Jump to content

Περί...digital gadgets γενικά


ipparxos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Sxedon to idio, exei veltiwmeno epeksergasth gia kalyterh taxythta kai poiothta eikonas, alla den kserw poso kalytera apotelesmata exei.

Einai kai ayth adiavroxh. Epishs exei megafwnaki gia hxo sto video (320*240 gia 20sec). Genika oles oi mju einai poly wraies, se emfanish, kameres.

 

Bebaia an anebeis sta xrhmata gia thn mju-410 moiraia erxetai to erwthma.. Giati oxi 30-40 eurw parapanw gia mia Sony W1/W12 poy einai kai pio mikrh, kai sta 5MPix, kai me "aperioristo" VGA video kai mia klash genika parapanw se oti afora ry8miseis kai poiothta eikonas?

Αυτό το έργο το έχω ξαναδεί...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

eho to Nomad Muvo NX 128Mb kai tin ekdosi firmware sto Muvo 1.01.07 ehei vgei i 1.30.09 akoloutho tis odigies alla mataia den ginetai tipota mipos xerei kaneis na mou pei ???? :wacko:
Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Guest powerulez

oxi den me endiaferi i mju410 i 300 mou arese otan ida tin timi kai epidi mexri tora den 3anapira digital camera ipa na arxisw na mpo ligo sto thema... mou arese PARA poly o sxediasmos tis..

 

apo tin alli mou arese kai i ixus i alla i ixus ine pio akrivi kai apo tin mju410 :p kai den exei oute optical zoom

Link to comment
Share on other sites

Gia tin mju410 den tha elega oti aksisei na dosei kaneis lefta... Xilies fores tin Canon A80 sta 4MP pou einai apla korifaia...

PORSCHE BoxsterS 3.2

Mini CooperS

KAWASAKI ZX10 07 muzzy's full exhaust, PCIII, K&N

Είμαι πλέον ευτυχισμένος.....:D

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα, αγόρασα χτες μια sony pc-109 mindv πολύ καλή κάμερα από όσο τη λειτούργησα. Το θέμα είναι πως έχει μέσα μόνο ένα usb καλώδιο και 1 πρόγραμμα sony picture κατι.

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι γράφω σε κασέττα minidv καμιά ώρα βίντεο στη συνέχεια πως το περνάω στο pc μου? Το sony προγραμμα έχει ένα autovideo το οποίο κάνει αυτόματα capture αλλά μου το περνάει με εφέ και μουσικές. Εγώ απλά θέλω το video σε mpeg κανονικά όπως το τράβηξα για να το επεξεργαστώ μετα με το adobe premiere μόνος. Το θέμα είναι πως το adobe έχει μόνο από connection firewire. Γενικά υπάρχει τρόπος μέσω usb να περάσω το βίντεο στο σκληρό μου?? Επίσης θα πρέπει να παίξει όλο το βίντεο δηλ 1 ώρα ή το γράφει ψηφιακά και γίνεται σε 10 λεπτάκια? Γενικά δεν έχω καταλάβει πιος είναι ο σωστός τρόπος για να περνάω από κασεττα σε σκληρό. Είναι minidv η κάμερα οπότε δεν χρειάζομαι capture card.

Thanks guys

Link to comment
Share on other sites

Για να μεταφέρεις το video στο σκληρό σου από την mini-dv κασέτα, πρέπει να χρησιμοποιήσεις μια κάρτα firewire και το αντίστοιχο καλώδιο. Επειδή το video είναι ψηφιακό δεν χρειάζεται καμμιά κάρτα που να κάνει φηφιοποίηση. Όμως πρέπει να μεταφερθεί μέσω firewire. Αν το pc σου είναι καινούργιο, συνήθως η μητρική έχει ενσωματωμένη firewire. Αν όχι, μια PCI firewire με το καλώδιό της δεν είναι ακριβή. Το capturing με firewire είναι πραγματικού χρόνου και σου δίνει video mpeg II (720x576). Το λογισμικό που διατίθεται για το capturing είναι άφθονο, και για την επεξεργασία καρέ-καρέ (προγράμματα της Pinnacle), και για την μεταφορά σε VCD, SVCD, DVD (προγράμματα της ULEAD). Η μεταφορά γίνεται και με USB, αλλά μ' αυτό δεν έχω εμπειρία. Το λογισμικό σου που συνόδευε την κάμερα χρησιμοποιεί usb; Τι ακριβώς κάνεις;
http://www.hintipas.com/elias/images/athnar.jpg
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια γινεται να περασουμε το βιντεο στον υπολογιστη σε μαγαλυτερο μεγεθος απο 720χ576?αν οχι πως θα το βλεπουμε full screen?
Link to comment
Share on other sites

Το πρόγραμμα που είχε κάνει ένα usb-stream αλλά μόνο σε μορφή auto δηλαδή καυεβάζει όλο το βίντεο το επεξεργάζεται του βάζει ήχο και το κάνει σε μορφή video-click mtv καλό είναι πλάκα έχει αλλά θα ήθελα το βίντεο μου σε κανονική μορφή. Anyway έχω laptop και έχει firewire απλά βαριέμαι και δεν ξέρω που να βρω καλώδιο firewire θέλω 4Pin - 4Pin. Πάντως η εγγραφή γίνεται μόνο σε πραγματικό χρόνο έ. Έλεγα μήπως επειδή τα δεδομένα είναι ψηφιακά αν γινόταν πιο γρήγορα

Ενα καλώδιο firewire πόσο περίπου πάει και που μπορεί να βρω (άμεσα όχι net).

Anyway to premiere το ξέρω αρκετά καλά γιατί το χρησιμοποιώ συχνά για να μιξάρω τα 30 δευτ βίντεο που τράβαγα με τη exilim μου.

Πάντως μπόρεσα και έκανα usb streaming χτες και έκανα video -chat με ένα φίλο μου λονδίνο. και δουλεύει τέλεια και σε άριστη ποιότητα άρα δεν καταλαβαίνω γιατί να μη μεταφέρεται και με αυτό η ταινία στο pc. Μάλλον χρειάζεται κάποιο πρόγραμμα που να το υποστηρίζει αλλά δεν ξέρω ποιο!

Anyway ευχαριστώ πολύ για την απάντηση

 

edit: το πρόγραμμα της sony λέγεται picture studio

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος asmodeus (16 Ιούλ. 2004 , 11:24)

 

ρε παιδια γινεται να περασουμε το βιντεο στον υπολογιστη σε μαγαλυτερο μεγεθος απο 720χ576?αν οχι πως θα το βλεπουμε full screen?

 

 

Τι να το κάνεις σε μεγαλύτερη ανάλυση; Αυτή είναι η ανάλυση του DVD. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται. Full screen μπορείς να το δεις. Εξαρτάται από ποιο media player το βλέπεις.

http://www.hintipas.com/elias/images/athnar.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ctony_a (16 Ιούλ. 2004 , 11:48)

 

Το πρόγραμμα που είχε κάνει ένα usb-stream αλλά μόνο σε μορφή auto δηλαδή καυεβάζει όλο το βίντεο το επεξεργάζεται του βάζει ήχο και το κάνει σε μορφή video-click mtv καλό είναι πλάκα έχει αλλά θα ήθελα το βίντεο μου σε κανονική μορφή. Anyway έχω laptop και έχει firewire απλά βαριέμαι και δεν ξέρω που να βρω καλώδιο firewire θέλω 4Pin - 4Pin. Πάντως η εγγραφή γίνεται μόνο σε πραγματικό χρόνο έ. Έλεγα μήπως επειδή τα δεδομένα είναι ψηφιακά αν γινόταν πιο γρήγορα

Ενα καλώδιο firewire πόσο περίπου πάει και που μπορεί να βρω (άμεσα όχι net).

Anyway to premiere το ξέρω αρκετά καλά γιατί το χρησιμοποιώ συχνά για να μιξάρω τα 30 δευτ βίντεο που τράβαγα με τη exilim μου.

Πάντως μπόρεσα και έκανα usb streaming χτες και έκανα video -chat με ένα φίλο μου λονδίνο. και δουλεύει τέλεια και σε άριστη ποιότητα άρα δεν καταλαβαίνω γιατί να μη μεταφέρεται και με αυτό η ταινία στο pc. Μάλλον χρειάζεται κάποιο πρόγραμμα που να το υποστηρίζει αλλά δεν ξέρω ποιο!

Anyway ευχαριστώ πολύ για την απάντηση

 

edit: το πρόγραμμα της sony λέγεται picture studio

 

 

Άλλο το USB streaming που είναι για διαδικτυακή μετάδοση video δεδομένων κι άλλο η μεταφορά καρέ video στον σκληρό. Το καλώδιο για την firewire δεν είναι ιδιαίτερα ακριβό (πρέπει να έχει γύρω στα 30 euro) και μπορείς να το βρεις στο πλαίσιο ή καταστήματα υπολογιστών. Το capturing γίνεται μέσα από το premiere και είναι εύκολο σαν διαδικασία. Ο έλεγχος της κάμερας γίνεται από το interface του προγράμματος. Το premiere είναι εξαιρετικό πρόγραμμα για μοντάζ καρέ-καρέ. Υπάρχουν και προγράμματα για να μεταφέρεις τα video σου σε δισκάκια, που κάνουν παπάδες (δεν μπορείς να έχεις τα video σου στο σκληρό, όσο μεγάλος κι αν είναι γιατί είναι τεράστια τα αρχεία - 1 ώρα mpeg II είναι περίπου 4,5 GB). Μέχρι στιγμής ένα από τα καλύτερα για DVD authoring είναι το DVD Workshop 2.0 της ULEAD.

http://www.hintipas.com/elias/images/athnar.jpg
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως μεγαλύτερη ανάλυση δεν γίνεται για κανένα άλλο λόγο παρά του ότι αυτή είναι και στη ουσία η ανάλυση που γράφει η κάμερα λόγω pal αρα είναι και η ανάλυση της tv.Τώρα αν θες full screen κτλ με κάποιο virtualdub η tmpeg το μετατρέπεις αλλα θ σου χαλάσει το κάδρο κάπως
Link to comment
Share on other sites

Και αλλες 3 για μενα φτασαμε στα 16 κομματια......Αντε κοντα ειναι τα 20

θα προτιμουσα η παραγγελια να ειναι οπως τα 3 μωρα στην τεταρτη φωτογραφια (2η σειρα 1φωτο)......... :D

Proud Owner of:PS1,GB,NES,GbASP,Sega Saturn,Sega DC,PS2,Xbox,Wii,XBOX360(phat),PSP(J)v1.50,(2x)PSP(E),PS3, PSP-Go,(2X)ΧΒΟΧ360SLIM,PS Vita,PS4 Batman Collectors Edition,Wii U,X-ONE,N3DS,X-ONE S,mini NES,Switch,mini PS1,Switch PIKACHU Edition,PS4 Days of Play,XBOX ONE Gears of War 4 Limited Edition 2TB,Xbox One X Cyberpunk 2077 Limited Edition 1TB,XBOX Series S, Series X

Link to comment
Share on other sites

File mou mono se ksena forums 8a breis kati dokimase sto ps3 insider isws ekei exei kati,ellada de nomizw na asxolei8ike kananas akoma :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Χρειαζομαι την αμεση βοηθεια σας, καθως μεσα στην εβδομαδα θα πρεπει να διαλεξω μια απο τις 2.

Ευχαριστω προκαταβολικα :)

Link to comment
Share on other sites

Sony Cyber-Shot DSC P150: H P150 της Sony είναι η πρώτη compact φωτογραφική μηχανή της αγοράς που διαθέτει CCD με ανάλυση που ξεπερνά τα 7 Mpixels (7,2 Mpixels). Με το στάνταρ για τη Sony φακό Carl Zeiss Vario Tessar η Ρ150 διαθέτει οπτικό ζουμ 3x. Η νέα μηχανή της Sony διακρίνεται για την εξαιρετικά "λιτοδίαιτη" συμπεριφορά της σε ό,τι αφορά την κατανάλωση, καθώς μπορεί σύμφωνα με τις προδιαγραφές να κάνει έως και 310 λήψεις πριν εξαντλήσει την μπαταρία της. Υποστηρίζει το πρότυπο PictBridge και θα συνοδεύεται στάνταρ με MemoryStick των 32ΜΒ.
[/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ποσο θα φτασουν ποια αυτα τα megapixels. :eek: :eek: Πολυ μικρη μνημη δινει παντως η sony η φωτοφραφιες με αναλυση 7.2 θα εχουν μεγεθος πανω απο 5mb τιποτα δεν θα χωραει.Μια αναλυση ~3.2mp πιστευω πως ειναι καλη για εναν απλο χρηστη.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί...digital gadgets γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...