Jump to content

Ερωτήσεις για roaming (περιαγωγή)


stixima
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

γεια σας. εχω καρτοκινητο vodafone ala carte ( τη καρτα sim την εχω εδω και 5 χρονια) και την αλλη εβδομαδα θα παμε τσεχια. Μπορω να κανω περιαγωγη για να μιλαω απο τον εξωτερικο με Ελλαδα? Ενεργοποιειται αυτοματα μολις συνδεθω στο δικτυο της χωρας ή θα πρεπει να κανω κατι?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 180
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

γεια σας. εχω καρτοκινητο vodafone ala carte ( τη καρτα sim την εχω εδω και 5 χρονια) και την αλλη εβδομαδα θα παμε τσεχια. Μπορω να κανω περιαγωγη για να μιλαω απο τον εξωτερικο με Ελλαδα? Ενεργοποιειται αυτοματα μολις συνδεθω στο δικτυο της χωρας ή θα πρεπει να κανω κατι?

 

Θα έχεις εισερχόμενες κλήσεις και sms σε όποιο δίκτυο και αν συνδεθείς. Αν όμως θες να κάνεις κλήσεις τοτε πρέπει να συνδεθείς χειροκίνητα στο δίκτυο Vodafone (Oskar)

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να πάρεις την εξυπηρέτηση πελατών να δείς αν είναι ενεργοποιημένο

Εγώ είχα έρθει με φορητότητα , και όταν πήγα Ισπανία προχτές διαπίστωσα ότι υπήρχε φραγή και αναγκάστηκα να τηλεφωνήσω από άλλο κινητό για να μου ενεργοποιήσουν την περιαγωγή .

Δεύτερον ενημερώσου για τα πακέτα passport και traveler pack

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε κάτι στο passport για κάποιον που θέλει να μιλάει με τις ώρες από Voda Ελλάδας με Voda σε συνεργαζόμενο δίκτυο του εξωτερικού?

Προφανώς τα προπληρωμένα προγράμματα καθώς και τα νέα unlimited στην καρτοκινητή δεν ισχύουν, οπότε παραμένουμε στην παλιά λύση του Friends & Family: 0,01 € / λεπτό προς δύο αριθμούς Vodafone για αυτόν που βρίσκεται και καλεί από Ελλάδα και Vodafone International για αυτόν που βρίσκεται στο εξωτερικό?

Το Friends & Family λειτουργεί παράλληλα με το Unlimited?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους,

σκοπευω να παω Ολλανδια σε ένα μηνα και σκεφτομουν μηπως με το προγραμμα που έχω (iphone lite 100) αρχιζει και τραβαει τπτ δεδομενα το iphone για mail κτλ και φτασει στα υψη ο λογαριασμος.

Εχει μια επιλογη που την ενεργοποιεις για οταν είσαι σε περιαγωγη για να γλυτωσεις απο χρεωσεις οπως λεει αλλα μηπως το εχει δοκιμασει κανεις και ξερει σιγουρα?

Αλλιως μηπως πρεπει να του περασω ενα config που μου εχουν στειλει με λαθος ρυθμισεις που το κοβει το internet για οσο θα ειμαι στο ταξιδι και να του βαλω το σωστο μολις γυρισω?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους,

σκοπευω να παω Ολλανδια σε ένα μηνα και σκεφτομουν μηπως με το προγραμμα που έχω (iphone lite 100) αρχιζει και τραβαει τπτ δεδομενα το iphone για mail κτλ και φτασει στα υψη ο λογαριασμος.

Εχει μια επιλογη που την ενεργοποιεις για οταν είσαι σε περιαγωγη για να γλυτωσεις απο χρεωσεις οπως λεει αλλα μηπως το εχει δοκιμασει κανεις και ξερει σιγουρα?

Αλλιως μηπως πρεπει να του περασω ενα config που μου εχουν στειλει με λαθος ρυθμισεις που το κοβει το internet για οσο θα ειμαι στο ταξιδι και να του βαλω το σωστο μολις γυρισω?

 

Σε πολλες εφαρμογες εχει την ρυθμιση να μην συνδεεται σε περιαγωγη.Επισης το email Client ρυθμισετο να "βλεπει για νεα αλληλογραφια" ΧΕΙΡΟΚΙΝΗΤΑ..και τα PUSH απενεργοποιημενα.

Οσο δεν ανοιγεις καμια εφαρμογη δεν θα συνδεθει.εγω παντως δεν ειχα καμια χρεωση εξωτερικο με το iPhone

Link to comment
Share on other sites

Το iphone έχει μία ρύθμιση για γενική απενεργοποίηση του roaming data.. Πας settings > general > network > data roaming > OFF

Έτσι όταν είσαι στο εξωτερικό δεν θα μπορεί το κινητό να συνδέεται στο internet.. Ούτε τα push λειτουργούν και γενικά τίποτα ... Έχοντας αυτό στο OFF δεν θα φοβάσαι τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε κάτι στο passport για κάποιον που θέλει να μιλάει με τις ώρες από Voda Ελλάδας με Voda σε συνεργαζόμενο δίκτυο του εξωτερικού?

Προφανώς τα προπληρωμένα προγράμματα καθώς και τα νέα unlimited στην καρτοκινητή δεν ισχύουν, οπότε παραμένουμε στην παλιά λύση του Friends & Family: 0,01 € / λεπτό προς δύο αριθμούς Vodafone για αυτόν που βρίσκεται και καλεί από Ελλάδα και Vodafone International για αυτόν που βρίσκεται στο εξωτερικό?

Το Friends & Family λειτουργεί παράλληλα με το Unlimited?

 

Από όσο έχω καταλάβει, αν εσύ βρίσκεσαι στο εξωτερικό και σε καλέσει κάποιος που βρίσκεται στην Ελλάδα και έχει ενεργό το unlimited, σε αυτόν που βρίσκεται στην Ελλάδα θα αφαιρείται χρόνος από το unlimited. Εσύ που βρίσκεσαι στο εξωτερικό χρεώνεσαι την περιαγωγή, σκέτη, με passport ή ότι άλλο πακέτο έχεις.

Και ομοίως το ίδιο ισχύει για όποιον είναι στην Ελλάδα και έχει τον αριθμό σου στο 1λεπτό το λεπτό.

Link to comment
Share on other sites

Από όσο έχω καταλάβει, αν εσύ βρίσκεσαι στο εξωτερικό και σε καλέσει κάποιος που βρίσκεται στην Ελλάδα και έχει ενεργό το unlimited, σε αυτόν που βρίσκεται στην Ελλάδα θα αφαιρείται χρόνος από το unlimited. Εσύ που βρίσκεσαι στο εξωτερικό χρεώνεσαι την περιαγωγή, σκέτη, με passport ή ότι άλλο πακέτο έχεις.

Και ομοίως το ίδιο ισχύει για όποιον είναι στην Ελλάδα και έχει τον αριθμό σου στο 1λεπτό το λεπτό.

 

έτσι είναι.. :up:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια χρηαζομαι βοηθεια ειμαι φανταρος και θα με πανε κυπρο :(:(εγω με την κοπελα μου εχουμε CU unlimited τι μου προτηνετε να κανω να παρω vodafone internasinal? και αν ναι ποια η διαδικασια ? τι ειναι το roaming? μπορουμε να κρατησουμε την CU και με καποιο προγραμα να χρεωνομαστε φτηνοτερα?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια χρηαζομαι βοηθεια ειμαι φανταρος και θα με πανε κυπρο :(:(εγω με την κοπελα μου εχουμε CU unlimited τι μου προτηνετε να κανω να παρω vodafone internasinal? και αν ναι ποια η διαδικασια ? τι ειναι το roaming? μπορουμε να κρατησουμε την CU και με καποιο προγραμα να χρεωνομαστε φτηνοτερα?

Η κοπέλα σου θα βάζει το Unlimited και θα σε καλεί

Εσύ θα βάλεις Vodafone passport.

Θα χρεώνεσαι 0,80 ευρώ την εισερχόμενη κλήση, όση ώρα και να σε καλεί η κοπέλα σου , και μέχρι μία ώρα. Μετά την μία ώρα θα χρεώνεσαι κανονικα , Ελπίζω να σου φτάνει η ώρα, αλλιώς το κλείνεται και σε ξαναπαίρνει .

Οι εξερχόμενες κλήσεις συμφέρουν με το International 0,80 ανα κλήση + 0,25 για κάθε λεπτό

Για σύντομες κλήσεις καλό είναι να υπάρχει δεύτερο τηλέφωνο

Link to comment
Share on other sites

το Vodafone passport πως θα το βαλω? το ενεργοποιω με καποιο τροπο?

Καλώντας το 1333

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως η περιαγωγή είναι ενεργοποιημένη γενικά. Για το passport ειδικά, θέλει κλήση στο 1333( δωρεάν)
Link to comment
Share on other sites

Στις καινούριες γραμμές είναι και το vodafone passport ενεργοποιημένο.. Εγώ που έκανα σύνδεση 12/12/09 , ήταν ήδη ενεργοποιημένο από την αρχή και το έγραφε και το συμβόλαιό μου.. Το διαπίστωσα και όταν πήγα στο εξωτερικό..
Link to comment
Share on other sites

Εσυ δεν χρεωνεσαι απλα αφαιρειτε ο χρονος σου οπως θα γινοταν αν επαιρνες στην Ελλαδα.Αυτος που ειναι σε περιαγωγη χρεωνεται με τις εκαστοτε χρεωσεις περιαγωγης η αναλογα το τι πακετο περιαγωγης εχει.
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά, πρέπει να χρεώνεσαι με 81,35 ευρωλεπτά(μετά την αύξηση του ΦΠΑ). :confused:

Φαντάζομαι πως θα χρεώνεσαι με 0,81 ευρώ δηλαδή, με τη στρογγυλοποίηση

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου ενεργοποιησα το vodafone passport και με χρεωνει 0.12 λεπτα το μυνημα και 0.85 την κληση:( κανω κατι λαθος?:confused:

 

Όχι.. Σωστά είναι.. Πριν από κανά μήνα που είχα ταξιδέψει Ιταλία με ενεργοποιημένο το Vodafone Passport, με χρέωνε 0,12 το sms kαι 0,80 την κλήση (εισερχόμενη και εξερχόμενη) , οπότε με την αύξηση του ΦΠΑ φαντάζομαι θα ναι λογικό αυτό που λες...

Σε χρεώνει 0,85 την κλήση και μετά η χρέωση για την εξερχόμενη είναι κανονικά σαν εθνική κλήση (χωρίς όμως να αφαιρούνται λεπτά από το πρόγραμμά σου φυσικά) , ενώ για την εισερχόμενη δεν πληρώνεις τίποτα άλλο..

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά. Ανάλογα τη χώρα που θα ταξιδέψεις, μπορείς εκτός από τις κανονικές χρεώσεις περιαγωγής να ενεργοποιήσεις και το πρόγραμμα PassPort- το οποίο συμφέρει τρελά, ιδίως αν μιλάς από 2.5 λεπτά και άνω, ως επί το πλείστον.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...