Jump to content

Εξωτερικος σκληρος δίσκος


KostasV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

To θεμα με την πλακέτα πάντως μια φορά που το είχα κάνει έπαιξε μεν αλλά δεν τον αναγνώριζε και είχα χάσει τα data. Δεν ξέρω αν είναι stadar αλλά σε έμενα είχα συμβεί.

 

Αυτό είναι το θέμα με τις πλακέτες. Σε περίπτωση που όντως το πρόβλημα είναι στην πλακέτα τότε δεν αρκει να βρεις μια πανομοιότυπη. Πρέπει να μεταφέρεις και το firmware από την προβληματική πλακέτα στην καινούρια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 603
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αυτό είναι το θέμα με τις πλακέτες. Σε περίπτωση που όντως το πρόβλημα είναι στην πλακέτα τότε δεν αρκει να βρεις μια πανομοιότυπη. Πρέπει να μεταφέρεις και το firmware από την προβληματική πλακέτα στην καινούρια.

 

Και πώς το κάνεις αυτό???

Link to comment
Share on other sites

Και πώς το κάνεις αυτό???

 

Αυτό γίνεται είτε στέλνοντας την παλιά σου πλακέτα στην εταιρία από όπου σκοπεύεις να αγοράσεις την καινούρια (το κάνουν χρησιμοποιώντας εξειδικευμένα μηχανήματα προγραμματισμού EEPROM και συνήθως χωρίς έξτρα χρέωση), είτε αποκολλώντας το chip της EEPROM από την παλιά πλακέτα και τοποθετώντας το στην καινούρια αντικαθιστώντας το δικό της. Ο δεύτερος τρόπος βέβαια ενέχει πολλούς κινδύνους όπως το να κάψεις το chip λόγω υπερθέρμανσης ή στατικού ηλεκτρισμού ή ακόμη και να καταστρέψεις την πλακέτα αν δεν είσαι αρκετά επιδέξιος με το κολλητήρι. Οπότε η πρώτη επιλογή είναι και η καλύτερη.

 

Εδω ειμαστε,ποσταρε οτι νεοτερο εχεις,μπορει να βρεθει και κανεις να σε εξυπηρετησει εαν εχει παρομοιο δισκο.

αν και νομιζω οτι δε χρειαζοταν firmware transfer καποτε που ειχαμε ιδιο προβλημα.

 

Ευχαριστώ! Θα ενημερώσω για ότι νεότερο. Αν είσαι πολύ πολύ τυχερός παίζει και να μη χρειάζεται transfer.

 

Ζητάω συγνώμη για τα συνεχόμενα μηνύματα, ξεχάστηκα :sorry:

Edited by mcde
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

γεια χαρα :) σκεφτομαι για εξ. σκληρο, για καθημερινη χρηση. συγκεκρημενα θελω να τον φορτωσω με μουσικη και να ακουω απο κει ετσι ωστε να μην βασανιζομαι με καρτες, στικακια κτλ. θα προτιμουσα γυρω στο 1TB για να μου μεινει και λιγος κενος χωρος για "περετερω γεμισμα". ωστοσο αν ξερετε μπορειτε να μου πειτε λιγα πραγματα γι αυτους τους δισκους? αρχικα να παω σε 2,5" η 3"??? επισης ποση ζωη εχουν δισκοι τετοιου μεγεθους με τετοια χρηση?? απο 2,5" εχω μεινει σε αυτους:

http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/periferiaka/eksoterikoi-skliroi-diskoi/Western-Digital-My-Passport-Black-1TB-Ext-HDD-USB-3-WDBBEP0010BBK.htm

http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/periferiaka/eksoterikoi-skliroi-diskoi/Seagate-Backup-Plus-External-HDD-1TB-USB3-0-Black-2-5-STBU1000200.htm

http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/periferiaka/eksoterikoi-skliroi-diskoi/Western-Digital-Elements-Portable-1TB-External-HDD-USB-3-0-WDBPCK0010BBK-EESN.htm

http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/periferiaka/eksoterikoi-skliroi-diskoi/Seagate-Expansion-External-HDD-1%CE%A4B-USB-3-0-Black-2-5-STBX1000201.htm

 

γνωμες????

 

α, και καλη ανάσταση :)

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα :) σκεφτομαι για εξ. σκληρο, για καθημερινη χρηση. συγκεκρημενα θελω να τον φορτωσω με μουσικη και να ακουω απο κει ετσι ωστε να μην βασανιζομαι με καρτες, στικακια κτλ. θα προτιμουσα γυρω στο 1TB για να μου μεινει και λιγος κενος χωρος για "περετερω γεμισμα". ωστοσο αν ξερετε μπορειτε να μου πειτε λιγα πραγματα γι αυτους τους δισκους? αρχικα να παω σε 2,5" η 3"??? επισης ποση ζωη εχουν δισκοι τετοιου μεγεθους με τετοια χρηση?? απο 2,5" εχω μεινει σε αυτους:

http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/periferiaka/eksoterikoi-skliroi-diskoi/Western-Digital-My-Passport-Black-1TB-Ext-HDD-USB-3-WDBBEP0010BBK.htm

http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/periferiaka/eksoterikoi-skliroi-diskoi/Seagate-Backup-Plus-External-HDD-1TB-USB3-0-Black-2-5-STBU1000200.htm

http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/periferiaka/eksoterikoi-skliroi-diskoi/Western-Digital-Elements-Portable-1TB-External-HDD-USB-3-0-WDBPCK0010BBK-EESN.htm

http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/periferiaka/eksoterikoi-skliroi-diskoi/Seagate-Expansion-External-HDD-1%CE%A4B-USB-3-0-Black-2-5-STBX1000201.htm

 

γνωμες????

 

α, και καλη ανάσταση :)

 

 

Προσωπικά θα πήγαινα στους Seagate γιατί έχω έναν στα 500GB 2 χρόνια και δεν έχει πάθει τίποτα με καθημερινή χρήση.Για WD δεν ξέρω. Γνώμη μου πάντα.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω δεν το εψαξες καθολου καλα. Καταρχας ξεκολλα απο πλαισιο εκτος αν εχεις γνωστο και σε κανει εκπτωσεις.

Αλλιως υπαρχουν και πολλα αλλα μαγαζια με πολυ καλυτερες τιμες κατα την αποψη μου. Γραψε σε ενα skroutz.gr ή σε ενα best prices.gr και θα βρεις πολλες καλυτερες τιμες.

Τωρα σαν εταιρειες εχω ενα wd 1tb και ενα seagate 500gb δισκους τους ειχα παρει μαζι και τους εχω μια 6ετια. Τον μεγαλο τον εχω γεματο με σειρες και τον μικρο με mp3 και προγραμματα ποτε δεν ειχα παραπονο απο κανενα σκυλια και οι 2 και εχουν κανει πολλα ταξιδια σε ολη την ελλαδα και εχουν ταλαιπωρηθει. Σκεψου κιολας οτι ειναι απο τους παλιους που και οι 2 περα απο usb θελουν και ξεχωριστα καλωδιο τροφοδοσιας ο καθενας. Βλεπεις οταν τους πηρα ελλαδα δεν ειχαν ακομα εμφανιστει οι 2,5'' δισκοι

Edited by tzivas31
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εγώ έχω πάρει αυτόν (όχι από e-shop) πριν 15 μέρες, αλλά τον χρησιμοποιώ μόνο για backup, οπότε δε μπορώ να έχω ολοκληρωμένη άποψη.

Πάντως, εκ πρώτης όψεως (μια χρήση μέχρι σήμερα), φαίνεται μια χαρά.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.σκεφτομαι να αγορασω αυτο το σκληρο για χρηση backup.ποια ειναι η γνωμη σας?αξιζει?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.σκεφτομαι να αγορασω αυτο το σκληρο για χρηση backup.ποια ειναι η γνωμη σας?αξιζει?

 

Mια χαρούλα θα έλεγα, είναι και 2,5 ιντσών αρα σούπερ φορητός:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

σκεφτομαι να αποκτησω εξωτερικο σκληρο, για back up αρχειων, μεταφορα, συνδεση με tv για προβολη ταινιων/σειρων. μεγεθος στο 1ΤΒ ειναι πολυ καλα!

 

αξιζει να παρω τον SAMSUNG STSHX-M101TCB M3 PORTABLE 1TB USB3.0 που εχει προσφορα το eshop στα 64€ ή τον TOSHIBA DT01ACA100 1TB 3.5'' SATA3 στα 53€ και να τον τοποθετησω σε μια θηκη που εχω;

Link to comment
Share on other sites

Επειδη μου εχει γεμισει ο 500αρης δισκος του mac σκευτομαι να παρω εναν εξωτερικω ωστε να μπορω να τον συνδεω και με την samsung smart tv tv για να βλεπω ταινιες και σειρες χωρις να χριαζεται να τις μεταφερω σε φλασακι αλλα και να γραφω προγραμμα απο την ψηφιακη τηλεοραση μεσω του pvr.Αυτος ειναι καλος?http://www.mediamarkt.gr/mcs/product/WESTERN-DIGITAL-WDBBEP0010BSL-Cool-Silver,99452,484157,526331.html?langId=-18Θα ειναι συμβατος με το iMac?Οι θυρες του iMac ειναι usb 2.0 ή 3.0? Edited by NetSurfer_g7
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
σκεφτομαι να αποκτησω εξωτερικο σκληρο, για back up αρχειων, μεταφορα, συνδεση με tv για προβολη ταινιων/σειρων. μεγεθος στο 1ΤΒ ειναι πολυ καλα!

 

αξιζει να παρω τον SAMSUNG STSHX-M101TCB M3 PORTABLE 1TB USB3.0 που εχει προσφορα το eshop στα 64€ ή τον TOSHIBA DT01ACA100 1TB 3.5'' SATA3 στα 53€ και να τον τοποθετησω σε μια θηκη που εχω;

 

ή αυτόν;

WESTERN DIGITAL WDBUZG0010BBK ELEMENTS 1TB USB3.0 BLACK

 

ή ποιον αλλον στα ιδια χρηματα;

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι να αποκτησω εξωτερικο σκληρο, για back up αρχειων, μεταφορα, συνδεση με tv για προβολη ταινιων/σειρων. μεγεθος στο 1ΤΒ ειναι πολυ καλα!

 

αξιζει να παρω τον SAMSUNG STSHX-M101TCB M3 PORTABLE 1TB USB3.0 που εχει προσφορα το eshop στα 64€ ή τον TOSHIBA DT01ACA100 1TB 3.5'' SATA3 στα 53€ και να τον τοποθετησω σε μια θηκη που εχω;

 

ή αυτόν;

WESTERN DIGITAL WDBUZG0010BBK ELEMENTS 1TB USB3.0 BLACK

 

ή ποιον αλλον στα ιδια χρηματα;

 

 

Αν θες τη γνώμη μου, αν έχεις ήδη κάποια θήκη, καλύτερα πάρε έναν εσωτερικό και να τον βάλεις στη θήκη.

Πρόσφατα ένας παλιός Seagate Freagent Desk μου έκανε νερά (γυρνούσε μόνιμα όσο ήταν στην εργοστασιακή του θήκη σε σημείο που αναγκαζόμουν να τον κρατάω μονίμως κλειστό, με το φόβο μη μου "σκάσει"), μέχρι που αγόρασα και τον έβαλα σε αυτή τη θήκη (πολύ καλή απαγωγή θερμότητας, μεταλλικό σώμα με πλαϊνές γρίλιες εξαερισμού, χωρίς ανεμιστήρα), και πλέον δε βγάζει κιχ. Είναι μεγάλη παγίδα οι θήκες στις οποίες βάζουν οι κατασκευαστές τους εξωτερικούς σκληρούς δίσκους τους. Έχω ήδη χάσει στο παρελθόν δύο δίσκους Seagate Freagent, του ενός κόλλησαν οι κεφαλές και ο άλλος ήταν στα πρόθυρα να πάθει το ίδιο, μέχρι που άδειασα τα δεδομένα του σε έναν άλλο και πλέον τον έχω στην άκρη. Οι υψηλές απαιτήσεις που έχουμε συνήθως (π.χ. gaming, video/audio streaming/editing κλπ), σε συνδυασμό με τις υψηλές θερμοκρασίες που αναπτύσσονται μέσα στις θήκες, συν οι 7200rpm στις οποίες τρέχουν συνήθως, ιδίως όταν είναι πλαστικές και χωρίς να υπάρχει τρόπος απαγωγής θερμότητας (γρίλιες εξαερισμού, ανεμιστήρας), μπορεί να οδηγήσουν με μαθηματική ακρίβεια στην αχρήστευση του σκληρού δίσκου.

 

Όσο για το ποιον να πάρεις, πρόσφατα αγόρασα άλλον ένα εσωτερικό για να τον βάλω στη θήκη που σου παραθέτω πιο πάνω και ήμουν μεταξύ αυτού και αυτού. Τελικά πήρα τον δεύτερο, καθώς τον έχω και σε 2ΤΒ εδώ και ένα χρόνο περίπου και έχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος. ;)

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

mol

 

Θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα.

Είναι προτιμότερο να πάρεις έναν εσωτερικό σκληρό δίσκο και θήκη ξεχωριστά, παρά να πάρεις έναν εξωτερικό δίσκο.

Έχω άτομα, τα οποία πήραν εξωτερικό δίσκο και μέσα σε 3-4 χρόνια αχρηστεύτηκαν. Αντιθέτως εγώ έχω τρεις εσωτερικούς σκληρούς δίσκους (αγορασμένοι το 2004, 2008 και 2011) σε ακριβώς την ίδια θήκη που ανέφερε ο Πάνος πιο πάνω, δεν έχουν πάθει τίποτα μέχρι τώρα (χτυπώ ξύλο).

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια θηκη, απλη ομως. Δεν εχει γριλιες κλπ απ οτι θυμαμαι. Κι πρεπει να ειναι usb 2 :/

 

Θα ψαξω να δω ποια ειναι και θα την ποσταρω

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο αν έχει τρόπο εξαερισμού. Αν είναι μεταλλική είσαι μία χαρά, καθότι έτσι απάγεται η θερμότητα με τον καλύτερο τρόπο. Οι πλαστικές συνήθως παρουσιάζουν το μεγάλο θέμα. Αν ξέρεις μοντέλο, πόσταρέ το να δούμε τι παίζει.
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

αυτην εχω

2.5" S-ATA HARD DISK ENCLOSURE

ειναι μεταλλικη.

αλλα γραφει οτι υποστηριζει μεχρι 500gb και ειναι usb 2

Link to comment
Share on other sites

Η θήκη αυτή είναι για δίσκο 2.5 ιντσών, π.χ. σαν αυτούς που υπάρχουν στα laptops. Αν ο δίσκος που έχεις είναι 3.5 ιντσών, δηλαδή σαν τους "κανονικούς" εσωτερικούς δίσκους που βάζεις στα desktop μηχανήματα, η θήκη δεν ταιριάζει.

 

Πάντως σαν μάρκα η θήκη είναι καλή, παρόλο τον περιορισμό στην χωρητικότητα. Και το ότι είναι μεταλλική είναι ένα ακόμα πλεονέκτημα.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Θηκη εχω, δισκο θελω. 2μισαρι κοιταω, γιατι θελω και φορητοτητα. Θα δω τι θα κανω...

Μπορει να παρω δισκο να τον βαλω στη θηκη που εχω..και αργοτερα παιρνω θηκη με usb 3

 

Αλλα αυτο το 500γβ δε με καθεται καλα. Δε ξερω αν με φτανουν τοσα

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι να παρεις εσωτερικο δισκο για να τον βαλεις σε θηκη, παρε ΚΑΙ αλλη θηκη. Αυτη που εχεις ηδη ο controller της δεν υποστηριζει πανω απο 500GB συν οτι δεν ειναι και η top-1. Πολυ καλη θηκη για 2.5'' αυτη τη στιγμη και usb 3.0 ειναι αυτη της Raidsonic.

 

Αν θες να πας σε κατι ετοιμο και value for money πηγαινε στον Toshiba 1TB USB 3.0 ΣΚΥΛΙ με ολη τη σημασια της λεξης. Τον ειχα συνεχεια με αρχεια ~500GB και μου τον βουτηξαν, δεν κολλησε ποτε. Και μιλαμε για χρηση οχι να ανοιγουμε word και βαζω φωτογραφιες και τραγουδακια.

 

Και τελος κατι αλλο, καλο ειναι τους εξωτερικους μας να τους βαζουμε μεσα σε προστατευτικες θηκες!

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Θηκη εχω, δισκο θελω. 2μισαρι κοιταω, γιατι θελω και φορητοτητα. Θα δω τι θα κανω...

Μπορει να παρω δισκο να τον βαλω στη θηκη που εχω..και αργοτερα παιρνω θηκη με usb 3

 

Αλλα αυτο το 500γβ δε με καθεται καλα. Δε ξερω αν με φτανουν τοσα

 

Αφού έτσι κι αλλιώς θα πάρεις κάποια στιγμή θήκη USB 3.0 και δίσκο 3.5", γιατί να πάρεις 2.5άρη δίσκο αυτή τη στιγμή, μόνο και μόνο επειδή έχεις τη θήκη, ιδίως όταν τα 500GB σου φαίνονται λίγα και θεωρείς ότι δε θα σου φτάσουν;

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

γιατι να παρω 3μισαρι; :lol:

δεν εχω desktop για να τον χρησιμοποιησω, και τον 2μισαρι τον θελω για αποθηκευτικο χωρο, back up αρχειων, φορητοτητα, καμια ταινια στην τιβι ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...