Jump to content

[Επίσημο] Nokia N82


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορείτε να με πληροφορήσετε αν η συσκευη έχει σταθεροποιητή εικόνας, για να μην βγαίνουν κουνημένες οι φωτογραφίες?

Στο βίντεο υπάρχει ψηφιακή σταθεροποίηση, όχι όμως στις φωτογραφίες. Προσωπικά δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα με κουνημένες φωτογραφίες, στις περισσότερες περιπτώσεις, ακόμα και αν τις έχω τραβήξει εν κινήσει. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μπορείτε να με πληροφορήσετε αν η συσκευη έχει σταθεροποιητή εικόνας, για να μην βγαίνουν κουνημένες οι φωτογραφίες?

Δεν βρηκα κατι στις ρυθμισεις της καμερας μονο στου βιντεο εχει μια επιλογη για σταθεροποιηση.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ φιλε bill .

 

Aλλα μολις περασα ξανα τους χαρτες με το νοκia map loader και εβαλα μονο Ελλαδα.

Και το προβλημα παλι ειναι οτι δε μου εμφανιζει ολες τις περιοχες απο κοντα της Ελλαδας ,παρα μονο ελαχιστες, Αθηνα-Θεσσαλονικη...

 

αλλα ειδικα Ροδο και Κρητη , την οποια εβλεπα ολες τις οδους απο πολυ κοντα πριν 1 μηνα ξερω γω, τωρα μονο απο παρα πολυ ψηλα .

Τι αλλαξε ρε ****το ?

 

να βαλω garmin ? Μηπως ξερεις πως γινεται αυτο? Μη γινει και κανενα λαθος...

 

ειχα το ιδιο προβλημα, επίσης με Ρόδο. nokia maps τιποτα, GarminXT έχει και Ρόδος town και Λίνδο και ολα :-)

MyPhone member since 2003! :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να με πληροφορήσετε αν η συσκευη έχει σταθεροποιητή εικόνας, για να μην βγαίνουν κουνημένες οι φωτογραφίες?

 

Δεν έχει,αλλά όσο και να έχω προσπαθήσει δεν έχω βγάλει κουνημένη φωτό,ούτε το βράδυ...Μάλιστα μου είχε κάνει πολύ μεγάλη εντύπωση,και γι'αυτό επιχείρησα να βγάλω έναν ανεμιστήρα σε ώρα λειτουργίας και τους έλικες τους δείχνει σταθερούς,όχι κουνημένους...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

γενικα ειστε ευχαριστημενοι με το κινητο?

 

εγω προσωπικα το εχω 6 μηνες και ειμαι ακομα ενθουσιασμενος απο αυτα που μου προσφερει η συσκευη,οχι απλως ευχαριστημενος...:D Η μπαταρια του να κραταγε λιγο παραπανω και δεν θα ειχα κανενα παραπονο...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω πολύ λίγο και δεν έω βρεί κάτι αρητικό πέρα από τις όποιες ελλείψεις έχει στα χαρτιά...
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Επειδή δεν εχω ασχοληθεί με το σερβίς της νοκια στο παρελθόν που να το παω για να το πάρω πίσω όσο το δυνατόν γρηγορότερα; Δε παίζει το ένα από τα δύο ηχείακια. Προφανώς έχει καεί. Δε με νοιάζει να παω οπουδήποτε στην αθήνα αρκεί να μη μου το κρατήσουν κανα μήνα.
Gilles smiles!
Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι απλα "ζαριά" το πως θα σου κατσει και τι φορτο εργασιας εχουν!!
MyPhone member since 2003! :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Παίζει ρόλο και ο τρόπος με τον οποίο έχεις στρώσει τη μπαταρία εξ αρχής.

Αν δεν έχει στρωθεί η μπαταρία σωστά, ό,τι και να κάνεις μετά δεν πρόκειται να κρατάει στο φουλ των δυνατοτήτων της. ;)

 

Εγώ έχω δύο μπαταρίες και τις εναλλάσσω. Συνήθως χρησιμοποιώ τη μία και έχω την άλλη μόνο για την περίπτωση που είμαι εκτός σπιτιού και μείνω από ενέργεια.

Ανά βδομάδα τους αλλάζω ρόλους. Προσωπικά το θεωρώ αρκετά καλή λύση, καθώς δεν "τεμπελιάζει" καμία από τις δύο ούτε "εξουθενώνεται" η άλλη. ;)

 

Η δικιά μου πάλι οπως είπα και πριν κρατάει 3 + ημέρες, με φουλ φωτεισμό, ομιλία 20-30 λεπτά την ημέρα και 10-20 sms και μάλιστα στο σπίτι μου δεν έχει καλό σήμα (μία με δύο γραμμές η vodafone). Όταν είμαι σε σπίτι που έχει καλό σήμα κρατάει 4 ημέρες.

Με ποια ακριβώς διαδικασία στρώσατε τις μπαταρίες σας, ώστε να σας κρατάνε τόσο πολύ? :)

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω με τον τροπο που καναμε οι περισσοτεροι..Δλδ, ΟΙ πρωτες 4-6 πρωτες φορτησεις να γινονται οταν η μπαταρια αδειασει τελειως. Μολις σου βγαζει μνμ οτι αδειαζει δλδ. Βεβαια εγω αυτο το κανω ακομα και τωρα...;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Επειδή δεν εχω ασχοληθεί με το σερβίς της νοκια στο παρελθόν που να το παω για να το πάρω πίσω όσο το δυνατόν γρηγορότερα; Δε παίζει το ένα από τα δύο ηχείακια. Προφανώς έχει καεί. Δε με νοιάζει να παω οπουδήποτε στην αθήνα αρκεί να μη μου το κρατήσουν κανα μήνα.

 

Λοιπ'ον το άφησα για να μου φτιάξουν το ηχειάκι και για αναβάθμιση γιατί τρώει κάποια κολλήματα και μου είπε να περάσω να το πάρω σε μία ώρα:)

Ολα αυτά στο nokia club της 3ης Σεπτεμβρίου πρίν την Αγιου Μελετίου!!

Gilles smiles!
Link to comment
Share on other sites

Με ποια ακριβώς διαδικασία στρώσατε τις μπαταρίες σας, ώστε να σας κρατάνε τόσο πολύ? :)

Στην αρχή χρήση του κινητού μέχρι να σβήσει εντελώς.

Μετά φόρτιση μέχρι να σταματήσει να φορτίζει.

Αυτό το έκανα για άλλους δύο κύκλους.

Από εκεί και πέρα την φορτίζω όποτε να είναι άσχετα με το αν έχει τελείωσει η μπαταρία ή όχι και κρατάει 3 με 4 ημέρες.

Πχ το έβαλα να φορτήσει Δευτέρα βράδυ και το έβγαλα Τρίτη πρωί. Σήμερα Πέμπτη και έιναι πάνω από την μέση. Για την ακρίβεια έχει πέσει μόνο δύο γραμμούλες !!!

Link to comment
Share on other sites

Σωστός ο φίλος GeorgeChios για το στρώσιμο της μπαταρίας. Αυτός είναι και κατ' εμέ ο σωστός τρόπος για να έχει κανείς την μεγαλύτερη απόδοση της μπαταρίας. Επίσης βοηθάει το να έχεις 2 μπαταρίες, ώστε να μην τις φορτίζεις στο άσχετο, χωρίς να έχουν τελειώσει. Μόλις βγάλει 1-2 υπενθυμίσεις το κινητό για χαμηλή μπαταρία, αλλάζεις μπαταρία ή, αν έχεις μαζί σου φορτιστή, φορτίζεις. Τέλος να υπενθυμίσω ότι είναι σωστό να μην αφήνουμε να κλείνει εντελώς το κινητό. Αυτό το κάνουμε μόνο κατά τη διαδικασία του στρωσίματος, όχι όταν την έχουμε ήδη στρώσει, γιατί κατά πολλούς υπάρχει ο κίνδυνος να αποφορτιστεί τελείως η μπαταρία και να αχρηστευθεί. ;)
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή χρήση του κινητού μέχρι να σβήσει εντελώς.

Μετά φόρτιση μέχρι να σταματήσει να φορτίζει.

Αυτό το έκανα για άλλους δύο κύκλους.

Από εκεί και πέρα την φορτίζω όποτε να είναι άσχετα με το αν έχει τελείωσει η μπαταρία ή όχι και κρατάει 3 με 4 ημέρες.

Πχ το έβαλα να φορτήσει Δευτέρα βράδυ και το έβγαλα Τρίτη πρωί. Σήμερα Πέμπτη και έιναι πάνω από την μέση. Για την ακρίβεια έχει πέσει μόνο δύο γραμμούλες !!!

 

Εγώ που έκανα "καλή" φόρτιση φορτίζω το κινητό το βράδυ και το απόγευμα της επόμενης μέρας το ξαναφορτίζω (μένουν ακόμα 3 γραμμές). Η διαρκεια ζωής της μπαταρίας εξαρτάται από τη χρήση και εγώ παίζω αρκετά με το τηλέφωνο (Internet, φωτογραφίες, βίντεο, εφαρμογές κ.α). Για να σου κρατήσει 2-3 μέρες πρέπει η χρήση του να γίνεται αποκλειστικά ως ... τηλέφωνο κάτι αρκετά δύσκολο για το συγκεκριμένο τηλέφωνο με τα τόσα καλούδια.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Όντως,είναι πειρασμός το άτιμο!!!!!!!

Δηλαδή αυτά που λένε περί 8 ώρες να το φορτίζουμε τις πρώτες φορές είναι λάθος?

Επίσης οι 2 μπαταρίες είναι μια λύση,αλλά μετά θέλουν και οι 2 φόρτιση!Υπάρχει κάποιος τρόπος να φορτίζονται οι μπαταρίες ενώ δεν είναι στη συσκευή όπως το Samsung i320?

(δείτε εδώ να πάρετε μια ιδέα

)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όντως,είναι πειρασμός το άτιμο!!!!!!!

Δηλαδή αυτά που λένε περί 8 ώρες να το φορτίζουμε τις πρώτες φορές είναι λάθος?

Επίσης οι 2 μπαταρίες είναι μια λύση,αλλά μετά θέλουν και οι 2 φόρτιση!Υπάρχει κάποιος τρόπος να φορτίζονται οι μπαταρίες ενώ δεν είναι στη συσκευή όπως το Samsung i320?

(δείτε εδώ να πάρετε μια ιδέα

)

Τα περί οκταώρου κλπ είναι εντελώς λάθος και τα έχουμε συζητήσει κατ' επανάληψη εδώ.

Όσο για τον τρόπο φόρτισης που παραθέτεις στο βιντεάκι, υπήρχε παλιότερα για ορισμένα μοντέλα μπαταριών της Nokia μία βάση φόρτισης, αλλά μόνο για τη μπαταρία. Δεν τοποθετούσες το τηλέφωνο πάνω, αλλά μόνο τη μπαταρία. Αν είχες και 2η μπαταρία, άφηνες την πρώτη στο σπίτι να φορτίζει και έπαιρνες το τηλέφωνο μαζί σου ή ακόμα καλύτερα τις φόρτιζες και τις δύο ταυτόχρονα, τη μία με τον τρόπο αυτό και την άλλη μέσα στο κινητό, όπως κάνουμε τώρα. Αντίστοιχα προϊόντα της Nokia (γνήσια) δεν υπάρχουν για τη μπαταρία του Ν82, όσο και να έψαξα. Παλιότερα είχα εντοπίσει κάτι τέτοιο για ένα από τα παλιά μου κινητά, το 6510.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Η δικη μου μέθοδος είναι η εξής:

 

Στις πρώτες 5 φορτίσεις, φορτίζουμε το κινητό ΜΟΝΟ αφού τελειώσει η μπαταρία [σβήσει το κινητό] και το φορτίζουμε πλήρως μέχρι να σταματήσει η ένδειξη της φόρτισης.

 

Αφού γίνει το στρώσιμο της μπαταρίας [Conditioning], περίπου δυο με τρεις φορες το μηνα, αφήνουμε το κινητό να σβήσει από μονο του και το φορτίζουμε εντελώς μέχρι να σταματήσει η ένδειξη της φόρτισης.

 

Η χρήση που κάνω στο τηλέφωνο κατά τη διάρκεια της μέρας είναι: περίπου 30-45 λεπτά ομιλία, αρκετό Internet Browsing, MSN κλπ. κυρίως μέσω GPRS, λιγότερο με Wi-Fi, και περιστασιακή χρήση του GPS με σύνδεση στο Internet για A-GPS και κατέβασμα χαρτών.

 

Με όλα αυτά, μου κρατάει περίπου 1,5 με 2 μέρες, δεν έχω δοκιμάσει να το χρησιμοποιώ μονο για ομιλία για να δω αν κρατάει 3+ μέρες όπως στους φίλους πιο πάνω [το τηλέφωνο είναι πειρασμός από μονο του, θέλω συνεχεια να παίζω μαζί του... :p ], πάντως οι χρόνοι γενικά πως σας φαίνονται?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου φαίνονται ΟΚ...Θα μπορορούσαν να είναι και καλύτεροι(με μια 1200άρα)όπως και χεορότεροι(με 890άρα)...Πιστεύω πάντως πως σε γινικές γραμμές είναι καλοί...
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι το φορτίζω όταν βρω φορτιστή. Την πρώτη φορά μέχρι να γεμίσει και τέλος, ούτε 8ωρα ούτε τίποτα. Μια φορά στο τόσο (πχ μια τον μήνα) το αφήνω εσκεμμένα να φτάσει στο low και το φορτίζω. Δεν υπάρχει λόγος κάποιος να αγχώνεται με τις μπαταρίες λιθίου ούτε θα κάνει κάποια διαφορά με συνεχείς πλήρεις κύκλους φορτίσεων - εκφορτίσεων. Μην ξεχνάμε ότι αυτός ήταν και ένας από τους σημαντικούς λόγους που αφήσαμε τις μπαταρίες νικελίου, ότι ήθελαν πάντα πληρεις κύκλους.

 

Δείτε και εδώ, λύνει πολλές απορίες.

http://www.batteryuniversity.com/partone-12.htm

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Τέλος να υπενθυμίσω ότι είναι σωστό να μην αφήνουμε να κλείνει εντελώς το κινητό. Αυτό το κάνουμε μόνο κατά τη διαδικασία του στρωσίματος, όχι όταν την έχουμε ήδη στρώσει, ί. ;)

 

Το θέμα είναι: Πότε ξέρεις αν έχει στρώσει η μπαταρία?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι: Πότε ξέρεις αν έχει στρώσει η μπαταρία?

Δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να το διαπιστώσεις, απλά κάνεις τους τρεις πλήρεις κύκλους φορτίσεων-αποφορτίσεων, όπως έχουμε πει. Αυτό πιστεύω ότι σου εξασφαλίζει το αποτέλεσμα σε πολύ μεγάλο ποσοστό.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,μπορεί κάποιος να μου πεί τον ισοσταθμιστή με την καλύτερη απόδοση από ηχεία και ακουστικά?Το έχει ψάξει κανείς?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,μπορεί κάποιος να μου πεί τον ισοσταθμιστή με την καλύτερη απόδοση από ηχεία και ακουστικά?Το έχει ψάξει κανείς?

Σε αυτό το ποστ ο panosz75 είχε δώσε κάποιες ρυθμίσεις

για τον ισοσταθμιστή. Δοκίμασε τις και διάλεξε αυτό που

σου ταιριάζει. Εγώ χρησιμοποιώ ή την ρύθμιση Bass & treble

ή την Rock.

 

Επειδή για κάποιο λόγο λείπει το screenshot με τις ρυθμίσεις για την επιλογή Rockτην έκανα attach.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...