Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia (I900)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι είναι πάλι τούτο που τρώει και τόση μπαταρία??

 

Ενα must have προγραμματακι που αλλαζει τελειως το interface και το κανει κουκλι και πολυ ευχρηστο :p

Παρ'αυτα κι εγω δε νομιζω οτι τρωει ΤΟΣΟ πολυ μπαταρια, αλλα δε βαζω το χερι μου στη φωτια

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

 

 

Φίλε SAXO, ηρέμησε και ενημερώσου λίγο καλύτερα. Το iPhone καταρχήν έχει GPS ... αλλά και γενικά πέφτεις πολύ έξω σ' αυτά που λες ...

 

 

 

 

φίλε μου είμαι ήρεμος,δεν έχω καμία διάθεση να χαλάσω την ηρεμία μου,αλλά τελικά που έπεσα εξω ? σε τι δεν ήμουν σωστός ?

εσύ ο ίδιος αναφερεσε σε destinator και bluetooth ,με λίγα λόγια είπες αυτά που είπα με άλλα λόγια όμως.

όσο για την ενημέρωση που μου ζητάς να κάνω γύρω από το iphone ,πήγαινέ στο thread του ιphone όταν ακόμα πρωτο βγήκε η απλή συσκευη και θα με βρεις και έμενα κάπου εκεί μέσα στην προσπάθεια μας τότε να το ξεκλειδώσουμε.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

εμενα παλι το spb to 2.1 δεν τσιμπαει μπαταρια καθολου...χωρις skins το χω ομως ...γενικα εχω παρατηρησει οτι o touch player ειναι η πιο ενεργοβορα εφαρμογη ιδιαιτερα σε ακροαση χωρις ακουστικα και σε full screen....

Sony Vaio P VGN-P31ZK/Q(still rocks ;) )

Nokia 700 Symbian belle FP2

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, υπάρχει ειδικό θέμα [ΣΥΓΚΡΙΣΗ] Samsung Omnia SGH-i900 vs iPhone 3G. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=215935

Γιατί μας τα πρήζεται λοιπόν εδώ μέσα για αυτό το θέμα?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, υπάρχει ειδικό θέμα [ΣΥΓΚΡΙΣΗ] Samsung Omnia SGH-i900 vs iPhone 3G. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=215935

Γιατί μας τα πρήζεται λοιπόν εδώ μέσα για αυτό το θέμα?

 

ρεσυ τώρα το είδα ,επίσης τώρα είδα και την τεράστια διαφορά στους ψήφους.

πόσο πρέπει να ενημερωθώ παραπάνω ακόμα δεν ξέρω.

 

Samsung Omnia SGH-i900 112 79,43%

i Phone3g 29 20,57%

 

:)

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου είμαι ήρεμος,δεν έχω καμία διάθεση να χαλάσω την ηρεμία μου,αλλά τελικά που έπεσα εξω ? σε τι δεν ήμουν σωστός ?

εσύ ο ίδιος αναφερεσε σε destinator και bluetooth ,με λίγα λόγια είπες αυτά που είπα με άλλα λόγια όμως.

όσο για την ενημέρωση που μου ζητάς να κάνω γύρω από το iphone ,πήγαινέ στο thread του ιphone όταν ακόμα πρωτο βγήκε η απλή συσκευη και θα με βρεις και έμενα κάπου εκεί μέσα στην προσπάθεια μας τότε να το ξεκλειδώσουμε.

 

:)

 

Φίλε SAXO, δεν είπες αυτό, είπες ότι δεν έχει GPS και πρέπει να πάρεις και ένα GPS ... νομίζω είναι αρκετά διαφορετικό.

 

Παιδιά, υπάρχει ειδικό θέμα [ΣΥΓΚΡΙΣΗ] Samsung Omnia SGH-i900 vs iPhone 3G. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=215935

Γιατί μας τα πρήζεται λοιπόν εδώ μέσα για αυτό το θέμα?

 

Όσο "χοντρά" κι αν τοποθετήθηκες, έχεις δίκιο. Εγώ τελειώνω εδώ το θέμα. Όποιος θέλει ας το συνεχίσουμε στο κατάλληλο thread.

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρατήρησα οτι δεν έχω ήχο στο ξυπνητήρι, στις ειδοποιήσεις και στα μηνύματα.

Ισως να έχω πειράξει κάτι στο *#0002.....κλπ....

Αλλά μάλλον τα μπέρδεψα.

Ξέρει κανείς τις σωστές τιμές;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι κάτι που μόνο αν ζήσεις λίγες μέρες με ένα iPhone θα το καταλάβεις. Το iPhone απλά δουλεύει με τα δάκτυλα. Και όταν λέμε με τα δάκτυλα, το εννοούμε ! Όλα τα άλλα Front Ends που φτιάχτηκαν για τα WM ώστε να τα κάνουν να δουλεύουν με τα δάκτυλα και όχι με γραφίδα ... είναι απλά ... κακές αντιγραφές του iPhone ... και επιμένω σ' αυτό. Το μεγαλύτερο προσόν του iPhone (ίσως και το μόνο αν εξαιρέσεις την εξαιρετική ποιότητα κατασκευής) είναι το interface του ... ο τρόπος που δουλεύει μ' αυτό ο χρήστης ...

 

Δηλαδή τα άλλα κινητά, δεν δουλεύουν τόσο καλά με τα δάχτυλα??κολλάνε?τι παρουσιάζουν??

Δεν το κάνω κριτική απλά δεν έχω πάρει ποτέ μέχρι στιγμής κινητό με οθόνη αφής και δεν έχω ιδέα από αυτά.

Link to comment
Share on other sites

...Δουλευω garmin navigator με την επεκταση xt εδω και κατι μερες ...χωρις το παραμικρο προβλημα...gps initialization σε λιγοτερο απο 1 λεπτο..σχετικα ελαφρυ..με μονη ενσταση τα χρωματα..εχω και n95 8g ταυροχρονα ...με την αναβαθμιση του σε εκδοση 30 το Nokia Maps εχει ριζικες αλλαγες..η καλυψη και των δυο εντος πολης ειναι ικανοποιητικη ...το Νοκια υστερεο σε καλυψη εκτος και σε ταχυτητα ευρεσης ..επισης εχει πθο αργο speech στην δρομολογηση και κανει διακοπες...το garmin επισης φαινεται οικονομικοτατο και σε καταναλωση μπαταριας...

 

Αυτήν την έκδοση την κατέβασες από το site της nokia??εκεί που βρήκα και την προηγούμενη?? Για το Ν95 το απλό το θέλω

Link to comment
Share on other sites

Ενα must have προγραμματακι που αλλαζει τελειως το interface και το κανει κουκλι και πολυ ευχρηστο :p

Παρ'αυτα κι εγω δε νομιζω οτι τρωει ΤΟΣΟ πολυ μπαταρια, αλλα δε βαζω το χερι μου στη φωτια

 

το έχει μέσα από μόνο του, ή εμείς το βάζουμε??

Link to comment
Share on other sites

Αυτήν την έκδοση την κατέβασες από το site της nokia??εκεί που βρήκα και την προηγούμενη?? Για το Ν95 το απλό το θέλω

 

Εδω ειναι τα παντα σχετικα με το Garmin για τις S60 συσκευες οπως η δικη σου

 

Το spb mobile shell εμεις το βαζουμε, αλλα ειναι κατι πολυ απλο. Παρ'αυτα και τα αυθεντικα user interface που σου δινει η samsung και ειδικα το ενα απο τα δυο ειναι εξαιρετικο

Link to comment
Share on other sites

ρεσυ τώρα το είδα ,επίσης τώρα είδα και την τεράστια διαφορά στους ψήφους.

πόσο πρέπει να ενημερωθώ παραπάνω ακόμα δεν ξέρω.

 

Samsung Omnia SGH-i900 112 79,43%

i Phone3g 29 20,57%

 

:)

 

Σοβαρά μιλάς? Εσύ ειδικά που έχεις λιώσει(καλοπροαίρετα το λέω) εδώ μέσα νόμιζα ότι θα το είχες δει.

 

Όσο "χοντρά" κι αν τοποθετήθηκες, έχεις δίκιο. Εγώ τελειώνω εδώ το θέμα. Όποιος θέλει ας το συνεχίσουμε στο κατάλληλο thread.

 

Σόρρυ αλλά έκανα ανανέωση να δω τα νέα μηνύματα και βλέπω 5 σελίδες με τα μισά μηνύματα να έχουν να κάνουν με την σύγκριση. Τέσπα. Και πάλι σόρρυ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτήν την έκδοση την κατέβασες από το site της nokia??εκεί που βρήκα και την προηγούμενη?? Για το Ν95 το απλό το θέλω

 

Oxi το garmin navigator xt για το omnia το κατεβασα...στο Nokia παιζεις με το Nokia Maps...αν το Ν95 το απλο δεν το εχει ενσωματωμενο κατεβασε το απ το site...υπαρχει επισης πιθανοτητα να εμεπριεχεται σε firmware update γιαυτο καυεβασε και το Νokia updater ωστε να τσεκαρεις για πιθανη νεα εκδοση ...Μπορεις να κατεβασεις απο το site και την εφαρμογη Nokia map loader με την οποια μπορεις να φωρτωνεις to Νοκια σου με τους χαρτες που θελεις απο το site της νοκια μαζι και me εκφωνηση για την πλοηγηση στη γλωσσα που επιθυμεις (και δωρεαν εννοειται)

Sony Vaio P VGN-P31ZK/Q(still rocks ;) )

Nokia 700 Symbian belle FP2

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τα άλλα κινητά, δεν δουλεύουν τόσο καλά με τα δάχτυλα??κολλάνε?τι παρουσιάζουν??

Δεν το κάνω κριτική απλά δεν έχω πάρει ποτέ μέχρι στιγμής κινητό με οθόνη αφής και δεν έχω ιδέα από αυτά.

 

οχι..κακη αντιγραφη του iphone

Link to comment
Share on other sites

Oxi το garmin navigator xt για το omnia το κατεβασα...στο Nokia παιζεις με το Nokia Maps...αν το Ν95 το απλο δεν το εχει ενσωματωμενο κατεβασε το απ το site...υπαρχει επισης πιθανοτητα να εμεπριεχεται σε firmware update γιαυτο καυεβασε και το Νokia updater ωστε να τσεκαρεις για πιθανη νεα εκδοση ...Μπορεις να κατεβασεις απο το site και την εφαρμογη Nokia map loader με την οποια μπορεις να φωρτωνεις to Νοκια σου με τους χαρτες που θελεις απο το site της νοκια μαζι και me εκφωνηση για την πλοηγηση στη γλωσσα που επιθυμεις (και δωρεαν εννοειται)

 

Sorry gia to off topic.

Στο παρελθόν που το χα ψάξει, όλοι μου λέγανε πως η νόκια δεν διαθέτει δωρεάν φωνητική πλοήγηση...τεσπα...

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρατήρησα οτι δεν έχω ήχο στο ξυπνητήρι, στις ειδοποιήσεις και στα μηνύματα.

Ισως να έχω πειράξει κάτι στο *#0002.....κλπ....

Αλλά μάλλον τα μπέρδεψα.

Ξέρει κανείς τις σωστές τιμές;

 

Πατήστε αφού πάτε στο keypad του τηλεφώνου το εξής *#0002*28346#

Αυτό θα σας φορτώσει ένα εργαλείο για ρύθμιση του ήχου της συσκλευής σε επίπεδο hardware.

 

Πως να ακούτε το Loudspeaker του δυνατότερα τα ringtones, movies, mp3s.

 

Κάντε κλικ στο menu, normal και μετά handset (το πρώτο, Phones headset/loudspeaker) Εδώ αλάξτε τα εξής:

 

Speaker volume: SPK(02) -db για χαμηλότερες στάθμες, αυτό το έχω ρυθμίσει στο -1.5db (level)

Digital-to-analog: DAC(0C) Αυτό πειράζει την συνολική ένταση για τα Mp3s, movies κλπ -και το headset και το loudspeaker. Αυτό το έχω ρυθμίσει στο 0db.

Radio Volume: RVOL < μην το πειράζετε. Αν είναι RVOL το αφήνετε. Αν όχι το κάνετε έτσι.

 

Πως να πειράξετε τώρα το headset / earphones volume .

 

Κάντε κλικ στο menu, normal και μετά headset (το δεύτερο, Headphones) Εδώ μπορείτε να αλλάξετε:

 

Headphones volume: HP(02) -db για χαμηλότερες στάθμες +db για υψηλές στάθμες, Αυτό το έχω βάλει στο 0db (level)

Digital-to-analog: DAC(0C) Το ίδιο με το Loudspeaker. Πειράζει τα Mp3s, movies κλπ. Αυτό το έχω στο 0db.

Radio Volume: RVOL < Τα ίδια.

 

περισσοτερα εδω

http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showthread.php?t=5938

Link to comment
Share on other sites

καταρχην καλησπερα σε ολα τα παιδια στο forum μετα απο πολυ διαβασμα καταλαβα οτι θελω και εγω να " αναβαθμισω " το καινουριο μου ομνια

δυστυχως ομως για εσας ειμαι ολιγον ασχετος απο mw pda's και ολα αυτα και ως φυσικο ακολουθο θελω την βοηθεια σας

1.διαβασα τι κανει το hard+soft reset οχι ομως πως γινετε

2.ο destinator 7 ειναι δωρεαν ? (απο που ?)

3.αντε και τα βρηκα τα προγραμματακια που με ενδιαφερουν πως γινετε η εγκατασταση τους?

 

υγ.το μονο που εχω κανει ειναι να περασω και να συγχονισω με το active sync

υγ1.πολλη καλη η δουλεια των παιδιων που βοηθανε με αμεσες απαντησεις

υγ2.μονο και μονο με τα βασικα που εχω βρει εχω παθει πλακα με το κιν.

 

υγ.3 ευχαριστω εκ των προτερων (δεχομαι και Pm για διευκρινισεις) :ninja:

θοδωρης

 

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

καταρχην καλησπερα σε ολα τα παιδια στο forum μετα απο πολυ διαβασμα καταλαβα οτι θελω και εγω να " αναβαθμισω " το καινουριο μου ομνια

δυστυχως ομως για εσας ειμαι ολιγον ασχετος απο mw pda's και ολα αυτα και ως φυσικο ακολουθο θελω την βοηθεια σας

1.διαβασα τι κανει το hard+soft reset οχι ομως πως γινετε

2.ο destinator 7 ειναι δωρεαν ? (απο που ?)

3.αντε και τα βρηκα τα προγραμματακια που με ενδιαφερουν πως γινετε η εγκατασταση τους?

 

υγ.το μονο που εχω κανει ειναι να περασω και να συγχονισω με το active sync

υγ1.πολλη καλη η δουλεια των παιδιων που βοηθανε με αμεσες απαντησεις

υγ2.μονο και μονο με τα βασικα που εχω βρει εχω παθει πλακα με το κιν.

 

υγ.3 ευχαριστω εκ των προτερων (δεχομαι και Pm για διευκρινισεις) :ninja:

 

1.hard reset

οταν το κινητο εχει γινει

με hard reset το κινητο επανερχεται οπως οταν το αγορασαμε

(ειναι σαν να κανεις format σε pc

 

soft reset

-το κανουμε οταν θελουμε να λειτουρησει το κινητο μετα απο καποιο προγραμμα που εχουμε βαλει

-οταν μας ζητηθει

-οταν εχει μειωθει δραματικα η ραμ με αποτελεσμα να μην μπορουν να ανοιξουν προγραμματα

(ειναι σαν να κανεις στο pc επανεκκινηση)

αυτα

2.πουλιεται 149 ευρω

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1143042&catalog=21&category=69977985

3.δυο τροποι

οταν το προγραμμα εχε καταληξη exe το τρεχεις απο το pc

οταν εχει καταληξη cab το αντιγραφεις στο ppc (κινητο) και το τρεχεις απο εκει

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση για αυτούς που δεν έχουν 'Ελληνικό ΟΜΝΙΑ' αλλά Αγγλικό.

Έχω παρατηρήσει ότι το σύμβολο του συγχρονισμού των δεδομένων, αυτό δίπλα στον δείκτη σήματος, δείχνει μόνο 3G και αν δεν υπάρχει σύνδεση 3G τότε δείχνει το Χ με τις δύο γραμμούλες από πάνω. Αυτά συμβαίνουν όταν δεν ανταλλάσουμε δεδομένα. Όταν λοιπόν ανταλλάσουμε δεδομένα π.χ. στέλνουμε ένα MMS, για όση ώρα γίνεται η ανταλλαγή αυτή, ο δείκτης δείχνει ανάλογα με το δίκτυο G για GPRS 3G για 3G και 3G+ για High speed αντί για το Η. Έχω Ελληνική ROM και σύνδεση COSMOTE.

Συμβαίνει και στις Αγγλικές ROM αυτό;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εχετε βρει κατι πιο προσφατο απο

χαρτες

Garmin City Navigator® Europe NT 2009 v11

και προγραμμα

Garmin Mobile XT for Windows Mobile v5.00.10w ?

 

χωρια που πρεπει να κανουμε και μεταφραση τα ιταλικα του παιχτη λολολ

http://galaxyss.blogspot.com/ - all about galaxy s
Link to comment
Share on other sites

το iphone εχει φοβερη οθονη αλλα λιγο μεγαλο για εμενα.

εεεε ως εκει ομως, ετσι, μην τρελαθουμε. δεν εχει και τιποτα αλλο της προκοπης.

ενα κινητο με οθονη αφης ειναι αξιας 110 δολαριων. ειπα να το παρω μολις θα ηταν να ερθει ελλαδα. μολις ακουσα τιμη ομως μου ηρθε ενα δεξι (εγκεφαλικο) αλλα πηρα τα ισια μου αμεσως. δεν θα το αγοραζα για κινητο. σαν gatzet σπιτιου θα το ειχα για να παιζω στον ελευθερο χρονο μου. και 110 ευρω να εκανε αξιζε τα λεφτα ελεγα.

:offtopic:

:whistle:

:w00t:

:food:

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση για αυτούς που δεν έχουν 'Ελληνικό ΟΜΝΙΑ' αλλά Αγγλικό.

Έχω παρατηρήσει ότι το σύμβολο του συγχρονισμού των δεδομένων, αυτό δίπλα στον δείκτη σήματος, δείχνει μόνο 3G και αν δεν υπάρχει σύνδεση 3G τότε δείχνει το Χ με τις δύο γραμμούλες από πάνω. Αυτά συμβαίνουν όταν δεν ανταλλάσουμε δεδομένα. Όταν λοιπόν ανταλλάσουμε δεδομένα π.χ. στέλνουμε ένα MMS, για όση ώρα γίνεται η ανταλλαγή αυτή, ο δείκτης δείχνει ανάλογα με το δίκτυο G για GPRS 3G για 3G και 3G+ για High speed αντί για το Η. Έχω Ελληνική ROM και σύνδεση COSMOTE.

Συμβαίνει και στις Αγγλικές ROM αυτό;

 

G = GPS εεχω απενεργοποιεισει το 3G

και παντα G βλεπω, δεν παιζει ρολο το ΜΜS και τοτε G βλεπω..

http://galaxyss.blogspot.com/ - all about galaxy s
Link to comment
Share on other sites

1.hard reset

οταν το κινητο εχει γινει

με hard reset το κινητο επανερχεται οπως οταν το αγορασαμε

(ειναι σαν να κανεις format σε pc

 

soft reset

-το κανουμε οταν θελουμε να λειτουρησει το κινητο μετα απο καποιο προγραμμα που εχουμε βαλει

-οταν μας ζητηθει

-οταν εχει μειωθει δραματικα η ραμ με αποτελεσμα να μην μπορουν να ανοιξουν προγραμματα

(ειναι σαν να κανεις στο pc επανεκκινηση)

αυτα

2.πουλιεται 149 ευρω

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1143042&catalog=21&category=69977985

3.δυο τροποι

οταν το προγραμμα εχε καταληξη exe το τρεχεις απο το pc

οταν εχει καταληξη cab το αντιγραφεις στο ppc (κινητο) και το τρεχεις απο εκει

 

ευχαριστω για την αμεση απαντηση αλλα

1. πως γινονται τα reset παλι δεν καταλαβα

2. i'll pass

3.με καλυψες το καταλαβα

θοδωρης

 

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

G = GPS εεχω απενεργοποιεισει το 3G

και παντα G βλεπω, δεν παιζει ρολο το ΜΜS και τοτε G βλεπω..

G=gprs Ελληνική rom έχεις;

Βλέπεις G γιατί συχγρονίζεις με GPRS για data.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

G=gprs Ελληνική rom έχεις;

 

αγγλικη εχω και οταν εχω το 3g off βλεπω ενα g υποθετω οτι ειναι GSM

 

σορρυ το gps ειναι ακυρο...

http://galaxyss.blogspot.com/ - all about galaxy s
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...