Jump to content

[S60 3rd Edition] Garmin Maps Mobile XT


aristotelhs2060
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχει γίνει ολόκληρη συζήτηση γι αυτό το θέμα λίγες σελίδες πριν.

Διάβασε από εδώ και κάτω.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά βγήκε η 5.00.20??Τι θα γίνει?Τόσο γρήγορα θα αλλάζουν οι εκδόσεις?Πρεπει να την αναβαθμήσω την 5.00.10 που έχω στο Ν78??Έχει ουσιαστικές αλλαγές??Αξίζει??

visit my photostream

Vaggelis Skoulaxenos

Link to comment
Share on other sites

Την πέρασα στο Ν78 αλλά δεν είδα καμια σημαντική διαφορά. Αν δεν βαριέσαι, βάλε την 20, αλλιώς κάτσε με την 10 μεχρι να βγει καμια έδκοση με σημαντικές καινοτομίες. Έτσι και αλλιώς και η 10, στο Ν78, αποδίδει άψογα.
Link to comment
Share on other sites

Για το Ν82 δεν ξέρω αλλά στο Ν95 όπως και σε μερικά άλλα κινητά μέχρι που να κάνεις την εγκατάσταση όλα είναι ο.κ.

Το βάσανο αρχίζει με το που ξεκινάει η πλοήγηση με το αυτοκίνητο.

Το στίγμα καθυστερεί υπερβολικά. σου δείχνει πώς είσαι 2 τετράγωνα ποιο πίσω.

Το παράξενο είναι πώς η οδός εμφανίζεται άμεσα καθώς και οι φωνητικές οδηγίες.

Σε μένα πάντως με την 5.0.20 δεν έχω τόσο σοβαρά προβλήματα όπως με την πρώτη έκδοση του 5.Έχει κάποιο μικρή καθυστέρηση, αλλά γενικά δουλευει πολύ καλά.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους παιδια.....εχω το ομνια με το γνυσιο προγραμμα garmin....καπου διαβασα οτι θελει ενεργοποιηση...αλλα δεν μου ζηταει κατι...εαν ξερει καποιος ας με βοηθισει........!:(
Link to comment
Share on other sites

εαν μπορει καποιος με πμ να με βοηθησει να μου πει τι χρειαζεται(ποιο προγραμμα) και ποια ειναι τα βηματα για να "βγαλω " οσες χωρες θελω απο τον ευρωπαικο χαρτη και να φτιαξω εναν δικο μου ευρωπαικο θα του ημουν ευγνωμων!(gianpithio thx απλα χρειαζομαι περισσοτερη βοηθεια!)

Περασαν περιπου 9 μηνες απο τοτε που ειχα ασχοληθει με το θεμα και εχασα τα αρχεια μετα απο format. Απο τοτε δεν μου χρειαστεικε ο χαρτης και δεν τον ξανα κατεβασα. Τελικα βρηκες τον χαρτη για το pc? Εαν δεν μπορεις να βρεις ακρη πες μου να κατεβασω και εγω τα αρχεια και να το ψαξω..

τον 3 σε 1 εχω κατεβασει ειναι 169ΜΒ.

-Autodrive 1.5(el) MAPID 822

 

-Greek Anavasi 3.80 NO MAPID

 

-Bluechart Atlantic MAPID 295

 

 

ο προηγουμενος ειναι 136Μβ ο αρχικος της σελιδας που λεει στο garmin xt mobile της 4.10.60

Δοκιμασε να βαλεις νεους κωδικους μεσα στο .unl συμφωνα με τα map id που μου ειπες.

Το θέμα είναι ότι δεν με ικανοποιεί το sygic, το garmin είναι καλύτερο

Καταφερες μεταφερες τα αρχεια?

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να βαλεις νεους κωδικους μεσα στο .unl συμφωνα με τα map id που μου ειπες.

 

QUOTE]

οκ θα το δοκιμασω,ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

TIP.Σβήνοντας το αρχείο CardRunner.dll απο τον φάκελο C:\sys\bin, αυξάνουμε, θεωρητικά πάντα, την αυτονομία της συσκευής κατά ~20%.

Προσοχή: Σβήνοντας το συγκεκριμένο αρχείο, δεν θα μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε την υπηρεσία της εφαρμογής για αποστολή των συντεταγμένων μας μέσω μηνύματος...

 

Θα πρότεινα το συγκεκριμένο αρχείο να μην διαγραφεί παρά μόνο να μετονομαστεί σε π.χ. CardRunner.dllold έτσι ώστε όταν θα χρειαστούμε να στείλουμε τις συντεταγμένες μας μέσω μηνύματος να μπορούμε επανεφέροντας την αρχική ονομασία.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Μεταφερω και εδω το μηνυμα απο το θεμα του Nokia ε66 μηπως εχω καποια λυση για το προβλημα μου παρακατω

 

 

Για το gps του e66 θελω να ρωτησω στο μενου γενικεσ0- εντοπισμος θεσησ- μεθοδοι εντοπ. θεσης πια απο τα 4 πιο κατω πρεπει να εχουμε επιλεγμενα γιατι δεν μου λειτουργει το gps.Προχθες μoυ ειχαν πει σε αλλο ποστ να βγαλω το υποβοηθουμενο gps για μην χρεωνομαι. Εγω αυτη τη στιγμη εχω επιλογη μονο στο ενσωματομενο gps.Χρειαζεται και καποιο αλλο ή να εχω αλλο προβλημα!!

 

bluetooth gps

υποβοηθουμενο gps

ενσωματομενο gps

βασει δικτυου

 

Εγώ σε όλες τις συσκευές μου τα επιλέγω όλα πλην του bluetooth gps και η συσκευή, βρσκει αμέσως την θέση μου. Άλλωστε, όταν μιλάμε για χρέωση, είναι μηδαμινή. Μόνο 4ΚΒ κάθε φορά που ανοίγεις το πρόγραμμα. Δοκίμασέ το.

 

τιποτα τα επελεξα ολα εκτος απο απο το bluetooth gps καμια συνδεση και το nokia maps και το garmin. Τι αλλο μπορει να φταιει?? Πριν 3 μερες δουλευαν κανονικα και τα δυο , δεν θυμαμαι τι πειραξα.
theodoros
Link to comment
Share on other sites

Μεταφερω και εδω το μηνυμα απο το θεμα του Nokia ε66 μηπως εχω καποια λυση για το προβλημα μου παρακατω

 

Την επαναφορά προεπιλιγών απο τις ρυθμίσεις του garmin το δοκίμασες; Προσωπικά εχω τσεκαρισμέμο μόνο το ενσωματωμένο gps και δουλεύει μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Για το garmin μονο σε αυτο το θεμα πρεπει να συζηταμε, πριν ησουν εκτος θεματος.

 

Δεν εαν εχεις σωστα την παρακατω ρυθμιση:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2246694#post2246694

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Δεν εαν εχεις σωστα την παρακατω ρυθμιση:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2246694#post2246694

 

Ενταξει ειναι αυτη η ρυθμιση, τωρα που ψαχνω το κινητο βλεπω στο μενου εντοπ.θεσης εκτος απο το υπομενου: μεθοδοι εντοπ.θεσης υπαρχει και το μενου διακομ.εντοπισμου. Μηπως φταιει αυτο? Το ενα γραφει σημειο προσβασης και εχει μεσα vf gprs,vf live,web vodafone και αλλα.Στο αλλο μενου διευθ.διακομιστη γραφει supl.nokia.com. Τι να επιλεξω στα δυο αυτα μενου? Ευχαριστω

theodoros
Link to comment
Share on other sites

Aυτα δεν εχουν καμια σχεση αδικα τα ψαχνεις. Δοκιμασε να κανεις επαναφορα προεπιλογων οπως σου ειπε και ο Spikos[/member]..

 

:)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα το συγκεκριμένο αρχείο να μην διαγραφεί παρά μόνο να μετονομαστεί σε π.χ. CardRunner.dllold έτσι ώστε όταν θα χρειαστούμε να στείλουμε τις συντεταγμένες μας μέσω μηνύματος να μπορούμε επανεφέροντας την αρχική ονομασία.

Εγώ έχω στείλει το CardRunner.dll στον αγύριστο, και παρ' όλα αυτά στέλνω τις συντεταγμένες μου σε sms μια χαρά.

Ότι σε σκοτώνει, ΔΕΝ σε κάνει δυνατότερο...:cry:
Link to comment
Share on other sites

Περασαν περιπου 9 μηνες απο τοτε που ειχα ασχοληθει με το θεμα και εχασα τα αρχεια μετα απο format. Απο τοτε δεν μου χρειαστεικε ο χαρτης και δεν τον ξανα κατεβασα. Τελικα βρηκες τον χαρτη για το pc? Εαν δεν μπορεις να βρεις ακρη πες μου να κατεβασω και εγω τα αρχεια και να το ψαξω..

 

 

Παιδιά τον κατέβασα χθες με torrent φυσικά γιατί είναι 3,6GB από εδώ

 

Μαζί με το MapSource software (version 6.13.7) που έχει στο xxxxxxxxxxx (τελευταίο αρχείο στο πρώτο ποστ του θέματος για τους ελληνικούς χάρτες) επιλέγεις και φορτώνεις στη συσκευή σου όποιους χάρτες θες από όλη την ευρώπη.

Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας καλησπερα σε ολα τα παιδια και ευχαριστω για την πολυτιμη βοηθεια σας σε αυτο το τοπικ. Θα ειμαι σε 2 μερες κατοχος ενος NOKIA N95-8GB απο εξωτερικο. Αφου διαβασα οσα μπορουσα στο παρων τοπικ, συνειδητοποιησα οτι το πιο πληρες προγραμμα για πλοηγηση σε symbian ειναι το garmin. Καταλαβα και απο που θα το βρω, πως πρεπει να το ξεκλειδωσω και για να παιξει χρειαζεται χαρτες που υπαρχουν, οτι 2 απο αυτους θελουν ξεκλειδωμα (απο τους οποιους εγω ενδιαφερομαι μονο για τον ενα) και υπαρχουν συγκεκριμενοι κωδικοι κλπ. Ερωτηση α) Αν ακολουθησω πιστα τις οδηγιες του παιδιου στην σελιδα 500 θα ειμαι οκ ή χρειαζεται και κατι αλλο? Γνωσεις απο pc και κινητα γενικα εχω αλλα symbian κινητο δεν εχει ξαναπεσει στα χερια μου. Θα διαβασω και το faq που λετε φυσικα. β) Τα αρχεια πρεπει να αποθηκευτουν στην RAM (128MB νομιζω) του κινητου ή την 8αρα? γ) Ολα θα μπουν σε ενα φακελο που θα λεγεται garmin και θα δημιουργηθει μετα την εγκατασταση του προγραμματος? δ) Ξετικαροντας ολες τις επιλογες εκτος της "ενσωματωμενο gps" ειμαι οκ με εξτρα χρεωσεις ετσι? ε) Με βαση αυτα που σας εχω αναφερει ή καλυτερη επιλογη garmin εκδοσης ειδικα απο πλευρας ακριβιας για τον κινητο μου ποια ειναι? Η τελευταια, η 5.00.20 ή 4.20.20? στ) Οσο αναφορα τους χαρτες να φανταστω πως οι τελευταιοι ειναι και η καλυτερη επιλογη ετσι? Προτεινεται μιας και δεν με ενδιαφερει ο θαλλασιος να βαλλω τον 3 σε 1 ή τους 2 αλλους εκτος του θαλασσιου? ζ) Τελικα για την εξοικονομηση μπαταριας που λετε να βγαλω, να αφησω ή να μετονομασω το αρχειο εκεινο?

 

Αυτα για ...αρχη και μεχρι να ερθει το κινητο και να τα κανω θαλασσα!:P

Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο το κινητό σου φίλε και καλοσώρισες στο φόρουμ. :)

 

α)Ακολουθώντας τις οδηγίες, δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Εννοείται οτι θα διαβάσεις και το Series 60 FAQ πριν πάρεις την συσκευή στα χέρια σου ωστε να είσαι καλυμμένος στα βασικά ερωτήματα.

 

β)Στην RAM δεν γίνεται έτσι και αλλιώς να αποθηκεύσεις άτι. Η μνήμη αυτή χρησιμοποιείται για να τρέχει η συσκευή σου εφαρμογές. Ότι κάνεις με το garmin, το κάνεις στην 8άρα.

 

γ)Όχι. Αν προσέξεις, στις οδηγίες του πρώτου ποστ αναφέρεται οτι απο τον φάκελο που κατεβάζουμε, παίρνουμε τον φακελο Garmin και τον βάζουμε στην 8άρα μνήμη. Δεν δημιουργούμε κάτι άλλο. Απλή αντιγραφή κάνουμε.

 

δ)Θα ξετικάρεις τμόνο το Υποβοηθούμενο GPS το οποίο όμως χρεώνει, έτσι και αλλιώς, ελάχιστα (~4ΚΒ) κάθε φορά που ανοίγουμε το πρόγραμμα αλλά, βοηθάει τα μέγιστα να βρει η συσκευή σου γρηγορότερα σήμα.

 

ε)Δεν ξέρω, θα σου έλεγα να δοκιμάσεις την 5.00.20, και αν δεις πρόβλημα να πας στην 4.20.00 ή στην 4.10.80.

 

στ)Αν δεν σε ενδιαφέρει ο θαλάσσιος, βάλε Auto drive 1.50 και Ανάβαση 3.80 και είσαι 100% καλυμμένος.

 

ζ)Εγώ το έσβησα αλλά διαφορά δεν είδα. Και κανένας, ακόμα, δεν έχει αναφέρει να είδε αύξηση της αυτονομίας.

 

Πάντως φαίνεσαι αρκετά διαβασμένος πριν ακόμα πάρεις την συσκευή στα χέρια σου. Θα γίνεις αστέρι σε χρόνο μηδέν. ;) :)

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση... ??

Γιατι Με την εκδοση 5, και τους χαρτες 3..σε 1, στο Ε71, κανοντας αναζητηση, στον Συλλαβισμο, μετα την επιλογη της Χωρας γραφω Π.Χ. Αθηνα και μου λεει οτι δεν βρεθηκε ??

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ό,τι και να γράψεις δεν σου βρίσκει ή μόνο την Αθήνα; Γιατί αν ψάχνεις κάτι σε αθήνα, πατάς αναζήτηση σε όλες τις πόλεις και σου βρίσκεις αυτά που είναι πιο κοντά σου.

 

Αν ψάχνεις περιοχή μπορείς να πας και στο αναζήτηση πόλης.

Link to comment
Share on other sites

 

ζ)Εγώ το έσβησα αλλά διαφορά δεν είδα. Και κανένας, ακόμα, δεν έχει αναφέρει να είδε αύξηση της αυτονομίας.

 

 

πώς γίνεται να υπάρχει πρόβλημα αυτονομίας εξαιτίας του Garmin; Τρέχει στο background;

πάντως έχω παράλληλα και το Sygic το οποιό θεωρώ πολύ καλό χωρίς να πιάνει τόσο χώρο όσο το garmin.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση... ??

Γιατι Με την εκδοση 5, και τους χαρτες 3..σε 1, στο Ε71, κανοντας αναζητηση, στον Συλλαβισμο, μετα την επιλογη της Χωρας γραφω Π.Χ. Αθηνα και μου λεει οτι δεν βρεθηκε ??

 

 

δοκιμασε να γραψεις στην αναζητηση με μικρα γραμματα... αθηνα

Link to comment
Share on other sites

Tα POI εχουν μεσα και πολλες μικρες εικονες.

Το γκαρμιν εχει 2 φακελους,ο ενας λεγεται jpeg και ο αλλος images.

Μηπως περνιουνται εκει τα μικρα εικονιδια των POI?

 

πώς γίνεται να υπάρχει πρόβλημα αυτονομίας εξαιτίας του Garmin; Τρέχει στο background;

πάντως έχω παράλληλα και το Sygic το οποιό θεωρώ πολύ καλό χωρίς να πιάνει τόσο χώρο όσο το garmin.

 

To sygic υστερει σε σχεση με το γκαρμιν.

Συγκρινε πχ την περιοχη της Κινετας και στα 2.

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...