Jump to content

Sony Ericsson Xperia X1


kotsianis7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 8,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχει κάνει κανείς flash την ελληνική rom μόνος του ? Δουλεύει οκ ή να προτιμίσω να το πάω σε καμία αντιπροσωπεία της SE ?

Μπορεί κάποιος να μου δώσει το link που έδινε οδηγίες για το πώς κάνουμε flash ένα wm? Για κάποιο λόγο έχω χάσει το .txt που είχα αποθηκεύσει το link!

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να πει ποια ειναι η τελευταια αναβαθμιση,ρωτησαν και μερικοι αλλοι σε προηγουμενα ποστ αλλα δν βρισκω την απαντηση
Link to comment
Share on other sites

την κατεβαζεις απο δω.

http://rapidshare.com/files/211131184/APP_SW_X1i_GENERIC_GR_CDF1223-1936_KOV_R2AA012.exe

τρεχεις το προγραμμα απο τον υπολογιστη σου κ δημιουργειτε ενα αρχειακι γυρω στα 200mb.το μετονομαζεις σε Kovsimg.nbh κ το περνας στη καρτα μνημης....

μετα ακολουθεις το Step 2 (Flashing ROMs) απο το 3ο βημα κ μετα που λεει εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=446070 και τελειωσες...αρκει βεβαια να εχεις επισημη ρομ ηδη μεσα στη συσκευη σου αλλιως πρωτα απ ολα χρειαζεται το step 1 στη σελιδα που σου εδωσα...

Κανε οτι λεω παραπανω...ειναι η επισημη ελληνικη ρομ...δε θα εχεις κανενα προβλημα...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παίδες νομίζω δεν χρειάζεται να κατεβάσετε το nodata γιατί σε μένα το Χ1 έχει την επιλογή να συνδέεται στο νετ μόνο μέσω access points.

 

Μπορείς να πείς πως γίνεται αυτό σε παρακαλώ?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πείς πως γίνεται αυτό σε παρακαλώ?

 

start-settings-connections-wifi-networks to access:only access points

Link to comment
Share on other sites

start-settings-connections-wifi-networks to access:only access points

 

Αυτό δεν έχε να κάνει με τους λογαριασμούς internet μέσω 3G ή GPRS αλλά με το wifi. :ninja:

 

Πάντως υπάρχει τρόπος να μην συνδέεται χωρίς το NoData αρκεί να σβήσετε τους λογαριασμούς 3G και GPRS στο Settings -> Connections -> Connections -> Advanced -> Select Networks. Από εκεί edit για κάθε λογαριασμό που θέλουμε general και τέλος delete settings.

Link to comment
Share on other sites

Κανε οτι λεω παραπανω...ειναι η επισημη ελληνικη ρομ...δε θα εχεις κανενα προβλημα...

 

Και εγώ έτσι το έκανα και είναι όλα οκ

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν έχε να κάνει με τους λογαριασμούς internet μέσω 3G ή GPRS αλλά με το wifi. :ninja:

 

Πάντως υπάρχει τρόπος να μην συνδέεται χωρίς το NoData αρκεί να σβήσετε τους λογαριασμούς 3G και GPRS στο Settings -> Connections -> Connections -> Advanced -> Select Networks. Από εκεί edit για κάθε λογαριασμό που θέλουμε general και τέλος delete settings.

 

Εγώ έχω κάνει κάτι άλλο: Για να μην σβήσω τελείως όλους τους gprs λογαριασμούς και να κρατήσω το wind plus που θέλω, έχω σβήσει μόνο το password. Έτσι, όποτε παει να συνδεθεί μου ζητάει το password και αναλόγως είτε το δινω και συνεχίζω γνωρίζοντας ότι είμαι ιντερνετ μεσω κινητής είτε το ακυρώνω και ησυχάζω....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω κάνει κάτι άλλο: Για να μην σβήσω τελείως όλους τους gprs λογαριασμούς και να κρατήσω το wind plus που θέλω, έχω σβήσει μόνο το password. Έτσι, όποτε παει να συνδεθεί μου ζητάει το password και αναλόγως είτε το δινω και συνεχίζω γνωρίζοντας ότι είμαι ιντερνετ μεσω κινητής είτε το ακυρώνω και ησυχάζω....

εγω το εσβησα εντελως το wind plus γιατι ενω μου εδειξε το opera mini οτι δεν ειχα ουτε καν 28000 kb το μηνα μου ηρθε ο λογαριασμος κ ειχα ξεφυγει 30 ευρω...μονο wifi απο δω κ περα...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εγω το εσβησα εντελως το wind plus γιατι ενω μου εδειξε το opera mini οτι δεν ειχα ουτε καν 28000 kb το μηνα μου ηρθε ο λογαριασμος κ ειχα ξεφυγει 30 ευρω...μονο wifi απο δω κ περα...

 

:blink:χμμμ... με προβληματίζεις..... λες;;;:confused:

έχω βέβαια και το spb wireless monitor για καλο και για κακό....

Link to comment
Share on other sites

:blink:χμμμ... με προβληματίζεις..... λες;;;:confused:

έχω βέβαια και το spb wireless monitor για καλο και για κακό....

δεν εχει να κανει με το xperia οσο με τον opera mini κ το tim plus.απλα ελεγχετε τα διαφορα προγραμματα που βαζετε το auto update μην ειναι ενεργοποιημενο κ τρωεi τσαμπα kb..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

start-settings-connections-wifi-networks to access:only access points

Σε ευχαριστώ πολυ για την άμεση απάντηση, αλλα όπως λέει και ο φίλος XavierGR, δεν αποτρέπει την σύνδεση.

 

Αυτό δεν έχε να κάνει με τους λογαριασμούς internet μέσω 3G ή GPRS αλλά με το wifi. :ninja:

 

Πάντως υπάρχει τρόπος να μην συνδέεται χωρίς το NoData αρκεί να σβήσετε τους λογαριασμούς 3G και GPRS στο Settings -> Connections -> Connections -> Advanced -> Select Networks. Από εκεί edit για κάθε λογαριασμό που θέλουμε general και τέλος delete settings.

 

Σωστά και ευχαριστώ. Αλλά τελικά νομιζω πως θα περάσω το NoData που δείχνει να είναι η καλύτερη λύση.

Link to comment
Share on other sites

εγω πάντως σχετικα με το wifi οταν το έχω ανοιχτο δουλεύει κανονικα...και οταν πάω να μπω νετ δεν μου βγαζει οτι σιυνδεεται στο δικτυο τις κινητης απλα μπαινει κατευθειαν απο το wifi ...δεν σας το κανει ετσι σας?? δεν χρειαζετε να απενεργοποιησω τιποτα απο 3g gprs klp... η εκτος αμα κάνω λαθος και χρεώνομαι και δεν το πηρα χαμπάρι :P το msn τελικα δούλεψε μεσο wirelles μπήκε κατευθειαν....ειχε δικιο ενας φιλος που με ειπε πιο πάνω...τωρα παλυ χωρις wifi δεν μπενει ισως να ειναι φτιαγμενο να μπαινει μεσο wifi μονο ??? δεν ξέρω με εχει σκαση αυτο το πρόγραμα :X
Gadgets Is My Life...[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εγω πάντως σχετικα με το wifi οταν το έχω ανοιχτο δουλεύει κανονικα...και οταν πάω να μπω νετ δεν μου βγαζει οτι σιυνδεεται στο δικτυο τις κινητης απλα μπαινει κατευθειαν απο το wifi ...δεν σας το κανει ετσι σας?? δεν χρειαζετε να απενεργοποιησω τιποτα απο 3g gprs klp... η εκτος αμα κάνω λαθος και χρεώνομαι και δεν το πηρα χαμπάρι :P το msn τελικα δούλεψε μεσο wirelles μπήκε κατευθειαν....ειχε δικιο ενας φιλος που με ειπε πιο πάνω...τωρα παλυ χωρις wifi δεν μπενει ισως να ειναι φτιαγμενο να μπαινει μεσο wifi μονο ??? δεν ξέρω με εχει σκαση αυτο το πρόγραμα :X

 

Αν έχεις ενεργοποιημένο το wifi (και συνδεμένο) την ώρα που ζητάς δεδομένα δεν μπαίνει μέσω 3G ή GPRS, τι θα γίνει όμως αν δεν είναι ανοιχτό το wifi και έχεις λογαριασμούς internet μέσω 3G; Παίρνει πρωτοβουλία (κατα κάποιο τρόπο καλά κάνει, αν δεν το έκανε θα λέγαμε μετά ότι δεν είναι αυτοματοποιημένο) μόνο του και χρησιμοποιεί τους λογαριασμούς αυτούς χρεώνοντας σε. Για αυτό το λόγο ή NoData και τους απενεργοποιούμε ή αλλιώς τους σβήνουμε αν είμαστε σίγουροι ότι δεν θα μπούμε ποτέ με αυτούς τους λογαριασμούς.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δηλαδή από αύριο μπορώ να το πάω στην ericsson και να μου περάσουν την ελληνική ρομ κανονικά?

 

Και τί κάνω για 160 χαρακτήρες με ελληνικά σε SMS αλλά και ελληνικά στο hardware πληκτρολόγιο?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Για το on-screen keyboard προτείνω το Pocket CM Keyboard.

 

Για το hardware το AEKmap. Πληροφορίες εγκατάστασης θα βρεις εδώ. Είναι για άλλη συσκευή αλλά η διαδικασία είναι ακριβώς η ίδια.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

οκ το κατάλαβα XavieGr thanks :) για on-screen keyboard εγώ έχω το Resco keyboard full με εχει βολεψει αρκετα με τα ελληνικα πολυ καλο..to pocket CM το έβαλα αλλα μαλον δεν εκανα κατι σωστα και δεν επεζε...αληθεια τι παιζει με τους χαρακτήρες και δεν γράφει με 160 στα ελληνικα..?καμια λυσει υπάρχει?
Gadgets Is My Life...[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελείωσα τις 208 σελίδες... ouch!

 

Ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους σας. Με βοήθησαν πάρα πολύ στο να καταλάβω ορισμένα (αρκετά) πράγματα για το νέο μου κινητό.

 

/thanks! :-)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
αληθεια τι παιζει με τους χαρακτήρες και δεν γράφει με 160 στα ελληνικα..?καμια λυσει υπάρχει?

 

Και με τις δύο λύσεις που προτείνω ακριβώς από πάνω λύνεται αυτό το πρόβλημα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελείωσα τις 208 σελίδες... ouch!

 

Ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους σας. Με βοήθησαν πάρα πολύ στο να καταλάβω ορισμένα (αρκετά) πράγματα για το νέο μου κινητό.

 

/thanks! :-)

http://www.imageshack.gr/files/zj5y1wlhpcx62btu4g10.png' alt='zj5y1wlhpcx62btu4g10.png'>

 

Bravoo φιλε επιτελους αν κανετε ολοι αυτο που εκανε ο φιλος ποιο πανω θα βρειτε λυση στις οποιες απαντησεις σας , ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ τα λεμε μεσα στο forum , δεν ειπαμε να βοηθαμε αλλα οι περισσοτεροι βαριουνται να διαβασουν και να ψαξουν , να δοκιμασουν κλπ και τα θελουν ολα ετοιμα στο πιατο , ελεοςςςςςς πια με τα pm εχω δεχθει πανω απο 80 για θεματα και αποριες που εχουν λυθει στο forum και αναλυτικοτερα μαλιστα .......

http://img841.imageshack.us/img841/4100/macuse.jpg

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different

Link to comment
Share on other sites

Εχω βαλει το you tube απο τους xda-developers αλλα οταν προσπαθω να επιλεξω ποιο βιντεακι θα δω μολις φτασω στο 5ο δεν παει παρακατω κολαει εκει και για να ξεκολισει πρεπει να δω καποιο απο αυτα που φενονται στην οθονη !!! Οχι οτι μετα αλαζει κατι, τα ιδια γινονται καθε φορα σεοτι και αν επιλεξω δεν μπορω να δω τι υπαρχει μετα το 5ο !!! Καμοια ιδεα, μηπως υπαρχει καμοια ποιο καινουργεια εκδοση ???? :(

 

Ειναι η τριτη ή τεταρτη φορα που ρωταω, κανεις μα κανεις δεν ειχε ή δεν εχει προβλημα με το youtube ??? :(

Link to comment
Share on other sites

Ειναι η τριτη ή τεταρτη φορα που ρωταω, κανεις μα κανεις δεν ειχε ή δεν εχει προβλημα με το youtube ??? :(

ποια ρομ εχεις?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα σε ολους,εχω μια απορια,οταν θελω να διαγραψω ενα προγραμμα και το διαγραφω απο την καρτα μνημης γιατι δεν σβηνει και το εικονιδιο απο τα προγραμματα?σιγουρα κατι κανω λαθος.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Εάν αφαιρείται επιτυχώς από το Remove Programs τότε απλά πήγαινε και σβήσε τη συντόμευση που υπάρχει στον φάκελο /Windows/Start menu/Programs.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X1
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...