Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia (I900)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους.

μπορει καποιος να μου πει, πως μπορω να απενεργοποιησω, το σβυσιμο της οθονης μετα απο λιγο, οταν πραγματοποιω μια κληση ? γινετε με καποιο tweek, ?

 

ευχαριστω.

 

χρειαζεται να εγκαταστησεις αυτο το προγραμμα MoDaCo.OmniaPatchedDialler.CAB

 

πληροφοριες εδω

http://www.modaco.com/content/i900-omnia-http-omnia-modaco-com/273121/patched-secdialer-dll-no-more-keypad-lock-in-calls/

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εγώ προσωπικά εχω την HG5/MSHG1

Δεν ξέρω ποια είναι η νεώτερη καθώς για κάποιο λόγο το samsungmobile εμφανίζεται πεσμένο.

 

Αν έχουν κάνει βελτιώσεις και επί αυτής τότε δεν ξέρω πως μπορεί να πάει το ΟΜΝΙΑ.... Είναι ήδη ταχύτατο

Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

Παιδία ενδιαφέρομαι να αγοράσω το Omnia 16GB, από ebay unlocked και συγκεκριμένα από Αγγλία.

Θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς, αν θα μπορέσω να βάλω Ελληνικά και γενικώς να το κάνω, σαν να το είχα πάρει από εδώ.

Επίσης εγγύηση φαντάζομαι ισχύει και εδώ, ε?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Άφοβα παιδιά προχωρήστε στην τελευταία επίσημη της samsung.

 

Η καλύτερη διάρκεια μπαταρίας που είχα ποτέ. 6+ μέρες με "light" χρήση και όταν έκανα την δοκιμή ευτυχώς που είχα φορτιστή αυτοκινήτου.

 

Ταχύτητα ακόμη και στην εκπνοή της μπαταρίας πολύ καλύτερη από την παλιότερη που είχα DZHH3. Γνωστό ότι το ομνια "ρίχνει" τις επιδόσεις του όταν πέφτει η μπαταρία και εδώ έχουν κάνει μεγάλη βελτίωση στην διαχείρηση ενέργειας.

 

ΣΤαθερότητα. Ενώ αραιά και πού με πολύ πείραγμα και ένα σωρό εφαρμογές έτρωγε κάποια κολλήματα τώρα πλέον ανοίγεις task manager και ξεκολάει άμεσα. ΤΕΛΟΣ το ποιοδήποτε κόλλημα.

 

video-κλήση με ταυτόχρονη πλοήγηση (το destinator στο background καθώς επίσης και το audio notes να κάνει ηχογράφηση σε 128kbps 16bit 44.1KHz mp3), και η μπαταρία στο 10%... ΒΡΑΧΟΣ

 

Πλοήγηση με το destinator στα στενά της πλάκας και του μοναστηρακίου με ταχύτητα μεγάλη (είχα μέσα φίλους και δοκιμάζαμε και οι πεζοί κολλάγανε στον τοίχο) με το seatάκι μου. Δεν έχασε το στίγμα ούτε ΔΕΚΑΤΟ και με αρκετή συνεφιά μάλιστα :D

 

Βελτίωση και στην κάμερα (όχι μεγάλη) όπου τώρα αποδίδει ακόμη καλύτερα σε δύσκολο φωτισμό ΔΙΧΩΣ φλας.

 

Σκέπτομαι με μόνη εξέρεση για κάποια έξτρα που θέλω να δω (όπως βιντεοσκόπηση σε 1280χ720 30fps) η τίποτε παράλογο πραγματικά, μήπως και δεν το ξαναπειράξω ποτέ πλέον. Η σταθερότητα και ταχύτητα αυτής της ρομ είναι πραγματικά απίστευτη.

 

 

Όσοι λοιπόν έχετε φάει πίκρα από τα Ελληνικά προχωρήστε και θα με θυμηθείτε.

 

ποια εννοεις ακριβως ,με κωδικο γιατι γινεται ενας χαμος με τις roms και απο που θα τη κατεβασουμε ? ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

paidia exw mia erwtisi...an kapoios kserei apo omnia i apo htc diamond as moy pei...ypostirizei ellinikoys xaraktires??grafeis minymata sta ellinika??diavazeis ta minymata poy soy stelnoyn oi alloi??mporeis na epeksergasteis eggrafo microsoft word poy einai grammeno sta ellinika??oi epafes pernoyn sti mnimi me ellinikoys xaraktires???

 

ennoeitai oti to kinito tha to agorasw apo ellada...

Link to comment
Share on other sites

αυτη την κραταμε καβαντζα οσοι εχουμε ελληνικη για να βαλουμε αγγλικη

(για την εγγυηση);)

Και αυτή να βάλεις μετά απο αγγλική, την έχεις χάσει την εγγύηση λογικά...

Αν δεν κυκλοφόρησε αυτή η ρομ στην Ελλάδα, τότε αμέσως θα δουν οτι την έχεις αλλάξει, οπότε η εγγύηση "πάει"...

Νομίζω οτι μπορούν να το δουν και αλλιώς... SPL κλπ... (αν δεν κάνω λάθος).

Για να μην χάνεται η εγγύηση, πρέπει να βρεθεί ένας τρόπος απο κάποιον developer για την επαναφορά της αρχικής, κάτι που δεν υπάρχει πιστεύω μέχρι στιγμής.. (δυστυχώς, γιατί όλοι θα είχαμε βάλει αγγλική...).

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

paidia exw mia erwtisi...an kapoios kserei apo omnia i apo htc diamond as moy pei...ypostirizei ellinikoys xaraktires??grafeis minymata sta ellinika??diavazeis ta minymata poy soy stelnoyn oi alloi??mporeis na epeksergasteis eggrafo microsoft word poy einai grammeno sta ellinika??oi epafes pernoyn sti mnimi me ellinikoys xaraktires???

 

ennoeitai oti to kinito tha to agorasw apo ellada...

Γινονται αυτα που ρωτας.Αφου θελεις ομως ελληνικα γιατι δεν γραφεις ελληνικα;

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Μην το κάνεις αυτό, δεν γίνεται.

Μόνο το Sprite Backup απο οτι έχω δει σου δίνει αυτή τη δυνατότητα, αλλά σίγουρα θα σου παρουσιαστούν προβλήματα...

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
an kano backup (SPB), balo alli ROM kai meta restore, epanaferontai ola ta egkatestimena programmata?

 

Ontws afti i texniki den endeiknytai. Backup epanaferoume mono stin idia ROM gia na eimaste sigouroi gia tin aksiopistia tis leitourgias tis syskevis. Mporeis bebaia afoba na epanafereis mono tin PIM pliroforia (sms, epafes, calendar, ktl) alla gia afto systinw to PIM Backup.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Σε λίγες ώρες θα έχω στα χέρια μου κι εγώ το δικό μου Omnia. :)

Η πρώτη μου απορία είναι σχετικά με την πρώτη φόρτιση... Πόσο πρέπει να το αφήσω να φορτίσει για πρώτη φορά;

Link to comment
Share on other sites

Ontws afti i texniki den endeiknytai. Backup epanaferoume mono stin idia ROM gia na eimaste sigouroi gia tin aksiopistia tis leitourgias tis syskevis. Mporeis bebaia afoba na epanafereis mono tin PIM pliroforia (sms, epafes, calendar, ktl) alla gia afto systinw to PIM Backup.

 

euxaristw paides!! episis ithela na rotiso: otan epilego na ginei to install sto My Storage, pali parola auta trwei kapoion xwro kai sto Internal Storage!(mexri kai 4-5 MB gia megala programmes). Isxyei auto i kati de paei kala?? euxaristw!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.

γνωριζει καποιος αν υπαρχει τροπος, μεταφορας ηχου σε ακουστικο bluetooth, οχι για ηχο κλησης. ενοο για ηχο mp3 και λοιπα. εχω ενα tech bluetooth που μεταφερει κανονικα. υπαρχει τροπος και για τα αλλα ακουστικα, τα μονά που κυκλοφορουν μηπως ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμενα! ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει κανεις που το εχει ηδη παρει! Η μπαταρια του ερχεται αν δεν κανω λαθος κατα ενα ποσοστο προ - φορτισμενη (60% λεω εγω...) τι κανετε για τις πρωτες φορτισεις??

1) Λειτουργια για πληρη αποφορτιση κατευθειαν?

2) Φορτιση ~8 ωρες , ολο το βραδυ?

3) Φορτιση ~2 ωρες μεχρι να φορτιστη πληρως?

Εσεις λοιπον τι κανατε?? Ευχαριστω...

..:: Your Kung Fu Is Not Enough ::..

realitysolutions.gr

Link to comment
Share on other sites

οφειλω να ζητησω ενα μεγαλο συγνωμη, που πριν 2 μερες εκραζα την συσκευη ομνια.! οπως καποιοι θα ειχατε διαβασει , ειχα σοβαρο προβλημα στο κλειδωμα των δορυφορων. μετα βιας επιανε 3 μετα απο 10 λεπτα.! την ιδια μερα η συσκευη μου κολαγε οταν ανοιγα την καμερα. πηγα πισω το ομνια απο το καταστημα που το ειχα παρει, και αφου το ειχα μολις μια μερα, μου το αλαξαν αμεσως. αφου λοιπον περασα παλι το destinator, και το ετρεξα, μετα απο hard reset μου κλειδωσε 10 δορυφορους σε λιγοτερο απο 1 λεπτο..!! απο ολες της προηγουμενες συσκευες που ειχα, γενικα ειναι οτι ποιο γρηγορο εχω δει σε συσκευη.! οφειλω επεισης να ζητησω δημοσια συγνωμη απο τον φιλο 911, που δεν τον πιστεψα , οσον αφορα το κλειδωμα των δορυφορων.! εχω να πω σε αυτους που δεν δουλευει καλα το gps, να το ψαξουν λιγο, μηπως εχει προβλημα η συσκευη τους.! να τονισω οτι δεν εκανα ουδεμια εχτρα ρυθμιση, και παει σφαιρα.! μετα λοιπον απο 2 ξενυχτια και πολυ ψαξιμο, τελικα το ομνια, ειναι μακραν οτι καλυτερο εχω πιασει στα χερια μου.!! :):):)

 

* ενας πρωην χρηστης diamond.!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμενα! ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει κανεις που το εχει ηδη παρει! Η μπαταρια του ερχεται αν δεν κανω λαθος κατα ενα ποσοστο προ - φορτισμενη (60% λεω εγω...) τι κανετε για τις πρωτες φορτισεις??

1) Λειτουργια για πληρη αποφορτιση κατευθειαν?

2) Φορτιση ~8 ωρες , ολο το βραδυ?

3) Φορτιση ~2 ωρες μεχρι να φορτιστη πληρως?

Εσεις λοιπον τι κανατε?? Ευχαριστω...

 

προσωπικα εγω, επιδη ειμαι και πολυ ανυπομονος, και καθολου σηντηριτικος, ποτε δεν φορτισα καμια προηγουμενη συσκευη μου, συμφωνα με τις οδηγιες του κατασκευαστη. δηλαδη κανα 8αρι ωρες. επισης ομως ποτε δεν αντιμετωπισα προβλημα με τις μπαταριες, και τον χρονο ζωης τους. εγω παντως σου προτεινω αν δεν εισαι το ιδιο ανυπομονος με εμενα, να το φορτισεις 10 ωριτσες. :)

Link to comment
Share on other sites

Τελικα απο λιγο που το εψαξα στο συγκεκριμενο θεμα μαλλον αποφασισα να το χρησιμοποιησω κατευθειαν και να αρχισω να το φορτιζω λιγο πριν το αδειασμα της μπαταριας! Ο λογος δεν ειναι θεμα ανυπομονησιας αλλα επειδη απο οτι λενε και τα υπολοιπα παιδια για το θεμα αυτο πως δεν αλλαζει κατι παρα μονο γενικα μια φορα στο τοσο (1 φορα το μηνα) να γινετε πληρης φορτιση-αποφορτιση για να ενισχυθει η ζωη της μπαταριας!

 

Αλλωστε θελω να δω απο την αρχη τη πεζει με το ομνια μηπως και βγαλει καποιο προβλημα εξαρχης.

..:: Your Kung Fu Is Not Enough ::..

realitysolutions.gr

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω καποιες ερωτησεις σχετικα με το hard reset!

 

Υπαρχουν 2 τροποι να γινει?Αν ναι ποιοι ειναι αυτοι?

Επίσης μπορεις να κανεις hard reset και συμπεριλαμβανομενου του My storage και οχι?

Και οταν γινεται hard reset τι ακριβώς γινεται με τα Programms που εχουμε εγκατεστημενα extra (οχι αυτα που ειχε αρχικα η Rom)?σβηνονται?Γιατι ειδα οτι σε μερικα προγραμματα οταν τα κανουμε εγκατασταση μπορει να χρειαστει hard reset!

 

thx!!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικα απο λιγο που το εψαξα στο συγκεκριμενο θεμα μαλλον αποφασισα να το χρησιμοποιησω κατευθειαν και να αρχισω να το φορτιζω λιγο πριν το αδειασμα της μπαταριας! .

και πολυ καλα θα κανεις(το ιδιο εκανα και γω)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω καποιες ερωτησεις σχετικα με το hard reset!

 

Υπαρχουν 2 τροποι να γινει?Αν ναι ποιοι ειναι αυτοι?

Επίσης μπορεις να κανεις hard reset και συμπεριλαμβανομενου του My storage και οχι?

Και οταν γινεται hard reset τι ακριβώς γινεται με τα Programms που εχουμε εγκατεστημενα extra (οχι αυτα που ειχε αρχικα η Rom)?σβηνονται?Γιατι ειδα οτι σε μερικα προγραμματα οταν τα κανουμε εγκατασταση μπορει να χρειαστει hard reset!

 

thx!!!

 

-hard reset γινεται οπου θελεις

-τα προγραμματα σβηνονται

-μερικα προγραμματα ζητουν soft reset (απλη επανεκκινηση)

υπαρχει το hard reset και το soft reset

Link to comment
Share on other sites

προσπαθω να βαλω την καινουργια επισιμη ρομ, zhj1 και μολις τρεχω το αρχειο μου λεει, εσφαλμενη εκδοση λογισμικου. τι παει στραβα? καποιος να βοηθησει ? :)
Link to comment
Share on other sites

δεν πηρα καμια απαντηση για το abote flash player. ξερει κανεις που μπορω να το βρω για να βλεπω βιντεο και να ακουω ραδιο μεσο ιντερνετ?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...