Jump to content

Sony Ericsson Xperia X1


kotsianis7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δηλαδή πατριώτες ....Ουτε ελληνικά στα πληκτρακiα , ούτε ελληνικά στο virtual keyboard.

ΠΡΕΠΕΙ να δώσω 29$ να πάρω software για να γράψω ελληνικά

 

Τα έχουμε πει από εδώ για δωρεάν προγράμματα ώστε να γράφεις Ελληνικά και στο hardware και στο virtual πληκτρολόγιο.

Γιατί πρέπει ντε και καλά να πληρώσεις shareware αφού υπάρχουν freeware;

 

Άσε που ήδη έχουμε πει ότι αυτά που φέρνει η SE Hellas είναι UK versions οπότε γιατί η έκπληξη;

 

Μα καλά, δεν μας διαβάζεις;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Afto einai gnwsto poly kairo twra mias kai exei ginei ektenis syzitisi peri tou thematos kai me kathe efkeria to anaferame. Dystyxws einai enas symbibasmos pou prepei na kaneis.

 

Εχεις απολυτο δικιο και οντως ειναι ενας συμβιβασμος που πρεπει να κανουμε , κατι που θεωρω απαραδεκτο αν μη τι αλλο η SE HELLAS να ειχε βγαλει εστω ενα gr keyb για τον αγοραστη εστω και σε cd να το βαλει αυτος μετα το ανοιγμα της συσκευης.

Τελοσπαντων κατα τα αλλα πιστευω πως αν εχεις πορωθει να το παρεις θα τα παραβλεψεις ολα αυτα και με ενα ελληνικο πληκτρολογιο extra θα κανεις τη δουλεια σου οπως συζητησαμε με τα παιδια σε προηγουμενα Posts μιας και εγω ειχα αυτη την απορια πως θα γραψω ελληνικα.

Το οτι σου ειπαν επισημα για αναβαθμιση ειναι καλο γιατι σημαινει οτι ΚΑΠΟΤΕ θα παρουμε ελληνικο ROM :)

Αντε καλοριζικο και ξεπερασε τα ελληνικα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Τα έχουμε πει από εδώ για δωρεάν προγράμματα ώστε να γράφεις Ελληνικά και στο hardware και στο virtual πληκτρολόγιο.

Γιατί πρέπει ντε και καλά να πληρώσεις shareware αφού υπάρχουν freeware;

 

Άσε που ήδη έχουμε πει ότι αυτά που φέρνει η SE Hellas είναι UK versions οπότε γιατί η έκπληξη;

 

Μα καλά, δεν μας διαβάζεις;

 

Φίλε SAXTUS σας διαβάζω αλλα να σου πώ την αλήθεια χάθηκα με τόσες σελίδες για το Χ1.Επίσης νευριάζω όταν βλέπω πορωμένους να συκρίνουν τα πάντα με τα γούστα τους ΧΩΡΙΣ να τα έχουν αποκτήσει πρίν.

Iphone me x1 , P1i με HTC κτλ...

Ας συνγκρίνουν ΟS αντι για συσκευές.

 

Τεσπα το UK version δεν το περίμενα και δεν το είδα στο φόρουμ.

Προσπαθώ να γράφω στο φόρουμ σαν απλός χρήστης με μικρή εμπειρία απο PDA για να καταλαβαίνει και ο υπόλοιπος κόσμος.

(Αν σκεφτείς οτι "έπαιζα" με την ROM του GEOS 8000 communicator θα καταλάβεις αν έχω όρεξη και γνώση.Το θέμα είναι οτι τότε ήμουν 19 χρονών και είχα ολο τον χρόνο για να "παίξω" αλλα τώρα μεγαλώσαμε και έχουμε απαιτήσεις, όπως και ΔΕΝ εχουμε χρόνο λόγο δουλειάς!!)

Τα free τα ξέρω και τα έχω βάλει αλλα δεν μου λέει τίποτα.Νιώθω να με κοροιδευουν σαν ΕΛΛΗΝΑ γιατί και περίμενα να το πάρω απο ελλάδα και πλήρωσα ΕΛΛΑΔΑ αντι για εξωτερικό.

 

 

Φιλικά

 

Αρης

Link to comment
Share on other sites

Ok. Αρκεί να μην πληρώσεις κι από πάνω.

 

Ευχαριστώ φίλε!

Αν είχα τον χρόνο θα το ΤΣΑΚΙΖΑ με software...αλλα ακόμα ειναι η πρώτη μου μέρα...

Πρεπει να φτιάξω μέχρι και τα contacts μου απο P1i στο Χ1.Τι ωραίο που ήταν το myphoneexplorer.....

 

Aς βάλουμε τα "απαραίτητα" σε sticky για να μην χάνονται μεσα στην ροη του φορουμ και για να τα βρίσκουν οι μελλοντικοί "πελάτες" :shifty:

 

 

Αρης

Link to comment
Share on other sites

Proswpika ta exw kseperasei edw kai poly kairo... :rolleyes:

 

Για τον arisarts το ειπα , εσυ athanaso ειμαι σιγουρος οτι τα εχεις ξεπερασει χεχε.

Βασικα εφοσον και το HTC το ειχα με αγγλικα menu απλα τα gr ηταν για sms/contacts νομιζω οτι τελικα δεν ιεναι τοσο τραγικο στο experia να βαλουμε ενα extra Προγραμαμτακι για να δουμε/γραψουμε ελληνικα.

 

Παρολα αυτα θα συμφωνησω με τον aris οτι νιωθω καπως αδικημενος για να μην πω κατι πιο βαρυ, οταν αγοραζω κινητο απο ελλαδα και δεν υποστηριζει εστω ελληνικη γραφη γιατι δειχνει ποσο πολυ μας υπολογιζουν σαν αγοραστικο κοινο :(

 

Και κατι ακομα, μηπως γνωριζει κανεις ποτε θα το εχει διαθεσιμο καποια απο τις εταιριες κινητης? wind/cote/voda ? Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το πήρα και εγώ σήμερα. Φοβερό το κινητό. Έχω πάρει την MiscroSD 16GB αλλά την βλέπει 15GB (15.185 συγκεκριμένα). Είναι φυσιολογικό αυτό; 815ΜΒ τι να τα κάνει; Μήπως πρέπει να γίνει Format από το Xperia; Και αν ναι πως κάνουμε Format την Memory Card; Ευχαριστώ.

Χρήστης Nokia 9210, SE P900, Nokia 9500, Qtek 9000, Nokia Ε90, Νokia N95 8GB, SonyEricsson Xperia X1, LG KM900 ARENA, Samsung GT i-8000 Omnia II, Sony Xperia S, Samsung Galaxy S4, Huawei P8 MAX, Samsung Galaxy S8+,Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 20 Ultra, Samsung Galaxy Z Fold 3, Motorola Razr 40 Ultra και τώρα OnePlus Open   :respect:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορεί κάποιος με original rom να μου πει ποια έκδοση του Opera έχει απο τη μάνα του;

Με ενδιαφέρει το build.

Υπάρχει στο help - about Opera 9.5

Ευχαριστώ.

 

(δεν μπορώ να βρω έκδοση που να δουλεύει καλά το AEKmap και να έχω και scroll με το οπτικό μεσαίο κουμπί) :wacko:

Στις 2520, 15233 δεν δουλεύει το scroll. Στην 2532 δεν δουλεύει το AEKmap.

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το πήρα και εγώ σήμερα. Φοβερό το κινητό. Έχω πάρει την MiscroSD 16GB αλλά την βλέπει 15GB (15.185 συγκεκριμένα). Είναι φυσιολογικό αυτό; 815ΜΒ τι να τα κάνει; Μήπως πρέπει να γίνει Format από το Xperia; Και αν ναι πως κάνουμε Format την Memory Card; Ευχαριστώ.

Φιλε μου ετσι ειναι οι καρτες μνημης,παντοτε δινουν καπως λιγοτερη χωρητικότητα.:)

Παναγιώτης
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το πήρα και εγώ σήμερα. Φοβερό το κινητό. Έχω πάρει την MiscroSD 16GB αλλά την βλέπει 15GB (15.185 συγκεκριμένα). Είναι φυσιολογικό αυτό; 815ΜΒ τι να τα κάνει; Μήπως πρέπει να γίνει Format από το Xperia; Και αν ναι πως κάνουμε Format την Memory Card; Ευχαριστώ.

 

Η MicroSD του Xperia ειναι η MicroSD HC ( http://www.photoagora.gr/sandisk-microsd-hc-16-gb-.html ) η ειναι καποια αλλη?

Επειδη θελω να τη παραγγειλω μαζι με το κινητο μη φαω καμια ηττα :)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Μια χαρά δουλεύει στη συσκευή σου αυτή.

 

Παρολα αυτα θα συμφωνησω με τον aris οτι νιωθω καπως αδικημενος για να μην πω κατι πιο βαρυ, οταν αγοραζω κινητο απο ελλαδα και δεν υποστηριζει εστω ελληνικη γραφη γιατι δειχνει ποσο πολυ μας υπολογιζουν σαν αγοραστικο κοινο :(

 

Δεν διαφωνούμε καθόλου σε αυτό. :rolleyes:

 

Και κατι ακομα, μηπως γνωριζει κανεις ποτε θα το εχει διαθεσιμο καποια απο τις εταιριες κινητης? wind/cote/voda ? Ευχαριστω!

 

Μόνο από τις ίδιες θα βγάλεις άκρη.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

βρε παλικαρια τι το παραπανω εχει αυτη η συσκευη απο το διαμαντι προ?τι το φοβερο κ πρωτοποριακο φερνει?οσο για τα ελληνικα γιατι αφου ειναι αγγλικο το κινητο να το αγορασω απο εδω κ οχι απο αλλη χωρα της ευρωπαικης ενωσης?δεν θα το καλυπτει η σονυ μηπως?δεν νομιζω...
οτι ποναει δεν σημαινει πως αξιζει κιολας.....
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
βρε παλικαρια τι το παραπανω εχει αυτη η συσκευη απο το διαμαντι προ? τι το φοβερο κ πρωτοποριακο φερνει?

 

Το σημαντηκότερο είναι η λίγο μεγαλύτερη ανάλυση και οθόνη.

 

οσο για τα ελληνικα γιατι αφου ειναι αγγλικο το κινητο να το αγορασω απο εδω κ οχι απο αλλη χωρα της ευρωπαικης ενωσης?δεν θα το καλυπτει η σονυ μηπως?δεν νομιζω...

 

Θα το καλύπτει η εδώ αντιπροσωπία είτε το αγοράσεις από Ελλάδα είτε από άλλη χώρα της ΕΕ.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Πηγα και το ειδα στο πλαισιο πριν λιγο... Απο εμφανιση σκιζει, ειναι σχεδον σαν το Κ770 μου! Ενταξει, λιγο πιο ογκωδες φανταστειτε το περιμετρικα... Την Τριτη θα το παραγγειλω. Μου αρεσε πολυ, φοβαμαι βεβαια τα προβληματα που θα εχει ως "πρωτη παρτιδα" οπως ολα τα κινητα που πρωτοβγαινουν στην αγορα. Η αποκριση βεβαια στην εναλλαγη της οθονης απο ορθια σε landscape ειναι σχετικα απαραδεκτη... Καμια σχεση με το βιντεακι-teaser που εχει βγαλει η sony ericsson! Επισης δεν ειδα πουθενα να κανει εκεινο το χειροκινητο focus που υποτιθεται κανει με το δαχτυλο... Αλλά δε νομιζω να εχει και σημασια αυτο σε κινητο με Windows Mobile.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

βρε παλικαρια τι το παραπανω εχει αυτη η συσκευη απο το διαμαντι προ?τι το φοβερο κ πρωτοποριακο φερνει?οσο για τα ελληνικα γιατι αφου ειναι αγγλικο το κινητο να το αγορασω απο εδω κ οχι απο αλλη χωρα της ευρωπαικης ενωσης?δεν θα το καλυπτει η σονυ μηπως?δεν νομιζω...

 

 

μα φιλε ακριβως αυτο ειναι το φοβερο & πρωτοποριακο που φερνει η συσκευη:το οτι δεν εχει ελληνικα! :lol:.Κουραστηκαν μεχρι να το βρουν αλλα πρωτοτυπησαν!!

 

σοβαρα τωρα αν το πιασεις στα χερια σου,διαπιστωσεις την ποιοτητα κατασκευης,την εργονομια του,το πως λειτουργει το slider και δεις την οθονη σε λειτουργια θα καταλαβεις γιατι ειναι πανω απο το διαμαντι αλλα και το touch pro(ολα αυτα τα φτιαχνει η ιδια εταιρεια;) ).Παρα τις οποιες ατελειες που εχουν επισημανθει εδω μεσα ειναι απο τις λιγες συσκευες που σε κανουν σκεφτεσαι "το θελω"

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

http://pocketnow.com/index.php?a=portal_detail&t=reviews&id=1107&p=3

 

δε θυμαμαι ποιος εδωσε αυτο το λινκ σε καποια απο τις προηγουμενες σελιδες, αλλά ειναι ολα τα λεφτα.

 

Να πω και εγω για το ηχειο του xperia, ειναι απλα ελεεινο. Ευχομαι στ' αληθεια να εκανα κατι λαθος και να πηγαινει και πιο δυνατα :(

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα απο εμένα.

Μια ερώτηση επειδή το περιμένω απο πλαίσιο:Εχει πάρει κάποιος να μου πει αν η έκδοση που έχουν είναι η u.k ή γερμανική?

Δηλαδή έχει QWERTY ή QWERTZ keyboard?Έχει μέσα Ελληνικό manual?

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα απο εμένα.

Μια ερώτηση επειδή το περιμένω απο πλαίσιο:Εχει πάρει κάποιος να μου πει αν η έκδοση που έχουν είναι η u.k ή γερμανική?

Δηλαδή έχει QWERTY ή QWERTZ keyboard?Έχει μέσα Ελληνικό manual?

Ευχαριστώ πολύ!

 

Απο Wind παντως ειναι u.k:mad:

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

μα φιλε ακριβως αυτο ειναι το φοβερο & πρωτοποριακο που φερνει η συσκευη:το οτι δεν εχει ελληνικα! :lol:.Κουραστηκαν μεχρι να το βρουν αλλα πρωτοτυπησαν!!

 

σοβαρα τωρα αν το πιασεις στα χερια σου,διαπιστωσεις την ποιοτητα κατασκευης,την εργονομια του,το πως λειτουργει το slider και δεις την οθονη σε λειτουργια θα καταλαβεις γιατι ειναι πανω απο το διαμαντι αλλα και το touch pro(ολα αυτα τα φτιαχνει η ιδια εταιρεια;) ).Παρα τις οποιες ατελειες που εχουν επισημανθει εδω μεσα ειναι απο τις λιγες συσκευες που σε κανουν σκεφτεσαι "το θελω"

και με το OMNIA τι λες?

 

σε καμερα-μεγεθος οθονης-υποστηριξη (forums-ROMS)- Μνημη 8 GB - Accelerometer

υπερτερει ο ...κορεατης

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Oson afora tin ypostiriksi se forums kai ROMs de tha symfwnisw katholou mias kai pisw apo t Xperia yparxei to XDA-developers pou gia mena kai mono afto arkei gia na to protimisw enanti tou Omnia.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

και με το OMNIA τι λες?

 

σε καμερα-μεγεθος οθονης-υποστηριξη (forums-ROMS)- Μνημη 8 GB - Accelerometer

υπερτερει ο ...κορεατης

 

 

Άλλωστε το XPERIA έχει κάρτα 8GB από την SonyEricsson. Παιδιά μια ερώτηση. Πως κλειδώνουν τα πλήκτρα αυτόματα; Μετά από 1 λεπτό ας πούμε. Έχει κάποια επιλογή; Χειροκίνητα το βρήκα.

Χρήστης Nokia 9210, SE P900, Nokia 9500, Qtek 9000, Nokia Ε90, Νokia N95 8GB, SonyEricsson Xperia X1, LG KM900 ARENA, Samsung GT i-8000 Omnia II, Sony Xperia S, Samsung Galaxy S4, Huawei P8 MAX, Samsung Galaxy S8+,Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 20 Ultra, Samsung Galaxy Z Fold 3, Motorola Razr 40 Ultra και τώρα OnePlus Open   :respect:

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση :

Σε original XPERIA χωρίς να βάλεις πρόγραμμα ή ROM για Ελληνικά, εάν πας να γράψεις μήνυμα με την γράφίδα και συγκεκριμένα με τον τρόπο "Αναγνώριση γραφικού χαρακτήρα", σου γράφει τον Ελληνικό χαρακτήρα που΄του έχει σχηματίσει?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X1
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...