Jump to content

Περί...digital gadgets γενικά


ipparxos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ε, ναι λοιπον! Το καινούργιο φορητό της nintendo θα κάνει την εμφάνισή του στα ράφια των καταστημάτων της Αμερικής το Νοέμβριο, ενώ ακολουθούν η Ιαπωνία το Δεκέμβρη και η Ευρώπη με την Αυστραλία αρχές 2005.Τελική τιμή; 150 δολλάρια ή 125 ευρώ!!Ορίστε και το σχετικό link:

http://www.gamespot.com/news/2004/09/21/news_6107998.html

 

Πάντως όσο και αν με δελεάζουν οι ισχυρισμοί οτι η κονσόλα είναι region free,μαζί με την απροσδόκητα χαμηλή τιμή, μάλλον θα περιμένω τουλάχιστον μέχρι να έρθει η κονσόλα στην Ελλάδα προτού αποφασίσω να κάνω κάποια αγορά.Να έχουν βγει και λιγα παιχνίδια..

Υπάρχει βέβαια και το psp, αν και τα τελευταία νέα από εκείνο το μέτωπο μάλλον αποθαρρυντικά είναι:Η sony ανακοίνωσε οτι τα UMD θα παραμείνουν proprietary(μόνο η sony θα τα κατασκευάζει/εγγράφει-ακόμα και οι developers θα στέλνουν τα παιχνίδια στη sony πάνω σε DVD!!! καλά δε μάθανε τίποτα από τα minidisc;;; ) ενώ δεν υπάρχει καν επίσημο site, πόσο μάλλον κάποιο release date:

http://www.gamespot.com/news/2004/09/02/news_6106399.html

 

Τελικά τι λέτε για το DS; Θα το αγοράσει κανείς όταν έρθει ή όλοι εκ του ασφαλούς; :p :p

Shall I say I was wrong, if I'm right?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Wraithgr (23 Σεπ. 2004 , 06:40)

 

Υπάρχει βέβαια και το psp, αν και τα τελευταία νέα από εκείνο το μέτωπο μάλλον αποθαρρυντικά είναι:Η sony ανακοίνωσε οτι τα UMD θα παραμείνουν proprietary(μόνο η sony θα τα κατασκευάζει/εγγράφει-ακόμα και οι developers θα στέλνουν τα παιχνίδια στη sony πάνω σε DVD!!! καλά δε μάθανε τίποτα από τα minidisc;;; ) ενώ δεν υπάρχει καν επίσημο site, πόσο μάλλον κάποιο release date:

http://www.gamespot.com/news/2004/09/02/news_6106399.html

 

Τελικά τι λέτε για το DS; Θα το αγοράσει κανείς όταν έρθει ή όλοι εκ του ασφαλούς; :p :p

 

 

To oti to UMD tha meinei "kleisto" telika ine fisika ena mionektima tou PSP omos apo tin alli kamia alli foriti konsola den prosferi anixto apothikeutiko meso.Poso mallon to Game Boy me ta cartrige.

Min ksexname oti to PSP ypostirizei Memory Sticks Pro Duo pou mexri stigmis ftanoun to 1GB kai molis proxtes i SONY anakoinose oti to PSP tha ypostirizei MP3s apeuthias (kai ATRACT3 fysika)

Oso gia imerominia kikloforias to PSP anamenete na kanei tin emfanisi tou sta katastimata tis Iaponias prin apo ta xristougenna, me tin Europi kai tin Ameriki na akoulouthoun 2-3 mines meta.

Gia timi den exou ginei kanena episimo sxolio akoma omos meta tin anakinosi timis tou DS tis Nintendo akougete oti to PSP tha timologithei kapou sta $150-250.

Blepoume...

Link to comment
Share on other sites

Επειδη σκεφτομουν να παρω καμερα που να γραφει απευθειας σε DVD αλλα στο αλλο thread που διαβασα αρκετα παιδια αποθαρρυνουν την αγορα μιας τετοιας καμερας, θα ηθελα να μου πειτε τη διαδικασια που θελει για να περαστει η ταινια απο μια miniDV καμερα στο PC, το χρονο που απαιτειται γι'αυτο, αν γινεται να γραφτει κατευθειαν σε DVD και ποσο περιπου κοστιζουν οι κασετες miniDV διαφορων χψρητικοτητων!
Link to comment
Share on other sites

1. (αν δεν έχει ήδη το pc) σου θα πάρεις μια κάρτα με είσοδο firewire (κόστος περίπου 25ευρώ) και ένα καλώδιο firewire, προσέχωντας να ταιριάζουν τα pins. Οι κάμερες συνήθως έχουν 4-pin εξόδους και oi κάρτες 6-pin οπότε θέλεις ένα καλώδιο 6-to-4 pin.

2. Αν έχεις Win XP χρησιμοποίησε το ενσωματωμένο Movie Maker, μέσα από το οποίο ελέγχεις την κάμερα και το γράφεις στον δίσκο. ο χρόνος εξαρτάται από το encoding που κάνεις, αλλά δεν είναι τραγικός!

3. Μετά, αφού κάνεις το μοντάζ σου, βάλεις τίτλους κτλ, χρησιμοποιείς ένα πρόγραμμα όπως το Nero για να γράψεις το ταινιάκι σου σε dvd

4. οι κασέτες MiniDV κοστίζουν γύρω στα 7-8 ευρώ η μία

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω! Ησουν πολυ κατατοπιστικος! Μονο για το χρονο θελω να σε ξαναρωτησω. Πανω κατω ποσος ειναι? Εστω χωρις encoding...Ειναι realtime? Δηλαδη οσο διαρκει η ταινια? Δε νομιζω...? Επισης οι κασετουλες φανταζομαι σβηνονται και ξαναγραφονται ε? Ποση ζωη εχουν περιπου?
Link to comment
Share on other sites

Ο χρόνος εξαρτάται κυριώς από τις δυνατότητες του υπολογιστή, αλλά και από τις επιλογές του προγράματος. Πχ ένας P4 1.8 κάνει πολύ καλό χρόνο (oxi realtime φυσικά). Αλλα πάντως και με τον παλιο μου στα 450 δεν με ενοχλόυσε( Το άφηνα το βραδάκι πριν κοιμηθώ) :)

Οι κασέτες δεν είναι όπως οι oi VHS φυσικά , έχουν εκπληκτική ποιότητα και οι κατασκευαστές δίνουν πάρα πολλές φορες εγγραφή χωρίς αλλίωση αλλα αυτό είναι πάντα σχετικό. Οι τιμές πάντως έχουν πέσει (βρίσκεις και με 5-6 ευρω) οπότε δεν χρειάζεται να κρατάς μια κασέτα για πάντα!

Near to the East, in a part of Ancient Greece...in an ancient land called Macedonia...
Link to comment
Share on other sites

να συμπληρώσω σ' αυτά που έγραψε ο easytarget ότι με ένα γρήγορο υπολογιστή για 10 λεπτά video θα χρειαστείς περίπου 15-20 λεπτά. minidv κασσέτα δεν εχώ καταφέρει να "χαλάσω"!

 

κάνε και ένα search σε παλιότερα topics για το πως θα μεταφέρεις και μοντάρεις τις κασσέτες σου.

 

Α, και κάτι άλλο: πάρε οποσδήποτε ένα dvd-r για να φτιάχνεις ταινίες με μενού κτλ και να τις βλέπεις στο dvd-player. Θα εκπλαγείς με το τι θα μπορέσεις να κάνεις με ελάχιστο χρόνο εκμάθησης!

Link to comment
Share on other sites

hi paides! exw edw kai ena mhna thn olympus 770 movie h opoia travaei video se mpeg4 alla ston ypologisth emfanizontai ws mp4. h aporia mou einai pws tha metatrepsw ayta ta arxeia pou einai se mp4 se allous eidous forma avi mpeg wste na ftiaxw ena vcd? yparxei kapoio programma pou na metatrepei mp4 se allo forma? thanks prokatavolika
D.G.
Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικά προγράμματα για την μεταφορά video από miniDV σε DVD είναι το Studio 9.0 της Pinnacle για το capturing και την επεξεργασία του video (μοντάζ, τίτλοι, επεξεργασία χρωμάτων και ήχου) και το DVD Workshop 2.0 της ULEAD για το DVD authoring.
http://www.hintipas.com/elias/images/athnar.jpg
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά δεν καταλαβαίνω γιατί λέτε για χρόνο λιγότερο από realtime. Ο μόνος τρόπος που έχω δει εγώ να περνάει βίντεο από Minidv στο δίσκο είναι πατώντας το Play στην κάμερα. Κι αυτό σημαίνει ότι θα κάτσεις εκεί να παίζει η κασέτα κανονικά...!

Τώρα για το κόστος των κασετών Minidv οι 60αρες της SONΥ που παίρνω εγώ από την κασετεμπορική έχουν περίπου 4 ευρώ οι απλές και 15 αυτές με 4k μνήμη.

KCB
Link to comment
Share on other sites

Αν ο λόγος που θέλεις να φτιάξεις ενα vcd, είναι για να το παίζεις στο dvd player, να σε πληροφορήσω ότι τα dvd player (pioneer dv-575, philips dvp 630) υποστηρίζουν πλέον και τα αρχεία diVX/mpeg-4, και έτσι δεν χρειάζεται να τα μετατρέψεις σε άλλο φορμά, χάνοντας έτσι από την ποιότητά τους.
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα αλλά το χρησιμοποίησα ελάχιστα. Δεν μπορώ να πω ότι είναι και τίποτα ιδιαίτερο, πέρα από το ότι είναι μικρό για την χωρητικοτήτά του. (μετά από 5 λεπτά από την ώρα που το αγόρασα, το έκανα βίδες, του πήρα το Microdrive των 4GB για τη φωτογραφική μου, του έβαλα μια 256ρα κάρτα και από τότε το έχω και κάθεται ;) )
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά τα χρήματα παίρνεις 4GB ενώ κάποια αλλα Players σου δίνουν 1.5GB...Σίγουρα καλή περίπτωση, είναι και σχετικά νέο μοντέλο.

 

Για μια καλή ποικιλία μοντέλων με σκληρό δίσκο δες εδώ .

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να ρωτήσω φίλε unforgiven πότε το έχεις κάνει αυτό;

Γιατί νομίζω ότι στα καινούργια εχουν πάρει γραμμή τι γινότανε και έχουν αλλάξει την κάρτα με κάτι ποιο ’’μόνιμο’’

Μ’ενδιαφέρει και εμένα το συγκεκριμένο μηχανάκι αλλά δεν μπορώ να ξέρω εάν υπάρχει η κάρτα στα καινούργια.

Link to comment
Share on other sites

To είχα κάνει πριν από δύο-τρεις μήνες. Δύσκολο να βρεις το "παλιό" μοντέλο. Μπορείς να το ξεχωρίσεις από το ότι:

-Το παλιό είχε τη συσκευή υπό γωνία μέσα στο κουτί, ενώ το καινούριο όχι.

-Το παλιό έχει και θήκη.

-Το νέο γράφει ότι η κάρτα δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε άλλη συσκευή.

Όλα αυτά χωρίς να είναι βέβαια 100% σίγουρα.

Και το νέο Muvo έχει Microdrive Hitachi, αλλά κάτι έχουν πειράξει και δεν παίζει σε άλλες συσκευές. Στην Ιαπωνία εμφανίστηκαν και Muvo 5GB με δίσκο Seagate και παίουν καλά σε φωτογραφικές μηχανές.

Περισσότερες πληροφορίες στο Dpgr

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Έχουν κυκλοφορήσει εδώ και αρκετό καιρο , εδώ όμως είναι περιορισμένα.. Θα ήθελα αν έχει δοκιμάσει καποιος να μας πει τις εντυπώσεις του. Προσωπικά με ενδιαφέρει να υποστηρίζει divx υπότιτλους. Στα μαγάζία έχω δει το Philips 630 το οποίο ναι μεν υποστηριζει αλλα απότι λεεί το manual δεν αναγνωρίζει ελληνικες γραματασειρές... Υπάρχει και ενα United σε καλή τιμη αλλα δεν ξέρω για αυτό..
Near to the East, in a part of Ancient Greece...in an ancient land called Macedonia...
Link to comment
Share on other sites

Το είδα σήμερα και έμεινα...πραγματικά κορυφαία τιμή...το σκέφτομαι πολύ σοβαρά...

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

EVALA AYTO TO THEMA GIA NA SIZITAME GIA TIS EPOMENES GENEES PAIXNIDOMIXANON TON SONY-MICROSOFT-NINTEDO.....TI PISTEYETE OTI THA GINI? GNOMI MOY EINAI OTI APO TIN STIGMI POY πχ I SONY THA XRISIMOPIISI BD-ROM MOY FENETE ADYNATON TO TSIPARISMA STO PS3 OPOTE MPOREI I SONY AYTH TIN FORA NA TIN PATISI...I MICROSOFT LEI OTI THA VALI TO HD-DVD ME XORITIKOTITA 23BG...KAI EDO TA IDIA APOTELESMATA (POLY DYSKOLO TSIPARISMA) ALLA OXI OPOS TOY PS3 KAI APO TIN ALLI I NINTENDO APO OTI IXA DIAVASI THA VALEI DUAL LAYER DVD....LETE I EPOMENI GENIA NA EXEI NIKITI TIN NINTENDO KAI NA POULA TO N5 SAN TRELO EPIDI THA EINAI TO MONADIKO POY THA TSIPARETE?PIES EINAI OI APOPSIS SAS?
Link to comment
Share on other sites

Guest THANBA04

ΚΑΛΗΜΕΡΑ,

 

ΕΙΜΑΙ ΕΝΑΣ ΜΕΣΟΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΜΕ ΕΝΑ ΜΕΣΟ ΣΠΙΤΙ-ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΩ ΤΑΙΝΙΕΣ-ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΚΛΠ ΜΕ ΑΣΥΡΜΑΤΟ ΗΧΟ..

ΜΗΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΨΑΞΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΑΣΥΡΜΑΤΩΝ ΗΧΕΙΩΝ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΤΟΥ ΣΤΗΣΙΜΑΤΟΣ ΕΝΟΣ HOME THEATRE ΧΩΡΙΣ ΚΑΛΩΔΙΑ??

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί...digital gadgets γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...