Jump to content

Εξωτερικος σκληρος δίσκος


KostasV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Την περασμενη εβδομάδα αγορασα εναν IMAc ( 1 Tb ) και ψαχνω για έναν εξωτερικο σκληρο δίσκο 1,5 ή 2 Tb για να κανω το backup του. Έχω καταλήξει μάλλον σε αυτόν :http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1146718&CAPACITY=2+TB&category=69978194&catalog=23&MSCSProfile=DCCDF22EB27065BEE2D54AD9490151DFFD43149791F72F3380FF64ABF9A1FA6C7B23DA1BB9C64ADAE53BC0863A7F2AA2399F2EE0F6A60EDC46CFDA4584BD94CC887E550FEF0C244817444E967AAF0E672D0D0F68697541D53F80B5A1714076B79AD2B5EF3A101D29366F0ED5B988167A1163B110AF1FAE8707AFFC985F2FB1CF

, αφου έχει και 3 χρόνια εγγυηση και την δυνατότητα για "διπλό" backup στους δυο εσωτερικούς δίσκους που έχει. Τι λέτε , έχεται καμιά άλλη πρόταση ?

Αλήθεια όταν σε 'κρεμάει' ενας εξωτερικος σκληρός τι γίνεται ? Υπάρχει τρόπος να την ΄γλυτώσεις' ? Γενικότερα πως μπορείς να προφυλαχθείς ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 603
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Την περασμενη εβδομάδα αγορασα εναν IMAc ( 1 Tb ) και ψαχνω για έναν εξωτερικο σκληρο δίσκο 1,5 ή 2 Tb για να κανω το backup του. Έχω καταλήξει μάλλον σε αυτόν :http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1146718&CAPACITY=2+TB&category=69978194&catalog=23&MSCSProfile=DCCDF22EB27065BEE2D54AD9490151DFFD43149791F72F3380FF64ABF9A1FA6C7B23DA1BB9C64ADAE53BC0863A7F2AA2399F2EE0F6A60EDC46CFDA4584BD94CC887E550FEF0C244817444E967AAF0E672D0D0F68697541D53F80B5A1714076B79AD2B5EF3A101D29366F0ED5B988167A1163B110AF1FAE8707AFFC985F2FB1CF

, αφου έχει και 3 χρόνια εγγυηση και την δυνατότητα για "διπλό" backup στους δυο εσωτερικούς δίσκους που έχει. Τι λέτε , έχεται καμιά άλλη πρόταση ?

Αλήθεια όταν σε 'κρεμάει' ενας εξωτερικος σκληρός τι γίνεται ? Υπάρχει τρόπος να την ΄γλυτώσεις' ? Γενικότερα πως μπορείς να προφυλαχθείς ?

 

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με τον όρο "διπλό" backup όπως επίσης και όταν ρωτάς "Αλήθεια όταν σε 'κρεμάει' ενας εξωτερικος σκληρός τι γίνεται ? Υπάρχει τρόπος να την ΄γλυτώσεις' ?"

 

Κατά τα άλλα, ο εξωτερικός δίσκος που έχεις δει νομίζω ότι είναι σχετικά ακριβός. Εκτός και αν θες οπωσδήποτε 4 διαθέσιμα προτόκολλα επικοινωνίας, μπορείς να βρεις πολύ φθηνότερους.

Link to comment
Share on other sites

Την περασμενη εβδομάδα αγορασα εναν IMAc ( 1 Tb ) και ψαχνω για έναν εξωτερικο σκληρο δίσκο 1,5 ή 2 Tb για να κανω το backup του. Έχω καταλήξει μάλλον σε αυτόν :http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1146718&CAPACITY=2+TB&category=69978194&catalog=23&MSCSProfile=DCCDF22EB27065BEE2D54AD9490151DFFD43149791F72F3380FF64ABF9A1FA6C7B23DA1BB9C64ADAE53BC0863A7F2AA2399F2EE0F6A60EDC46CFDA4584BD94CC887E550FEF0C244817444E967AAF0E672D0D0F68697541D53F80B5A1714076B79AD2B5EF3A101D29366F0ED5B988167A1163B110AF1FAE8707AFFC985F2FB1CF

, αφου έχει και 3 χρόνια εγγυηση και την δυνατότητα για "διπλό" backup στους δυο εσωτερικούς δίσκους που έχει. Τι λέτε , έχεται καμιά άλλη πρόταση ?

Αλήθεια όταν σε 'κρεμάει' ενας εξωτερικος σκληρός τι γίνεται ? Υπάρχει τρόπος να την ΄γλυτώσεις' ? Γενικότερα πως μπορείς να προφυλαχθείς ?

 

Αν αυτο που θελεις ειναι διπλο μπακαπ των περιεχομενων του Μακ τοτε πρεπει να βαλεις τον εξωτερικο σε RAID 1 οπου θα κραταει μπακαπ του πρωτου δισκου στο δευτερο, ακριβως οπως ειναι.

Οποτε η χωρητικοτητα που θα μπορεις να εκμεταλλευθεις θα ειναι 1ΤΒ, οση και του Μακ.

http://en.wikipedia.org/wiki/RAID#Standard_levels

 

Η τιμη που δινει το Πλαισιο ειναι πολυ λογικη οταν εξω τον πουλανε £200 και ενας δισκος 1TB κοστιζει τα μισα.

Προσεξε μονο πριν τον αγορασεις την εγγυηση γιατι στο site της η WD δινει 5 χρονια και οχι 3 οπως αναφερει η Πλαισιο.

Ή προκειται για τυπογραφικο ή ισως εχουν παλιο στοκ οπου η WD εδινε 3 χρονια.

 

Μονο με μπακαπ μπορεις να προφυλαχθεις. Οι σκληροι εχουν μηχανικα μερη που φθειρονται. Μπορει αυτο να γινει μετα απο 10 χρονια, μπορει και αυριο.

Με το συγκεκριμενο δισκο θα εχεις διπλη ασφαλεια οπως θελεις χωρις να ξοδεψεις μια περιουσια. Αρκει να το βαλεις σε RAID 1 φυσικα. :)

Link to comment
Share on other sites

Αν αυτο που θελεις ειναι διπλο μπακαπ των περιεχομενων του Μακ τοτε πρεπει να βαλεις τον εξωτερικο σε RAID 1 οπου θα κραταει μπακαπ του πρωτου δισκου στο δευτερο, ακριβως οπως ειναι.

Οποτε η χωρητικοτητα που θα μπορεις να εκμεταλλευθεις θα ειναι 1ΤΒ, οση και του Μακ.

http://en.wikipedia.org/wiki/RAID#Standard_levels

 

Η τιμη που δινει το Πλαισιο ειναι πολυ λογικη οταν εξω τον πουλανε £200 και ενας δισκος 1TB κοστιζει τα μισα.

Προσεξε μονο πριν τον αγορασεις την εγγυηση γιατι στο site της η WD δινει 5 χρονια και οχι 3 οπως αναφερει η Πλαισιο.

Ή προκειται για τυπογραφικο ή ισως εχουν παλιο στοκ οπου η WD εδινε 3 χρονια.

 

Μονο με μπακαπ μπορεις να προφυλαχθεις. Οι σκληροι εχουν μηχανικα μερη που φθειρονται. Μπορει αυτο να γινει μετα απο 10 χρονια, μπορει και αυριο.

Με το συγκεκριμενο δισκο θα εχεις διπλη ασφαλεια οπως θελεις χωρις να ξοδεψεις μια περιουσια. Αρκει να το βαλεις σε RAID 1 φυσικα. :)

 

 

 

Νομίζεις ότι έχει νόημα να κάνω το διπλό backup ή είναι χάσιμο χώρου απο τα 2Tb του σκληρού δίσκου ?

Όταν λες " Μόνο με backup μπορείς να προφυλαχθείς " , εννοείς backup σε κάποιο εξωτερικο σκληρό ? Και όταν αυτος χαλάσει τοτε τι γίνεται ? Χάνονται όλα σου τα αρχεία ?

Αν όντως το πλαίσιο δίνει 3 χρόνια εγγύηση, τότε τι μπορώ να τους πω για τα πέντε χρόνια που δίνει η WD ? Νομίζεις οτι υπάρχει περίπτωση να αλλάξει κάτι ?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζεις ότι έχει νόημα να κάνω το διπλό backup ή είναι χάσιμο χώρου απο τα 2Tb του σκληρού δίσκου ?

Όταν λες " Μόνο με backup μπορείς να προφυλαχθείς " , εννοείς backup σε κάποιο εξωτερικο σκληρό ? Και όταν αυτος χαλάσει τοτε τι γίνεται ? Χάνονται όλα σου τα αρχεία ?

Αν όντως το πλαίσιο δίνει 3 χρόνια εγγύηση, τότε τι μπορώ να τους πω για τα πέντε χρόνια που δίνει η WD ? Νομίζεις οτι υπάρχει περίπτωση να αλλάξει κάτι ?

 

Αν κανεις mirror τον ενα δισκο στον αλλο τοτε θα πρεπει να χαλασουν και οι δυο ταυτοχρονα για να χασεις τα δεδομενα σου.Οχι τελειως απιθανο αλλα θα ελεγα δυσκολο να συμβει.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζεις ότι έχει νόημα να κάνω το διπλό backup ή είναι χάσιμο χώρου απο τα 2Tb του σκληρού δίσκου ?

Όταν λες " Μόνο με backup μπορείς να προφυλαχθείς " , εννοείς backup σε κάποιο εξωτερικο σκληρό ? Και όταν αυτος χαλάσει τοτε τι γίνεται ? Χάνονται όλα σου τα αρχεία ?

Αν όντως το πλαίσιο δίνει 3 χρόνια εγγύηση, τότε τι μπορώ να τους πω για τα πέντε χρόνια που δίνει η WD ? Νομίζεις οτι υπάρχει περίπτωση να αλλάξει κάτι ?

 

Αν εχεις πολυ ευαισθητα δεδομενα και θελεις να εισαι πολυ σιγουρος τοτε ναι. Αναλογως και το ποσα δεδομενα εχεις. Αν σου φτανει 1TB και μελλοντικα τοτε γιατι να μην το εχεις σε RAID 1;

 

Ναι, εκτος αν προτιμας δισκετες ζιπ, μαγνητικες ταινιες κ.λπ. :p

Αν αυτος χαλασει, εχεις τον οριτζιναλ δισκο... μεχρι να αγορασεις καινουριο και να ξαναπερασεις τα αρχεια!

 

Μπορεις να τους ρωτησεις αν εχει γινει λαθος στο site τους.

Αν οχι τοτε εχουν μαλλον παλιο στοκ και δε νομιζω πως θα αλλαξει κατι. Θα μπορουσες να δοκιμασεις να τον αγορασεις απο αλλου αλλα το καλο με το Πλαισιο ειναι οτι αν χαλασει ο δισκος θα τον πας σε αυτους και ξεμπερδεψες. Αλλου θα σε παραπεμψουν στη WD που θα σου πει να στειλεις το σκληρο καπου στην USA.

Και πιστεψε με, δε θες να μπλεξεις ετσι. Χασιμο χρονου και χρηματων.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Ο σκληρος δισκος στο λαπτοπ μου ειναι χωρισμενος σε 2 τομεις....μηπως ξερετε κανενα προγραμα που μπορω να τους ενωσω;;;
Nokia 8210,Nokia 6600,Sony Ericsson w810,Nokia N70,Sony Ericsson w995,Nokia N8,Nokia lumia 800.Samsung Galaxy S3,Ηtc ONE m9
Link to comment
Share on other sites

Ο σκληρος δισκος στο λαπτοπ μου ειναι χωρισμενος σε 2 τομεις....μηπως ξερετε κανενα προγραμα που μπορω να τους ενωσω;;;

 

Το acronis disk director suite. Έχει μια επιλογή Merge.

Link to comment
Share on other sites

το κατεβασα αλλα μηπως θα μπορουσες να μου εξηγουσες τι πρεπει να κανω για να μην κανω κανα λαθος και τρεχω;;;
Nokia 8210,Nokia 6600,Sony Ericsson w810,Nokia N70,Sony Ericsson w995,Nokia N8,Nokia lumia 800.Samsung Galaxy S3,Ηtc ONE m9
Link to comment
Share on other sites

το κατεβασα αλλα μηπως θα μπορουσες να μου εξηγουσες τι πρεπει να κανω για να μην κανω κανα λαθος και τρεχω;;;

 

Πριν κανεις οτιδηποτε θα παρεις backup τα αρχεια σου.

Link to comment
Share on other sites

το εκανα ηδη....πηρα αντιγραφα ασφαλειας και απο τους 2 τομεις
Nokia 8210,Nokia 6600,Sony Ericsson w810,Nokia N70,Sony Ericsson w995,Nokia N8,Nokia lumia 800.Samsung Galaxy S3,Ηtc ONE m9
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω....επιτελους εχω χωρο να βαλω τα windows 7
Nokia 8210,Nokia 6600,Sony Ericsson w810,Nokia N70,Sony Ericsson w995,Nokia N8,Nokia lumia 800.Samsung Galaxy S3,Ηtc ONE m9
Link to comment
Share on other sites

Ποια η γνωμη σας για τους δισκους Verbatim & Toshiba?? εχω βρει μια πολυ καλη προσφορα και σκεφτομαι να "τσιμπησω" εναν απο τους 2..:)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ποια η γνωμη σας για τους δισκους Verbatim & Toshiba?? εχω βρει μια πολυ καλη προσφορα και σκεφτομαι να "τσιμπησω" εναν απο τους 2..:)

 

Οι Toshiba ειναι σκυλια, εχω "παιξει" μαζι τους. Ειναι γρηγοροι και αντεχουν στη συνεχη χρηση χωρις κανενα προβλημα!! :)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

κι εγω στο λαπτοπ μου (τοσιμπα) ο δισκος ειναι τοσιμπα..αλλα εγω ρωταω για εξωτερικο καθαρα.

οπως και να'χει εφοσον εχω 2 θετικες,αυριο θα τον παραγγειλω..:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Need Help!!!

 

Αγορασα εναν εξωτερικο σκληρο Western Digital σημερα Αυτον εδω

Και συμβαινει το κορυφαιο ever.

 

Ο σκληρος λειτουργει κανονικά, περνει ρευμα, αναβουν τα λαμπακια, γινεται και εγκατασταση των σχετικων driver και μετα ΤΙΠΟΤΑ!

Δεν υπαρχει shortcut για τον σκληρο πουθενα!!!!

Ουτε στο "My computer" ουτε αμα κανω δεξι κλικ "send to" υπαρχει... πουθενα! ΦΑΝΤΑΣΜΑ ο σκληρος!!!:p

 

Σημειωση: Τον δοκιμασα και σε 2ο p/c και παλι τιποτα!!!

Δοκιμασα και με καλωδιο usb και με FireWire τιποτα!

Καθε πιθανο συνδιασμο.

 

Καμμια ιδεα κανεις???

 

Υπαρχει καποιο τηλ. Εξυπηρετησης??

Ποιος ειναι αντιπροσωπος στην Ελλάδα? Η Infoquest?

Να παρω αυτους ή να επικοινωνησω με το πλαισιο που το αγορασα??

Link to comment
Share on other sites

Need Help!!!

 

Αγορασα εναν εξωτερικο σκληρο Western Digital σημερα Αυτον εδω

Και συμβαινει το κορυφαιο ever.

 

Ο σκληρος λειτουργει κανονικά, περνει ρευμα, αναβουν τα λαμπακια, γινεται και εγκατασταση των σχετικων driver και μετα ΤΙΠΟΤΑ!

Δεν υπαρχει shortcut για τον σκληρο πουθενα!!!!

Ουτε στο "My computer" ουτε αμα κανω δεξι κλικ "send to" υπαρχει... πουθενα! ΦΑΝΤΑΣΜΑ ο σκληρος!!!:p

 

Σημειωση: Τον δοκιμασα και σε 2ο p/c και παλι τιποτα!!!

Δοκιμασα και με καλωδιο usb και με FireWire τιποτα!

Καθε πιθανο συνδιασμο.

 

Καμμια ιδεα κανεις???

 

Υπαρχει καποιο τηλ. Εξυπηρετησης??

Ποιος ειναι αντιπροσωπος στην Ελλάδα? Η Infoquest?

Να παρω αυτους ή να επικοινωνησω με το πλαισιο που το αγορασα??

 

Βρηκα μονος μου τη λυση χαρις στο myphone:cool:

Εγραψα στον φιλο google "Δεν εμφανίζεται ο εξωτερικος σκληρός στο my computer" και TOP RESULT ειναι το myphone που σου δεινει τη λυση!!!

 

Δεν ηξερα πως σε νεο σκληρο πρεπει να κανεις format για να δουλεψει!!!:X

 

Τhanx myphone!

 

Εχω ομως και παλι μια απορεια ποια η διαφορα μεταξυ RAW και NTFS??

Αυτη τη στιγμη γινεται format σε RAW! Ετσι γραφει στη στηλη File System!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, ποια είναι η διαφορά ενός εξωτερικού δίσκου από το να πάρεις ένα εσωτερικό δίσκο και να τον βάλεις σε ένα ειδικό case?

Από άποψη ευελιξίας μού φαίνεται ότι είναι καλύτερα τα πράγματα με το συνδυασμό <hard disk + case>, καθώς μπορείς να επιλέξεις τον δίσκο που επιλέγεις.

 

Έχει δοκιμάσει κανείς σας αυτή τη λύση;

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Όντως. Λίγο δύσκολο εξωτερικός σκληρός "σοκολάτα" να μην είναι φορμαρισμένος. Ήταν όντως φορμαρισμένος αλλά για MAC.

RAW είναι ένας σκληρός/partition που δεν έχει file system. Θα σου πρότεινα να κάνεις format σε ΝTFS.

Ρε παιδιά, ποια είναι η διαφορά ενός εξωτερικού δίσκου από το να πάρεις ένα εσωτερικό δίσκο και να τον βάλεις σε ένα ειδικό case?

Από άποψη ευελιξίας μού φαίνεται ότι είναι καλύτερα τα πράγματα με το συνδυασμό <hard disk + case>, καθώς μπορείς να επιλέξεις τον δίσκο που επιλέγεις.

 

Έχει δοκιμάσει κανείς σας αυτή τη λύση;

Μάλλον δεν έχεις δει πόσο μικροί και βολικοί είναι οι καινούριοι εξωτερικοί δίσκοι (my passport, freeagent go, κτλ)!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδες και χρονια πολλα,,,εχω ενα εξ. σκληρο δισκο που με βγαζει προβλημα!δεν ξερω γιατι αλλα οταν το συνδεω στο pc σαν συσκευη το αναγνωριζει και στη διαχειριση συσκευων λεει οτι δουλευει κανονικα αλλα στο "υπολογιστης μου" δεν το εμφανιζει σαν σκληρο δισκο (βασικα δεν το εμφανιζει καν),,,ξερει κανεις τι φταιει?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδες και χρονια πολλα,,,εχω ενα εξ. σκληρο δισκο που με βγαζει προβλημα!δεν ξερω γιατι αλλα οταν το συνδεω στο pc σαν συσκευη το αναγνωριζει και στη διαχειριση συσκευων λεει οτι δουλευει κανονικα αλλα στο "υπολογιστης μου" δεν το εμφανιζει σαν σκληρο δισκο (βασικα δεν το εμφανιζει καν),,,ξερει κανεις τι φταιει?

 

Δες στην προηγούμενη σελίδα και το τρίτο post από τον mcde εδώ.

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν έχεις δει πόσο μικροί και βολικοί είναι οι καινούριοι εξωτερικοί δίσκοι (my passport, freeagent go, κτλ)!

 

Τους έχω δει και ξέρω πόσο βολικοί είναι, αλλά κατά κανόνα προσφέρουν μικρές χωρητικότητες. Εμένα με ενδιαφέρει να μπορώ να έχω στη διάθεσή μου μεγάλες χωρητικότητες. Έχω ήδη δύο εξωτερικούς δίσκους (Seagate FreeAgent Extreme και FreeAgent Desk, της τάξης του 1TB ο καθένας), οπότε με ενδιαφέρει ο επόμενος που θα επενδύσω να είναι κάτι στα ίδια κυβικά, αν όχι πιο "ευρύχωρο". ;)

 

Το μόνο αμφίβολο σε αυτές τις περιπτώσεις είναι αν μπορείς να εμπιστευτείς κουτιά τα οποία δεν είναι από τόσο επώνυμους κατασκευαστές. Γι' αυτό και μέχρι τώρα επέλεγα έτοιμους εξωτερικούς δίσκους, όπως οι δύο Seagate που ανέφερα.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...