Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia (I900)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

θα ηθελα να σας ρωτησω πως γινεται αυτα τα αρχεια που μου στελνουν μεσω bluetooth να αποθηκευονται στην αποθ μου δλδ στα 8 gb και οχι στη μνημη τηλεφωνου; ξερει κανεις; και οταν κλειδωνει σταματαει το bluetooth αν στελνεις καποιο αρχειο γιατ;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

θα ηθελα να σας ρωτησω πως γινεται αυτα τα αρχεια που μου στελνουν μεσω bluetooth να αποθηκευονται στην αποθ μου δλδ στα 8 gb και οχι στη μνημη τηλεφωνου; ξερει κανεις; και οταν κλειδωνει σταματαει το bluetooth αν στελνεις καποιο αρχειο γιατ;

 

καλησπερα. δες εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=494333 ενα φοβερο προγραμμα για αυτο ακριβως που θελεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω βάλει το dRYar Bluetooth , είναι καλύτερο το PersianBlue ?

 

Επίσης έχω ένα θέμα με τις φωτογραφίες που βγάζει το κινητό...

Έβγαλα τις ίδιες φωτογραφίες με ένα Ericsson W595 (3.2 Μp) και στο 595 ήταν πιο ζωντανά τα χρώματα! Και καθαρότερη (πιο κρυστάλλινη) η φωτογραφία. Επίσης στα σημεία που έπεφτε ο ήλιος, το Omnia το έχει "αποθανατίσει" σαν θολούρα. Μήπως πρέπει να ρυθμίσω τπτ από τα settings του?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η αλλαγή της ROM έγινε ..και το αποτέλεσμα μέχρι στιγμής είναι υπέροχο....Διανύω την 5 ημέρα χωρίς φόρτιση!Βέβαια τη στιγμή αυτή έχει μόνο μια γραμμούλα..

 

ποια ρομ έβαλες φίλε μου? και εγώ σκέφτομαι να κάνω το εγχείρημα το σ/κο...

Link to comment
Share on other sites

Για free navigation βρηκαμε τιποτα, με stored maps?

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

ποια ρομ έβαλες φίλε μου? και εγώ σκέφτομαι να κάνω το εγχείρημα το σ/κο...

Με τέτοια αυτονομία την TurboGR3 την 100άρα πρέπει να έβαλε! :happy:

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Στις ρυθμίσεις της κάμερας , όταν αλλάζω κάτι , αν βγω από την κάμερα και ξαναμπώ, δεν έχει αποθηκεύσει την αλλαγή. Διορθώνεται κάπως αυτό ?

Θέλω να έχω μονίμως ανεβασμένη την αντίθεση, την ευκρίνεια και τον κορεσμό.

Link to comment
Share on other sites

Στις ρυθμίσεις της κάμερας , όταν αλλάζω κάτι , αν βγω από την κάμερα και ξαναμπώ, δεν έχει αποθηκεύσει την αλλαγή. Διορθώνεται κάπως αυτό ?

Θέλω να έχω μονίμως ανεβασμένη την αντίθεση, την ευκρίνεια και τον κορεσμό.

 

αυτές τις ρυθμίσεις δεν τις κρατάει και πρέπει να τις κάνεις κάθε φορά!!!

Ίσως με κάποιο registry tweak να γίνουν μόνιμες αλλά δεν το ξέρω :(

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο forum. Σκεύτομαι αν αγοράσω ενα omnia απο το ebay αγγλίας. Η συσκευή θα έχει ελληνικά στα μηνύματα; Αν όχι μπορεί να γίνει με κάποιο πρόγραμμα; Επίσης, με την εγγύηση τι υσχύει από χώρες της Ε.Ε.; Συγνώμη αν έχουν απαντηθεί ήδη οι ερωτήσεις αλλα σε 800 σελίδες δεν είναι εύκολο να βρείς αυτό που θες...
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Στη συσκευή σου με τα κατάλληλα πληκτρολόγια/τροποποιήσεις θα μπορείς να έχεις τη δυνατότητα για πλήρη ελληνική υποστήριξη κανονικότατα. Όσον αφορά την εγγύηση ισχύει κανονικά και εδώ για κάθε συσκευή αγορασμένη από Ευρωπαϊκή Ένωση.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά, παίδες.

Τελικά, αφού η COSMOTE "ΜΑΜΙΕΤΑΙ" ασύστολα (!), διότι αφ' ενός δεν μου έδιναν 1 1/2 μήνα πριν την επιδότηση κι αφ' εταίρου ΟΥΤΕ ΚΑΝ μου έλεγαν ΠΟΣΑ ευρώ είχα επιδότηση (σημ. είμαι ΔΩΔΕΚΑ έτη συνδρομητής της, ουδέποτε είχα πάει σε άλλη εταιρεία - και κάνω μηνιαίως 100-150 ευρώ λογαριασμό!)... την "κοπάνησα μ' ελαφρά πηδηματάκια" και πήγα στη WIND, η οποία έδινε σε προσφορά το ΟΜΝΙΑ 280 ευρώ!...

Σε μια 'βδομάδα ενεργοποιείται η αλλαγή δικτύου (σημ. εκτός των "μαμισιάτικων" τελών που πλήρωνα "έξτρα" στη COSMOTE, θα πληρώσω ΚΙ ΑΛΛΑ στην αλλαγή δικτύου!), οπότε και θα το ΠΑΡΑΛΑΒΩ επιτέλους το ΟΜΝΙΑ...

Τι ζητώ τώρα από σας, τους ήδη χρήστες του ΟΜΝΙΑ:

- ΤΙ ΠΡΩΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ/ΒΗΜΑΤΑ πρέπει να κάνω, μόλις το πάρω (πλην της ΣΩΣΤΗΣ διαδικασίας φόρτισης της μπαταρίας του);

- Πρέπει ν' αλλάξω το "εργοστασιακό" ROM και να βάλω κάποιο άλλο - αν ναι, ποιο;

- ΤΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ που "τρέχουν" στο background (βλ. WINDOWS, "κλασσικά πράγματα", δηλαδή!) πρέπει να απενεργοποιήσω, που πιθανών μου είναι άχρηστα και ΚΑΤΑΝΑΛΩΝΟΥΝ ενέργεια (μπαταρία);

- Πρέπει να κάνω updates σε κάτι - κι αν ναι, σε τι;

 

Και γενικά, δώστε μου συμβουλές για να το "σενιάρω" μόλις το πάρω στα χέρια μου...

 

Υπόψιν, η χρήση που θα του κάνω θα 'ναι απλή.

Μερικές κλήσεις καθημερινά (3-5, των 3' περίπου η κάθε μια)... καμιά δεκαριά SMS (αλήθεια, ΠΟΣΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ το ΟΜΝΙΑ υποστηρίζει σε ΕΝΑ SMS; Διότι, το "κουλούρι" το 6111 που έχω προσωρινά, στις δυο μικρές φράσεις που γράφω, ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟ SMS, άρα... για ένα SMS 10-12 λέξεων, χρεώνομαι 2-4 SMS!!!)... κάνα 15' παιχνίδια (ΑΝ έχει τάβλι ή γκολφ, μόνο αυτά μ' αρέσουν)... κάνα 5' γρήγορο σερφάρισμα στο Internet... και σπάνια, 1-2 φορές τη βδομάδα, κάνα 5'-10' GPS.

Άρα... ΠΟΛΛΑ προγράμματα/ρουτίνες/utilities που θα 'χει προεγκατεστημένα το ΟΜΝΙΑ με το Windows Mobile λειτουργικό του, θα μου είναι ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΑΧΡΗΣΤΑ - και θα καταναλώνουν και μπαταρία, υποθέτω.

ΠΩΣ (και ΠΟΙΑ) λοιπόν, θα απενεργοποιήσω;

 

Αυτά, εν ολίγης. Ελπίζω σε σύντομη απάντησή σας, παιδιά. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο και με το καλό να το πάρεις στα χέρια σου !!!

Το κινητό είναι καλό και νομίζω θα το ευχαριστηθείς , όπως όλοι πιστεύω που το έχουνε.

Από κει και πέρα δεν έχεις να του κάνεις κάτι, παρά μόνο να του βάλεις μερικά προγραμματάκια ώστε να εκμεταλευτείς τις δυνατότητες του. Όσον αφορά την αλλαγή ROM, δεν έχω άποψη καθώς δεν έχω ασχοληθεί καθόλου.

 

Για προγράμματα, εγώ θα πρότεινα τα εξής:

 

nodata : με αυτό μπορείς να "απαγορεύεις" την δυνατότητα σύνδεσης με gprs,wap,mms . Είναι χρήσιμο για να μην χρεωθείς κάποια στιγμή από λάθος.

youtubeplayer : για να βλέπεις βιντεάκια από youtube.

ADOBE_FLASH_LITE_3.1 : για να ανοίγουν όλες οι εικόνες σε σελίδες στο Ιnternet

Tcpmp Omnia Phenom 2 Plus Finger Menu : άλλος player, αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις αντί των default του κινητού.

SJ_SamsungOmnia_Driver_D3D : update της Samsung για ταχύτερη αναπαραγωγή video

 

Και από κει και πέρα χρειάζεσαι και ένα πρόγραμμα για πλοήγηση, όπως π.χ. to Destnator7 , που είναι δοκιμασμένο. Και ένα πρόγραμμα για να διαχειρίζεσαι καλύτερα το bluetooth (θα σου πω σε άλλο post, γιατί θέλω να συγκρίνω 2 να δω ποιο είναι καλύτερο).

 

Όλα τα ανωτέρω, δεν ξέρω αν υπάρχουν πουθενά στο forum μαζεμένα... αν ξέρει κάποιος ας απαντήσει...

Αλλιώς τα ψάχνεις στο internet. Και βέβαια είναι η προσωπική μου άποψη, για το τι προγράμματα χρειάζεσαι. Υπάρχουν 10άδες ακόμα...

Και τέλος καλό είναι να χρησιμοποιείς την "διαχείρηση εργασιών" του κινητου, για να "κλείνεις" προγράμματα που έχουν ξεμείνει ανοιχτά... είναι λίγο σπαστικό αυτό, αλλά συνηθίζεται...

 

Καλορίζικο και πάλι φίλε !!!

Link to comment
Share on other sites

@LiverpoolFC_GR

καλοριζικο

κοιτα εδω για πληροφοριες

http://www.bytheway.gr/portal2/forum/forumdisplay.php?f=118

με τη χρηση που περιγραφεις το κινητο θα ειναι μια χαρα

η γνωμη μου ειναι να μην αλλαξεις ρομ αν δεν εχεις προβληματα

και για παιχνιδια για το ομνια εδω

http://www.bytheway.gr/portal2/forum/forumdisplay.php?f=147

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην συγχαρητήρια σε όλους σας που προσφέρετε τις γνώσεις σας, για να μαθαίνουμε και εμείς οι λιγότερο σχετικοί. απέλτησα και εγώ το ΟΜΝΙΑ, το οποίο είναι καταπληκτικό εργαλείο.!! χρειάζομαι λίγη βοήθεια... εγκατέστησα κάποιες εφαρμογές στην μνήμη ''η αποθ. μου'' και μου παρουσίασαν σφάλμα...αμέσως έκανα απεκατάσταση των εφαρμογών αυτών..και τώρα όταν ανοίγω τον φάκελο ''η αποθ μου΄΄είναι τελείως άδεια και δεν διαβάζεται και απο το pc!!!! μια βοήθεια please!!!:(:cry::O
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους σας!

Ο κολλητός μου, έχει ένα Glofish (βασικά, τέτοιο έψαχνα... αλλά πλην κάποιων "non-name" μαγαζιών, ΚΑΜΙΑ εταιρεία τηλεφωνίας δεν είχε τέτοιο) και μου είπε ότι έχει μια έκδοση Destinator 7, που ΔΕΝ χρειάζεται instalation (απλά, copy-paste) και πηγαίνει "κανόνι"...

Μου είπε και για ένα άλλο πρόγραμμα που ΑΥΤΟ ΔΙΑΧΕΙΡΙΖΕΤΑΙ τις εφαρμογές για να τις κλείνει, διότι μου είπε ότι αν π.χ. έχεις το Word ανοικτό και πατήσεις το κόκκινο κουμπάκι (που ακυρώνει ή σε πάει πίσω από 'κεί που είσαι)... ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ότι το απενεργοποιεί το πρόγραμμα και μπορεί να "τρέχει" στο background.

Αν δεν το 'χετε/ξέρετε, μόλις μου το "περάσει μέσα" σας το λέω...

Α!!! Κάτι άλλο...

Αν δεν με απατά η μνήμη μου, το ΟΜΝΙΑ διαθέτει φλας για τη κάμερα.

ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ να διαχειριστεί το φλας ως... φακό (ανοικτό συνέχεια, χωρίς να βγάζει φωτό);

Διότι, στο Ν70 που είχα, είχα βρει ένα προγραμματάκι το "Torch", που το έτρεχες και άναβε ΣΥΝΕΧΕΙΑ το φλας σαν φακός (ΠΟΥ ΜΕ ΕΙΧΕ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΕΙ πολλές φορές!)...

 

Αυτά, εν ολίγης. Ευχαριστώ κι επανέρχομαι τη Παρασκευή που υποθέτω ότι πια θα το 'χω...

Φιλικά,

Ρ.

Link to comment
Share on other sites

Για φακό κρατας οταν εισαι στην οθονη "Σημερα" το πλαινο κπουμπί μείωσης του ηχου για 2-3 δευτερα και..... αναβει!

tsak8 - Χρήστος

LG G6 / LG G Pad 8,3"

Link to comment
Share on other sites

Εμενα το Opera πουχει μεσα μου ψιλοκολλαει καμια φορα...και με εκνευριζει..Γιαυτο και πιο πολυ δουλευω Skyfire.Αλλα στο Skyfire ενα search να κανεις με ελληνικα τα βλεπει κινεζικα..

1)Ξερει κανεις αν μπορω ν ακανω το Skyfire να υποστηριζει ελληνικα?

2)Υπαρχει δυνατοτητα update για το Opera πουχει μεσα το κινητο(μπας και η επομενη εκδοση δεν μου κολλαει)?

Link to comment
Share on other sites

Εμενα το Opera πουχει μεσα μου ψιλοκολλαει καμια φορα...και με εκνευριζει..Γιαυτο και πιο πολυ δουλευω Skyfire.Αλλα στο Skyfire ενα search να κανεις με ελληνικα τα βλεπει κινεζικα..

1)Ξερει κανεις αν μπορω ν ακανω το Skyfire να υποστηριζει ελληνικα?

2)Υπαρχει δυνατοτητα update για το Opera πουχει μεσα το κινητο(μπας και η επομενη εκδοση δεν μου κολλαει)?

 

2.βαλε αυτο τον οπερα (στον ανεβασα εδω)

http://rapidshare.com/files/245303629/opera_wm5_ppc_951b2.cab.html

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.Η κάμερα του omnia μπορεί να βγάλει φωτογραφίες με συντεταγμένες;
Link to comment
Share on other sites

thx hellas200..θα βαλω αυτο που λες να δω πως θα παει..

Στο μεταξυ αποτι ειδα τωρα στο ομνια μου εχει μεσα την 9.5 εκδοση του οπερα!!Πριν λιγες μερες βγηκε νεα beta στη σελιδα του Οπερα...Μπας να δοκιμασω και αυτη...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...