Jump to content

Περί...digital gadgets γενικά


ipparxos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω δύο Panasonic (735/535) και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από την απόδοσή τους. Ακόμη και όταν το πληκτρολόγιο του γέρικου 735 χαλάρωσε λίγο, η επισκευή (στο σπίτι) αποδείχθηκε πανεύκολη.

 

Εχουν όμως τρία μειονεκτήματα (το έχω γράψει και αλλού) που ίσως να μην σ' ενδιαφέρουν, αν τα θεωρείς σημαντικά, μάλλον πρέπει να δεις κάτι άλλο.

  • Είναι πολύ δύσκολο να βρεθεί δεύτερο ακουστικό, για το 735 δεν βρήκα ποτέ, για το 535 υπάρχει στην αντιπροσωπεία σε εξωφρενική τιμή (122 €, όταν όλο το τηλέφωνο το πήρα 125 €)
  • Δεν βρήκα μοντέλο της Panasonic που να συνδέεται με Η/Υ για μεταφορά του καταλόγου. Απ' όσο έψαξα, μόνο τα (ακριβότερα) Siemens έχουν τέτοια δυνατότητα.
  • Ειδικά το 735, συμπεριφέρεται περίεργα με το φίλτρο της ADSL (τόσο τα Excelsus που δίνει ο ΟΤΕ, όσο και Zyxel). Με φίλτρο νεκρώνει εντελώς, χωρίς φίλτρο δουλεύει χωρίς πρόβλημα, αλλά αποσυγχρονίζει το router, όταν χρησιμοποιείται. Φάρμακο δεν έχει βρεθεί.

 

Μια εναλλακτική, το Philips 5110: Εξαιρετική απόδοση και ποιότητα κατασκευής, απαράδεκτο (IMHO) menu.

 

Ελπίζω να μην σ' έμπλεξα χειρότερα ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ευχαριστω theka_2003 και gerontas.

 

Τι γνωμη εχετε για τα siemens 3010 micro και 4010 micro και σε σχεση με τα αντιστοιχα classic ; Ποσο παλια μοντελα ειναι και ποσο μικροτερα σε μεγεθος απο αυτα που αναφέρατε; (sl100, panas.535/735)

 

Στο http://www.oteshop.gr στο PANASONIC KX-TCD 535 γιατι εικονιζονται δυο συσκευες ; Το 535 ειναι με πλαστικα ή λαστιχενια πλήκτρα;

Link to comment
Share on other sites

Για το SIEMENS GIGASET 4010 Micro μπορώ να πω μόνο καλά λόγια μιά που το χρεισημοποιεί η δικιά μου και είναι άψογο. Μόνο που είναι αρκετά παλιό πλέον, το 2002 νομίζω βγήκε ή κάπου εκεί.

Παρόλα αυτά,εάν το βρείς σε καμιά προσφορά σε στοκ νομίζω πως αξίζει τον κόπο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω προχτες αγορασα το Siemens Sl740 και απο οσο το εχω ψαξει μεχρι στιγμης το τηλεφωνακι ειναι απαιχτο με πολλες δυνατοτητες και πολυ καλα χαρακτηριστικα αυτονομιας.

Και μια ερωτηση για οποιον το εχει:Οταν βαζουμε μια επαφη στις VIP υποστηριζεται απο το δικτυο ο ξεχωριστος τονος κλησης για τον συγκεκριμενο αριθμο;Γιατι ενω το τηλεφωνο εχει αυτη τη λειτουργια δεν εχω καταφερει να την κανω να λειτουργησει

ΤΡΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΕΝ ΓΥΡΙΖΟΥΝ ΠΙΣΩ

ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΕΙΠΩΘΗΚΑΝ

Ο ΧΡΟΝΟΣ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΕ

ΚΑΙ Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΠΟΥ ΧΑΘΗΚΕ

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω theka_2003 και gerontas.

...

Στο http://www.oteshop.gr στο PANASONIC KX-TCD 535 γιατι εικονιζονται δυο συσκευες ; Το 535 ειναι με πλαστικα ή λαστιχενια πλήκτρα;

Νάσαι καλά.

Η μια συσκευή του 735 είναι ο πομπός του που δουλεύει σαν κανονικό σταθερό τηλέφωνο.

Η άλλη είναι το ασύρματο με τη βάση της φόρτισης.

 

Για γνήσιο καουτσούκ, χλωμό το κόβω, πάντως τα πλήκτρα (σε βάση και ασύρματο) έχουν λαστιχένια αίσθηση.

 

Δυό ακόμη χαρακτηριστικά που κρύβουν οι διαφημίσεις:

- Η ημερομηνία & ώρα ρυθμίζονται από το ακουστικό, αλλά αποθηκεύονται στη βάση. Αν η τελευταία αποσυνδεθεί -έστω στιγμιαία- από το ρεύμα, η συγκεκριμένη ρύθμιση χάνεται. Δεν είναι σοβαρό, αλλά είναι εκνευριστικό.

-Σύμφωνα με το manual, η βάση φόρτισης πρέπει να είναι συνέχεια στο ρεύμα, ακόμη κι όταν δεν χρησιμοποιείται. Δεν κατάλαβα το γιατί και δεν το εφαρμόζω, χωρίς συνέπειες, τουλάχιστον για την ώρα :p

Link to comment
Share on other sites

...Και μια ερωτηση για οποιον το εχει:Οταν βαζουμε μια επαφη στις VIP υποστηριζεται απο το δικτυο ο ξεχωριστος τονος κλησης για τον συγκεκριμενο αριθμο;Γιατι ενω το τηλεφωνο εχει αυτη τη λειτουργια δεν εχω καταφερει να την κανω να λειτουργησει
Οντως, είναι καλύτερα ν' απαντήσει κάποιος που το έχει, αλλά δεν πρέπει να είναι πρόβλημα δικτύου. Στα Panasonic ο διαφορετικός τόνος για κάθε ομάδα επαφών λειτουργεί κανονικά, όπως αλλάζουν και τα χρώματα στο led (535) ή την οθόνη (735).
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ψάχνω να μάθω το όνομα-τιμή-μαγαζί μιας συγκεκριμένης συσκευής. Η συσκευή χρησιμεύει στο να μετρά πόσα watt καταναλώνει μια (άλλη) ηλεκρική συσκευή. Μπακαλίστικα σας λέω ότι μπαίνει στη μπρίζα και έχει έξοδο μία αλλη μπρίζα και μία ένδιξη με τα watt. Πιο απλά μοιάζει με "αντικουνουπικό" με οθονούλα. Όποιος έχει ιδέα για την εν λόγω συσκευή παρακάλω να μου δώσει τα φώτα του.

Ευχαριστώ

Time is what keeps everything from happening at once.
Link to comment
Share on other sites

Μεταφέρεται στο Digital Gadgets.

 

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι τέτοιο, αλλά αν είσαι στην Αθήνα, μπορείς να ρωτήσεις σε ένα κατάστημα όπως το Ακτίνιο. Είναι στην Πατησίων, λίγο μετά από την Κάνιγγος (πηγαίνοντας προς το κέντρο).

Link to comment
Share on other sites

Πριν απο λιγες ημερες μου εφεραν δωρο απο γερμανια το KX-TCD820G ασυρματο τηλ. με τηλεφωνητη, το οποιο εχει πολλες δυνατοτητες και ειναι πολυ ομορφο.

Το προβλημα ειναι οτι ο τηλεφωνητης ’μιλαει’ μονο γερμανικα οταν λεει πχ. εχετε νεο μηνυμα κλπ. το οποιο ειναι για μενα που ντεν καταλαβαινει ενοχλητικοτατο. :X

Η εδω αντιπροσωπεια δεν το υποστηριζει μου λεει.

Υπαρχει κατι που μπορει να γινει;;;

Η να παρω καμια μεθοδο γερμανικων;; :rolleyes:

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

...

Η εδω αντιπροσωπεια δεν το υποστηριζει μου λεει.

Υπαρχει κατι που μπορει να γινει;;;

Ενώ αυτά που φέρνει η ίδια τα υποστηρίζει :angry:

Δεν ξέρω το 820, θυμάμαι όμως ότι το 735, όταν μπεις στο μενού του τηλεφωνητή (σ' αυτό ειναι INT #), πέρα από τις κλασσικές επιλογές (On/Off, διαγραφή μηνυμάτων κλπ.), επιτρέπει την ηχογράφηση μηνημάτων (τον χαιρετισμό σίγουρα) που αντικαθιστούν τα προεπιλεγμένα.

Ελπίζω να υπάρχει κάτι αντίστοιχο και στο 820.

Link to comment
Share on other sites

Ενώ αυτά που φέρνει η ίδια τα υποστηρίζει :angry:

Δεν ξέρω το 820, θυμάμαι όμως ότι το 735, όταν μπεις στο μενού του τηλεφωνητή (σ' αυτό ειναι INT #), πέρα από τις κλασσικές επιλογές (On/Off, διαγραφή μηνυμάτων κλπ.), επιτρέπει την ηχογράφηση μηνημάτων (τον χαιρετισμό σίγουρα) που αντικαθιστούν τα προεπιλεγμένα.

Ελπίζω να υπάρχει κάτι αντίστοιχο και στο 820.

Ναι εχω αλλαξει τον χαιρετισμο του τηλεφωνητη, μεχρι εκει καλα.

Θα το ψαξω ετσι οπως μου λες :cool:

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

αρκετές συσκευες φθηνές έχω δεί στο παρακάτω link άμα θέλεις ρίξε μιά ματιά.

 

http://www.tys.gr/Shopping.asp?Lang=GR&CategCode=3&SubCategCode1=3&SubCategCode2=1

Link to comment
Share on other sites

geia sas, psaxno na bro kapoio mhxanhma opou na dianemei to shma se olo to spiti!

exo balei sto spiti se ka8e domatio ena kalodio tv pou katalhgei sto patari.....kai exo balei eidikes mprizes pou bgazoun 3 upodoxes (shma tv-shma radio- shma sat)

apla den brisko se kapoio magazi na poulaei kati tetoio!

exete kati upopsin sas!????????????????

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεσαι έναν πολυδιακόπτη (multiswitch) DiSecQ που θα έχει εισόδους για έναν ή δύο δορυφόρους (καλύτερα για 2) και είσοδο για επίγεια λήψη.Συνολικά 9 εισόδους και 4/8/16 εξόδους ανάλογα με το πόσες πρίζες θέλεις να τροφοδοτήσεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Άραχθος-Λίμνη Πουρναρίου

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό να τους δεχτείτε,

αλλά δεν έχει άμεση σχέση με το φόρουμ μας ;)

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Ρωτάς κ εκεί αν θές.Οι τιμες παίζουν.Βρες τι θές ακριβώς και μετα σου λέω και εγώ

[sIGPIC][/sIGPIC]

Άραχθος-Λίμνη Πουρναρίου

Link to comment
Share on other sites

έχω μια ψηφιακή φωτογραφική μηχανή, την Nikon 4300.μπορώ να την συνδέσω με το pc με καλόδιο και με κάποιο software να την έχω ώς webcam?? αξίζει έτσι?? αρκετά καλύτερη ποιότητα απο τις απλές webcam ε?

που θα βρώ αυτο το software?? :)

Link to comment
Share on other sites

Θα χαλάσεις τον φακό της μηχανής !

για πιό λόγο??? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι να σου εξηγήσω την όλη διαδικασία, ρώτα καλύτερα σε περισσότερο γνώστες όπως το dpgr.gr , αν δεν υπάρχει τελικά πρόβλημα ρώτα μετά εδώ για software και λοιπά.
Link to comment
Share on other sites

Για αυτό το τηλεφωνάκι έχει κανείς κάποια γνώμη? Εχω δει τα χαρακτηριστικά του στον Γερμανό, στο Πλαίσο και στο e-shop αλλά θέλω να ξέρω αν έχει αναγνώριση κλήσης στην αναμονή...

 

PANASONIC KX-TCD150GRB

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί...digital gadgets γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...