Jump to content

Προτάσεις αγοράς: Ποιο PNA να επιλέξω;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 403
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λοιπον παιδια

 

μετα απο μελετη και πνευματικη εκγυμναση το εσπασα το μηχανακι.(Mio c220)

 

Λοιπον αρχικα περαστε με το hack το σπασμενο data + miomap.exe.

Ετσι θα μπαινει το μηχανημα σε file manager και οχι στο περιβαλλον του χάρτη.

 

 

Μετα περάστε τα αρχεια με τους σπασμενους χαρτες και licence με card reader στην εξωτερικη μνημη!!στον folder MIOMAP 2,3,4-κατι οτι θελετε

Περαστε το backup του οriginal στον folder MIOMAP στην καρτα.

 

ΜΟΝΟ ΜΕ card reader το hack δεν τα περναει ολα.

Τωρα μπορειτε να τρεχεται ολους τους χαρτες original ή hacked απο την μνημη και παραλληλα να δουλευετε και το μηχανημα san pda.

Δεν εχω κανει upload τα αρχεια καπου αλλα ισχυουν τα λινκ που υπαρχουν πιο πανω.

Αν δεν τα βρειτε στειλτε μην να σας τα στειλω με μειλ!

 

Θα το δουλεψω λιγο ακομα, εχω φτιαξει ενα σκριπτακι , και οταν ειμαι ετοιμος θα ποσταρω ολοκληρωμενες οδηγιες για ολους.

 

 

καλες βολτες!!

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχει κανεις απο συμβατο μηχανημα προγραμματακι που να διαβαζει αρχεια *.doc, *.xls κλπ για το PDA (Μιο c220)

 

Του 350 δουλευουν.;

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

το εχει βαλει προσφορα ο κωτσοβολος στα 129 euro..αξιζει τον κοπο?

εγω εχω το vector master 390 και σιγουρα αξιζει αφου του εχω φορτωσει τα παντα!!! το συγκεκριμενο το θελω για τον πατερα μου

και το σκεφτομαι γιατι ειναι πολυ σιμφερουσα η τιμη!!! αρκει να μπορουμε να κανουμε και κανα παιχνιδι περιεργο με αυτο!!

vector master 390 the ultimate PNA machine!!!
Link to comment
Share on other sites

ξεκλειδωνεται παντως?? θα ηθελα να δοκιμασω και αλλο ενα pna!! το ξαναλεω η τιμη ειναι παραπανω απο δελεαστικη!!!
vector master 390 the ultimate PNA machine!!!
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ξεκλειδώσω το C220 και να του περάσω το destinator 7 αν το έχει κάνει κάποιος και παίζει καλά ας μου στείλει π.μ. τα προγράμματα που θέλει και πως γίνεται ευχαριστώ εκ των προτέρων ( skoymaik@yahoo.gr )
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι άσχετος με το θέμα τον GPS και θα ήθελα τη γνώμη σας. Σκέφτομαι να πάρω ένα από τα δύο αυτά GPS Mio C220 ή Garmin nuvi 200 από το eshop. Από τα λίγα που διάβασα στο forum είδα ότι μπορείς να βάλεις σε ένα GPS και χάρτες από άλλες χώρες ή για βουνό και για θάλλασα. Έχουν αυτά τα δύο GPS τις δυνατότητες να κάνουν αυτά τα παραπάνω; Έσεις πιο προτείνετε;
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε να με ενημερώσει κάποιος αν στις συσκευές PNA "παίζουν" οι χάρτες που έχω για το destinator 7 (μιλάμε φυσικά για συσκευές με εκδόσεις destinator προεγκατεστημένες. Βασικά ψάχνω για κάποιο φθηνό PNA ως εναλλακτική και δεν θα ήθελα να είμαι υποχρεωμένος να ξαναγοράσω χάρτες του εξωτερικού.

Οποιαδήποτε πρόταση δεκτή

Link to comment
Share on other sites

kalispera eimai anamesa se auto

 

MLS PNA Destinator MyGuide 3100

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=21&category=69977967&product=956171

 

kai

 

Vector MASTER 390 BASIC

http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=23171

 

Auto pou thelw einai na litourgei swsta to destinator kai na mporw na kanw anavathmisi tous kenourious xartes otan tha vgenoun kathos kai nees ekdoseis...

Auto ginete kai sta dio?

 

kai kati akoma... ida oti to vector 390 den ine pia diathesimo, kai to mono pou vriskw einai to vector 400 se timi 200 euro kai to vector 590 se timi 240 euro... pio lete einai kalitero?

 

an exete opiadipote ali protasi konta se auti tin katigoria timis dekti!

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

με 50 euro παραπάνω που έχει το c320 παίρνεις 4,3 αντί για 3,5 ίντζες οθόνη με καλύτερη φωτεινότητα ειδικά απέναντι στον ήλιο και την δυνατότητα να παίζει και mp3 αρχεία.

 

αν δεν σε ενδιαφέρουν αυτά τότε πάρε το μικρότερο.

 

φυσικά υπάρχει και η δυνατότητα ξεκλειδώματος τους που τα κάνει ουσιαστικά ίδια σε δυνατότητες.

 

το c 320 έχει πάντως καλύτερη και μεγαλύτερη οθόνη και αυτή είναι η ουσιαστική διαφορά τους.

Link to comment
Share on other sites

το εχει βαλει προσφορα ο κωτσοβολος στα 129 euro..αξιζει τον κοπο?

εγω εχω το vector master 390 και σιγουρα αξιζει αφου του εχω φορτωσει τα παντα!!! το συγκεκριμενο το θελω για τον πατερα μου

και το σκεφτομαι γιατι ειναι πολυ σιμφερουσα η τιμη!!! αρκει να μπορουμε να κανουμε και κανα παιχνιδι περιεργο με αυτο!!

 

το πηρα εγω το μηχανακι , ειναι ξεκλειδωτο ( του περασα dest7 σε ενα λεπτο ) και δουλευει πολυ καλα + του οτι παιζει σχεδον ολα τα αρχεια video ,κατι που δεν αναφερει ο κωτσοβολος .:)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, σκέφτομαι να πάρω το 3100, λόγω τιμής, destinator κλπ. Δεν με πολυνοιάζει να επεμβαίνω στο λογισμικό.

Μήπως είναι καλύτερο να πάρω το Mio c220 που είναι στα ίδια λεφτά; Ποιά είναι η γνώμη σας;

:blink:
Link to comment
Share on other sites

Αν σε ενδιαφέρει αποκλειστικά και μόνο η πλοήγηση,το destinator 6 είναι μονόδρομος και οπότε διαλέγεις την ανάλογη συσκευή.Το 3100 και mio έχουν σπάσει και τα δύο.Η κοινότητα του Mio είναι μεγαλύτερη οπότε θα είχες καλύτερη υποστήριξη αν χρειαζόσουν κάτι.Αν θες μια πιο φθηνή λύση,πας σε vector της dis,το σπας και φορτώνεις ότι θες μιας και μπορείς να βρεις τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δίκιο,απλά να αναφέρω εντελώς ενημερωτικά ότι το πακέτο με τους χάρτες Δυτικής Ευρώπης κοστίζει 119€ σύμφωνα με

http://www.dis.gr/index.asp?mod=articles&id=268

Στα ίδια όμως χρήματα αγοράζει κανείς το miomap(igo με λίγο αλλαγμένο interface) ή το igo με τους ίδιους χάρτες της teleatlas.

Kαι δε νομίζω πως η σύγκριση ευνοεί το vector navigation.

 

Ερώτηση κυρίως προς τον bbbb, αλλά και σε όποιον άλλο έχει τη διάθεση να απαντήσει.

Θέλω ένα pna με χάρτες Ελλάδος και Ευρώπης (Ανατολική και Δυτική)

 

Tibo A1000 η A1200 470-500 €

Mio C520 385€

Vector 590 350€

 

Τί θα διάλεγες και γιατί;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου απ οτι ξερω το vector 590 exei μονο 230 ευρω και προσφατα ο sakis70 το πηρε 199. τα αλλα δεν τα ξερω αλλα ξεφευγουν λιγο & στην τιμη .(δεν νομιζεις):shifty:

παρολα αυτα ενα μειων που βλεπω εγω στο 590 ειναι οτι το εχουν λιγο χοντροκομενο & οπτικα παλιομοδιτικο

......PNA...[sIGPIC][/sIGPIC]...LOVER...
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου απ οτι ξερω το vector 590 exei μονο 230 ευρω και προσφατα ο sakis70 το πηρε 199. τα αλλα δεν τα ξερω αλλα ξεφευγουν λιγο & στην τιμη .(δεν νομιζεις):shifty:

παρολα αυτα ενα μειων που βλεπω εγω στο 590 ειναι οτι το εχουν λιγο χοντροκομενο & οπτικα παλιομοδιτικο

 

Το θέλω και με τους Ευρωπαικούς χάρτες όπως είπα και πιο πάνω.

Οι τιμές είναι σωστές.

Απλά θέλω από κάποιον που έχει εμπειρία στην πλοήγησή τους να μου πει ποια είναι η ποιο value αγορά.

Link to comment
Share on other sites

To tibo Α1000 και Α1200 δεν έχουν bluetooth και μικρότερη ανάλυση οθόνης.Το tibo v4150 μπορεί να συγκριθεί με το 520 και το 590.Εχοντας δοκιμάσει και τα 3 θα σου έλεγα να μην πάρεις το 520 εκτός και αν δεν έχεις σκοπό να βάλεις για Ελλάδα, Destinator.Σέρνεται απελπιστικά με το destinator 6,ενώ με το 7 πάει απλώς ικανοποιητικά μόνο στο 3d mode.Από την άλλη το tibo και το 590 λειτουργούν άψογα και με destinator και igo.To 4150 έχει λίγο μεγαλύτερη οθόνη από το 590.
Link to comment
Share on other sites

To tibo Α1000 και Α1200 δεν έχουν bluetooth και μικρότερη ανάλυση οθόνης.Το tibo v4150 μπορεί να συγκριθεί με το 520 και το 590.Εχοντας δοκιμάσει και τα 3 θα σου έλεγα να μην πάρεις το 520 εκτός και αν δεν έχεις σκοπό να βάλεις για Ελλάδα, Destinator.Σέρνεται απελπιστικά με το destinator 6,ενώ με το 7 πάει απλώς ικανοποιητικά μόνο στο 3d mode.Από την άλλη το tibo και το 590 λειτουργούν άψογα και με destinator και igo.To 4150 έχει λίγο μεγαλύτερη οθόνη από το 590.

 

Ευχαριστώ ΒΒΒΒ.

Επομένως αποκλείουμε το ΜΙΟ.

Το 4150 με τους Ευρωπαϊκούς χάρτες βγαίνει στα 700€ !!!!

Είναι πάρα πολά για μένα.

Το 590 με το Vector Navigation Software (Δυτική + Ανατολική + Ρωσία 2GB SD Card) στα 350€ φαίνεται η καλύτερη προσφορά.

Αξίζει όμως με το δικό τους Software ή πρέπει να βάλω το Destinator που σημαίνει άλλα 315€ οπότε φτάνουμε στα επίπεδα του ΤΙΒΟ.

Link to comment
Share on other sites

Τα 315€ για το destinator πως προκύπτουν?Στο e-shοp της Ngi αναφέρει τιμή 215€.Αλλά το μειονέκτημα είναι ότι ο χάρτης Ελλάδας δεν συνδέεται με τους ευρωπαϊκούς.Ετσι αν θέλεις να πας π.χ. Ιταλία,Αυστρία,Γερμανία θα πρέπει μόλις φτάσεις ιταλία να επιλέξεις τον εκεί χάρτη και από εκεί να δώσεις προορισμό για Γερμανία.Και επίσης οι χάρτες του destinator δεν συνδέονται μεταξύ τους στις βαλκανικές χώρες.

Το vector δεν είναι το καλύτερο πρόγραμμα που κυκλοφορεί.Eίναι "κλειστό" σαν πρόγραμμα με την έννοια ότι δεν μπορείς να του φορτώσεις αγαπημένα σημεία,κάμερες ταχύτητας,επικίνδυνα σημεία που κυκλοφορούν ελεύθερα στο διαδίκτυο από τους χρήστες.Και άποψη γραφικών και ευχρηστίας στα μενού,τα θεωρώ ξεπερασμένα ακόμη και σε σχέση με το destinator που δεν φημίζεται για τα γραφικά του. Και αυτό που το θάβει στην Ελλάδα(στην επαρχία κυρίως) είναι οι χάρτες της dis.Οσο για το εξωτερικό οι χάρτες της teleatlas έχουν καλή φήμη.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...