Jump to content

Sony Ericsson Xperia X1


kotsianis7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 8,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημερα.ο core player χρησιμοποιει software acceleration σωστα;

Χρησιμοποιω το touch hd encoder.Βεβαια θελει καποιο χρονο για να μετατρεψει τα αρχεια σε

wvga αναλυση, αλλα πιστευω οτι χρησιμοποιει hardware acceleration με αποτελεσμα καλυτερη εικονα κ χωρις καποια απο τα κολληματα του core player.Απο τι πιστευω φυσικα:O

 

Ναι ο CorePlayer ΔΕΝ χρησιμοποιεί hardware acceleration. To Touch HD Encoder απλά κάνει transcode τα video σε μορφή όπου ο Windows Media Player και το Media Panel μπορούν να παίξουν ΜΕ hardware acceleration.

 

κάποιες ερωτήσεις απο άσχετο.

 

Ελλήνικο πληκτρολόγιο πως μπορώ να βάλω?

 

Αντί να πατάω το Χ κάθε φορά υπάρχει κάποια συντόμευση με το πληκτρολόγιο; αν πατήσω ΟΚ κλείνει αλλά παραμένει ενεργή η λειτουργία ΠΧ, Contacts κλπ.

 

24ώρο ρολοί παίζει γιατι έχω φάει τον τόπο και δεν μπορώ να το βρω..

 

πάντως το Xperia σε σχέση με το Diamond είναι πιο εύκολο στη χρήση..

 

1. AEKMap

2. AEButton Plus, μπορείς να βάλεις όποιο κουμπί θέλεις να κλείνει εφαρμογές (π.χ εγώ το έχω στο συνεχόμενο πάτημα του OK).

3. Στα Regional Settings διάλεξε την μορφή ώρας να είναι HH:MM κτλπ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ήθελα κι εγώ να το μάθω αυτό. Μπορείς με κάποιο κουμπί να κλείσεις μια εφορμογή που έχεις ανοικτή? Παράδειγμα έχω τα contacts ανοιχτά. Πως θα τα κλείσω με κουμπί από το τηλέφωνο? Υπάρχει? Αν πατήσεις το οκ ή το πίσω δεν το κλείνει απλά γίνεται Minimize και πρέπει να το κλείσεις από το x πάνω δεξιά με το χέρι ή το πενάκι...

 

Πάνω δεξιά έχει δίπλα από την μπαταρία έχει την Διαχείριση εργασιών.Πάτα το και μετά πάτα εκείνο το εικονίδιο που είναι σαν κλειδί, μετα πάτα εκεί που λέει κουμπί και τσεκάρισε το Τερματίστε τα προγράμματα πιέοντας "χ" και κάθε φορά που θα μπαίνεις σε μία εφαρμογή μόλις πατάς το χ θα κλείνει. Έχεις και την επιλογή αν θες να τερματίζουν τα προγράμματα όταν πιέζεις παρατεταμένα το "χ"

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις ενεργοποιημένο το 3g ;πήγαινε στις ρυθμίσεις,τηλέφωνο,ζώνη,και στην επιλογή τύπου δικτύου BAΛE gsm και πες μου αν είδες διαφορά...

 

Αυτο ηταν τελικα παιδες ηταν στο3g με το που το γυρισα στο gprs ανεβηκε κανονικα full συνεχιζω δυναμικα η χαρα της ανακαλυψης! :D

Link to comment
Share on other sites

Ναι ο CorePlayer ΔΕΝ χρησιμοποιεί hardware acceleration. To Touch HD Encoder απλά κάνει transcode τα video σε μορφή όπου ο Windows Media Player και το Media Panel μπορούν να παίξουν ΜΕ hardware acceleration.

 

 

Και με υποστηριξη υποτιτλων τυπου *.srt :):)

galaxy note 2....galaxy note 2...:ninja:
Link to comment
Share on other sites

 

Και με υποστηριξη υποτιτλων τυπου *.srt :):)

 

και το δώρο μεγεθυντικό φακό ποιος τον δίνει?

Ρε παιδιά φαίνονται υπότιτλοι στο X1? θα τρελαθούμε τελείως... :X

Link to comment
Share on other sites

και το δώρο μεγεθυντικό φακό ποιος τον δίνει?

Ρε παιδιά φαίνονται υπότιτλοι στο X1? θα τρελαθούμε τελείως... :X

 

Χεχε φενονται κανονικα (ρυθμιζοντας τη γραμματοσειρα)

Αρκει βεβαια να μη δεις τη τριλογια lord of the rings συνεχομενα γιατι οντως θα

εχεις προβλημα μετα:lol::lol:

galaxy note 2....galaxy note 2...:ninja:
Link to comment
Share on other sites

κάποιος help!!! θα με τρελανουνε αυτα τα messenger .... ενω μπενουνε κανονικα κανουνε sigh in με συγχρονισμο η με το Wifi ... απο το δικτυο τις βόνταφον δεν μπενουνε!!!!!!!!!!!!ενω βγάζει μηνυνμα οτι παει να συνδεθει με gprs 3g συνδεεται αλλα τπτ...δεν μπαινει ουτε το msn,fring,ebuddy,palringo μήπως θελει καμια ρυθμιση???στα site μπένω κανονικα....

 

κανείς???:O καμια ιδέα τι μπορει να φταιει που δεν μπενουνε???επισεις μπορούμε να βάλουμε στις επαφες και φωνητικη λειτουργια???υπαρχει κανενα πρόγραμα??:worry:

Gadgets Is My Life...[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες μέρες τα sms που λαμβάνω δείχνουν μία ώρα νωρίτερα. Πχ λαμβάνω στις 18.35 και στο sms φαίνεται σαν ώρα μηνύματος 17.35. Γιατί άραγε;

Έχω wind.

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ζητάς πρέπει να γίνει για όλες τις συσκευές και όχι μόνο για το xperia και κατά συνέπεια πρέπει να αλλαχθεί η δομή ολόκληρου του φόρουμ και είναι κάτι που δεν εξαρτάται από εμάς. Πάντως με την αναζήτηση μπορείς να βρεις απαντήσεις σε πολλά από τα θέματα που σε απασχολούν.

 

Θα έπρεπε νομίζω να είναι όπως και σε άλλα φόρουμ, όπου το κάθε μέλος μπορεί να δημιουργεί τόπικ.

Μετρήστε πόσοι ρωτάνε κάθε φορά τα ίδια και ίδια.

 

Ενώ αν υπήρχαν διαφορετικά τόπικς για τα ελληνικά ή για το gps θα ήταν πολύ καλύτερα για όλους

Link to comment
Share on other sites

Θα έπρεπε νομίζω να είναι όπως και σε άλλα φόρουμ, όπου το κάθε μέλος μπορεί να δημιουργεί τόπικ.

Μετρήστε πόσοι ρωτάνε κάθε φορά τα ίδια και ίδια.

 

Ενώ αν υπήρχαν διαφορετικά τόπικς για τα ελληνικά ή για το gps θα ήταν πολύ καλύτερα για όλους

 

παιδια καλησπερα μπορη καπειοs να μου πη οι φωτο απο το τηλ πωs στελοντε με bloo tooth στο λαπτοπ

Link to comment
Share on other sites

και το δώρο μεγεθυντικό φακό ποιος τον δίνει?

Ρε παιδιά φαίνονται υπότιτλοι στο X1? θα τρελαθούμε τελείως... :X

 

Εγώ στο iRiver Η340 με Rockbox και οθόνη 220*176 έβλεπα μια χαρά anime με υπότιτλους στα αγγλικά πριν 3 χρόνια. Δεν το έχω δοκιμάσει στο X1 αλλά δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα γιατί η οθόνη του έχει πολύ καλή ανάλυση και με τα κατάλληλα fonts θα είναι αρκετά ικανοποιητικά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλησπερα μηπως ξερετε αν η ελληνικη rom βρισκεται στο site της ericsson γιατι βαζοντας να κανει ενα check μου εβγαλε διαθεσιμη την χ1 uk cdf 1215-1832 η οποια πρεπει να ειναι αγγλικη.

το δικο μου εχει rom version 1.02.931.3 να προχωρησω στην αναβαθμιση η δεν θα υπαρχει διαφορα?

Συγχωρεστε με εαν εχει ξανα ειπωθει κατι τετοιο αλλα λογο ανεπαρκειας χρονου δεν προλαβαινω να ξαναδιαβασω το φορουμ αυτη την στιγμη.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πως κάνουμε update rom μέσα από το κινητό? Γίνεται?

 

Γιατί έχω windows 7 και δεν μου τρέχει το update service.

Link to comment
Share on other sites

Οταν εχω συνδεδεμενο το κινητο στον υπολογιστη γιατι δεν ενεργοποιειται με τιποτα το Wi Fi?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μετονομασια του αρχειου rom σε Konvsimg.nbh το πετας χυμα στην καρτα μνημης και ανοιγεις το κινητο κρατωντας πατημενο το πληκτρο μειωσης της εντασης και το πληκτρο ενεργοποιησης μεχρι να βγουν οι χρωματιστες γραμμες, μετα ακολουθεις τις οδηγιες
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου λύθηκε μια απορία: αν σπάει εύκολα το xperia. Σύμφωνα με το βιντεάκι εδώ, είναι πολύ γερό :)

 

Κοιτα το καλυτερα... Πατα pause εκει που παει να το πεταξει και θα δεις οτι δεν πεταει το xperia αλλά το κρατάει με το αριστερο χερι καθως πεταει κατι αλλο με το δεξι :p Σιγα μην ηταν τοσο γερο!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

τι επεξεργαστη τελικα εχει?

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα το καλυτερα... Πατα pause εκει που παει να το πεταξει και θα δεις οτι δεν πεταει το xperia αλλά το κρατάει με το αριστερο χερι καθως πεταει κατι αλλο με το δεξι :p Σιγα μην ηταν τοσο γερο!

 

Οντως εχεις δικιο! Σιγα μην πετουσε τετοιο κινητο στον τοιχο!Χα.χα...

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
τι επεξεργαστη τελικα εχει?

 

Γιατί υπάρχει αμφιβολία για αυτό; Qualcomm MSM7200A, 528MHz CPU

 

Κοιτα το καλυτερα... Πατα pause εκει που παει να το πεταξει και θα δεις οτι δεν πεταει το xperia αλλά το κρατάει με το αριστερο χερι καθως πεταει κατι αλλο με το δεξι :p Σιγα μην ηταν τοσο γερο!

 

Σωστή... ;)

 

Οταν εχω συνδεδεμενο το κινητο στον υπολογιστη γιατι δεν ενεργοποιειται με τιποτα το Wi Fi?

 

Γιατί συνδέεται με το internet του υπολογιστή. Δεν γίνεται να ανοίξει και το wifi.

 

Ρε παιδιά πως κάνουμε update rom μέσα από το κινητό? Γίνεται?

 

Γιατί έχω windows 7 και δεν μου τρέχει το update service.

 

Μέσα από το κινητό ακολούθησε τις οδηγίες του x8diesel.

Στα Windows 7 ισχύει ότι και στα vista, χρειάζεσαι αντί του activesync το Windows Mobile Device Center.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Οντως εχεις δικιο! Σιγα μην πετουσε τετοιο κινητο στον τοιχο!Χα.χα...

 

Παντως απο τη μηχανη που επεσε δεν επαθε ουτε γρατζουνια :X

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα μπορη καπειοs να μου πη οι φωτο απο το τηλ πωs στελοντε με bloo tooth στο λαπτοπ

Όταν πατάς να ανοίξουν οι εικόνες μου και βλέπεις τις πολλές φωτογραφίες κρατάς πατημένο το πενάκι πάνω στην φωτογραφία που θέλεις και πατάς μεταβίβαση ή ανοίγεις την φωτογραφία πατάς Μενού και μετάΜεταβίβαση εικόνας

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...Λίγο help θα ήθελα γιατί κάτι κάνω λάθος στανταρ...Λοιπόν...Έβαλα το FlashLite...Που λένε ότι δουλεύει κανονικά με το opera που έχει το κινητόμας...Αφού το έβαλα πήγα να ανοίξω μία σελίδα που είναι εξολοκλήρου flash...Αλλά δεν μου την ανοίγει...Ξέρει κανείς τι παίζει εδώ??? Άμα δεν δουλεύει το FlashLite υπάρχει κανένα άλλο add-on που να επιτρέπει στον opera ή στον explorer να ανοίγουν σελίδες που χρειάζονται flash???
Link to comment
Share on other sites

Κανένας που να έχει το πρόβλημα με την λάθος ώρα στα sms;

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Παντως απο τη μηχανη που επεσε δεν επαθε ουτε γρατζουνια :X

 

χαιρομαι! :) Αυτο σημαινει οτι εχει καλη ποιοτητα κατασκευης...όχι ομως και για στούκο σε τοιχο!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X1
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...