Jump to content

[Επίσημο] Nokia N95 8GB


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μέσα 1,30-2 ώρες φορτίζει, ούτε θέλει 3-4 φορτίσεις , ούτε αποφόρτιση πλήρης.

Αυτά αναφέρει η πηγή.

Το 1,30-2 ώρες το έχω δει από το δικό μου, σε τόσο χρόνο κάνει μπιπ (ότι φόρτισε).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

OK παιδια..ευχαριστω για ολα. Το σιγουρο σαν νεος χρηστης symbian κινητου θα επανελθω με αποριες στο forum. Καλο Σαββατοκυριακο σε ολους!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Μολις πηρα σημερα το κινητο και θα ηθελα αν μπορει καποιος να με βοηθησει σχετικα με καποιες ερωτησεις..

1) ποσες ωρες πρεπει να ειναι η πρωτη φορτιση αφ'οτου εξαντληθει η υπαρχουσα μπαταρια;

2)Εαν θεσω εκτος λειτουργιας το WLAN και το 3G θα εχω προβλημα με το GPS;(για τον αν δεν λειτουργει η μπροστινη μικρη καμερα δεν με ενδιαφερει)

3)Μπορω να βγαλω απο την κεντρικη οθονη τις συντομευσεις και να βαλω αλλες οι οποιες θα κατευθυνονται με το κεντρικο joystick χωρις να εμφανιζεται τιποτα στην οθονη? Π.χ να κανω το

joystick κατω και να βγαζει τις επαφες, πανω κατι αλλο, αριστερα και δεξια αλλη λειτουργια κτλ.

θέλω να μην εμφανίζεται τίποτα από τα περιεχόμενα που έχει η μνήμη κύριος οι φωτογραφίες βέβαια ή μόνο αυτές, όπως πχ στο απλό ν95 όταν βγάζεις την κάρτα μνήμης.δεν θέλω να είναι κλειδωμένη η έκθεση αλλά να είναι κενή...ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

θέλω να μην εμφανίζεται τίποτα από τα περιεχόμενα που έχει η μνήμη κύριος οι φωτογραφίες βέβαια ή μόνο αυτές, όπως πχ στο απλό ν95 όταν βγάζεις την κάρτα μνήμης.δεν θέλω να είναι κλειδωμένη η έκθεση αλλά να είναι κενή...ευχαριστώ

 

αφού λοιπόν εγκαταστήσεις έναν file explorer θα δημιουργήσεις ένα φάκελο μέσα στην 8gb μνήμη και θα μεταφέρεις εκεί ότι θελήσεις να έχεις κρυφό.Τιποτα απο αυτά δεν θα φαίνεται μέσα απο την εκθεση, η αποία θα φαίνεται απλά κενή,χωρις δεδομένα.Εαν θελήσεις να δεις οτιδήποτε απο τα κρυφά σου θα το κάνεις μέσω του file explorer.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το κινητό ένα μήνα. Η μπαταρία σιγά σιγά έστρωνε και είχε φτάσει σχεδόν τις 3 μέρες.

 

Όμως αφού έκλεισα τον μήνα, ξαναγύρισε στα παλιά: 24-36 ώρες. Καλά τι τρέχει με τις μπαταρίες? Το touch cruise (με οθόνη αφής) μου κράταγε περισσότερο!

 

Η χρήση που κάνω είναι : μισάωρο ομιλία, 5-6 sms ή mms (άντε 10), 5-10 λεπτά wireless (ίσα ίσα να δω καιρό και emails) και κανένα μισάωρο ή λίγο παραπάνω διάβασμα στον bookreader. Είναι φυσιολογικό με τέτοια χρήση να κρατάει τόσο λίγο?

 

Μέχρι χτες το φόρτιζα με τον ταχυφορτιστή του 6110 Νavigator που το επίσημο site τον έχει στους 2-3 φορτιστές που κάνουν για το κινητό. Λέτε να φταίει αυτό?

 

Τι μπορώ να μειώσω για να αυξηθεί η διάρκεια? Γίνεται να μειώσω την φωτεινότητα της οθόνης πχ?

Στάθης
Link to comment
Share on other sites

Έχεις περάσει πολλές εφαρμιγές, παιχνίδια και θέματα; Αν ναι, ίσως κάποια απο αυτές τρέχει στο background χωρίς να φαίνεται στον task manager και σου καταναλώνει ενέργεια. Κάνε φορματ σε τηλέφωνο και μνήμη και θα επανέλθει στο 3ήμερο.
Link to comment
Share on other sites

Παιδάκια...Είμαι σε ευχάριστη θέση να σας ενημερώσω οτι και το νέο firmware ειναι hackable...(V31)..H μονη προυπόθεση να έχετε χακαρει την v30,,,Οδηγίες στο μαγαζάκι...Όσοι ατυχοι αναβαθμίσατε πρέπει να κάνετε πρώτα downgrade στην v30 να την χακάρετε και μετα ακολουθήτε τις οδηγίες του Delta FOx
KTLK
Link to comment
Share on other sites

Έχεις περάσει πολλές εφαρμιγές, παιχνίδια και θέματα; Αν ναι, ίσως κάποια απο αυτές τρέχει στο background χωρίς να φαίνεται στον task manager και σου καταναλώνει ενέργεια. Κάνε φορματ σε τηλέφωνο και μνήμη και θα επανέλθει στο 3ήμερο.

 

Ευχαριστώ φίλε μου. Κανένας λιγότερο επώδυνος τρόπος δεν υπάρχει? Γιατί δεν την παλεύω να τα περάσω όλα από την αρχή!

Υπάρχει κάποιος task manager να δείχνει τι τρέχει κρυφά στο background να μπορέσω να το παρακολουθήσω?

Στάθης
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει ο Jbak! φοβερος!

τωρα οσο για το χακαρισμα της 31, εγω που ειμαι στην 20, δεν μπορω να παρασω μεσω phoenix την 30 και μετα να κανω το παραπανω βημα??

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί να περάσεις τη 30.

Κάνε τη διαδικασία με την 20 που έχεις ήδη.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ...Δικιο εχεις..

Αξιζει ομως?? ισχυουν οι βελτιωσεις στην καμερα που αναφερουν αραγε??

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν το γνωρίζω.

Μόνο αν κάποιος φίλος από εδώ ανεβάσει φωτογραφίες με το παλιό και με το νέο λογισμικό θα το μάθουμε.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Εχω καποιες αποριες σχετικα με το νεο μου Ν95.

1)οταν μεταφερω αρχεια(βιντεακια,φωτο) απο τον υπολογιστη στο κινητο, αυτα αποθηκευονται στην Εκθεση>εικονες/βιντεο. Υπαρχει τροπος να αποθηκευτουν σε καποιο αλλο φακελο? και αν ναι ποια βηματα πρεπει να κανω?

2)Επισης υπαρχει καποιος τροπος να βρω θεματα .sis χωρις να χρειαζεται πιστοποιητικο? Δηλαδη αν υπαρχει καποιο φορουμ ή ιστοσελιδα ή κατι αλλο. Το λογισμικο που εχω ειναι το 30.

3)Δεν μπορω να εγκαταστησω το PC Suite. Μολις ξεκιναει στην πορεια ζηταει να κατεβασω κατι απο την microsoft(το microsoft NET Framework 3.15) και παταω ΟΚ αρχιζουν τα προβληματα. Μου γραφει οτι ο υπολογιστης δεν πληρει τις πρυποθεσεις για την εγκατασταση. Υπαρχει αλλος τροπος εγκαταστασης του PC Suite?

4) Υπαρχει προγραμματακι ωστε να εμφανιζει τις φωτο των καλουντων σε μεγαλο μεγεθος στην οθονη?

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Εχω καποιες αποριες σχετικα με το νεο μου Ν95.

1)οταν μεταφερω αρχεια(βιντεακια,φωτο) απο τον υπολογιστη στο κινητο, αυτα αποθηκευονται στην Εκθεση>εικονες/βιντεο. Υπαρχει τροπος να αποθηκευτουν σε καποιο αλλο φακελο? και αν ναι ποια βηματα πρεπει να κανω?

Μπορεις να συνδεσεις την συσκευη σου σε λειτουργια μαζικης αποθηκευσης και να τα μεταφερεις σε οποιο φακελο θελεις. Επισης μπορεις αφου γινει η μεταφορα να τα μεταφερεις μεσα στην συσκευη σου με ενα διαχ. αρχειων p.x. x-plore

2)Επισης υπαρχει καποιος τροπος να βρω θεματα .sis χωρις να χρειαζεται πιστοποιητικο? Δηλαδη αν υπαρχει καποιο φορουμ ή ιστοσελιδα ή κατι αλλο. Το λογισμικο που εχω ειναι το 30.

Kανενα θεμα δεν θελεις πιστοποιητικο απλα μπορει να εχει ληξει το πιστοποιητικο του θεματος και να χρειαζεται να γυρισεις την ημερομινια πισω. Δες και εαν εχεις σωστα και τις ρυθμισεις:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2253351#post2253351

 

Θεματα μπορεις να κετεβασεις απο τις παρακατω σελιδες:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2253365#post2253365

 

Eδω θα βρεις το επισημο θεμα των θεματων του forum που γραφουμε για οτι εχει να κανει με αυτα:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=131690

3)Δεν μπορω να εγκαταστησω το PC Suite. Μολις ξεκιναει στην πορεια ζηταει να κατεβασω κατι απο την microsoft(το microsoft NET Framework 3.15) και παταω ΟΚ αρχιζουν τα προβληματα. Μου γραφει οτι ο υπολογιστης δεν πληρει τις πρυποθεσεις για την εγκατασταση. Υπαρχει αλλος τροπος εγκαταστασης του PC Suite?

Ψαξε στο Google για παλιοτερη εκδοση του NET Framework και δες εαν μπορει να κανει εγκατασταση.

4) Υπαρχει προγραμματακι ωστε να εμφανιζει τις φωτο των καλουντων σε μεγαλο μεγεθος στην οθονη?

Ευχαριστω εκ των προτερων

FullScreen Caller

 

Για τις εφαρμογες υπαρχει επισημο θεμα:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=189726

 

:)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και ναι i am back στο Ν95-8gb.

Δοκίμασα το νέο 5800xpres music και ναι μεν είναι πολύ καλή συσκευή, διστυχώς όμως δεν με βολεύει συσκευή touch screen οποτε και επιστρέφω στο Ν95 και θα πουλήσω το 5800Το μόνο κακό είναι οτί πρέπει να ξανα σετάρω το Ν95 απο την αρχή......

Για οτιδήποτε προκύψει βασίζομαι όπως πάντα και στις δικές σας γνώσεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Εχω καποιες αποριες σχετικα με το νεο μου Ν95.

1)οταν μεταφερω αρχεια(βιντεακια,φωτο) απο τον υπολογιστη στο κινητο, αυτα αποθηκευονται στην Εκθεση>εικονες/βιντεο. Υπαρχει τροπος να αποθηκευτουν σε καποιο αλλο φακελο? και αν ναι ποια βηματα πρεπει να κανω?

 

3)Δεν μπορω να εγκαταστησω το PC Suite. Μολις ξεκιναει στην πορεια ζηταει να κατεβασω κατι απο την microsoft(το microsoft NET Framework 3.15) και παταω ΟΚ αρχιζουν τα προβληματα. Μου γραφει οτι ο υπολογιστης δεν πληρει τις πρυποθεσεις για την εγκατασταση. Υπαρχει αλλος τροπος εγκαταστασης του PC Suite?

 

1) Να σημειώσω μόνο πως και να κάνεις αυτό που σου είπε πιο πάνω ο gianpithio το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο. Ναι μεν θα είναι σε φακέλους που θέλεις εσύ αλλά και πάλι θα εμφανίζονται στην έκθεση στο εικόνες/βίντεο.

Έτσι δουλεύει η Έκθεση. Σαρώνει τις μνήμες και ταξινομεί τα αρχεία ανάλογα το είδος όπως θεωρεί αυτή.

Αν θέλεις να κρύψεις κάποιες εικόνες ή βίντεο από την Έκθεση δημιούργησε ένα φάκελο temp και βάλε τα εκεί.

 

3) Κατέβασέ το απο εδώ.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

gianpithio και itchrist86 ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες. Κατεβασα μονο του το NET Framework 3.5 αλλα και παλι τιποτα. Κατεβασα και την παλαιοτερη εκδοση 2.0 και παλι τιποτα. Το κατεβασα και απο eMule τα ιδια. Η εγκατασταση προχωραει και μετα απο 2 λεπτα μου λεει οτι δεν μπορει να εγκαταταστησει και βγαζει ερωτηση να αποσταλει ή οχι ειδοποιηση στην microsoft.

Στις οδηγιες που μου δωσατε link γραφει αυτο:(Οι εφαρμογές δεν έχουν την επίσημη πιστοποίηση της Nokia (οι περισσότερες).

Σ' αυτή τη περίπτωση πηγαίνουμε στη «Διαχείριση εφαρμογών» και πατάμε Επιλογές > Ρυθμίσεις και βάζουμε στο:

Εγκατάσταση λογισμικού (Όλα)

Έλεγχος πιστοποιητικών (Απενεργοποιημένη)

Δεν μπορω να βρω στο κινητο μου το ''«Διαχείριση εφαρμογών» και πατάμε Επιλογές > Ρυθμίσεις ''. Μολις μπαινω στις 'Εφαρμογες> διαχειριση εφαρμογων>Επιλογες μετα διαβαζω 'ανοιγμα,κινουμενα εικονιδια,αλλαγη προβολης μενου,μετακινηση' κτλ αλλα πουθενα δεν βλεπω 'ρυθμισεις' ωστε να απενεργοποιησω τον ελεγχο πιστοποιητικων.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα εικονίδιο με όνομα «Διαχείριση εφαρμογών». Βρίσκεται στο φάκελο Εγκαταστάσεις ή Εργαλεία.

Πρώτα θα το τρέξεις και μετά θα πατήσεις Επιλογές > Ρυθμίσεις.

 

Αυτό που αναφέρεις εσύ είναι το μενού Επιλογές στο Μενού και όχι μέσα στη Διαχείριση εφαρμογών.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

το εικονιδιο 'διαχειριση εφαρμογων' βρισκεται μεσα στο εικονιδιο 'εφαρμογες'. Δηλαδη εγω δες τι κανω: παω μενου>εφαρμογες>διαχ.εφ. αλλα πουθενα δεν βλεπω ρυθμισεις. Τι κανω λαθος?

ειναι ευκολο να μου γραψεις βημα-βημα ολες τις κινησεις? sorry αλλα ισως ειναι τοσο απλο αλλα δεν το βλεπω

 

το βρηκα τωρα μολις!!! ΟΚ, ευχαριστω παντως. Ηταν ηδη τσεκαρισμενο το 'ολα' στην εγκατασταση λογισμικου και στον ελεγχο πιστοποιητικου ηταν τσεκαρισμενο το 'απενεργοποιηση'. Τωρα συμφωνεις να παω την ημερομηνια του κινητου πισω ωστε να βρω συμβατα θεματα?

Link to comment
Share on other sites

Ή γύρισε την ημερομηνία πίσω ή απλά υπέγραψε ξανά τα θέματα που θέλεις να περάσεις ώστε να μην ψάχνεις για τη σωστή ημερομηνία.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση ...κρισεως...

κανοντας format στο σκληρο δισκο με σκοπο να φυγουν τα ...σκουπιδια απο εκει, θα χαθουν (εκτος απο φωτογραφιες , ηχοι, βιντεο κτλ) κρισιμα αρχεια απο επαφες , ρυθμισεις mail accounts κτλ ? ή αυτα βρισκονται στο C ???

:worry:

VirtusJunxitMorsNonSeparabit
Link to comment
Share on other sites

Aυτα βρισκονται στο C αλλα εαν θελεις να κανεις σωστη δουλεια θα πρεπει να κανεις format και εκει.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...