Jump to content

WIND Mobile Broadband / Web&Mail


chris_2005
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πηγα σημερα σε ενα καταστημα wind ,για να βαλω adsm στον ειδη υπαρχοντα αριθμο μου.

Τους ειπα πως δεν με ενδιαφερουν τα μοντεμ και το λαπτοπ που δινουν.

Απλα θελω να ενεργοποιησω το adsm με τα 5 gb και να το χροισημοποιω με το iphone μου,και να κανω διακοπη οποτε θελω.

Και μου λεει υπαρχει συμβολαιο 1 χρονου.

Πολυ μ.......α αυτο....

Εγω για κανα 2μηνο το ηθελα να μου περασει η κ..λα του iphone...

Τελος παντον.

Παντος αν βγαζανε προσφορα σαν τα προπληρομενα πακετα (των 2 και 7 ημερων) των 30 ημερων με 30 ευρω ,πιστευω θα εκανε θραυση....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πηγα σημερα σε ενα καταστημα wind ,για να βαλω adsm στον ειδη υπαρχοντα αριθμο μου.

Τους ειπα πως δεν με ενδιαφερουν τα μοντεμ και το λαπτοπ που δινουν.

Απλα θελω να ενεργοποιησω το adsm με τα 5 gb και να το χροισημοποιω με το iphone μου,και να κανω διακοπη οποτε θελω.

Και μου λεει υπαρχει συμβολαιο 1 χρονου.

Πολυ μ.......α αυτο....

Εγω για κανα 2μηνο το ηθελα να μου περασει η κ..λα του iphone...

Τελος παντον.

Παντος αν βγαζανε προσφορα σαν τα προπληρομενα πακετα (των 2 και 7 ημερων) των 30 ημερων με 30 ευρω ,πιστευω θα εκανε θραυση....

Υπάρχουν κανονικά οι υπηρεσίες adsm και σαν add on στα προγράμματα συμβολαίου. Τα ίδια πακέτα είναι και επιπλέον υπάρχει αυτό των 120 mb ανά μήνα με 8 ευρώ. Το έχω βάλει σε ένα Flexy zero.

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

http://img247.imageshack.us/img247/6003/numbertwoantennasa6.jpg

http://img299.imageshack.us/img299/3872/e169extantennaconnectorcr6.jpg

 

Το προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι πως ενω υπαρχει καλυψη HSDPA στην περοχη που μενω...αυτη σταματαει ακριβως 10 μετρα απο το σπιτι μου με αποτελεσμα να δυσκολευομαι να πιασω καλο σημα χανοντας ετσι σε ταχυτητα μεχρι και σε σημειο να μη μπορω να συνδεθω καθολου!

 

Με μια ααναζητηση βρηκα προιοντα οπως κεραιες για το συγκεκριμενο μοντεμ που λενε πως βελτιωνουν τη ληψη

 

Γνωριζει καποιος κατι για αυτο?υπαρχουν διαθεσιμα στην ελλαδα τετοια προιοντα?

Θα ελυναν αραγε το προβλημα μου?

ευχαριστω:)

Link to comment
Share on other sites

πόσο κέρδος dBi έχουν οι κεραίες; Πρέπει να ξέρεις πόσα dBi κέρδος έχουν να συγκρίνεις με το κέρδος της Hauwei και αν είναι αρκετά καλύτερο τότε αξίζει τον κόπο:) Κάπου θα βρεις πληροφορίες πάντως. Δεν είναι σίγουρο πως μπορεί να κάνει πολλά πράγματα,θα έχεις αρκετά μεγάλη αστάθεια αν είσαι στο όριο:(

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

πόσο κέρδος dBi έχουν οι κεραίες; Πρέπει να ξέρεις πόσα dBi κέρδος έχουν να συγκρίνεις με το κέρδος της Hauwei και αν είναι αρκετά καλύτερο τότε αξίζει τον κόπο:) Κάπου θα βρεις πληροφορίες πάντως. Δεν είναι σίγουρο πως μπορεί να κάνει πολλά πράγματα,θα έχεις αρκετά μεγάλη αστάθεια αν είσαι στο όριο:(

 

καπου διαβασα για 9db ωστοσο το συγκεκριμενο μοντεμ ειναι απο τα καλυτερα τις αγορας οσον αφορα σε θεματα κεραιας απο συγκριτικα..

 

Τωρα καταστηματα wind δεν διαθετουν τετοιο πραγμα εχω ρωτησει μου ειπαν σε εξειδικευμενο καταστημα ηλεκτρονικων...αει βρες δηλαδη

 

Περιπτωση να φτιαξω μια μονος μου δε παιζει ε?:)

Link to comment
Share on other sites

Πηγα σημερα σε ενα καταστημα wind ,για να βαλω adsm στον ειδη υπαρχοντα αριθμο μου.

Τους ειπα πως δεν με ενδιαφερουν τα μοντεμ και το λαπτοπ που δινουν.

Απλα θελω να ενεργοποιησω το adsm με τα 5 gb και να το χροισημοποιω με το iphone μου,και να κανω διακοπη οποτε θελω.

Και μου λεει υπαρχει συμβολαιο 1 χρονου.

Πολυ μ.......α αυτο....

Εγω για κανα 2μηνο το ηθελα να μου περασει η κ..λα του iphone...

Τελος παντον.

Παντος αν βγαζανε προσφορα σαν τα προπληρομενα πακετα (των 2 και 7 ημερων) των 30 ημερων με 30 ευρω ,πιστευω θα εκανε θραυση....

Σε ένα κατάστημα που πήγα σήμερα για τον ίδιο λόγο μου είπαν ότι αν βάλω τα 5gb και δεν πάρω modem μπορώ να το διακόψω πριν να κλείσω χρόνο,ενώ αν πάρω modem και θέλω να το διακόψω πριν να κλείσω χρόνο πρέπει να πληρώσω τα υπόλοιπα πάγια μέχρι το 12μηνο.

Ισχύει κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά που αναφέρετε υπάρχουν ήδη στο forum.

Λοιπόν, υπάρχουν 2 υπηρεσίες

1) Αυτόνομη υπηρεσία ADSM, η οποία σε περίπτωση που συνδιαστεί με επιδότηση για modem έχει ελάχιστη διάρκεια συμβολαίου 12 μήνες. Αν επιθυμείτε την διακοπή του νωρίτερα θα πρέπει να πληρώσετε κάποιο ποσό ανάλογο με την διάρκεια που έχετε το πρόγραμμα. Αν δεν επιλέξετε την παροχή εξοπλισμού δεν υπάρχει χρονική δέσμευση.

2) Παράλληλη υπηρεσία ADSM με οποιοδήποτε πρόγραμμα φωνής. Δεν έχει ελάχιστη παραμονή σε καμία περίπτωση. Πληρώνετε ανάλογα με την διάρκεια παραμονής στο πρόγραμμα (π.χ αν το βάλετε το ADSM Non-Stop για 18 μέρες θα πληρώσετε (€49/30)x18= €29,40)

Αυτά

Link to comment
Share on other sites

Guest vasilistop

λοιπον ακουστε μπηκα με n82 εδω κερκυρα πληρωνοντας 15ευρο για 7 ημερες.Το σημα ειναι

μεσα στο δωματιο 2 γραμμες και πιανω ταχυτητα 20 εως 30 ΚΒyteps.To σημα εναλλασεται μεταξυ 3G και 3.5G αλλα το περισσοτερο χρονο ειναι 3G(To 3.5g ειναι το HSDPA?).Συνδεομαι

με καλωδιο και το internet connection γινεται μεσω pc suite.Τo laptop μου εχει bluetooth μηπως

ξερεται πως μπορω να συνδεθω μεσω bluetooth?

Link to comment
Share on other sites

Το 3.5G ειναι όντως το HSDPA.Για τα άλλα ερωτηματά σου δεν ξερω γιατι δεν το εχω δοκιμασει ακομα ως μονετμ για το πισι
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Εκανα σύνδεση στο adsm 5gb χωρίς μόντεμ.Με κινητό toshiba G500 σε HSDPA mode κατεβάζω με 65 εώς 75 kb/sec.Ποια είναι η μέγιστη ταχύτητα που μπορεί να πιάσει κάποιος?Παρόλα αυτά τα κολλήματα κάποιες ώρες της ημέρας σαν αυτά που είχε παλιά η telestet όταν έδινε με 15€ απεριόριστο gprs συνεχίζουν να υπάρχουν.
Link to comment
Share on other sites

Εκανα σύνδεση στο adsm 5gb χωρίς μόντεμ.Με κινητό toshiba G500 σε HSDPA mode κατεβάζω με 65 εώς 75 kb/sec.Ποια είναι η μέγιστη ταχύτητα που μπορεί να πιάσει κάποιος?Παρόλα αυτά τα κολλήματα κάποιες ώρες της ημέρας σαν αυτά που είχε παλιά η telestet όταν έδινε με 15 απεριόριστο gprs συνεχίζουν να υπάρχουν.

 

μη μιλας καθολου αν κατεβαζεις με τετοιες ταχυτητες........αυτες θα αντιστοιχουν σε ποσα Kbps αραγε?αν ειχες connection manager θα εβλεπες. Εγω με 1350 Kbps maximum που εχω πιασει για 10 δευτερολεπτα πανω απο 60 KB/sec δεν εχω δει ενω average κατεβασμα για μενα ειναι απο 12-22 ΚΒ/sec αναλογα τα κεφια

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι 150kb/sec εχω φτασει αλλά με τα Huawei E630 και Ericsson W21.
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Guest vasilistop

εχω πιασει στιγμιαια 120ΚΒ/p/s αλλα δεν μπορω να κατεβασω μεγαλα αρχεια γιατι

μετα τα 20MB η συνδεση κοβεται,γιατι συμβαινει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Παντα σου το κανει αυτο?γιατι εγω το βαζω να κατεβαζει απο rapidshare ,μια χαρα χωρις καμια διακοπη
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Guest vasilistop
Παντα σου το κανει αυτο?γιατι εγω το βαζω να κατεβαζει απο rapidshare ,μια χαρα χωρις καμια διακοπη

 

Ναι παντα, οταν κατεβαζω ταυτοχρονα 2 αρχεια ή οταν μπαινω σε 2 ή περισσοτερες σελιδες ταυτοχρονα παλι κοβεται(οταν λεω κοβεται εννοω οτι στα vista με βγαζει σε

local και δεν επανερχεται το ιντερνετ,πρεπει να κανω disconnect και connect παλι)

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο δεν φταις εσυ ουετε το κινητο.Αν το δικτυο εχει μποκωσει και εχει υπερφορτωθει θα σερνεσαι λιγο.Αυτα εχει το ADSM
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

το κινητο μου δειχνει 3.5G και κατεβαζω με 6KBps το θεωρω ντροπη...

 

εχω το ιδιο προβλημα με σενα στα 20MB download η συνδεση τα παιζει και κοβεται με 0kbps ενω μετα απο αποσυνδεση προσπαθω να συνδεθω και δεν βρισκει καν το δικτυο!επισημη δηλωση απο 1231 για adsm ειναι οτι δε φταιει το δικτυο αλλα ισως καποιο firewall αου αου μ!#$$ιες.Ξερει καποιος κατι σοβαρο γιαυτο?καταχωρησαν το προβλημα μου και περιμενω απαντηση παλι

 

Τωρα για τα 6kbps με ενδειξη UMTS η HSDPA στο connection manager ..ακριβως και εγω το ιδιο προβλημα ειχα...γινεται μια εναλλαγη και δεν πιανεις ταχυτητες

Αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να βρεις σημειο με τουλαχιστον τρεις γραμμες UMTS και για να το κανεις αυτο ειναι να τοποθετησεις το modem σου κοντα σε κανενα παραθυρο μπαλκονι....καπου ανοιχτα!

Link to comment
Share on other sites

καπου διαβασα για 9db ωστοσο το συγκεκριμενο μοντεμ ειναι απο τα καλυτερα τις αγορας οσον αφορα σε θεματα κεραιας απο συγκριτικα..

 

Τωρα καταστηματα wind δεν διαθετουν τετοιο πραγμα εχω ρωτησει μου ειπαν σε εξειδικευμενο καταστημα ηλεκτρονικων...αει βρες δηλαδη

 

Περιπτωση να φτιαξω μια μονος μου δε παιζει ε?:)

 

Εγώ είχε 3 στα 5 "τουβλάκια" σήμα και είχε πολύ αργό latency.

Πήγα και πλήρωσα ε45 για το παρακάτω μπας και δώ βελτίωση

 

http://eshop.option.com/product.asp?product=OI-ANT-EXT-3G%20GS

 

Τσάμπα τα λεφτά παίδες... ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ!

 

μόνο με κανα θηρίο αντέννα μπορεί να γίνει δουλειά νομίζω..

Link to comment
Share on other sites

kalispera!!eimai syndromhths adsm kai th ithela na rotiso an mporo na xrhsimopoihso thn sim apo to usb kai na thn valo sto kinhto kai na syndeomai kanonika sto internet apo kei?
Link to comment
Share on other sites

γειααα σας παιδια :)

8ελω να κανω μια ισως χαζη ερωτηση για τους πιο πολλους που χρησιμοποιουν εδω και καιρο αυτα τα προγραμματα...:p

λοιπον...

βασικα 8ελω να εχω ιντερνετ στο κινητο(iphone)

αν βαλω ADSM non-stop ...8α εχω στο κινητο? ή ειναι μονο για λαπτοπ τα συγκεκριμενα προγραμματα της wind και της cosmote?

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

πηγα στον γερμανο και μου λεει με κοσμοτε γινεται να εχω ιντερνετ στο κινητο και στο λαπτοπ ή στον ιδιο αριθμο που εχω ή σε αλλη σιμ που ειναι μονο για αυτη την δουλεια..

στην wind μου ειπαν πως δεν γινεται ειναι μονο για λαπτοπ και για να εχω ιντερνετ στο κινητο ειναι 3,5 ευρω το μηνα

τελικα τι ισχυει ?????

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο θα ήθελα κ εγώ.

 

ξέρω ότι μπορώ να έχω νετ με windplus (κ είδη έχω) αλλά είναι δυνατόν να συνδέσω το μόντεμ της adsm στο tytn μου κ να πέρνω από εκεί νετ?

 

το θέλω για να μιλάω με skype αλλά με windplus δεν γίνετε σύνδεση.

 

Ή έστω με κάποιο τρόπο ίσως wifi να δίνω κ στο κινητό νετ μέσω της adsm.

 

Γενικά έχω windows mobile συσκευή, lap top κ adsm, μπορώ κάπως να έχω νετ στο κινητό???

Link to comment
Share on other sites

mporis kanonika aplos na proseksis stis rithmisis sto kinito soy na sindeese me wind internet oxi wap (qint.b-online.gr)

kalispera!!eimai syndromhths adsm kai th ithela na rotiso an mporo na xrhsimopoihso thn sim apo to usb kai na thn valo sto kinhto kai na syndeomai kanonika sto internet apo kei?

 

mporis kanonika

an exis sindesi wind bazis sto noymeraki soy tin ipiresia adsm oti paketo thelis

an den exis ke thelis na kanis ena kenoyrgio adsm noymero pernis doro to montem ke mporis na bgazis tin karta ke na tin bazis sto kinito soy i na pas se kapio katastima wind na kanis twin karta ke na to exis ke sta dio kai sto montem ke sto kinito (den doylebon ke ta dio taytoxrona)

γειααα σας παιδια :)

8ελω να κανω μια ισως χαζη ερωτηση για τους πιο πολλους που χρησιμοποιουν εδω και καιρο αυτα τα προγραμματα...:p

λοιπον...

βασικα 8ελω να εχω ιντερνετ στο κινητο(iphone)

αν βαλω ADSM non-stop ...8α εχω στο κινητο? ή ειναι μονο για λαπτοπ τα συγκεκριμενα προγραμματα της wind και της cosmote?

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

πηγα στον γερμανο και μου λεει με κοσμοτε γινεται να εχω ιντερνετ στο κινητο και στο λαπτοπ ή στον ιδιο αριθμο που εχω ή σε αλλη σιμ που ειναι μονο για αυτη την δουλεια..

στην wind μου ειπαν πως δεν γινεται ειναι μονο για λαπτοπ και για να εχω ιντερνετ στο κινητο ειναι 3,5 ευρω το μηνα

τελικα τι ισχυει ?????

!!!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

opois breis pios ine pm!!

Link to comment
Share on other sites

mporis kanonika aplos na proseksis stis rithmisis sto kinito soy na sindeese me wind internet oxi wap (qint.b-online.gr)

 

Κ πάλι θα έχεις νετ απεριόριστο στο κινητό ή θα σε χρεώνει?

 

Δλδ αν πάρω την καρτούλα από το adsm κ την βάλω στο κινητό μου θα έχω εκεί 5gb δωρεάν??

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...