ζωή στη σύνθεση μηνυμάτων, ένα θέμα όπως έχει γίνει ήδη με το φλασάρισμα..ενδεχομένως ξεχωριστό για την πλοήγηση γιατί είναι κάτι που αφορά πολλούς, άλλο για τα προβλήματα κλπ.. ίσως να έκαναν πιο "εύκολη" τη ζωή μας..

φιλικά πάντα για να μη παρεξηγηθώ..!! :O

Link to comment
Share on other sites

Εχει καταντησει λιγακι κουραστικο 5 μελοι να μας λενε συνεχεια ποσες διαφορετικες roms αλαζουν καθε μερα. Ας ανοιξουμε ενα νεο topic τελως παντων γιατι εχω βαρεθει να διαβαζω την wild_girl(although I'm into wild gals:p) , ton soom κλπ.

Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι υποτιθεται το Xperia ειναι business phone και εχουμε 20αρηδες να μας ζαλιζουν. Στα topic των MXP200, S710, S730, ακομα και στο Qtek 8500 δεν βλεπω να γινεται αυτος ο χαμος οπως εδω.

Σιγα ρε παιδια. Ενα αποτυχημενο τηλεφωνο πηραμε (Για εμενα τουλαχιστον. Και οποιος βιαστει να με κρινει, σας πληροφορω οτι εχω WM απο την αποχη του Motorola 200) Αλλα πραγματικα μετανιωσα τα 655 που εδωσα για το Xperia

 

αν εχεις βαρεθει απλα μν μπαινεις...εγω δν ειμαι 20,19 ειμαι κ ναι ζαλισα λιγο κοσμο εδω..και ειναι ολοι κλ παιδια οπως η wild girl και ο soom..αν δν ηταν αυτοι πολλοι απο εμας που δν ξερουμε κ πολυ κλ κ μας ειχε πιασει πονοκεφαλος δν θα ξεραμε που παν τα 4...!και ρε φιλος λεει πουθενα οτι απαγορευεται να τ παρει 20αρης...και συγχαρητηρια που εισαι τετοιος μεγα γνωστης των wm αλλα ολο σαχλαμαρες λες;)

 

κ τωρα μια ερωτησουλα...στη σελιδα της SE λεει οτι τ κινητο εχει αποτηιεκυτικη μνημη 400 mb...εγω οταν παω στν επιλογη μνημη και μετα στη κυρια βλεπω να μ λεει συνολο269..απο κατω σε χρηση 136 κ ελευθερο 132..!!!σορρυ αλλα που ειναι τα 400?χοχο

εχουμε κ λεμε..t18s,t29,A2628,ga618,t65i,t290i,w800i,w960i,xperia και ...r380s...:D
Link to comment
Share on other sites

Ας ανοιξουμε ενα νεο topic τελως παντων γιατι εχω βαρεθει να διαβαζω την wild_girl(although I'm into wild gals:p) , ton soom κλπ.

 

Ποιος σου εγγυαται πως δε θα κατακλυσουμε και το καινουργιο τοπικ? :p

Οσο για τους 20αρηδες και το Xperia...Η Sony Ericsson ειναι πιο διαδεδομενη φιρμα απο τις υπολοιπες WM και το λανσαρισμα του Xperia απο μονο του απευθυνοταν επισης και σε νεαροτερους. Ενιγουει εγινε πιο δημοφιλες λογω Σονυ. Και δεν εγραφε πουθενα να μην το αγορασουν ατομα κατω των 35... ΥΓ: Προσεχε μη δαγκωσεις τη γλωσσα σου καμια μερα...

 

αναφέρομαι στο θέμα με τις ασημί συσκευές που έχει παρατηρηθεί να ραγίζουν σε διάφορα σημεία (τουλάχιστον μέχρι κάποιες παρτίδες, και κατά πόσο μέλη που έχουν αυτό το πρόβλημα έχουν βγάλει άκρη με την επίσημη αντιπροσωπεία στην Ελλάδα, στο εξωτερικό απ'όσο διαβάζω τους αντικαθιστούν τα προβληματικά μέρη..

 

 

Αφορμή που ρώτησα δεν είναι για τα post που κάνουν κάποια μέλη σχετικά με νέες rom που φλασάρουν, που στην τελική βοηθάει και όσους θέλουν να ακολουθήσουν μια πεπατημένη οδό να μην βρεθούν προ απροόπτων...!! Απλά, επειδή όλα τα θέματα από εντυπώσεις και θέματα hardware πχ τα ραγίσματα, μέχρι software, εφαρμογές, προβλήματα, απορίες είναι όλα σε ένα thread με αποτέλεσμα να είναι κατά τη γνώμη μου δυσχερής η παρακολούθηση των επιμέρους θεμάτων..

ένα sticky πχ για το θέμα με τα ελληνικά που απασχολεί όσους παίρνουν το κινητό, και προγράμματα που κάνουν πιο εύκολη την ζωή στη σύνθεση μηνυμάτων, ένα θέμα όπως έχει γίνει ήδη με το φλασάρισμα..ενδεχομένως ξεχωριστό για την πλοήγηση γιατί είναι κάτι που αφορά πολλούς, άλλο για τα προβλήματα κλπ.. ίσως να έκαναν πιο "εύκολη" τη ζωή μας..

φιλικά πάντα για να μη παρεξηγηθώ..!! :O

 

Για αυτο με τα ραγισματα εχω ακουσει μια περιπτωση εδω Ελλαδα που αντικατασταθηκε.

Οσο για το sticky εχεις δικιο και ο soom εχει ηδη βαλει ενα τοπικ στο φορουμ με οδηγιες. Θα προσπαθησω να βαλω κ εγω...αν και υπαρχουν κ αλλοι πιο ειδικοι απο εμενα που θα μπορουσαν οπως πχ ο athanaso που πριν μερικους μηνες ειχε δωσει τα φωτα του σε πολυ κοσμο και τον ευχαριστουμε :)

 

(παρακαλειται ενας mod να διορθωσει το αφηρημενο μου διπλοποσταρισμα...)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον εσυ τα εχεις μπερδεψει. Το τηλεφωνο γραφει πανω Sony Ericsson. Ως Sony Ericsson λανασαριστηκε.

ΥΓ: Δαγκωσε τη πιο δυνατα να φας το δηλητηριο

 

Η κουβέντα μεταξύ των τριων σας δεν οδηγεί πουθενά.... και μάλλον θα βριστήτε κιόλας στο τέλος... Relax guys!!!!:cool:

 

Και οι τρεις σας έχετε δικιο και άδικο μαζί....

 

Το forum είναι για να λέει ο καθένας την γνώμη του, ΑΛΛΑ έχοντας ψάξει στις προηγούμενες απαντήσεις...!!! όταν επαναλβανουμε τα ίδια και τα ίδια καταντάει πολυυυυυυύ κουραστικό....:wacko:

 

Τώρα όσο αφορά τι πραγματικά είναι το τηλέφωνο ούτε η ίδια η Soynericsson δεν ξέρει... Πιστεύω ότι είναι προϊον ΑΜΕΣΗΣ συνεργασίας με την HTC και ας γράφει πάνω SonyEricsson.... ΚΑΙ μην ξεχνάμε ότι αυτό είναι το πρώτο προϊον της SE με WM και όχι το χιλιοστό όπως της HTC...!!!!

Link to comment
Share on other sites

η n_wildgirl απλα ειπε οτι ο κοσμος ο πολυς εδω στην ελλαδα ξερει την se κ οχι την htc...ασχετο αν το δημιουργησε εκεινη η οχι ή αν ειναι καλυτερη στις wm συσκευες..απλα οι περισσοτεροι μη γνωστες πανε με το ονομα της εταιριας γι αυτο κ πολλοι κατοχοι ειναι μικροι σε ηλικια...κ δε συμβαινει μονο με το xperia αυτο...μη ξεχνατε τι εγινε με τη κυκλοφορια του diamond 1 κ του οmnia...πηγαινετε να δειτε στα τοπικ αυτα τι γινεται..απο 11500 χιλ απαντησεις εχει το καθενα..

οσο για το φιλο eliasj ενταξει ηταν λιγακι εριστικος αλλα πιστευω φταιει η απογοητευση του για το xperia του.δε χρειαζονται καυγαδες...

eliasj τι σε απογοητευσε σε σχεση με τα αλλα wm που ειχες??

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα σε ένα site xperia1x.net κάτι που μου φάνηκε αρκετά ενδιαφέρον.. το παραθέτω σαν κείμενο γιατί μάλλον τα link να μην επιτρέπονται..

 

>>>akp99 Volume Boost (Volume Fix): This will Increase the volume of your Xperia

Unzip AudioPara3.zip to Windows Folder with Resco Explorer or Total Commander...then Soft Reset.

 

>>>Ethermind's 1% Battery Increments Driver:Unzip battery.zip to windows folder...Install any battery icons set with 1% increment (See list below)...install SDKcerts cab...then make soft reset.

το μεν πρώτο λέει ότι αυξάνει την ένταση..το δε δεύτερο (παραθέτει και κάποια skins) δείχνει την πάνω μπάρα τροποποιημένη με διαφορετικά εικονίδια με πιο σημαντικό κατά τη γνώμη μου, αυτό της μπαταρίας με "ακριβές" ποσοστό.. το'χω δει και εδώ σε κάτι screenshots στο fingerkeyboard αλλά μου είχε φανεί "κακοσχεδιασμένο" σε σχέση με αυτά εκεί..απευθύνονται και σε official roms?

και κάτι ακόμα..κάπου βρήκα αλλά δε συγκράτησα τη διεύθυνση ότι υπάρχει πρόγραμμα για να ρυθμίσεις την ευαισθησία της οθόνης..(στο υπάρχον menu δεν βρήκα τέτοια επιλογή) αυτό παίζει??

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα σε ένα site xperia1x.net κάτι που μου φάνηκε αρκετά ενδιαφέρον.. το παραθέτω σαν κείμενο γιατί μάλλον τα link να μην επιτρέπονται..

 

 

το μεν πρώτο λέει ότι αυξάνει την ένταση..το δε δεύτερο (παραθέτει και κάποια skins) δείχνει την πάνω μπάρα τροποποιημένη με διαφορετικά εικονίδια με πιο σημαντικό κατά τη γνώμη μου, αυτό της μπαταρίας με "ακριβές" ποσοστό.. το'χω δει και εδώ σε κάτι screenshots στο fingerkeyboard αλλά μου είχε φανεί "κακοσχεδιασμένο" σε σχέση με αυτά εκεί..απευθύνονται και σε official roms?

και κάτι ακόμα..κάπου βρήκα αλλά δε συγκράτησα τη διεύθυνση ότι υπάρχει πρόγραμμα για να ρυθμίσεις την ευαισθησία της οθόνης..(στο υπάρχον menu δεν βρήκα τέτοια επιλογή) αυτό παίζει??

για το 1% στη μπαταρια πηγαινε εδω..http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=514647

κανε πρωτα εγκατασταση του SDKcerts που σου δινει κ μετα το Ethermind's BATTERY DRIVER..

τωρα για να αλλαξεις εικονιδια δηλαδη taskbar υπαρχουν παρα πολλα.. πχ...http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=520132

και εδω θα βρεις πολλα..http://forum.xda-developers.com/forumdisplay.php?f=498

προσεχε για wm 6.1 θα κοιτας κ για wvga οθονη

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

κάπου βρήκα αλλά δε συγκράτησα τη διεύθυνση ότι υπάρχει πρόγραμμα για να ρυθμίσεις την ευαισθησία της οθόνης..(στο υπάρχον menu δεν βρήκα τέτοια επιλογή) αυτό παίζει??

 

εχει ανεβει ενα τετοιο στους xda developers απο τον azharsunny (καπως ετσι λεγεται) που υποτιθεται κανει την οθονη σουπερ ευαισθητη αλλά εγω που το εβαλα δεν εγινε τιποτα...μετα προσπαθησα και χειροκινητα με πειραγμα στη registry...αλλά τιποτα :blink:

 

Για τα εικονιδια ψαξε και τα Reales Task Bar και SEX1cons στους xda-παιζει βεβαια να ειναι σε αυτα που σου λεει απο πανω ο griniaris (νομιζω οτι το εχω ξαναπει αυτο πιο πισω, αν ναι συγγνωμη, δε θυμαμαι πολυ καλα...).

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω να ηρεμησουμε και να ελθουμε στο θεμα μας ...

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

το SDKcerts φαίνεται κάπου ότι έχει εγκατασταθεί? υποθέτω πως όχι γιατί δεν το βλέπω σε προγράμματα..το ίδιο και για το Ethermind's BATTERY DRIVER UPGRADE σωστά?

αυτό εδώ σκεφτόμουν να βάλω, αλλά μπορεί να απομονωθεί μόνο η μπαταρία και όχι το σύνολο??

http://i42.tinypic.com/2a0hnjp.jpg

Link to comment
Share on other sites

το SDKcerts φαίνεται κάπου ότι έχει εγκατασταθεί? υποθέτω πως όχι γιατί δεν το βλέπω σε προγράμματα..το ίδιο και για το Ethermind's BATTERY DRIVER UPGRADE σωστά?

αυτό εδώ σκεφτόμουν να βάλω, αλλά μπορεί να απομονωθεί μόνο η μπαταρία και όχι το σύνολο??

http://i42.tinypic.com/2a0hnjp.jpg

 

Το sdkcerts δε φαινεται καπου οχι! Τα εικονιδιακια (τα πακετα) φαινονται νομιζω. Να απομονωθει μπα, αμα δεν τα δινει ξεχωριστα...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το sdkcerts δε φαινεται καπου οχι! Τα εικονιδιακια (τα πακετα) φαινονται νομιζω. Να απομονωθει μπα, αμα δεν τα δινει ξεχωριστα...

 

Το sdkcerts δεν φαινεται πουθενα! Αλλα δεν ειναι τιποτα. Μερικα ΚΒ και αν ειναι και ειναι καποιου τυπου certificates(certs) για να μπορεσεις να εγκαταστησεις τα εικονιδια.

 

Τα εικονιδια ειναι ολα (τουλαχιστον τα δημοφηλη) πληρως απεγκαταστησιμα.

 

Για να βαλεις μονο την μπαταρια θελει δουλεια. Πρεπει να σβησεις ΟΛΑ τα υπολοιπα εικονιδια και να αφησεις μονο αυτα της μπαταριας. Αλλα απλα για το 1% βαζεις αυτο που σου εδωσε ο griniaris. Αλλα τα εικονιδια γενικα ειναι ωραια. Πολυ καλυτερα απο τα κλασικα της ρομ... Και πιο κατανοητο τι φαινεται πανω!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X1
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...