Jump to content

[S60 3rd Edition] Garmin Maps Mobile XT


aristotelhs2060
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 11,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ενώ 2-3 μήνες δούλευε το GARMIN τέλεια, χτες αφού του έδινα διεύθυνση κόλλαγε στο "Υπολογισμός διαδρομής", και δεν ξεκινούσε την πλοήγηση...

 

το έχει πάθει κανείς? έχει κανείς να προτείνει κάτι?

http://feeds.feedburner.com/Techwargr.1.gif
Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά.

Εγκατέστησα το Garmin. Πέρασα και τους χάρτες ανάβασης (αντιγραφή του φακέλλου), αλλά δεν μπορώ να καταλάβω δύο πράγματα!

 

1. Αφού, τελικά, δεν κάνω αναβάσεις, είναι υποχρεωτικό να τους έχω εγκατεστημένους; Το ρωτάω με την έννοια... χρειάζονται για να μου δείχνει που έχει χωματόδρομους;

 

2. Πως ενεργοποιώ τον συγκεκριμένο χάρτη (ανάβασης) από την εφαρμογή του Garmin;

Link to comment
Share on other sites

Το 6110 που έχεις στα χέρια σου έχει εγκατεστημένο το Garmin;

 

 

Εγω το εγκατεστησα.Ακομη και τωρα δεν βρισκω προβλημα.

Μηπως τελικα δεν ειναι θεμα αν δεν εχει το μολυβακι,αλλα καποιας αλλης εφαρμογης?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους ? ξέρει κανένας από εξωτερικά Gps? μπορείτε προτίνετε κανένα που να είναι εντάξει για χρήση στο αυτοκίνητο για W960? είδα ένα στο expansys το Freedom Keychain GPS 2000 MTK Receiver with Bluetooth το οποίο είναι μπρελόκ!! κατι τετλοιο ψάχνω όσο το δυνατόν μικρότερο. Μπορει να βοηθίσει κάποιος?

 

Δίνω και το Link : http://www.expansys.com.gr/d.aspx?i=159701

 

Ευχαριστώ

Ένα πράγμα φοβάμαι ότι μια μέρα θα φύγετε όλοι και θα μείνετε μόνοι σας:p
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους ? ξέρει κανένας από εξωτερικά Gps? μπορείτε προτίνετε κανένα που να είναι εντάξει για χρήση στο αυτοκίνητο για W960? είδα ένα στο expansys το Freedom Keychain GPS 2000 MTK Receiver with Bluetooth το οποίο είναι μπρελόκ!! κατι τετλοιο ψάχνω όσο το δυνατόν μικρότερο. Μπορει να βοηθίσει κάποιος?

 

Δίνω και το Link : http://www.expansys.com.gr/d.aspx?i=159701

 

Ευχαριστώ

το εχω εγω αλλα δεν ειμαι ευχαριστημενος.αποσυνδεεται συχνα και αργει να βρει δορυφορους.μακρια
Link to comment
Share on other sites

Το εγκατεστησα σε 6120c

Το βλεπω πολυ....αυτονομο προγραμμα,κανει οτι θελει.

Κατα αρχην με πεταει εξω(εκτος απο την πρωτη φορα)ανοιγει το bluetooth γιατι ετσι θελει(δεν βρηκα αν απενεργοποιειται απο καπου).

Και ενω εβαλα την διευθυνση μου και την βρηκα μια χαρα,εχει ενα αμαξι

καπου στην αγγλια με πορεια προς το....σπιτι μου!

Τι ειναι αυτο?Μενει μονιμα?

Μηπως καπου καποιος εχει ποσταρει πως λειτουργει ομαλα το προγραμα?

Ποιες ρυθμισεις πρεπει να κανουμε,μην μου κουβαληθουνε τιποτα αγγλιδες(μπρρρρρρρρ) στο σπιτι......

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί σε χαλάνε οι Αγγλίδες; :)

 

Όταν υπάρχει ενεργή διαδρομή-πορεία, στην κεντρική οθόνη υπάρχει ένα πλήκτρο που γράφει διακοπή. Πάτα το.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα στην ομάδα, να ρωτήσω, πώς βάζουμε τις κάμερες από το bloka.com & anti-camera.gr?

 

Μήπως ξέρει κάποιος να με βοηθήσει???? :X:cry::!:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί σε χαλάνε οι Αγγλίδες; :)

 

Όταν υπάρχει ενεργή διαδρομή-πορεία, στην κεντρική οθόνη υπάρχει ένα πλήκτρο που γράφει διακοπή. Πάτα το.

 

Eυχαριστω,καλα μεχρι εδω.

Γιατι οταν παταω προβολη χαρτη ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΑΠΟ ΑΓΓΛΙΑ ΚΑΠΟΥ,και οχι απο το σπιτι μου (οπως το nokia maps)?

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα τα "φώτα" σας γι' αυτά που θα σας περιγράψω παρακάτω.

Έχω εγκαταστήσει στο ΝΟΚΙΑ Ν95 8G το Garmin, ακολουθώντας τις οδηγίες του aristotelhs 2060 στην πρώτη σελίδα, δουλεύει κανονικά και έχει περασμένο τον χάρτη Auto Drive Hellas 1.25 (36.3 MB).

Κατέβασα επίσης τους χάρτες του Aisopos ( προτού το χέρι κάποιου "συνδικαλιστή" του φόρουμ κατεβάσει τα λινκ). το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να τους αποσυμπιέσω, χρησιμοποίησα το winzip και το 7-zip, τι κάνω λάθος??

Πρίν απο μερικές ημέρες "έπεσε" στα χέρια μου και ο Anavasi350, μέσα στον φάκελο του οποίου υπάρχουν 160 αρχεία IMG, 1 αρχείο TDB και 1 αρχείο REG. Τι πρέπει να κάνω για να εγκαταστήσω αυτόν τον χάρτη??? π.χ να μεταφέρω όλα αυτά τα αρχεία στον φάκελο garmin του κινητού ή κάτι άλλο???

Τέλος που μπορώ να βρώ τον ναυτικό χάρτη Blue Chart Atlantic 9.5 ??:D

[sIGPIC][/sIGPIC]KOZO
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω,καλα μεχρι εδω.

Γιατι οταν παταω προβολη χαρτη ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΑΠΟ ΑΓΓΛΙΑ ΚΑΠΟΥ,και οχι απο το σπιτι μου (οπως το nokia maps)?

Έχεις κεραία GPS; Αν έχεις σύνδεσέ το και περίμενε να βρεί σήμα. Μετά βγες απο το πρόγραμμα.

 

Αν δεν έχεις κεραία, τότε δεν μπορείς να αλλάξεις το οτι θα σου δείχνει αρχικά οτι είσαι αγγλία. Είναι η default ρύθμιση του προγράμματος. Απλά το πρόγραμμα δεν μπορεί να καταλάβει που είσαι, γι'αυτό σε βγάζει Αγγλία.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κεραία GPS; Αν έχεις σύνδεσέ το και περίμενε να βρεί σήμα. Μετά βγες απο το πρόγραμμα.

 

Αν δεν έχεις κεραία, τότε δεν μπορείς να αλλάξεις το οτι θα σου δείχνει αρχικά οτι είσαι αγγλία. Είναι η default ρύθμιση του προγράμματος. Απλά το πρόγραμμα δεν μπορεί να καταλάβει που είσαι, γι'αυτό σε βγάζει Αγγλία.

 

Oxi δεν εχω gps(μεχρι να ερθει το Ν78:lol:)

Σε ευχαριστω πολυ

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο φορουμ, έχω το Ε90 με περασμένο το Garmin και δουλεύει μια χαρά και με το ενσωματωμένο GPS και με εξωτερική κεραία ΒΤ. Έκανα copy τα αρχεία (τους χάρτες) σε ένα Ν73 ενός φίλου και έκανα εγκατάσταση το πρόγραμμα, όμως δεν βρίσκει την ΒΤ κεραία :blink: και δεν ανοίγει τους χάρτες.... :blink: Τι κάνω λάθος ??

 

Help κάποιος please :blink:

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Τη βοήθειά σας...

 

Μερικές φορές όταν κάνει navigate με Ελληνικά και μετά από 5-10 λεπτά από navigation...κολλάει η φωνή και κάνει κάτι πολύ άσχημους ήχους συνέχεια...και δε ξεκολλάει ποτέ, ενώ κάνει κανονικά navigation.

 

Τι προτείνετε?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο φορουμ, έχω το Ε90 με περασμένο το Garmin και δουλεύει μια χαρά και με το ενσωματωμένο GPS και με εξωτερική κεραία ΒΤ. Έκανα copy τα αρχεία (τους χάρτες) σε ένα Ν73 ενός φίλου και έκανα εγκατάσταση το πρόγραμμα, όμως δεν βρίσκει την ΒΤ κεραία :blink: και δεν ανοίγει τους χάρτες.... :blink: Τι κάνω λάθος ??

 

Help κάποιος please :blink:

 

Ευχαριστώ

 

ο φάκελος του προγράμματος δεν πρέπει να είναι περασμένος μέσα σε άλλον αλλά μόνος του μέσα στην κάρτα, επίσης θα πρέπει να του πεις στο πρόγραμμα να δει την εξωτερική κεραία γιατί έχει σαν πάγια ρύθμιση να βρίσκει με εσωτερική κεραία μιας και είναι για Ν95

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι στους κωδικούς ξεκλειδώματος του προγράμματος και των χαρτων. Πρέπει να επεξεργαστεί όλα τα αρχεία με κατάληξη UNL και να αλλάξει τους κωδικούς. Εϊναι διαφορετικοί για κάθε κάρτα μνήμης.
Link to comment
Share on other sites

Τη βοήθειά σας...

 

Μερικές φορές όταν κάνει navigate με Ελληνικά και μετά από 5-10 λεπτά από navigation...κολλάει η φωνή και κάνει κάτι πολύ άσχημους ήχους συνέχεια...και δε ξεκολλάει ποτέ, ενώ κάνει κανονικά navigation.

 

Τι προτείνετε?

 

μην του χεις ορίσει κάτι που το κολλάει? σε ποιές περιπτώσεις το κάνει αυτό? π.χ. αν έχει πολλά στριξίματα ή μανούβρες?

Link to comment
Share on other sites

μην του χεις ορίσει κάτι που το κολλάει? σε ποιές περιπτώσεις το κάνει αυτό? π.χ. αν έχει πολλά στριξίματα ή μανούβρες?

 

Όχι κάτι το ιδιαίτερο...κανονικά...ευθείες, στροφές.

 

Τα έχω ψάξει όλα...φοβάμαι μήπως φταίει το αρχείο με τα Ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

Οκ άλλαξα τους κωδικούς βάση του id του Ν73 , ξεκλείδωσε κανονικά ο χάρτης και η επιλογή του εσωτερικού GPS αλλά το Ν73 δεν έχει εσωτερικό κάνω σύζευξη νέου GPS δηλαδή το ΒΤ αλλά δεν το βρίσκει με τπτ :cry:

 

Help Please Ευχαριστώ

 

 

 

oooooooooook το βρήκα δούλεψε !!!! Τελικά έπρεπε να ψάξω από την επιλογή ενσωματωμένες συσκευές ! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

Οκ άλλαξα τους κωδικούς βάση του id του Ν73 , ξεκλείδωσε κανονικά ο χάρτης και η επιλογή του εσωτερικού GPS αλλά το Ν73 δεν έχει εσωτερικό κάνω σύζευξη νέου GPS δηλαδή το ΒΤ αλλά δεν το βρίσκει με τπτ :cry:

 

Help Please Ευχαριστώ

 

 

 

oooooooooook το βρήκα δούλεψε !!!! Τελικά έπρεπε να ψάξω από την επιλογή ενσωματωμένες συσκευές ! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

 

Πως ρε παιδια!:sick: εμενα στο Ν73 γιατι δεν το κανει!? Δεν κουμπωνει στο εξωτερικο gps

Και να πω οτι ειμαι ασχετος..... μονο symbian αγοραζω:nagger:

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί να συνδεθεί με εξωτερικό GPS γενικά το κινητό σου ή μόνο στο Garmin έχεις πρόβλημα; To έχεις δοκιμάσει με το Nokia Maps και σου το βρήκε; ΑΝ ναι, τότε ψάξε ξανά τις ρυθμίσεις του Garmin και θα τα καταφέρεις. Πηγαινε στις ενσωματωμένες συσκευές και παίξε λίγο με τις ρυθμίσεις.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια, σας παρακαλω τα φωτα σας.

 

{ειχα το π1 και εβαζα κανονικα τα pois με τον poi loader συγκεκριμμενα εναν φακελο απο ενα παληκαρι απο το φορυμ με τιτλο

"for garmin 09-01-2008" τωρα που πηρα το ν82 ενω λεει πως τα περναει και φτιαχνει τα αρχεια κανονικα δεν εμφανιζεται τιποτα στην πλοηγηση καμια βοηθεια? }

---ΑΚΥΡΟ-- είχε default στα poi καμια ετικετα

 

 

επισης επειδη ειμαι ασχετος απο νοκια αυτο το κολπο με το μολυβι βοηθαει το προγραμμα να μην κρασαρει? τι ακριβως κανει?

 

και κατι τελευταιο ποιος χαρτης νομιζεται ειναι πιο αξιοπιστος? ο 3 σε1? 4 σε1? η ξεχωριστα ο καθε χάρτης?

 

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα αξιοπστίας. Όλες οι λύσεις, τα ίδια πράγματα κάνουν. Απο θέμα ταχύτητας όμως, καλύτερα να βάλεις τους μεμονομένους. Εκτός και αν ταξιδεύεις εκτός Ελλάδας και χρειάζεσαι πολλούς χάρτες ταυτόχρονα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...