Jump to content

[Επίσημο] Nokia N95 - Μέρος ΙΙ


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γνωριζει κανεις αν θα βγουν επιπλεον πακετα ομιλίας για τα ελληνικα (όπως πχ ο "Πετρος" του Ν78), ή αν αυτό το χαρακτηριστικο αφορα μονο FP2 συσκευές;

N95 hacked edition

5800 XM

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Η λογική βρίσκεται όταν κάποιος θέλει όλο τον κατάλογό του με φράσεις να μή χρειάζεται να κάνει 200 φωνητικές εγγραφές. Ίσως θα ήταν καλό να είχαν και μια επιλογή να το απενεργοποιείς αλλά μάλλον βασίζονται στο ότι "Αν δεν το θες, δεν το χρησιμοποιείς... Αν το θες, εκεί είναι..."

 

edit-->

Έτσι από περιέργεια ρωτάω:

Το πληκτρολόγιό σου το κλειδώνεις? Γιατί δεν μπορώ να καταλάβω πως παίρνεις νούμερα χωρίς να το θέλεις...

εξήγησέ μας αν θες το πρόβλημα ακριβώς μπας και ξέρει κανείς να σου προτείνει κάποια εναλακτική.

 

Ποιο είναι το πρόβλημά μου? Από την ημέρα που πέρασα την 30

Έχουμε και λέμε, με παίρνει ο π.χ. Α και μου λέει

-έλα ρε τι γίνεσαι, τι ήθελες,

- Εγώ? γιατί σε πήρα τηλ?

- Ναι ρε εσύ με πήρες

- Ααα τίποτα, κατά λάθος!

Το παραπάνω σκηνικό έχει παιχτεί καμιά 10 φορές!

Όταν κλείνω το slide κλειδώνει, μερικές φορές μάλλον δεν θα κλειδώνει και μέσα απο την τσέπη αρχίζει τα τηλ..

Λύση?????

Link to comment
Share on other sites

Ποιο είναι το πρόβλημά μου? Από την ημέρα που πέρασα την 30

Έχουμε και λέμε, με παίρνει ο π.χ. Α και μου λέει

-έλα ρε τι γίνεσαι, τι ήθελες,

- Εγώ? γιατί σε πήρα τηλ?

- Ναι ρε εσύ με πήρες

- Ααα τίποτα, κατά λάθος!

Το παραπάνω σκηνικό έχει παιχτεί καμιά 10 φορές!

Όταν κλείνω το slide κλειδώνει, μερικές φορές μάλλον δεν θα κλειδώνει και μέσα απο την τσέπη αρχίζει τα τηλ..

Λύση?????

 

Και για όλα αυτά γιατί φταίει η φωνητική κλήση?

Το πρόβλημα είναι πως το κινητό είναι ξεκλείδωτο. Οι κλήσεις μπορεί να γίνονται με πολλούς τρόπους...

Αρχικά δες το γιατί το κινητό δεν είναι κλειδωμένο.

Αφού καταλάβεις το γιατί θα βρεις μόνος σου τη λύση.

Να ξέρεις πως και να κλείσεις το slide αν στα επόμενα 1-2 δευτερόλεπτα πατηθεί κουμπί το πληκτρολόγιο μένει ξεκλείδωτο.

Αν δε φταίει αυτό και το κινητό σου ξεκλειδώνει δια μαγείας (χλωμό) δες για καμιά εφαρμογή.

 

 

ποιο ειναι το παιχνιδακι με την μπαλα που κουνας το τηλεφωνο?

 

Λες το moving ball ή το GrooveLabyrinth?

Καλύτερα πάντως ρώτα εδώ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=124562

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Έχω να κάνω μια ερώτηση σχετικά με το μέγεθος στα βίντεο. Πιάνει αρκετά mb ένα βίντεο 30-50 δευτερολέπτων, μπορώ να κάνω κάτι γι'αυτό? υπάρχει κανένα πρόγραμμα για να μειώσω το μέγεθος από ένα βίντεο? ευχαριστώ.

Nokia N95

Sony Ericsson C905

Samsung SGH-i900 OMNIA

Sony Ericsson W995

Link to comment
Share on other sites

Έχω να κάνω μια ερώτηση σχετικά με το μέγεθος στα βίντεο. Πιάνει αρκετά mb ένα βίντεο 30-50 δευτερολέπτων, μπορώ να κάνω κάτι γι'αυτό? υπάρχει κανένα πρόγραμμα για να μειώσω το μέγεθος από ένα βίντεο? ευχαριστώ.

Απλά θ' αλλάξεις την ρύθμιση του βίντεο ώστε να γράφει σε χαμηλότερη ποιότητα. Δεν θα βάλεις την ποιότητα βίντεο στη Υψηλή ποιότητα TV αλλά σε χαμηλότερη, δηλ. ή Ποιότητα κοιν. χρήσης (ΜΜS) ή Κανονική ποιότητα email ή Υψηλή ποιότητα email ή Κανονική ποιότητα ΤV.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Είναι τα 30 frames τα οποία ανεβάζουν κατακόρυφα την ποιότητα του βίντεο άρα και το μέγεθός του. Έχω το Ν78 το οποίο καταγράφει βίντεο σε πολύ μικρότερο μέγεθος. Πίστεψέ με όμως, δε θέλεις το βίντεο να αποθηκεύεται σε τέτοια ποιότητα. Οπότε, κάνεις οικονομία στον χώρο ή πάιρνεις μεγαλύτερη κάρτα.
Link to comment
Share on other sites

Και για όλα αυτά γιατί φταίει η φωνητική κλήση?

Το πρόβλημα είναι πως το κινητό είναι ξεκλείδωτο. Οι κλήσεις μπορεί να γίνονται με πολλούς τρόπους...

Αρχικά δες το γιατί το κινητό δεν είναι κλειδωμένο.

Αφού καταλάβεις το γιατί θα βρεις μόνος σου τη λύση.

Να ξέρεις πως και να κλείσεις το slide αν στα επόμενα 1-2 δευτερόλεπτα πατηθεί κουμπί το πληκτρολόγιο μένει ξεκλείδωτο.

Αν δε φταίει αυτό και το κινητό σου ξεκλειδώνει δια μαγείας (χλωμό) δες για καμιά εφαρμογή.

 

 

 

 

Λες το moving ball ή το GrooveLabyrinth?

Καλύτερα πάντως ρώτα εδώ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=124562

 

ευχαριστω....:D

Link to comment
Share on other sites

Απλά θ' αλλάξεις την ρύθμιση του βίντεο ώστε να γράφει σε χαμηλότερη ποιότητα. Δεν θα βάλεις την ποιότητα βίντεο στη Υψηλή ποιότητα TV αλλά σε χαμηλότερη, δηλ. ή Ποιότητα κοιν. χρήσης (ΜΜS) ή Κανονική ποιότητα email ή Υψηλή ποιότητα email ή Κανονική ποιότητα ΤV.

 

Όχι φίλε δεν είναι αυτό. Απλά θέλω να στέλνω τα video μου στον υπολογιστή μέσω MSN η οποιοδήποτε άλλο πρόγραμμα...

Nokia N95

Sony Ericsson C905

Samsung SGH-i900 OMNIA

Sony Ericsson W995

Link to comment
Share on other sites

Βάλε τα σε ένα αρχείο zip μέσα από την εφαρμογή zip που έχει το κινητό και στείλε τα συμπιεσμένα. Δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο. Ή θα τα συμπιέσεις ή απλά θα μειώνεις την ανάλυση για να πιάνουν πιο λίγο χώρο και να στέλνεις γρήγορα.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις αν θα βγουν επιπλεον πακετα ομιλίας για τα ελληνικα (όπως πχ ο "Πετρος" του Ν78), ή αν αυτό το χαρακτηριστικο αφορα μονο FP2 συσκευές;

Δεν γνωρίζουμε αν η Nokia θα βγάλει και σε άλλες φωνές το ελληνικό πακέτο.

Και όχι, δεν αφορά μόνο τις συσκευές με FP2.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

παιδια βρηκα ποια εφαρμογη δημιουργουσε τα προβληματα που σας ελεγα......

η slidehangup!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

και στην καμερα αλλα και στην αναπαραγωγη βιντεο με το κλειστρο ανοιχτο.......!!!!

την εβγαλα και ησύχασα...και γλυτωσα και το φορματ...φιουυυυυ:lol:

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα νεα καρτα 2GB και αρχισα να περναω ταινιες (320Χ240,900Kbits,25fps,128aac)και ολα δουλευαν αψογα,κανενα κολλημα απολυτως!Ωσπου σημερα που περασα ενα βιντεο avi και το επαιξα στο smartmovie player/divx mobile αρχισε να κολλαει πολυ και απο κει και περα αρχισαν να κολλανε ανα τακτα χρονικα διαστηματα και ολα τα υπολοιπα video (mp4)του τηλεφωνου!!!!Πως το εξηγειτε αυτο ?????Διεγραψα αυτο το βιντεο (avi)αλλα τιποτα.Τα κολληματα συνεχιζουν.Εκει που χαρηκα οτι δεν θα το ξαναπαρουσιαζε να το παλι!!Τι να κανω??Σας το κανει και σας αυτο ή εγω ειμαι καταραμενος ??

 

SOLVED:Τελικα εφταιγε....το theme του κινητου!!Μαλλον τα περισσοτερα θεματα που κατεβασα του επεφταν βαρια και ετρωγαν μνημη και ενα αλλο που κατεβασα του επεσε ελαφρυ και γιαυτο δεν κολλαει.Αν ειναι δυνατον...

Link to comment
Share on other sites

SOLVED:Τελικα εφταιγε....το theme του κινητου!!Μαλλον τα περισσοτερα θεματα που κατεβασα του επεφταν βαρια και ετρωγαν μνημη και ενα αλλο που κατεβασα του επεσε ελαφρυ και γιαυτο δεν κολλαει.Αν ειναι δυνατον...

 

Όσων αφορά τα θέματα, έχω παρατηρήσει το εξής:

Κάποια όντως του πέφτουνε βαριά και κάνουν το κινητό πιό δυσκοίλιο.

Συνήθως όμως το ίδιο θέμα αν το εγκαταστήσεις στη μνήμη τηλεφώνου τρέχει πολύ καλύτερα. Έτσι η λύση που έχω βρεί είναι να διαλέγω ένα θέμα που μου αρέσει (και όχι 20 να φορτώσω τη μνήμη του τηλεφώνου) και όλα καλά. Και δεν έχω πρόβλημα όταν το συνδέω στο PC σε μεταφορά δεδομένων.

Δεν ξέρω αν είναι η ιδέα μου αλλά νομίζω πως είναι καλύτερα στη μνήμη τηλεφώνου. Δεν ξέρω αν έχει παρατηρήσει κανείς κάτι αντίστοιχο...

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Ολα τα θεματα που κατεβασα ειναι καμια 20αρια και ειναι στην μνημη του τηλεφωνου

Λες επειδη εχω τοσα να κουραζει το τηλεφωνο?(γενικα στην καρτα μνημης μονο τραγουδια,βιντεο και αλλα αρχεια βαζω ,αυτα δηλαδη που δεν ειναι ζωτικης σημασια για το τηλεφωνο οπως θεματα ή εφαρμογες)Εχω τοσα γιατι καθε 2 μερες αλλαζω θεμα ! :D

----

Επισης πηρα μια Sandisk 2gb με reader

Και θελω να πω οτι το USB Reader σκιζει!!17Mb/s εγγραφη ενω το απο το κινητο 600kb/s...Αλλα ειναι αυτη η φασαρια με το βαλε/βγαλε :-(

Link to comment
Share on other sites

παντως παιδια προσοχη γενικα με τα θεματα....

δεν ξερω τι εχει συμβει σε μενα παρα πολλα μετα τα τελευταια updates δημιουργουν πολλα προβληματα.....

 

οποτε οπως ειπε και ο φιλος πιο πανω....ενα και καλο στην μνημη του τηλ...και τελος.......

Link to comment
Share on other sites

Μπα εμενα δεν δημιουργησε καποιο προβλημα απλα αυτο με το κολλημα στα video ειναι λιγο περιεργο.Με τα περισσοτερα θεματα του τηλεφωνου τα βιντεο κολλανε σε καποιες φασεις αλλα με ενα θεμα (night λεγεται νομιζω) δεν κολλανε!Οποτε οταν θα θελω να βλεπω video θα πρεπει να αλλαζω θεμα!Επισης εσεις οταν κανετε convert τι ρυθμισεις βαζετε (bitrate/frames και με ποιο προγραμμα?)
Link to comment
Share on other sites

γεια σε ολους.επειδη με την τελευταια αναβαθμηση θεωρω οτι το κινητο εχει γινει απαραδεκτο μηπως υπαρχει τροπος να το γυρισω στην πιο παλια εκδοση λογισμικου?
Link to comment
Share on other sites

γεια σε ολους.επειδη με την τελευταια αναβαθμηση θεωρω οτι το κινητο εχει γινει απαραδεκτο μηπως υπαρχει τροπος να το γυρισω στην πιο παλια εκδοση λογισμικου?

 

Γιατί, τι σου κάνει?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Γιατί, τι σου κάνει?

 

κολληματα ολη την ωρα και συχνα restart για να επανελθει και το κυριοτερο η μπαταρια που κραταει βαρια μια μερα....πριν με εβγαζε τουλαχιστον 2.

Link to comment
Share on other sites

κολληματα ολη την ωρα και συχνα restart για να επανελθει και το κυριοτερο η μπαταρια που κραταει βαρια μια μερα....πριν με εβγαζε τουλαχιστον 2.

 

Δεν είναι και πολύ λογικό αυτό. Μήπως φταίει κάτι άλλο? Κάποια εφαρμογή ίσως? Αν σου δημιουργεί τόσο μεγάλο πρόβλημα σαν ύστατη λύση δοκίμασε και ένα format. Το λέω γιατί τώρα μέχρι να βγει καινούρια αναβάθμηση, αυτή την έκδοση θα έχεις. Δε λέει να παιδεύεσαι άδικα...

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι και πολύ λογικό αυτό. Μήπως φταίει κάτι άλλο? Κάποια εφαρμογή ίσως? Αν σου δημιουργεί τόσο μεγάλο πρόβλημα σαν ύστατη λύση δοκίμασε και ένα format. Το λέω γιατί τώρα μέχρι να βγει καινούρια αναβάθμηση, αυτή την έκδοση θα έχεις. Δε λέει να παιδεύεσαι άδικα...

 

τα εκανα ολα αυτα για αλλη μια φορα...αντε να δουμε αν θα στρωσει καθολου.

Link to comment
Share on other sites

Φόρμαρε και την κάρτα για να είσαι σίγουρος. Καιμόλις το τηλέφωνο είναι πλέον καθαρό, θα δεις αν συνεχίσουν τα προβλήματα, που δε νομίζω.
Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζουμε αν η Nokia θα βγάλει και σε άλλες φωνές το ελληνικό πακέτο.

Και όχι, δεν αφορά μόνο τις συσκευές με FP2.

 

Μάλλον δεν το έθεσα εγώ σωστά, εννοώ αν θα βγει το υπάρχον πακέτο ελληνικών που έχει βγάλει η Νοκια πχ για το Ν78 και για το Ν95 :)

Γιατί με μια αναζήτηση στο Nokia.com, δε δίνει συμβατότητα του Text-to-Speech με το Ν95 (http://europe.nokia.com/A4286225)

 

Ευχαριστώ πάντως!

N95 hacked edition

5800 XM

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως με την τελευταια αναβαθμιση εγινε καλυτερο...

--

Σχετικα με τα θεματα,επειδη εχω 20 μπορει και περισστοερα εγκατεστημενα ζοριζουν το τηλεφωνο?Επισης εκανα μια χαζομαρα και εγκατεστησα τον NFS Prostreet μια χαζη εκδοση και τωρα δεν κανει uninstall!!Τι να κανω?Μου λεει οτι απετυχε

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...