Jump to content

Sony Ericsson Xperia X1


kotsianis7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ναι αλλά + €94,04 φπα ;)

σιγουρα??γιατι τα υπολοιπα μοντελα πχ c905 το εχει 484.τι σημαινει?560 ???δε παραπαει?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

σιγουρα??γιατι τα υπολοιπα μοντελα πχ c905 το εχει 484.τι σημαινει?560 ???δε παραπαει?

 

το θεμα ειναι αν θα ειναι με ελληνικα κι αν θα ειναι και διαθεσιμο που δεν νομιζω μιας και το συγκεκριμενο καταστημα ενω στην αρχη ειχε κανει το μπαμ κι εφερνε πρωτο απο ολους τωρα ξαφνικα μενει πισω τελειως.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και τρεις μέρες το έχω στα χέρια μου αλλά δυστηχώς πνίγομαι και δεν μπορώ να ασχοληθώ όπως θα έπρεπε. Ελπίζω το Σαββατοκύριακο να μπορέσω να γράψω κάποια πραγματάκια. Πάντως από ποιότητα κατασκευής είναι απίστευτο, η οθόνη καταπληκτική αλλά τα κουμπάκια του πάρα πολύ μικρά και απαιτούν εξοικίωση.

Το Destinator χρειάζεται skin για να παίξει σε όλη την οθόνη (αναμενόμενο). Όσο για την μπαταρία παρότι είναι αρχή σε σύγκριση με το Asus p750 κρατά πολύ περισσότερο.

Σήμερα το έβαλα δίπλα-δίπλα με ένα Diamond μιας συναδέλφου. Χωρίς υπερβολή το τελευταίο θύμιζε παιχνιδάκι-τηλέφωνο από αυτά που παίζει η κόρη μου. Αυτά για αρχή...

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα??γιατι τα υπολοιπα μοντελα πχ c905 το εχει 484.τι σημαινει?560 ???δε παραπαει?

 

Δυστυχώς, αν το προσθέσεις στο καλάθι αγορών θα δεις το "σύνολο φόρου" όπως το αναφέρουν των 94 euro.

 

φιλε μου ΧΑΛΑΡΩΣΕ...ακου εκει επιθεσεις.αντιθετες αποψεις εχετε.και τα δυο κινητα αξιζουν.

απλα δειχνεις τοσο κολημενος με το ομνια που οτιδηποτε και αν ηταν απεναντι του θα ηταν χαμενο...

 

+1

Life is good with what you love !!!
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, αν το προσθέσεις στο καλάθι αγορών θα δεις το "σύνολο φόρου" όπως το αναφέρουν των 94 euro.

 

 

 

+1

το ειδα γω...δηλαδη ελεος.μου εχει 570 το c905...κριμα και χαρηκα προς στιγμη..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τελικά μάλλον πως θα το πάρω το κινητό του αγίου Π***σου ανήμερα. Τους έφεραν "λέει" ένα γερμανικό μοντέλο και έπρεπε να το γυρίσουν πίσω. Τι να πω.... έχω χάσει κάθε ενθουσιασμό για το κινητό, μου σκότωσαν την περιέργεια για ένα τόσο καλό gadget με τόση καθυστέρηση. :(

 

Εγώ θα σου πρότεινα να το πάρεις από αλλού όταν υπάρξει πάλι διαθεσιμότητα. Δεν αξίζει να περιμένεις τόσο. Το Clove είναι μια καλή λύση όπως και το handtec.

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο σε όσους το παρέλαβαν.

Είναι υπέροχο και πολύ σοβαρή επιλογή ειδικά για επαγγελματική χρήση.

Θεωρώ ότι σε εφαρμογές γραφείου αλλά και γενικά όπου χρειάζεται πληκτρολόγιο υπερτερεί του HD.

Επίσης σ αυτές τις περιπτώσεις η οθόνη του ουσιαστικά σου δίνει μεγαλύτερη επιφάνεια αφού δεν καλύπτεται η μιση από το soft πληκτρολογιο, όπως σε HD & OMNIA.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο σε όσους το παρέλαβαν.

Είναι υπέροχο και πολύ σοβαρή επιλογή ειδικά για επαγγελματική χρήση.

Θεωρώ ότι σε εφαρμογές γραφείου αλλά και γενικά όπου χρειάζεται πληκτρολόγιο υπερτερεί του HD.

Επίσης σ αυτές τις περιπτώσεις η οθόνη του ουσιαστικά σου δίνει μεγαλύτερη επιφάνεια αφού δεν καλύπτεται η μιση από το soft πληκτρολογιο, όπως σε HD & OMNIA.

 

Σωστή η σκέψη σου αλλά όταν το λειτουργείς σαν pda δεν ισχύει. Και το ομνια και το HD (καλά αυτό ξεφεύγει λόγο τεράστιας οθόνης) του ρίχνουν γιατί έχει την μικρότερη οθόνη από όλα. Συγκεκριμένα λόγο extra wide ίσως και μικρότερη οπτικά και από τις μικρούλες πλέον 2.8...Το πληκτρολόγιο το δουλεύεις μόνον με τα 2 χέρια μαζι.. Οπότε είσαι half right.. :)

 

και τώρα που το θυμήθηκα. ΑΠόλυτα δίκιο έχεις για την πυκνότητα των πίξελ. Για αυτό και μέσα στα μενού δεν υπάρχει σύγκριση και το παραδέχομαι. Αλλά Μέσα στις εφαρμογές έχουμε περισσότερο "θέμα"? Η μόνον καθαρότερα/ευκρινέστερα γραφικά? Στις περισσότερες των περιπτώσεω μόνο καθαρότερα / ευκρινέστερα γραφικά έχουμε και μόνον αν ο δημιουργός του προγράμματος έχει προβλέψει ποιοτικά σκινς και ανάλυσης τόσο μεγάλης θα δούμε διαφορά ίδια με αυτήν στα μενού.

 

Περισσότερο όμως θέμα δεν θια δούμε. Όπως ακριβώς σθμβαίνει με τις τηλεοράσεις.. FullHD έναντ HD REady. Σε μια απόσταση Χ η HD Ready είναι αντίστοιχης ποιότητα από μια fullHD.. Αν όμως θέλουμε να κάτσουμε κοντά στην δράση/οθόνη τότε τα πράγματα αλλάζουν και το fullHD κάνει έντονα την παρουσία του.

 

Στην περίπτωση που θα έχουμε HDready ταινία/πηγή όμως τότε καμία διαφορά. ;)

 

Στην περίπτωση όμως Web browsing τα χxperia και HD δεν έχουνμε αντίπαλο !!!

Διαφήμιση χωρίς άδεια/spamming απαγορεύεται από τους ΟΠΧ. Αν θέλετε διαφήμιση επικοινωνήστε με το marketing@myphone.gr.
Link to comment
Share on other sites

χ4 είναι η πυκνότητα των πίξελ και όχι της εκμετάλευσης θέματος που μπορούν να απεικονιστούν στην οθόνη. χ2 λοιπόν το θέμα στην οθόνη.

 

Μισό να γίνω δάσκαλος πρώτης δημοτικού:

Έχουμε ένα τετράγωνο που έχει πλευρά α=1μέτρο άρα επιφάνεια 1μ^2. Στο τετράγωνο αυτό είναι σχεδιασμένο ένα ελαφαντάκι.

Αν πολλαπλασιάσουμε την κάθε πλευρά με 2 έχουμε α=2 άρα με επιφάνεια 4μ2 (αΧα=α^2).

Στην καινούργια επιφάνεια πόσα τετραγωνάκια με ελεφαντάκια (θέματα) βλέπεις;

 

Η απάντηση είναι 4 και όχι 2. Ρώτα και τις κόρες σου.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Παιδες ,σαν μικρα παιδια κανετε,γιατι τοσο παθος,ειδικα για κατι (οποιο

και ενα ειναι αυτο) που ζητημα θα το κρατησουμε 1 χρονο (και πολυ λεω) ,

εμεις οι gadgetακηδες ? :O

 

«Μπορείτε να ασκείτε κριτική στις ιδέες όχι όμως και στους ανθρώπους». Πιο συγκεκριμένα: Τα μέλη του myphone.gr μπορούν να ασκήσουν κριτική στις ιδέες, εφόσον αιτιολογήσουν την άποψή τους με την παράθεση των απαιτούμενων στοιχείων. Ωστόσο, δεν θα πρέπει να ασκούν κριτική στους ανθρώπους.

Χαρακτηρισμοι κλπ, προς αλλα μελη ,απαγορευονται ..

 

@nectons:Γιατι σε οποια ενοτητα γραφεις ,προκαλεις αναστατωση?

Σε θερμο-παρακαλω να μην ξαναγινει ! :)

 

 

Στο θεμα μας τωρα ,που δεν ειναι αλλο απο το XPERIA .

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Μισό να γίνω δάσκαλος πρώτης δημοτικού:

Έχουμε ένα τετράγωνο που έχει πλευρά α=1μέτρο άρα επιφάνεια 1μ^2. Στο τετράγωνο αυτό είναι σχεδιασμένο ένα ελαφαντάκι.

Αν πολλαπλασιάσουμε την κάθε πλευρά με 2 έχουμε α=2 άρα με επιφάνεια 4μ2 (αΧα=α^2).

Στην καινούργια επιφάνεια πόσα τετραγωνάκια με ελεφαντάκια (θέματα) βλέπεις;

 

Η απάντηση είναι 4 και όχι 2. Ρώτα και τις κόρες σου.

 

Συνεχίζετε ακάθεκτοι να με προσβάλετε. Και οι mods κανονικά αγνοούν. Προφανώς θέλω να πιστεύω για άλους λόγους. Αυτά που γνωρίζουν οι κόρες μου θα σε βοηθήσουν πολύ στην μετέπειτα ζωή σου αγόρι μου. Αν θέλεις δώσε μου το κινητό σου, όποτε βρούν χρόνο να σε βοηθήσουν στο πρόβλημά σου.

 

Αν το μελετήσεις λιγάκι θα δεις ότι το θέμα στο web browsing είναι διπλάσιο και όχι τετραπλάσιο.

 

Παιδες ,σαν μικρα παιδια κανετε,γιατι τοσο παθος,ειδικα για κατι (οποιο

και ενα ειναι αυτο) που ζητημα θα το κρατησουμε 1 χρονο (και πολυ λεω) ,

εμεις οι gadgetακηδες ? :O

 

«Μπορείτε να ασκείτε κριτική στις ιδέες όχι όμως και στους ανθρώπους». Πιο συγκεκριμένα: Τα μέλη του myphone.gr μπορούν να ασκήσουν κριτική στις ιδέες, εφόσον αιτιολογήσουν την άποψή τους με την παράθεση των απαιτούμενων στοιχείων. Ωστόσο, δεν θα πρέπει να ασκούν κριτική στους ανθρώπους.

Χαρακτηρισμοι κλπ, προς αλλα μελη ,απαγορευονται ..

 

@nectons:Γιατι σε οποια ενοτητα γραφεις ,προκαλεις αναστατωση?

Σε θερμο-παρακαλω να μην ξαναγινει ! :)

 

 

Στο θεμα μας τωρα ,που δεν ειναι αλλο απο το XPERIA .

 

Προκαλώ αναστάτωση που έδωσα ένα συγκριτικό μεταξύ ομνια και xperia? Σοβαρά μιλάς? Προκαλώ αναστάτωση που ζητάω συγνώμη γιατί ίσως με παρεξήγησαν κάποιοι που στο κάτω κάτω δεν τους γνωρίζω και μου λες ότι ΕΓΩ προκαλώ αναστάτωση? Δες τα μυνήματά μου και το σωρό των απαντήσεων γεμάτων ειρωνία και προσβολών σε παρακαλώ.

 

Αυτό που βλέπω είναι ότι δεν΄κάνεις τίποτε για αυτό. Μπορείς να μου πεις το γιατί?

ΔΗλαδή αν εσύ σε προσβάλει κάποιος θα το αφήσεις να περάσει έτσι? Απλά να σου πω ότι αυτή η τακτική μαζεύει κομπλεξικούς μέσα στο φόρουμ που δεν τους ελέγχει κανείς.

Διαφήμιση χωρίς άδεια/spamming απαγορεύεται από τους ΟΠΧ. Αν θέλετε διαφήμιση επικοινωνήστε με το marketing@myphone.gr.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας απανταχού gadget-άκιδες!

Εγώ έχω το τηλέφωνο περίπου 15 μέρες τώρα στα χέρια μου. Το αγόρασα από expansys με προ παραγγελία από τις αρχές Σεπτεμβρίου. Βασικά ήμουν και εξακολουθώ να είμαι πολύ απασχολημένος με το Xperia και γι'αυτό δεν είχα αρκετό χρόνο να γράψω στο forum παρότι τακτικά διαβάζω τις απόψεις που εκφράζονται.

Η μέχρι τώρα ενασχόληση και οι εντυπώσεις μου από το μικρό αυτό gadget μπορεί να εκφραστεί μονολεκτικά: Θαυμασμός!

Η συσκευή είναι εξαιρετική απ' όλες τις απόψεις, όπως και αν το δεις, σαν ppc, σαν κινητό τηλέφωνο ή smartphone . Αυτό όμως που θέλω να επισημάνω με έμφαση είναι οτι μέχρι τώρα ότι εφαρμογή έχω βάλει, απο GPS μέχρι voice dialing προγράμματα τρέχουν όλα με την μία, χωρίς καμία ιδιαίτερη προσπάθεια, σε αντίθεση με κάποια προβλήματα που παρουσιάζονται κυρίως σε Htc TD και Samsung Omnia συσκευές. Δεν έχω προσωπική πείρα, απλά σας μεταφέρω κάποια προβλήματα που έχω διαβάσει σε άλλα forums απο χρήστες αυτών των κινητών.

Επίσης, πίστευα οτι επειδή το Xperia δεν έχει ακόμα πλήρως ελληνικό menu οτι θα είχα πρόβλημα με την αναζήτηση ονομάτων στο τηλεφωνικό κατάλογο, ή την εισαγωγή ελληνικών σε sms/mms. Ευτυχώς, η πλατφόρμα windows έχει τόσες πολλές εφαρμογές που όχι μόνο δεν έχεις πρόβλημα, αλλά βρήκα και πρόγραμμα που υποστηρίζει t9 ελληνικό. Εδώ να πω ότι μέχρι τώρα ήμουν αρκετά επιφυλακτικός σχετικά με τα windows mobile. Βέβαια, όταν πέσει στα χέρια σας το Xperia σας εγγυώμαι οτι θα σας φύγουν όλες οι επιφυλάξεις,

Γενικά μέχρι τώρα το τηλέφωνο δεν έχει κολλήσει ποτέ έχει ικανοποιητική αυτονομία, αλλά όταν παίζεις με gps την μπαταρία την ρουφάει πραγματικά γρήγορα. Σε κάθε άλλη περίπτωση με "normal" χρήση έχει καλή αυτονομία.

Μπράβο στην SE για την πραγματικά αξιοθαύμαστη αυτή συσκευή. Απο εμένα :up:

για το Xperia αν και ο χρόνος αναμονής είναι εκνευριστικά μεγάλος. Αξίζει όμως να περιμένεις.

Link to comment
Share on other sites

Προκαλώ αναστάτωση που έδωσα ένα συγκριτικό μεταξύ ομνια και xperia? Σοβαρά μιλάς? Προκαλώ αναστάτωση που ζητάω συγνώμη γιατί ίσως με παρεξήγησαν κάποιοι που στο κάτω κάτω δεν τους γνωρίζω και μου λες ότι ΕΓΩ προκαλώ αναστάτωση? Δες τα μυνήματά μου και το σωρό των απαντήσεων γεμάτων ειρωνία και προσβολών σε παρακαλώ.

 

Αυτό που βλέπω είναι ότι δεν΄κάνεις τίποτε για αυτό. Μπορείς να μου πεις το γιατί?

ΔΗλαδή αν εσύ σε προσβάλει κάποιος θα το αφήσεις να περάσει έτσι? Απλά να σου πω ότι αυτή η τακτική μαζεύει κομπλεξικούς μέσα στο φόρουμ που δεν τους ελέγχει κανείς.

 

Εσυ δεν εδωσες απλα ενα συγκριτικο εσυ πας να μας δειρεις που μας αρεσει περισοτερο το xperia. Ε τι να κανουμε αυτο μας αρεσει :mad:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εσυ δεν εδωσες απλα ενα συγκριτικο εσυ πας να μας δειρεις που μας αρεσει περισοτερο το xperia. Ε τι να κανουμε αυτο μας αρεσει :mad:

 

Που βρε φίλε ? ΠΟΥ? Δώσε μου ένα λινκ που είμαι κάπου αυστηρός η προσβάλω κάποιον... Δώσε μου και δεν ασχολούμε άλο.

 

Ποιον πήγα να δείρω? Ένα βίντεο έβαλα και λιώσανε να μου βγάλουνε τα μάτια.. Έλεος δηλαδή.. Κακό είναι να αποτρέψω κάποιον να το πάρει σαν GPS η σαν μηχάνημα να βλέπει ταινίες? Πές μου..

 

Μια ο ένας μια ο άλλος.. μα δεν έχετε άλλη δουλειά να κάνετε ?:wacko:

 

edit:

Και βασικά έχω μπερδέψει τα μπούτια μου με τα κολοβίντεο που ανέβασα που να μην έσωνα.. Όχι.. το xperia δεν το έβρισα καθόλου. Αντίθετα είπα τα καλύτερα. Το GPS του με την πρώτη ευκαιρία θα το βάλω δίπλα και στο HD και στο ομνια να δούμε τι ρόλο βαράει και αυτό. Πάντως από θέμα ταχύτητας είναι άψογο το μηχάνημα.. Δεν είπα ότι είναι καλύτερο το ομνια ΠΟΥΘΕΝΑ εκτός από το βίντεοοοοο...

Διαφήμιση χωρίς άδεια/spamming απαγορεύεται από τους ΟΠΧ. Αν θέλετε διαφήμιση επικοινωνήστε με το marketing@myphone.gr.
Link to comment
Share on other sites

Που βρε φίλε ? ΠΟΥ? Δώσε μου ένα λινκ που είμαι κάπου αυστηρός η προσβάλω κάποιον... Δώσε μου και δεν ασχολούμε άλο.

 

Ποιον πήγα να δείρω? Ένα βίντεο έβαλα και λιώσανε να μου βγάλουνε τα μάτια.. Έλεος δηλαδή.. Κακό είναι να αποτρέψω κάποιον να το πάρει σαν GPS η σαν μηχάνημα να βλέπει ταινίες? Πές μου..

 

Μια ο ένας μια ο άλλος.. μα δεν έχετε άλλη δουλειά να κάνετε ?:wacko:

 

edit:

Και βασικά έχω μπερδέψει τα μπούτια μου με τα κολοβίντεο που ανέβασα που να μην έσωνα.. Όχι.. το xperia δεν το έβρισα καθόλου. Αντίθετα είπα τα καλύτερα. Το GPS του με την πρώτη ευκαιρία θα το βάλω δίπλα και στο HD και στο ομνια να δούμε τι ρόλο βαράει και αυτό. Πάντως από θέμα ταχύτητας είναι άψογο το μηχάνημα.. Δεν είπα ότι είναι καλύτερο το ομνια ΠΟΥΘΕΝΑ εκτός από το βίντεοοοοο...

σε παρακαλω ας ληξει το θεμα εδω....το ιδιο ζηταω και απο τους υπλοιπους.ευχαριστω

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

σε παρακαλω ας ληξει το θεμα εδω....το ιδιο ζηταω και απο τους υπλοιπους.ευχαριστω

 

Ναι ρε Νεκτονς κουραστικαμε

Οτι ηταν να πεις τα ειπες οποιος θελει θα ακολουθηση τα λεγομενα σου αλλα ΜΗ το κουραζουμε αλλο,οπου μπαινω βλεπω τα ιδια:(;)

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Εδώ που τα λέμε πάντως, υπάρχει και το θέμα των ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΏΝ που μπορεί να βάλει ο καθένας και ΟΜΝΙΑ και HD και Diamond και Alcatel αν του κατέβει απέναντι στο Χ1.Οι περισσότεροι που ερχόμαστε σε αυτό το θέμα θέλουμε να μάθουμε παραπάνω πληροφορίες και απόψεις για το Χ1 και όχι να μας γίνει πλύση εγκεφάλου. Δηλαδή πας να μάθεις κάτι για το Χ1 και σου σπάνε πραγματικά τα νεύρα με το ΟΜΝΙΑ και ΟΜΝΙΑ και ΟΜΝΙΑ.Έλεος

 

Και βασικά έχω μπερδέψει τα μπούτια μου με τα κολοβίντεο που ανέβασα που να μην έσωνα..

Θα σε συμβούλευα να διαβάσεις τον κώδικα δεοντολογίας των χρηστών του forum που θα βρεις στους όρους χρήσης. Ας μην γράφουμε παραδειγματιζόμενοι από τον αυθορμητισμό του προφορικού λόγου

Link to comment
Share on other sites

Εδώ που τα λέμε πάντως, υπάρχει και το θέμα των ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΏΝ που μπορεί να βάλει ο καθένας και ΟΜΝΙΑ και HD και Diamond και Alcatel αν του κατέβει απέναντι στο Χ1.Οι περισσότεροι που ερχόμαστε σε αυτό το θέμα θέλουμε να μάθουμε παραπάνω πληροφορίες και απόψεις για το Χ1 και όχι να μας γίνει πλύση εγκεφάλου. Δηλαδή πας να μάθεις κάτι για το Χ1 και σου σπάνε πραγματικά τα νεύρα με το ΟΜΝΙΑ και ΟΜΝΙΑ και ΟΜΝΙΑ.Έλεος

 

 

Θα σε συμβούλευα να διαβάσεις τον κώδικα δεοντολογίας των χρηστών του forum που θα βρεις στους όρους χρήσης. Ας μην γράφουμε παραδειγματιζόμενοι από τον αυθορμητισμό του προφορικού λόγου

 

Αν και μολις 14 χρονων...ΣΟΦΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΣΟΥ,ΜΠΡΑΒΟ!!:D

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

παιδια ποσταρα στο kinitomania.com για να ρωτησω αυτον που εχει τη σελιδα για την τιμη του Χ1.Γιατι παραξενευτηκα και εγω με την τιμη αν ειναι με φπα ή οχι,καθως το 19% του 589 δεν κανει 94 ευρω http://www.kinitomania.com/index.php?option=com_agora&task=viewtopic&id=7 ...
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε καμιά ένδειξη για το ποια θα είναι η τιμή του όταν φτάσει στα ράφια των ελληνικών καταστημάτων?

Ρωτώ γιατί βλέπω μεγάλες διαφορές από κατάστημα σε κατάστημα (όχι πως είναι σε πολλά τώρα).

Πάντως αν από τώρα κυμαίνεται σε τιμές κάτω από 600 ευρώ (όπως το κατάστημα που αναφέρεται παραπάνω) έστω και με αγγλική ρομ νομίζω πως δεν θα απέχει πολύ όταν φτάσει και εδώ.

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Γιατί είναι λάθος η τιμή; Αν το έδεινε 200 ευρώ να το καταλάβω. Αλλά 600 είναι αυτά. Τα 700 είναι πολλά, τα 600 λίγα, ειλικρινά δεν σας καταλαβαίνω.

Προσωπικά δεν θα αγόραζα συσκευή εισαγωγής. τα 50 ευρώ λιγότερα και την πρόορη κατοχή, μπορεί κάποιος να τα πληρώσει πολύ ακριβά.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Γιατί είναι λάθος η τιμή; Αν το έδεινε 200 ευρώ να το καταλάβω. Αλλά 600 είναι αυτά. Τα 700 είναι πολλά, τα 600 λίγα, ειλικρινά δεν σας καταλαβαίνω.

Προσωπικά δεν θα αγόραζα συσκευή εισαγωγής. τα 50 ευρώ λιγότερα και την πρόορη κατοχή, μπορεί κάποιος να τα πληρώσει πολύ ακριβά.

 

 

Και καλά κάνεις. Δικά σου είναι τα λεφτά και τα κάνεις ότι θέλεις.

Αν κοιτάξεις όμως πόσο πωλείται το Xperia αυτή την στιγμή σε άλλες Ευρωπαϊκές χώρες θα καταλάβεις. Επίσης, έχε υπόψιν σου οτι αυτή την στιγμή υπάρχει έλλειψη στην αγορά. Και συνήθως όταν υπάρχει έλλειψη οι τιμές δεν πέφτουν.

Επίσης, το να φέρεις ένα τηλέφωνο απο την Γερμανία ή την Ολλανδία για παράδειγμα δεν είναι πρόωρη κατοχή. Είμαστε στην ευρωπαϊκή ένωση και η αγορά είναι μια και ενιαία. Το ότι το xperia δεν έχει αποκτήσει ελληνικό menu δεν σημαίνει οτι απαγορεύεται να πωλείται. Το μόνο επιπλέον κόστος είναι τα μεταφορικά που στην δική μου περίπτωση ήταν 15€.

Εσυ όμως πώς δικαιολογείς την διαφορά τιμής που ενδεχομένως να προκύψει μεταξύ της τιμής που θα πωλείται στην Ελλάδα με την τιμή που πωλείται τώρα στην Γερμανία ή την Γαλλία π.χ.; Μας κάνουν χάρη λες επειδή είμαστε πιο φτωχοί;

Έτσι πάντως έλεγαν και μερικοί για το iphone και όταν ήρθε τελικά στην Ελλάδα η τιμή του ήταν στα 750€+.

Εγώ πιστεύω ότι όταν κυκλοφορήσει στην Ελλάδα η συσκευή, την βλέπω γύρω στα 700-750€. Τώρα πως η κινητομανία το έχει με 589€, δεν μπορώ να καταλάβω.

Τέλος ρίξε και μια ματιά http://www.expansys.com.gr/ και συνέκρινε τιμές διάφορων συσκευών που πωλούνται τώρα στην Ελλάδα. Θα δεις ότι τα πράγματα δεν είναι ακριβώς όπως τα λες. Σημείωσε οτι το epxansys είναι HTC partner αν έχει καμία σημασία αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Τέλος ρίξε και μια ματιά http://www.expansys.com.gr/ και συνέκρινε τιμές διάφορων συσκευών που πωλούνται τώρα στην Ελλάδα. Θα δεις ότι τα πράγματα δεν είναι ακριβώς όπως τα λες. Σημείωσε οτι το epxansys είναι HTC partner αν έχει καμία σημασία αυτό.

 

Επειδή κατά περιόδους το έχω ψάξει το θέμα, πολλά μαγαζιά πουλούν ακριβότερες κάποιες συσκευές και και κάποιες άλλες φτηνότερος από άλλα μαγαζιά. Το εν λόγο μαγαζί για παράδειγμα έχει το C905 κατά τουλάχιστον 80 ευρώ ακριβότερα από το πλαίσιο, ενώ κάποια HTC τα έχει μέχρι και 100 ευρώ φθηνότερα. Μπορεί το X1 να κατασκευάζεται από την HTC, αλλά πωλείτα από την SE.

Μπορεί η Kinitomania να έχει κάνει κάποιο ειδικό deal, πάντως η διαφορά στην τιμή παίζει στα πλαίσια του φυσιολογικού αν αναλογηστείς οτι σχεδόν το μισό κόστος σε μια συσκευή πηγαίνει στον έμπορο/διανομέα. Πως νομίζεις οτι όλοι αυτοί κρατάνε μαγαζιά και προσωπικό; Με το να βγάζουν 10 ευρώ στο τηλέφωνο;

Το παν όταν φέρεις μια συσκευή από την Ευρώπη είναι να σιγουρευτείς οτι όντος είναι απο Ευρώπη και όχι έξω από αυτήν γιατί αλλιώς την πάτησες σε περίπτωση που χρειαστείς service. Δεν μπορείς να φανταστείς τι λαμογιές παίζουνε ειδικά στην αρχή που κυκλοφορεί μια συσκευή.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X1
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...