Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia (I900)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστω φιλε dalton114

Μαρεσει που επικοινωνησα με ολους αλλα κανενας δεν ηξερε να μου δωσει μια απαντηση...

Ολοι μου ελεγαν πως επρεπε να την εμφανιζει μεσα στο μην....

Και ηταν το μονο που δεν ειχα κανει...

Σε ευχαριστω ξανα

~~~ Νίκος
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ευχαριστω φιλε dalton114

Μαρεσει που επικοινωνησα με ολους αλλα κανενας δεν ηξερε να μου δωσει μια απαντηση...

Ολοι μου ελεγαν πως επρεπε να την εμφανιζει μεσα στο μην....

Και ηταν το μονο που δεν ειχα κανει...

Σε ευχαριστω ξανα

 

γι αυτο ειμαστε εδω αν δεν ξερει ενας μηπως ξερεις καποιος αλλος ευχαριστηση σου φιλε

Link to comment
Share on other sites

παιδια..επειδη θελω να αγορασω ενα omnia στα 16gb που εχω βρει σε καλη τιμη... μπορειτε να μου πειτε τι να προσεξω σε αυτο;

 

επισης...μερικα πραγματακια...το wifi του δουλευει ενταξει (εχω διαβασει οτι καποιες φορες δυσκολευεται); το gps του; απο μνημη διαθεσιμη πως τα παει; το λεω επειδη τα 128 ram που εχει μου φαινονται σχετικα λιγα...την παλευει με αυτα και με προγραμματακια φορτωμενο (ειδικα προγραμματα πλοηγησης, αν και θα χρησιμοποιειται μονο σαν εφεδρικο gps..αλλα να ειναι ενα αξιοπιστο backup κι οχι σαν το wm κινητο που εχω τωρα). γενικα επισης...ειναι αργο (και με βαση την 128); εχει ξαδερφος μου το 8gb και μου ειχε φανει καλο οταν το ειχε πρωτοπαρει (δεν το ειχε φορτωσει ακομα με προγραμματα)...εκτοτε δεν ξαναασχοληθηκα και τωρα που εκατσε η περιπτωση εκεινος λειπει εξωτερικο και δεν μπορω να περασω το δικο του απο ενα crash test...οποτε η οποια βοηθεια θα ειναι καλοδεχουμενη και υπερπολυτιμη!

 

ευχαριστω εκ των προτερων!!

 

 

To wifi οντως δεν ειναι και το δυνατο του σημειο κυριως λογω σχετικα ασθενους δεκτη,αλλα διορθωνεται με αλλαγη ραδιο.

το gps του εμενα με εχει ικανοποιησει απολυτα,ακομα και σε δυσκολες περιοχες,σε καθε περοπτωση.

Προβληματα μνημης ποτε δεν ειχα και ενω το εχω φορτωσει αρκετα παει σφαιρα..

tsak8 - Χρήστος

LG G6 / LG G Pad 8,3"

Link to comment
Share on other sites

To wifi οντως δεν ειναι και το δυνατο του σημειο κυριως λογω σχετικα ασθενους δεκτη,αλλα διορθωνεται με αλλαγη ραδιο.

το gps του εμενα με εχει ικανοποιησει απολυτα,ακομα και σε δυσκολες περιοχες,σε καθε περοπτωση.

Προβληματα μνημης ποτε δεν ειχα και ενω το εχω φορτωσει αρκετα παει σφαιρα..

 

σε ευχαριστω για την απαντηση φιλε μου :)

 

η αληθεια ειναι οτι το εχω απο χτες στα χερια μου (το 16αρι πηρα...σε παρα πολυ καλη τιμη!) και εχω ηδη διαβασει αρκετα σε 2 σχετικα ελληνικα forums για omnia και σιγα σιγα ετοιμαζομαι να του περασω αλλες rom κτλ. επισης εχω ηδη παραγγειλει καινουριο digitizer να του αλλαξω για να βελτιωθει η αποκριση της οθονης :)

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα τα ακουστικα...Εγω εχω απο αλλο σαμσουνγκ τα αυθεντικα της εταιριας, αλλα οχι σαν αυτα που εχει μεσα το Ομνια...ξερετε τα κλασσικα. Με αυτα εχω παρατηρησει οτι δεν πιανει καθολου καλα το ραδιο...Ισχυει το ιδιο και για τα αυθεντικα ομνια ακουστικα?Γιατί αλλιως ή δεν δουλευουν τα ακουστικα επειδη ειναι αλλη εκδοση της σαμσουνγκ ή το ομνιαα δεν εχει πολυ καλο ραδιοφωνο...

 

Υ.Γ Εχω ξεχασει τα αυθεντικα ομνια στο χωριο μου γιαυτο ρωταω. :p Δεν μπορω να το δοκιμασω μονος μου!!χεχε

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω για την απαντηση φιλε μου :)

 

η αληθεια ειναι οτι το εχω απο χτες στα χερια μου (το 16αρι πηρα...σε παρα πολυ καλη τιμη!) και εχω ηδη διαβασει αρκετα σε 2 σχετικα ελληνικα forums για omnia και σιγα σιγα ετοιμαζομαι να του περασω αλλες rom κτλ. επισης εχω ηδη παραγγειλει καινουριο digitizer να του αλλαξω για να βελτιωθει η αποκριση της οθονης :)

Καλορίζικο!

εκει οντως θα βρεις τα παντα.

Το digitizer το εχω παρει και εγω,αλλα δεν εχω βρει χρονο να το βαλω ακομη.

 

Οσον αφορα τα ακουστικα...Εγω εχω απο αλλο σαμσουνγκ τα αυθεντικα της εταιριας, αλλα οχι σαν αυτα που εχει μεσα το Ομνια...ξερετε τα κλασσικα. Με αυτα εχω παρατηρησει οτι δεν πιανει καθολου καλα το ραδιο...Ισχυει το ιδιο και για τα αυθεντικα ομνια ακουστικα?Γιατί αλλιως ή δεν δουλευουν τα ακουστικα επειδη ειναι αλλη εκδοση της σαμσουνγκ ή το ομνιαα δεν εχει πολυ καλο ραδιοφωνο...

 

Υ.Γ Εχω ξεχασει τα αυθεντικα ομνια στο χωριο μου γιαυτο ρωταω. :p Δεν μπορω να το δοκιμασω μονος μου!!χεχε

 

 

Εγω χρησιμοποιώ ψειρες απο mp3player και ολα καλά με ηχο και ραδιοφωνο.

tsak8 - Χρήστος

LG G6 / LG G Pad 8,3"

Link to comment
Share on other sites

Εχω 1 περιεργο προβληματακι, οταν συνδεεται με το BT του αυτοκινητου η οθονη παραμενει αναμενη εχουμε καποια λυση σ'αυτο.

Επισης υπαρχει τροπος να βγαλουμε τον ηχο εναρξης

Όσο εξελισσόμαστε τόσο πιο πολύ τρέχουμε
Link to comment
Share on other sites

Εχω 1 περιεργο προβληματακι, οταν συνδεεται με το BT του αυτοκινητου η οθονη παραμενει αναμενη εχουμε καποια λυση σ'αυτο.

Επισης υπαρχει τροπος να βγαλουμε τον ηχο εναρξης

εγώ που το συνδέω με το BT του Pionner που έχω στο αυτοκίνητο δεν έχω πρόβλημα με την οθόνη, σβήνει κανονικά όταν έρθει η ώρα. Το πρόβλημα που έχω παρατηρήσει μερικές φορές, και με το BT του αυτοκινήτου, και με το ΒΤ Handsfree είναι ότι δεν μου ανάβει η ένδειξη ότι έχει συνδεθεί σε συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Εμπαινα στις διακοπες ιντερνετ μεσω gprs. Τωρα βλεπω στις χρεωσεις του λογαριασμου μου πως π,χ, για 5 λεπτα συνδεση συνολικα( σε μια-δυο σελιδες) κατεβασε 2.5 μβ!!!. Στο παλιο κινητο πουχα που εμπαινα μεσω ενος οπερα mobile για 2 σελιδες χαλουσε 200 κβ!!.Υπαρχει καποιος τροπος να μπαινουμε ιντερνετ απο ομνια χωρις να καταναλωνει τοσα πολλα Μβ ο firefox,o opera κτλ?
Link to comment
Share on other sites

Opera mini που ειναι java εφαρμογη.

Κανει συμπιεση και γλυτωνει πολυ ογκο.

βρες το απο τον κανονικο opera και κατεβασε το κατευθειαν στο ΟΜΝΙΑ

tsak8 - Χρήστος

LG G6 / LG G Pad 8,3"

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδία δοκίμασασ χθες να το συνδέσω με την usb του αυτοκίνητου και δεν το έβρισκε...Μήπως χρειάζεται κανένα προγραματακι?
Link to comment
Share on other sites

Εμπαινα στις διακοπες ιντερνετ μεσω gprs. Τωρα βλεπω στις χρεωσεις του λογαριασμου μου πως π,χ, για 5 λεπτα συνδεση συνολικα( σε μια-δυο σελιδες) κατεβασε 2.5 μβ!!!. Στο παλιο κινητο πουχα που εμπαινα μεσω ενος οπερα mobile για 2 σελιδες χαλουσε 200 κβ!!.Υπαρχει καποιος τροπος να μπαινουμε ιντερνετ απο ομνια χωρις να καταναλωνει τοσα πολλα Μβ ο firefox,o opera κτλ?

 

Αν κόψεις τις εικόνες τότε δεν κατεβάζεις σχεδόν τίποτε για mail και ειδήσεις ή blog.

Link to comment
Share on other sites

tsak8 στη σελιδα του οπερα μινι δεν βλεπω να υπαρχει για Ομνια..Εκτος αν κατεβασω ενα στην τυχη γι α αλλο μοντελο, να δω αν κανει...

ΕDit: Εβαλα ενα και δουλευει μεχρι στιγμης

Link to comment
Share on other sites

αν θες φίλε μπορείς να ρυθμίσεις τον opera mobile

δηλαδή τον έτυμο browser, να σου δείχνει τις ιστοσελίδες

με μορφή κινητού και όχι όπως φαίνονται σε υπολογιστή.

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να σας ενημερώσω,ότι στην Αγγλία δν κυκλοφορεί πλέον..Πήγα σε vodafone,o2,t-mobile,orange ακόμα κ σε phones4u ..το κινητό τέλος...!

Τί κάνουν;Αδιάζουν χώρο για το νέο ομνια;

- - - -

Link to comment
Share on other sites

Θα παρακαλούσα κάποιος να με βοηθήσει ώστε να έχω GPS πλοήγηση. Μέχρι τώρα έχω βάλει DESTINETOR 7, I-GO, GARMIN και τελευταία Tuner GPS. Βρίσκει την COM που αρχικά ήταν η 3 και μετά την άλλαξα σε 2, αναφέρει οτι έκανε σύνδεση με το GPS αλλά τελικά δεν έχω σήμα και κατά συνέπεια πλοήγηση. Επικοινώνησα με την εξυπηρέτηση πελατών της εταιρείας και αυτοί μου είπαν να βάλω την COM2. Το έκανα, όπως και προανέφερα, και πάλι τα ίδια. Σημειώστε οτι πάντα "κουμπώνει" στη COM αλλά δεν έχει λήψη σημάτων. Εκανα και Hard Reset και πάλι το ίδιο. (Το έχω πάρει καινούργιο.)

Θα ήμουν ευγνώμων αν κάποιος μπορούσε να μου δώσει μια λύση στο πρόβλημα και θα ήθελα να πω οτι είμαι νέος στο Forum.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις την δυνατοτητα να το συνδεσεις σε internet και να ενημερωσεις το βελτιωμενο gps?

καντο και ξαναδοκιμασε ,αλλα να ξερεις οτι την πρωτη φορα μπορει να χρειαστει και 20΄

tsak8 - Χρήστος

LG G6 / LG G Pad 8,3"

Link to comment
Share on other sites

Εχεις την δυνατοτητα να το συνδεσεις σε internet και να ενημερωσεις το βελτιωμενο gps?

καντο και ξαναδοκιμασε ,αλλα να ξερεις οτι την πρωτη φορα μπορει να χρειαστει και 20΄

Χρήστο

σε ευχαριστώ για τις οδηγίες. Νόμιζα οτι δεν έχει καμμία σχέση το βελτιωμένο GPS με το άλλο καθώς το πρώτο είναι σύνδεση μέσω GPRS ενώ το δευτερο απευθείας με τους δορυφόρους χρησιμοποιώντας τη κεραία της συσκευής.

Θα το κάνω όμως και θα σου απαντήσω.

Θα ήθελα να σου πω οτι όλες τις φορές το άφηνα να συντονίσει πάνω απο 30 λεπτά, αλλά μάταια.

Εχεις καμμιά ιδέα ποιά COM να χρησιμοποιήσω?

 

 

Χρήστο

Αν μπορείς να μου δώσεις περισσότερες λεπτομέρειες για τη σύνδεση στο Internet σε σχέση με την αναβάθμιση του "βελτιωμένου GPS" . Ποιά βήματα ακολουθώ?

Επίσης θα ήθελα να μου πεις, έχει σχέση αυτό με την κατ ευθείαν σύνδεση που κάνουμε και που θέλουμε?

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο

σε ευχαριστώ για τις οδηγίες. Νόμιζα οτι δεν έχει καμμία σχέση το βελτιωμένο GPS με το άλλο καθώς το πρώτο είναι σύνδεση μέσω GPRS ενώ το δευτερο απευθείας με τους δορυφόρους χρησιμοποιώντας τη κεραία της συσκευής.

Θα το κάνω όμως και θα σου απαντήσω.

Θα ήθελα να σου πω οτι όλες τις φορές το άφηνα να συντονίσει πάνω απο 30 λεπτά, αλλά μάταια.

Εχεις καμμιά ιδέα ποιά COM να χρησιμοποιήσω?

 

 

Χρήστο

Αν μπορείς να μου δώσεις περισσότερες λεπτομέρειες για τη σύνδεση στο Internet σε σχέση με την αναβάθμιση του "βελτιωμένου GPS" . Ποιά βήματα ακολουθώ?

Επίσης θα ήθελα να μου πεις, έχει σχέση αυτό με την κατ ευθείαν σύνδεση που κάνουμε και που θέλουμε?

Ανδρέας

 

Πάντα την com3 με baud rate 57.600

;)

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Δεν έγινε τίποτα. Δεν βρήκε δορυφόρους.

Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει θα του ήμουν ευγνώμων.

Το πρόβλημά μα σύντομα είναι : ΟΜΝΙΑ ι900 δεν βρήσκει δορυφόρους με DESTINATOR, GARMIN και άλλα προγράμματα αν και κουμπώνει οποια COM και αν βάλω στο "εξωτερικό GPS".

Τι πρέπει να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Στο υλικο GPS εχεις COM 9?

Μηπως να βρεις το GpsTest και να το τρεξεις?

Το thread του omniacs ειναι πολυ βοηθητικό πάντως!

tsak8 - Χρήστος

LG G6 / LG G Pad 8,3"

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...