Jump to content

Εξωτερικος σκληρος δίσκος


KostasV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

προσπαθω να κανω ασφαλης καταργηση του εξωτερικου και μου λεει οτι ειναι σε χρηση,ενω νομιζω πως δεν εχω ανοιχτο καποιο προγραμμα που να χρησιμοποιει τον σκληρο....υπαρχει κανενα προγραμματακι που να μου λεει ποια προγραμματα χρησιμοποιυν τον σκληρο;;;;
Nokia 8210,Nokia 6600,Sony Ericsson w810,Nokia N70,Sony Ericsson w995,Nokia N8,Nokia lumia 800.Samsung Galaxy S3,Ηtc ONE m9
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 603
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Συμβαίνει συχνά στα windows. Καμιά φορά αρκεί να είναι ανοικτό κάποιο παράθυρο. Άλλες φορές κάτι κολλάει από πίσω και δεν φτιάχνει ούτε με restart του windows explorer.
Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποίησε το utility unlocker που αναφέρω στο Computing FAQ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1917817#post1917817

Με δεξί κλικ στον δίσκο (στο my computer) μπορείς να χρησιμοποιήσεις το unlocker και μετά να κάνεις safely remove τον δίσκο.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω για εξωτερικό σκληρό 1Tb και θα ήθελα τις γνώμες σας.

Οι οικονομικότεροι είναι με μνήμη 8Mb αλλά προβληματίζομαι αν αξίζει να κοιτάξω για δίσκο με μνήμη 32Mb.

Δεν ξέρω αν θα δω σημαντική διαφορά στις ταχύτητες μεταφοράς δεδομένων.

Επίσης περνάει κι από το μυαλό μου η αγορά δίσκου με θύρα e-Sata.

 

Συν τοις άλλοις με απασχολεί και το θέμα "αξιοπιστία". Έχω ακούσει τελευταίως αρκετά αρνητικά π.χ. για τους Seagate.

:polarbear:
Link to comment
Share on other sites

αγορασα ενα μαραφετι που βαζεις μεσα τον σκληρο και ειναι σαν εξωτερικος σκληρος!

Το αναγνωριζει κανονικα μεσω usb αλλα οταν παω να τον ανοιξω με νταμπλ-κλικ κολλαει τα παντα!

Μηπως θελει να δηλωσω τον εξωτερικο ως κατι? Αλλα πως και που?Γιατι ο εξωτερικος σκληρος πλεον του παλιου λαπτοπ εχει και υατος κανονικα windows πανω του... Εχω ελληνικα βιστα στο νεο!

 

Αν το βαλεις κανονικα χωρις το try που πηρες κανει το προβλημα?

Μ.Φ.Χ. Γιάννης ::indie's:: Omega Rom series:

Samsung I9300 Galaxy S III @ Omega rom Series Android 4.0.4

Samsung I9100 Galaxy S II @ Omega ◄Stock►◄Black Blue►◄Ice Cream Sandwich► Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

αγορασα ενα μαραφετι που βαζεις μεσα τον σκληρο και ειναι σαν εξωτερικος σκληρος!

Το αναγνωριζει κανονικα μεσω usb αλλα οταν παω να τον ανοιξω με νταμπλ-κλικ κολλαει τα παντα!

Μηπως θελει να δηλωσω τον εξωτερικο ως κατι? Αλλα πως και που?Γιατι ο εξωτερικος σκληρος πλεον του παλιου λαπτοπ εχει και υατος κανονικα windows πανω του... Εχω ελληνικα βιστα στο νεο!

 

Να υποθέσω ότι πήρες ένα εξωτερικό case για να τον βάλεις εκεί και να τον χρησιμοποιείς ως external. Σωστά? Αν ναι, δώσε ένα link από που το πήρες ή από link στο internet που το δείχνει (θέλω να δω την συνδεσμολογία του κουτιού με τον υπολογιστή πχ έχει ένα ή δύο καλώδια?).

 

Να υποθέσω ότι αυτά που έχεις μέσα δεν τα χρειάζεσαι. Ή όχι? Αν δεν τα χρειάζεσαι κάνε του πρώτα ένα delete partition->create new->format. Αυτά γίνονται από τα administrative tools->disk management στο control panel.

 

Είναι πολύ πιθανόν να έχει κάποιο ιό ο δίσκος και το antivirus να σταματάει την πρόσβαση. Ή να υπάρχουν lost clusters και να θέλει επιδιόρθωση. Όπως και να έχει με partition-format θα επανέρθει. Τώρα αν χρειάζεσαι τα δεδομένα, δοκίμασε να τον συνδέσεις και σε άλλο PC να δεις κι εκεί τι κάνει.

 

Υπάρχει βέβαια περίπτωση και το case να είναι προβληματικό και να μην δίνει σωστό ρεύμα στον δίσκο. Είχα ένα παρόμοιο με παλιάς σύνδεσης IDE 2,5 δίσκο, που από την πρώτη μέρα μου έκανε νερά. Στο τέλος το πέταξα.

Edited by piggosa
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω για εξωτερικό σκληρό 1Tb και θα ήθελα τις γνώμες σας.

Οι οικονομικότεροι είναι με μνήμη 8Mb αλλά προβληματίζομαι αν αξίζει να κοιτάξω για δίσκο με μνήμη 32Mb.

Δεν ξέρω αν θα δω σημαντική διαφορά στις ταχύτητες μεταφοράς δεδομένων.

Επίσης περνάει κι από το μυαλό μου η αγορά δίσκου με θύρα e-Sata.

 

Συν τοις άλλοις με απασχολεί και το θέμα "αξιοπιστία". Έχω ακούσει τελευταίως αρκετά αρνητικά π.χ. για τους Seagate.

 

H cache ενός δίσκου παίζει "σημαντικό" ρόλο όταν πρόκειται για δίσκο που θα κρατήσει το λειτουργικό, ώστε να επικοινωνεί πιο γρήγορα με την RAM του συστήματός σου. Σε εξωτερικό δίσκο που η κύρια λειτουργία του είναι για backup, δεν θα δεις καμιά σημαντική διαφορά. Όχι κάποια που θα την καταλάβεις τουλάχιστον. Εκτός αν ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ μεταφέρεις πολλά giga από και προς στον υπολογιστή σου. Εκεί ίσως να παίξει ρόλο να δεις κάποιον με e-SATA. Αν όχι και πάλι, θα σου πω να πάρεις τον πιο φθηνό που θα βρεις.

 

Τώρα αν θα αποτελέσει εργαλείο της δουλείας σου και θέλεις αξιοπιστία, πάρε ένα πιο ακριβό μοντέλο κι αυτό γιατί συνήθως σε αυτά χρησιμοποιούν τους δίσκους που μετά από τα random tests που τους κάνουν πριν βγουν στην παραγωγή, εμφανίζουν τις μικρότερες πιθανότητες αστοχίας υλικού. Αλλιώς είναι καθαρά τύχη. Είτε διαλέξεις WD, Seagate, LAcie, Maxtor... κλπ στην budget line κατηγορία, είναι καθαρά θέμα τύχης. Και μην ακούς αυτά τα "οι Seagate χαλάνε, οι WD βρωμανε και ούτως καθ' εξής"... Τι σου κάτσει καθαρά...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδια εχω ενα τεραστιο προβλημα στα windows 7 που νομιζω οτι εχουν και αλλοι!

Εχω ενα εξωτερικο σκληρο δισκο seagate 1tb και θελω να τον συνδεσω με e-sata κατ ευθειαν στην μητρικη. Ελα ομως που δεν τον αναγνωριζει. Ενω με usb παιζει κανονικα μολις συνδεω το καλωδιο e-sata δεν τον ανιχνευει!

Thx προκαταβολικα!

Cell phone: iPhone Xs Max 256GB

Tablet: iPad 2017 Gold 32GB

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ενα τεραστιο προβλημα στα windows 7 που νομιζω οτι εχουν και αλλοι!

Εχω ενα εξωτερικο σκληρο δισκο seagate 1tb και θελω να τον συνδεσω με e-sata κατ ευθειαν στην μητρικη. Ελα ομως που δεν τον αναγνωριζει. Ενω με usb παιζει κανονικα μολις συνδεω το καλωδιο e-sata δεν τον ανιχνευει!

Thx προκαταβολικα!

 

Έχω δύο εξωτερικούς δίσκους Seagate με συνδέσεις e-sata και δουλεύουν και οι δύο κανονικότατα όταν τους συνδέω στη θύρα e-sata του υπολογιστή μου, και μάλιστα το έχω δοκιμάσει και σε 32-μπιτα και σε 64-μπιτα. Πιστεύω ότι ίσως είναι θέμα μητρικής. Έχεις κατεβάσει και εγκαταστήσει τους οδηγούς του κατασκευαστή της μητρικής σου για Windows 7; Ίσως εκεί να παίζεται το θέμα.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ναι τα εχω εγκαταστησει ολα...φαντασου οτι ειχα το ιδιο προβλημα και στο laptop...ξερεις τι μπορει να φταιει;;;

Cell phone: iPhone Xs Max 256GB

Tablet: iPad 2017 Gold 32GB

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα εχω εγκαταστησει ολα...φαντασου οτι ειχα το ιδιο προβλημα και στο laptop...ξερεις τι μπορει να φταιει;;;

Ο σκληρος;

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Υπόψη ότι κάποιοι sata controllers δεν αναγνωρίζουν esata δίσκους εφόσον συνδεθούν στο μηχάνημα εκ των υστέρων (αφού δηλαδή έχει εκκινήσει). Επίσης κάποιοι sata controllers δεν είναι ενσωματωμένοι στο chipset (πρόκειται για επιπλέον controllers) και χρειάζονται ενεργοποίηση από το BIOS (και σχετικούς drivers μερικές φορές).
Link to comment
Share on other sites

Υπόψη ότι κάποιοι sata controllers δεν αναγνωρίζουν esata δίσκους εφόσον συνδεθούν στο μηχάνημα εκ των υστέρων (αφού δηλαδή έχει εκκινήσει). Επίσης κάποιοι sata controllers δεν είναι ενσωματωμένοι στο chipset (πρόκειται για επιπλέον controllers) και χρειάζονται ενεργοποίηση από το BIOS (και σχετικούς drivers μερικές φορές).

Δηλαδη δεν μπορει να χρησιμοποιηθει το esata αν εχει εκκινηθει με usb????

Cell phone: iPhone Xs Max 256GB

Tablet: iPad 2017 Gold 32GB

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι ισχύει στη συγκεκριμένη περίπτωση. Αυτό που σου λέω είναι να δεις αν το μηχάνημα αναγνωρίζει τον δίσκο όταν τον έχεις συνδέσει με esata και μετά το εκκινήσεις.
Link to comment
Share on other sites

Οχι σιγοθρα δεν τον αναγνωριζει!

Παντως σε ξενα forum που εψαξα τον αναφερουν πολλοι χρηστες σαν προβλημα των windows 7!!

Cell phone: iPhone Xs Max 256GB

Tablet: iPad 2017 Gold 32GB

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
λοιπον αντιμετωπιζω ενα προβλημα με τον εξωτερικο μου...ενω αναβει το φωτακι του σκληρου που δειχνει οτι λειτουργει και ακουω οτι λειτουργει,δεν μου τον βγαζει στο my computer(δεν τον αναγνωριζει)πιθανολογω οτι προηλθε απο μη ασφαλη καταργηση.....επειδη ειναι ο δευτερος που ''πεθαινει'' ετσι(τον προηγουμενο μου τον αντικατεστησε το e-shop)θα ειναι γαιδουργια να παω και αυτον...........μπορω να κανω κατι για να τον σωσω;;;
Nokia 8210,Nokia 6600,Sony Ericsson w810,Nokia N70,Sony Ericsson w995,Nokia N8,Nokia lumia 800.Samsung Galaxy S3,Ηtc ONE m9
Link to comment
Share on other sites

εχω ενα 2,5αρι σκληρο..που μπορω να τον δοκιμασω να δω τι εχει κτλ?(δεν εχω εξωτερικη θηκη)
Link to comment
Share on other sites

λοιπον αντιμετωπιζω ενα προβλημα με τον εξωτερικο μου...ενω αναβει το φωτακι του σκληρου που δειχνει οτι λειτουργει και ακουω οτι λειτουργει,δεν μου τον βγαζει στο my computer(δεν τον αναγνωριζει)πιθανολογω οτι προηλθε απο μη ασφαλη καταργηση.....επειδη ειναι ο δευτερος που ''πεθαινει'' ετσι(τον προηγουμενο μου τον αντικατεστησε το e-shop)θα ειναι γαιδουργια να παω και αυτον...........μπορω να κανω κατι για να τον σωσω;;;
Δες σε πρώτη φάση αν και πως φαίνεται στο disk management.

εχω ενα 2,5αρι σκληρο..που μπορω να τον δοκιμασω να δω τι εχει κτλ?(δεν εχω εξωτερικη θηκη)
Καλύτερα θα ήταν να είχες μια θήκη. Αν όμως είναι serial ata, απ'όσο θυμάμαι οι συνδέσεις είναι ίδιες με τους δίσκους 3.5'' οπότε μπορείς να τον βάλεις εσωτερικά σε ένα desktop μηχάνημα.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Έχει κάποιος να μου προτείνει έναν καλό συνδυασμό εξωτερικής θήκης μαζί με σκληρό δίσκο;

 

Ο δίσκος να είναι του 1TB, κατά προτίμηση στις 7200rpm, η θήκη καλό είναι να έχει και eSata σύνδεση εκτός από USB και επίσης διακόπτη λειτουργίας.

Συνολικό κόστος κοντά στο 120άρι € πιστεύω ότι θα μπορούσα να δώσω, αν είναι κάτι καλό και ποιοτικό, μπορεί να πάμε και παραπάνω.

 

Ο δίσκος προορίζεται για συνεχή χρήση, όχι backup, με laptop μουσικής παραγωγής (εφαρμογές home studio). Αυτό σημαίνει απαιτητική χρήση για streaming αρχείων ήχου και ηχογράφηση/επεξεργασία ήχου.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :bow:

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα εξωτερικο σκληρο δισκο Lacie 500gb που τον ειχα αγορασει πριν 3 χρονια περιπου... Ωσ τωρα δεν μ ειχε παρουσιασει καποιο προβλημα... Χθεσ προσπαθησα να τον ανοιξω αλλα δεν αωαβε το λαμπακι τ ουτε τον διαβαζε ο Η/Υ ουτε εκανε τον χαρακτηριστικο ηχο που κανει οταν τον ανοιγω... Προσπαθησα καναδυο φορεσ ακομα αλλα τπτ... Σημερα , οταν προσπαθησα παλι να τον ανοιξω δεν αναβε ουτε το λαμπακι... Λεσ και ηταν νεκροσ... Υπαρχει περοπτωση να καηκε? Αν καηκε μπορω καπωσ να παρω τα δεδομενα??
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Εχω ενα εξωτερικο σκληρο δισκο Lacie 500gb που τον ειχα αγορασει πριν 3 χρονια περιπου... Ωσ τωρα δεν μ ειχε παρουσιασει καποιο προβλημα... Χθεσ προσπαθησα να τον ανοιξω αλλα δεν αωαβε το λαμπακι τ ουτε τον διαβαζε ο Η/Υ ουτε εκανε τον χαρακτηριστικο ηχο που κανει οταν τον ανοιγω... Προσπαθησα καναδυο φορεσ ακομα αλλα τπτ... Σημερα , οταν προσπαθησα παλι να τον ανοιξω δεν αναβε ουτε το λαμπακι... Λεσ και ηταν νεκροσ... Υπαρχει περοπτωση να καηκε? Αν καηκε μπορω καπωσ να παρω τα δεδομενα??

 

μην ανησυχείς είχα τον ίδιο έχει χαλάσει το τροφοδοτικό δεν έχει χαλάσει

θα ανοίξεις προσεκτικά το κουτί και θα πας να πάρεις καμιά θήκη για να τον

συνδέσεις.

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

για να μην ανοίγω νέο τόπικ, ας τα γράψω εδώ..:)

Έχω ξεμείνει από χώρο στο pc μου και είμαι προς αναζήτηση σκληρού δίσκου...τουλάχιστον 1ΤΒ, κατά προτίμηση 1.5ΤΒ, δεδομένου ότι ξεκινά νέα σαιζόν σειρών τηλεόρασης και μόνο από τα csi θα χρειαστώ 25-30GB…:)

Δεν καίγομαι να είναι φορητός ο δίσκος ή 2.5’’...ένας ‘’απλός’’ 3.5’’ είναι μια χαρά, για να μην πω ότι και εσωτερικός δε με χαλάει...

Από τιμές , λέω να κοιμανθώ στο 100άρικο...

Τις προτάσεις σας παρακαλώ..;)

Thaaaanks..

Link to comment
Share on other sites

για να μην ανοίγω νέο τόπικ, ας τα γράψω εδώ..:)

Έχω ξεμείνει από χώρο στο pc μου και είμαι προς αναζήτηση σκληρού δίσκου...τουλάχιστον 1ΤΒ, κατά προτίμηση 1.5ΤΒ, δεδομένου ότι ξεκινά νέα σαιζόν σειρών τηλεόρασης και μόνο από τα csi θα χρειαστώ 25-30GB…:)

Δεν καίγομαι να είναι φορητός ο δίσκος ή 2.5’’...ένας ‘’απλός’’ 3.5’’ είναι μια χαρά, για να μην πω ότι και εσωτερικός δε με χαλάει...

Από τιμές , λέω να κοιμανθώ στο 100άρικο...

Τις προτάσεις σας παρακαλώ..;)

Thaaaanks..

 

Για εξωτερικο θα σου προτεινα αυτον τον WD στο 1TB.

 

Αλλα αν δεν σε χαλαει και ο εσωτερικος κοιτα και αυτον τον WD στα 1.5ΤΒ ειναι και "green" :) Ασε που με μια θηκουλα γινεται και εξωτερικος, για τρελη χρηση!! ;)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...