Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia (I900)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Αντικαταστάτης του Touch Dual. Θα είναι το ίδιο με Diamond & Touch Pro αλλά θα έχει συρόμενο προς τα κάτω αλφαριθμητικό πληκτρολόγιο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

και φυσικά μην ξεχνάμε (το πιο πιθανό μελλοντικό pda μου) τον αντικαταστάτη του Touch Cruise :D

 

αυτό το pda πραγματικά θα τα σαρώσει όλα, Diamond, omnia κτλ. ΑΝ ΦΥΣΙΚΑ η HTC το φτιάξει σωστά, δηλαδή όλα τα πράγματα που έχει το Touch Pro χωρίς το πληκτρολόγιο ακριβώς όπως έγινε με το Kaiser. Τότε ναι, αν βγάλουν αυτό το pda αξίζει να το αγοράσεις.

 

το touch pro μου την έσπασε, είναι απίστευτα χοντρό (το ξέρω ότι είναι το ίδιο πάχος με το kaiser, αλλά οπτικά φαίνεται πιο χοντρό)

 

φώτη μην βιάζεσαι :) σχετικά ίδιο με το diamond θα είναι κατα 80% οπτικά με πληκτρολόγιο. κοίτα το touch dual

Link to comment
Share on other sites

ο αντικαταστατης του touch cruise ειναι το touch diamond...σορυ κιολας αλλα ετσι νομιζω!!! το dual ηταν πολυ ασχημο για μενα...αλλα ειχε καλυτερο επεξεργαστη,μνημες και 3g...στο diamond ή το touch pro τι να προσθεσουν?!δεν εμεινε και τιποτα :wink:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΜΙΑ σχέση. το diamond δεν είναι ο αντικαταστάτης του Cruise.

 

στο diamond μπορώ να σκεφτώ τουλάχιστον 5 πράγματα που μπορούν να φτιάξουν και να βάλουν βλέπε (microSD slot, tv-out, flash, την ραμ και ρομ του Touch Pro) κτλ.

Link to comment
Share on other sites

μαλον εχεις δικιο σαυτο που λες...απλα δεν το ειχα και πολυψαξει

βασικα το σκεπτικο μου ηταν οτι και η ιδια η HTC σαν touch κινητα παρουσιαζει μια "αλληλουχια" απο touch>dual>cruise>diamond>pro ακομα και στο σαητ της μεσα...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ε οχι και δελεαστικο ρε παιδια...1150$?! εμενα μου φαινονται πολλα λεφτα για κινητο και απο σιγκαπουρη κιολας...!1150δολαρια ειναι πανω απο 700 ευρω...τοσο θα κανει και ελλαδα...ουτε καν κερδος δεν εχεις...καλυτερα να περιμενεις να το παρεις απο εδω...απο την αλλη πως γινεται να ειναι beta σε ολον τον κοσμο και εκει να διατηθετε?παιζει αυτο?και τι αξιοπιστεια να εχει το καταστημα?ουτε καν paypal δεν δεχετε...

 

 

$ σιγκαπουρης

 

ολοι με την ""καλη"" κουβεντα στο στομα αμεσως .....

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

 

αυτό το pda πραγματικά θα τα σαρώσει όλα, Diamond, omnia κτλ.

 

κρατα μικρο καλαθι Θοδωρη μεχρι να ερθει για καλο και για κακο :)

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

ΔΟΛΑΡΙΑ ΣΥΓΚΑΠΟΥΡΗΣ?!!!

 

αααααα!καλα ντε!δεν ηξερα οτι υπαρχει και τετοιο!!! :lol:

σορυ τοτε...ποσα ειναι αυτα σε ευρω?!ε δεν εκανες και εσυ μιαν μετατροπη πριν το ανακοινωσεις?! :lol:

σορυ αλλα εχω λιωσει στο γελιο!!!α...πρεπει να με καταλαβεις!!!που να ξερω?! :D

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ΔΟΛΑΡΙΑ ΣΥΓΚΑΠΟΥΡΗΣ?!!!

 

αααααα!καλα ντε!δεν ηξερα οτι υπαρχει και τετοιο!!! :lol:

σορυ τοτε...ποσα ειναι αυτα σε ευρω?!ε δεν εκανες και εσυ μιαν μετατροπη πριν το ανακοινωσεις?! :lol:

σορυ αλλα εχω λιωσει στο γελιο!!!α...πρεπει να με καταλαβεις!!!που να ξερω?! :D

 

τα 1100$ σιγκαπουρης ειναι περιπου 700$ αμερικης :)

 

τα εκανα μεγαλα για να φαινονται :lol::lol:

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

τοτε οντως δεν ειναι καθολου ασχημα...

 

αλλα και παλι καλυτερα να περιμενεις λιγο το ebay...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μην με παρεξηγεις που κολλαω στο ebay...απλα το χρησιμοποιω και ξερω οτι ειναι σιγουρο και αξιοπιστο... "αυτο ξερω,αυτο εμπιστευομαι" που λεει και ο Nestle-ς
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αχ βρε webvirus αχ βρε webvirus...

 

σκέτο virus είσαι με τα απόλυτα σου :)

 

πάντως μην περιμένεις αντικαταστάτη του touch cruise... η σειρά άλλαξε τα touch είναι/θα είναι μόνο τα diamond, pro και titanium μέχρι να αντικατασταθούν και αυτά, πιάνουν και τα τρία ήδη αγοραστών, δεν έχει χώρο για άλλα - πάρε το απόφαση

 

το cruise βγήκε (ενδιάμεσο μοντέλο για αυτούς που το touch και το dual τους ήταν πολύ απλό και το tytn2 "too much") γιατί ποτέ δεν βγήκε κάτι μετά το 3600, εκτός του tytn2 που και αυτό ήταν διάδοχος του tytn ΚΑΙ του 3600 και είχε ξεκινήσει η σειρά touch... ΑΚΡΙΒΩΣ μάλιστα επειδή το cruise ΕΙΝΑΙ της σειράς touch, το μέλλον του το μάθαμε ήδη: δεν υπάρχει μέλλον, διάδοχος του cruise ΕΙΝΑΙ το diamond τι να κάνουμε τώρα, το να βγει κάτι που να είναι "μεταξύ diamond και pro" δεν έχει χώρο, δεν έχει κανένα νόημα

 

τώρα γιατί σου φαίνεται τόσο δύσκολο δεν ξέρω - συμπαθητικό ήταν και πάει τέλειωσε (κανείς δεν σε εμποδίζει να το κρατήσεις για πάντα - όπως εγώ το 720), δεν ήταν και κανένα σούπερ μοντέλο που άφησε εποχή και άρα έπρεπε να συνεχίσει πάση θυσία...

 

θα έλεγα ότι η HTC άρχισε και ξεκαθαρίζει μια χαρά τις σειρές της (φαίνεται και στο site τους) - εγώ άλλο touch δεν βλέπω φέτος, πλην τα τρια που είπαμε, ενώ στις ΑΛΛΕΣ σειρές PDA phones (η σειρά που είναι και το tytn2 και δεν ξέρω αν θα συνεχίσει μετά από αυτό), smartphones (αδιαφορώ ότι και αν γίνει) και mobile computer (ή έτσι λένε), δεν ξέρω, ίσως κάτι βγει, ίσως όχι (μάλλον στην τελευταία κατηγορία που αναφέρω θα βγάλουν κάτι σύντομα γιατί διάβασα ότι εντυπωσιάστηκαν από την επιτυχία του asus eee και θέλουν να φάνε και αυτοί πίτα)

 

simple

---

NLS

ilogic.gr

Link to comment
Share on other sites

τοτε οντως δεν ειναι καθολου ασχημα...

 

αλλα και παλι καλυτερα να περιμενεις λιγο το ebay...

 

δεν χρειαζεται να περιμενω τπτ :)

 

δεν θα παρω κανενα μεχρι να ερθουν ελληνικη αγορα :lol:

 

δεν θα ξανακανω ταραχη :p μια χαρα ειμαι με το καιζερ μου και με ενα παλιο c902 se για καθημερινοφωτογραφικοραδιοφωνικο παιχνιδι

 

θα περιμενω εγω αυτην την φορα να δοκιμασουν αλλοι για μενα πρωτα :D

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

nls εσύ έχεις κάνει συμφωνία με την HTC και στα έχουν πει ε?

 

για να δούμε γιατί πιστεύω ότι θα βγει νεος αντικαταστάτης του cruise....

 

η HTC έβγαλε και θα βγάλει αντικαταστάτες για όλα τα σπουδαία μοντέλα της. το Touch δεν συγκρίνεται στο ελάχιστο με το Cruise.

 

το Diamond ναι μεν είναι ωραίο σε ΜΕΡΙΚΑ σημεία, αλλά έχει και αρκετά μειονεκτήματα. επειδή λοιπόν to Omnia θα τους φάει λάχανο με τις βλακείες που κάνουν στην HTC, θα φτιάξουν και ένα νέο μοντέλο πιθανότατα το οποίο να τα βγάλει και αυτά απο την αγορά. το Diamond είναι μια beta test συσκευή, θέλανε να προλάβουν το iPhone και το πασάρανε με το τι περιμένουμε να πάρουμε. αν και δεν παρακολουθώ το θέμα του Diamond, ξέρω ότι ήδη έχουν κυκλοφορήσει 3 διαφορετικά τουλάχιστον firmware Που διορθώνει τις χαζομάρες τους.

 

το touch pro καθυστερεί ενώ είναι έτοιμο εδώ και πολύ καιρό, γιατί θέλουν να λύσουν όλα τα προβλήματα του Diamond πρώτα και μετά να το βγάλουν. αφού λοιπόν διορθώσουν τα πάντα και φτιάξουν το τέλειο pda τους (Touch Pro), θα αρχίσουν να το σπάνε σε υπο-συσκευές για να φάνε τον ανταγωνισμό. τώρα αν θα είναι μόνο μια συσκευή η οποία θα λέγεται Titanium και θα έχει ότι έχει το Touch Pro χωρίς το 5-row keyboard, αλλά με το numeric μόνο ή! 2 συσκευές δεν το ξέρουμε. είναι καθαρά θέμα μάρκετινγκ

 

άντε γεια!

Link to comment
Share on other sites

θα μου εξηγήσει κάποιος γιατί μπερδεύομαι και όταν διαβάζω το thread του omnia νομίζω ότι διαβάζω το thread του diamond? ;):wacko::(:mad::X
Παναγιώτης
Link to comment
Share on other sites

θα μου εξηγήσει κάποιος γιατί μπερδεύομαι και όταν διαβάζω το thread του omnia νομίζω ότι διαβάζω το thread του diamond?

 

 

γιατι τα thread των omnia-raphaell (πιο πολυ) εχουν γινει :cry::cry:

 

γενικου περιεχομενου :lol::p ελλειψη των συσκευων αυτων απο την αγορα ακομη :rolleyes:

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

το πληκτρολογιο που ειναι ιδιο με του iphone ειναι το ενσωματωμενο του ?

η εχουν περασει virtual keyboard?

:X
Link to comment
Share on other sites

το πληκτρολογιο που ειναι ιδιο με του iphone ειναι το ενσωματωμενο του ?

η εχουν περασει virtual keyboard?

 

πιστεύω το πρώτο - αλλά έχει σημασία;

---

NLS

ilogic.gr

Link to comment
Share on other sites

...

 

όχι δεν έχω κάνει συμφωνία με την HTC, όπως ούτε και εσύ - και οι δυο θεωρητικολογούμε, πράγμα υποκειμενικό με μόνο αντικειμενικό του κομάτι την πιθανή εμπειρία του καθενός από εμάς στο χώρο και στην αγορά

 

το diamond είναι εμφανής διάδοχος ΟΛΗΣ της σειράς touch (δεν έχει η σειρά touch "υποσειρές", τώρα πάει να φτιάξει) - αν δεν είναι αρκετά καλό ή όχι είναι άλλο θέμα... για μένα είναι ΣΟΥΠΕΡ καλό για τον πιο σπουδαίο λόγο που ενδιαφέρει μια εταιρία: πωλήσεις - θα τις δεις μέχρι τέλος του έτους και θα τρίβεις τα μάτια σου, θα βλέπεις diamond σε 17χρονα κοριτσάκια που πριν είχαν Nokia 5300

 

ΑΥΤΟ τελικά έχει σημασία και δεν το έχεις καταλάβει - η HTC και καμία HTC δεν δουλεύει για 100.000 geeks που υπάρχουν στον κόσμο

 

από εκεί και πέρα έχεις δίκιο στα εξής:

 

- το diamond είναι πράγματι beta test μηχάνημα, δεν είναι πρώτη φορά που φάγαμε στη μάπα beta test μηχάνημα και είπαμε και ευχαριστώ όμως (και εννοώ ΚΑΙ οι ψαγμένοι... ξεχνάμε πως ξεκίνησε το Universal μάλλον αλλά και άλλα)

 

- πράγματι θέλαν να προλάβουν το iPhone 3G (που btw τελικά ΔΕΝ με εντυπωσίασε γιατί δεν είχε όσο μεγάλες διαφορές θα ήθελα από το όχι 3G)

 

- τα νέα firmware είναι αποτέλεσμα του παραπάνω μεν αλλά ΔΕΝ είναι ασυνήθιστο για την HTC, πολλά δήθεν μη-beta έχουν ανάλογο treatment... από την άλλη χωρίς XDA devs θα σου έλεγα αν ήξερες για 3-4-10 νέα firmware (δεν μιλάω για cooked) ή αν θα έβλεπες ένα ανά εξάμηνο από επίσημη HTC (δεν κάθεται να κάνει release κάθε 0.001 update)

 

- δεν ξέρω αν το touch pro αργεί για αυτό το λόγο (θεωρεία που θα βγει υποχρεωτικά αληθινή αφού ακόμα και αν αυτός δεν ήταν ο σκοπός τους, μοιραία το touch pro θα είναι πιο "στρωμένο") ...εγώ λέω ότι ο λόγος είναι άλλος: να πουλήσει πρώτα αρκετά το diamond αλλά και να ΔΟΥΝΕ πόσο θα πουλήσει το diamond, μετά μπορούν να βγάλουν παραλλαγές

 

...από εκεί και πέρα ο χώρος υπάρχει και για μια συσκευή ανάμεσα στο touch pro και το διαμάντι: το titanium... ότι άλλο είναι "ευσεβής πόθος" και σου πάω και στοίχημα ότι στα "touch" αυτά είναι τα μόνα που θα δούμε φέτος (2008)

 

αυτό που ψάχνεις εσύ, είναι εμφανές από τα λόγια σου και είναι πολύ απλά "ένα στρωμένο diamond" (άσχετο αν το βαφτίζεις εσύ διάδοχο του cruise αυτό που θες), με άλλα λόγια (και πάντα από τις δικές σου περιγραφές) ψάχνεις το diamond V1.5 (ούτε καν το 2.0 δεν θα ήταν) και το βαφτίζεις διάδοχο του cruise "άρα πρέπει να το βγάλουν" - ε αυτό φέτος δεν έχει "χώρο"

 

αυτό θα το δεις του χρόνου, θα με θυμηθείς, ίσως το λένε diamond II, ίσως το λένε κάνα άλλο πετράδι (πιστεύω θα συνεχίσουν τη μόδα), όταν θα γίνουν οι ανανεώσεις έτσι κι αλλιώς - και δεν χρειάζομαι συμβόλαιο με την HTC για να το καταλάβω ...το μόνο που έχω να προσθέσω σε αυτό ως σχόλιο είναι ότι "τότε που θα βγει ίσως να μην έχει σημασία" (γιατί μέχρι του χρόνου θα έχει αντιδράσει όλη η αγορά και όποιος δεν είναι κολλημένος με HTC - εχμ.. και devs - μπορεί να έχει βρει και άλλες λύσεις)

---

NLS

ilogic.gr

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω πάθει κι εγώ πλάκα με το κινητό. Αν και κολλημένος χρόνια με SE και περίμενα το Xperia πως και πως μόλις είδα το Omnia έπαθα πλάκα. Μόλις βρήκα και το επίσημο manual στα αγγλικά, όποιος θέλει να το καταβάσει εδώ ειναι το link

 

http://www.samsung.com/sg/support/download/supportDown.do?group=mobilephone&type=mobilephone&subtype=entertainmentphone&model_nm=SGH-I900&prd_ia_cd=01011100&disp_nm=SGH-i900&mType=&dType=D&vType=R

Link to comment
Share on other sites

τελικά το max. sar είναι 0.671 (manual σελ. 9) :)

 

"May play DivX video up to 400x240" (σελ. 10) :cry:

 

και το πιο κουλό : Ψάχνω, αλλά πουθενά δεν αναφέρει GPS (μονάχα στο google maps!) ή WIFI ! (ούτε καν στο ευρετήριο...) :p:X

 

ωραίο manual...

MyPhone history: Nokia 3310/6510 / Motorola V535/ V360 / Ubiquio 401 / O2 XDA Flame / Omnia i900 / GB T600 / Nokia 5230 / Huawei Ideos X5 / Toshiba AT100 / Samsung Duos / Lenovo 3500H /:cool:

Link to comment
Share on other sites

To may συνηθως χρησιμοποιειται αντι για το can οποτε ειναι θεμα διατυπωσης

 

Μπορει βεβαια να εννοει τη μεγιστη αναλυση με δεδομενο bitrate

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...