Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia (I900)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
υπάρχει περίπτωση να έχουμε κάποια φωτεινή ένδειξη σε περίπτωση αναπάντητης, ώστε να μη χρειάζεται να ανάβουμε την οθόνη με εκείνο το κουμπάκι επάνω, για να δούμε αν έχουμε καμια κλήση;

θεωρώ 99% ότι η απάντηση είναι όχι, αλλά η ελπίδα πεθαίνει τελευταία...

 

Υπάρχουν κάποια προγραμματάκια που σε προειδοποιούν όταν έχεις αναπάντητη κλήση ή sms που δεν έχεις δει. Ένα από αυτά είναι το Spb Phone suite ή το G-Profiles. Το τελευταίο είναι και free.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά πήρα ένα Ομνια από Αγγλία και είναι κλειδωμένο στη βόνταφον Αγγλίας. Ξεκλειδώνει με κανένα πρόγραμμα ή να αγοράσω κωδικό από ebay????

Επίσης όποιος δεν βαριέται ας στείλει ένα pm με Εληνική ρομ και χρήσιμα προγράμματα. Ευχαριστώ. Επίσης επειδή είχα το htc g1 και με είχε βολέψει αφάνταστα το push email του gmail υπάρχει κάτι αντίστοιχο με το windowes live????

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πήρα ένα Ομνια από Αγγλία και είναι κλειδωμένο στη βόνταφον Αγγλίας. Ξεκλειδώνει με κανένα πρόγραμμα ή να αγοράσω κωδικό από ebay????

Επίσης όποιος δεν βαριέται ας στείλει ένα pm με Εληνική ρομ και χρήσιμα προγράμματα. Ευχαριστώ. Επίσης επειδή είχα το htc g1 και με είχε βολέψει αφάνταστα το push email του gmail υπάρχει κάτι αντίστοιχο με το windowes live????

 

για να το ξεκλειδωσεις κανεις αυτα

1. type *7465625*638*# to set

2. type your MCC/MNC code (list here: http://en.wikipedia.org/wiki/Mobile_Network_Code), e.g.26003 for Polish ORANGE

3. type your new NCK (12345678), then OK

3. type *#7465625 to check your lock

4. type #7465625*638*# and type your NCK (12345678)

5. enjoy.

περισσοτερα εδω

http://www.modaco.com/content/i9x0-omnia-http-omnia-modaco-com/277957/unlock-omnia-it-works/

και εδω παλι πληροφοριες για ξεκλειδωμα

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=3101945

 

και εδω ολες οι ελληνικες ρομ με διαφορα radio

http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showthread.php?t=6698

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει περίπτωση να έχουμε κάποια φωτεινή ένδειξη σε περίπτωση αναπάντητης, ώστε να μη χρειάζεται να ανάβουμε την οθόνη με εκείνο το κουμπάκι επάνω, για να δούμε αν έχουμε καμια κλήση;

θεωρώ 99% ότι η απάντηση είναι όχι, αλλά η ελπίδα πεθαίνει τελευταία...

 

Notif Blinker. Επιλέγεις και το χρώμα που θέλεις να αναβοσβήνει το Led (π.χ. κόκκινο,πράσινο,μπλε,μωβ,άσπρο,κλπ).Το πρόγραμμα είναι τελείως free και λειτουργεί άψογα και σε Ελληνική rom.Eπιπλέον,ως εκ περισσού,επιτρέπει στο Led να αναβοσβήνει ακόμη και όταν η συσκευή είναι σε κατάσταση αναμονής (σε αντίθεση με τη σχετική ρύθμιση από τα WM!!!).

:):):)

 

Είδατε που λίγη <<γκρίνια>> επανέφερε τους εξαίρετους AreianOs,s_wind και hellas200... :p

Mπράβο παιδιά... Έτσι σας θέλω,να θυμίσει και λίγο το φόρουμ κάτι από Οκτώβριο 2008... :D

Βρε hellas200 μου,εσύ με i-phone????????? :X

Απλά δεν το θεωρώ καθόλου σοβαρή πρόταση για αγορά για να το προτιμήσω... (κλειδωμένο bluetooth,κάμερα για γέλια,δεν παίζει mp3 και ποιος ξέρει τι άλλο τι (θέλει λέει μετατροπές σε mp4),κλπ. Το μόνο ίσως καλό είναι η οθόνη του...

Ε,δεν έπαιρνα ένα Datsun να κάνω τι δουλειά μου καλύτερα; :p

Με κολοκοτρωναίϊκους σουγιάδες θα ασχολούμαστε ακόμη???

 

Υ.Σ: Για να μην παρεξηγηθώ,με τα Datsun δεν έχω τίποτα...Τουναντίον αφορούν απόλυτα τίμιες και αξιόπιστες προτάσεις χρόνια τώρα.Απλά η φράση είναι από ταινία του κοσμαγάπητου Χάρρυ Κλυν :lol: ).

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Βρε hellas200 μου,εσύ με i-phone????????? :X

Απλά δεν το θεωρώ καθόλου σοβαρή πρόταση για αγορά για να το προτιμήσω...

 

Γούστα είναι αυτά...

 

Αν θες μη γράφεις συνεχόμενα μηνύματα. Για ότι θέλεις να προσθέσεις κάνε χρήση της τροποποίησης.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Στο wifi, ξερεις κανεις που γραφουμε τις ρυθμισεις δικτυου, οταν το δικτυο μοιραζει συγκεκριμενες ip?Δηλ για να συνδεσω το ομνια π.χ. θελω την 192.168.1.6 συγκεκριμενα...αλλιως τιποτα...

Στην καρτελα "προσαρμογεις" (ειναι η δεξια απτις 2 στο wifi μεσα, για οσους εχουν αγγλικη εκδοση), εχει μια λιστα που σε ολα σχεδον μπορεις να γραψεις ip,subnet mask κτλ και ψαχνομαι. σε ποιο πρεπει να περασω τα στοιχεια ωστε να μαφησει το ρουτερ να μπω ινετερνετ....

Link to comment
Share on other sites

Στο wifi, ξερεις κανεις που γραφουμε τις ρυθμισεις δικτυου, οταν το δικτυο μοιραζει συγκεκριμενες ip?Δηλ για να συνδεσω το ομνια π.χ. θελω την 192.168.1.6 συγκεκριμενα...αλλιως τιποτα...

Στην καρτελα "προσαρμογεις" (ειναι η δεξια απτις 2 στο wifi μεσα, για οσους εχουν αγγλικη εκδοση), εχει μια λιστα που σε ολα σχεδον μπορεις να γραψεις ip,subnet mask κτλ και ψαχνομαι. σε ποιο πρεπει να περασω τα στοιχεια ωστε να μαφησει το ρουτερ να μπω ινετερνετ....

 

Φιλε μου ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ..........

Ανοιγεις το wifi και απο τα δυο(πρωτα απο το ρουτερ σου).........

Μετα μολις ανοιξες και το wifiαπο το κινητο θα σου εμφανιση τη λιστα με τα δικτυα που μεσα λογικα θα ειναι και το δικο σου........κανεις συνδεση και εαν ειναι κλειδωμενο θα σου ζητησει και το κλειδι το οποιο και βαζεις.....

Οταν συνδεθεις θα σου εμφανιση διπλα στην μπαρα του σηματος δυο βελακια σταθερα που κοιτανε σε διαφορετικες κατευθυνσης........ΤΟΤΕ ΜΟΝΟ ΣΥΝΔΕΘΗΚΕΣ

Εφοσον συνδεθεις και μετα και μολις ανοιξεις τον opora θα σου βγαλη σφαλμα....πατας κατω δεξια ενα βελος που εχει και πας στις ρυθμησης....απο εκει βαζεις σαν συνδεση Τhe Internet και πας να δωσης οποια διευθυνση θελεις και ολα θα ειναι μια χαρα......... :lol:

Ελπιζω να καταλαβα σωστα αυτο που ρωτας.....

Link to comment
Share on other sites

re paidia 8elw ti voh8ia sas..eimai kainouria st forum k edw k kp kairo exw t omnia..8elw n perasw kana kalo application k kirios paixnidia...please peite m pos mporw n vrw tpt..
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. ήλπιζα να γίνεται χωρίς προγραμματάκι, για να μη φορτώσω τη μνήμη, αλλά αφού αλλιώς δε γίνεται, θα βάλω κάποιο από τα προτεινόμενα, διότι πρέπει να ανοίγω κάθε τόσο την οθόνη για να τσεκάρω κλήσεις και μηνύματα.

και αυτό το κουμπάκι, δεν είναι και τόσο βολικό στο άνοιξε-κλείσε..

πάντως εμένα δε γίνεται μωβ όταν έχει αναπάντητες...

 

μήπως μπορώ να έχω κι εγώ pm για το πού θα βρω τα παραπάνω προγραμματάκια;

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ παιδια...

και κατι αλλο πας να εγκατασησω τισ εφαρμογες και μ γραφει :

δεν υπαρχει αρκετη μνημη για την εξαγωξη των αρχειων..διαγραψτε αλλα αρχεια η εισαγετε μια καρτα απο8ηκευσης...

τι κανψ γιαθτο τι πρεπει ν σβησω????

Link to comment
Share on other sites

makouin οπως τα λες τα κανω και εγω..αλλα δε μπαινω...Μετα απολιγο βγαζει λαθος κλειδι και καλα...ενω ειναι το σωστο...Ειχα το ιδιο προβλημα σχεδον, με ενα psp και μολις του εβαλε στις τυθμισεις πριν τη συνδεση, την ip που επρεπε...μπηκε αμεσως...Το ρουτερ...εχει πανω 5 πραγματα συνδεδεμενα....πρεπει να γραψεις ,mac adress του καθενος κτλ.. Παντα, οποιο και απτα 5 να συνδεεται του δινει ο ρουτερ την ιδια διευθυνση...Π.χ σε ενα αλλο ασυρματο που συνδεθηκα...ημουν ο 192.168.1.12...ενα μετα που ξαναμπηκα ο 192.168.1.5.

Και λεω, οτι επειδη δεν μπορω να συνδεθω,μπας και πρεπει να βαλω καπου απτην αρχη τη θεση που θα μου δψσει ο ρουτερ...Δεν ξερω αν το λεω καλα,..ελπιζω να βγηκε κατι..χεχεχε..σορυυυυυ

 

Υ.Γ το λινκ εδω, ειναι ακριβως το προβλημα μου...το πρωτο μηνυμα πανω πανω....

 

EDIT:Το βρηκα!!!!Επειδη το ρουτερ μου δουλευει με static ip, επρεπε να βαλω σε εναν προσαρμογεα στην καρτελα του wifi στο ομνια, την διευθυνση που εχει ετοιμη ο ρουτερ...Ετσι στην καρτελα με τους προσαρμογεις δοκιμασα και εβαζα την ip σε ολα..τελικα το σωστο ηταν το Sychip Jaguar WLAN GSPI Card..Αρα οποιος θελει προσβαση με στατικη ip εκει πρεπει να τη βαζει!!Λυθηκε και αυτο!!!Και η πλακα ειναι πως πολλοι στο ιντερνετ το εψαχναν...

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
ευχαριστω πολυ παιδια...

και κατι αλλο πας να εγκατασησω τισ εφαρμογες και μ γραφει :

δεν υπαρχει αρκετη μνημη για την εξαγωξη των αρχειων..διαγραψτε αλλα αρχεια η εισαγετε μια καρτα απο8ηκευσης...

τι κανψ γιαθτο τι πρεπει ν σβησω????

 

Δεν είμαι σίγουρος τι διαδικασία ακολουθείς αλλά τα προγράμματα πρέπει να έχουν κατάληξη .cab για να τρέξεις στη συσκευή σου. Εάν έχουν άλλη κατάληξη πχ .exe το τρέχεις από τον υπολογιστή σου με τη συσκευή συνδεδεμένη ή .rar το κάνεις extract στον υπολογιστή σου και πετάς μόνο το αρχείο .cab που θα εμφανιστεί στη συσκευή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Βρε hellas200 μου,εσύ με i-phone????????? :X

Απλά δεν το θεωρώ καθόλου σοβαρή πρόταση για αγορά για να το προτιμήσω... (κλειδωμένο bluetooth,κάμερα για γέλια,δεν παίζει mp3 και ποιος ξέρει τι άλλο τι (θέλει λέει μετατροπές σε mp4),κλπ. Το μόνο ίσως καλό είναι η οθόνη του...

Ε,δεν έπαιρνα ένα Datsun να κάνω τι δουλειά μου καλύτερα; :p

Με κολοκοτρωναίϊκους σουγιάδες θα ασχολούμαστε ακόμη???

 

Υ.Σ: Για να μην παρεξηγηθώ,με τα Datsun δεν έχω τίποτα...Τουναντίον αφορούν απόλυτα τίμιες και αξιόπιστες προτάσεις χρόνια τώρα.Απλά η φράση είναι από ταινία του κοσμαγάπητου Χάρρυ Κλυν :lol: ).

τοσο καιρο με τα wm ειπα να δοκιμασω και κατι αλλο και μην νομιζεις

εχει και το iphone τα καλα του

και αν το κανεις jailbreak (ξεκλειδωμα) γινονται ολα αυτα που αναφερεις και πολλα αλλα ακομη ..:lol:

Link to comment
Share on other sites

re paidia 8elw ti voh8ia sas..eimai kainouria st forum k edw k kp kairo exw t omnia..8elw n perasw kana kalo application k kirios paixnidia...please peite m pos mporw n vrw tpt..

 

 

ελα εδω και θα βρειs οτι θεs:rolleyes: http://www.omniacs.net

Link to comment
Share on other sites

τοσο καιρο με τα wm ειπα να δοκιμασω και κατι αλλο και μην νομιζεις

εχει και το iphone τα καλα του

και αν το κανεις jailbreak (ξεκλειδωμα) γινονται ολα αυτα που αναφερεις και πολλα αλλα ακομη ..:lol:

 

Γούστα είναι αυτά...

 

Αν θες μη γράφεις συνεχόμενα μηνύματα. Για ότι θέλεις να προσθέσεις κάνε χρήση της τροποποίησης.

 

Στο ότι γούστα είναι αυτά φυσικά και θα συμφωνήσω.Όμως εξακολουθεί να ΜΗ με πείθει η συγκεκριμένη συσκευή ούτε με σφαίρες :shoot: .

Μια ολόκληρη γκουμούτσα χωρίς μια έστω αξιοπρεπή καμερούλα... Οπότε και να κάνεις τα jailbreak (άκου jail :p ) για μένα είναι μία φούσκα ακόμη!!!

Συμφωνώ επίσης απολύτως (τςςςςςς...) ότι τα WM είναι απαράδεκτο και ασταθές λογισμικό για κινητά τηλέφωνα (αισχρό επιτρέψτε μου να πω),πάραυτα την παρτίδα σώζουν τα προγράμματα που υπάρχουν και μπορείς μα μην πετάξεις τη συσκευή σου στον τοίχο! Οπότε με μία συσκευή σαν το Omnia,όπου και αποδεκτό μέγεθος/βάρος έχει,όμορφο design,καλή κάμερα,αυτονομία και λοιπές δυνατότητες, αξίζει μα ασχοληθείς. Προσωπικά τα htc diamond (με πολλούς γνωστούς περιορισμούς) και Omnia είναι οι πρώτες συσκευές που κυρίως λόγω μεγέθους προσέλκυσαν αρκετούς νέους (όπως και εγώ) χρήστες τέτοιων πολυσυσκευών. Αυτά από την εμπειρία μου στην κινητή τηλεφωνία από τις αρχές της στην Ελλάδα,εώς και το 2004 (ουδεμία όμως εμειρία στα pda,κλπ).

 

Προς athanaso77 και nervous:

Μη βαράτε ρε παιδιά!!!! Απάντηση ήθελα να δώσω στον "savraki" και το υπόλοιπο τμήμα ήταν παντελώς άσχετο και γενικό γραμμένο από εμένα χωρίς να αποτελεί σχόλιο προς κάποιο άλλο χρήστη! Να τα ρίχνω όλα μαζί, δεν θα καταλαβαίνουμε που απευθύνετε και τί ...!!!

Ορίστε τώρα τα έβαλα όλα μαζί... καθότι με αγχώσατε πλέον :( !

Τέλος συγχωρέστε με καθότι βγήκα για λίγο εκτός θέματος Omnia.

Τουλάχιστον ποστάρησαν ξανά και o makouin και ο hellas200 και ο Αρειανός και ο s_wind! Τέτοια επιτυχία δεν την περίμενα... :dance::up:

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Προς athanaso77 και nervous:

Μη βαράτε ρε παιδιά!!!! Απάντηση ήθελα να δώσω στον "savraki" και το υπόλοιπο τμήμα ήταν παντελώς άσχετο και γενικό γραμμένο από εμένα χωρίς να αποτελεί σχόλιο προς κάποιο άλλο χρήστη! Να τα ρίχνω όλα μαζί, δεν θα καταλαβαίνουμε που απευθύνετε και τί ...!!!

 

Με την "Πολλαπλή Παράθεση" είναι εύκολο να ξεχωρίζεις που απευθύνεσαι και τι θέλεις να πεις στο ίδιο post. ;)

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

re paidia 8elw ti voh8ia sas..eimai kainouria st forum k edw k kp kairo exw t omnia..8elw n perasw kana kalo application k kirios paixnidia...please peite m pos mporw n vrw tpt..

 

επίσης στο http://www.btw.gr στο ειδικό φορουμ του omnia , και βεβαίως εδώ στο myphone.gr:D

tsak8 - Χρήστος

LG G6 / LG G Pad 8,3"

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ενημερωτικά να πω πως σε αυτό το forum δεν μας επιτρέπεται να κάνουμε δημόσια αναφορά σε site/forum με παράνομο λογισμικό.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κάτι πολύ απλό που μόλις πριν λίγο ανακάλυψα στο αγαπημένο μας Omnia!

Επιλέξτε ένα αγαπημένο σας mp3 να παίξει από τον ενσωματωμένο touch player του Omnia,συνδέστε τα ακουστικά σας (αλλιώς δεν είναι ενεργή η εν λόγω λειτουργία) και κάντε κλικ πάνω στο εικονίδιο με τη λέξη "NORM". Σε κάθε πάτημα θα πρέπει να περιμένετε περίπου τουλάχιστον 3" για να αλλάξει πλήρως η ηχητική διαμόρφωση (την αλλάζει σε 2 στάδια).

Και όμως ΔΕΝ το είχα δει ποτέ πριν,καθότι σπανίως χρησιμοποιούσα ακουστικά!!!

ΣΗΜ: επιπλέον αν κάνετε τον touch player σε full screen (κλικάρωντας πάνω στο μωβ φόντο),ΔΕΝ υπάρχει η δυνατότητα αλλαγής της διαμόρφωσης του ήχου.

Κρίμα να μην έχει και ένα spectrum analyzer!!!

:lol::D:lol:

Link to comment
Share on other sites

για τους φανατικούς εκτός απο πλήρη γκάμα για το omnia

υπάρχει και μία καλή προσφορά για το πάσχα

 

http://www.e-click.gr/index.php?target=products&product_id=33182

Link to comment
Share on other sites

σουπερ προσφορα!! αντε να παιρνουμε και εμεις σειρα σιγα σιγα!!!!!

 

Να ρωτησω και εγω κατι ως υποψηφιος αγοραστης..

Πως παει η ποιοτητα divx + tv out = τηλεοραση?

Ειναι σε αποδεκτα επιπεδα ή δεν βλεπεται? :X

http://www.myspace.com/deadbydawngr

Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb

Link to comment
Share on other sites

Πηρα τελικα το ΟΜΝΙΑ.εχω 2 προβληματα

1)ενω εχω απνεργοποιησει το 3g,ο φωτισμος παντα στο τερμα χαμηλο,συνεχια κλειστο το φως,αλλα η μπαταρια τελιωνει πολυ γρήγορα!

2)1 στις 2 κλησεις(ειτε με παιρνουν ειτε παιρνω εγω) λεει οτι ειμαι κατελημενος ή ακουω ενα παραξενο μπιπ και δεν παιρνει τηλεφωνο.θελει 2-3 προσπαθιες για να παρεις καποιον τηλεφωνο!

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μια βοηθεια προσπαθω να περασω το Microsoft .NET CF 3.5.CAB κ οταν μετα παω να περασω τα HTCAPI.dll κ HTCAPI.dll μου βγαζει λαθος κ οτι πρεπει να ανοιξω πρωτα το προγραμμα κ κατι τετοια κουλα!ειναι απαραιτητα αρχεια αυτα για το κινητο μας κ για τα παιχνιδια που θελουμε να παιζουμε?
LET'S GO SOUTH LET'S GO GRETA!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...