Jump to content

Περί...digital gadgets γενικά


ipparxos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γιατί δεν βάζεις ενα ψηφιακό αμπερόμετρο και να υπολογίσεις τα watt απο τον τύπο P=IV (P=Watt, I=amps, V=Vεν (220V)?

Πριν 2 μήνες χάλασε το πλυντήριο ρούχων και έφερα τεχνικό για να το φτιάξει, είχε ενα αμπερόμετρο με ψηφιακή οθόνη που μετρούσε και τα δεκαδικά, ήταν σε σχήμα χρονοδιακόπτη πρίζας...

Πήγαινε σε κάποιο κατάστημα ηλεκτρονικών ή ηλεκτρικών και ρώτα. Αν μένεις Αθήνα πήγαινε στον Ξενοφών Βενιέρη, είναι στο περιστέρι δίπλα στο ποτάμι (έχει τον ζαχαριά με τα παιχνίδια δίπλα του), είναι ολόκληρο κτήριο με ηλεκτρονικά, δεν νομίζω να μην έχει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

DVD player και VCR ειναι αυτο που λες, μόνο διαβάζει dvd δεν γράφει, λογικά θα πρέπει να παίζει αντιγραμένα και να έχει δυνατότητα αντιγραφής απο dvd σε κασέτα. Εχω το LG VC8800 και αντιγράφει απο dvd σε κασέτα αλλά και παίζει αντιγραμένα.
Link to comment
Share on other sites

Φιλε thanos_mac σε ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σου! πριν μερικες ημερες αγορασα τον canon pixma mp800 αυριο μαλλον θα τον εχω στα χερια μου.

τον canon i865 σκεφτομαι να τον σκοτωσω.. εχω αλλη μια κεφαλη στην ζελατινα τις. αθηνα θα ειμαι σε μερικες ημερες. η μονη χαρη που θελω απο εσενα ειναι αν γινεται να δω το cd-r tray του i865 για να κανω ενα ιδιο.εχω 2 cd-r tray απο lexmark μπαινουν μια χαρα στον εκτυπωτη μου αλλα δεν το αναγνωριζει επειδη δεν εχει πανω τα σιδερενια ελασματα να κανει επαφη. ισως ομως ο mp800 να εχει το ιδιο cd-r tray...ειδωμεν.σε ευχαριστω για το ενδιαφερον σου keep in touch

Link to comment
Share on other sites

Οι λύσεις που έχεις είναι πολλές, ανάλογα με το πόσα χρήματα είσαι διατεθειμένος να ξοδέψεις και πόσο καλό είναι το υλικό σου και πόσο σημαντικό για σένα.

Η πιο ακριβή λύση είναι να πας σε ένα studio παραγωγής που διαθέτει εξειδικευμένες συσκευές μετατροπής. Αλλά μάλλον θα δυσκολευτείς να βρεις :)

Η πιο εύκολη είναι να χρησιμοποιήσεις πχ το Premiere Pro και να ανοίξεις ένα project NTSC DV, να κάνεις capture και μετά να παίξεις το video ενώ έχεις συνδέσει την PAL κάμερα να γράφει από αναλογικές εξόδους του pc σου, αν έχει.

Μετά που θα κάνεις capture, και αν δεν έχεις αναλογικές εξόδους μπορείς να το μετατρέψεις σε PAL DV, με μια βοήθεια από το http://www.videohelp.com, και πιο συγκεκριμένα από εδώ

Να ξέρεις ότι θα έχεις κάποια προβληματάκια, ιδίως κατά τη μετατροπή του framerate, αλλά δεν μπορείς να κάνεις εύκολα και αλλιώς :)

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

dennis και unforgiven χίλια ευχαριστώ για τη βοήθεια παιδιά. Τελικά το πρόβλημα λύθηκε με την απλή παρέμβαση του Ulead DVD Movie Factory και του cyberlink Power Producer. Μια απλή δημιουργία DVD με τα παραπάνω προγράμματα και το δισκάκι είναι έτοιμο, παίζει δε και στον Η/Υ και σε φέτες DVD.

 

Thanks και πάλι.

[sIGPIC][/sIGPIC]....a dozen summers against the world....
Link to comment
Share on other sites

Λέω να πάρω το SCHAUB LORENZ MP 4280 512MB MP3 PLAYER. Το έχει δοκιμάσει κάποιος και πώς του φάνηκε κυρίως η ποιότητα στο ραδιόφωνο? Σήμα και ακουστική ποιότητα.
Link to comment
Share on other sites

H εταιρία ήταν brand name που ανήκε την τελευταία 10ετία στην Grundig-Τώρα με την πτώχευση της Grundig και τον διαχωρισμό των μικρότερων εταιριών,ακολουθεί αυτόνομη πορεία -Συνήθως περιέχει τεχνολογία Philips (όπως έκανε η Grundig) και τα φθηνότερα της Toshiba -Αν μπορείς να καταλάβεις απο τα χαρακτηριστικά σε πιό μοντέλο είναι fason,ψάχνεις να βρείς ανάλογες γνώμες-Το πιό θετικό όμως είναι η 3ετής εγγύηση του προιόντος

 

http://schaub-lorenz.com/products/products_audio.html

 

http://www.schaublorenz.it/

 

http://www.schaublorenz.com/

Link to comment
Share on other sites

Τι γνωμη εχετε γι'αυτη την φωτογραφικη?την εχει αγορασει καποιος?σκευτομαι να την παρω για τα χριστουγεννα.σε ολα τα καταστηματα που κοιταξα εχει 560 ευρω.ξερετε καποιο πιο φθηνο?

αξιζει τα λεφτα της?

Link to comment
Share on other sites

Τι γνωμη εχετε γι'αυτη την φωτογραφικη?την εχει αγορασει καποιος?σκευτομαι να την παρω για τα χριστουγεννα.σε ολα τα καταστηματα που κοιταξα εχει 560 ευρω.ξερετε καποιο πιο φθηνο?

αξιζει τα λεφτα της?

γιατι δεν κοιτας κι αυτην?http://www.pixmania.com/gr/gr/169225/art/sony/cyber-shot-dsc-n1.html :) http://www.dpgr.gr/forum/index.php?board=36;action=display;threadid=17203

Που ειναι και 8Mp και καλυτερη απο αυτη που λες.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Τι γνωμη εχετε γι'αυτη την φωτογραφικη?την εχει αγορασει καποιος?σκευτομαι να την παρω για τα χριστουγεννα.σε ολα τα καταστηματα που κοιταξα εχει 560 ευρω.ξερετε καποιο πιο φθηνο?

αξιζει τα λεφτα της?

 

Nομίζω ότι η συγκεκριμένη μηχανή από τη φύση της δεν είναι προορισμένη για να αξίζει τα λεφτά της. Είναι ένα ακριβό και εντυπωσιακό gadget που το παίρνεις γιατί ΤΟ ΘΕΛΕΙΣ. Τόσο απλά. Αλλιώς και η Sony και άλλες εταιρίες έχουν πολύ καλύτερες μηχανές με τα ίδια ή και λιγότερα χρήματα.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Τι γνωμη εχετε γι'αυτη την φωτογραφικη?την εχει αγορασει καποιος?σκευτομαι να την παρω για τα χριστουγεννα.σε ολα τα καταστηματα που κοιταξα εχει 560 ευρω.ξερετε καποιο πιο φθηνο?

αξιζει τα λεφτα της?

Aν ειναι να δώσεις τόσα λεφτά σε sony τότε σου προτείνω να πάρεις την Sony DSC-N1 που είναι μηχανή που λέει πολλά :) .

Το pixmania την δίνει στα 444 ευρώ,πολλή καλή τιμή σε σχέση με την ίδια την sony. ;)

Link to comment
Share on other sites

βασικα ο σχεδιασμος της με τραβηξε.αλλα απο οτι βλεπω υπαρχουν κ αλλες με καλυτερα τεχνικα χαρακτηριστικα και πιο φθηνες...πολυ καλη και Sony DSC-N1 αυτ με τα mp3 στις εικονες δεν το καταλαβα...τι εννοει?

αυτη που διαφημιζουν στην tv που λεει πως κραταει την ατμοσφαιρα γιατι βγαζει και βιντεο πριν να τραβηξεις την φωτο η κατι τετοιο ποια ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας Παιδες

Πηρα το H10 με 6GB αλλα δεν μπορω να κανω upDate στο Firmware του, παρολο που εχω κατεβασει ολοκληρη την IRIVER , οποιος το εχει κανει ας με βοηθησει , γιατι θα το φαω σαν μπικοτο :X

Link to comment
Share on other sites

τι ακριβως δεν μπορεις να κανεις?που κολας?

κατευαζεις το αρχειο απο iriver το κανεις unzip αν ειναι ζιπαρισμενο και στελνεις το αρχειο στο h10.το αποσυνδεεις απο το pc και το ανοιγεις.μπαινεις στις ρυθμισεις και πας στο software update καπως ετσι.

Link to comment
Share on other sites

τι ακριβως δεν μπορεις να κανεις?που κολας?

κατευαζεις το αρχειο απο iriver το κανεις unzip αν ειναι ζιπαρισμενο και στελνεις το αρχειο στο h10.το αποσυνδεεις απο το pc και το ανοιγεις.μπαινεις στις ρυθμισεις και πας στο software update καπως ετσι.

Πρωτα απο ολα , η σελιδα τους λεει οτι αν το εργαλειο ειναι MTP που σημαινει υποστηριζεται απο Media Player τοτε πρεπει να κατεβασεις Manager

που να το υποστηριζει, μεσω αυτου θα γηνει η αναβαθμιση, οταν λοιπον το εγκαταστω αυτο , δεν μπορει να κατεβασει αυτοματα το firmware ,αν κατεβασω το εν λογω αρχειο (που το θελει ζιπαρισμενο) μου λεει οτι δεν ειναι το σωστο και με προτρεπει να του δωσω αλλο , που αν και εχω κατεβασει οτι μπορεις να φανταστεις δεν γηνεται......

Link to comment
Share on other sites

Entaksei,merikoi mporei na to vroun paidiko alla o robosapiens einai ena poly endiaferon "paixnidi".Epeidh skeftome na to agorasw,mipws kserei kaneis pote 8a kykloforhsei o V2?Opou ki an epsaksa evriska mono ton klassiko robosapiens
Link to comment
Share on other sites

κατέβασε το αρχείο iriver firmware updater είναι σε μορφή .zip, άνοιξε το και εγκατέστησε το αρχείο .exe. εμφανίζεται ένα εικονίδιο στην επιφάνεια εργασίας, κάνεις κλικ και το πρόγραμμα αναλαμβάνει να κάνει την αναβάθμιση της συσκευής.

 

αυτό ισχύει μόνο για συσκευές MTP όπως η δικια σου.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν καποιες συσκευες ασυρματων τηλεφωνων που να μπορουν να εχουν ενδοεποικινωνια μεταξυ τους?και για να σας εξυγησω τι ψαχνω.θελω να εχω ενα τηλεφωνο στο σπιτι των γονιων μου, ενα στο δικο μου σπιτι και ενα στο μαγαζι μου,τα δυο σπιτια ειναι στο πρωτο και δευτερο οροφο και το μαγαζι ειναι διπλα σε αλλο κτιριο.υπαρχει η δυνατοτητα να μπορω να επικοινωνω με τα 2 σπιτια χωρις να χρεωνομαι τηλεφωνικες κλησεις?ποιες συσκευες μπορουν να το κανουν?εννοειται πως σε καθε σπιτι και στο μαγαζι υπαρχει ξεχωριστη γραμμη τηλεφωνου.

Ευχαριστω για την βοηθεια εκ τν προτερων

Link to comment
Share on other sites

καλα κανεις ακομα?μωρε μπραβο τοσο δυσκολο ερωτημα εκανα?μπορει καποιος τουλαχιστον να προτεινει καποιο ασυρματο?η τι πρεπει να προσεξω?
Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα ασύρματα τηλέφωνα παίρνουν πάνω από ένα ακουστικά και μέχρι 5 νομίζωσε ορισμένες καλές μάρκες.Αυτά αφού τα εγκαταστήσεις στην ίδια βάση μπορούν να επικοινωνούν ανεξάρτητα μεταξύ τους αλλά όταν μεσολαβούν τοίχοι μειώνεται η εμβέλειά τους. Εγώ έχω δύο ακουστικά και επικοινωνώ μόνο με τον αποκάτω όροφο.Βέβαια όλα τα ακουστικά είναι σε μία γραμμή(ένα νούμερο) και χτυπάν όλα όταν καλείται το νούμερο και όποιος προλάβει απαντάει και άν θέλει μπορεί να μεταβιβάσει την κληση σε άλλο ακουστικό.
Link to comment
Share on other sites

Ε ναι όντως σχεδόν όλα τα επώνυμα που δέχονται δεύτερες συσκευές το κάνουν αυτό.Και δεν χρειάζεται να υπάρχει γραμμή τηλεφώνου σε κάθε σπίτι για να μιλάς μέσω ενδοεπικοινωνίας.Βέβαια πριν το αποφασίσεις να ρωτήσεις πόσο έχει η δεύτερη συσκευή γιατί σε ορισμένες περιπτώσεις φτάνει την τιμή της πρώτης..

 

Θα πρότεινα να σκεφτείς και την λύση walkie talkie που πλέον οι τιμές τους έχουν πέσει πάρα πολύ (ενδεικτικά σετ 2 ακουστικών Cobra 40€)

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα αν όντως σε ενδιαφέρει απλή ενδοεποικοινωνία (και όχι και εξωτερική επικοινωνία μέσω τηλεφωνου), τότε μια λύση ασύρματης ή ενσύρματης ενδοεπικοινωνίας είναι σίγουρα φθηνότερη από δεύτερο ακουστικό DECT - το οποίο επιπλέον θα χρειάζεται φόρτιση στη μία βάση που θα έχεις στον άλλο όροφο.

 

Αν σε ενδιαφέρει να έχετε και οι δύο τηλέφωνο, προτείνω να αξιολογήσεις κάποια μοντέλα της Panasonic (έχουν το πλεονέκτημα μεγαλύτερης συμβατότητας μεταξύ βάσεων και ακουστικών, οπότε βρίσκεις εξτρα ακουστικό ευκολότερα).

Link to comment
Share on other sites

Zitao voithia apo oloys...:

Eida stin istoselida tis NGI http://www.ngi.gr (forum) thema (marvel-tech navigator plus) kai rotao.....

1.Yparxei kapoia fili ,i, kapoios filos poy na exei agorasei ayto to sistima gia na moy pei an doyleyei kanonika , prin skaso ta oraia moy lefta gia na to paro ?

2. Yparxoyn paraplisia sistimata ,se ayta ta lefta ?

anastasia

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί...digital gadgets γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...