Jump to content

[S60 3rd Edition] Garmin Maps Mobile XT


aristotelhs2060
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 11,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν ειδα το bt :O

 

Ψαξε μεσα στις αξιοπιστες συσκευες και δες εαν το εχεις καταχωρισει. Εαν υπαρχει διεγραψε το και ξαναπροσπαθησε.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Ποιο χαρτη εχεις περασμενο στην συσκευη σου?

 

GMAPBMAP.IMG(αυτός που είχε το πρόγραμμα, ενσωματωμένος) - 10ΜΒ

GMAPSUPP.IMG (ο ελληνικός Auto Drive Hellas v1.25. O τοπογραφικός χάρτης της Ανάβασης Topo Navigator 3.4.3. Ο BlueChart Atlantic v9.5 ελληνικός ναυτικός). - 140MB

Αν η κοινωνία ήταν όπως αυτό το FORUM, τότε χαρά σε όλους μας

(6150, 6210, 6230i, P800, A701, Ε65, Ε71, Α702, E90, iphone4s, iphone 7

Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζεις τον europe στον υπολογιστή σου, συνδέεις το κινητό με το καλώδιο και μεταφέρεις σε αυτό τις χώρες που θέλεις. Κάνε αναζήτηση στο xxxxxxxxxxx.
Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζεις τον europe στον υπολογιστή σου, συνδέεις το κινητό με το καλώδιο και μεταφέρεις σε αυτό τις χώρες που θέλεις. Κάνε αναζήτηση στο xxxxxxxxx.
τον εχω το καινουργιο europe.δεν χρειαζεται καποιο προγραμμα για να "σπασω" τον μεγαλο σε χωρες?και ποιο ειναι το map id της καθε χωρας?αυτο του μεγαλου?

μπορω να διαλεξω 5-6 χωρες που με ενδιαφερουν και να δημιουργησω ΕΝΑΝ "δικο" μου europe χαρτη(ωστε να πιανει μια θεση σαν χαρτης στο garmin)?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια please βοηθηστε με γιατι χαθηκα!

 

Πρωτα εγκαθιστω το garmin και μετα το πιστοποιητικο? Εχω περασει το garmin, παει να ανοιγει και κλεινει.. Παω να του περασω το πιστοποιητικο του, μου λεει οτι δεν ειναι δυνατον να το περασω.. Τι γινεται?? Τι κανω λαθος? Με πια σειρα πρεπει να γινουν..?

 

Εχω μπροστα μου τους 2 οδηγους.. Αυτον για να δημιουργησω το πιστοποιητικο και αυτο για να εγκαταστησω το garmin.. Τι πρεπει να κανω??

Often imitated, never duplicated...

ELA MWRI PANATHA! ELA MWRI ARWSTIA!! :luck:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια please βοηθηστε με γιατι χαθηκα!

 

Πρωτα εγκαθιστω το garmin και μετα το πιστοποιητικο? Εχω περασει το garmin, παει να ανοιγει και κλεινει.. Παω να του περασω το πιστοποιητικο του, μου λεει οτι δεν ειναι δυνατον να το περασω.. Τι γινεται?? Τι κανω λαθος? Με πια σειρα πρεπει να γινουν..?

 

Εχω μπροστα μου τους 2 οδηγους.. Αυτον για να δημιουργησω το πιστοποιητικο και αυτο για να εγκαταστησω το garmin.. Τι πρεπει να κανω??

 

Για ποιο πιστοποιητικό λες?

Το GARMIN εγκαθίσταται χωρίς sign.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

GMAPBMAP.IMG(αυτός που είχε το πρόγραμμα, ενσωματωμένος) - 10ΜΒ

GMAPSUPP.IMG (ο ελληνικός Auto Drive Hellas v1.25. O τοπογραφικός χάρτης της Ανάβασης Topo Navigator 3.4.3. Ο BlueChart Atlantic v9.5 ελληνικός ναυτικός). - 140MB

Καλυτερα κανε πληρη απεγκατασταση του garmin και περνα την καινουρια εκδοση αλλα και τους τελευταιους χαρτες μετα ξαναδοκιμασε.

τον εχω το καινουργιο europe.δεν χρειαζεται καποιο προγραμμα για να "σπασω" τον μεγαλο σε χωρες?και ποιο ειναι το map id της καθε χωρας?αυτο του μεγαλου?

μπορω να διαλεξω 5-6 χωρες που με ενδιαφερουν και να δημιουργησω ΕΝΑΝ "δικο" μου europe χαρτη(ωστε να πιανει μια θεση σαν χαρτης στο garmin)?

Oπως τα λες! Το mapid ειναι το ιδιο και μπορεις να διαλεξεις τις χωρες που σε ενδιαφερουν και μετα να τον στειλεις στο κινητο σου.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να κατεβάσω το χάρτη της Ευρώπης, στο γνωστό χώρο και από την ενότητα "Garmin Europe 2009 V11" κατέβασα 20 αρχεία .rar αλλά είναι στα 4 GB ενώ θα έπρεπε να είναι στα 1,6 GB, υπάρχει κάπου αλλού ο χάρτης;
Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια ρύθμιση που μπορούμε να κάνουμε, να επέμβουμε ίσως σε κάποιο αρχείο (όπως γίνεται με το Sygic), για να μην βγάζει την αρχική οθόνη "Προειδοποίηση-Χρήση GPS με ασφάλεια", ώστε να ανοίγει κατευθείαν?

 

Θενξ προκαταβολικά. :bow:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ρύθμιση δεν υπάρχει. Ίσως μπορεί να γίνει με κάποιο κολπάκι, ανάλογο με αυτό του sygic ωστε να προσπερνάει την οθόνη αυτή.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,προχτες απεκτησα το πρωτο μου Nokia S60 (3rd Edition) N78.Σημερα προσπαθησα να εγκαταστησω το GarminMobileXTv5.00.10 αλλα αντιμετωπιζω το εξης προβλημα,μετα την εγκατασταση του GarminMobileXT.sis συμφωνα με την 1η σελιδα τρεχουμε την εφαρμογη,εδω εντοπιζεται το προβλημα μου,κανω ανοιγμα στο GarminMobileXT.sis δεν το ανοιγει και παει να το εγκαταστησει για 2η φορα.Κανω κατι λαθος?Ακομα κι οταν παω στην διαχειριση εφαρμογων μου εμφανιζει στις εγκατεστημενες εφαρμογες το garmin αλλα η μονη επιλογη που εχω ειναι να κανω απεγκατασταση.Ενημερωτικα στο κινητο δεν εχω περασει απολυτως τιποτα με εξαιρεση την αναβαθμιση του firware(v12.046).Please help!!!
Link to comment
Share on other sites

Πώς να το ανοίξει το πρόγραμμα αφού πας και πατάς πάνω στο αρχείο εγκατάστασης; Θα πας στον φάκελο Εφαρμογές και θα έχει δημιουργηθεί εικονίδιο garmin. Από κει θα το ανοίξεις.

 

Θα ποστάρω σε λίγο και έναν οδηγό σχετικά με τους χάρτες αλλά και την προετοιμασία εγκατάστασης. :)

Link to comment
Share on other sites

Αναλυτικός οδηγός εγκατάστασης του Garmin και προσθήκη των τελευταίων ελληνικών χαρτών.

 

Το πρώτο βήμα είναι να βρούμε τα λινκ για το garmin και τους χάρτες του.

 

Μπαίνουμε στο xxxxxxxxx, (αν δεν είμαστε μέλη, κάνουμε εγγραφή), και θα κάνουμε αναζήτηση για "Garmin". Απο τα αποτελέσματα, μας ενδιαφέρουν 2 θέματα:

  • Garmin Mobile XT for Symbian S60 3rd Edition software version 5.00.20 (ή οποιαδήποτε παλιότερη έκδοση, ανάλογα ποιά θέλουμε να εγκαταστήσουμε)
     
  • Best Greek map for Garmin Mobile XT S60v4.10.60

 

Στο πρώτο θέμα, στο 1ο, 6ο ή 10ο ποστ, κατεβάζουμε την εφαρμογή.

Στο δεύτερο θέμα, στο πρώτο ποστ βρίσκονται συγκεντρωμένοι όλοι οι χάρτες, τόσο οι μεμονωμένοι όσο και οι 3 σε 1.

 

Παρακάτω παραθέτω τις ακριβής τοποθεσίες των νεότερων εκδόσεων:

  • Xάρτης 3 σε 1 ελληνικός:
    (autodrive 1.50, anavasi 3.80, bluechart 2008)
  • Xάρτης 3 σε 1 αγγλικός:
    (autodrive 1.50, anavasi 3.75, bluechart 2008)
  • Xάρτης 3 σε 1 ελληνικός:
    (autodrive 1.50, anavasi 3.75, bluechart 2008)
  • Χάρτης ανάβαση 3.80
  • Xάρτης ανάβαση 3.75
  • Xάρτης autodrive 1.50
  • Χάρτης bluechart 2008

Στο θέμα Request For Maps Of Mobile Phone Here βρίσκουμε χάρτες για πολλές ακόμα περιοχές. Αν θέλουμε τον ευρωπαϊκό, μπαίνουμε στο θέμα Garmin City Navigator Europe NT 2009.

 

Στην συνέχεια πηγαίνουμε στο πρώτο ποστ αυτού του θέματος, και ακολουθούμε πιστά τις αναλυτικές οδηγίες.

 

Στον φάκελο Garmin, μπορούμε να έχουμε 4 χάρτες οι οποίοι πρέπει να έχουν τα παρακάτω ονόματα:

gmapsupp

gmapsup2

gmapprom

gmapbmap (αυτός είναι ο ενσωματωμένος χάρτης)

 

TIP.Σβήνοντας το αρχείο CardRunner.dll απο τον φάκελο C:\sys\bin, αυξάνουμε, θεωρητικά πάντα, την αυτονομία της συσκευής κατά ~20%.

Προσοχή: Σβήνοντας το συγκεκριμένο αρχείο, δεν θα μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε την υπηρεσία της εφαρμογής για αποστολή των συντεταγμένων μας μέσω μηνύματος. Επίσης, κατά την αφαίρεση της κάρτας μνήμης ή την σύνδεση της συσκευής με τον υπολογιστή, δεν μας ρωτάει πλάεον η εφαρμογή αν θέλουμε να την εκκινήσουμε.

 

ΥΓ. Βασική προϋπόθεση, να έχουμε διαβάσει τον οδηγό S60 Platform FAQ.

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα κανε πληρη απεγκατασταση του garmin και περνα την καινουρια εκδοση αλλα και τους τελευταιους χαρτες μετα ξαναδοκιμασε.

 

Oπως τα λες! Το mapid ειναι το ιδιο και μπορεις να διαλεξεις τις χωρες που σε ενδιαφερουν και μετα να τον στειλεις στο κινητο σου.

 

εχω το img στο κομπιουτερ μου.πως το ανοιγω για να διαλεξω τις χωρες που θελω?μπορω να δημιουργησω ΕΝΑ νεο img με τις χωρες αυτες που θελω και οχι ενα-ενα ανα χωρα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρεπει να εχεις το img αλλα το χαρτη μεσα στο Mapsource που ειναι για το pc. Mετα θα συνδεσεις την συσκευη σου ωστε να την δει σαν εξωτερικη συσκευη garmin επιλεγεις και στελνεις οσα κομματια-χωρες θελεις και τα στελνεις στην συσκευη σου. Μετα δημιουργειτε ενα καινουριο αρχειο .img με τις χωρες που επελεξες.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρεπει να εχεις το img αλλα το χαρτη μεσα στο Mapsource που ειναι για το pc. Mετα θα συνδεσεις την συσκευη σου ωστε να την δει σαν εξωτερικη συσκευη garmin επιλεγεις και στελνεις οσα κομματια-χωρες θελεις και τα στελνεις στην συσκευη σου. Μετα δημιουργειτε ενα καινουριο αρχειο .img με τις χωρες που επελεξες.

kατσε για να καταλαβω....αρα χρειαζομαι ενα προγραμμα που λεγεται mapsource το οποιο το εγκαθιστω στο κομπιουτερ?(που το βρισκω?:O )

αν ο χαρτης δεν ειναι .img τοτε τι ειδους αρχειο ειναι?(σε αναζητηση στο xxxxxxxxxx μονο τα img αρχεια βρισκω)

Link to comment
Share on other sites

Εγω ετσι ειχα κατεβασει μια παλιοτερη εκδοση του χαρτη της ευρωπης εκανα ενα αρχειο .exe εγκατασταση στο pc και εστελνα οποιο μερος του χαρτη ειθελα στο pc. Eαν θυμαμαι καλα πριν αρκετο καιρο ο aristotelhs2060[/member] ειχε ανεβασει καποια αρχεια οπου μπορουσες να στειλεις το χαρτη απο το κινητο στο pc. Eαν ψαξεις στα μαγαζακια λογικα θα τον βρεις.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Εγω ετσι ειχα κατεβασει μια παλιοτερη εκδοση του χαρτη της ευρωπης εκανα ενα αρχειο .exe εγκατασταση στο pc και εστελνα οποιο μερος του χαρτη ειθελα στο pc. Eαν θυμαμαι καλα πριν αρκετο καιρο ο aristotelhs2060[/member] ειχε ανεβασει καποια αρχεια οπου μπορουσες να στειλεις το χαρτη απο το κινητο στο pc. Eαν ψαξεις στα μαγαζακια λογικα θα τον βρεις.

για την θαλασσα υπαρχει ο bluechart αλλα ακουσα για εναν g2 vision κατι σαν τρισδιαστατο.ξερεις κανενα λινκ γιατι ψαχνω στα μαγαζακια και δεν τον βρισκω!:O

Link to comment
Share on other sites

για την θαλασσα υπαρχει ο bluechart αλλα ακουσα για εναν g2 vision κατι σαν τρισδιαστατο.ξερεις κανενα λινκ γιατι ψαχνω στα μαγαζακια και δεν τον βρισκω!:O

 

Ψαξε για τον BlueChart g2 Vision Aegean Sea and Sea of Marmara εχει ολη την Ελλαδα.

http://www8.garmin.com/graphics/bluechart/veu015r_v9.gif

 

Τον δοκιμασα σ ενα garmin για την θαλλασα και ειναι πραγματικα πολυ καλος!

Link to comment
Share on other sites

Ο G2 νομίζω δεν είναι για όλη την ελλάδα. Πιάνει μόνο Ιόνιο.

 

εβαλα στην google g2 aegean sea vision και κατι εβγαλε αλλα δεν μπορεσα να κατεβασω κατι.

του bluechart 2008 to map id ειναι 295?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...