Jump to content

[S60 3rd Edition] Garmin Maps Mobile XT


aristotelhs2060
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδια εγω εχω ενα προβλημα με το installation. Κανω κανονικα οτι λεν οι οδηγιες. Αλλα οταν ποροσθέτω τους χαρτες στο φάκελο Garmin στην SD τοτε οταν ξεκιναει το προγραμμα με το που τελειωνει η μαυρη οθόνη του φορτόματος κολαει και με πετάει στο κεντρικο μενου. Ξερει κανεις τι μπορει να κανω λαθος. Ξανα λεω οταν ξεκλειδωνω το ενσωματομενο GPS αλλα χωρίς τους χάρτες ολα δουλεύουν μια χαρα. Προσπάθησα και ξανακατεβασα τους χαρτες αλλα παλι τα ιδια.

Ευχαριστω!:happy:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το ίδιο πρόβλημα ειχα. Κάνε οτι λέει ο sergyma, κάπου εκεί μάλλον κολλάει.

 

Τώρα το δικό μου πρόβλημα: μου δείχνει διαφορετικό στίγμα απο την πραγματικότητα. Τι να φταίει?

Στο TOMTOM με έδειχνε ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

 

κατεβαζουμε τον anavaci 3.50 τον μετονομαζουμε σε gmapsup2.img (90,1MB) το αντιγραφουμε στον φάκελο Garmin στην κάρτα μνήμης

 

καταρχην συχγαρητηρια για την πολυ καλη δουλεια που εκανες μια πρωτη μου απορια ειναι ποιον αναβαση τον 3.50zip ή το 3.50 image.rar

 

μπορει να ειναι και σαχλαμαρα αυτο που ρωταω απλα ειμαι λιγο ασχετος

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καταρχάς ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας. Ομολογο οτι δε περήμενα να βγάλω άκρη. Ενω πριν 3 μήνες που πήρα το Ν 95 κατάφερα άνετα να βάλω την έκδοση 4.10.60 και μου λητουργούσε σχεδόν τέλεια τώρα έχω κολήσει να βάλω την καινούργια έκδοση αλλά ακόμα δε το έχς καταφέρει. Όπως είπα και πρίν έχω φτάσει να αναγνωρίζς το GPS και να πιάνω σήμα αλλά όταν βάζω τους χάρτες ξαφνικα δε λειτουργει. Και τους χάρτες τους έχω φτιάξει μαζί με το sw.unl αρχείο. Τώρα βρήκα πάλι κάτι άλλους χάρτες θα δοκιμάσω πάλι και θα σας πω. ;)
Link to comment
Share on other sites

ο νέος 3 σε 1 δεν τον περιέχει?

 

ναι απλα το ανεφερα για το φιλο που ελεγε για τον 3.50.ο νεος 3 σε 1 φυσικα και τον εχει μεσα.

Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

(ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΧΙ gmapsup2.UNL.TXT)

το notepad σωζει τα αρχεια σαν UNL.TXT ενω εμεις το βλεπουμε σαν .UNLγιατι τα windows δεν δειχνουν την καταληξη γνωστων τυπων αρχειων

στον η/υ πηγαινουμε στο tools (εργαλεια) folder options-view και αποεπιλεγουμε το hide extensions for known files type- apply(εφαρμογη) ναι

παμε και το αλλαζουμε σε .UNL

 

κατεβαζουμε Anavasi360_IMG.zip αποσυμπιεζουμε

μετονομαζουμε σε gmapsup2.img αντιγραφουμε σε μνημη φακελο Garmin

δουλευει τελεια

στο κινητο ανοιγουμε gmobilext -εργαλεια διαχ/ση δεδομ.-συνολα χαρτων

εκει πρεπει να υπαρχουν

1.worlwide poads basemap 10,5 mb

2.λεπτομερεις χαρτες ενσωματωμενοι χαρτες-auto drive(hellas) greece v1.30(greek) 37,4mb

3.λεπτομερεις χαρτες-greece14 dtlgr14 100,8mb

Mageia 6 KDE Plasma 5
Link to comment
Share on other sites

εψαξα να βρω τους καινουριους χαρτες στα γνωστα μαγαζακια που μου εχετε πει αλλα τιποτα.μπορειτε να με βοηθησετε να βρω τον 5 σε1 η τον 3 σε 1.επειδη ειμαι λιγο ασχεος αν ειναι δυνατον αναλυτικα
Link to comment
Share on other sites

Απο τοτε ακομη δεν εβγαλες ακρη..

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2377167#post2377167

 

Ψαξε στο θεμα με το ονομα Best Greek map for Garmin Mobile XT S60v4.10.60 αρχισε να ψαχνεις απο τα τελευταια ποστ.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους τα κατάφερα. Δε ξέρω γιατί αλλά σε μενα είχε γάει σκάλομα με το auto drive hellas και όποτε έβαζα το .unl στο φάκελο κόλαγε το πρόγραμμα. Τελικά εγκατέστησα τους εξής χάρτες:

1) anavasi 3.5

2) auto drive hellas 1.3 english

 

Με τον anavasi 3.6 δεν έβγαλα άκρη με το .unl του.

Και με τον auto drive hellas 1.3 με ελληνικούς χαρακτήρες και αναζήτιση δε βρήκα κάποια εκδοση που να μου δουλεύει.Μόνο με μια περίεργη έκδοση auto drive hellas 1.3 unlock ο οποίος υποτί8εται οτι είναι ξεκλείδοτος αλλα δε μου κάνει αναζήτιση και μου βγάζει ένα μήνυμα για να πάω στα σάιτ της εταιρίας.

Μπορεί κάποιος να μου εξιγήσει γιατί δέχεται μόνο το χάρτη με τους λατινικούς χαρακτήρες; Μήπως έχει να κάνει με την γλώσσα που έχω στο πρόγραμμα; γιατί το τρέχς στα αγγλικά. ίσως και να μην έχω βρει κάποια σωστή κόπια απ το χάρτη με τους ελληνικούς χαρακτήρες. Αν ξέρει κάποιος απο που να κατεβάσω ένα που σίγουρα δουλεύει ας μου στείλει ενα pm

Link to comment
Share on other sites

[ Με τον anavasi 3.6 δεν έβγαλα άκρη με το .unl του.

Και με τον auto drive hellas 1.3 με ελληνικούς χαρακτήρες και αναζήτιση δε βρήκα κάποια εκδοση που να μου δουλεύει ]

ο anavasi 3.60 αντικαθιστα τον anavasi 3.50 εχει το ιδιο gmapsup2.UNL

ο auto drive hellas 1.3 εχει αγγλικη και ελληνικη εκδοση εσυ προφανως εχεις την αγγλικη

http://www.autodrivehellas.gr/html/adh_dl.html

Mageia 6 KDE Plasma 5
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα τον τελευταίο 3σε1 και μόλις πάει να ξεκινήσει πετάει σφαλμα.Εχω την .80 εγκατεστημένη

[sIGPIC][/sIGPIC]

Άραχθος-Λίμνη Πουρναρίου

Link to comment
Share on other sites

Εγκατεστησε απο επανω μονο το .sis της .60 και μετα ξανα της .80
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

@gianpithio: Μήπως αυτή είναι η λύση και για μένα. ΓΙατι απότι κατάλαβα το ίδιο μασ συμβαίνει αλλά με άλλους χάρτες. Αξίζει να το δοκιμάσω;

@sergyma: Και με το anavasi 3.50 και με το auto drive hellas 1.3 το ελληνικο δοκίμασα να κάνω αυτό ακριβώς που λες αλλα δε μου δουλεύουν με τιποτα. τα unl δε τα πηράζω πλέον για να μην αλλάζω και το sw.unl

Link to comment
Share on other sites

Εαν δεν σου ανοιγει το προγραμμα δοκιμασε το.

 

O anavasi 3.60 δεν χρειαζεται .unl

 

Ο auto drive hellas 1.30 με ελληνικους χαρακτηρες εχει map id 822

 

Τα .unl πειραζε τα οσο θελεις για να χρειαστει να βαλεις νεο κωδικο μεσα στο sw.unl θα πρεπει να κανεις format στην καρτα μνημης.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασες την 4.10.80 και δεν λειτουργει?
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια χρειαζομαι την πολυτιμη βοηθεια σας!!!!!!Οσον αφορα το garmin!!!

 

Εγκατεστησα το garmin στο nokia n95 8bg μου πιανει σημα κανονικα αλλα εχω προβλημα ωσ προς την χρησιμοποιηση του!!!

 

1: Ενω οριζω διαδρομη να με παει καπου δεν λειτουργει η φωνητικη πλοηγηση ωστε να μου πει στριψε εδω κανε εκεινο κανε το αλλο απλα με δειχνει να μετακινουμε στο χαρτη!!!!!(βεβαια ακομα μονο με τα ποδια το εχω δοκιμασει προς στιγμην αλλα δεν θα επρεπε να με κατευθηνει??) τις ρυθμισεις τισ εχω ελεγξει ολεσ και για την φωνη και την ενταση τησ!!!! Μηπωσ κανω κατι λαθοσ μπορει να μου πει καποιος ακριβως την διαδικασια να το ρυθμισω να με παει καπου μηπωσς κανω κατι λαθος εγω?????????

 

2: κατα την ωρα τησ πλοηγησης σβηνει συνεχως η οθονη λογο εξοικονομησης ενεργεις και πρεπει να παταω συνεχως κουμπια ωστε να βλεπω τον χαρτη.......Υπαρχει λυση για αυτο η παντα ετσι λειτουργει????

 

Αν μπορει καποιοσ να με βοηθησει να το μαθω να το χρησιμοποιω τωρα που θα εχω αμαξι να το χαρω τουλαχιστον!!!!!! Ευχαριστω εκ των προτερων!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπες μεσα στης ρυθμισεις του garmin και :

 

1. Ηχος\ ανεβασε την ενταση.

 

2. Εμφανιση\ backlight override\ Παντα ενεργο.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Στο τερμα την εχω την ετναση αλλα δεν μιλαει!!!!το μονο που εχω ακοθσει να λεει ειναι οταν χανει καμια φορα τη ληψη ορυφορου να λει: χασατε την ληψη απο τον δορυφορο τιποτα αλλο!

Οσον αφορα το αλλα τηανκσ δεν το ηχερα!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια,

περασα το Garmin 4.10.80 με ενα χαρτη "βασικό" της Ευρωπης κ τωρα παλευω να περασω κανενα Ελληνικό. το προβλημα μου ειναι στα PIOs. κατεβασα ενα αρχειακι

 

 

"""""Αρχικό μήνυμα από Aisopos Εμφάνιση Μηνύματος

Garmin GPX Converter

Το προγραμματάκι αυτό μας επιτρέπει να μετατρέψουμε τα CSV αρχεία (να που εδώ τα χρειαζόμαστε) σε GPX και να προσθέσουμε ειδοποιήσεις (alerts).

Φυσικά, ειδοποιήσεις μπορούμε να προσθέσουμε και με τον POI Loader, αλλά υπάρχει μια διαφορά.

Με τον POI Loader είμαστε υποχρεωμένοι να ελέγχουμε όλα τα POI ανεξάρτητα από το αν θέλουμε ειδοποίηση μόνο σε κάποια από αυτά. Αυτό είναι ιδιαίτερα χρονοβόρο στην περίπτωση που έχουμε πολλά POI.

Με τον GPX Converter μπορούμε να επεξεργαστούμε επιλεκτικά τα αρχεία CSV που επιθυμούμε να έχουν ειδοποιήσεις και αφού τα μετατρέψουμε σε GPX μπορούμε πλέον να τα εγκαταστήσουμε με τα υπόλοιπα POI μέσω POI Loader στο κινητό, με την γνωστή διαδικασία που αναφέρεται στην πρώτη σελίδα.

Το πρόγραμμα έχει προκαθορισμένες ρυθμίσεις για τις ειδοποιήσεις και δεν μπορείτε να τις αλλάξετε. Είναι καλές όμως αυτές που έχει.

Υπολογίζει τον χρόνο της ειδοποίησης με βάση την ταχύτητα και την απόσταση από το POI.

 

Κώδικας:

 

http://rapidshare.com/files/82815855/GarminGPXConverter112.rar"""""""""

 

 

 

αλλά όμως μεσα στο κινητο μου τα βγαζει αλλαμπουρνεζικα! σαν να μην εχει το encoding για να διαβασει Ελληνικα το προγραμμα. (στο μεταξυ το προγγραμα τρεχει στα Κανονικα στα Ελληνικα.) είχε κανεις τετοιο πρόβλημα???

ΥΓ. χρησιμοποιώ το Ε90

Link to comment
Share on other sites

Ειδα λιγα post ποιο πισω τον Αριστοτελη να λεει οτι βγηκε ο νεος anavasis 3.60......εχει καποια διαφορα απο τον 3.50 ? και αν εχει και αξιζει να τον βαλουμε πως θα κανουμε την αντικατασταση ? μπορει να βοηθησει καποιος ?

μπορουμε δηλαδη να μην πειραξουμε τιποτα απο το προγραμμα για να μην γινει καμια λαλακια και να αντικαταστησουμε ΜΟΝΟ τον anavasis απο 3.50 σε 3.60 ?

Link to comment
Share on other sites

Αν τον αλλάξεις τελικά.. Απλά σβήνεις τον παλιό ανάβασις και βάζεις τον καινούργιο. Χωρίς να πειράξεις τίποτα άλλο.

Απλά προτιμότερο να έχουν το ίδιο όνομα..

iMac 21.5'', Apple iPhone 6s Rose Gold...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...