Jump to content

Samsung SGH-D880 Dual SIM


platijet
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια. Θελω ενα dual sim κινητο που να ειναι slide up.

Eιμαι αναμεσα στο Samsung SGH-D880 & Samsung B5702.

Δεν βρισκω να διαφερουν ιδιαιτερα στα χαρακτηριστικα....

Τι διαφορες εχουν τελικα;

ευχαριστω

Hamurabi
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 791
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπερα παιδια. Θελω ενα dual sim κινητο που να ειναι slide up.

Eιμαι αναμεσα στο Samsung SGH-D880 & Samsung B5702.

Δεν βρισκω να διαφερουν ιδιαιτερα στα χαρακτηριστικα....

Τι διαφορες εχουν τελικα;

ευχαριστω

 

η μεγαλύτερη διαφορά τους σύμφωνα με το gsmarena είναι η κάρτα μνήμης, όπου το 880 αναγνωρίζει μέχρι 2GB ενώ το 5702 μέχρι 8. Άνοιξε αν θες 2 καρτέλες και δεσ τα δίπλα-δίπλα:

Το 880:http://www.gsmarena.com/samsung_d880_duos-2156.php

και το 5702: http://www.gsmarena.com/samsung_b5702-2702.php

Αντώνης :)
Link to comment
Share on other sites

Όταν έχεις αναπάντητη κλήση ή μήνυμα, η οθόνη μετά από μερικά δευτερόλεπτα σβήνει τελείως ή φαίνονται οι πληροφορίες αναπάντητης και μηνύματος δια μέσου εμφανούς screen saver;
http://banners.wunderground.com/banner/gizmotemp/global/stations/16716.gif
Link to comment
Share on other sites

Πως βάζεις σε αυτό το ρημάδι το τηλέφωνο με το μενού που βγήκε απο την προηγούμενη δεκαετία, καινούρια λέξη στο Τ9; Όταν γράφεις μήνυμα και δεν υπάρχει η λέξη σε ρωτάει να την πληκτρολογήσεις αλλά δεν την προσθέτει στο λεξικό Τ9 γιατι αν πας να την ξαναγράψεις δεν την αναγνωρίζει. Ξέρει κανεις γιατί έχω φτάσει στο σημείο να το πετάξω απο το παράθυρο, δεν ειναι δυνατό να το κάνουν κινητά δεκα ετών παλιά και όχι περσυνό τηλέφωνο
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Με το pc suite της samsung μπορεις να κάνεις back up στα αρχεία σου και τις επαφές σου ?
Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Με το pc suite της samsung μπορεις να κάνεις back up στα αρχεία σου και τις επαφές σου ?

 

ναι δοκιμασμενο! απλα πρεπει να εχεις οutlook κανονικα και με λογαριασμο! ;)

Link to comment
Share on other sites

Όταν μεταφέρεις μέσω bluetooth ένα αρχείο που αποθηκεύεται ή μάλλον κρύβεται:lol:

 

Κάποιος να λύσει το κουίζ?:wacko:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Κάποιος να λύσει το κουίζ?:wacko:

 

αναλογα με τον τυπο αρχειο σε αντιστοιχο φακελο μεσα στο υλικο μου. αν ειναι ασχετο στα αλλα αρχεια

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ποσο κραταει η μπαταρια σε εσας ? Εμενα 1.5 μερα με το ζορι !!!

Ειναι φυσιολογικο η εχω προβλημα ?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ποσο κραταει η μπαταρια σε εσας ? Εμενα 1.5 μερα με το ζορι !!!

Ειναι φυσιολογικο η εχω προβλημα ?

 

Και εγώ φίλε μου κάθε δύο μέρες το φορτίζω.

 

Κρατάει λίγο η μπαταρία του.

 

Πως βάζεις σε αυτό το ρημάδι το τηλέφωνο με το μενού που βγήκε απο την προηγούμενη δεκαετία, καινούρια λέξη στο Τ9; Όταν γράφεις μήνυμα και δεν υπάρχει η λέξη σε ρωτάει να την πληκτρολογήσεις αλλά δεν την προσθέτει στο λεξικό Τ9 γιατι αν πας να την ξαναγράψεις δεν την αναγνωρίζει. Ξέρει κανεις γιατί έχω φτάσει στο σημείο να το πετάξω απο το παράθυρο, δεν ειναι δυνατό να το κάνουν κινητά δεκα ετών παλιά και όχι περσυνό τηλέφωνο

 

Δεν βάζεις μάλλον...και 'γω 'εχω το ίδιο πρόβλημα.

geia!
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το πρόβλημα με την ηχώ στη 2η SIM δεν είναι και τόσο σπάνιο ... Το έχει και το δικό μου. Ολοι μου παραπονιούνται οτι ακούνε την φωνή τους όταν μιλάμε από την 2η SIM... Πώς αναβαθμίζεται το firmware ? Μπορώ να το κάνω μόνος μου ή πρέπει να το πάω κάπου ?

 

Το πρόβλημα είναι υπαρκτό. Έχει παρατηρηθεί σε πολλά μοντέλα με συγκεκριμένο firmware και κάτω.

 

Έστειλα e-mail στην samsung για το τρόπο αναβάθμισης του firmware, μιας και αυτό γίνεται μόνο σε επισκευαστικό κέντρο της samsung ή από εξουσιοδοτημένο κατάστημα αλλά καμία απάντηση.

 

Αύριο επικοινωνώ απευθείας με κάποιο επισκευαστικό κέντρο για να δω τι θα κάνω.

 

Link για επισκευαστικά κέντρα στην Ελλάδα:

http://tinyurl.com/123456koi

 

Αν κάποιος έχει εμπειρία ας την μοιραστεί μαζί μας.

geia!
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλή χρονιά!

 

Συγνώμη που σκαλίζω αυτό το παλιό thread, θα εκτιμούσα ιδιαίτερα αν μπορείτε να με βοηθήσετε.

Πρόσφατα απόκτησα ένα τέτοιο τηλεφωνάκι, μου το έφεραν από Κίνα και δυστυχώς δεν "μιλάει" Ελληνικά. 'Ομορφο πραγματάκι και αρκετά χρήσιμο απ' ότι φαίνεται. Επειδή κατέχω σχετικά λίγα παραπάνω από όσα ένας κοινός χρήστης θα ήθελα να με βοηθήσετε σχετικά με το που και πως θα κάνω αναβάθμιση στο λογισμικό του ώστε να έχω Ελληνικά.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΤΟ FORUM.

 

ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ FORUMS ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΒΟΗΘΕΙΑ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ!!!

 

ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ D880 ΚΑΙ ΜΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ ΤΟ ΕΞΗΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

ΟΤΑΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΩ ΤΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΑΠΟΙΑ ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΗ, ΡΑΝΤΕΒΟΥ, ΓΕΝΝΕΘΛΙΑ ΚΛΠ ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ Η ΩΡΑ ΝΑ ΧΤΥΠΗΣΕΙ Η ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΗ, ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΚΑΝΕΙ ΕΠΑΝΕΚΚΙΝΗΣΗ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕ ΧΤΥΠΑΕΙ ΟΠΟΤΕ ΧΑΝΕΙΣ ΤΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΚΛΠ.

 

ΤΟ ΠΗΓΑ ΣΤΗ SAMSUNG ΟΠΟΥ ΠΑΡΑΔΕΧΤΗΚΑΝ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑ ΜΗΝΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΗΚΕ ΞΑΝΑ. ΤΟ ΞΑΝΑΠΗΓΑ ΣΤΗ SAMSUNG ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΡΙΤΗ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΜΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΔΙΘΕΝ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΤΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΝΑ ΜΗΝΑ. ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ? ΣΤΗ SAMSUNG ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΟΤΙ ΜΕ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΥΣΗ?

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΕ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις, αλλά απαγορεύονται και από τους Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Κρατάς τις αποδείξεις επισκευής και πηγαίνεις με αυτές και απαιτείς αλλαγή συσκευής από τα κέντρα επισκευής. Αν δεν σε ικανοποιήσουν αυτά με τις αποδείξεις πηγαίνεις στην κεντρική αντιπροσωπεία, τους ενημερώνεις για το πρόβλημα και απαιτείς από αυτούς αλλαγή συσκευής, απειλώντας τους ότι αν δεν το πράξουν αυτό θα ενημερώσεις την κεντρική samsung, πράγμα που μπορείς να το κάνεις απλά με ένα e-mail.... Πιστεύω πως έτσι θα βρεις το δίκιο σου...
http://banners.wunderground.com/banner/gizmotemp/global/stations/16716.gif
Link to comment
Share on other sites

Κρατάς τις αποδείξεις επισκευής και πηγαίνεις με αυτές και απαιτείς αλλαγή συσκευής από τα κέντρα επισκευής. Αν δεν σε ικανοποιήσουν αυτά με τις αποδείξεις πηγαίνεις στην κεντρική αντιπροσωπεία, τους ενημερώνεις για το πρόβλημα και απαιτείς από αυτούς αλλαγή συσκευής, απειλώντας τους ότι αν δεν το πράξουν αυτό θα ενημερώσεις την κεντρική samsung, πράγμα που μπορείς να το κάνεις απλά με ένα e-mail.... Πιστεύω πως έτσι θα βρεις το δίκιο σου...

Ion83 σε ευχαριστώ πολύ για το post.το πρόβλημα είναι ότι η κεντρική Samsung ή αλλιώς Samsung Ελλάς είναι που με κοροϊδεύει. Μάλλον θα πρέπει να απευθυνθώ στην Samsung Ευρώπης μήπως δω φως.

 

Θα ήθελα πάντως να μάθω αν το πρόβλημα είναι γνωστό και σε άλλους χρήστες D880 ή αν συμβαίνει μόνο σε εμένα.

 

Thanks anyway.

Link to comment
Share on other sites

Ion83 σε ευχαριστώ πολύ για το post.το πρόβλημα είναι ότι η κεντρική Samsung ή αλλιώς Samsung Ελλάς είναι που με κοροϊδεύει. Μάλλον θα πρέπει να απευθυνθώ στην Samsung Ευρώπης μήπως δω φως.

 

Θα ήθελα πάντως να μάθω αν το πρόβλημα είναι γνωστό και σε άλλους χρήστες D880 ή αν συμβαίνει μόνο σε εμένα.

 

Thanks anyway.

Δεν το έχω σε λειτουργία για να το διαπιστώσω. Αλλά γιατί δεν χρησιμοποιείς το ξυπνητήρι για την ίδια δουλειά - αν αυτό σου λειτουργεί σωστά -. Πέρα από αυτό στείλε e-mail στην σαμσουγκ Ευρώπης και ενημέρωσέ τους, για να μπουν τα πράγματα σε μιά σειρά. Στο παρελθόν πάντως μεγάλες εταιρείες έχασαν την αποκλειστικότητα αντιπροσώπου, με τον τρόπο αυτό (δες SONY - Πετρόχειλος κλπ). Καλή τύχη....:)
http://banners.wunderground.com/banner/gizmotemp/global/stations/16716.gif
Link to comment
Share on other sites

off topic posts. Παρακαλώ, αν υπήρχε κάποιο μέρος των ποστς που ήταν ουσιώδες να το ξαναποστάρετε χωρίς τα υπόλοιπα off topic.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

@erotokritos101

 

Επειδη φιλε μου με πρωτροπες τυπου "Ξερεις ποιος ειμαι εγω???" που σε συμβουλευουν να κανεις δεν πιστευω να βοηθηθεις ,θα η θελα να κανουμε μια προσπαθεια εδω,ξεκιναμε το λοιπον δινοντας μας τις εξης πληροφοριες:

 

1.Οταν πατας *#1234# τι γραφει στην οθονη???

2.Οταν πατας *#0206*7837# τι γραφει στην οθονη ???

 

 

EDIT: Να επισημανω επειδη οι περισσοτεροι δεν γνωριζουν οτι η εμπορικη-εισαγωγικη αντιπροσωπεια δεν εχει καμια σχεση με τις εταιρειες που εχουν αναλαβει το επισημο service

 

@ιον83:

 

Επειδη το θεμα κλειδωθηκε και βεβαια ειναι offtopic συνεχιζουμε μεσω ΡΜ,οχι για καποιον αλλο λογο αλλα επειδη πρεπει να απαντησω στις προσβολλες σου.

Link to comment
Share on other sites

@erotokritos101

 

Επειδη φιλε μου με πρωτροπες τυπου "Ξερεις ποιος ειμαι εγω???" που σε συμβουλευουν να κανεις δεν πιστευω να βοηθηθεις ,θα η θελα να κανουμε μια προσπαθεια εδω,ξεκιναμε το λοιπον δινοντας μας τις εξης πληροφοριες:

 

1.Οταν πατας *#1234# τι γραφει στην οθονη???

2.Οταν πατας *#0206*7837# τι γραφει στην οθονη ???

 

 

EDIT: Να επισημανω επειδη οι περισσοτεροι δεν γνωριζουν οτι η εμπορικη-εισαγωγικη αντιπροσωπεια δεν εχει καμια σχεση με τις εταιρειες που εχουν αναλαβει το επισημο service

 

@ιον83:

 

Επειδη το θεμα κλειδωθηκε και βεβαια ειναι offtopic συνεχιζουμε μεσω ΡΜ,οχι για καποιον αλλο λογο αλλα επειδη πρεπει να απαντησω στις προσβολλες σου.

 

 

Φίλε platijet σε ευχαριστώ για την προσπάθεια.

Παρακάτω σου γράφω τι στοιχεία παίρνω από τις εντολές που μου υπέδειξες

 

*#1234# Dev. Version D880BDHJ1

*#0206*7837#

Slave S/W Version

D880BDHJ1

D880BDHJ1

Slave S/W Version

MP 1.201

RF:0

07:58:33

Oct 09 2008

 

Αυτά. Αν κρίνω από την τελευταία ημερομηνία (Oct 09 2008) δε μου φαίνεται και πολύ καινούργιο το λογισμικό.

 

Τι λές;

Link to comment
Share on other sites

Αυτη ειναι και η τελευταια εκδοση για το D880,απλα ηθελα να δω αν οντως ειχαν περασει ολα τα αρχεια και με τον σωστο συνδυασμο.Ακομα 2 ερωτησεις:

1.Οταν μετα απο ενα μηνα ξαναπαρουσιαζει το προβλημα,το παρουσιαζει συνεχεια 'η το παρουσιαζει περιοδικα???

2.Οταν επαιρνες την συσκευη μετα απο αναβαθμιση,τα αρχεια σου υπηρχαν μεσα ( στην μνημη του τηλεφωνου,οχι της καρτας μνημης ) ???

Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμένα την τελευταία φορά που ήρθε από αναβάθμιση (δηλ πριν λίγες μέρες) το πρόβλημα παρουσιάστηκε αμέσως την επόμενη ημέρα. Δηλαδή μόλις φόρτωσα εξ αρχής τις επαφές και το ημερολόγιο μέσω outlook. Κάτι μου λέει ότι το τηλέφωνο δε μπορεί να διαχειριστεί μεγάλο αριθμό appointments κλπ. Εγώ αυτή τη στιγμή έχω περίπου 550 καταχωρήσεις στο ημερολόγιο (επαγγελματικές κυρίως υποχρεώσεις που δεν μπορούν να μην είναι προγραμματισμένες).

 

Όπως καταλαβαίνεις από τα παραπάνω σε κάθε αναβάθμιση τα παλιά αρχεία μου τόσο από επαφές όσο και από ημερολόγιο τα είχαν σβήσει. Για αυτό το λόγο δουλεύει το τηλέφωνο στο service της Samsung mobile (χωρίς καταχωρήσει δηλαδή) αλλά όχι στα χέρια μου.

 

Όπως και να έχει όμως η συσκευεί λέει στα χαρακτηριστικά της ότι μπορεί να διχειριστεί έως και 1000 καταχωρήσεις στο ημερολόγιο κάτι που όπως φαίνεται δεν είναι αληθές τουλάχιστον για τη δική μου συσκευή.

 

Για όλα τα παραπάνω αλλά κυρίως για την απαράδεκτη συμπεριφορά των ανθρώπων της Samsung Mobile Service Ελλάς με τους οποίους μίλησα και προσωπικά (αλλά δε θέλω να αναφέρω τα ονόματα των δύο προϊσταμενων της Samsung Mobile Service) αποφάσισα να κινηθώ διαφορετικά.

 

Έχεις να μου προτείνεις κάτι??????

 

Πάντως σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το ενδιαφέρον σου. Ειλικρινά δείχνεις πολύ μεγαλύτερο ενδιαφέρον από αυτούς που θα έπρεπε να το δείχνουν.

 

EROTOKRITOS

Link to comment
Share on other sites

Sorry οσο για το αν παρουσιάζεται συνεχόμενα ή περιοδικά, όχι το παρουσιάζει συνεχόμενα.

 

thanks again.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει λυση στο προβλημα σου, θα πρεπει να αλλάξεις μοντελο ( οχι απλα συσκευη ) γιατι και αντικατασταση με αλλο D880 να σου κανουν παλι τα ιδια θα κανει.Υπαρχει και το ενδεχομενο το προβλημα να δημιουργειται απο τα δεδωμενα μετα τον συγχρονισμο,δοκιμασε να περασεις καποια χειροκινητα.
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα σε ολους αγορασα μεταχειρισμενο το κινητο αυτο απλα στις 3 ημερες που το εχω η θεση sim 1 δινει καλο σημα ...ενω η θεση sim 2 δινει σημα 1-2 γραμμες μονο...(εβαλα τις 2 καρτες sim αντιστροφα και ξανα η θεση sim 2 δεν δινει καλο σημα...εχω vd και cosmote) Στην συνεχεια πηγα να κανω επαναφορα αρχικων ριθμισεων...γιατι σκεφτηκα πως ισως πειραξα καμοια ρυθμιση μιας και το σκαλιζα...εκει δεν δεχοταν τον κωδικο 00000000 και βρηκα μια εντολη και πατησα που μηδενισε τον κωδικο κλειδωματος και οκ εβαλα τον αρχικο κωδικο και εγινε η επαναφορα αλλα το προβλημα παραμενει ακομη...αυριο θα το παω στο καταστημα που το αγορασα!!!!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung SGH-D880 Dual SIM

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...