Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia (I900)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα. Πήρα κι εγώ το εν λόγω κινητό και πραγματικά δεν μπορώ με τίποτα να το λειτουργήσς καθώς έχει ΑΠΕΙΡΕΣ λειτουργίες και δεν είμαι και πολύ της τεχνολογίας... Φαντάζομαι θα το συνηθίσω με τον καιρό...

 

Ερωτήσεις :

 

1) Όταν το πρωτοάνοιξα βγήκε ένας σταυρός που πήγαινε σε 5 σημεία της οθόνης και ζητούσε να τον πατήσω, προφανώς για λόγους calibration. Τον πάταγα λοιπόν συνέχεια αλλά αυτός συνέχιζε να κινείται στα ίδια 5 σημεία κυκλικά. Στην ουσία το calibration δεν τελείωνε ποτέ... Υπάρχει λόγος ανησυχίας ? Όταν το έκανα με την ακίδα, μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα ήταν εντάξει... Υπάρχει τρόπος να επαναφέρω την παραπάνω οθόνη για να ξανακάνω το calibration ?

 

2) Έχω ΤΕΡΑΣΤΙΟ πρόβλημα με τις οθόνες που έχουν ράβδους κύλισης πάνω-κάτω και δεξιά αριστερά... Πώς στην ευχή γίνεται το scrolling ? Μόνο με το trackpad καταφέρνω να κάνω scrolling με το να πάω το βελάκι του Mouse πάνω στο βελάκι της ράβδου κύλισης.

 

3) Πώς στην ευχή σβήνονται οι φωτογραφίες που έχω τραβήξει ? Τις βλέπω από το βελάκι κάτω δεξιά στη φωτογραφική μηχανή αλλά όταν πατάω τον κάδο ανακύκλωσης, βγαίνει ένα popup "Επιβεβαίωση Διαγραφής" με επιλογές ΟΚ και Ακύρωση, οι οποίες όμως είναι greyed out και δεν μπορώ να τις πατήσω !

 

4) Από που επιλέγω/αφαιρώ τα εικονίδια που εμφανίζονται αριστερά στο κινητό στην κύρια οθόνη ? (ημ/νια, σημειώσεις, ώρα κ.τ.λ.) ?

 

Έχω απελπιστεί !!! Μάλλον η τεχνολογία προχώρησε πολύ πιο μπροστά από εμένα...

 

Thanks in advance for any help.

 

:rotfl::rotfl::rotfl::heat::heat::heat: ΠΕΘΑΝΑ....ΠΗΓΑΙΝΕ ΕΔΩ http://www.omniacs.net/ γιατι δεν γινεσαι καλα εσυ.....

Link to comment
Share on other sites

παιδιά σήμερα έχω βάλει το Navigator 7 άλλα δεν μπορεί να πάρει σήμα. στις επιλογές μου λέει ότι ¨βρέθηκε το GPS¨. αλλά όταν πάω πίσω στον χάρτη, μου γράφει ¨Αναμονή για έγκυρη θέση GPS¨ και δεν κάνει σύνδεση μαζί του. μήπως ξέρετε τι φταίει?
tex
Link to comment
Share on other sites

Πρός φίλο Oregon η όποιο άλλο έχει την πληροφορία αυτή!

 

Pm me please !!!

 

Παραθέτω το αρχικό μήνυμα:

"ΑΠΟ: s_wind την:

Μη αναγνωσμένο 30 Οκτ. 2008, 23:45 #7066

 

 

Θέμα: ΤΑΙΝΙΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΜΕ ΒΤ!!!

λοιπον ομνιακιδεs εχουμε και λεμε:επειδη στειλατε πολλα pm για το θεμα μετατροπη-αναπαραγωγη-αποστολη bt για ταινιεs βιντεοκλιπ κτλ. θα σαs τα γραψω μια φορα γιατι ενα-ενα δεν βγαινει ακρη.αφου κατεβασετε και εγκαταστησετε τον TOTAL VIDEO CONVERTER στον υπολογιστη σαs κανετε τιs εξηs ρυθμησειs:πατατε επανω στο advanced για να βγουνε ολα τα μενου του total.στην συνεχεια πατατε επανω στο new task-import media files και διαλεγεται το αρχειο που θελετε.μολιs το διαλεξετε θα σαs ανοιξει ενα καινουργιο μενου με μορφεs αρχειων.εσειs θα πατισεται στο "mp4"και στην συνεχεια "mpeg4 mp4".μολιs σαs επαναφερει στο αρχικο μενου του TOTAL θα πατε επανω και θα αλλαξετε απο "mp4 video normal quality" σε "high". στη συνεχεια πατε κατω δεξια και πατατε settings.στο υπομενου "audio option" αλλαζεται ΜΟΝΟ το "audio codec" σε aac.μετα στο υπομενου "video resize" στο resize καρφωνεται 320-240.κατω στο aspect καρφωνετε 16:9 . ακριβωs απο κατω πατατε save and apply.ετσι η μετατροπη ειναι ετοιμη πατωνταs το "convert now"εαν θελετε να βαλετε και υποτιτλουs πριν πατησετε "convert now" πατε ποιο κατω στο "subtitle" και διπλα "setting"βαζονταs το αρχειο για τουs υποτιτλουs.τιs ρυθμισειs που σαs εδωσα θα τιs βαλετε ακριβωs ετσι για να τιs βλεπεται σωστα στην οθονη του ΟΜΝΙΑ αλλα και να μπορουν να διαβασουν τα αρχεια ταινιων,βιντεοκλιπ κτλ.και αλλα κινητα στελνονταs με BT.αλλιωs ΔΕΝ......τελοs οσοι θελεται forum με ταινιεs για να μην παιδευεστε με torent και μαλ...εs στειλτε μου pm.δεν το βγαζω διμοσια αλητεs ομνιακιδεs (κατεβασα και ειδα μολιs το SAW 5.....κατουρηθηκα....o σκηνοθετηs πρεπει να ειναι για "ΔΕΣΙΜΟ") "

 

Καλησπερα και καλη χρονια..

μπορεις σε παρακαλω να με βοηθησεις ; κατεβασα το ΤΟΤΑL αλλα ειναι σε αρχειο RAR και δεν το ανοιγει καποιο προγραμμα στο pc ...... εχω πολλα video σε dvd με το μικρο γιο μου και θελω να τα εχω στο omnia...

σε ευχαριστω πολυ

Νικος

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

για να μπαινω μεσω wind plus εστω και αυτα τα 40mb παιρνει τις γνωστες ρυθμισεις οπως αυτες που ειχα στο HTC toutc cruise παλιοτερα?προκαταβολικα ευχαριστω Υ.Γ μπορω να διαγραψω το wind.internet για να μην εχω τιποτα παλαβες χρεωσεις?
Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια παιδια σε ολους!!Να ρωτησω σκεφτομαι και γω να το παραγγειλω απο e-shop και απ οτι εχω διαβασει το κινητο τα σπαει ετσι?! 2)Αναβαθμιση κανουμε κανονικα απο το internet οπως πχ στα sony-ericsson ή ειναι πολυ πιο δυσκολο? 3)Στο sms μπορουμε να βαλουμε οτι ηχο θελουμε?
Link to comment
Share on other sites

παιδιά σήμερα έχω βάλει το Navigator 7 άλλα δεν μπορεί να πάρει σήμα. στις επιλογές μου λέει ότι ¨βρέθηκε το GPS¨. αλλά όταν πάω πίσω στον χάρτη, μου γράφει ¨Αναμονή για έγκυρη θέση GPS¨ και δεν κάνει σύνδεση μαζί του. μήπως ξέρετε τι φταίει?

 

Δοκίμασε να βγεις στο δρόμο(να βλεπει το κινητό ουρανό)-ΟΧΙ ΣΤΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙ- και πιστεύω ότι σε κανα 5λεπτο θα βρεις σήμα.Εγώ ο ******ς στην αρχή το δοκιμαζα στο σπίτι μέσα και στο μπαλκόνι και αναρωτιόμουν γιατί δεν έβρισκα σήμα.:p

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλη χρονια..

μπορεις σε παρακαλω να με βοηθησεις ; κατεβασα το ΤΟΤΑL αλλα ειναι σε αρχειο RAR και δεν το ανοιγει καποιο προγραμμα στο pc ...... εχω πολλα video σε dvd με το μικρο γιο μου και θελω να τα εχω στο omnia...

σε ευχαριστω πολυ

Νικος

 

Βάλε το winrar .... Ψάξε στο google... Κάποια έκδοση ειναι free...

Aυτο αποσυμπιέζει όλα τα αρχεια rar και zip....

Link to comment
Share on other sites

ελπιζω να μην γινομαι κουραστικοσ αλλα μπορει καποιος να με διαφωτησει αν παρω το ομνια ξεκλειδωμενο απο Αμερικη θα έχω καποιο σοβαρο προβλημα? το βρισκω με 400 ευρο...τι λετε?
Link to comment
Share on other sites

:rotfl::rotfl::rotfl::heat::heat::heat: ΠΕΘΑΝΑ....ΠΗΓΑΙΝΕ ΕΔΩ http://www.omniacs.net/ γιατι δεν γινεσαι καλα εσυ.....

 

Άσε... Με αυτό το κινητό αισθάνομαι σαν 2 χρονών παιδί που του έχεις δώσει να λύσει διαφορική εξίσωση !!!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ......

Να κανω 2-3 ερωτησουλες σαν καινουριος κατοχος και εγω εαν και μπορει να εχουν απαντηθει.........

Υπαρχουν ομνια που φερουν μπροστα αριστερα της οθονης(πανω) 8G και αλλα 8αρια δεν το αναφερουν..........ξερει κανεις τη διαφορα?Π.χ. πηρα απο το πλαισιο ομνια 8αρι ελευθερο ουτε vodafone live ουτε cosmote myview και γραφει πανω αριστερα 8G ενω την προηγουμενη μερα πηρε ο φιλος μου απο το ιδιο μαγαζι (παλι 8αρι)και αυτος ελευθερο και δεν γραφει τιποτα..........επεισης.........

2)Οταν εχω σημα 3G γραφει ππανω στην κεραια 3G οταν εχω απλο GSM αντι να γραψει G βγαζει δυο βελακια αριστερα δεξια στην κεραια....θυμαμαι(αυτο συμβαινει και στα δυο ομνια)θυμαμαι ομως οτι ενως αλλου φιλου εβγαζε G στο GSM......

3) Oταν βαζω ανοιχτει ακροαση εχω ενα φυσημα λες και χανει αερα λαστοιχο......χαμηλο μεν οχι αμελειτεο ομως.......και

4)Ενα skin για Destinator ?

Link to comment
Share on other sites

ελπιζω να μην γινομαι κουραστικοσ αλλα μπορει καποιος να με διαφωτησει αν παρω το ομνια ξεκλειδωμενο απο Αμερικη θα έχω καποιο σοβαρο προβλημα? το βρισκω με 400 ευρο...τι λετε?

 

δωσε αλλα 100 και κατι και εχε το κεφαλι σου ησυχο..:happy:

[sIGPIC][/sIGPIC]

Pain is the best teacher.. but nobody wants to be his student...

Link to comment
Share on other sites

καλή χρόνια παιδιά.

 

Και τα γραφεις σε ασχετο thread και ψαχνεις για κοροιδα ! Ωραιος εισαι εσυ !:lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά και καλή χρονιά

 

Μετά από χρόνια που έχω το W800i πιστεύω οτι ήρθε η ώρα να ενηλικιωθώ και να ασχοληθώ με σοβαρά παιχνίδια......

Αποφασησα λοιπόν να παω να αγοράσω το omnia....

Απλά θα ήθελα να ρωτήσω αν αυτό που κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή έχει κάποιο πρόβλημα στο firmware π.χ. ή αν έχει ακουστεί κάτι άλλο και έιναι εν αναμονή κάποια αναβάθμηση,οπότε να περιμένω.......

 

Και αν είναι οκ και το αγοράσω,μετά υπάρχουν κάπου συγκεντρωμένα link για οτι μπορείς να κάνεις με παραμετροποίηση(προγράμματα,παιχνίδια,skins) του omnia για να το κάνω όπως θέλω ή απλα θα πρέπει να είμαι στο ψάξιμο στο forum εδώ μέσα ;

 

 

Ευχαριστώ πολυυυυυυυυυυύ omnia maniacs

Link to comment
Share on other sites

:rotfl::rotfl::rotfl::heat::heat::heat: ΠΕΘΑΝΑ....ΠΗΓΑΙΝΕ ΕΔΩ http://www.omniacs.net/ γιατι δεν γινεσαι καλα εσυ.....

 

Μάλιστα... Τελικά ήταν θέμα calibration της οθόνης (αλλού πατούσα και άλλο εικονίδιο άνοιγε... ΑΝ άνοιγε !). Μόλις έκανα σωστό calibration, λύθηκε η πλειοψηφία των προβλημάτων και το κινητό φαίνεται πιο κατανοήσιμο και workable τώρα..

 

Thanks !

Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω μια βοηθεια.πηρα το omnia και προσπαθω να το συνδεσω με wi fi στ νετ αλλα μ βγαζει προεπιλεγμενο cosmote wap.πως το αλλαζω και μπαινω με wi fi?
Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω μια βοηθεια.πηρα το omnia και προσπαθω να το συνδεσω με wi fi στ νετ αλλα μ βγαζει προεπιλεγμενο cosmote wap.πως το αλλαζω και μπαινω με wi fi?

Ψαξε το nodata.

Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

τι να ψαξω ακριβως?εξηγησε μου λιγο πιο αναλυτικα

 

no data = προγραμμα που σου επιτρεπει να κατεβαζεις δεδομενα μονο μεσω wifi μη επιτρεποντας αλλες συνδεσεις (wap κλπ).

ελαφρυ, δωρεαν, απλο= τελειο;)

 

------

[sIGPIC][/sIGPIC]

Pain is the best teacher.. but nobody wants to be his student...

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά

Και καλές γιορτές

 

Κάτι απλό θα ζητήσω…

Υπάρχει ελληνικό πληκτρολόγιο

Με 160 χαρακτήρες ,να μου προτείνετε???

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...