Jump to content

Sony Ericsson Xperia X1


kotsianis7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

oταν βρεις το mp3 που θες στη συσκευη σου αντι να το πατησεις μια κ να παιξει πατα το πατατεταμενα κ θα σου εμφανισει το set as ringtone...

 

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επίσημα λογικά όχι διότι θα προσπαθήσουν να "σπρώξουν" με τα 6.5 νέα μοντέλα.

Πάντως μέσω των Xda devs σίγουρα....

Device(s): iPhone 7 Plus 128GB JET BLACK

 

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

o.k. / ευχαριστώ :)

 

Επειδη (ξανα)περασε κι ενα HD απο τα χερια μου επιβεβαιωνω αυτο που εγραφα παραπανω. Πραγματι αυτο που βλεπεις εσυ στο πανελ ειναι η εφαρμογη του ραδιοφωνου που εχει η αρχικη ROM (6 μνημες για το ραδιοφωνο), ενω αυτο που ανεφερα εγω για την ελληνικη (cooked rom) ειναι ουσιαστικα η εφαρμογη που φοραει το Touch HD.

Οποτε απλα θα σου προτεινα να δοκιμασεις το αντιστοιχο cabακι η να φλασαρεις μια cooked rom (η πλειονοτητα των οποιων εχει ηδη αντικαταστησει την εν λογω εφαρμογη)...

Link to comment
Share on other sites

 

ευχαριστώ πολύ!

 

Άρα με αυτό και τα ΑΕΚMap κλείσαμε...

 

Β

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει κανείς από που καθορίζουμε πως θα γίνει ο συγχρονισμός pc με τηλέφωνο; (Έχει καμμιά εντολή να συγχρονίζει με το pc μόνο τις αλλαγές που έχουν γίνει στο τηλέφωνο;)
Link to comment
Share on other sites

απο σημερα και εγω στην παρεα σας , προερχομενος απο το htc hd και omnia , οι 1ες μου εντυπωσεις ειναι παρα πολυ θετικες !!!!!

http://img841.imageshack.us/img841/4100/macuse.jpg

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different

Link to comment
Share on other sites

Σας χαιρετώ κι εγω.....αν και παρακολουθω το φορουμ χρονια είναι το πρώτο μνμ που στέλνω.Είμαι κι εγω κάτοχος ενος xperia από την τετάρτη και χρειάζομαι τη βοήθειά σας καθώς είναι το πρώτο μου wb κινητό και δεν το κατέχω πολύ ακόμα το θέμα.

Ενω φόρτωνα διάφορα προγραμματάκια ξαφνικά μου έβγαλε να κάνω restart γιατί δεν βρέθηκε το αρχειο panel manager.exe...(δεν μου ανοίγει και τα πάνελ).Όμως γενικά επειδη το έχω φορτώσει αρκετα θέλω να μου πει κάποιος αν ξέρει πως κάνουμε επαναφορά στις αρχικές του ρυθμίσεις!

 

Ευχαριστω!

 

Υ.Σ. Επειδη πιο πάνω διάβασα για την μπαταρία του, εχω να πω πως από την πέμπτη που το χρησιμοποιώ ακατάπαυστα τώρα μου πήγε στη μια μπάρα...παρα πολύ καλή αυτονομία.....μου έκανε μεγάλη εντύπωση!

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και παρέχει :)

Σε ευχαριστώ για την απάντηση, θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι ακόμα, το Τ9 του πως υλοποιείται; Δηλαδή πως μπορείς να το χρησιμοποιήσεις; Όταν ανοίγεις το QWERTY κλείνει; .. υπάρχει σαν δυνατότητα όταν έχεις κλειστό το QWERTY, κάτι σε στυλ 5800 ή HTC Diamond με εικονικό πληκτρολόγιο; Δηλαδή αν λάβω ένα SMS/MMS μπορώ να απαντήσω δίχως να ανοίξω το QWERTY με εύκολο (εύχρηστο) τρόπο ή πρέπει να βασιστώ στο πενάκι ή έχει κάποιο φιλικό στο finger touch keypad keyboard software; ή "πάω" σε τρίτες λύσεις (software keypad/keyboard άλλων κτλ).

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση, θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι ακόμα, το Τ9 του πως υλοποιείται; Δηλαδή πως μπορείς να το χρησιμοποιήσεις; Όταν ανοίγεις το QWERTY κλείνει; .. υπάρχει σαν δυνατότητα όταν έχεις κλειστό το QWERTY, κάτι σε στυλ 5800 ή HTC Diamond με εικονικό πληκτρολόγιο; Δηλαδή αν λάβω ένα SMS/MMS μπορώ να απαντήσω δίχως να ανοίξω το QWERTY με εύκολο (εύχρηστο) τρόπο ή πρέπει να βασιστώ στο πενάκι ή έχει κάποιο φιλικό στο finger touch keypad keyboard software; ή "πάω" σε τρίτες λύσεις (software keypad/keyboard άλλων κτλ).

 

Εικονικό πληκτρολόγιο μπορείς να βάλεις όποιο θέλεις και να έχεις υποστήριξη ελληνικών. Εγώ χρησιμοποιώ το resco keyboard. Στο hardware keyboard για ελληνικά πρέπει να περάσεις το ΑΕΚ ΜΑΡ me τα layouts του Saxtus όπως έχει αναφερθεί αρκετές φορές εδώ μέσα. Και στη μία και στην άλλη περίπτωση το Τ9 δουλεύει κανονικά και προτείνει λέξεις και στα ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

απο σημερα και εγω στην παρεα σας , προερχομενος απο το htc hd και omnia , οι 1ες μου εντυπωσεις ειναι παρα πολυ θετικες !!!!!

αν επιτρεπεται γιατι αφησες το hd για το xperia??

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εικονικό πληκτρολόγιο μπορείς να βάλεις όποιο θέλεις και να έχεις υποστήριξη ελληνικών. Εγώ χρησιμοποιώ το resco keyboard. Στο hardware keyboard για ελληνικά πρέπει να περάσεις το ΑΕΚ ΜΑΡ me τα layouts του Saxtus όπως έχει αναφερθεί αρκετές φορές εδώ μέσα. Και στη μία και στην άλλη περίπτωση το Τ9 δουλεύει κανονικά και προτείνει λέξεις και στα ελληνικά.

 

Οκ, σε ευχαριστώ πολύ - βλέπεις έτυχε να δω μια φασόνα της συσκευής σε κάποιο κατάστημα, μου άρεσε από κοντά (είναι πολύ μικρό ή το περίμενα πολύ μεγάλο :D) και καθώς δεν είχα την ευκαιρία να το δω σε λειτουργία εκεί (ώστε να το ψάξω) είπα να μάθω ότι μπορώ για το Τ9 από εδώ.

 

Να είσαι καλά! :)

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Σας χαιρετώ κι εγω.....αν και παρακολουθω το φορουμ χρονια είναι το πρώτο μνμ που στέλνω.Είμαι κι εγω κάτοχος ενος xperia από την τετάρτη και χρειάζομαι τη βοήθειά σας καθώς είναι το πρώτο μου wb κινητό και δεν το κατέχω πολύ ακόμα το θέμα.

Ενω φόρτωνα διάφορα προγραμματάκια ξαφνικά μου έβγαλε να κάνω restart γιατί δεν βρέθηκε το αρχειο panel manager.exe...(δεν μου ανοίγει και τα πάνελ).Όμως γενικά επειδη το έχω φορτώσει αρκετα θέλω να μου πει κάποιος αν ξέρει πως κάνουμε επαναφορά στις αρχικές του ρυθμίσεις!

 

Ευχαριστω!

 

Υ.Σ. Επειδη πιο πάνω διάβασα για την μπαταρία του, εχω να πω πως από την πέμπτη που το χρησιμοποιώ ακατάπαυστα τώρα μου πήγε στη μια μπάρα...παρα πολύ καλή αυτονομία.....μου έκανε μεγάλη εντύπωση!

 

τελικά το βρήκα.αμα ψαξεις βρίσκεις!

να ρωτησω κάτι άλλο:την sd μπορω να τη φορμαρω από το κινητό ή μόνο σε υπολογιστή?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει κανένα πρόγραμμα που να συγχρονίζει το xperia με τον υπολογιστή (εκτός του Outlook) ώστε να κρατάμε back up του κινητού;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Παιδες μια αστεια ερωτηση. Πως "γυριζουμε" γρηγορα το hardware keyboard απο τους ελληνικους χαρακτηρες να γραφει σε αγγλικους? Εχω εγκαταστισει το aekmap!! :)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Στις ρυθμίσεις του AEKMap σου δίνει την επιλογή να βάλεις το συνδυασμό των πλήκτρων της επιλογής σου.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Παιδιά υπάρχει κανένα πρόγραμμα που να συγχρονίζει το xperia με τον υπολογιστή (εκτός του Outlook) ώστε να κρατάμε back up του κινητού;

Ευχαριστώ

 

Για ολικό backup υπάρχει το Sprite Backup. Μπορείς να κρατάς backup και από τον υπολογιστή σου και στην κάρτα της συσκευής σου.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

μια που μιλάτε για backup, υπάρχει κάτι που να κρατάει πράγματα που θα ήθελες να μην χάσεις όταν δοκιμάζεις διαφορετικές ROM?

Δλδ, λογαριασμούς email (έχω φορτωμένους 3-4), configuration display, customisations για μεγέθη φόντων κοκ, τέτοια ψιλολόγια που θα σου φάνε χαλαρά ένα 2-3ωρο να ξαναστήσεις (και να θυμηθείς που ήταν κάθε ρημάδα επιλογή!

 

Β.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Επειδή τα διάφορα customizations που αναφέρεις κάθονται πάνω σε αρχεία της ROM, πρέπει να τα ξανακάνεις με κάθε αλλαγή ROM από την αρχή.

 

Αυτά που με σιγουριά μπορείς να μεταφέρεις από ROM σε ROM είναι η ΡΙΜ πληροφορία (δηλ. επαφές, sms, calendar, κτλ) με τη βοήθεια του PIM Backup.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα διάφορα customizations που αναφέρεις κάθονται πάνω σε αρχεία της ROM, πρέπει να τα ξανακάνεις με κάθε αλλαγή ROM από την αρχή.

 

Αυτά που με σιγουριά μπορείς να μεταφέρεις από ROM σε ROM είναι η ΡΙΜ πληροφορία (δηλ. επαφές, sms, calendar, κτλ) με τη βοήθεια του PIM Backup.

 

Ευχαριστώ, ναι το ξερω αυτό αλλά επειδή όλες μου οι επαφές, ημερολόγια κοκ είναι ήδη συγχρονισμένα στο Notebook και στο desktop μου, δεν καίγομαι γιαυτό. Οι λογαριασμοί email πχ και διάφορα αλλα πρέπει να μπαίνουν registry. Δεν υπάρχει κάτι εύκολο εκεί να τα πάμε βόλτα? :rolleyes:

 

Β.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δεν υπάρχει κάτι εύκολο εκεί να τα πάμε βόλτα? :rolleyes:

 

Όχι κάτι που να εξασφαλίζει την σταθερότητα και σωστή λειτουργία της συσκευής.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

αν επιτρεπεται γιατι αφησες το hd για το xperia??

 

Κοιτα αν και δεν θελω να βρεθω offtopic γιατι το θεμα ειναι κλασικο διαξιφισμοι για μενα το hd και το xperia ειναι απο τα καλλιτερα ppc που κυκλοφορουν

Απλα ηθελα λιγο ποιο μικρο ppc αλλα και ποιο γρηγορο

To omnia ειναι καταπληκτικο ppc αλλα κριμα εχει wqvga οθονη ητοι qvga τραβηγμενη και μονο αυτο μου την εσπασε , αν δεις την οθονη του hd και του xperia και μετα δεις την οθονη του ομνια τοτε δεν υπαρχει επιστροφη

Κατα τα αλλα το xperia λιγο που το εχω τεσταρει ειναι πολυ ποιο γρηγορο απο το hd ειδικα στις ταινιες αλλα αυτο μαλλον ειναι θεμα οτι το hd εχει τεραστια οθονη

Τωρα και τα δυο σε σχεση με το ομνια εχουν μαπα ηχο , πραγματικα ο ηχος του ομνια δεν παιζεται , βεβαια απορω που στο xperia ορισμενα αρχεια ηχου ακουγονται πολυ καμπανα !!!! και καθαρα και αλλα οχι (θα το ψαξω ακομα ) anyway μου φτανει που στο xperia ακουγονται ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ συνομιλητες με το vito recorder !!!ενω στο hd δυστυχως οχι

Επισης η καμερα του xperia ειναι καταπληκτικη σε σχεση τοσο με το hd οσο και με το ομνια

Παντως μεχρι τωρα ο,τι και να εβαλα στο xperia paei σφεντονα !!!!!

Τωρα για το ομνια

κριμα που δεν εχει εστω vga οθονη !!! κριμα που δεν εχει υποστηριξη απο τους xda

Για το iphone που ειπε ενας φιλος ποιο πανω ειναι μια καταπλητικη multimedia συσκευη αλλα μεχρι εκει

Ασχετο παιδια μερικες ερωτησεις γιατι δεν μπορω να τα βρω

1.- που ειναι το κουμπι για softreset ??? στο xperia ???

2.- πως ρυθμιζουμε την καμερα να σωζει στην καρτα μνημης ??

http://img841.imageshack.us/img841/4100/macuse.jpg

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Κατα τα αλλα το xperia λιγο που το εχω τεσταρει ειναι πολυ ποιο γρηγορο απο το hd ειδικα στις ταινιες αλλα αυτο μαλλον ειναι θεμα οτι το hd εχει τεραστια οθονη

 

Δε νομίζω ότι είναι αυτός ο λόγος, μιας και οι δύο συσκευές έχουν να υποστηρίξουν τον ίδιο αριθμό pixels.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X1
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...