Jump to content

Sony Ericsson Xperia X1


kotsianis7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators

Το ruu_singed χρησιμοποιείται στην περίπτωση που θέλεις να flashάρεις unofficial rom στη συσκευή σου (αφού πρώτα την έχεις ξεκλειδώσει με την διαδικασία του hard spl). Θα σου συνιστούσα μέχρι να εξοικειωθείς πλήρως με την συσκευή σου να μην προβείς σε τέτοιου είδους πειράγματα.

 

Εάν αλλάξεις ROM, με επαναφορά συστήματος δεν επανέρχεται η συσκευή στην official ROM. Πρέπει να έχεις και να flashάρεις τη συσκευή σου με την official ROM και να την ξανακλειδώσεις με το official SPL.

 

Διάβασε εδώ. Υπάρχουν τα πάντα για την συσκευή σου και θα σου λυθούν όλες οι απορίες σου.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Να σε καλά athanaso77.

Δεν είχα σκοπό να αλλάξω τη ROM μου. Απλά με απασχολούσε το θέμα του τι θα γίνει αν σε περίπτωση κολλήσω κάποιο ιό ή αν δυσλειτουργήσει η συσκευή λόγω εγκατάστασης ενός προγράμματος.

 

Στο desktop απλά Hiren’s και σε 5’ τέλος τα βάσανα. Στο κινητό όμως δε τολμώ μεγάλα βήματα. Απλά θέλω να ξέρω πως αν γίνει κάτι δε θα πρέπει να τα σκάσω στη Sony για ένα «απλό» flash της ROM.

 

Ευχαριστώ πολύ, θα ενημερωθώ και αν είναι θα επιστρέψω δριμύτερος

Γιάννης

Edited by xperia76
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ athanaso77 για τις σύντομες αλλά ουσιαστικές απαντήσεις.

 

Στην 6η ερώτηση αυτό που εννοώ είναι το εξής:

Ο κύριος xxxxx που προτείνει τη μέθοδο rom-backup, έχει κάποια έκδοση Αγγλικής rom και χρησιμοποιεί το αρχείο: ruu_signed.zip

 

Εγώ έχω ROM version : 1.02.931.3 με όλα τα χαρακτηριστικά που ανέφερα παραπάνω. Υποθέτω ότι μάλλον δε καταλαβαίνω την αξία αυτού του zip αρχείου και του πως χρησιμοποιείται.

 

Εσείς για να κάνετε το ROM – Backup χρησιμοποιείτε αυτή τη μέθοδο;

Και όταν κάνετε αποκατάσταση ή αν θέλετε επαναφορά επανέρχεται ακριβώς όπως όταν το αγοράσατε;

 

Ειλικρινά δε καταλαβαίνω πως κάθε διαφορετική έκδοση ROM που έχουμε εγκατεστιμένη στο κινητό μας μπορεί να εξαχθεί με το ένα και μόνο ruu_signed.zip.

 

Γιάννης

 

το πρωτο κατα τη γνωμη μου ειναι να κανεις ενα update με την επισημη εφαρμογη που δεινει η se απο το site της.

 

απο οτι ειδα εχεις την r1 ελληνικη, με το update θα σου περασει την r3 ελλ απο μονο του, που ειναι και η τελευταια official.

 

ετσι θα γλυτωσεις με την διαδικασια του hard spl και θα το κανεις καποια αλλη στιγμη που θα μαθεις κι αλλες πληροφοριες και θα εισαι σιγουρος.

 

επισης μπορεις να την κατευασεις και απο τους xda και να τη βαλεις με την διαδικασια φλασαρισματος απο την sd καρτα. για μενα ειναι ο πιο ευκολος τροπος, αν ψαξεις λιγο εδω μεσα θα βρεις πως γινετε.;)

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ djivo,

θα το δω το θέμα κάποια στιγμή, αν και προς το παρόν δε με ενοχλεί η κατάστασή του (και ούτε το αγγλικό Λειτουργικό:))

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Να σε καλά athanaso77.

Δεν είχα σκοπό να αλλάξω τη ROM μου. Απλά με απασχολούσε το θέμα του τι θα γίνει αν σε περίπτωση κολλήσω κάποιο ιό ή αν δυσλειτουργήσει η συσκευή λόγω εγκατάστασης ενός προγράμματος.

 

Κάνεις ένα hard reset και επανέρχεται η συσκευή στις εργοστασιακές ρυθμίσεις. Προβλέπται από τον κατασκευαστή κάτι τέτοιο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

καποιος να με βοηθησει :

εχω βαλει HardSPL ,εβαλα custom rom, δεν εμεινα ευχαριστημενος με καμια και θελω να επαναφερω την αρχικη (stock) rom

απ' οτι διαβασα, δεν χρειαζεται να επαναφερω το HardSPL παρα μονο να βαλω ξανα την εργοστασιακη rom

πως το κανω αυτο, που την βρισκω, δεδομενου οτι το seus δεν το επαναφερει (αφου αλλαξα rom)

οποια βοηθεια, δεκτη

Link to comment
Share on other sites

καποιος να με βοηθησει :

εχω βαλει HardSPL ,εβαλα custom rom, δεν εμεινα ευχαριστημενος με καμια και θελω να επαναφερω την αρχικη (stock) rom

απ' οτι διαβασα, δεν χρειαζεται να επαναφερω το HardSPL παρα μονο να βαλω ξανα την εργοστασιακη rom

πως το κανω αυτο, που την βρισκω, δεδομενου οτι το seus δεν το επαναφερει (αφου αλλαξα rom)

οποια βοηθεια, δεκτη

 

εδω ειναι ολες οι official, διαλεγεις και περνεις...;)

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω athanaso77,

 

για εμένα έχει λήξει η όλη ιστορία, κάνω όλα τα νόμιμα update και όποτε έχω πρόβλημα ακολουθώ τη συμβουλή σου περί hard reset και ούτε γάτα ούτε ζημιά :)

 

Thanks a lot

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
καποιος να με βοηθησει :

εχω βαλει HardSPL ,εβαλα custom rom, δεν εμεινα ευχαριστημενος με καμια και θελω να επαναφερω την αρχικη (stock) rom

απ' οτι διαβασα, δεν χρειαζεται να επαναφερω το HardSPL παρα μονο να βαλω ξανα την εργοστασιακη rom

πως το κανω αυτο, που την βρισκω, δεδομενου οτι το seus δεν το επαναφερει (αφου αλλαξα rom)

οποια βοηθεια, δεκτη

 

Εάν είναι να επαναφέρεις την official ROM, για ποιο λόγο να έχεις αφήσει το hard spl και να είσαι εκτός εγγύησης; Συνιστώ να επαναφέρεις και το stock SPL για να είσαι έτοιμος σε περίπτωση οποιουδήποτε προβλήματος.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Για μ@λάκες μας περνάει το e-shop ρε παιδιά? ... έβαλε και καλά προσφορά το Xperia X1 στα 285 ευρώ και ήταν κατευθείαν "εξαντλημένο"!!! Δείτε εδώ...

Πριν λίγο αναρτήθηκαν οι προσφορές! Αν πρόλαβε κανείς να το πάρει ας μας πει , έτσι από περιέργεια!!!

Τι θέλει να μας δείξει τώρα , ότι κάνει προσφορές??? Ουστ .. :mad:

Edited by hasiotis_john
Link to comment
Share on other sites

Για μ@λάκες μας περνάει το e-shop ρε παιδιά? ... έβαλε και καλά προσφορά το Xperia X1 στα 285 ευρώ και ήταν κατευθείαν "εξαντλημένο"!!! Δείτε εδώ...

Πριν λίγο αναρτήθηκαν οι προσφορές! Αν πρόλαβε κανείς να το πάρει ας μας πει , έτσι από περιέργεια!!!

Τι θέλει να μας δείξει τώρα , ότι κάνει προσφορές??? Ουστ .. :mad:

 

Ριξτε μια ματια και στο e-bay κατι μπορει να βρειτε.

Link to comment
Share on other sites

Για μ@λάκες μας περνάει το e-shop ρε παιδιά? ... έβαλε και καλά προσφορά το Xperia X1 στα 285 ευρώ και ήταν κατευθείαν "εξαντλημένο"!!! Δείτε εδώ...

Πριν λίγο αναρτήθηκαν οι προσφορές! Αν πρόλαβε κανείς να το πάρει ας μας πει , έτσι από περιέργεια!!!

Τι θέλει να μας δείξει τώρα , ότι κάνει προσφορές??? Ουστ .. :mad:

 

Ό,τι να 'ναι. Γενικότερα το e-shop δεν εχει και τρελά χαμηλές τιμές στα κινητά.

 

Ριξτε μια ματια και στο e-bay κατι μπορει να βρειτε.

 

Όντως στο e-bay βρισκεις με 200-250 ευρώ καινούργιο, αλλά όσο να 'ναι το e-shop ειναι πιο "προσιτο" και λιγότερο "επικίνδυνο" (υπό την έννοια ότι πας σε κατάστημα να παραλάβεις - είναι πιο "χειροπιαστή" η συναλλαγή). Τη μπαταρία πάντως από e-bay με 13 ευρώ θα την τσιμπήσω άμεσα :D

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Guest bourbou9

Καλησπερα και απο εμενα !! απο την παρασκευη ειμαι και εγω κατοχος του x1 και τολμω να πω πωσ εχω χ****ι απο τν χαρα μου !!! γενικα εχω πολλα κινητα αλλα μονο αυτο πιστευω πως αξιζει τα 300 ευρο που εδωσα !!!

 

Για να μην σας κουραζω μπαινω κατευθειαν στο ψητο !!! επειδη οι 500 σελιδες ειναι τεραστιος αριθμος για να ψαξω ορισμενες πληροφορειες που θελω,και ειναι η πρωτη μου windows συσκευη, θα ηθελα να μου δωσετε εναν ευκολο οδηγο εγκαταστασης gps, καθως επισης και ενα προγραμμα για βελτιωση του τροπου αποθηκευσης μυνηματων. οποιαδηποτε αλλη συμβουλη-προγραμμα-πληροφορια ειναι ευπροσδεκτη !!!

 

 

Σας ευχαριστω προκαταβολικα.

Link to comment
Share on other sites

Τη μπαταρία πάντως από e-bay με 13 ευρώ θα την τσιμπήσω άμεσα :D

και ένα εξωτερικό φορτιστή και είσαι μπόμπα!! Έτσι έκανα με το p990i όταν χρειαζόμουν μπαταρία έβαζα την καβάτζα που είχε φορτίσει στον εξωτερικό φορτιστή :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

και ένα εξωτερικό φορτιστή και είσαι μπόμπα!! Έτσι έκανα με το p990i όταν χρειαζόμουν μπαταρία έβαζα την καβάτζα που είχε φορτίσει στον εξωτερικό φορτιστή :rolleyes:

 

Εξωτερικό φορτιστή? Ψήσε με!!! :cool:

ΥΓ: Μπαινω στο e-bay αμέσως :D

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
θα ηθελα να μου δωσετε εναν ευκολο οδηγο εγκαταστασης gps, καθως επισης και ενα προγραμμα για βελτιωση του τροπου αποθηκευσης μυνηματων. οποιαδηποτε αλλη συμβουλη-προγραμμα-πληροφορια ειναι ευπροσδεκτη !!!

Ο τρόπος εγκατάστασης των προγραμμάων πλοήγησης εξαρτάται και διαφέρει ανάλογα με την εφαρμογή. Σχετικά με τα SMS, τι ακριβώς θέλες να κάνεις; Δεν μπορείς να αλλάξεις κάτι εκτός κα εάν εγκαταστήσεις μια third party εφαρμογή κάτι που δεν συστήνω.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest bourbou9
Ο τρόπος εγκατάστασης των προγραμμάων πλοήγησης εξαρτάται και διαφέρει ανάλογα με την εφαρμογή. Σχετικά με τα SMS, τι ακριβώς θέλες να κάνεις; Δεν μπορείς να αλλάξεις κάτι εκτός κα εάν εγκαταστήσεις μια third party εφαρμογή κάτι που δεν συστήνω.

 

 

Τα sms θα ηθελα να μην μου εμφανιζονται με αυτον τον τροπο, αλα οπως σε κανονικα τηλεφωνα πχ νοκια. υπαρχει τετειος τροπος? Για τα προγραμματα πλοηγησης απλα επιλεγω ποια ετερια θελω και απλα τα περναω?

 

σε ευχαριστω για τισ πληροφοριες!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Για τα προγραμματα πλοηγησης απλα επιλεγω ποια ετερια θελω και απλα τα περναω?

 

Υπάρχει διαδικασία ξεχωριστή για το καθένα. Ενημερώσου από το αντίστοιχο thread... http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=86

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest bourbou9
Υπάρχει διαδικασία ξεχωριστή για το καθένα. Ενημερώσου από το αντίστοιχο thread... http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=86

 

 

 

Σε ευχαριστω πολυ !!! το φορουμ αυτο με εχει βοηθησει απιστευτα στο να αξιοποιησο στο επακρο καθε κινιτο που ειχα-εχω !!! εξερετικη δουλεια !!

 

Μηπως θα σας ηταν ευκολο να μου στειλετε εναν οδηγο για το πως κανουμε εγκατασταση rom, και τι στο καλο ειναι αυτες οι rom γιατι δν εχο ιδεα...?

 

 

ευχαριστω

Edited by bourbou9
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα μια Rom, που απο οτι βλεπω εχει μονο καλα (λιγα ωστοσο) σχολια...

Μηπως την εχει δοκιμασει κανεις? http://826x.blogspot.com/2010/01/rom-826x-windows-phone-655-build-23518.html

Be the change you wish to see in the world! 🧿

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δεν γνωρίζω τον συγκεκριμένο χρήστη, αλλά εντούτοις προτείνω να δοκιμάζετε δουλεμένες ROM που κρατάνε από xda-devs μεριά.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X1
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...