Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia (I900)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εχει πανω ττην γνησια της vodafone... Δηλαδη παιζει να αλλαξω ρομ (να πω την αληθεια φοβαμαι λιγακι) και να ειναι κομπλε??

Εαν βαλω καποια απο τις παραπανω θα δουλευει καπως ετσι??

Γιατι αυτο κανει καπου στα 30.... Αυτο με τα ~5ευρω θα ειναι τουλαχιστον παρομοια?? Καποιος απο εδω μεσα με κατι τετοιο δοκιμασμενο??

Απο 1/9/2009 απαγορεύονται τα greeklish.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Tι να σου πω; Δεν ξέρω εάν θα διορθωθεί, αλλά μπορείς να δοκιμάσεις.

Προσωπικά για μένα, ΟΛΕΣ οι γνήσιες (και ελληνικές!) ρομ, είναι "της πλάκας"! Όταν πρωτοπήρα το ΟΜΝΙΑ και το 'χα 2-3 βδομάδες με την "μαμίσια" ρομ, ήμουν έτοιμος - στην κυριολεξία! - να το πετάξω απ' το παράθυρο!!! Το 'χα πάρει από 'δώ (Ελλάδα) και πήγα μετά πάλι πίσω στο Λονδίνο... Μου 'λεγαν φίλοι "άλλαξε ρομ, ρε συ", αλλά κι εγώ φοβόμουν.

ΜΟΛΙΣ ΑΛΛΑΞΑ ρομ (έβαλα "μαγειρεμένη" αγγλική), το ΟΜΝΙΑ "μεταμορφώθηκε" σε ΑΛΛΗ συσκευή! Σαν να πήρα άλλο κινητό! Τέτοια διαφορά...

Link to comment
Share on other sites

στο ομνια τρεχουν πολλά natively παιχνίδια φτιαγμένα για windows mobile (5.0, 6.X). Ειναι πολύ καλά και δεν χρειάζεται να ασχοληθείς με java games. Προσωπικά δεν το εχω ψαξει παραπάνω το θέμα της java αλλά και στα απλά κινητά που υποστηρίζουν java δεν τρεχουν ολα τα παιχνίδια παντού.. Πρέπει να σου "κατσει" κιολας..
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα drivers. Παιχνίδια java ποτέ δεν ήταν φτιαγμένα να τρέχουν στα windows mobile σωστά. Αν θέλεις παιχνίδια ειδικά για τη συσκευή σου θα χρειαστεί να ανατρέξεις σε επιλογές που έχουν φτιαχτεί αποκλειστικά για τη συγκεκριμένη πλατφόρμα. Κάνε μια αναζήτηση στο internet και θα βρεις πολλές (αλλά όχι και τόσο σύγχρονες πια) επιλογές.

 

Χμμμμ...ανέκαθεν java παιχνίδια παίζουν στο δικό μου κανονικότατα...,μάλιστα υπήρχε και σχετική ιστοσελίδα που είχε αρκετά μαζί με αυτά για WM και Ομνια. Δεν μπορώ να θυμηθώ όμως που την είχα αποθηκεύσει... Μια αναζήτηση στο google ίσως βοηθήσει!

Link to comment
Share on other sites

ιδού μια απορία μου... Νομίζω από τις σημαντικότερες... Όταν η οθόνη του κινητό ανοίξει αρχίζει κ ένα σφύριγμα... Εάν την αγγίζω σφυρίζει πιο πολύ... Τι παίζει να είναι αυτό?? Το ίσως προβληματικό digitizer εκτός του ότι δεν μπορεί να κάνει στοίχιση μας τραγουδάει κιόλας?? Εάν είναι αυτό παίρνει αναβολή λίγο ακόμα η αλλαγή του ή θα καψει-βραχυκυκλώσει κ τίποτα άλλο μέσα???

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων... :)

Απο 1/9/2009 απαγορεύονται τα greeklish.
Link to comment
Share on other sites

Και αλλη μια λυση μπας και βρει ποτε του στιγμα gps? Το κινητο το εχω χωρις σιμ αλλα ουτε το gps test βρισκει συσκευη gps ουτε το destinator... Το δε πρωτο κανει επανελημενα scanning σε ολες τις com αλλα τιποτα...
Απο 1/9/2009 απαγορεύονται τα greeklish.
Link to comment
Share on other sites

Και αλλη μια λυση μπας και βρει ποτε του στιγμα gps? Το κινητο το εχω χωρις σιμ αλλα ουτε το gps test βρισκει συσκευη gps ουτε το destinator... Το δε πρωτο κανει επανελημενα scanning σε ολες τις com αλλα τιποτα...

 

Λοιπόν φίλτατε, κάτι δεν μου πάει καλά με τις περιγραφές σου, σε σχέση με το σύνολο των συμπτώματων που αναφέρεις! Και εξηγώ:

1.Τυχών βόμβος,ή συριγμός κατά την λειτουργία της οθόνης δεν σχετίζετε με το digitizer, αλλά στο κύκλωμα φωτισμού αυτής (~99%). Αυτό μπορεί να συμβεί στις κάτωθι περιπτώσεις: α)τυχαία βλάβη,ή ελάττωμα, β)εισροή υγρών-οξείδωση, γ)ψυχρή κόλληση από πχ πτώση. Σε καμία περίπτωση δεν αποκαθίστατε με Hard/soft reset,καθότι αφορά βλάβη πλακέτας και απαιτεί έλεγχο από τεχνικό.

 

2.Δυσλειτουργία Digitizer (πιεστικού τύπου αφής): α)φυσιολογική φθορά από χρήση,ή ελάττωμα, β)μηχανική καταπόνηση-πίεση-πτώση, γ)έκθεση σε υψηλή θερμοκρασία-ήλιο, δ)εισροή υγρών-οξείδωση. Σπανίως επανέρχετε με επίμονη στοίχηση (με ορθό τρόπο όμως),συνήθως απαιτείται να αλλαχθεί. Hard/soft resets δεν οφελούν. Το αλλάζεις και μόνος σου αν πιάνουν τα χέρια σου (δες τα εκατοντάδες βίντεο στο YouTube για οδηγίες).

 

->σημ: Ο συνδυασμός των 1 και 2 κρίνετε πολύ ύποπτος για εισροή υγρών, ή πτώση (~90%).

 

3.Δέκτης GPS: Ανεξαρτήτως αν έχεις εισάγει κάρτα sim, θα πρέπει να ενεργοποιήσεις το δέκτη GSM (Phone ON) και ας ζητάει sim, ή αν έχεις μέσα sim το pin. Οι δέκτες GSM και GPS ενεργοποιούνται και απενεργοποιούνται ταυτόχρονα (δεν υπάρχει ξεχωριστή επιλογή). Σε καμία περίπτωση όμως δεν χρειάζεται κάρτα sim, ή το pin, ή γενικά να είναι ενεργής σύνδεσης σε δίκτυο η sim που τυχών έχουμε.

Αν παρά τα ανωτέρω και πάλι υπάρχει πρόβλημα, έλεγξε τις ρυθμίσεις του GPS και ενημέρωσε μας σχετικά επακριβώς τι ενέργειες κάνεις! Δεν βρίσκει το software σου τον ίδιο το δέκτη, ή μόνο ο δέκτης σου δορυφόρους; ;););)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν φίλτατε, κάτι δεν μου πάει καλά με τις περιγραφές σου, σε σχέση με το σύνολο των συμπτώματων που αναφέρεις! Και εξηγώ:

1.Τυχών βόμβος,ή συριγμός κατά την λειτουργία της οθόνης δεν σχετίζετε με το digitizer, αλλά στο κύκλωμα φωτισμού αυτής (~99%). Αυτό μπορεί να συμβεί στις κάτωθι περιπτώσεις: α)τυχαία βλάβη,ή ελάττωμα, β)εισροή υγρών-οξείδωση, γ)ψυχρή κόλληση από πχ πτώση. Σε καμία περίπτωση δεν αποκαθίστατε με Hard/soft reset,καθότι αφορά βλάβη πλακέτας και απαιτεί έλεγχο από τεχνικό.

 

2.Δυσλειτουργία Digitizer (πιεστικού τύπου αφής): α)φυσιολογική φθορά από χρήση,ή ελάττωμα, β)μηχανική καταπόνηση-πίεση-πτώση, γ)έκθεση σε υψηλή θερμοκρασία-ήλιο, δ)εισροή υγρών-οξείδωση. Σπανίως επανέρχετε με επίμονη στοίχηση (με ορθό τρόπο όμως),συνήθως απαιτείται να αλλαχθεί. Hard/soft resets δεν οφελούν. Το αλλάζεις και μόνος σου αν πιάνουν τα χέρια σου (δες τα εκατοντάδες βίντεο στο YouTube για οδηγίες).

 

->σημ: Ο συνδυασμός των 1 και 2 κρίνετε πολύ ύποπτος για εισροή υγρών, ή πτώση (~90%).

 

3.Δέκτης GPS: Ανεξαρτήτως αν έχεις εισάγει κάρτα sim, θα πρέπει να ενεργοποιήσεις το δέκτη GSM (Phone ON) και ας ζητάει sim, ή αν έχεις μέσα sim το pin. Οι δέκτες GSM και GPS ενεργοποιούνται και απενεργοποιούνται ταυτόχρονα (δεν υπάρχει ξεχωριστή επιλογή). Σε καμία περίπτωση όμως δεν χρειάζεται κάρτα sim, ή το pin, ή γενικά να είναι ενεργής σύνδεσης σε δίκτυο η sim που τυχών έχουμε.

Αν παρά τα ανωτέρω και πάλι υπάρχει πρόβλημα, έλεγξε τις ρυθμίσεις του GPS και ενημέρωσε μας σχετικά επακριβώς τι ενέργειες κάνεις! Δεν βρίσκει το software σου τον ίδιο το δέκτη, ή μόνο ο δέκτης σου δορυφόρους; ;););)

 

κατι τετοιο φοβαμαι πως ειναι και εγω... οσο αφορα το βουιτο.. κ με τρομαζει... γ@μωτο τσαμπα τα λεφτα....?? :/

Απο 1/9/2009 απαγορεύονται τα greeklish.
Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλό μεσημέρι

Βοήθεια

Εχθές έριξα νερό σε τραπέζι κατά λάθος και βράχηκε το i900 ominia , αμέσως άνοιξα το καπάκι από πίσω έβγαλα την μπαταρία , μετά πήρα το πιστολάκι και περίπου 10 λεπτά το "στέγνωνα''

Ξεκινάει κανονικά αλλά δεν βρίσκει την κάρτα SIM ,την κάρτα την δοκίμασα σε άλλο κινητό και δουλεύει κανονικά έβαλα άλλη κάρτα στο omnia και πάλι δεν την βρίσκει ...

τί κάνουμε παιδιά ;

Link to comment
Share on other sites

άστο να στεγνώσει καλά καλά, βάλτο και σε ρύζι να τραβήξει την υγρασία. ξαναδοκίμασε. αν δε γίνει κάτι, πες το...
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μπήκα στο συγκεκριμένο site. Υπάρχουν μερικά links ενεργά σε java, αλλά δεν αναφέρεται πουθενά για το πως θα εγκαταστήσω java games αν με καταλαβαίνεις.

:help::help::help::help::help:

 

Ε,ναι θαρρώ δεν απαιτείται κάτι ιδιαίτερο για να τα εγκαταστήσεις,ώστε να αναφερθεί ξεχωριστά! Από ότι είδα στα αρχεία μου, αντέγραψα το .rar αρχείο στο Ομνια (όχι στο PC), το έτρεξα, έκανε αποσυμπίεση και εγκατάσταση στη Java (πιθανόν να σε ρωτήσει αν το θες,κλπ). Έτσι απλά, σαν να τρέχεις και .cab αρχείο (εγκατάστασης στα WM). :happy:

 

 

παιδιά καλό μεσημέρι

Βοήθεια

Εχθές έριξα νερό σε τραπέζι κατά λάθος και βράχηκε το i900 ominia , αμέσως άνοιξα το καπάκι από πίσω έβγαλα την μπαταρία , μετά πήρα το πιστολάκι και περίπου 10 λεπτά το "στέγνωνα''

Ξεκινάει κανονικά αλλά δεν βρίσκει την κάρτα SIM ,την κάρτα την δοκίμασα σε άλλο κινητό και δουλεύει κανονικά έβαλα άλλη κάρτα στο omnia και πάλι δεν την βρίσκει ...

τί κάνουμε παιδιά ;

 

Aν τα έκανες όπως τα λες ΑΚΡΙΒΩΣ, βρες κάποιο σέρβις (όχι αντιπροσωπείας!!!), να σου καθαρίσει την πλακέτα. Πιθανά να την έχεις γλιτώσει! Το σφάλμα σου, ήταν ότι βιάστηκες πολύ να του ξαναβάλεις τη μπαταρία! Σε αυτές τις περιπτώσεις κάνουμε ακριβώς ότι περιέγραψες στο πρώτο βήμα ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΑΤΉΣΟΥΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΠΛΗΚΤΡΟ, βάζουμε τη μπαταρία στη μία τσέπη και τη συσκευή στην άλλη και ψάχνουμε σύντομα για κάποιον που γνωρίζει (όχι αντιπροσωπεία), προκειμένου να ελέγξει και διασφαλίσει τη μη υγρασία εντός της συσκευής και να θέση αυτή σε λειτουργία με ασφάλεια. Διότι μπαταρία(=ηλεκτρικό ρεύμα)+υγρά= ηλεκτρόλυση =>οξείδωση (άμεση και συνεχής!). Εξαίρεση αποτελλεί το θαλασσινό νερό, όπου άμεσα και πάντα μετά την αφαίρεση της μπαταρίας πλένεις με άφθονο νερό βρύσης τη συσκευή! Διότι λόγω του αλατιού η ηλεκτρόλυση είναι καλπάζουσα και η οξείδωση συντελλείτε ακόμη και χωρίς ηλεκτρικό ρεύμα!!! :cry:

Αν πράξουμε τα ανωτέρω,τότε σπάνια καταστρέφετε κάτι μόνιμα με ίσως εξαίρεση μηχανικών τμημάτων,όπως οθόνες και digitizer αφής, τα οποία όμως σαφώς στοιχίζουν ελάχιστα σε σχέση με το κόστος πλακέτας, αντικαθίσταντε εύκολα και κυρίως δεν αφήνουν "κουσούρια" (μη επισκευάσιμα περιστασιακά συμπτώματα) στη συσκευή.

 

άστο να στεγνώσει καλά καλά, βάλτο και σε ρύζι να τραβήξει την υγρασία. ξαναδοκίμασε. αν δε γίνει κάτι, πες το...

 

Το ρύζι να είναι του θείου Μπεν και μετά να φτιάξει και λίγο πιλαφάκι...!!! χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχααχαχααχχαχαα :p

Link to comment
Share on other sites

Εξαίρεση αποτελλεί το θαλασσινό νερό, όπου άμεσα και πάντα μετά την αφαίρεση της μπαταρίας πλένεις με άφθονο νερό βρύσης τη συσκευή! Διότι λόγω του αλατιού η ηλεκτρόλυση είναι καλπάζουσα και η οξείδωση συντελλείτε ακόμη και χωρίς ηλεκτρικό ρεύμα!!! :cry:

 

Δεν πλένουμε με νερό βρύσης την συσκευή γιατί και αυτό έχει άλατα (σαφώς λιγότερα από το θαλασσινό αλλά έχει). Η καλύτερη λύση είναι μπάνιο σε οινόπνευμα (εξατμίζεται πολύ γρηγορότερα από το νερό) ή στη χειρότερη σε αποσταγμένο νερό.

Ericsson GS-337 -> Siemens C25 -> Nokia 7110 -> Motorola T720 -> Motorola V550 -> Siemens CX75 -> Nokia N73 -> Samsung Omnia i900 16GB -> HTC Desire S -> LG G2 D802 16GB -> Samsung Galaxy S7 Edge -> Samsung Galaxy S10+

Tablet: Kobo Arc 10HD

PDA/PNA: HP Jornada 525, Qtek 2020, Navigon 2110 max

Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλό μεσημέρι

Βοήθεια

Εχθές έριξα νερό σε τραπέζι κατά λάθος και βράχηκε το i900 ominia , αμέσως άνοιξα το καπάκι από πίσω έβγαλα την μπαταρία , μετά πήρα το πιστολάκι και περίπου 10 λεπτά το "στέγνωνα''

Ξεκινάει κανονικά αλλά δεν βρίσκει την κάρτα SIM ,την κάρτα την δοκίμασα σε άλλο κινητό και δουλεύει κανονικά έβαλα άλλη κάρτα στο omnia και πάλι δεν την βρίσκει ...

τί κάνουμε παιδιά ;

 

Λοιπόν παιδιά πέρα από το χιούμορ σας το τηλέφωνο λειτουργεί κανονικά

και θα σας πω τον τρόπο με τον οποίο το κατόρθωσα ,μήπως στο μέλλον εμφανιστεί σε κάποιον.

Όπως είχα πει το τηλέφωνο δεν βράχηκε ολόκληρο δεν έπεσε νερό από επάνω αλλά μόνο το πίσω πίσω μέρος βράχηκε. αφού το στέγνωνα 2 ημέρες δούλευε κανονικά αλλά κάρτα SIM δεν έβλεπε ....

πήρα το ρίσκο να το ανοίξω για να δω τι γίνεται

απο βιντεο στο youtube

έκανα τα βήματα μέχρι το 5:30

Το τηλέφωνο δεν είχε ούτε ίχνος νερού η υγρασίας .

Μόλις έκανα επανασυναρμολόγηση και το άνοιξα το Ι900 βρήκε αμέσως την κάρτα sim , και όλες οι λειτουργίες του λειτουργούν εντάξει .

Νάσται καλά !!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν φίλτατε, κάτι δεν μου πάει καλά με τις περιγραφές σου, σε σχέση με το σύνολο των συμπτώματων που αναφέρεις! Και εξηγώ:

1.Τυχών βόμβος,ή συριγμός κατά την λειτουργία της οθόνης δεν σχετίζετε με το digitizer, αλλά στο κύκλωμα φωτισμού αυτής (~99%). Αυτό μπορεί να συμβεί στις κάτωθι περιπτώσεις: α)τυχαία βλάβη,ή ελάττωμα, β)εισροή υγρών-οξείδωση, γ)ψυχρή κόλληση από πχ πτώση. Σε καμία περίπτωση δεν αποκαθίστατε με Hard/soft reset,καθότι αφορά βλάβη πλακέτας και απαιτεί έλεγχο από τεχνικό.

 

 

Το πηγα στον γερμανο και δεν μπορουσαν να ακουσουν αυτο το βουιτο... μετα απο καιμια δυο προσπαθειες το ακουσε λεει δεν ειναι τιποτα... δεν ειμαι ομως 100% σιγουρος...

Εαν το ανοιξω εγω μπορω να δω κατι και να το διορθωσω?? (λεω μπας και εκμεταλευτω λιγακι τις γνωσεις σου παραπανω...) τα χερακια μου πιανουν δοξα τον Θεο... :p ο ηχος δεν ειναι συνεχης και σταθερος... δηλαδη αλλαζει οταν ακουμπας την οθονη... μηπως ειναι τιποτα επιφανιακο φιλε μου? μπας και δεν λεμε για το ιδιο σφυριγμα? :rolleyes:

Μια ακομη απορια που εχω απο οταν το πηρα... το phonepad γιατι δεν υπαρχει πουθενα????? ειναι το μονο που με βολευει σε οθονη αφης κινητα...

Και κατι αλλο.... βγαινουν με διαφορετικους επεξεργαστες τα κινητα?? γιατι καπου ειδα (δεν θυμαμαι ποιο προγραμμα) οτι τρεχει με εναν arm στα 420... στο gsmarena λεει οτι εχει εναν αλλον στα 624 εαν δεν απατωμαι.... τι παιζει με αυτο??

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων :)

Απο 1/9/2009 απαγορεύονται τα greeklish.
Link to comment
Share on other sites

Ένας-ένας! Δεν σας προλαβαίνω!!!

 

 

Δεν πλένουμε με νερό βρύσης την συσκευή γιατί και αυτό έχει άλατα (σαφώς λιγότερα από το θαλασσινό αλλά έχει). Η καλύτερη λύση είναι μπάνιο σε οινόπνευμα (εξατμίζεται πολύ γρηγορότερα από το νερό) ή στη χειρότερη σε αποσταγμένο νερό.

 

Καλά τα λες, αλλά (καθαρό/100% αλκοόλη από φαρμακείο) οινόπνευμα και ακόμη καλύτερα σπρέυ καθαριστικό χωρίς λάδι (tuner/μη αγώγιμο/υψηλής πτητικότητας),κλπ, χρησιμοποιούμε ΜΟΝΟ αφού ανοίξουμε εσωτερικά τη συσκευή και ξέρουμε που θα επέμβουμε! Λόγω υψηλής αλκαλικότητας/καυστικότητας/οξύτητας ,μάλλον θα δημιουργήσουμε και βλάβες που δεν έχει υποστεί η συσκευή, όπως βέβαιη καταστροφή της LCD οθόνης ~98% να θολώσει μόνιμα η οπτική επιφάνεια της, λόγω καταστροφής της εξωτερικής της μεμβράνης πόλωσης του φωτός, που είναι από ζελατίνα κολλημένη στην επιφάνεια του κρυστάλλου και είναι διαυγής), ή πρισμάτων και διαθλαστκών φωτισμού αυτής, σε αυτοκόλλητες επιφάνειες, κλπ!!! Επιπλέον ακόμη και το καθαρό οινόπνευμα του εμπορίου είναι ~95 βαθμών, το υπόλοιπο είναι νερό και αφήνει άλατα! 1000 φορές νεράκι της βρύσης, ή ακόμη καλύτερα, αφού φτάσαμε τόσο βαθιά, απεσταγμένο! Το σημαντικό είναι να αφαιρεθεί, τραβώντας ΑΜΕΣΑ η μπαταρία (χωρίς ΟFF) και να πλυθεί κυριολεκτικά από το θαλασσινό νερό!!!

 

 

Λοιπόν παιδιά πέρα από το χιούμορ σας το τηλέφωνο λειτουργεί κανονικά

και θα σας πω τον τρόπο με τον οποίο το κατόρθωσα ,μήπως στο μέλλον εμφανιστεί σε κάποιον.

Όπως είχα πει το τηλέφωνο δεν βράχηκε ολόκληρο δεν έπεσε νερό από επάνω αλλά μόνο το πίσω πίσω μέρος βράχηκε. αφού το στέγνωνα 2 ημέρες δούλευε κανονικά αλλά κάρτα SIM δεν έβλεπε ....

πήρα το ρίσκο να το ανοίξω για να δω τι γίνεται

απο βιντεο στο youtube

έκανα τα βήματα μέχρι το 5:30

Το τηλέφωνο δεν είχε ούτε ίχνος νερού η υγρασίας .

Μόλις έκανα επανασυναρμολόγηση και το άνοιξα το Ι900 βρήκε αμέσως την κάρτα sim , και όλες οι λειτουργίες του λειτουργούν εντάξει .

Νάσται καλά !!!

 

Στο έγραψα ότι αν είχες κάνει ακριβώς αυτά που είπες μάλλον θα το γλύτωνες.Μην περιμένεις να δεις έτσι απλά νερό,ή υγρασία με γυμνό μάτι, ειδικά αν το στέγνωσες άμεσα. Μόνο με μικροσκόπιο μπορεί κάποιος σε αυτή την περίπτωση να δει αν υπάρχουν άλατα,ή ελαφρά οξείδωση.Πιθανά σε κάποια τμήματα (πχ καλωδιοταινίες) που αποσύνδεσες και επανασύνδεσες να είχαν άλατα και η επαφή τους να αποκαταστάθηκε με τη λύση-άρμοση των τμημάτων της συσκευής.Τυχερούλη! :p

 

 

Το πηγα στον γερμανο και δεν μπορουσαν να ακουσουν αυτο το βουιτο... μετα απο καιμια δυο προσπαθειες το ακουσε λεει δεν ειναι τιποτα... δεν ειμαι ομως 100% σιγουρος...

Εαν το ανοιξω εγω μπορω να δω κατι και να το διορθωσω?? (λεω μπας και εκμεταλευτω λιγακι τις γνωσεις σου παραπανω...) τα χερακια μου πιανουν δοξα τον Θεο... :p ο ηχος δεν ειναι συνεχης και σταθερος... δηλαδη αλλαζει οταν ακουμπας την οθονη... μηπως ειναι τιποτα επιφανιακο φιλε μου? μπας και δεν λεμε για το ιδιο σφυριγμα? :rolleyes:

Μια ακομη απορια που εχω απο οταν το πηρα... το phonepad γιατι δεν υπαρχει πουθενα????? ειναι το μονο που με βολευει σε οθονη αφης κινητα...

Και κατι αλλο.... βγαινουν με διαφορετικους επεξεργαστες τα κινητα?? γιατι καπου ειδα (δεν θυμαμαι ποιο προγραμμα) οτι τρεχει με εναν arm στα 420... στο gsmarena λεει οτι εχει εναν αλλον στα 624 εαν δεν απατωμαι.... τι παιζει με αυτο??

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων :)

 

1.Ας μη σχολιάσω γενικά για το Γερμανό... Σαφώς δεν μπορεί κανείς να σε βοηθήσει παραπάνω μόνο από περιγραφές. Αν δεν δω κάτι με τα μάτια μου, δεν μπορώ να κρίνω! Απαντώ με βάση τις περιγραφές και τις πιθανότητες βάση της εμπειρίας μου ;)

2.Phonepad? Τι εννοείς ακριβώς;

3.Ίδια μοντέλα έχουν ίδιο επεξεργαστή.Διαφορετικά μοντέλα ακόμη και της ίδιας εταιρίας, φυσικά και έχουν το καθένα άλλο τύπο επεξεργαστή, όπως επίσης ο ίδιος επεξεργαστής μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε πολλά μοντέλα ανεξαρτήτως μάρκας. Καθαρά θέμα σχεδιασμού,κόστους και δυνατοτήτων εκάστου μοντέλου.

 

Ωραία ως εδώ, αλλά από ότι είδα τα java games δεν είναι σε μορφή αρχείου .rar. Επιπλέον πάω να κάνω εγκατάσταση στη Java και μου βγάζει το εξής μήνυμα.... «αποτυχία έλεγχου JAD, errno=906 Μη έγκυρος περιγραφέας». Και αφού πατήσεις το οκ το μόνο που εμφανίζει είναι να διαγράφει αυτόματα.

:help::help:

 

Μου γράφεις δεν είναι σε .rar , αλλά δεν μου γράφεις σε τι μορφή είναι!!! Ε,βρε... Χωρίς να μου λέει κάτι συγκεκριμένο το μήνυμα αυτό, μου "μυρίζει" ασυμβατότητα του αρχείου. Συνήθως οι εφαρμογές Java είναι σε jar, ή se jad. Αν θυμάμαι καλά κάποιες συσκευές θέλουν μόνο το ένα και κάποιες και τα δύο για να γίνει η εγκατάσταση, αλλιώς όντως δεν προχωράει η εγκατάσταση, πχ σε motorola εξαφανίζετε το αρχείο, χωρίς καν μήνυμα σφάλματος!!! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

1. αστα σημερα μου το εκανε δευτερη φορα... μια προχτες ή χτες... εσβησα την οθονη με το κουμπι on/off και μετα δεν αναβε... το τηλεφωνο φαινοταν να λειτουργει κανονικα...(εκανε το βουιτο που λεγαμε) το εσβησα πατωτας το παρατεταμενα και μετα το αναψα...ολα μια χαρα... Που μπορω να το παω δηλαδη να το ελεξει??? ή να το ελεξω και εγω...

2.phonebad: το πληκτρολογιο που εχουν ολα τα κινητα με τα νουμερα... με τρια γραμματα ανα πληκτρο... ενω κανονικα λενε οτι το εχουν το δικο μου δεν το εχει...

3. στο gsmarena λεει αλλο επεξεργαστη, στο tcmp (νομιζω, δεν θυμαμαι σε ποιο προγραμμα μου ελεγε οτι εχω arm στα 420) στα χαρακτηριστικα λεει αλλο...

Απο 1/9/2009 απαγορεύονται τα greeklish.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν οι εφαρμογές είναι σε μορφή jar, και για αυτό μάλλον πάντοτε μου εξαφανίζει το αρχείο μετά το μήνυμα ασφαλείας.... Πιστεύω ότι για να λειτουργήσει χρειάζονται και οι 2.... δηλ και jar kai jad

 

Δεν το θυμάμαι εδώ τι ισχύει (στα μοτορόλα πάντως ήθελε το 1 αρχείο,αρκει να το θεωρούσε συμβατό η συσκευή,αλλιώς το έκανε αόρατο,σαν τζάμια με αμονιαζόλ :lol:). Πάντως όσες εγώ τότε είχα κατεβάσει σε java από το συγκεκριμένο site ήταν σε .rar και η διαδικασία εγκατάστασης απλούστατη, όπως σου περιέγραψα. :ninja:

 

1. αστα σημερα μου το εκανε δευτερη φορα... μια προχτες ή χτες... εσβησα την οθονη με το κουμπι on/off και μετα δεν αναβε... το τηλεφωνο φαινοταν να λειτουργει κανονικα...(εκανε το βουιτο που λεγαμε) το εσβησα πατωτας το παρατεταμενα και μετα το αναψα...ολα μια χαρα... Που μπορω να το παω δηλαδη να το ελεξει??? ή να το ελεξω και εγω...

2.phonebad: το πληκτρολογιο που εχουν ολα τα κινητα με τα νουμερα... με τρια γραμματα ανα πληκτρο... ενω κανονικα λενε οτι το εχουν το δικο μου δεν το εχει...

3. στο gsmarena λεει αλλο επεξεργαστη, στο tcmp (νομιζω, δεν θυμαμαι σε ποιο προγραμμα μου ελεγε οτι εχω arm στα 420) στα χαρακτηριστικα λεει αλλο...

 

1.Yπάρχουν αρκετά εργαστήρια που ασχολούνται με τις μη αντιμετωπίσημες από επίσημες αντιπροσωπείες περιπτώσεις.Δεν γνωρίζω συγκεκριμένα κάποιο καλό, αφού ότι σχετικό θέλω το φτιάχνω μόνος μου :X . Ακόμη και στην τηλεόραση (σε μικρότερης ακροαματικότητας στσθμούς), όμως θα δεις κάποιους που διαφημίζουν μεταξύ άλλων και τέτοιου είδους "επεμβάσεις", ή έχουν έτοιμες πλακέτες από παλιά κινητά ανταλλαγών, ή επισκευασμένες,κλπ. Ενδεικτικά και μόνο από την TV δες αυτόν http://www.zer.gr

Εσύ, μόνο αν πιάνουν τα χεράκια σου και εν γνώση των συνεπειών του "νόμου", εκτελείς πολύ προσεκτικά την αντίστοιχη άσκηση λύσης-άρμοσης και οπτικού ελέγχου των σωθικών δια γυμνού οφθαλμού (που και ανωτέρω εκτέλεσε με επιτυχία, ως ανέφερε ο φίλος) και μας γράφεις τα αποτελέσματα.

 

2.ΑΑΑΑΑΑΑααααααα, τώρα μάλιστα, το αντελήφθην! Ναι έχεις δίκιο, διότι εξαρτάται από τη ROM που έχεις. Σε ουκ ολίγες ROM ακόμη και εργοστασιακές (πχ Vodafone Live Customized), αυτοί οι υπέρ-εγκέφαλοι το έκριναν μη απαραίτητο προφανώς! Η δική μου που είχα αγοράσει από τη Wind (όχι customized) το έχει. :p Λύσεις:

α.αλλαγή Rom με μη customized ,αν μιλάμε για μαμά Ελληνική (αν όμως η συσκευή σου έχει τελικά "θεματάκια" υγρασίας με την πλακέτα, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να νεκρώσει μόνιμα :!: => το παίζεις κορώνα-γράμματα).

β.Βρίσκεις και εγκαθιστάς ως πρόγραμμα άλλο/α πληκτρολόγια που ευρέως κυκλοφορούν για WM και συνήθως είναι εφάμιλα,ή και πολύ ανώτερα.

 

3.Το ορθό, αν και εφόσον μιλάμε για το i900 (και όχι πχ i910), είναι: Marvell PXA312 624 MHz max. (ταχύτητα μεταβαλλόμενη ανάλογα με τις εκάστοτε απαιτήσεις επεξεργαστικής ισχύως ελεγχόμενη αυτόματα από το software της συσκευής -στο χρήστη ήταν κλειδωμένη η δυνατότητα αυτή μέσω τρίτης εφαρμογής- άρα έχουμε και μεταβαλλόμενη κατανάλωση ενέργειας,προκειμένου να εξασφαλίζετε η βέλτιστη αυτονομία της μπαταρίας). Έτσι είχαμε το φαινόμενο σε απλές λειτουργίες να δείχνει μουλάρι, αλλά σε βαριές χρήσεις να καματεύει ;) . Το gsmarena έχει δίκιο λοιπόν!!!

 

 

Τέλος, μιας και κάναμε χθες σχετικά εκτενή αναφορά για καθαρισμό πλακετών από άλατα, να αναφέρω ότι για ακόμη καλύτερα αποτελέσματα (διαθέτουν συνήθως αρκετά από τα εξοπλισμένα εργαστήρια και άρα σε δεύτερο/τρίτο βαθμό καθαρισμού), για την βέλτιστη απομάκρυνση αλάτων ακόμη και σε μη προσβάσιμα σημεία της πλακέτας με το χέρι, όπως πχ. κάτω από επεξεργαστές, μόνιμα κολλημένες θωρακίσεις,κλπ , χρησιμοποιείται "μπανιέρια" υπερήχων (ultrasonic) σε φυσικά καθαρή 100% αιθυλική αλκοόλη. Το συγκεκριμένο είναι ακριβώς το ίδιο μηχάνημα που χρησιμοποιούν οι αργυροχρυσοχώοι και οι οπτικοί για καθαρισμούς αντίστοιχα κοσμημάτων, σκελετών γιαλιών ,κλπ με φυσικά κατάλληλου είδους υγρά για τις εργασίες τους, είναι σχετικά πολύ φθηνό και κυκλοφορεί ευρέως στο εμπόριο ;) .

Link to comment
Share on other sites

Λόγω υψηλής αλκαλικότητας/καυστικότητας/οξύτητας ,μάλλον θα δημιουργήσουμε και βλάβες που δεν έχει υποστεί η συσκευή, όπως βέβαιη καταστροφή της LCD οθόνης ~98% να θολώσει μόνιμα η οπτική επιφάνεια της, λόγω καταστροφής της εξωτερικής της μεμβράνης πόλωσης του φωτός, που είναι από ζελατίνα κολλημένη στην επιφάνεια του κρυστάλλου και είναι διαυγής), ή πρισμάτων και διαθλαστκών φωτισμού αυτής, σε αυτοκόλλητες επιφάνειες, κλπ!!! Επιπλέον ακόμη και το καθαρό οινόπνευμα του εμπορίου είναι ~95 βαθμών, το υπόλοιπο είναι νερό και αφήνει άλατα!

 

Η αιθυλική αλκοόλη δεν είναι ούτε αλκαλική ούτε όξινη, καθώς έχει pH 7, δηλαδή ουδέτερο, όπως μπορείς να δεις και εδώ. Επίσης οποιαδήποτε χημική ουσία του εμπορίου περιλαμβάνει και νερό στη σύστασή της, αυτό είναι πάντα απεσταγμένο.

Ericsson GS-337 -> Siemens C25 -> Nokia 7110 -> Motorola T720 -> Motorola V550 -> Siemens CX75 -> Nokia N73 -> Samsung Omnia i900 16GB -> HTC Desire S -> LG G2 D802 16GB -> Samsung Galaxy S7 Edge -> Samsung Galaxy S10+

Tablet: Kobo Arc 10HD

PDA/PNA: HP Jornada 525, Qtek 2020, Navigon 2110 max

Link to comment
Share on other sites

Η αιθυλική αλκοόλη δεν είναι ούτε αλκαλική ούτε όξινη, καθώς έχει pH 7, δηλαδή ουδέτερο, όπως μπορείς να δεις και εδώ. Επίσης οποιαδήποτε χημική ουσία του εμπορίου περιλαμβάνει και νερό στη σύστασή της, αυτό είναι πάντα απεσταγμένο.

 

E, χημικός δεν είμαι! Αν κάποιος εμπιστεύετε να το πλύνει (ολόκληρο/αυτούσιο) με οινόπνευμα ας το κάνει! Εγώ πάντως ΟΧΙ :p . Επίσης γιατί το διάλυμα της θολώνει τα πλαστικά,ή φθείρει/αφαιρεί το βερνίκι της πλακέτας; Αν πχ βάλεις το τελείως "απλό" AZAX για τα τζάμια δεν έχεις την παραμικρή φθορά στις ευπαθείς αυτές επιφάνειες των υλικών!

Επίσης, αν είναι όπως τα λες (και δεν έχω κανένα λόγο να αμφιβάλω στη θεωρία), τότε γιατί στην πράξη μένουν άλατα από τα "καθαρά" οινοπνεύματα του εμπορίου; Και απαντώ : α) λόγω νοθείας , ή β) μήπως πρέπει να είναι και απιονισμένο το συμπλήρωμα εκτός από αφαλατωμένο, ώστε να μην προκαλείτε και αντίδραση με τη σολντερίνη,ή το flux των εξαρτημάτων της πλακέτας και τα λοιπά άλατα,ή ουσίες που αποτελλούνταν το υγρό που αρχικά άφησε τα άλατα (πχ ένας καφές, ή ένα ποτό έχει και ζάχαρη και η οποία δεν διαλύεται με οινόπνευμα) ; Είπα χημικός δεν είμαι και δεν φιλοδοξώ να γίνω! Εμπιστεύομε όμως απόλυτα τα χρόνια της εμπειρίας μου (έχω πληρώσει ζημιές... :cry:) και πλέον ξέρω ποια υλικά και ποιες μεθόδους εμπιστεύομε! :lol:

 

Εννοείται ότι χρειάζεται το jar (Java Archive) καθώς εκεί είναι αποθηκευμένο το εκτελέσιμο του προγράμματος. Στο αρχείο jad (Java Descriptor) αποθηκεύεται μόνο μια περιγραφή για το ποια αρχεία περιέχει το jar. To jar μόνο του μπορεί να περιέχει τις πληροφορίες του jad, οπότε σε αυτή την περίπτωση δεν χρειάζεται το δεύτερο. Το αντίστροφο όμως δεν ισχύει.

 

Εύγε τέκνον μου! Πάει γέρασα :X, ούτε που θυμόμουν τίποτα σχετικό... :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

E, χημικός δεν είμαι! Αν κάποιος εμπιστεύετε να το πλύνει (ολόκληρο/αυτούσιο) με οινόπνευμα ας το κάνει! Εγώ πάντως ΟΧΙ :p . Επίσης γιατί το διάλυμα της θολώνει τα πλαστικά,ή φθείρει/αφαιρεί το βερνίκι της πλακέτας; Αν πχ βάλεις το τελείως "απλό" AZAX για τα τζάμια δεν έχεις την παραμικρή φθορά στις ευπαθείς αυτές επιφάνειες των υλικών!

Επίσης, αν είναι όπως τα λες (και δεν έχω κανένα λόγο να αμφιβάλω στη θεωρία), τότε γιατί στην πράξη μένουν άλατα από τα "καθαρά" οινοπνεύματα του εμπορίου; Και απαντώ : α) λόγω νοθείας , ή β) μήπως πρέπει να είναι και απιονισμένο το συμπλήρωμα εκτός από αφαλατωμένο, ώστε να μην προκαλείτε και αντίδραση με τη σολντερίνη,ή το flux των εξαρτημάτων της πλακέτας και τα λοιπά άλατα,ή ουσίες που αποτελλούνταν το υγρό που αρχικά άφησε τα άλατα (πχ ένας καφές, ή ένα ποτό έχει και ζάχαρη και η οποία δεν διαλύεται με οινόπνευμα) ; Είπα χημικός δεν είμαι και δεν φιλοδοξώ να γίνω! Εμπιστεύομε όμως απόλυτα τα χρόνια της εμπειρίας μου (έχω πληρώσει ζημιές... :cry:) και πλέον ξέρω ποια υλικά και ποιες μεθόδους εμπιστεύομε! :lol:

Η αιθυλική αλκοόλη είναι οργανική ένωση, όπως και τα πλαστικά. Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να έχει άλλου είδους χημικές αντιδράσεις με αυτά, π.χ. να λειτουργήσει ως ήπιο διαλυτικό για το βερνίκι. Το σίγουρο είναι ότι δεν θα επηρεάσει τα ηλεκτρονικά εξαρτήματα τα οποία είναι και τα πιο ακριβά στην επισκευή/αντικατάστασή τους. Όσο για τα άλατα που λες ότι αφήνει το διάλυμα αλκοόλης, το πιθανότερο είναι ότι είναι υπόλειμμα των αλάτων της αρχικής ουσίας, καθώς δεν είναι δεδομένο ότι η αλκοόλη θα αφαιρέσει όλα τα άλατα. Για πιο σίγουρα αποτελέσματα καλύτερη λύση είναι το μπάνιο υπερήχων που ανέφερες πιο πάνω. Τότε όμως μπαίνουμε σε επαγγελματική επισκευή, ενώ εγώ μιλούσα για την πρώτη αντίδραση από τον χρήστη ώστε να μην αχρηστευτεί τελείως το κινητό.

Ericsson GS-337 -> Siemens C25 -> Nokia 7110 -> Motorola T720 -> Motorola V550 -> Siemens CX75 -> Nokia N73 -> Samsung Omnia i900 16GB -> HTC Desire S -> LG G2 D802 16GB -> Samsung Galaxy S7 Edge -> Samsung Galaxy S10+

Tablet: Kobo Arc 10HD

PDA/PNA: HP Jornada 525, Qtek 2020, Navigon 2110 max

Link to comment
Share on other sites

Η αιθυλική αλκοόλη είναι οργανική ένωση, όπως και τα πλαστικά. Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να έχει άλλου είδους χημικές αντιδράσεις με αυτά, π.χ. να λειτουργήσει ως ήπιο διαλυτικό για το βερνίκι. Το σίγουρο είναι ότι δεν θα επηρεάσει τα ηλεκτρονικά εξαρτήματα τα οποία είναι και τα πιο ακριβά στην επισκευή/αντικατάστασή τους. Όσο για τα άλατα που λες ότι αφήνει το διάλυμα αλκοόλης, το πιθανότερο είναι ότι είναι υπόλειμμα των αλάτων της αρχικής ουσίας, καθώς δεν είναι δεδομένο ότι η αλκοόλη θα αφαιρέσει όλα τα άλατα. Για πιο σίγουρα αποτελέσματα καλύτερη λύση είναι το μπάνιο υπερήχων που ανέφερες πιο πάνω. Τότε όμως μπαίνουμε σε επαγγελματική επισκευή, ενώ εγώ μιλούσα για την πρώτη αντίδραση από τον χρήστη ώστε να μην αχρηστευτεί τελείως το κινητό.

 

Όπως και πριν εξήγησα ΔΕΝ είμαι χημικός! Τώρα αν είναι καυστικό,τοξικό,οξύ,ήπιο,οργανικό,ανόργανο και δεν ξέρω τι άλλο, δεν με αφορά! Αυτό που όλους μας θαρρώ ενδιαφέρει είναι το ποια είναι η βέλτιστη χρήση του στην περίπτωση που συζητήσαμε! Δηλαδή η εφαρμογή του αδιακρίτως σε όλα τα μέρη μιας συσκευής κινητού τηλεφώνου και μόνο! Και επιμένω σε αυτά που περιέγραψα! Ένα φάρμακο όσο καλό και να είναι δεν ενδυκνείεται για όλες τις περιπτώσεις, αφού μπορεί να προκαλέσει ακόμη και χειρότερες παρενέργειες! Διότι απλά, ως γνωστών, υπάρχει δράση και αντίδραση, επιθυμητή ,ή ανεπιθύμητη. Και στην προκειμένη περίπτωση, ο σκοπός μας είναι η απογυγή και άλλων ανεπιθύμητων αντιδράσεων.

 

<< Ήπιο διαλυτικό για το βερνίκι;>>

-Το αφαιρεί εώς και τελείως (πλην του βαρέως βιομηχανικού τυπου-κόκκινο)!

 

<<Το σίγουρο είναι ότι δεν θα επηρεάσει τα ηλεκτρονικά εξαρτήματα τα οποία είναι και τα πιο ακριβά στην επισκευή/αντικατάστασή τους.>>

-Εξαρτάται για ποια ηλεκτρονικά εξαρτήματα εννοείς! Όπως είπα το ποιο πιθανό είναι να προκαλέσεις ζημιά στην LCD οθόνη και δεν είναι από τα φθηνότερα! Προσέθεσε και μερικούς τύπους μικροφώνων και συνήθως τα επιφανειακής στήριξης στην κύρια πλακέτα=>αυξημένο κόστος επισκευής! Να πω και άλλα; Μεμβράνες αφής πιεστικού τύπου (digitizer), μεμβράνες πλήκτρων και πλακέτες που οι επαφές τους είναι από γραφίτη και μη αποκαταστάσιμες! Αν είναι και πάνω στην κύρια πλακέτα,απλά πιθανά το κατέστρεψες... κόστος επισκευής υπερβαίνει κόστος αγοράς νέας συσκευής!

 

<< Όσο για τα άλατα που λες ότι αφήνει το διάλυμα αλκοόλης, το πιθανότερο είναι ότι είναι υπόλειμμα των αλάτων της αρχικής ουσίας, καθώς δεν είναι δεδομένο ότι η αλκοόλη θα αφαιρέσει όλα τα άλατα.>>

-Νομίζω ότι έχω απαντήσει ήδη επαρκώς και σχετικά για τα καθαρά οινοπνεύματα εμπορίου!

 

<<Για πιο σίγουρα αποτελέσματα καλύτερη λύση είναι το μπάνιο υπερήχων που ανέφερες πιο πάνω. Τότε όμως μπαίνουμε σε επαγγελματική επισκευή, ενώ εγώ μιλούσα για την πρώτη αντίδραση από τον χρήστη ώστε να μην αχρηστευτεί τελείως το κινητό.>>

-Μα και εγώ μίλησα πληροφοριακά για δεύτερο/τρίτο βαθμό καθαρισμού της πλακέτας! Ως πρώτη αντίδραση στο θαλασσινό νερό τόνισα ΑΜΕΣΗ ΑΦΑΊΡΕΣΗ ΜΠΑΤΑΡΊΑΣ (χωρίς OFF) και καλό ξέπλυμα με άφθονο νερό βρύσης! Αντιπρότεινες οινόπνευμα και σου εξήγησα ευρέως ότι είναι πολύ πιθανό να προκαλέσεις και βλάβες που δεν υπήρχαν,εφόσον η δράση του θα είναι και σε πολλά σημεία που προκαλεί φθορές και άρα αν δεν ξεμοντάρεις πριν τη συσκευή δεν μπορείς να το αποφύγεις! ;)

Link to comment
Share on other sites

Το ξέπλυμα με νερό βρύσης επιμένω ότι είναι λάθος. Θα αφαιρεθούν τα πολλά άλατα του θαλασσινού νερού αλλά θα παραμείνουν άλατα τα οποία θα προκαλέσουν οξείδωση σε βάθος χρόνου. Ακόμα κι αν αποφύγουμε το μπάνιο με αλκοόλη για τους λόγους που περιγράφεις, θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί τουλάχιστον αποσταγμένο νερό. Το μειονέκτημα βέβαια σε αυτή την περίπτωση είναι ότι το νερό θα αργήσει να στεγνώσει, οπότε χρειάζεται προσεκτικό στέγνωμα πριν ξαναβάλουμε την μπαταρία, ενώ με την αλκοόλη η εξάτμιση είναι σαφώς ταχύτερη.

Ericsson GS-337 -> Siemens C25 -> Nokia 7110 -> Motorola T720 -> Motorola V550 -> Siemens CX75 -> Nokia N73 -> Samsung Omnia i900 16GB -> HTC Desire S -> LG G2 D802 16GB -> Samsung Galaxy S7 Edge -> Samsung Galaxy S10+

Tablet: Kobo Arc 10HD

PDA/PNA: HP Jornada 525, Qtek 2020, Navigon 2110 max

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...