Jump to content

Ερωτήσεις για roaming (περιαγωγή)


stixima
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θά'ταν σωστός ο συλλογισμός σου,αν δεν είχα κινητό απ'τα 12 κι αν δεν ταξίδευα επίσης για διακοπούλες στην Ευρώπη απ'τα 2 μου.Οπότε,γνωρίζω πολύ καλά πόσο απαγορευτική ήταν η χρήση περιαγωγής.Εσύ όμως δε λες να καταλάβεις ότι τα πακέτα passport και europe data συμφέρουν αν χρησιμοποιείς το κινητό σου πολύ!Τα πακέτα αυτα δεν αποτελούν τις βασικές χρεώσεις περιαγωγής,οπότε,ναι,θα πεις ευχαριστώ που στα προσφέρουν,πέραν των βασικών χρεώσεων περιαγωγής που τέθηκαν σε ισχύ σύμφωνα με τις προσταγές της ευρωπαϊκής ένωσης.Οπότε,ξεκαθάρισε πρώτα σε τι απ'όλα αναφέρεσαι και άσε τα σχόλια για τις ηλικίες...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 180
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

το 98...που τα παγια ηταν φωτια και οι συσκευες επισης...εσυ ησουν 12 και ειχες κινητο και το χρησιμοποιουσες και με roaming στα ταξιδακια σου στο εξωτερικο. οκ! το αφηνω εδω :)

 

κατα τα αλλα...δεν ειμαι με καμια vodafone (παρολα τα 11+ χρονια που την εχω), wind, cosmote και οτι αλλο υπαρχει η θα υπαρξει. ειμαι με την τσεπη μου. οποτε ευχαριστω θα πω σε εκεινον θα μου δωσει αυτο που με συμφερει καλυτερα..και ουτε καν θα το πω, θα το δειξω εμπρακτα ;)

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Συμφορουμίτες χρειάζομαι τα φώτα σας.:O Η αδερφή μου πρόκειται να μετακομίσει Νέα Υόρκη. Θα μπορώ να την καλώ από Ελλάδα από κινητό? Χρειάζεται κάποια ειδική ρύθμιση πέραν του roaming που ισχύει για τις χώρες της ευρωζώνης? Επιπλέον,τι χρεώσεις παίζουν στο περίπου και αν θα είναι και για μένα και για την αδερφή μου η χρέωση αν την καλώ?Ευχατιστω!:)
Link to comment
Share on other sites

Συμφορουμίτες χρειάζομαι τα φώτα σας.:O Η αδερφή μου πρόκειται να μετακομίσει Νέα Υόρκη. Θα μπορώ να την καλώ από Ελλάδα από κινητό? Χρειάζεται κάποια ειδική ρύθμιση πέραν του roaming που ισχύει για τις χώρες της ευρωζώνης? Επιπλέον,τι χρεώσεις παίζουν στο περίπου και αν θα είναι και για μένα και για την αδερφή μου η χρέωση αν την καλώ?Ευχατιστω!:)

Θα μπορείς να την καλείς κανονικά από εδώ.Αν στη Νέα Υόρκη κρατήσει τον αριθμό που είχε στην Ελλάδα,όταν θα την καλείς θα χρεώνεσαι και εσύ και αυτή.Δεν χρειάζεται να κάνεις κάποια ρύθμιση για να την παίρνεις τηλέφωνο.:)

Link to comment
Share on other sites

Συμφορουμίτες χρειάζομαι τα φώτα σας.:O Η αδερφή μου πρόκειται να μετακομίσει Νέα Υόρκη. Θα μπορώ να την καλώ από Ελλάδα από κινητό? Χρειάζεται κάποια ειδική ρύθμιση πέραν του roaming που ισχύει για τις χώρες της ευρωζώνης? Επιπλέον,τι χρεώσεις παίζουν στο περίπου και αν θα είναι και για μένα και για την αδερφή μου η χρέωση αν την καλώ?Ευχατιστω!:)

 

Να την παιρνεις απο σταθερο που εχει δωρεαν απεριοριστα σε Αμερικη (σε σταθερα) αλλιως κανα Skype για πολυ χαμηλες τιμες σε κινητα. Τωρα αν ψαχτεις ισως βρεις και για απεριοριστα δωρεαν για Αμερικη αλλα δεν ξερω να σε πω σιγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Να την παιρνεις απο σταθερο που εχει δωρεαν απεριοριστα σε Αμερικη (σε σταθερα) αλλιως κανα Skype για πολυ χαμηλες τιμες σε κινητα. Τωρα αν ψαχτεις ισως βρεις και για απεριοριστα δωρεαν για Αμερικη αλλα δεν ξερω να σε πω σιγουρα.

 

Για Αμερική οι απεριόριστες δωρεάν κλήσεις ισχύουν και για κινητά (λόγω του ότι στις ΗΠΑ η αριθμοδότηση είναι κοινή για σταθερούς και κινητούς παρόχους, με πιο απλά λόγια δεν ξέρεις αν ένα νούμερο είναι κινητό ή σταθερό αλλά μόνο τη περιοχή στην οποία ενεργοποιήθηκε). Αυτό ισχύει σε όλες τις εταιρείες (ΟΤΕ, forthnet, hol, tellas, on κ.τ.λ) που δίνουν δωρεάν κλήσεις για ΗΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα η αδερφή μου ήταν 4 χρόνια στη Νέα Υόρκη.

 

-Η vodafone λειτουργεί αλλά δεν συμφέρει.

Μιλάμε για τρελές χρεώσεις, είναι μόνο για τις πρώτες μέρες και για περίπτωση ανάγκης.

Εσύ από Ελλάδα θα πληρώνεις σύμφωνα με το πρόγραμμα σου αλλά εκείνη σε περιαγωγή θα πληρώνει με το passport 2,5€ ανά κλήση ως 60'.

Αυτό είναι καλό αν θέλετε να πείτε όλα σας τα νέα σε μια κλήση αλλά όπως καταλαβαίνεις δεν συμφέρει για πολλές σύντομες κλήσεις.

Και οι dropped calls μπορεί να είναι συχνές.

 

-Προφανώς θα πάρει η αδερφή σου ένα αμερικάνικο κινητό. Να πάρει όποιο έχει καλύτερο σήμα εκεί που θα μένει και θα κινείται. Να το ψάξει καλά αυτό με το σήμα γιατί η αδερφή μου άλλαξε εταιρεία γιατί η πρώτη (ΑΤ&Τ) δεν έπιανε καθόλου μέσα στο δωμάτιο της -ενώ γενικότερα είχε το καλύτερο σήμα στην πόλη!

Να ξέρετε ακόμα ότι το στάνταρ είναι ότι θα πληρώνει κι εκείνη για τις εισερχόμενες κλήσεις καθώς και για τα εισερχόμενα SMS.

 

-Τα σταθερά είναι πιο δύσχρηστα για φοιτητές σε εστίες ή με συγκατοίκους, αλλά εξαρτάται που θα μένει, μπορεί και να την βολεύει να βάλει ένα.

 

-Εμείς καλούσαμε την αδερφή μου στο αμερικάνικο κινητό της μέσω Χρονοκάρτας ΟΤΕ (που έχει συχνά προσφορές, όπως και τώρα

http://oteshop.ote.gr/storefront/-/k-internet/-/cos_cat_001-cos_subcat_002-cos_subcat_002002-p1.html)

ή μέσω Viva.gr.

 

-Πριν 2 μήνες που το έψαξα ΔΕΝ δίνανε απεριόριστες προς κινητά στις ΗΠΑ όλοι οι εναλλακτικοί. Η hol πχ δεν έδινε από όσο διάβασα στους όρους χρήσης, παρά τις σχετικές προφορικές επιβεβαιώσεις πωλητών της!

 

-Skype και τα σχετικά δεν το έψαξα ποτέ, γιατί ο πατέρας μου δεν θα μπορούσε να το χρησιμοποιήσει καθότι άσχετος από υπολογιστές, οπότε δεν μας βόλευε. Αλλά όλοι λένε ότι αυτό συμφέρει περισσότερο από όλα.

 

-Τέλος να αναφέρω κάτι που χτες πρόσεξα στο Vodafone International

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=2401

Δίνει 0,102€ το λεπτό προς κινητά και σταθερά ΗΠΑ!

Link to comment
Share on other sites

Σας υπερευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις! Οπότε, σε κάθε περίπτωση που καλώ την αδερφή μου Νέα Υόρκη θα χρεώνεται και αυτή εκτός κι αν βρω κάποια προσφορά με απεριόριστες κλήσεις προς Αμερική όπου έτσι κι αλλιώς δε γίνεται διάκριση κινητών και σταθερών...Το 'πιασα?
Link to comment
Share on other sites

Δεν το έπιασε καλά

Η αδελφή σου θα χρεώνεται έτσι και αλλιώς αν την καλείς σε Αμερικάνικο Κινητό

Η μόνη λύση να μην χρεωθεί είναι να έχει Αμερικάνικο ΣΤΑΘΕΡΟ .

Το θέμα είναι να μην χρεώνεσε εσύ.

Άρα θέλεις κάπιο πρόγραμμα σε εναλακτικό ή πρόγραμμα ΟΤΕ διότι και ο ΟΤΕ δίνει απεριόριστα για πολλές χώρες αλλά με 6 εύρώ τον μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Να σας γράψω τι έγινε με την περιαγωγή της Vodafone στην Ινδονησία;

 

Πήγα σε περιοχές της Ιάβας, στη Τζακάρτα και στην Γιογκιακάρτα (ή Τζοτζα απλούστερα :lol:).

Η Vodafone μου είχε πει ότι τα συνεργαζόμενα δίκτυα είναι η Indosat, η Excelcom και η Telkomsel.

Στην Indosat δεν μπόρεσα ποτέ να συνδεθώ.

Στην Telkomsel υπήρχαν προβλήματα, σίγουρα με τα καρτοκινητά πιθανόν και με το συμβόλαιο (δεν θυμάμαι ακριβώς): δεν δεχόμασταν εισερχόμενες κλήσεις ούτε μπορούσαμε να στείλουμε sms, ούτε ενημερωνόμασταν για χαμένες κλήσεις.

Μόνο στην Excelcom δούλεψαν όλα καλά.

Α, και στο συμβόλαιο μου έστειλαν sms από την Excelcom ότι μου παρέχουν τον τάδε (+628190577...) αριθμό για να δέχομαι δωρεάν εισερχόμενες και sms! Δεν το χρησιμοποίησα όμως για να σας επιβεβαιώσω ότι λειτουργεί καλά.

 

Όχι ότι κάναμε και καμιά μεγάλη χρήση, 1 εισερχόμενη απαντημένη και καμιά 30αριά sms προς Ελλάδα σε 14 μέρες.

 

Και για τα τοπικά πήραμε ινδονησιακό καρτοκινητό.

 

Αυτά, θα πάρω και τη βόντα να τους τα πω....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Η δικια μου εμπειρια με την Vodafone.

Πληρωνω τον λογαριασμο του κινητου με Diners-Vodafone.Εχω ενεργοποιησει το Vodafone-Passport.Εχω τηλεφωνησει στην εξυπηρετηση πελατων για σιγουρια οτι ολα θα ειναι ΟΚ στο εξωτερικο.

Φτανω στη Μαδριτη και δεν εχω roaming!!!!!

Με το κινητο Wind της γυναικας μου που εχει κανονικα περιαγωγη τηλεφωνω Ελλαδα,και μετα απο 4 ωρες εχω και εγω περιαγωγη.

Αυτα τα ολιγα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

γεια σας.

 

προκετιαι την τριτη να φυγω για ιταλια με καραβι και να ταξδεψω προς Αυστρια , Τσεχια, Ολλανδια και μετα Γερμανια οδηκος.

το προβλημα ειναι το roaming. υπαρχει καποια καρτα που μπορω να αγορασω οταν φθασω ιταλια και να εχω ποιο φθηνα sms? βασικα θα επικοινωνω με τους δικους μου μεσω sms. τι μπορω να κανω για να μην πληρωσω ακριβα στο τελος της ημερας?

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Εαν είναι μόνο για τη διάρκεια του ταξιδιού ή για λίγες μέρες δεν σε συμφέρει να παίρνεις καρτοκινητό των εκάστοτε χωρών. Διάβασε στη σελίδα της εταιρείας για το passport.

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

γεια σας.

 

προκετιαι την τριτη να φυγω για ιταλια με καραβι και να ταξδεψω προς Αυστρια , Τσεχια, Ολλανδια και μετα Γερμανια οδηκος.

το προβλημα ειναι το roaming. υπαρχει καποια καρτα που μπορω να αγορασω οταν φθασω ιταλια και να εχω ποιο φθηνα sms? βασικα θα επικοινωνω με τους δικους μου μεσω sms. τι μπορω να κανω για να μην πληρωσω ακριβα στο τελος της ημερας?

ευχαριστω!

 

παρε momad....ο χρονος που βαζεις μεσα διπλασιαζεται...ετσι οταν θα εισαι στο εξωτερικο θα μιλας με τις μισες χρεωσεις της ευρωταριφας ;)

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας.

 

προκετιαι την τριτη να φυγω για ιταλια με καραβι και να ταξδεψω προς Αυστρια , Τσεχια, Ολλανδια και μετα Γερμανια οδηκος.

το προβλημα ειναι το roaming. υπαρχει καποια καρτα που μπορω να αγορασω οταν φθασω ιταλια και να εχω ποιο φθηνα sms? βασικα θα επικοινωνω με τους δικους μου μεσω sms. τι μπορω να κανω για να μην πληρωσω ακριβα στο τελος της ημερας?

ευχαριστω!

 

Είτε καρτοκινητό έχεις είτε συμβόλαιο με το Vf Passport θα βρεις την ησυχία σου... ειδικά για εισερχόμενες κλησεις και μηνύματα...:)

[sIGPIC][/sIGPIC]Σοφός δεν είναι μόνο αυτός που ξέρει πολλά αλλά αυτός που ξέρει που να βρει τα υπόλοιπα Bacon
Link to comment
Share on other sites

Είτε καρτοκινητό έχεις είτε συμβόλαιο με το Vf Passport θα βρεις την ησυχία σου... ειδικά για εισερχόμενες κλησεις και μηνύματα...:)

 

μολις επεστρεψα απο ιταλια και εχω να πω οτι θα βρεις την πληρη ησυχια σου :)

φευγωντας πριν απο 15 ημερες εκανα και στα 2 κινητα vodafon (επαγγελματικο κ προσωπικο) ενεργοποιηση ροαμινγκ.

και στα 2 ελαβα sms ενεργοποιησης και εφυγα ησυχος οτι ολα ειναι οκ.

μεγα λαθος..... το επαγγελματικο κινητο δεν δουλεψε ποτε και το προσωπικο κινητο δουλεψε μονο με vodafon it και αυτο κατα διαστηματα, οταν προσπαθουσε να συνδεθει σε αλλα δικτυα ετρωγε πορτα :cry:

η φιλη μαζι μου που ειχε cosmote δεν εμεινε ποτε χωρις συνδεση περνωντας απλα απο δικτυο σε δικτυο, ετσι απλα.......................

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς θα υπήρχε κάποιο πρόβλημα με κάτι.Δε σημαίνει ότι αυτό είναι γενικότερο.Κανονικά συνδέονται τα τηλέφωνα στα ξένα δίκτυα.
Link to comment
Share on other sites

Θα είχες κλειδώσει τη συσκευή στα δίκτυα της κάρτας σιμ ή θα είχες βάλει χειροκίνητα το ιταλικό βόνταφον. Όταν έχεις ενεργοποιημένη την περιαγωγή μπορείς να συνδεθείς σε όλα τα δίκτυα της χώρας με τα οποία έχει συνάψει σχετική συμφωνία η εταιρεία.

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Θα είχες κλειδώσει τη συσκευή στα δίκτυα της κάρτας σιμ ή θα είχες βάλει χειροκίνητα το ιταλικό βόνταφον. Όταν έχεις ενεργοποιημένη την περιαγωγή μπορείς να συνδεθείς σε όλα τα δίκτυα της χώρας με τα οποία έχει συνάψει σχετική συμφωνία η εταιρεία.

οι συσκευες ηταν στο αυτοματο και οι δυο, επισης η μια sim δουλευε και στα δυο κινητα σε vodafon it (στα αλλα δικτυα εκανε συνδεση αλλα με διακοπες και πολλα προβληματα) η αλλη sim δεν δουλεψε σε κανενα κινητο.

Link to comment
Share on other sites

οι συσκευες ηταν στο αυτοματο και οι δυο, επισης η μια sim δουλευε και στα δυο κινητα σε vodafon it (στα αλλα δικτυα εκανε συνδεση αλλα με διακοπες και πολλα προβληματα) η αλλη sim δεν δουλεψε σε κανενα κινητο.

 

Λογικά θα υπήρχε κάποιο προσωρινό πρόβλημα. Όποτε έχω ταξιδέψει στο εξωτερικό, ακόμα και πρόσφατα (συμπεριλαμβανομένης της Ιταλίας) ποτέ δεν είχα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα υπήρχε κάποιο προσωρινό πρόβλημα. Όποτε έχω ταξιδέψει στο εξωτερικό, ακόμα και πρόσφατα (συμπεριλαμβανομένης της Ιταλίας) ποτέ δεν είχα πρόβλημα.

 

ακομη δεν μιλησα με vodafon για να δω τι προβλημα υπηρξε παντως επι 15 ημερες δεν ειχα κινητο και ευτυχως που ειχα παρει μαζι και το δευτερο και μπορεσα να μιλησω με αρκετους πελατες μου.

καθοτι ειμαι πολλα χρονια στην vodafon δεν περιμενα οτι θα παθω κατι τετοιο με δεδομενο οτι και το δευτερο κινητο οταν συνδεοταν σε αλλα δικτυα (εκτος απο vodafon it) ειχε διακοπες η δυσκολια στην κληση η εχανε το σημα κτλ.....

ολα αυτα την στιγμη που το κινητο cosmote της φιλης μου ηταν αψογο τοσο σε σταθερο μερος οσο και μεσα στο αυτοκινητο, σε βουνα, και σε οσα αλλα δυσκολα μερη βρεθηκαμε.

Link to comment
Share on other sites

Σε roaming δεν εχει καμμία απολύτως σημασία αν ανήκεις στην cosmote ή στην Vodafone ή στην WIND.

Σημασία έχει μόνο σε πιο δίκτυο συνδέεσαι

Για αυτόν ακριβώς τον λόγο είμαι απόλυτα επιφυλακτικός σε όσα γράφετε .

Link to comment
Share on other sites

Δεδομένου οτι είχες δύο διαφορετικού είδους προβλήματα με κάνει να υποψιάζομαι τη συσκευή σου. Οι διακοπές στην ομιλία και το προβληματικό σήμα έχουν σχέση με το δίκτυο που έχει συνδεθεί η συσκευή και δεν έχει σημασία εαν είσαι με περιαγωγή από βόνταφον ή κοσμοτέ.

Καλό είναι πάντως να μιλήσεις με την εξ. πελατών μήπως βρεθεί εξήγηση για το όλο συμβάν. Σίγουρα δε ήταν μεμονωμένο.

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

ακομη δεν μιλησα με vodafon για να δω τι προβλημα υπηρξε παντως επι 15 ημερες δεν ειχα κινητο και ευτυχως που ειχα παρει μαζι και το δευτερο και μπορεσα να μιλησω με αρκετους πελατες μου.

καθοτι ειμαι πολλα χρονια στην vodafon δεν περιμενα οτι θα παθω κατι τετοιο με δεδομενο οτι και το δευτερο κινητο οταν συνδεοταν σε αλλα δικτυα (εκτος απο vodafon it) ειχε διακοπες η δυσκολια στην κληση η εχανε το σημα κτλ.....

ολα αυτα την στιγμη που το κινητο cosmote της φιλης μου ηταν αψογο τοσο σε σταθερο μερος οσο και μεσα στο αυτοκινητο, σε βουνα, και σε οσα αλλα δυσκολα μερη βρεθηκαμε.

Εχω κάνει άπειρα ταξίδια στο εξωτερικό (λόγω δουλειάς) και ταξιδεύω γενικώς Ευρώπη πολύ συχνά. ΠΟΤΕ δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα, όπως επίσης και κανενας συνάδελφος δεν είχε ποτέ πρόβλημα. Κάτι παίζει με την συσκευή σου ή με την κάρτα SIM. Ψάξτο για να μην έχεις τέτοιου είδους προβλήματα στο μέλλον.

Phantom Of The Opera
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση ... Εστω ενας με vodafone παει Γερμανια για λιγες μερες... αν κανει ανανεωση χρονου με τις καρτες τις CallYa (vodafone.de) πχ 10 ευρω αυτα χανονται αν δεν τα ξοδεψω και γυρισω Ελλαδα?? Και πως γινεται η ανανεωση χρονου με καρτες CallYa σε καρτοκινητο δικο μας ?? ευχαριστω:!:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...