Jump to content

Sony Ericsson Xperia X1


kotsianis7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ti symperasmata perimeneis apo sygkrisi metaksy WVGA vs WQVGA? Einai terastia i diafora outws i allws! :rolleyes:

 

Δηλαδή; Τεράστια η διαφορά υπέρ τίνος όμως;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • Administrators
Δηλαδή; Τεράστια η διαφορά υπέρ τίνος όμως;

 

H WVGA exei sxedon tetraplasio arithmo pixels se sxesi me mia WQVGA! Den einai ksekatharo?

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

H WVGA exei sxedon tetraplasio arithmo pixels se sxesi me mia WQVGA! Den einai ksekatharo?

 

Ε ναι, αν είναι έτσι είναι σαφές...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εσεις που το πήρατε, τι τιμή SAR δίνει το manual του?

 

Απο οτι διαβασα λεει οτι το μεγιστο ειναι: 0.57 W/kg (10g)

Link to comment
Share on other sites

Break the SILENCE.

 

Πείτε κάτι για το κινητό κάποια εντύπωση; Κρατιέμαι μην το παραγγείλω.

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι διαβασα λεει οτι το μεγιστο ειναι: 0.57 W/kg (10g)

 

Τέλειο!!! Το μόνο που με εμποδίζει να το αγοράσω είναι ότι κατα πάσα πιθανότητα θα κοστίζει όσο ο μισός μισθός μου !!!!Χάθηκε να είχε τόσο χαμηλό SAR και το G900 που το ξεφορτώθηκα για τον λόγο του υψηλού SAR??

Link to comment
Share on other sites

Τόχω παραγγείλει και εγώ για το μαμώτο της υπόθεσης.. Ναι οκ.. δεν είναι σαν το "σοιυβλάκι" με διπλή πίτα htc diamond pro αλλά ρε παιδιά είναι και αυτό πίτα παν... Χοντρούλι. Από ποιότητα κατασκευής πρέπει να τα σπάει. Αλλά τι να το κάνεις. Με τέτοια ανάλυση και τον σιχαμένο επεξεργαστή που έχει φοβάμαι ότι θάναι άλλη μια αποτυχία...:X

 

οκ οκ .. μη βαράτε.. είπαμε.. το παρείγγειλα και εγώ.. Και έχει να φάει θάψιμο άμα είναι πατάτα που θάνε ΟΛΟ δικό του :ninja:

 

Λοιπον δοκιμασα μερικα videos σε 800x400 και παιζουν τελεια. Ουτε σπασιματα τιποτα. Επισης το πληκτρολογια αν και λιγακι παραξενο στην αρχη, εχω αρχισει να το συνηθιζω. Περισσοτερα αργοτερα....

 

Λέγοντας αδερφέ ότι δοκίμασες βίντεο σε 800χ400 θάλεγα ότι η ψέματα λές (που το αποκλείω) η δε ξέρεις τι λες. Άμα το xperia παίζει βίντεο με ανάλυση 800χ400 θα πηδήξω από το μπαλκόνι.. Εκτός και άμα εννοείς "παίζει" και απλά βλέπεις διαδοχικές εικόνες από το βίντεο που τού έχεις βάλει να παίξει. Δώσε λίγο περισσότερο ινφο σε παρακαλώ. Ανάλυση βίντεο, φορματ, bitrate κλπ.. να ξέρουμε που βαδίζουμε.. εμένα θα κάνει καμια βδομάδα να έρθει... :happy:

Διαφήμιση χωρίς άδεια/spamming απαγορεύεται από τους ΟΠΧ. Αν θέλετε διαφήμιση επικοινωνήστε με το marketing@myphone.gr.
Link to comment
Share on other sites

@nectons εδώ είχε ξεκινήσει ένα thread για τα video που μπορεί να παίξει το xperia αλλά το παρατήσανε.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=438513

 

Δείτε το 7ο post.

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

@nectons εδώ είχε ξεκινήσει ένα thread για τα video που μπορεί να παίξει το xperia αλλά το παρατήσανε.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=438513

 

Δείτε το 7ο post.

 

Ευχαριστώ φιλε !!! Νάσε καλά. Ίσα που προλαβαίνω να ακυρώσω. Αύριο θα έκανα κατάθεση στο λογαριασμό του expansys.. Αλλά θα τους πάρω να ακυρώσω.

 

Μα τελικά αυτό το μηχάνημα έχει την Go-force??? ΕΛΕΟΣΣΣΣ... Μα είναι τόσο πανίβλακες στην se/htc Που σε τέτοια οθονάρα βάλανε αυτήν την δύσχρηστη κάρτα γραφικών που ΟΥΔΕΠΟΤΕ πρόκειται κανείς να κάτσει να γράψει οδηγούς για coreplayer (που έτσι και αλιώς για μένα σέρνετε μπροστα στον κορυφαίο και ΔΩΡΕΑΝ TCMP) ???

 

Πραγματικά δεν τους καταλαβαίνω.. Επεξεργαστής για κλάμματα.. κάρτα γραφικών για κλάματα.. Τα 640χ480 με χαμηλό bitrate από ότι λένε οι μάγκες στο xda είναι το όριό του.. Δηλαδή άμα του βάλουμε τα divXάκια των 512+ με 1-2 megabits.. απλά χέρεται.. Οπότε δεν είναι για βίντεο το μηχάνημα.. Η κάμερά του είναι χάλια.. κρίμα κρίμα..

 

Και θα βγάλουνε λέει drivers για την go-force να παίζει ποιο ομαλά το Interface του.. πως αμέ...

 

Καλά κρασά..

 

Πω πω να πάρει η ευχή απογοητεύτικα..

 

Με TCMP το μηχανάκι κολλάει να παίξει 800kbps video 30fps..σε VGA ανάλυση.. τα βιντεάκια που κατεβάζουμε από p2p 720χ400+ ανάλυσης απλά είναι ανέκδοτο για το xperia.. Και διαβάζω ότι έχει imageon chip? Έχω μπερδευτεί.. ρε παιδιά ξέρει κανείς με σιγουριά άμα έχει Imageon η goforce?

 

Please κάποιος που το πρόλαβε να πας πει στον tcmp τι βλέπει...:confused:

 

Και όχι.. δεν το παράτησαν από όσο βλέπω. Μέχρι και σήμερα ποστάρανε ψιλοσοκαρισμένοι από τα προηγούμενα ποστς.. Με coreplayer και όχι με TCMP γιατί δεν παίζει λέει καν, το μηχανάκι μόλις του βάλεις divX ταινία σταματάει κάθε ένα δευτερόλεπτο και κάνει διακοπές..

 

Ο φίλος που το έχει παραπάνω να βοηθήσει λίγο την κατάσταση ?

Διαφήμιση χωρίς άδεια/spamming απαγορεύεται από τους ΟΠΧ. Αν θέλετε διαφήμιση επικοινωνήστε με το marketing@myphone.gr.
Link to comment
Share on other sites

Η φήμη που υπάρχει για καιρό είναι οτι φοραει imageon. δυστυχώς στο XDA δεν εχει γινει κάποια αναλυτική παρουσίαση που να ξεκαθαρίζει κάποια πράγματα.

 

Δεν θα βιαζόμουν πάντως να το θάψω μιας και δεν δοκίμασαν με τον Core Player. Ο WMP δεν έχει δυνατότητες και για τον TCMP δεν είχε βάλει τα ανάλογα codecs

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

καλα ρε παιδια αποτυχια το μηχανακι?

panels αργα , προβληματικος επεξεργαστης , video playback για κλαματα,

καθυστερηση κυκλοφοριας ......αντε παλι πισω στο Diamond Pro

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Η φήμη που υπάρχει για καιρό είναι οτι φοραει imageon. δυστυχώς στο XDA δεν εχει γινει κάποια αναλυτική παρουσίαση που να ξεκαθαρίζει κάποια πράγματα.

 

Δεν θα βιαζόμουν πάντως να το θάψω μιας και δεν δοκίμασαν με τον Core Player. Ο WMP δεν έχει δυνατότητες και για τον TCMP δεν είχε βάλει τα ανάλογα codecs

 

Μισό.. έπεζε λέει ο άλλος το heroes.. εντάξει, λέει παίζει μια χαρά.. το μιά χαρά μέχρι αυτό που εννοούμε εμείς (δηλαδή να μη σπάει η εικόνα να το φχαριστιέσε) και το τί ανάλυση είναι και τι bitrate απέχει αρκετά από την πραγματικότητα. Τον ρωτάει ο άλλος να πει πληροφορίες.. αλλά μπα...

 

καλα ρε παιδια αποτυχια το μηχανακι?

panels αργα , προβληματικος επεξεργαστης , video playback για κλαματα,

καθυστερηση κυκλοφοριας ......αντε παλι πισω στο Diamond Pro

 

Αμαν και εσύ μωρε :) Τι τανάφερες πάλι το διπλόπιτο σουβλάκι :D ... Σου χρωστάω και μια απόδηξη εσένα ρε συ Γιώργο.. τι παίχτηκε τελικά?

 

Να και αποτελέσματα με coreplayer.. αι στο καλό.. ΜΑΠΑααα...:cry:

 

κλείνει και άλλο ο κύκλος παιδιά. Δεν είναι θέμα firmware η κάτι που θα διορθωθεί στο μέλλον. Το xperια δεν είναι σίγουρα συσκευή για να παρακολουθείτε ταινιούλες στην υπέροχη οθόνη του. ΤΟ χανκοκ με τον γουίλ σμιθ που δίνετε μαζί ως ντέμο είναι με τον περιβόητο mobiclip codec και είναι μεγέθους 360 κάτι μεγαbytes.

 

Σύμφωνα με την επίσημη ιστοσελίδα:

Mobiclip requires less CPU power than standard video codecs to display

High Definition resolution, making it possible for low processor

electronic devices to display High Definition.

Moreover thanks to a high compression ratio and therefore a reduced file size, content can be streamed at lower bit-rate, thus making high Definition possible through the internet and 3G networks.

 

 

Για να βάλουνε τέτοιο codec Κάτι ξέρανε οι μάγκες.. αλλά όπως είχα πει και παλιότερα ο κόσμος πλέον ξυπνάει και το νετ δεν αφήνει τους χλιμίτζουρες να τα κονομάνε δίχως λόγο. Πάντως κρίμα.. Και τόχα δεί το όνειρο να παρει..

Διαφήμιση χωρίς άδεια/spamming απαγορεύεται από τους ΟΠΧ. Αν θέλετε διαφήμιση επικοινωνήστε με το marketing@myphone.gr.
Link to comment
Share on other sites

Μισό.. έπεζε λέει ο άλλος το heroes.. εντάξει, λέει παίζει μια χαρά.. το μιά χαρά μέχρι αυτό που εννοούμε εμείς (δηλαδή να μη σπάει η εικόνα να το φχαριστιέσε) και το τί ανάλυση είναι και τι bitrate απέχει αρκετά από την πραγματικότητα. Τον ρωτάει ο άλλος να πει πληροφορίες.. αλλά μπα...

 

 

 

Αμαν και εσύ μωρε :) Τι τανάφερες πάλι το διπλόπιτο σουβλάκι :D ... Σου χρωστάω και μια απόδηξη εσένα ρε συ Γιώργο.. τι παίχτηκε τελικά?

και ποιο τοτε φιλε μου?

 

ΝΑΙ μου χρωστας ατιμε.,....

βεβαια ο νεος κατοχος δεν μου ζητησε τιποτα ακομα..περιμενουμε λιγο και μπορει να γλυτωσεις

..το ψαξιμο!

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Μερικά βίντεο, για αυτούς που θέλουν να το κάνουν χίλια κομμάτια...

 

http://feeds.feedburner.com/Techwargr.1.gif
Link to comment
Share on other sites

Nectons σου είναι εύκολο να ποστάρεις την εξέλιξη της παραγγελίας σου από expansys γιατί θέλω να δω κάτι;
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για το video playback αλλά τουλάχιστον για τον επεξεργαστή ακούγονται πολύ περίεργα πράγματα εδώ μέσα. Προς το παρόν το HTC Diamond, HTC Touch Pro, HTC Touch HD και το xperia έχουν όλα τον ίδιο επεξεργαστή. Από ότι γνωρίζω είναι γρηγορότερος από άλλους όπως omnia, iphone κτλπ.

 

Όσο για την "κάρτα γραφικών" είναι η πρώτη φορά που ακούω να έχει την Go-Force. Στο thread του xda μιλάει κάποιος για την έκδοση του TCPMP για Goforce (όχι ότι το xperia έχει την goforce). Ακόμα δεν έχε ξεκαθαρίσει αν για "κάρτα γραφικών" εννοούν το 3D Acceleration του επεξεργαστή MSM7200A ή κάποιο chip της ATI.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για το video playback αλλά τουλάχιστον για τον επεξεργαστή ακούγονται πολύ περίεργα πράγματα εδώ μέσα. Προς το παρόν το HTC Diamond, HTC Touch Pro, HTC Touch HD και το xperia έχουν όλα τον ίδιο επεξεργαστή. Από ότι γνωρίζω είναι γρηγορότερος από άλλους όπως omnia, iphone κτλπ.

 

Όσο για την "κάρτα γραφικών" είναι η πρώτη φορά που ακούω να έχει την Go-Force. Στο thread του xda μιλάει κάποιος για την έκδοση του TCPMP για Goforce (όχι ότι το xperia έχει την goforce). Ακόμα δεν έχε ξεκαθαρίσει αν για "κάρτα γραφικών" εννοούν το 3D Acceleration του επεξεργαστή MSM7200A ή κάποιο chip της ATI.

 

Ειναι λιγο μπερδεμενα τα πραματα αλλα δεν ειμαι σιγουρος οτι ο συγκεκριμενος επεξεργαστης ειναι πιο γρηγορος απο αυτον του ομνια (βεβαια το ομνια δεν εχει hardware accelerator).

Παντως αν περιμενει κανεις λιγο θα ξεκαθαριστουν ολα αυτα σε λιγο καιρο...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, μηπως ξερει κανενας ποτε αναμενεται να κυκλοφορησει στην ελλαδα ?

Δεν εχω βρει πουθενα καμια σχετικη ανακοινωση..

Ευχαριστω εκ των προτερων..

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, μηπως ξερει κανενας ποτε αναμενεται να κυκλοφορησει στην ελλαδα ?

Δεν εχω βρει πουθενα καμια σχετικη ανακοινωση..

Ευχαριστω εκ των προτερων..

 

http://www.skroutz.gr/s/39077/Sony-Ericsson-Xperia-X1.html?keyphrase=xperia

Link to comment
Share on other sites

Thanks m8.

Αλλα επειδη εχω επιδοτηση απο vodafone, μαλλον θα περιμενω να το παρω απο εκει..

Link to comment
Share on other sites

Έχω μάλλον δυσάρεστα νέα για όσους - κι εγώ μεταξύ τους - ΝΟΜΙΖΑΝ ότι το XPERIA θα είναι διαθέσιμο μέχρι το Φεβρουάριο στην ελληνική αγορά, με ελληνικό λογισμικό. Λοιπόν, πριν από λίγη ώρα που ρώτησα στο τοπικό υποκατάστημα (Πάτρας) της αντιπροσωπείας της SE, ο διευθυντής του υποκαταστήματος μού είπε ότι σύμφωνα με εκ των έσω πληροφορίες που έχει από την κεντρική αντιπροσωπεία, το XPERIA θα βγει μεν στην ελληνική αγορά τον Ιανουάριο-Φεβρουάριο, αλλά με ελληνικό λογισμικό θα κυκλοφορήσει στα... τέλη του 2009!!! :blink::blink:

 

Όπως βλέπω, μάλλον κάνουν χιούμορ εκεί στο μάρκετινγκ της SE: προσδοκούν να "χτυπήσουν" την αγορά με ένα προϊόν... 15 μήνες μετά (!) την αρχική του κυκλοφορία στον υπόλοιπο κόσμο, και ενώ θα έχει ήδη απαξιωθεί ως προϊόν. Δεν πάνε καλά μού φαίνεται... :rolleyes:

 

(Άντε, τυχεροί είμαστε, μας απάλλαξαν κι από ένα δίλημμα! Μας στέλνουν να πάμε βουρ για το Omnia!) :lol::lol::lol:

Χρονοροή κινητών (*δευτερεύον): Ericsson GA318, Ericsson GH388, Ericsson GH768, Nokia 6150, Nokia 8210, Siemens C35*, Panasonic GD93*, Ericsson T29*, Nokia 8310, Nokia 5210*, Nokia 7250, NEC N400i, Sony Ericsson S700i, Sony Ericsson K800i, Samsung Omnia, Apple iPhone 3GS, Huawei Ideos X5*, LG Optimus Black*, Apple iPhone 4S*, Apple iPhone 5S, Apple iPhone 6 Plus, Apple iPhone SE*, Apple iPhone 6S Plus, Nokia 5*, Apple iPhone X*, Redmi Note 10*, Apple iPhone 13 Pro Max, Redmi Note 11*...

Link to comment
Share on other sites

Άρα, βάσει των παραπάνω, θα πρέπει να κάνουμε λίίίίγη υπομονή ακόμα και να αγοράσουμε το ...Χ2 το οποίο μάλλον θα εμφανιστεί νωρήτερα απ' το Χ1. Γιατί όταν θα έχει κυκλοφορήσει η ελληνική έκδοση θα 'ναι τόσο αρχαίο όσο το Ρ800 σήμερα.

Τελικά θα πρέπει να αλλάξει η SE το logo "Xperia" σε "Xperiment".

sv2gww.

BadBoyz/

/BadToyz

Link to comment
Share on other sites

Όπως βλέπεις (απο το avatar) εγώ την έκανα την κίνησή μου ....

Samsung Galaxy Note 5 SM-N920C Black Sapphire

Samsung GEAR S

Samsung Galaxy Tab S2 9.7 T813

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X1
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...