Jump to content

Άνδρες: μπαμπάδες ή όχι


mondo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στην κοινωνία μας επικρατεί γενικότερα η γνώμη πως οι συντριπτική πλειοψηφία των γυναικών τρελένεται να γίνει μαμά (έστω κι αν το καθυστερούν πολλές για διάφορους λόγους), ενώ οι άνδρες δεν είναι και τόσο ενθουσιώδεις. Είναι μύθος ή πραγματικότητα;

Εγώ νομίζω πως την κρίσιμη στιγμή γίνονται πιο χαζομπαμπάδες. Θα με ενδιέφερε όμως η γνώμη σας και κυρίως η άποψη των ανδρών κατά πόσο θα ξεκινούσαν ένα γάμο με μια γυναίκα που πραγματικά αγαπούν, αν αυτή δεν ήθελε να κάνει παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

αν και γυναικα μπορω να απαντησω;;;

πιστευω πως εκτος του χορου ο καθενας μπορει να τραγουδα διαφορετικους σκοπους.με απλα λογια μπορει καποιος να λεει πως σε δεδομενη κατασταση θα αντιδρασει με εναν συγκεκριμενο τροπο και οταν ερθει η στιγμη να αντιδρασει εντελως διαφορετικα.

στο ερωτημα που θετεις "κατά πόσο θα ξεκινούσαν ένα γάμο με μια γυναίκα που πραγματικά αγαπούν, αν αυτή δεν ήθελε να κάνει παιδιά" δεν εχω σιγουρη απαντηση.υποθετω πως λιγοι ειναι οι αντρες που ενω ειναι ωριμοι να παντρευτουν μια γυναικα,δεν θελουν παιδια.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

an kai den uparxei kapia epishmh apanthsh apo episthmonikh ereuna(nomizw)

san antras tha elega oti exeis dikio!

h guneka theoro oti apo thn fush ths exei to mhtriko enstikto pou arxizei kai ths xthpaei thn porta apo kapia fash ths zwhs ths kai meta!

ston antra ta pragmata einai allios.h eisai ths oikogenias kai to thes h oxi...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεδομένου ότι λατρεύω τα παιδιά (δεν έχω), δεν θα έκανα γάμο με κοπέλα που δεν ήθελε παιδιά...να κάθομαι, εκ των υστερών, να την παρακαλάω για ένα παιδί, δεν υπήρχε περίπτωση.

..απλά και ξεκάθαρα.;)

http://new.koolart.co.uk/catalog/images/1822.jpg

http://www.msprotege.com/vbb225/images/smilies/drive.gif

My love for you insatiable, not superficial

You 'LL never waLk aLone!

Link to comment
Share on other sites

κ εμενα μου αρεσουν αρκετα τα παιδακια κ φανταζομαι πως θα γινω ενας κλασσικος χαζομπαμπας οποτε δυσκολα θα ημουν με μια γυναικα που δεν θα ηθελε καποια στιγμη να κανει παιδια.;)
Link to comment
Share on other sites

ναι φυσικα και θελω παιδια,απλα θα προσπαθησω να τα αποκτησω οταν ειμαι σχετικα οικονομικα ευρωστος για να τα συντηρω χωρις προβλημα,καλα προβλεπεται να μην τα αποχωριζομαι απο κοντα μου

Όσοι θυσιάζουν στοιχειώδεις ελευθερίες για λίγη ασφάλεια, δεν αξίζουν ούτε ελευθερία ούτε ασφάλεια.

Μη πάντα επίστασθαι προθύμεο, μη πάντων αμαθής γένη.

Link to comment
Share on other sites

Τί σημαίνει "γυναίκα που δεν θέλει να κάνει παιδιά".

 

Νομίζω είναι ελαχιστότατοι οι άνθρωποι (είτε άντρες, είτε γυναίκες) που αποκλείουν από την αρχή το ενδεχόμενο να θελήσουν, σε κάποια φάση της ζωής τους, να κάνουν παιδιά. Οπότε δε νομίζω ότι αξίζει να συζητάμε για κάτι τέτοιο.

 

Είναι διαφορετικό δύο άνθρωποι να διαφωνούν στο timing της γέννησης των παιδιών, και άλλο να λες "δεν θέλω να κάνω ποτέ παιδιά"...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω στον περίγυρό μου αρκετούς άνδρες (παντρεμένους ή όχι) που έχουν αποφασίσει πως δε θέλουν παιδιά. Το κοινό τους χαρακτηριστικό είναι ότι είναι όλοι τους πάνω από 30, 35 ετών.

 

Μήπως το μυστικό είναι η ηλικία; Φεύγει ο νεανικός ενθουσιασμός, το σκέφτονται πιο λογικά και παίρνουν την απόφαση να ακολουθήσουν τις πραγματικές τους ανάγκες και επιθυμίες, έστω και αν σύγκρουστούν με το κύριο ρεύμα της κοινωνίας.

Link to comment
Share on other sites

To "πρόβλημα" σε αυτό το δίλλημα, είναι ότι είναι σχεδόν αδύνατο να κρίνει/ζυγίσει κάποιος τη μία ή την άλλη κατάσταση, αν δεν τη ζήσει.

 

Εννοώ πως πάντα έλεγα (και πραγματικά πίστευα) πως δεν θέλω παιδιά. Δεν μπορούσα να με φανταστώ σε αυτό το ρόλο. Συν άλλους πρωτεύοντες και δευτερεύοντες λόγους που με έκαναν να το πιστεύω αυτό.

 

Σήμερα έχω ένα 6χρονο μούτρο που μου σπάει τα νεύρα, μου κάνει νάζια, μου δείχνει αγάπη όποτε γουστάρει και μου κάνει κόνξες όποτε τη βολεύει.

Με ενθουσιάζει και με τσαντίζει. Με αναζωογονεί και με εξαντλεί.

Πάνω-κάτω σαν τον έρωτα δηλαδή :p

 

Θα ακουστεί λίγο περίεργο αυτό που θα πω, αλλά νομίζω πως θα μπορούσα να ζήσω χωρίς παιδί. Οπότε ναι, θα δεχόμουν να είμαι με κάποια που δεν θέλει παιδιά.

Θα μου ταίριαζε μια ζωή ανέμελη χωρίς ευθύνες, μιας και ξέρω πως είμαι δύσκολος άνθρωπος στη συνύπαρξη.

 

Αλλά δεν το αλλάζω με τίποτα τώρα που υπάρχει η μικρή στη ζωή μου. Είναι ένα συναίσθημα που ΔΕΝ γίνεται να το κατανοήσεις αν δεν το νιώσεις.

L' enfer c' est les autres
Link to comment
Share on other sites

Φεύγει ο νεανικός ενθουσιασμός, το σκέφτονται πιο λογικά και παίρνουν την απόφαση να ακολουθήσουν τις πραγματικές τους ανάγκες και επιθυμίες, έστω και αν σύγκρουστούν με το κύριο ρεύμα της κοινωνίας.

 

Και ποίες είναι λοιπόν αυτές οι πραγματικές ανάγκες όλων αυτών των επαναστατών που δεν παραλογίζονται όπως θα τους επέβαλε η κοινωνία;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω στον περίγυρό μου αρκετούς άνδρες (παντρεμένους ή όχι) που έχουν αποφασίσει πως δε θέλουν παιδιά. Το κοινό τους χαρακτηριστικό είναι ότι είναι όλοι τους πάνω από 30, 35 ετών.

 

Μήπως το μυστικό είναι η ηλικία; Φεύγει ο νεανικός ενθουσιασμός, το σκέφτονται πιο λογικά και παίρνουν την απόφαση να ακολουθήσουν τις πραγματικές τους ανάγκες και επιθυμίες, έστω και αν σύγκρουστούν με το κύριο ρεύμα της κοινωνίας.

 

Τι λέμε τώρα?ότι το να κάνεις παιδιά είναι κοινωνικό ρεύμα και οι άτεκνοι θεωρούν εαυτούς - ή θεωρούνται από τους υπόλοιπους- αντικομφορμιστές???

Εντάξει μην τρελαθούμε κιόλας...η τεκνοποίηση και το μεγάλωμα παιδιών ως πράξεις σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να θεωρηθεί κοινωνικό κατεστημένο ή "κίνημα" και η ατεκνία επανάσταση και αντίδραση.

Κατανοητό είναι να υπάρχουν άνθρωποι που δε θέλουν παιδιά και σίγουρα υπάρχουν ψυχοκοινωνικές αιτίες για αυτό. Θεωρώ όμως ότι αποτελούν μειοψηφία όσοι δε θέλουν και δε θα θελήσουν ποτέ να κάνουν παιδιά.

Πάντως, σε προσωπικό επίπεδο, έχοντας άντρες-φίλους που πλησιάζουν ή έχουν περάσει τα τριάντα κανείς μα κανείς δεν αποκλείει το ενδεχόμενο να γίνει πατέρας κάποια στιγμή.

[sIGPIC][/sIGPIC]"If I had a dollar bill for every time I've been wrong, I'd be a self-made millionaire"
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω εγω παντως θα ειμαι χαζομπαμπας με σφραγιδα πανω μου

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ηδη εχω βρει ονοματα για τις δυο κοριτσαρες με ξανθα κατσαρα μαλλια και πρασινα ματια που θα κανω,οταν παντρευτω!
images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Γιατί, πρέπει να είσαι παντρεμένος για να κάνεις παιδιά...;
http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

παιδια,εγω εδω και δυο χρονια εχω χασει την μπαλα με τον γιο μου...ειναι γεγονος οτι και εγω και η γυναικα μου θελαμε γρηγορα να κανουμε παιδι οποτε μετα το γαμο ηταν δεδομενο οτι παμε για μωρο..οταν γεννηθηκε ημουν 29 και η γυναικα μου 26...

απο τοτε, ειναι ο,τι ποιο σημαντικο πραγμα εχουμε στη ζωη μας...

για τους επιφυλακτικους, να πω οτι τα συναισθηματα που θα νιωσουν θα ειναι πρωτογνωρα και το χειροτερο ειναι οτι οσο περναει ο καιρος το πραγμα χειροτερευει ;)

θελω να ειμαι συνεχεια μαζι του...

αν λοιπον, το οικονομικο δεν ειναι θεμα (γιατι μαζι με τη χαρα, σου δημιουργειται και ενα τ ε ρ α σ τ ι ο συναισθημα ευθυνης), πιστευω ολοι καποια στιγμη πρεπει να προχωρησουν στο επομενο επιπεδο...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου αρέσουν τα παιδιά και όταν έρθει η στιγμή θα ήθελα να αποκτήσω περισσότερα απο ένα. Είμαι μικρός ακόμα όμως για τέτοιες ευθύνες κι έτσι δε βιάζομαι.
Link to comment
Share on other sites

μερικές φορές ταξιδεύει το μυαλό μου ότι θα εχω ένα δικό μου αξιολατρευτο παιδάκι! (σορυ που το παρουσίασα σαν κουταβακι :ρ) πάντως οι άνδρες γίνονται μερικοί χαζόμπαμπάδες αλλά ρε είναι τόσο γλυκες χιχι. πιστεύω θα είναι ωραίο να βλέπω το παιδί μαζί με τον πατέρα του :happy:
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μπορουσε ναι.Αν δεν ηθελε οχι.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2681837#post2681837

Oδηγος flashing για το Motorola A1200 (MING) ή πως να τρεχει επιπλεον εφαρμογες (εκτος απο τις Java που τρεχει ετσι κι' αλλιως)

Επιπλεον οδηγος για να φτιαξετε το δικο σας firmware

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...