Jump to content

Ερωτήσεις για roaming (περιαγωγή)


stixima
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κι αν δεν είχε Passport και έκανε κλήσεις των 10 λεπτών δε θελω να φαναταστώ πόσο θα είχε έρθει ο λογαριασμός...!!

 

Εκεί που συμφέρει ασυζητητεί το Passport είναι Τουρκία. Απορώ γιατί δεν παίρνουν όλοι ένα καρτοκινητό Vodafone όταν είναι να πάνε Κων/πολη. Είναι τρελλές οι χρεώσεις χωρίς Passport!! Εισερχόμενη κλήση 1.35€/λεπτό, πιο ακριβή και από τις ΗΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 180
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κι αν δεν είχε Passport και έκανε κλήσεις των 10 λεπτών δε θελω να φαναταστώ πόσο θα είχε έρθει ο λογαριασμός...!!

 

Πέρυσι χωρίς πάσπορτ και για 2 εβδομάδες (αντί για 3 φέτος) είχε πληρώσει 160€ παρόλο που του είχαμε πει να είναι συγκρατημένος.

Αλλά και η ξαδέρφη μου με κοσμοτέ και αντίστοιχη χρήση είχε πληρώσει καμιά 200άρα, αν θυμάμαι καλά.

Οι ΗΠΑ θέλουν πολλή ρέγουλα... Και εναλλακτικούς τρόπους επικοινωνίας.

 

Εκεί που συμφέρει ασυζητητεί το Passport είναι Τουρκία. Απορώ γιατί δεν παίρνουν όλοι ένα καρτοκινητό Vodafone όταν είναι να πάνε Κων/πολη. Είναι τρελλές οι χρεώσεις χωρίς Passport!! Εισερχόμενη κλήση 1.35€/λεπτό, πιο ακριβή και από τις ΗΠΑ.

 

Συμφωνώ για την Τουρκία! Πήγα πριν κάνα μήνα Ιστάνμπουλ και μίλησα χαλαράάά στις εισερχόμενες με το πάσπορτ, όποιος και να μου τηλεφώνησε απάντησα και έδωσα και... ανταπόκριση :p !

Ενώ πριν 5 χρόνια που είχα ξαναπάει και δεν ίσχυε ακόμα το πάσπορτ το είχα κλειστό συνέχεια το ελληνικό και είχα πάρει τούρκικο καρτοκινητό για να με βρίσκουν μόνο οι δικοί μου.

Link to comment
Share on other sites

Την περασμένη εβδομάδα το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο, σε σχετική ψηφοφορία στην Επιτροπή Βιομηχανίας, έδωσε την πλήρη υποστήριξη του στην πρόταση της Ευρωπαϊκής Επιτροπής για μείωση από την 1 Ιουλίου 2009 στις τιμές περιαγωγής αποστολής/λήψης SMS καθώς κινητών ευρυζωνικών συνδέσεων στην Ευρωπαϊκή Ένωση. Η Επιτροπή έχει προτείνει τις μειώσεις αυτές από τον Σεπτέμβριο του 2007 προκειμένου να διασφαλίσει το ότι κανείς Ευρωπαίος δεν θα χρειάζεται να πληρώνει περισσότερο από 0.11 ευρώ (χωρίς ΦΠΑ) για SMS σε περιαγωγή. Η πρόταση αυτή έγινε δεκτή στις 9 Μαρτίου του 2009 από την αρμόδια κοινοβουλευτική επιτροπή στα πλαίσια της νέας νομοθεσίας για την περιαγωγή.

Προς το παρόν η μέση τιμή περιαγωγής ενός SMS στην Ευρωπαϊκή Ένωση είναι 0.28 ευρώ/SMS, ενώ δεν λείπουν οι χώρες που η χρέωση φθάνει τα 0.80 ευρώ/SMS.

Η Επιτροπή του Ευρωκοινοβουλίου ψήφισε επίσης προς την κατεύθυνση λήψης μέτρων για την μείωση των χρεώσεων περιαγωγής για την λήψη/αποστολή δεδομένων στην κινητή τηλεφωνία. Προκειμένου να ανοίξει ο δρόμος για φθηνότερες χρεώσεις στον καταναλωτή, η Επιτροπή Βιομηχανίας υιοθέτησε ανώτατο όριο στην τιμή περιαγωγής (χονδρική αγορά) στα 0.5 ευρώ/megabyte. Η πρόταση της Ευρωπαϊκής Επιτροπής ήταν να τεθεί ανώτατο όριο στο 1 ευρώ/megabyte.

Eπίσης υιοθετήθηκαν μέτρα για την ενίσχυση της διαφάνειας των χρεώσεων και την ελαχιστοποίηση του κινδύνου αιφνιδιασμού του καταναλωτή από υψηλές χρεώσεις από περιαγωγή. Τέλος η Επιτροπή ψήφισε υπερ της υποχρέωσης των εταιρειών κινητής τηλεφωνίας να χρεώνουν ανα δευτερόλεπτο από το πρώτο δευτερόλεπτο της συνομιλίας αντί για το 31ο που είχε προτείνει η Ευρωπαϊκή Επιτροπή

 

http://europa.eu/rapid/pressReleasesAction.do?reference=MEMO/09/102&format=HTML&aged=0&language=EN&guiLanguage=nl

Link to comment
Share on other sites

Την αλλη εβδομαδα πεταω για Σαουδικη Αραβια και συγκεκριμενα για Qatar, ειχα ενεργοποιησει το roaming περυσι που ειχα παει Γερμανια, χρειαζεται να κανω κατι αλλο?επειδη δεν ειναι ευρωπη. θα εχω τηλεφωνο εκει η θα πρεπει να αγορασω καρτοτηλεφωνο του Καταρ?
Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

Θα παρεις στο 13830 για να το ενεργοποιησεις, ξανα, και θα τους πεις τον προορισμο σου και ημερομηνια αναχωρησης-αφιξης

Περισσοτερα http://www.vodafone.gr/portal/client/roam/roamingList.action#

http://img403.imageshack.us/img403/8225/cae7gdirjo3.jpg

http://www.hdgr.eu http://photoxstation.googlepages.com

Ο Χρόνος είναι πολύ αργός για όσους περιμένουν, πολύ γρήγορος για όσους φοβούνται, πολύ μακρύς για όσους υποφέρουν, πολύ σύντομος για όσους χαίρονται και αιώνιος για όσους αγαπούν

Link to comment
Share on other sites

εχω roaming μονιμα ενεργοποιημενο αυτο ειναι σιγουρο, το θεμα ειναι αν ισχυει και για το Καταρ επειδη ειναι εκτος Ευρωπης
Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

Αν πληρώνεις με πιστωτική τότε είσαι μόνιμα ενεργοποιημένος! :!:

Εισαι λαθος ολοι ειναι ενεργοποιημενοι αυτοματα σε Roaming ...Παλια ηταν οπως τα λες η με εγγυηση ...

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εδω και 6 χρονακια εχω vodafone cu και αυτες τις μερες προκειται να ταξιδεψω εξωτερικο....ξερει κανεις που μπορω να παρω τηλ για ενεργοποιηση του roaming??
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εδω και 6 χρονακια εχω vodafone cu και αυτες τις μερες προκειται να ταξιδεψω εξωτερικο....ξερει κανεις που μπορω να παρω τηλ για ενεργοποιηση του roaming??

Λογικά είναι ήδη ενεργοποιημένο αλλά πάρε καλού-κακού ενα τηλ στο 13830 για να είσαι σίγουρος.

Phantom Of The Opera
Link to comment
Share on other sites

λοιπον εδω και 6 χρονακια εχω vodafone cu και αυτες τις μερες προκειται να ταξιδεψω εξωτερικο....ξερει κανεις που μπορω να παρω τηλ για ενεργοποιηση του roaming??

Το

Roaming χωρίς

Διαδικασίες είναι ενεργοποιημένο για κάποιες χώρες. Αν θες όμως να πας σε κάποιο σπάνιο προώρίσμο θα χρειαστείς το πλήρες roaming που ισχύει για 140 χώρες. Σε αυτή την περίπτωση πρέπει να δώσεις πιστωτική κάρτα σε κατάστημα Vodafone.

Link to comment
Share on other sites

Oxi panta...

Για ΕΕ σιγουρα δεν χρειαζεται καμια ενεργεια....τωρα για αφρικη δεν ξερω παντως απο τον Ιουνιο που πηγα οδικως μεχρι Γερμανια και επιστροφη δεν ειχα σε καμια χωρα προβλημα επαιρνα και με επαιρναν κανονικοτατα

Link to comment
Share on other sites

Για ΕΕ σιγουρα δεν χρειαζεται καμια ενεργεια....τωρα για αφρικη δεν ξερω παντως απο τον Ιουνιο που πηγα οδικως μεχρι Γερμανια και επιστροφη δεν ειχα σε καμια χωρα προβλημα επαιρνα και με επαιρναν κανονικοτατα

 

Επιμένω. Όχι πάντα. Υπάρχουν γραμμές που και σήμερα δεν είναι ενεργοποιημένο. Απλώς πλέον στο ενεργοποιούν αμέσως σε περίπτωση που δεν το έχεις ήδη.

Link to comment
Share on other sites

Επιμένω. Όχι πάντα. Υπάρχουν γραμμές που και σήμερα δεν είναι ενεργοποιημένο. Απλώς πλέον στο ενεργοποιούν αμέσως σε περίπτωση που δεν το έχεις ήδη.

 

Ισως εχεις δικιο δεν γνωριζω κανεναν που να μην ειχε ποτε ενεργοποιημενη την περιαγωγη τοσα χρονια

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδια αυτην την βδομαδα θα παω Γερμανια για 4 μερουλες. Εχω iPhone 3G και ειμαι με συμβολαιο στην Vodafone στο προγραμμα "iPhone 500 Family super plus" ( http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=3763 ). Ειμαι το κυριο μελος και εκμεταλλευομαι το 1GB data για GPS, internet κτλ. Στην Γερμανια να υποθεσω οτι δεν μπορω να τα χρησιμοποιησω ε? Κατι ειδα για 6€/5ΜΒ και μετα η χρεωση παει στον θεο με 8€/1ΜΒ...

 

Επισης, μιλαμε δωρεαν ενδοοικογενειακα. Αυτο παλι σταματαει να ισχυει οταν ειμαι εξωτερικο ετσι?

Link to comment
Share on other sites

ουτε ομιλια ουτε internet δωρεαν θα εχεις.

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Μια και μιλάτε για roaming, θα ήθελα να σας ρωτήσω για το Vodafone Travel Pack. Φαίνεται καλό, αλλά δεν έχω καταλάβει αν περιλαμβάνει τόσο τις εξερχόμενες όσο και τις εισερχόμενες κλήσεις. Στο σχετικό σημείο γράφει:

Τα 20 λεπτά του χρόνου ομιλίας ισχύουν για χρήση σε περιαγωγή από τα δίκτυα των χωρών της Ευρωπαϊκής Ένωσης (ΕΕ) με τα οποία η Vodafone έχει συμφωνία περιαγωγής. Στα δίκτυα των χωρών της ΕΕ μπορείτε να καταναλώσετε το Vodafone Travel Pack για εξερχόμενες και εισερχόμενες κλήσεις ενώ μπορείτε να καταναλώσετε το Vodafone Travel Pack για εισερχόμενες μόνο κλήσεις από όλα τα δίκτυα των χωρών της ΕΕ.

Τι εννοεί ο ποιητής;; Αν χρεώνει και τις εισερχόμενες κλήσεις, νομίζω ότι βγαίνει ακριβότερα από το κανονικό τιμολόγιο για περιαγωγή σε χώρα της ΕΕ.

Επίσης, ποιο είναι το βήμα χρέωσης που θα εφαρμόζεται;

Link to comment
Share on other sites

Μια και μιλάτε για roaming, θα ήθελα να σας ρωτήσω για το Vodafone Travel Pack. Φαίνεται καλό, αλλά δεν έχω καταλάβει αν περιλαμβάνει τόσο τις εξερχόμενες όσο και τις εισερχόμενες κλήσεις. Στο σχετικό σημείο γράφει:

 

Τι εννοεί ο ποιητής;; Αν χρεώνει και τις εισερχόμενες κλήσεις, νομίζω ότι βγαίνει ακριβότερα από το κανονικό τιμολόγιο για περιαγωγή σε χώρα της ΕΕ.

Επίσης, ποιο είναι το βήμα χρέωσης που θα εφαρμόζεται;

 

Στα δίκτυα Vodafone καθώς επίσης και στα δίκτυα που αποτελούν επισήμως Vodafone Partners (δηλ. αυτά http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=1691) θα μπορείς να καταναλώνεις τον εν λόγω χρόνο και για εισερχόμενες και για εξερχόμενες. Σε όλα τα υπόλοιπα δίκτυα της Ε.Ε ο συγκεκριμένος χρόνος μπορεί να καταναλωθεί μόνο σε εισερχόμενες.

 

Σχετικά με τη χρεώση, γίνεται ανα δευτερόλεπτο ενώ λογικά (εφόσον δεν αναφέρει κάτι διαφορετικό στους όρους του πακέτου αυτού) για τις εισερχόμενες υπάρχει ελάχιστος χρόνος χρέωσης τα 30" ενώ για τις εξερχόμενες τα 60".

 

Το πακέτο ισχύει μόνο για καρτοκινητά. Δεν νομόζω ότι είναι ακριβότερο από το κανονικό τιμολόγιο. Φαίνεται να συμφέρει κυρίως για εξερχόμενες.

Link to comment
Share on other sites

ουτε ομιλια ουτε internet δωρεαν θα εχεις.

 

Οποτε παω απο ενα καταστημα της Vodafone και ζηταω να μου ενεργοποιησουν το πακετο με τα 6€/5ΜΒ ? Και απο ποτε ισχυει? Κατι ειδα απο 4 το πρωι αλλα εγω το θελω για Παρασκευη Σαββατο Κυριακη.

Link to comment
Share on other sites

Οποτε παω απο ενα καταστημα της Vodafone και ζηταω να μου ενεργοποιησουν το πακετο με τα 6€/5ΜΒ ? Και απο ποτε ισχυει? Κατι ειδα απο 4 το πρωι αλλα εγω το θελω για Παρασκευη Σαββατο Κυριακη.

 

Πάρε στο 13830 καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Οποτε παω απο ενα καταστημα της Vodafone και ζηταω να μου ενεργοποιησουν το πακετο με τα 6€/5ΜΒ ? Και απο ποτε ισχυει? Κατι ειδα απο 4 το πρωι αλλα εγω το θελω για Παρασκευη Σαββατο Κυριακη.

 

το προγραμμα διαρκει 24 ώρες από τις 4:00 π.μ. τοπικής ώρας της χώρας του συνεργαζόμενου δικτύου

αρα πρεπει να το ενεργοποιησεις 3 φορες. μην ξεχασεις να συνδεθεις με την vodafone γερμανιας για να εχεις αυτες τις χρεωσεις..

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Κάλεσα το 1333 για να ενεργοποιήσω το passport αλλά έχουν περάσει 3 μέρες και δεν μου ήρθε το απαντητικό sms για επιτυχή ενεργοποίηση.

Μήπως υπάρχει όριο στο υπόλοιπο χρόνου ομιλίας?

Και στα 2 νούμερα, το υπόλοιπο είναι το 1 ευρώ του αρχικού χρόνου ομιλίας που σου δίνει με την αγορά του πακέτου.

Μήπως πρέπει να κάνω μια ανανέωση τουλάχιστον?

Πρώτη φορά στα χέρια μου πιάνω vodafone!

Για τον λόγο αυτό, δεν ήξερα και δεν πρόσεξα καθόλου πως οι 3άρες κάρτες ανανέωσης είναι μόνο για CU και την πάτησα!

Αυτά τα 3 ευρώ χάνονται ή αν βάλω μια 10άρα θα προστεθούν και θα γίνουν 13?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...