Jump to content

Ερωτήσεις για roaming (περιαγωγή)


stixima
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για να κάνεις ανανέωση στην Γερμανία πρέπει

α) Να είσαι συνδεδεμένος στην Vodafone Γερμανίας

β) να καλέσεις το 1286 ή τον αριθμό που γράφει η Γερμανική κάρτα.

γ) το κόστος της υπηρεσίας είναι 1 ευρώ λέει στον τιμοκατάλογο , Η εξυπηρέτηση πελατών λέει 0,50 δεν γνωρίζω πιό από τα δύο ισχύει

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 180
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για να κάνεις ανανέωση στην Γερμανία πρέπει

α) Να είσαι συνδεδεμένος στην Vodafone Γερμανίας

β) να καλέσεις το 1286 ή τον αριθμό που γράφει η Γερμανική κάρτα.

γ) το κόστος της υπηρεσίας είναι 1 ευρώ λέει στον τιμοκατάλογο , Η εξυπηρέτηση πελατών λέει 0,50 δεν γνωρίζω πιό από τα δύο ισχύει

 

Γιατι νομίζω πως είναι το 1268?:O

Link to comment
Share on other sites

Ωραια .. πχ εχω 0 υπολοιπο... αγοραζω μια καρτα 10 ευρω της CallYa την βαζω αρα μου αφαιρουν 1 ευρω .. εχω υπολοιπο 9 ευρω για χρηση.... ξοδευω τα 5 αν μεινει υπολοιπο 4 ευρω... και ειμαι πισω Ελλαδα χανεται η μενει??
Link to comment
Share on other sites

Ωραια .. πχ εχω 0 υπολοιπο... αγοραζω μια καρτα 10 ευρω της CallYa την βαζω αρα μου αφαιρουν 1 ευρω .. εχω υπολοιπο 9 ευρω για χρηση.... ξοδευω τα 5 αν μεινει υπολοιπο 4 ευρω... και ειμαι πισω Ελλαδα χανεται η μενει??

 

μενει...:)

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παίδες help! Είμαι εδώ και μια εβδομάδα εκτός Ελλάδας και ενώ το κινητό μου μπορεί να κάνει κλήσεις, δεν μπορεί να στείλει sms, κάτι που θα προτιμούσα! Υπάρχει κάτι σαν ρύθμιση που πρέπει να κάνω; Σημειώστε ότι ενεργοποίησα και το Passport.

 

Μιλάω για συμβόλαιο πληρωμένο με πιστωτική.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεσε καμμία ρύθμιση

Απλά να μην ξεχνάς να βάζεις 0030 μπροστά από τον αριθμό που στέλνεις μήνυμα

Link to comment
Share on other sites

Το βάζω το 0030... πάλι δε λειτουργεί. Ούτε σε ελβετικά νούμερα στέλνει (στην Ελβετία είμαι).
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεσε καμμία ρύθμιση

Απλά να μην ξεχνάς να βάζεις 0030 μπροστά από τον αριθμό που στέλνεις μήνυμα

 

Δεν χρειάζεται στα μηνύματα το 0030.

 

@seventy_eight78:Δες τον αριθμό του κέντρου μηνυμάτων από τις ρυθμίσεις μηνυμάτων αν έχει μπροστά +30. Δοκίμασε επίσης να αλλάξεις δίκτυο από τις ρυθμίσεις δικτύου. Αλλιώς κάλεσε από κάποιο σταθερό το 00306944403830 και εξήγησε το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Το 0030 δε χρειάζεται στα sms, πάνε κατευθείαν στο κέντρο μηνυμάτων της Vodafone, οπότε σε ενδιαφέρει να το έχεις σωστά. Έλεγξέ το: +306942190000. Έστω και ένα ψηφίο να σου λείπει είναι λόγος να μη στείλεις sms.

 

Εάν κάνεις απάντηση ή παίρνεις τα νούμερα από τις επαφές σου, δοκίμασε να πληκτρολογήσεις εσύ τον αριθμό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι ισχύει στην Ελβετία, πάντως κι εγώ σε άλλη χώρα (Ινδονησία) δεν μπορούσα να στείλω SMS από όλες τις εταιρίες που συνδεόμουν και έτσι το είχα κλειδώσει χειροκίνητα στο ένα δίκτυο που μου έπετρεπε αποστολή. Το ποιο δίκτυο μου επέτρεπε την αποστολή το είχα βρει εμπειρικά, δοκιμάζοντας όλα τα δίκτυα.
Link to comment
Share on other sites

Ούτε με, ούτε χωρίς 0030 στέλνει. :(

 

Δοκίμασε το κέντρο μηνυμάτων όπως αναφέρθηκε και επίσης έλεγξε αν έχεις βάλει κατά λάθος φραγή στα μηνύματα(ή πες στο 13830 να το ελέγξει).

 

Στην Ελβετία πάντως δεν αντιμετώπισα πρόβλημα το καλοκαίρι με αποστολή sms και γενικά ό,τι και να χρησιμοποίησα(Ίντερνετ κλπ.)λειτουργούσε κανονικά.

 

Mε Swisscom συνδέεσαι ή με Orange?

Link to comment
Share on other sites

πρεπει κατι να μην κανεις σωστα...

 

ολα τα καρτοκινητα (Wind, Voda, Cosmo) στελνουν κανονικα SMS απο Ελβετια....δοκιμασμενο ΔΕΚ 2008...

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν άλλαξα τίποτα στο κινητό μου! Συνδέομαι με swisscom. Το άλλαξα και σε orange αλλά πάλι δε λειτούργησε.

 

Δεν έχω καρτοκινητό... έχω συμβόλαιο το οποίο έχει σίγουρα roaming, δεδομένου ότι μπορώ να πραγματοποιώ κλήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν άλλαξα τίποτα στο κινητό μου! Συνδέομαι με swisscom. Το άλλαξα και σε orange αλλά πάλι δε λειτούργησε.

 

Δεν έχω καρτοκινητό... έχω συμβόλαιο το οποίο έχει σίγουρα roaming, δεδομένου ότι μπορώ να πραγματοποιώ κλήσεις.

 

Εκτός από το να πάρεις την εξυπηρέτηση της Vodafone (και ζήτα τους αν γίνεται να σε καλέσουν αυτοί σε κάποιο ελβετικό σταθερό για να μην χρεώνεσαι) να το κοιτάξουν δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν άλλαξα τίποτα στο κινητό μου! Συνδέομαι με swisscom. Το άλλαξα και σε orange αλλά πάλι δε λειτούργησε.

Το ότι δεν άλλαξες κάτι εσύ δε σημαίνει πως δεν άλλαξε μόνο του. Δες τις ρυθμίσεις ούτως ή άλλως.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καρτοκινητό... έχω συμβόλαιο το οποίο έχει σίγουρα roaming, δεδομένου ότι μπορώ να πραγματοποιώ κλήσεις.

 

το ξερω οτι δεν εχεις καρτοκινητο...απλα σου εγραψα τι τσεκαρα εγω...:)...

 

πιθανολογω οτι το συμβολαιο με ενεργοποιημενο roaming ειναι καλυτερη κατασταση...

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά το καλοκαίρι ειχα ενεργό το roaming στο κινητό μου,τώρα χρειάζεται να ξανακάνω κάποια ενέργεια ή ισχύει ακόμα η ενεργοποίηση; παίζει ακόμα το vodafone passport?

 

και τέλος για να καλέσω απο γερμανία τι πρόθεμα βάζω; 0030 πάλι έτσι;

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

παιδιά το καλοκαίρι ειχα ενεργό το roaming στο κινητό μου,τώρα χρειάζεται να ξανακάνω κάποια ενέργεια ή ισχύει ακόμα η ενεργοποίηση; παίζει ακόμα το vodafone passport?

 

και τέλος για να καλέσω απο γερμανία τι πρόθεμα βάζω; 0030 πάλι έτσι;

 

αν θελεις να καλεσεις ελληνικο νουμερο 0030 απαραιτητως.

το vodafone passport εξακολουθει να υπαρχει

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδιά το καλοκαίρι ειχα ενεργό το roaming στο κινητό μου,τώρα χρειάζεται να ξανακάνω κάποια ενέργεια ή ισχύει ακόμα η ενεργοποίηση; παίζει ακόμα το vodafone passport?

 

και τέλος για να καλέσω απο γερμανία τι πρόθεμα βάζω; 0030 πάλι έτσι;

 

Λογικά είναι όλα ενεργοποιημένα (99.9%). Σε κάθε περίπτωση πάρε ένα τηλ. στο 13830 να το επιβεβαιώσεις. Ναι, 0030 βάζεις.

Link to comment
Share on other sites

οπότε απο το καλοκαίρι που το είχα ενεργό ισχύει το ίδιο.. 0.80 ανα κλήση ανεξαρτήτου διάρκειας + τοπική χρέωση;

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

οπότε απο το καλοκαίρι που το είχα ενεργό ισχύει το ίδιο.. 0.80 ανα κλήση ανεξαρτήτου διάρκειας + τοπική χρέωση;

 

 

Η Vodafone σας εξασφαλίζει μέσω του Vodafone Passport εθνικές χρεώσεις για να ελέγχετε τις κλήσεις που πραγματοποιείτε από το εξωτερικό. χρεώσεις ανά λεπτό πέραν του πάγιου τέλους κλήσης των 80 λεπτών/κλήση για τις Ευρωπαϊκές Χώρες ή 2,50 Ευρώ/κλήση για τα Υπόλοιπα Δίκτυα Παγκοσμίως

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ωραια μια χαρά :)

 

ευχαριστώ πολύ

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όντως υπήρχε πρόβλημα στην περίπτωσή μου. Κάποιο πρόβλημα στη σύνδεση με το τοπικό δίκτυο και δεν είχα ολοκληρωμένο το προφίλ των διαθέσιμων υπηρεσιών. Έτσι μου είπαν τουλάχιστον!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...