Jump to content

Sony Ericsson Xperia X1


kotsianis7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αξιζει να δοσω το htc touch pro που εχω για να παρω το xperia?

Καποιος που να τα εχει δοκιμασει και τα δυο υπαρχει για να πει?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αξιζει να δοσω το htc touch pro που εχω για να παρω το xperia?

Καποιος που να τα εχει δοκιμασει και τα δυο υπαρχει για να πει?

 

Στη θέση σου δε θα το έκανα εκτός αν είχα "μεγάλη" χρηματική άνεση. Το Touch Pro είναι και αυτό πάρα πολύ καλό κινητό.

 

Θα κερδίσεις σε ανάλυση οθόνης και standard headphone jack.

Θα χάσεις το καλύτερο πληκτρολόγιο του Pro, TV-out και το accelerometer.

 

Βέβαια από την άλλη όλο και περισσότερα καινούργια πράγματα θα κυκλοφορούν για ανάληση 800*480 (π.χ. TouchFlo3D 2 "Landscape").

 

Μάλλον το καλύτερο θα ήταν να περιμένεις το Touch Pro 2.

Link to comment
Share on other sites

Ένα δημόσιο ευχαριστώ στον XavierGr για το χρόνο που διέθεσε προκειμένου να μου δείξει το κινητό από κοντά. Για όσους είναι νέοι χρήστες και φοβούνται τη μετάβαση να μην το σκεφτούν δεύτερη φορά. Αρκεί βέβαια να έχουν τη διάθεση να ψαχτούν λίγο. Διαφορετικά η συσκευή είναι τόσο παραμετροποιήσιμη που στο τέλος την κάνεις ό,τι θες!
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάνει ρύθμιση του GPS μέσα από το destinator? Μπορεί να είχες παλιότερα και να πειράχτηκαν κάποιες ρυθμίσεις και να χάθηκε...

 

Άπειρες φορές !!! :confused:

Link to comment
Share on other sites

Με την διαφορα οτι τα δυο αλλα δεν εχουν το (για εμενα πολυ σημαντικο) πληκτρολογιο...:p

τι διαφορα εχει ενα landscape πληκτρολογιο απο ενα εικονικο landscape πληκτρολογιο?σε βολεψε του xperia επειδη ειναι hardware?

Link to comment
Share on other sites

Στη θέση σου δε θα το έκανα εκτός αν είχα "μεγάλη" χρηματική άνεση. Το Touch Pro είναι και αυτό πάρα πολύ καλό κινητό.

 

Θα κερδίσεις σε ανάλυση οθόνης και standard headphone jack.

Θα χάσεις το καλύτερο πληκτρολόγιο του Pro, TV-out και το accelerometer.

 

Βέβαια από την άλλη όλο και περισσότερα καινούργια πράγματα θα κυκλοφορούν για ανάληση 800*480 (π.χ. TouchFlo3D 2 "Landscape").

 

Μάλλον το καλύτερο θα ήταν να περιμένεις το Touch Pro 2.

 

...και η μπαταρία είναι στα υπέρ του x1...

2 μέρες με κλήσεις, μπλουτουθ, wifi, και μπόλικο σκαλισμα...

 

ωστόσο συμφωνώ. Οι διαφορές δεν είναι τραγικές. Λίγη αναμονή για τα νεότερα μοντέλα...

Link to comment
Share on other sites

...και η μπαταρία είναι στα υπέρ του x1...

2 μέρες με κλήσεις, μπλουτουθ, wifi, και μπόλικο σκαλισμα...

 

ωστόσο συμφωνώ. Οι διαφορές δεν είναι τραγικές. Λίγη αναμονή για τα νεότερα μοντέλα...

η μπαταρια του xperia ειναι μεγαλυτερη απο του HD?γιαυτο κραταει περισσοτερο?

Link to comment
Share on other sites

η μπαταρια του xperia ειναι μεγαλυτερη απο του HD?γιαυτο κραταει περισσοτερο?

 

Δεν ξέρω πόση είναι η μπαταρία του HD. Του Χ1 είναι 1500mAh.

(H συζήτηση βέβαια πιο πάνω έγινε για το pro και όχι για το HD...)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
η μπαταρια του xperia ειναι μεγαλυτερη απο του HD?γιαυτο κραταει περισσοτερο?

 

Παίζει ρόλο και η ROM αλλά είναι και μικρότερη η μπαταρία.

 

Δεν ξέρω πόση είναι η μπαταρία του HD. Του Χ1 είναι 1500mAh.

 

Του HD είναι 1350mAh.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παίζει ρόλο και η ROM αλλά είναι και μικρότερη η μπαταρία.

 

 

 

Του HD είναι 1350mAh.

ειμαι στο σταυροδρομι της αγορας με αναβαθμιση wind ενος νεου τηλεφωνου μετα το 3600 htc και ειναι δυσκολη η επιλογη!ειμαι μεταξυ htc HD,xperia,htc touch pro και το μελλοντικο htc diamond2.θα εβαζα και το φανταστικο iphone εαν ειχε ας πουμε gps κανονικο πχ garmin!

γιαυτο ρωταω μπας και με φωτισει ο θεος και διαλεξω:lol:

Link to comment
Share on other sites

και για αλλους το μεγεθος οθονης...

 

Σωστα λες... ειναι και θεμα ηλικιας... αν χρειαζεται καποιος αυτα τα μικρα γυαλακια...:D

 

τι διαφορα εχει ενα landscape πληκτρολογιο απο ενα εικονικο landscape πληκτρολογιο?σε βολεψε του xperia επειδη ειναι hardware?

 

Σαφως και βολευει...

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

τι διαφορα εχει ενα landscape πληκτρολογιο απο ενα εικονικο landscape πληκτρολογιο?σε βολεψε του xperia επειδη ειναι hardware?

 

Τεράστια! Οποιοδήποτε hardware πληκτρολόγιο είναι σαφώς δεκάδες φορές πιο χρηστικό από ένα εικονικό. Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης. Με τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Τεράστια! Οποιοδήποτε hardware πληκτρολόγιο είναι σαφώς δεκάδες φορές πιο χρηστικό από ένα εικονικό. Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης. Με τίποτα...

 

+1 και μου προξενεί περιέργεια πως κάποιοι δεν το καταλαβαίνουν. Πιθανά να μην έχουν "ζήσει" με κινητό με hardware keyboard, αλλά μετά απο τη σειρά: R340 (ποιος το θυμάται αλήθεια!), P800, P990 δεν θα έπαιρνα πχ iphone μονόκουμπο (μου φέρνει σαν μονόμπεκο στην αυτοκινητιστική αργκό :lol: )

Link to comment
Share on other sites

δεν αξιζεις να την βαλεις...δε προσφερει κατι..την περασα αλλα δεν εχει ουσιαστικη διαφορα αφου το hardware πληκτρολογιο παλι αγγλικο ειναι...

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=446070

κανε οτι λεει το step 2 μονο...

 

παιδια καλημερα κατι κανω λαθος και δεν μπορει να αποθηκευτει το kovsing.nbh στο τελος ,εχω μονο το αρχειο os.nb αποθηκευμενο στο τελος αν μπορει καποιος να καταλαβει τι κανω λαθος ας βοηθησει ,τα βηματα που κανω αναλυτικα:μετανομαζω το αρχειο που κατεβασα και αποσυμπιεσα απο .image σε image.nbh,με το NBHUtil κανω οτι λεει με το NBH και μετα build nbh και αφου του λεω πως να το αποθηκευσει διεχνει οτι το αποθηκευει και μετα το αρχειο εξαφανιζεται .αν μπορει καποιος ασ μου στειλει ενα pm με τοτηλεφωνο του να τον παρω ωστε να μου το εξηγησει

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα κατι κανω λαθος και δεν μπορει να αποθηκευτει το kovsing.nbh στο τελος ,εχω μονο το αρχειο os.nb αποθηκευμενο στο τελος αν μπορει καποιος να καταλαβει τι κανω λαθος ας βοηθησει ,τα βηματα που κανω αναλυτικα:μετανομαζω το αρχειο που κατεβασα και αποσυμπιεσα απο .image σε image.nbh,με το NBHUtil κανω οτι λεει με το NBH και μετα build nbh και αφου του λεω πως να το αποθηκευσει διεχνει οτι το αποθηκευει και μετα το αρχειο εξαφανιζεται .αν μπορει καποιος ασ μου στειλει ενα pm με τοτηλεφωνο του να τον παρω ωστε να μου το εξηγησει

την κατεβαζεις απο δω.

http://rapidshare.com/files/211131184/APP_SW_X1i_GENERIC_GR_CDF1223-1936_KOV_R2AA012.exe

τρεχεις το προγραμμα απο τον υπολογιστη σου κ δημιουργειτε ενα αρχειακι γυρω στα 200mb.το μετονομαζεις σε Kovsimg.nbh κ το περνας στη καρτα μνημης....

μετα ακολουθεις το Step 2 (Flashing ROMs) απο το 3ο βημα κ μετα που λεει εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=446070 και τελειωσες...αρκει βεβαια να εχεις επισημη ρομ ηδη μεσα στη συσκευη σου αλλιως πρωτα απ ολα χρειαζεται το step 1 στη σελιδα που σου εδωσα...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

την κατεβαζεις απο δω.

http://rapidshare.com/files/211131184/APP_SW_X1i_GENERIC_GR_CDF1223-1936_KOV_R2AA012.exe

τρεχεις το προγραμμα απο τον υπολογιστη σου κ δημιουργειτε ενα αρχειακι γυρω στα 200mb.το μετονομαζεις σε Kovsimg.nbh κ το περνας στη καρτα μνημης....

μετα ακολουθεις το Step 2 (Flashing ROMs) απο το 3ο βημα κ μετα που λεει εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=446070 και τελειωσες...αρκει βεβαια να εχεις επισημη ρομ ηδη μεσα στη συσκευη σου αλλιως πρωτα απ ολα χρειαζεται το step 1 στη σελιδα που σου εδωσα...

 

σε ευχαριστω πολυ griniaris για την αμεση απαντηση ηδη καταλαβα οτι εχω κανει κατι λαθος εχω βεβαια την επισημη rom και το δοκιμαζω αμεσως

Link to comment
Share on other sites

στη νεα ρομ γινεται πληρης εξελληνισμοςτης συσκευης?ελληνικο εικονικο πληκτρολογιο τουλαχιστον υπαρχει η πρπει να βαλω παλω το resco?το πανελ media εμφανιζει ελληνικους χαρατχηρες?ρωταω γιατι με την αγγλικη ρομ οπου υπηρχαν ελληνικα γραμματα τα εβγαζε με ?????

 

παντως γενικοτερα ειμαι πολυ ευχαριστημενος με τη συσκευη.εχει πολυ καλη αυτονομια.και το hardware keyboard βολευει απιστευτα.εχω να ευχαριστηθω πληκτρολογηση απο την εποχη που ειχα htc tytn.εαν βγει κ η πολυποθυτη ελληνικη ρομ με υποστηρηξη του hard-key θα ειναι ισως απο τις πιο ολοκληρωμενες προτασεις στο χωρο των ppc αυτο το διαστημα τουλαχιστον.

Με λένε Νίκο, και είμαι καλά...
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
+1 και μου προξενεί περιέργεια πως κάποιοι δεν το καταλαβαίνουν. Πιθανά να μην έχουν "ζήσει" με κινητό με hardware keyboard, αλλά μετά απο τη σειρά: R340 (ποιος το θυμάται αλήθεια!), P800, P990 δεν θα έπαιρνα πχ iphone μονόκουμπο (μου φέρνει σαν μονόμπεκο στην αυτοκινητιστική αργκό :lol: )

 

Προφανώς εσύ δεν έχεις ζήσει χωρίς hardware keyboard... όλα συνήθεια είναι. Με ή χωρίς πάντως... πάντα κάτι κερδίζεις. :rolleyes:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Νομίζω ότι το πρόβλημα όλων είναι γιατί να έχουν ελληνική συσκευή χωρίς πλήρη υποστήριξη ελληνικών σε όλους τους τομείς.

 

Επίσης... όσα λιγότερα extra προγράμματα εγκαθιστάς... τόσο το καλύτερο για τη συσκευή σου.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μηπως ξέρει κανείς αν υπάρχει καμιά εφαμογούλα για virtual mouse όπως του omnia?

βρήκα μία της innov αλλά δεν δουλεύει με το optical joistic αλλα με τα κουμπιά...μήπω ξέρει κανείς καμία καλύτερη?

Link to comment
Share on other sites

Στη θέση σου δε θα το έκανα εκτός αν είχα "μεγάλη" χρηματική άνεση. Το Touch Pro είναι και αυτό πάρα πολύ καλό κινητό.

 

Θα κερδίσεις σε ανάλυση οθόνης και standard headphone jack.

Θα χάσεις το καλύτερο πληκτρολόγιο του Pro, TV-out και το accelerometer.

 

Βέβαια από την άλλη όλο και περισσότερα καινούργια πράγματα θα κυκλοφορούν για ανάληση 800*480 (π.χ. TouchFlo3D 2 "Landscape").

 

Μάλλον το καλύτερο θα ήταν να περιμένεις το Touch Pro 2.

 

...και η μπαταρία είναι στα υπέρ του x1...

2 μέρες με κλήσεις, μπλουτουθ, wifi, και μπόλικο σκαλισμα...

 

ωστόσο συμφωνώ. Οι διαφορές δεν είναι τραγικές. Λίγη αναμονή για τα νεότερα μοντέλα...

 

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, αλλά δεν έχω σκοπό να αγοράσω κανένα απο τα καινούρια μοντέλα. Κανένα δεν μου άρεσε, ειδικά το touch pro 2 είναι πολύ μεγάλο για εμένα!!!( ένα iphone με το πάχος του touch pro )

 

Αυτό που θέλω να μάθω είναι πως είναι το xreria σαν κατασκευή σε σύγκριση με το touch pro (αίσθηση στο χέρι, τζόγος κτλ.), το ηχείο του και το σήμα στο gps. Σκοπεύω να το κρατήσω για αρκετό καιρο και οταν αργότερα βγεί το επόμενο iphone να γίνει δεύτερο κινητό....

 

+1 και μου προξενεί περιέργεια πως κάποιοι δεν το καταλαβαίνουν. Πιθανά να μην έχουν "ζήσει" με κινητό με hardware keyboard, αλλά μετά απο τη σειρά: R340 (ποιος το θυμάται αλήθεια!), P800, P990 δεν θα έπαιρνα πχ iphone μονόκουμπο (μου φέρνει σαν μονόμπεκο στην αυτοκινητιστική αργκό :lol: )

 

Συμφωνώ και εγώ πως το hardware keyboard είναι πολύ καλύτερο απο ένα εικονικό.......αλλά στο iphone είναι λίγο διαφορετικά. Λόγο της μεγάλης οθόνης του αλλα και του τύπου της οθόνης ( capasitive ) το γράψιμο είναι πολύ ευκολο, αφού αν φανταστείς πιο γρήγορα γράφω μήνυμα στο iphone παρά στο touch pro!!!!! Πάντα σε landscape mode

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αυτό που θέλω να μάθω είναι πως είναι το xreria σαν κατασκευή σε σύγκριση με το touch pro (αίσθηση στο χέρι, τζόγος κτλ.), το ηχείο του και το σήμα στο gps.

 

Σε γενικές γραμμές δεν διαφέρουν ποιοτικά οι δύο συσκευές όντας αμφότερες σε πολύ καλά επίπεδα. Η απόδοση του ηχείου βρίσκεται στα ίδια επίπεδα (παρόλο που είναι SE) και το Xperia δείχνει να μην έχει τα γνωστά προβλήματα στο GPS που είδαμε στο Pro.

 

Αυτό που το Pro έχει ανώτερο είναι σίγουρα το εξωτερικό του πληκτρολόγιο που παίρνει το προβάδισμα από άποψη εργονομίας και αίσθησης. Στο Xperia έχει 4 γραμμές ενώ στο Pro 5 με ότι αυτό συνεπάγεται.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

[/img]/view.php?file=i6uqyzllhrqhf2gj5h23.png]http://www.imageshack.gr/files/i6uqyzllhrqhf2gj5h23_thumb.png[/url][/img]/view.php?file=5xuvjqf0dq5wusw3u96n.png]http://www.imageshack.gr/files/5xuvjqf0dq5wusw3u96n_thumb.png[/url][/img]

 

Το Xperia για μενα ειναι το καλυτερο ppc αυτη την εποχη , και το Iphone 3g απλα τελειο και αξιαγαπητο !!! :)

http://img841.imageshack.us/img841/4100/macuse.jpg

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X1
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...