Jump to content

[S60 3rd Edition] Garmin Maps Mobile XT


aristotelhs2060
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα.Εχω το εξης προβλημα,εκανα εγκατασταση την 5.00.60 σε ενα nokia x6.Η εφαρμογη δουλεψε αψογα,η πλοηγηση επισης,οι χαρτες ολοι μια χαρα.Να πω εδω πως δεν ειναι η πρωτη φορα που ασχολουμαι με το αντικειμενο μιας και το garmin το εχω εγκαταστησει χωρις προβλημα σε Ν95,Ν82,5800.Λοιπον,για να μη σας κουραζω αφου ολα δουλεψαν ρολοι στο χ6 κλεινω το τηλεφωνο και παω για υπνο.Το πρωι το τηλ.δεν ανοιγε.Μπαταρια φουλ. Με επιασε κρυος ιδρωτας μιας και δεν ειχα βαλει καποια αλλη εφαρμογη που να με υποψιασει οτι του δημιουργει προβλημα.Πατωντας το κουμπι να ανοιξει εμπαινε στην ασπρη οθονη με το λογοτυπο της νοκια,παγωνε για 40-50 δλπτα και μετα εκλεινε μονο του.Συνεχεια αυτο το πραγμα.Τελικα μετα απο ωρες προσπαθειων και αφου συνδεσα και τον φορτιστη το τηλ.ανοιξε. Απεγκατεστησα την 5.00.60 και το τηλ,δουλεψε κανονικα.Εβαλα μετα την 5.00.50 σιγουρος οτι αυτη η εκδοση θα ηταν οκ.αλλα παλι τα ιδια. Τελικα τα εβγαλα ολα και ηρεμησα προς το παρων.....Μηπως καποιος φιλος απο δω ξερει,εχει ακουσει,να μας πει γιατι συμβαινει αυτο? ευχαριστω

Είναι πρόβλημα της κάρτας μνήμης, αν έχεις την Original της Nokia, στείλε την μια βόλτα στον κάδο και πάρε μια Sandisk, αν δεν είναι Nokia, κανε της Format από το PC σου, μετά μέσο του Command Prompt τρέξε το checkdisk με την εντολή /f/r

 

Αν το αποτέλεσμα βγει καθαρό, βάλε την στο κινητό, κανε της ένα Format και από εκεί και ξανά πέρασε το πρόγραμμα, αν το αποτέλεσμα δεν βγει καθαρό, στείλε και αυτή μια βόλτα στον κάδο και πάρε μια καινούργια [sandisk], ίσος να τα έχει φτύσει από τα πολλά R&W, ελπίζω να σε βοήθησα :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Είναι πρόβλημα της κάρτας μνήμης, αν έχεις την Original της Nokia, στείλε την μια βόλτα στον κάδο και πάρε μια Sandisk, αν δεν είναι Nokia, κανε της Format από το PC σου, μετά μέσο του Command Prompt τρέξε το checkdisk με την εντολή /f/r

 

Αν το αποτέλεσμα βγει καθαρό, βάλε την στο κινητό, κανε της ένα Format και από εκεί και ξανά πέρασε το πρόγραμμα, αν το αποτέλεσμα δεν βγει καθαρό, στείλε και αυτή μια βόλτα στον κάδο και πάρε μια καινούργια [sandisk], ίσος να τα έχει φτύσει από τα πολλά R&W, ελπίζω να σε βοήθησα :)

 

Φιλε dromeas ευχαριστω για την απαντηση σου καταρχην αλλα το nokia x6 δεν εχει καρτα μνημης εξωτερικη.Εχει εσωτερικη 18αρα.

Link to comment
Share on other sites

Δυο απορίες για το Garmin Mobile:

 

1) Είναι δυνατόν να εξαφανιστεί η σπαστική αρχική οθόνη στην οποία πρέπει να πατάς κάθε φορά "Συμφωνώ", λες και απευθύνεται το πρόγραμμα σε άτομα με Alzheimer ή σε ηλίθιους;

 

2) Πώς βλέπουμε κατά τη διάρκεια της πορείας πόσα χιλιόμετρα απομένουν μέχρι να φτάσουμε στον προορισμό μας;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Εχω το εξης προβλημα,εκανα εγκατασταση την 5.00.60 σε ενα nokia x6.Η εφαρμογη δουλεψε αψογα,η πλοηγηση επισης,οι χαρτες ολοι μια χαρα.Να πω εδω πως δεν ειναι η πρωτη φορα που ασχολουμαι με το αντικειμενο μιας και το garmin το εχω εγκαταστησει χωρις προβλημα σε Ν95,Ν82,5800.Λοιπον,για να μη σας κουραζω αφου ολα δουλεψαν ρολοι στο χ6 κλεινω το τηλεφωνο και παω για υπνο.Το πρωι το τηλ.δεν ανοιγε.Μπαταρια φουλ. Με επιασε κρυος ιδρωτας μιας και δεν ειχα βαλει καποια αλλη εφαρμογη που να με υποψιασει οτι του δημιουργει προβλημα.Πατωντας το κουμπι να ανοιξει εμπαινε στην ασπρη οθονη με το λογοτυπο της νοκια,παγωνε για 40-50 δλπτα και μετα εκλεινε μονο του.Συνεχεια αυτο το πραγμα.Τελικα μετα απο ωρες προσπαθειων και αφου συνδεσα και τον φορτιστη το τηλ.ανοιξε. Απεγκατεστησα την 5.00.60 και το τηλ,δουλεψε κανονικα.Εβαλα μετα την 5.00.50 σιγουρος οτι αυτη η εκδοση θα ηταν οκ.αλλα παλι τα ιδια. Τελικα τα εβγαλα ολα και ηρεμησα προς το παρων.....Μηπως καποιος φιλος απο δω ξερει,εχει ακουσει,να μας πει γιατι συμβαινει αυτο? ευχαριστω

 

Το πέρασα σε ενός φίλου μου και δουλεύει μια χαρά.

 

Πληροφοριακά του πέρασα και το NDrive και είναι ένας καλός συνδυασμός.

Galaxy Note 2 , Galaxy tab s 10.5
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου στείλει τις τελευταίες εκδόσεις του χάρτη bluechart? Ποιο απ' όλους πρέπει να περάσω για Ελλάδα;

Eυχαριστώ εκ των προτέρων!

Edited by panos_25
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αν εχει αναφερθει αλλά τυχαία βρήκα το θέμα και δεν μπορώ να διαβαζω τόσα πόστ....

 

Oταν ξεκιναω τα Garmin εχει μια επιλογη που λεει "Για που?" το επιλεγω και παω και βαζω διευθυνση,πόλη κλπ .....αλλά ούτε στα Ελληνικά ούτε στα Αγγλικά βγάζει τίποτε σαν να μην υπάρχουν .Τι φταίει.Οι χάρτες (έχω αυτόν την θαλασσας και το πακετο 2-1 Αναβασις και Αυτοdrive είναι ενεργοποιημενοι όλοι κανονικά και η θέση αναγνωρίζεται κανονικά από το GPS

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

φιλε αυτο το προγραμματακι κανει σε sony ericsson vivaz???

 

στο βιβαζ βαζεις την εκδοση 5.00.50 για να παιξει. ειναι για symbian 5ης γενιας.

Link to comment
Share on other sites

στο βιβαζ βαζεις την εκδοση 5.00.50 για να παιξει. ειναι για symbian 5ης γενια

 

 

ναι φιλε μου αυτην εχω αλλα δεν μπορω να το περασω...!!!μηπωσ ξερει κανει...???

 

ρε παιδια οταν περναω το αρχειο sis μου λεει οτι δεν ειναι σημβατο με το τηλ. μου και μου λεει συνεχεια και του παταω ναι μου το πεναει και μολισ το ανοιξω μου λεει οτι το bluetooth δεν ειναι ενεργο το ενεργοποιω και μετα κλεινει η εφαρμογη και δεν μου την ξανα ανοιγη...!!!

το εχει περασει κανεισ το σινγκεκριμενω προγραμμα στο vivaz???

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα-Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη σε υπάρχον μήνυμα πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στο φόρουμ.:)

Η συγκεκριμένη συσκευή ανήκει στα symbian 5t edition οπότε θα είναι καλύτερα να απευθυνθείς εδώ Garmin Maps Mobile™ XT

Ακολούθησε προσεκτικά τις οδηγίες της πρώτης σελίδας και αν κολλήσεις κάπου εδώ ήμαστε.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

το εχω διαβασει φιλε αυτο αλλα δεν με ρωταει ουτε για την γλωσσα ουτε τιποτα μονο για το bluetooth. και μετα κλεινει η εφαρμογη...
Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα σας παρακαλω να μου στειλει μυνημα πως απο που μπορω να βρω τους χαρτες για ελλαδα και πως τους βαζω εαν σας ειναι ευκολο θα το εκτιμουσα ιδαιτερα σας ευχαριστω εκ των προτερων!!!
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια!κοντευει να μου σαλεψει τις τελευταιες μερες...εχω το samsung i8910 εχω εγκαταστησει την τελευταια εκδοση του garmin και λειτουργει μια χαρα.το προβλημα ειμαι με τους χαρτες.....εχω καταφερει να χρησιμοποιησω μονο χαρτες που δεν χρειαζονται κρακ,ειναι χωρις mapid. τους αλλουσ κανω κανονικα την διαδικασια με το κρακ και το αρχειο .unl αλλα δεν τους ανοιγει αν και οταν πηγαινω στην διαχειρηση αρχειων και στην επιλογη σετ χαρτων μου τους αναφερει οταν παω μπροστα λεει no map.δεν κανω λαθοσ με τις ονομασιες σιγουρα...ξερει κανεις να βοηθησει??????please...
Link to comment
Share on other sites

Σημερα μεταφερθηκα απο Vodafone σε Cosmote .Ενω πριν με την καρτα της Vod. το Gps με τους χαρτες της Garmin εβρισκε τους δορυφορους αμεσως.. απο την ωρα που εβαλα την καρτα της Cosmote δεν μπορω να βρω δορυφορο ουτε για πλακα...καμια λυση???
Link to comment
Share on other sites

Σημερα μεταφερθηκα απο Vodafone σε Cosmote .Ενω πριν με την καρτα της Vod. το Gps με τους χαρτες της Garmin εβρισκε τους δορυφορους αμεσως.. απο την ωρα που εβαλα την καρτα της Cosmote δεν μπορω να βρω δορυφορο ουτε για πλακα...καμια λυση???

 

ξαναπερασε το. εμενα το ειχε κανει εστσι στο σατιο οταν αλλαξα καρτα απο βοντα σε wind.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα μεταφερθηκα απο Vodafone σε Cosmote .Ενω πριν με την καρτα της Vod. το Gps με τους χαρτες της Garmin εβρισκε τους δορυφορους αμεσως.. απο την ωρα που εβαλα την καρτα της Cosmote δεν μπορω να βρω δορυφορο ουτε για πλακα...καμια λυση???

 

Μήπως δεν έχεις ρυθμίσει τα δεδομένα και δεν λειτουργεί το A-GPS? Αν το αφήσεις κάνα δεκάλεπτο σε σημείο με καθαρό ουρανό δουλεύει;

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση?Μιας και ειμαι νεος στο forum και μολις ανακαλυψα τον τροχο (Garmin mobile XT), θα ηθελα να ρωτησο το εξης: εγκατεστησα το λογισμηκα με επιτυχια και σχετικα ευκολα μιας και οι οδιγιες σας ηταν αναλυτικοτατες αλλα παρατηρισα οτι τρωει την μπαταρια μου.Την ρουφαει κιριολεκτικα!Μια διαδρομη 40 χλμ και τελος!Ακομα και χωρις navigation σε μια μερα το πολυ ξεμενη απο ρευμα!!Ξερει καπιος κατι για αυτο το θεμα?Να προσθεσο οτι το εγκατεστησα σε Ν96 και οτι το τελιωμα της μπαταριας γινεται ακομα και με κλειστο το GPS!Αν βγαλω την καρτα απο τη συσκευη ολα ειναι ΟΚ, το τηλεφωνο κραταει την αυτονομια του κανονικα ενο μολις την βαλω και με κληστο GPS την ξελιγονη.(Σα να λειτουργη κατι χωρις να φενεται!) Edited by yiorgoskamp
Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε μήπως έχεις στις Ρυθμίσεις της Οθόνης το Παράκαμψη Φωτισμού στο Πάντα Ενεργό. Θα μένει συνέχεια ανοικτή η οθόνη και, φυσιολογικά, θα ρουφάει μπαταρία (εγώ π.χ. το έχω Ενεργό κατά την ομιλία - όταν δίνει οδηγίες ανάβει η οθόνη δηλαδή).

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν έχεις ρυθμίσει τα δεδομένα και δεν λειτουργεί το A-GPS? Αν το αφήσεις κάνα δεκάλεπτο σε σημείο με καθαρό ουρανό δουλεύει;

 

Το εχω αφησει παρα πολυ ωρα αλλα δεν βλεπει δορυφορο..

 

Εκτος αν εχω κανει λαθος τις ρυθμισεις συνδεσιμοτητας. Αν εχει καποιος nokia E71 ας μου πει τι ρυθμισεις εχει κανει και παιζει.

 

Τωρα θα προσπαθησω να το σβησω τελειως και ξανα παλι απο την αρχη.

Link to comment
Share on other sites

Έκανες αυτό που λέει η πρώτη σελίδα?

 

"Για να μην έχουμε πρόβλημα με την μπαταρία πρέπει να ακολουθήσουμε την παρακάτω διαδικασία:

Αρχικό μήνυμα από karlesg Εμφάνιση Μηνύματος

Πηγαίνετε στο Εργαλεία -> Ρυθμίσεις -> Σύστημα -> Launch Background Service και επιλέξτε ενεργοποίηση.

Κλείνετε το Garmin, το ανοίγετε πάλι και πηγαίνετε στο ίδιο μενού και επιλέξτε απενεργοποίηση.

Κλείνετε το Garmin και κάνετε μια τελευταία επανεκκίνηση το κινητό."

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το εχω αφησει παρα πολυ ωρα αλλα δεν βλεπει δορυφορο..

 

Εκτος αν εχω κανει λαθος τις ρυθμισεις συνδεσιμοτητας. Αν εχει καποιος nokia E71 ας μου πει τι ρυθμισεις εχει κανει και παιζει.

 

Τωρα θα προσπαθησω να το σβησω τελειως και ξανα παλι απο την αρχη.

 

Γενικά το Ε71 αργεί... σε σχέση με το Ν96 που έχω, είναι αιώνες πιο αργό. Ακόμα και με καθαρό ουρανό. Οπότε... υπομονή :rolleyes:

 

Απ' ότι έχω δει, δεν αργεί μόνο με το Garming το Ε71 και με το Ovi Maps επίσης

Link to comment
Share on other sites

Γενικά το Ε71 αργεί... σε σχέση με το Ν96 που έχω, είναι αιώνες πιο αργό. Ακόμα και με καθαρό ουρανό. Οπότε... υπομονή :rolleyes:

 

Απ' ότι έχω δει, δεν αργεί μόνο με το Garming το Ε71 και με το Ovi Maps επίσης

 

Με την sim της vodafone αμεσως επιανε τον δορυφορο με το που εβαλα την καρτα της cosmote γαμ....κε το συμπαν..

Link to comment
Share on other sites

Έκανες αυτό που λέει η πρώτη σελίδα?

 

"Για να μην έχουμε πρόβλημα με την μπαταρία πρέπει να ακολουθήσουμε την παρακάτω διαδικασία:

Αρχικό μήνυμα από karlesg Εμφάνιση Μηνύματος

Πηγαίνετε στο Εργαλεία -> Ρυθμίσεις -> Σύστημα -> Launch Background Service και επιλέξτε ενεργοποίηση.

Κλείνετε το Garmin, το ανοίγετε πάλι και πηγαίνετε στο ίδιο μενού και επιλέξτε απενεργοποίηση.

Κλείνετε το Garmin και κάνετε μια τελευταία επανεκκίνηση το κινητό."

Αυτο το βημα μου ειχε ξεφηγει.Μαλον.... λυθηκε το θεμα μπαταρια!!

many thanx mantoya_42 :)

Link to comment
Share on other sites

Γραφω για τελευταια φορα πανω σ'αυτο το θεμα γιατι εχω αρχισει και εκνευριζομαι.

 

Εχω εγκαταστησει στο Ε71 τους χαρτες της Garmin .Ολα καλα πολυ γρηγορο κλειδωμα δορυφορων. Με το που εβαλα την καρτα της cosmote τιποτε δεν δουλευει.δεν εχω βρει δορυφορο ουτε για πλακα. Το περασα ξανα απο την αρχη αλλα τπτ.

 

Οι ρυθμισεις που εχω στο τηλ μου ειναι οι εξης.

 

Tools->Setting->General->Positioning->Positioning Methods (τσεκαρισμενα assisted gps, integrated gps, network based)

 

οποια βοηθεια δεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Γραφω για τελευταια φορα πανω σ'αυτο το θεμα γιατι εχω αρχισει και εκνευριζομαι.

 

Εχω εγκαταστησει στο Ε71 τους χαρτες της Garmin .Ολα καλα πολυ γρηγορο κλειδωμα δορυφορων. Με το που εβαλα την καρτα της cosmote τιποτε δεν δουλευει.δεν εχω βρει δορυφορο ουτε για πλακα. Το περασα ξανα απο την αρχη αλλα τπτ.

 

Οι ρυθμισεις που εχω στο τηλ μου ειναι οι εξης.

 

Tools->Setting->General->Positioning->Positioning Methods (τσεκαρισμενα assisted gps, integrated gps, network based)

 

οποια βοηθεια δεκτη.

Κανονικα δεν πρεπει να δουλευει ακομα και χωρις να ειναι σε δικτυο κινητης;

 

Στα Δεδομενα GPS συνδεεται με δορυφορους;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...