Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia (I900)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τι παραπανω ρυθμιση δηλ πρεπει να εχει ενα ξυπνητηρι?

 

εχω απορια :happy:

 

καταρχην εχει καλυτερους ηχους οπως επρεπε να εχει ενα ξυπνητηρι.και οτι και να γινει χτυπαει οταν το χεις βαλει.με το default ξυπνητηρι μου χει τυχει να κολαει καμια φορα.παντως ειναι το καλυτερο προγραμμα απο οτι εχω διαβασει σε διαφορα forum.fizz alarm professional λεγεται για οποιον θελει να το βρει απο γνωστα μαγαζακια..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά έχω μπερδευτεί... Έβαλα τα skins για το spb, τα έψαξα σχεδόν όλα και τελικά μου άρεσε το kyro_omnia. Αλλά μου φαίνεται ότι είναι πιο αργό στη χρήση σε σχέση με αυτό που είχα πριν. (Είχα το samsung_today 2 με το pocket plus, είχα βάλει κάτω στο pocket plus συντομέυσεις από αυτά που θέλω να μπαίνω πολύ γρήγορα και στο spb menu είχα κάνει pin άλλα χρήσιμα προγράμματα. Επίσης κάτω αριστερά είχα βάλει dial tab και έβαλα τις επαφές που χρησιμοποιώ πιο συχνα. Έτσι έκανα ότι ήθελα πολύ γρήγορα...) Από ομορφιά τα skins είναι καλά αλλά όχι και κάτι τρελό. Θέλω αν μπορείτε να μου πείτε τις γνώμες και εμπειρίες σας σχετικά ώστε να αποφασίσω

Επίσης υπαρχει κάποιος τρόπος που να μπορώ να βάλω δικό μου wallpaper στο samsug_today αλλά να μην αχνοφαίνεται :D. Δηλαδή να φαίνονται κανονικά τα χρώματα;

 

Όλεεεεεεεεεεεεεεε το βρήκα :D:D:D:D:D Για να μην αχνοφαίνεται το wallpaper το βάζεις από το s2v πατώντας "set as today wallpaper", σε ότι κατάσταση είσαι όταν το βλέπεις (portait, land) σε τέτοια το βάζει και για wallpaper!!!!!

Τώρα που φένεται όμορφο μάλλον πάνε για σουτ τα skins. Για να τα διαγράψω απλά κάνω delete τον φάκελο "SpbMobileShellSkins" από εκεί που είναι;

 

Ok το έκανα... Sorry για το διπλό post.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει τροπος να αλλαξουμε τις ονομασιες στις μνημες στις Ελληνικες ρομ, απο π.χ. "H αποθ. μου" σε Internal Storage

και "Κάρτα αποθ." se "Storage Card" η οτι αλλο θελουμε.

Ακομη αλλαζουν τις αναλογες εντολες στις ρυθμισεις τις καμερας, γιατι η καμερα βλεπει μονο "H αποθ. μου"

Προσοχη ομως, γιατι οτι προγραμματα ειναι αποθηκευμενα σε αυτες τις μνημες, δεν θα δουλευουν μετα, αφου οι συντομευσεις τους βλεπουν οτι τα προγραμματα ειναι στην μνημη με την Ελληνικη ονομασια.

 

Φίλε μου σε ευχαριστώ, την κάρτα μνήμης την μετονόμασε σε Storage card, την αποθήκη μου όμως επιμένει πεισματικά να την λέει "Η αποθ. μου".

Έστω κί έτσι όμως πιστεύω ότι λύνει πολλά προβλήματα προγραμμάτων που δεν τρέχουν στα Ελληνικά ΟΜΝΙΑ, όπως το MIOMAP που σε εμένα τώρα τρέχει

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι τα λεω αλλα μου προσφερουν τουρτες :lol: :p αλλα τι?Τουλαχιστον να ειναι σοκολατινα......ε?

Δεν φτανει καμια γραμμη πρασινη μεχρι τερμα.....Κλειδωσε δορυφορο λεμε οταν στις ενδειξεις διπλα απο τις πρασινες γραμμες πουβλεπεις με τους δοριφορους δεν εχεις πλεον ολα μηδενικα(μηκοι-πλατοι κτλ αλλα εχεις γεωργαφικες ενδειξης)...

Οταν συνδεθεις στο destinator και βαλεις τον χαρτη θα δεις ποσο καλη ληψη εχεις εαν η κεραια(το σημα)του δορυφορου προσ το μεσο της οθονης και τερμα δεξια ειναι πρασινο.........αυτο σημαινει οτι εχεις αριστη καλυψη...... :D

 

 

Βρε θα τη φας σου λέωωωωω.... :lol::lol::lol: "εδώ μαζί μας" !!!

Link to comment
Share on other sites

Thanks cps για τα καλά σου λόγια, μακάρι να βοηθήσω στο forum γιατί πιστέυω ότι ακόμα δεν βοήθησα ουσιαστικά :D

Σήμερα δοκίμασα και το gps και προς έκπληξή μου παρ' όλα αυτά που άκουγα αυτο δούλεψε άψογα! Βρήκε δέκτη σε 10 δευτ το πολύ και μετά βρήκε 10 δορυφόρους (που να μην έβρεχε κιόλας ) Στις ρυθμίσεις έχω "εξ. gps" - "προγράμματα" - com8 και "υλικό" com9 και 115200. Στο dest έχω com8 και 115200 και κάτω που έχει πάλι "θύρα com" έχω com8 και 4800 (115200 το είχα και αυτό αλλά μόνο του το πήγε τόσο).

Αλλά δεν κατάλαβα κάτι... Εκεί που έχει τους δορυφόρους γύρο-γύρο και έχει κάτι πράσινες γραμμές που ανεβοκατεβαίνουν ανάλογα με το σήμα δεν έφτασε ποτέ στο τερμα καμία αλλά το σήμα μου ήταν "αξιόπιστο". Όταν λέτε "κλείδωσε δορυφόρο" ενοείτε να φτάσει κάποια πράσινη γραμμή στο τέρμα; Εμένα αν και δεν κλείδωσε γιατί έπαιξε κανονικά;

Κάτι ακόμα, έχω το tcpmp και παίζουν οι subs κανονικά, αλλά γίνεται να το βάλω στην επιλογή fit screen (δλδ να πιάσει όλη την οθόνη) και να συνεχίσουν να φαίνονται οι subs; Και στο fit best καλά είναι αλλά άλλη φάση το full screen

 

Για το πρώτο ήδη ο φίλτατος macouin απάντησε στην απορία σου.Στο "τέρμα", ειδικά στο Omnia, οι πράνινες γραμμές (ένδειξη στάθμης σήματος) δεν φτάνουν σχεδόν ποτέ....ενώ σε ακόμη και φθηνιάρικα pna είναι το σύνηθες! Αυτό αν το λύσει ο φίλος macouin θα κερδίσει τη σοκολατένια τούρτα,αλλιώς...χεχεχε θα τη φάει στα μούτρα σε στυλ Θου-Βου :lol::lol::lol: (και δεν θα είναι σοκολατένια!!!).

Για το άλλο που ρωτάς δεν έχω ασχοληθεί καθόλου... :(

Κάθε φορά που κάποιος γράφεο κάτι (καλό,ή κακό),είναι σίγουρο ότι βοηθάει!

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετό ψάξιμο το βρήκα μαζί με *****... Αλλά το ανοίγω, το ενεργοποιώ και μου λέει πανέ στα "κουμπιά" για να τα αλλάξω... Πηγαίνω και έχει αυτά που είχα και πριν. Καμιά φορά κολάει κιόλας...
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει τροπος να αλλαξουμε τις ονομασιες στις μνημες στις Ελληνικες ρομ, απο π.χ. "H αποθ. μου" σε Internal Storage

και "Κάρτα αποθ." se "Storage Card" η οτι αλλο θελουμε.

Ακομη αλλαζουν τις αναλογες εντολες στις ρυθμισεις τις καμερας, γιατι η καμερα βλεπει μονο "H αποθ. μου"

Προσοχη ομως, γιατι οτι προγραμματα ειναι αποθηκευμενα σε αυτες τις μνημες, δεν θα δουλευουν μετα, αφου οι συντομευσεις τους βλεπουν οτι τα προγραμματα ειναι στην μνημη με την Ελληνικη ονομασια.

Οσοι το δοκιμασουν, ας κανουν ενα Backup πρωτα

Οι παρακατω αλλαγες μπορουν να γινουν με εναν Registry Editor.

 

[HKEY_LOCAL_MACHINE\System\State\Samsung\SDCARD]

"InStorageFolder"="Internal Storage"

"ExStorageFolder"="Storage Card"

 

[HKEY_LOCAL_MACHINE\System\StorageManager\Profiles\ HDProfile]

"Folder"="Internal Storage"

 

[HKEY_LOCAL_MACHINE\System\StorageManager\Profiles\ SDMMC]

"Folder"="Storage Card"

 

[HKEY_LOCAL_MACHINE\System\StorageManager\Profiles\ SDMemory]

"Folder"="Storage Card"

"Name"="SD Memory Card"

 

[HKEY_LOCAL_MACHINE\System\StorageManager\Profiles\ INAND]

"Folder"="Internal Storage"

 

[HKEY_LOCAL_MACHINE\System\StorageManager\Profiles\ MMC]

"Folder"="Internal Storage"

 

Ωραίος και άψογος ο φίλος...μόνο που αυτά τα λένε πιο πριν... τώρα μόνο αν,όταν και όποτε ξανά φορμάτ (ξου-φτου και μακριάαααααααα!!!) , δηλαδή μάλλον πριν πωληθεί κάποτε... :lol::p:lol:

Link to comment
Share on other sites

Όλεεεεεεεεεεεεεεε το βρήκα :D:D Για να μην αχνοφαίνεται το wallpaper το βάζεις από το s2v πατώντας "set as today wallpaper", σε ότι κατάσταση είσαι όταν το βλέπεις (portait, land) σε τέτοια το βάζει και για wallpaper!!!!!

Τώρα που φένεται όμορφο μάλλον πάνε για σουτ τα skins. Για να τα διαγράψω απλά κάνω delete τον φάκελο "SpbMobileShellSkins" από εκεί που είναι;

 

Ok το έκανα... Sorry για το διπλό post.

 

 

Δεν κατάλαβα γιατί για να δεις σωστά wallpaper σε today screen χρειάστηκες το s2u2;;; Δεν αντελήφθην το πρόβλημα σου...

Προσωπικά το s2u2 το πέταξα μακριά γιατί μου δημιουργούσε σφάλματα με την αναγνώριση κλήσεων στην sim (έχει αναφερθεί και στην ιστοσελίδα του) και δεν θυμάμαι και τι άλλο μου την είχε δώσει...πάραυτα έμαθα να ζω πανέμορφα και χωρίς αυτό...

:wacko::wacko:

Link to comment
Share on other sites

Ουτε και γω........απλα ειναι μια αλλη διαφορετικη ρυθμηση.... :lol::rolleyes::p

 

Και όμως τεράστια η διαφορά στη συμπεριφορά!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:):):)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

Παρατήρησα ότι μετά από hard reset που έκανα μόλις πάω να ανοίξω κάποιο από τα μηνύματα μου το εμφανίζει σαν συζήτηση με το όνομα ή το τηλέφωνο κάποιου εμφανίζει το πληκτρολόγιο για να γράψω από κάτω απάντηση λες και είναι chat,ενώ εγώ απλά θέλω να κάνω εμφάνιση μηνύματος..

Πως διορθώνετε αυτό παιδιά,να το πατάω και απλά να εμφανίζετε σαν απλό μήνυμα να το διαβάσω ;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

Παρατήρησα ότι μετά από hard reset που έκανα μόλις πάω να ανοίξω κάποιο από τα μηνύματα μου το εμφανίζει σαν συζήτηση με το όνομα ή το τηλέφωνο κάποιου εμφανίζει το πληκτρολόγιο για να γράψω από κάτω απάντηση λες και είναι chat,ενώ εγώ απλά θέλω να κάνω εμφάνιση μηνύματος..

Πως διορθώνετε αυτό παιδιά,να το πατάω και απλά να εμφανίζετε σαν απλό μήνυμα να το διαβάσω ;

Ευχαριστώ

 

Για βάλε αυτό:

hττp://®@pidsh@®€.com/files/147111684/MoDaCo_NoThreadedSMS.CAB

Link to comment
Share on other sites

Av το λες σε εμενα aenaos15, εχω 30 MB το μηνα ελευθερα:lol:.

Εχω ομως μετρητη για τα kb και οταν ανοιγει το GPRS για να δουλεψει ταχα το ανυπαρκτο A-GPS, δεν κατεβαζει πανω απο 4-5 κβ.

Βεβαια οταν κανει ανανεωση στο GPS-Extra, τα θελει τα 50 κβ, αλλα αυτο μπορει να γινει και στο σπιτι με Wlan.

αυτος ο μετρητης ποιος ειναι φιλε μου?

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

όταν βγουν τα windows mobile 6.5 ως χρήστες του omnia θα έχουμε τη δυνατότητα αναβάθμισης από την 6,1 στην 6,5 από την ίδια τη samsung, όπως οι χρήστες htc???
Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα γιατί για να δεις σωστά wallpaper σε today screen χρειάστηκες το s2u2;;; Δεν αντελήφθην το πρόβλημα σου...

Προσωπικά το s2u2 το πέταξα μακριά γιατί μου δημιουργούσε σφάλματα με την αναγνώριση κλήσεων στην sim (έχει αναφερθεί και στην ιστοσελίδα του) και δεν θυμάμαι και τι άλλο μου την είχε δώσει...πάραυτα έμαθα να ζω πανέμορφα και χωρίς αυτό...

:wacko::wacko:

 

Γιατί όταν πήγαινα να το βάλω από Ρυθμίσεις-Σήμερα-Χρήση της φωτογραφίας ως φόντου, η φωτογραφία αχνοφαίνονταν από πίσω τα χρώματα δεν ήταν ζωιρά, πως να στο πω... Ενώ με το S2U2 είναι κανονικά... Προς το παρόν δεν έχω κανένα πρόβλημα με το S2U2...

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχει τυχει σε κανεναν με το που συνδεει το ΟΜΝΙΑ στο PC μεσω acticesync

να δημιουργει μονο του καινουργιο φακελο με ονομασια η αποθ.μου 2 κ ολα τα προγραμματα να ειναι εκει κ στην αποθ. μου να μην υπαρχει τιποτα.στην ουσια μετονομαζει ολη την μεγαλη μνημη σε αποθ μου2 .πρεπει να κανω επανεκκινιση για να φυγει μετα παλι απο μονη της

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
όταν βγουν τα windows mobile 6.5 ως χρήστες του omnia θα έχουμε τη δυνατότητα αναβάθμισης από την 6,1 στην 6,5 από την ίδια τη samsung, όπως οι χρήστες htc???

 

Γιατί έγινε κάτι τέτοιο στα HTC ή πουθενά αλλού; :confused:

 

Αυτό είναι κάτι που εξαρτάται από την πολιτική της κάθε εταιρίας και δεν είμαστε σε θέση αυτή τη στιγμή να γνωρίζουμε της προθέσεις τους.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα!Εχω ζαχαρώσει το Omnia εδώ και καιρό αλλά περίμενα να μου βγάλει την επιδότηση η vodafone για να το πάρω,τώρα λοιπόν που μου έβγαλαν 530€ σκέφτομαι να βάλω άλλα 60€ και να το χτυπήσω,το θέμα είναι πως δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι αξιόπιστο και εύκολο στη λειτουργία σε σχέση με τα Νokia (π.χ με το Ν82 που έχω τώρα),θα ήθελα δηλαδή εν ολίγοις και σύντομα χωρίς να κουράσω κανένας αν:είναι καλή η μπαταρία του,είναι εύχρηστη η touch screen(για να γράφεις sms π.χ),αξίζει η κάμερά του,τα windows είναι σταθερά σαν λειτουργικό,το gps αξίζει για να το έχεις και σαν πλοηγό(το κινητό στο αμάξι)?

Και τέλος μήπως υπάρχει κάτι άλλο σε αυτή την κατηγορία και τιμή που θα άξιζε να του ρίξω μια ματιά?Ευχαριστώ προκαταβολικά για την βοήθεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί έγινε κάτι τέτοιο στα HTC ή πουθενά αλλού; :confused:

 

Αυτό είναι κάτι που εξαρτάται από την πολιτική της κάθε εταιρίας και δεν είμαστε σε θέση αυτή τη στιγμή να γνωρίζουμε της προθέσεις τους.

 

οσοι αγορασουν τα καινουργια μοντελα της htc θα μπορεσουν να κανουν δωρεαν αναβαθμιση απο 6.1 σε 6.5 αυτο ισχυει μονο για την htc η καθε εταιρια εχει την δικη της πολιτικη

 

θα ηθελα να ρωτισω που μπορω να βρω απο ελλαδα το 3.5mm headset adaptor που εχει στην συσκευασια του το ομνια εχω κοιταξει για παραγγελια απο εξωτερικο αλλα τα μεταφορικα ειναι αρκετα 3-4 φορες την αξια του καλωδιου εκτος αν δεν το χρειαζεται κανενας και μου το πωλησει σε λογικη τιμη

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
οσοι αγορασουν τα καινουργια μοντελα της htc θα μπορεσουν να κανουν δωρεαν αναβαθμιση απο 6.1 σε 6.5 αυτο ισχυει μονο για την htc

 

Σου έχουν πει αυτό μέσα από την HTC; :confused: (Γιατί μόνο τότε θεωρείται δεδομένο, σε κάθε άλλη περίπτωση είναι απλά εικασίες!)

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Σου έχουν πει αυτό μέσα από την HTC; :confused: (Γιατί μόνο τότε θεωρείται δεδομένο, σε κάθε άλλη περίπτωση είναι απλά εικασίες!)

 

"Σύμφωνα ωστόσο με τον Peter Chou, πρόεδρο και διευθύνων σύμβουλο της HTC, θα παρέχεται στους χρήστες η δυνατότητα δωρεάν αναβάθμισης στην έκδοση 6.5, όταν αυτή διατεθεί από τη Microsoft. " και το link ειναι http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=237367

Link to comment
Share on other sites

γιατι οταν μπαινω απο το ομνια στο ιντερνετ και σε ορισμενες σελιδες δεν μου τις ανοιγει που θελουν flash παρολο που στο κινητο μου εχω εγκαταστησει το flash player.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

πριν μερικές μέρες έκανα hard reset γιατί είχε γεμίσει η rom απο προγράμματα και παιχνίδια..

Αλλά και τώρα που τα έχω κάνει εγκατάσταση στην αποθηκευσή μου,βλέπω οτι και πάλι γεμίζει σιγά-σιγά η rom,καταλαβαίνω οτι κάποια αρχεία πάνε και κάθονται και στη rom ή κάποια προγράμματα αναγκαστικά τρέχουν μόνο από rom.

Απλά ρωτάω μήπως υπάρχει κάποιο κόλπο η κάποια ρύθμιση που να μου δίνει χώρο στη rom ή έτσι είναι η λειτουργία του ;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...