Jump to content

ETEN Glofiish X650


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
γιατι ομως ετσι??ειναι λογικο?

 

Λογικό δεν είναι και τα πράγματα θα μπορούσαν να είναι καλύτερα και στον τομέα της κατανάλωσης. Απλά π συνδυασμός οθόνη/επεξεργαστής/μνήμη δεν είναι και ο καλύτερος δυνατός.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 237
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Το αγόρασα πριν 3 ημέρες. Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Δεν μου φαίνεται αργο... Στα βίντεο είχα πρόβλημα, αλλά όταν ο έβαλα να χρησιμοποιεί το gdi έστρωσε.

 

Το μόνο αρνητικό που βρήκα είναι ο χαμηλός ήχος με χρήση mic. Αλλά κάπως θα φτιάχνει και αυτό. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Το αγόρασα πριν 3 ημέρες. Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Δεν μου φαίνεται αργο...

 

Καλή αρχή... ενδιαφέρον αυτό που λες. Θα θέλαμε περισσότερα σχόλια όσον αφορά την απόδοση της συσκευής αφού τη φορτώσεις με τα απαραίτητα για σένα προγράμματα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

μπορεί να βοηθήσει κανείς με το wi-fi γιατί λέει ότι δεν είναι διαθέσιμο

Υπάρχει ένας πόλεμος που μαίνεται στο σύμπαν -

αλλά σε σκοτεινούς καιρούς αναδεικνύονται οι μεγάλοι ηγέτες...

Ogame

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτό γίνεται

Υπάρχει ένας πόλεμος που μαίνεται στο σύμπαν -

αλλά σε σκοτεινούς καιρούς αναδεικνύονται οι μεγάλοι ηγέτες...

Ogame

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μήπως ανοίγει, ψάχνει για Wifi δίκτυο και δεν βρίσκει τίποτα και γιαυτό σου βγάζει αυτό το μήνυμα;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

εντάξει τα κατάφερα

Υπάρχει ένας πόλεμος που μαίνεται στο σύμπαν -

αλλά σε σκοτεινούς καιρούς αναδεικνύονται οι μεγάλοι ηγέτες...

Ogame

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα είμαι νέο μέλος τις κοινότητας και δεν έχω καμία γνώση από κινητά που λειτουργούν και σαν pda γι αυτό θα ήθελα την βοήθεια σας . Λόγω τιμής και επιδότησης ( 180 ευρώ ) είμαι ανάμεσα στο χ600 και χ650 . Κλείνω προς το χ650 επειδή κυκλοφόρησε πρόσφατα . Εσείς τι προτείνεται να διαλέξω ? Εκτός από τις εφαρμογές των windows που έχει και το destinator δεν θα χρησιμοποιήσω κάτι άλλο.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Rikse ligo diabasma sta dyo antistoixa thread kai tha katalabeis ti proteinoume. Se genikes grammes i VGA othoni tou X650 einai pio entypwsiaki apo tin QVGA tou X600 alla "kourazei" ti syskevi se enoxlitiko bathmo ean fortwseis ti syskevi me programmata. Ean se endiaferei na trexeis poly Destinator tha sou proteina kalytera to X600 mias kai by default gia QVGA analysi exei ftiaxtei kai tha trexei pio aneta stin othoni tou X600.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση . Αυτό που αναζητώ εν συντομία είναι ένα ένα κινητό που να έχει destinator και να μπορώ να κρατώ μέσα κάποιες σημειώσεις για την δουλεία μου και λίγο internet αν χρειαστεί .
Link to comment
Share on other sites

μου λετε πως να ρυθμίσω τη συσκευή για να δουλεύουν τα sms mms κλπ. έχω vodafone.

Υπάρχει ένας πόλεμος που μαίνεται στο σύμπαν -

αλλά σε σκοτεινούς καιρούς αναδεικνύονται οι μεγάλοι ηγέτες...

Ogame

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή... ενδιαφέρον αυτό που λες. Θα θέλαμε περισσότερα σχόλια όσον αφορά την απόδοση της συσκευής αφού τη φορτώσεις με τα απαραίτητα για σένα προγράμματα.

 

Την έχω ήδη φορτώσει με τα προγράμματα που θέλω. (core media player, etc...) Τα βιντεο (mp4) που είναι αυτό που με ενδιαφέρει δεν κολλάνε με τη χρήση του GDI πάντα. Έχεις να προτείνεις κάποιο "βαρύ" πρόγραμμα για να δούμε γενικά πώς πάει;

 

Γενικά η εμπειρία μου με wm κινητά είναι από το προηγούμενο κινητό μου (Eten Μ600+) και προφανώς βλέπω μεγάλη διαφορά.

 

Η μπαταρία κρατάει μία ημέρα πάντως με βαριά χρήση (βίντεο, τηλέφωνα).

 

Εάν έχετε κάποια συγκεκριμένη ερώτηση για τη συσκευή και μπορώ να σας απαντήσω πείτε μου.

 

Για τη vodafone δεν έχω ιδέα. Εμένα με cosmote δούλεψε χωρίς να πειράξω κάτι (αγόρασα σκέτη τη συσκευή χωρίς συμβόλαιο).

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Γενικά η εμπειρία μου με wm κινητά είναι από το προηγούμενο κινητό μου (Eten Μ600+) και προφανώς βλέπω μεγάλη διαφορά.

 

Diladi... ws pros tin apodosi, tin poiotita? Mporeis na gineis pio analytikos?

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν. Το m600+ το αγόρασα πριν 2 χρόνια οπότε είναι λογικό να έχει μεγάλες διαφορές. Θα παραθέσω μερικά μόνο:

 

Αρχικά wm6 vs wm5 με ότι αυτό συνεπάγεται. π.χ. πιο όμορφη "ταπετσαρία"

 

Πιο ευκρινής οθόνη (vga vs qvga). Τεράστια η διαφορά, αφού μπορείς να δεις πολλαπλάσια πράγματα στην οθόνη σου.

 

Η today screen είναι πολύ πιο εύχρηστη με τα addons που έχει. π.χ. κάνεις dial τους βασικούς σου αριθμούς με 2 click μόνο (χρησιμοποιώντας το δάχτυλο) Γενικά από πλευρά software είναι πλέον αρκετά πλήρες. (Το παλιό δεν είχε ούτε msn.)

 

Τα κουμπιά κάτω από τη συσκευή πλέον έχουν νόημα καθώς μπορείς να κάνεις όλες τις βασικές ενέργειες χωρίς να χρησιμοποιήσεις την touchscreen.

 

Μου αρέσει επίσης που όταν σου έρχεται μήνυμα στο ανοίγει με τη μία ως popup.

 

Όσο αφορά την απόκριση το μενού ανοίγει πολύ πιο γρήγορα (Λογικό: Το ένα είχε επεξεργαστή στα 200mhz και αυτό έχει στα 500).

 

Το wifi είναι πολύ πιο σταθερό (δεν κολλάει τη συσκευή στο άνοιγμα - κλείσιμο)

 

Ο ήχος έχει βελτιωθεί αρκετά. (Έχω πρόβλημα με την ένταση χρησιμοποιώντας τα ακουστικά!!! δεν έχω δοκιμάσει με άλλα για να πω αν φταίει η συσκευή ή τα ακουστικά)

 

Επίσης έχει πολύ ωραίο task manager.

 

Σαν ποιότητα κατασκευής μπορώ να πω ότι μου αρέσει πάρα πολύ. Ωστόσο δεν έχει φάει ακόμα τις τούμπες που είχε φάει το παλιό.

 

Το design του μου αρέσει πάρα πολυ και ειδικά η ποιότητα του πλαστικού περιβλήματος.

 

Η κάμερα είναι επίσης αρκετά βελτιωμένη σε σχέση με το παλιό μου μοντέλο. (κάνει αυτόματο focus, etc.)

 

Πολύ δυνατό επίσης και το flash light (χρήσιμο για τις νύχτες)

 

Το κακό είναι ότι δεν μπορώ να το συγκρίνω με άλλα σύγχρονα wm κινητά καθώς δεν έχω άλλο στην κατοχή μου.

 

Αρνητικά:

Λίγη μνήμη Ram. Δεν το κατάλαβα στην πράξη.

Το πρόβλημα με τα ακουστικά. (ίσως δικό μου)

Αργό direct draw. (Πιθανότατα λόγω του ότι δεν έχει graphic accelerator? Στην πράξη για τα βίντεο με τη χρήση του GDI τα έβλεπα άνετα.)

 

Το destinator 7 το δοκίμασα. Νομίζω ότι ψιλοlagαρε στο zoom in - zoom out. Ωστόσο μια χαρά με πήγε στον προορισμό μου.

 

Η μπαταρία του κρατάει με βαριά χρήση μία μέρα. Δηλαδή κάθε βράδυ φόρτιση... Αλλά το ίδιο ίσχυε και με το παλιό.

 

Γενικά για εμένα μέχρι στιγμής άξιζε τα λεφτά του. (το λιώνω στη χρήση όμως...) Αν δεν παρουσιάσει τεχνικά προβλήματα δεν νομίζω να αλλάξω άποψη.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Kati kalytero prepei na exei kanei i ETEN oson afora ti sygkekrimeni syskevi mias kai den akouw (pros to paron toulaxiston) ta gnwsta parapona pou ekanan oi katoxoi tou X800!!! ;)

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα πρώτα απ' όλα.

 

Εδώ και τρεις μέρες έχω και εγώ στην κατοχή μου το Χ650.

 

Συγκριτικά με τα S100 και Mio Α201 που είχα παλαιότερα στην κατοχή μου είναι σαφώς καλύτερο, αλλά είναι και πιο καινούρια συσκευή.

 

Για οθόνες κτλ γράφηκαν παραπάνω, να μην επαναλαμβάνω. Στο θέμα της μνημης μετά από τα προγράμματα που φόρτωσα (NoData, Opera, core player, wireless time, iContact, iGo, eortologio, όλα όσα είχε από πριν η Eten και μερικά μικρά ακόμη) μετά από soft reset έχω περίπου 25ΜΒ ελεύθερα.

 

Το ξέρουν το πρόβλημα με τη RAM στην eten και για αυτό έχουν βάλει μερικά χρήσιμα επιπλέον προγραμματάκια, όπως έναν tast manager από τον οποίο μπορείς με 2 κλικ να κλείσεις όλες τις εφαρμογές που μπορεί να είχαν μείνει ανοικτές και ένα ακόμη που κάνει reset τη συσκευή μιά φορά την ημέρα την ώρα που θα ορισθεί (για εμένα ειναι 4.00 το πρωι για παράδειγμα). Η συσκευή δεν είναι αυτό που θα έλαγα γρήγορη αλλά ειναι πολύ πιο γρήγορη για παράδειγμα από smartphones τύπου Nokia N70. Κάποιες φορές μπορεί να κολήσει για λίγα δευτερόλεπτα εάν κάνει πολλά πράγματα ταυτόχρονα αλλά ποτέ δεν χρειάσθηκε μέχρι τώρα soft reset για να ξεκολήσει.

 

Έβαλα και μια κάρτα 8GB της Transcend και την αναγνωρίζει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Συγκριτικά με τα S100 και Mio Α201 που είχα παλαιότερα στην κατοχή μου είναι σαφώς καλύτερο

 

Ε... αυτό μας έλειπε!!!! :happy:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω αγοράσει από το ebay 18/04/2008 το X650 και μου βγάζει προβλήματα, κλείνει μόνος του όταν το ανοίγω ασπρίζει η οθόνη και η μπαταρία του αντέχει μόνο 48 ώρες σε κανονική χρήση λίγα τηλεφωνήματα λίγο δούλεμα, ας πούμε το βράδυ το φόρτισα και πηγαίνοντας στο κρεβάτι έβγαλα απ`την πρίζα 12 στα μεσάνυχτα, ξυπνάω το πρωί 8 η ώρα η στάθμη της μπαταρίας έχει πέσει 90%. Τέλος πάντων εδώ στην Ελλάδα πού μπορώ να βρω τεχνική υποστήριξη; Μήπως πρέπει να το στείλω πίσω στο Hong Kong; Αν το έστειλα στο Hong Kong όταν θα μου το επιστρέψουν πάλι θα πρέπει να πληρώσω εκτελωνισμό; Όταν μου ήρθε το x650 ήδη πλήρωσα 115 € εκτελωνισμό αν πάλη θα πληρώσω δεν αξίζει καθόλου... Το θέμα είναι η εγγύησή αν περνάει εδώ στην αντιπροσωπεία; Άν θα χρειαστεί αντικατάσταση μπορούν να μου το αλλάξουν η όχι;

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Το θέμα είναι η εγγύησή αν περνάει εδώ στην αντιπροσωπεία; Άν θα χρειαστεί αντικατάσταση μπορούν να μου το αλλάξουν η όχι;

 

Δεν υπάρχει εδώ αντιπροσωπία για τα ΕΤΕΝ. Πρέπει να το στείλεις έξω! :worry:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

έχει βγει limewire για pocket pc ?

Υπάρχει ένας πόλεμος που μαίνεται στο σύμπαν -

αλλά σε σκοτεινούς καιρούς αναδεικνύονται οι μεγάλοι ηγέτες...

Ogame

Link to comment
Share on other sites

Η ένταση από τα ακουστικά είναι εντάξυ σε εμένα. Το σπαστικό με τα παρεχόμενα ακουστικά είναι το ρυθμιστικό έντασης που έχουν στο πλάι που μπορεί πολλές φορές ακούσια να το χαμηλώνω.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
έχει βγει limewire για pocket pc ?

 

Όχι και δε νομίζω να γίνει κάτι παρόλο που έχουν γίνει κάποια requests στο αντίστοιχο forum. Ρίξε μια ματιά εδώ... http://www.gnutellaforums.com/new-feature-requests/57829-limewire-pocket-pc.html

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ETEN Glofiish X650

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...